rabische vredesmacht Libanon versterkt Polen weer even ver als in december 1970 Arias werd blok aan been van de Spaanse liberalen Berlijn bepaalt voor Bonn ontspanningspolitiek Coalitievorming in Italië al in impasse Kaping luchtbus Verklaring Westduitse regering aan Sowjet Unie Uleen vrouw LTbujeslist in VS .huiver abortus "nrJoden mogen niet dineer bidden op lertende Tempelberg Rekening van vijf jaar kunstmatige welvaart nu gepresenteerd Aardbeving in West-Irian; ten minste 350 doden DAG 2 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET. 7 Ongeveer 1.500 Soedanese en Saoedi-Arabische militai- icrum* aïnIIROET/CAIRO (Reuter, AFP, UPI) - stziinL van de Arabische vredesmacht, hebben gisteren de rand van de Libanese hoofdstad Beiroet orul Ffeikt. De commandant van de vredesmacht, de Egyptische generaal Mohammed Hassan Bn beaoneim, verklaarde dat diezelfde dag een bestand inging. Zijn woorden werden echter ontkracht e 131 pr het geluid van artillerievuur. •n *van^is niet bekend wat de ro1 van de nuw-aangekomen troepen zal zijn. lische en Syrische eenheden, ook 1 van de vredesmachten al sinds s er vo, s vanr, n in ïd^N^ week in Beiroet, hebben nog jn poging gedaan de gevechten sen rechts en links Libanon een Dp j1 toe te roepen. Hun inspannin- 12 de luchthaven van de hoofdstad a_hl2r voor het luchtverkeer open te v„_ .ijlen hadden slechts een kprtston- resultaat. t belegerde Palestijnse vluchte- genkamp Tel Al-Zaatar, aan de im van Beiroet, hield gisteren fffjnd tegen nieuwe aanvallen van ueilt Ihtse troepen Maar water, voedsel ^geneesmiddelen raakten op, zo zei Deirï Palestijnse woordvoerder. Het persburbureau Wafa .men^ldde dat veel gewonden al waren SIec5torven door het gebrek aan medi- e. waWn. iiken Jand'Vuweldaden den zofa gaf verder een lange opsom- Werkng van gruweldaden in het naburi- genokamp Jisr Al-Basja, dat woensdag ikersoor rechts werd veroverd. Volgens ken. ifa waren gewonden met bajo- tsteken om het leven gebracht, iren talloze vrouwen en kinderen dood en verkracht en grote aantal- >or B.mannelijke overlevenden gefol- emd t"d en geëxecuteerd. Haag is i11 rechts radiostation berichtte lant vif °P slagveld van Jisr Al-Basja vol lichamen waren gevonden, van die opder meer Somaliërs, Irakezen, gegaa(yPtenarcn en Jemenieten. Drie [yptenaren waren gevangen pomen. jarnemers menen dat de linkse in gchuldigingen represailles tegen Hafistenen en christelijke ge- voofenschappen zouden kunnen ont v£ken. Het Palestijnse blad „Falas- betalej Al-Thawra" schreef gisteren dat niforr^ centrale commando van het 1 janufks-Palestijnse verbond inderdaad ijzondeft besloten „afschrikkende mili- >ek kijrc maatregelen" te treffen in be- lijn - (aide gebieden om de inneming n Jisr Al-Basja te wreken. Het rnmando had verder besloten elk ^akt-het-vuren te negeren in ver- ind met de rechtse acties tegen de lestijnse kampen. En het zou geen ;el besluit van de Arabische Liga Libanon aanvaarden voordat frië ertoe was gebracht zijn meer 10.000 militairen onmiddellijk Libanon terug te trekken. >ir ge< meert? rningf' estati uit et ,21 ja; twi eerst di >rgani conct imloo] ncenl den e: mctionarissen hadden gevraagd Australische medewerking, om i %t gebied beter te kunnen co/itrole- rtclulfen, en hadden daartoe het gebruik eVv[an de Amerikaanse basis op het akanÉiland Diego Garcia voor Austra- >che schepen en vliegtuigen aange- iden. aldus Killin. uur nei vuren te staken. De minis ters namen verder een aantal voor stellen aan, waaronder een versnelde zending van Arabische vredestroe pen naar Libanon. De landen die daarvoor troepen beschikbaar stel len moeten dit doen zonder, voor waarden vooraf. De ministers her haalden nog eens dat zij tegen iedere verdeling van Libanon zijn en dat de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van Libanon gëeer- biedigd dient te worden. Verder von den ze dat het Palestijnse verzet gesteund moest worden. De delega ties van de Liga zullen in Cairo blij ven totdat de missie van Riad zijn taak heeft volbracht en naar de Egyptische hoofdstad is terug ge keerd. De naar Libanon gezonden missie moet naast het toezicht hou den op het „bestand" ook een pro gramma opstellen voor de uitvoering van al eerder door de Liga genomen besluiten, zoals het bewerkstelligen van een nationale verzoening in Li banon en een regeling treffen voor de Libanees-Palestijnse geschillen. Geen terugtrekking Op de Liga-bijeenkomst in Cairo van gistermorgen werd geen gewag gemaakt van de terugtrekking van het Syrische invasieleger in Liba non, zoais op de bijeenkomst was geëist door PLO-leider Jassir Arafat en de Iraakse minister Saadoen Hammadi. De Syrische minister van buitenlandse zaken Abdel Halim Khaddam, wilde zich niet vastleg gen op een directe terugtrekking van de Syrische troepen en zei dat zijn land zo iets pas kan overwegen als een bestand volledig doeltref fend is gebleken. Arafat beschuldig de de Syriërs ervan de zaken op de lange baan te willen schuiven „ter wijl Palestijnse kampen branden". Moslemse radiostations, beschuldig den Syrische troepen gisteren op nieuw van deelname aan de strijd aan de zijde van de christenen. Sy rische troepen zouden ook gisteren links-Libanese en Palestijnse eenhe den uiteen gejaagd hebben bij het bergdorp Oejoem El Siman, waar zij tussen Syriërs en rechts-Libanese troepen waren ingesloten. De Pales tijnse radio meldde gisteren dat een boodschap was ontvangen van de commandant van het door christe nen belegerde kamp Tel Al-Zaatar, waarin deze verklaarde zich tot het einde te zullen verdedigen. In het kamp verblijven ongeveer 40.000 Pa- lestijnen en Libanezen. Zij hebben gebrek aan voedsel, water en medi camenten. door Herman Amelink Het aftreden van de Spaanse premier Arias Navarro markeet het definitieve afscheid van de dictatuur van generaal Franco. De Spaanse koning Juan Carlos heeft hem na de dood van de caudillo nog enige tijd laten zitten om de oude franquisten niet aan het schrikken te maken. Nu zijn persoon echter een blok aan het been begon te betekenen, is hij in de gelegenheid gesteld op eervolle wijze rechts het toneel te verlaten. Vervolg van pagina 1 gelaten die in vijf landen gevangen zitten. In Israël zitten 40 van hen. De laatste honderd passagiers, 47 anderen werden woensdag al vrijge laten, herkregen hun vrijheid nadat Israël zich bereid had verklaard met de kapers te onderhandelen over BOON. WARSCHAU (Reuter UPI, AP) De status van Berlijn is voor West-Duitsland van doorslaggevende betekenis bij haar politiek ten opzichte van de Oostbloklanden. Dit heeft de Westduitse regering in een verklaring aan de Sowjet Unie gesteld. ssie lussen is de secretaris-generaal de Liga, Machmoed Riad, naar iroet vertrokken om de Libanese 'tijen te overreden tot een be- ind. De ministers van buiten- ;dse zaken van Bahrein en Tune vergezellen hem. De reis van de ie volgt op een desbetreffend be- ;nap lit van de ministers van buiten- .idse zaken van de Liga, die hijnliKenscjag 0p een spoedzitting bijeen vormdren. an Zè nomeij de conferentie die tot gistermor- 'n- m1n duurde, werden de strijdende tijen opgeroepen gisteren voor 11 In de verklaring, die een antwoord is op een schrijven van Moskou, dat op 22 mei aan Bonn werd gezonden, verwijst de Westduitse regering naar het akkoord van 1972. waarin werd afgesproken dat de stadsdelen theo retisch onder controle staan van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Ver enigde Staten en de Sowjet-Uni. Bonn stelt dat de Sowjet-Unie dit akkoord wel erg naar zichzelf toe interpreteert. We zullen doorgaan met onze ont spanningspolitiek maar het is realis tisch om daarbij te streven naar een militair evenwicht tussen het Ata- lantisch bondgenootschap en het Warschaupact, zo zegt de Westduitse regering verder. Degene, die streeft naar militair overwicht handelt daarbij in strijd met het streven naar evenwichtige verhoudingen in Euro pa en de rest van de wereld', aldus Bonn. West-Duitsland zal de ont spanning dan ook alleen nastreven binnen het kader van het Atlantisch bondgenootschap. In een indirecte verwijzing naar de invloed van de Sowjet-Unie in landen van de derde Wereld wordt gezegd dat het ,niet bevordelijk voor de ontspanning in de wereld is als geprobeerd wordt de bestaande machtsstructuren te wijzigen door bemoeienissen met de interne aan gelegenheden in andere delen.van de wereld, met als doel de eigen invloed in dat land te versterken.' Doden in Polen De Poolse televisie heeft gisteren bekend gemaakt dat bij de betogin gen van vorige week tegen voorgeno men prijsstijgingen in de levensmid delensector twee betogers om het leven zijn gekomen. Verder zouden 75 politiemannen gewond zijn ge raakt van wie acht» ernstig. In een vraaggesprek zei de burgemeester van Radom. één van de twee steden Een vrijgelaten passagiere van de luchtbus van Air France huilt op de luchthaven Orlv bij Parijs uit bij een familielid. vrijlating van een onbekend aantal Palestilnen. De Israëlische beslissing, een afwij king van de harde lijn die Israël doorgaans ten opzichte van kapin gen hanteert, werd genomen vlak voor het aflopen van het ultimatum gistermiddag, waarop de kapers hun ultimatum met drie dagen ver lengden en alle niet Israëlische pas sagiers lieten gaan. De Israëlische minister van vervoer, Gad Jacobi, zei gisteren dat de be slissing niet betekent dat Israël be reid is aan alle eisen van de kapers te voldoen. Jaacobi verklaarde dat zijn land via diplomatieke kanalen „de mogelijkheid zal verkennen om actie te ondernemen zonder het le ven van de passagiers in gevaar te brengen". „Als het vliegtuig op Israëlische bo dem gestaan had zouden de beslis sing en de handelwijze daarna zeker anders zijn geweest, maar Israël wordt nu geconfronteerd met een Frans vliegtuig op Oegandese bo dem. en kan dus niet rekenen op acties van de andere betrokken lan den, aldus Jaacobi. Inmiddels heeft een toestel van Air France de vrijgelaten passagiers op nieuw naar Parijs overgevlogen, een dag nadat dit ook gebeurd was met de 47 andere vrouwen, kinderen en zieken die woensdag waren vrijgela ten. De Oegandese president Idi Amin was ook gisteren op het vlieg veld waar hij het tweede toestel uit geleide deed. Onder de laatste hon- der vrijgelatenen is de Nederlander T. Duys, verbindingsambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Zijn vrouw en zooritje werden woensdag al vrijgelaten Over de identiteit van de kapers is nog steeds niets met zekerheid te zeggen. Volgens diplomaten in Kam pala zouden zij drie verschillende groeperingen vertegenwoordigen. De groep kapers zou bestaan uit twee Arabieren, twee Duitsers en drie Palestijnen. De Arabieren zou den de leiding van de actie hebben. Volgens vrijgekomen gijzelaars ge bruiken de kapers geen namen maar spreken elkaar aan met nummers. waar de felle protesten zich afspeel den dat de twee om het leven waren gekomen toen zij een oplegger wil den verplaatsen om er een barricade van te maken. Volgens de burgemeester is een schade aangericht van ongeveer 14 miljoen gulden. Hij zei dat de beto gers onder leiding van .dronken straatschenders en hysterische vrou wen' het plaatselijk kantoor van de communistische partij, 24 auto's, vrachtwagens en autobussen in brand hadden gestoken en boven dien winkels hadden geplunderd. De burgemeester prees de politie, die .buitengewoon rustig optrad on danks gevaar voor eigen leven'. In tegenstelling tot de rellen van 1970. toen de-politie het vuur opende en tientallen stakers om het leven kwa men, droeg de politie in Radom geen vuurwapens. Zij maakte slechts ge bruik van wapenstokken en traangas. De directe oorzaak van het aftreden van de premier moet wel gezocht worden in de verschillen van mening binnen de regering over het tempo van de democratisering. Het was al enige tijd bekend dat de minister van binnenlandse zaken, de ambi tieuze Fraga Iribarne en zijn ambtgenoot van buitenlandse za ken, Areilza, veel sneller wilden gaan dan de premier. Ze vonden daarbij de koning aan hun zijde. Enige tijd geleden verklaarden beide bewindslieden zich bereid tot een akkoord met de in de Democratische Coördinatie verenigde oppositie. Dit zou een historische overeenkomst moeten zijn om Spanje op een vreed zame manier een democratisch be stel te bezorgen. De koning deed dit nog eens dunne- jes over toen hij bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten, begin vorige maand, voor het Amerikaanse Congres verklaarde, dat iedere Spanjaard zonder onderscheid des persoons zou mogen deelnemen aan het politieke leven. Harde kant De laatste tijd begon de Spaanse praktijk echter steeds verder af te raken van deze democratische woor den. De regering-Arias begon zich steeds meer van de harde kant te laten zien, de democratische taal van de koning ten spijt. Het blad Cambio 16, in korte tijd bekend ge worden door zijn openhartige publi caties, ontsnapte net aan een ver schijningsverbod in verband met de publicatie van een cartoon van de koning. Bijeenkomsten van een po litiek karakter, die zich tegen de regering richtten, werden verboden. Publicaties wezen uit dat het aantal martelingen door de Spaanse politie nog aanzienlijk was. Ook de vroege re aanhangers van Franco begonnen kennelijk weer'grond onder de voe ten te voelen. Ze slaagden erin de Cortes, de Spaanse variant van een parlement, in een voorgestelde wij ziging van de strafwet te vertragen zodat de legalisering van politieke partijen moest worden opgescho ven. Deze toestanden beginnen steeds meer de irritatie van de oppositie te wekken. Er moet zelfs mee gerekend worden dat een steeds verder ach terblijven van de heiVormingen bij de verwachtingen van de Spaanse burger felle confrontatie tussen rege ring en oppositie niet uitsluit. En de Spaanse geschiedenis heeft bewezen hoe fel dergelijke confrontaties kun nen zijn. Tempo Het is meer dan ooit noodzakelijk dat het tempo van de democratise ring niet verder vertraagd wordt.' Voor een vreedzaam verloop van Dit.' proces lijkt een pact tussen regering en oppositie een ideaal middel. Eén' van de belangrijke voorwaarden vair de in de Democratische coördinatie' samenwerkende oppositie van socia-- listen, linkse en rechtse christenen, en carlisten, is de toelating van de communisten in het politieke bestel* Naar verluidt zouden de ministers- Frage en Areilzg hier persoonlijk niet zo afwijzend tegenover staan." Toelating van de communistisch partij zou voorkomen dat deze partO zich ondergronds gaat ontplooien"" met alle gevaar voor ondergraving van wat er aan democratische bou.w-^ seis wordt opgetrokken. Worden de- communisten echter gedwongèn" mee te doen aan de verkiezingen, dan wordt tegelijk duidelijk hpe sterk hun positie precies is. Ze zijn dan geen ongrijpbare groothéid meer. Het aftreden van premier Arias geeft de regering het verloren poli tiek initiatief weer in handen. De franquistische kop is van de rege; ring af en het moet de oppositie nu duidelijk kunnen worden dat het de regering ernst is met de hervormiri- gen. Ze kan de eerder gedane voor-' stellen nieuw leven inblazen en op die manier de opening naar links met kracht aanvatten. Ze zal daar bij wel duidelijk moeten maken dbt ze de bevoorrechte positie van dë vroegere aanhangers van Franco niet onaangetast zal laten. Ze moet met nieuwe griffels op schone leien gaan schrijven. ROME (UPI) Pogingen van de Italiaanse christen-democraten om een coalitieregering te vormen zijn gisteren al in een vroeg stadium ge strand nadat de socialisten weiger- staai 1 j ;rdag ngstèfASHINGTON (Reuter, UPI, ARP) ïoudei- Het Amerikaanse" Hoogge- za?chtshof heeft gisteren met 6 tegen erlagt stemmen bepaald dat vrouwen, een zwangerschap willen afbre- we Zaen, daarvoor geen toestemming hun echtgenoot hoeven te heb- et eeien. Met 5 tegen 5 bepaalde het hof e kaaiat meisjes beneden de 18 voor een in zijibortus niet eerst de goedkeuring m. 'an hun ouders behoeven. Met deze litspraken deed het Hoogge- echtshof een beslissing van de taat Missouri teniet, waarin deze Geoestemming wel werd geëist, onstel 'ERUZALEM (Reuter) De arron- lissementsrechtbank van Jeruzalem ïeeft bepaald dat joden niet op de naar{empelberg in Jeruzalem mogen laatse>i(^^en' Zuid litiekjeze uitspraak viel in een proces e Wefgen acht joden die vorig jaar had- estinaien getracht een openbare ge- Indiakdsdienst te houden op de berg 1 rnedoriah. een plaats die zowel voor Oden als moslems heilig is. Deze iwestie leidde tot felle anti- feraëlische incidenten onder de Ara lieren in het gebied van de westelij- Nedeée Jordaanoever en Jeruzalem, die venir£ch in bun religieuze gevoelens ge- om dfrenkt achtten. en on}ANBERRA (Reuter) Australië 'ru3aat de Verenigde Staten assisteren infij bet Toezicht op de Russische H pMtaire activiteit in de Indische -irl !rceaan' 20 beeït de Australische riH1 rinister van defensie. Jim Killin. ^Maêjisteren meegedeeld. Amerikaanse door J. den Boef De onlusten in Polen, die geleid hebben tot het afgelasten van een pakket zeer forse prijsver hogingen houden niet alleen voor de communistische lei ders in Warschau maar ook voor hen in de andere OoSteu- ropese hoofdsteden, een ernsti ge waarschuwing in. Opnieuw is bewezen dat een politiek waarbij economisch noodzake lijke prijsverhogingen almaar worden uitgesteld om een on vrije bevolking zoet te houden op den duur niet houdbaar is. De Poolse leiders hebben vijf en een half jaar lang de prijzen van le vensmiddelen niet durven verhogen uit vrees voor een herhaling van de bloedige onlusten in december 1970. die leidden tot de val van partijleider Wladislaw Gomoelka. Polen is ech ter niet het enige Oosteuropese land, waar de bevolking ver boven haar stand heeft geleefd (en nog leeft). Soortgelijke situaties vindt men in Hongarije waar het. Goelasj- communisme zijn intrede deed en in Roemenië, Tsjechoslowakije. Bul garije en bepaald ook in Oost- Duitsland (de DDR), waar men de bevolking herhaaldelijk verzekert, dat de prijzen niet omhoog zullen gaan, ondanks de gestegen im- portkosten Wat Polen betreft: het werd na vijf en een half jaar tijd om de prijzen aan te passen aan de gestegen kos ten. Op het eind vorig jaar gehouden congres van de communistische par tij was al een „meer elastisch prijsbe leid" aangekondigd. Het pakket van prijsverhogingen werd op allerlei ni veaus op zijn haalbaarheid bespro- 'ken. De partijleiding was tenslotte tot de conclusie gekomen, dat het jonstleden zondag van kracht moest worden. En zo werd het op de daar- aanv voorafgaande donderdag gepu bliceerd. nadat het. aan het parle ment was voorgelegd. Zware aanslag Het pakket deed een zware aanslag op de beurs van de Poolse arbeiders. Vlees zou 69 procent duurder wor den. boter 50 procent, gevogelte 30 procent, suiker 100 procent. Onver anderd zou de prijs van brood en meelprodukten. fruit, koffie en thee zijn gebleven. Om de laagstbetaal den tegemoet te komen, was bepaald dat de lonen voor deze groep van de bevolking zouden worden verhoogd van 240 tot 600 zloty per week (1 zloty is ongeveer een dubbeltje). Voor de meeste arbeiders gold deze verhoging echter niet. De prijsverho gingen betekenden voor hen, dat toch al schaarse artikelen als vlees veel duurder werden, zonder dat er iets tegenover stond. De communistische leiders bleken de stemming onder de bevolking op vallend slecht te hebben beoordeeld, toen in verschillende delen van Po len onlusten uitbraken, die aan de volledig uit de hand gelopen gebeur tenissen van december 1970 deden terugdenken. Edward Gierek had zich vergist in de popularitiet. die hij als opvolger van de weinig geliefde Gomoelka had genoten. Hij kwam tot de ontdekking dat bij de in on vrijheid levende PoKn ook in poli tiek opzicht de liefde door de maag gaat. Voor de politieke toekomst van de partijleider kan dit ernstige ge volgen hebben, omdat men hem in Moskou vooral vrij spel heeft gege ven vanwege zijn vermeende grote popularitiet. Grote fout De grote fout van de plannenmakers in Warschau is vooral geweest, dat zij de prijsverhogingen niet heel ge leidelijk hebben ingevoerd. Zij kwa men voor de dag met een pakket, waarin alle prijzen tegelijk werden aangepakt. Eén van de oorzaken hiervan was. dat de prijsverhogingen vijf en een half jaar werden uitge steld, omdat de politieke leiding in onzekerheid leefde over de reactie van de bevolking. In het najaar van 1975 hadden al maatregelen geno men moeten worden. Blijkbaar werd toen besloten, de winter en het voor jaar af te wachten. Op het partij congres in december werd volstaan met het geven van een zachte wenk over „meer elastische prijzen.'? Dat de prijsverhogingen noodzake lijk waren, viel riet te betwisten. Polen had de laatste jaren met enke le misoogsten te kampen en er ont stonden tekorten aan levensmidde len. met name van vlees. Aangezien het inkomen van de bevolking bijna was verdubbeld sinds december 1970 werd meer geld aan voedsel besteed. Het vleesverbruik ging om hoog van ongeveer 50 naar meer dan 70 kilogram per hoofd per jaar. Dooi de slechte oogsten kon de veeteelt slechts worden vergroot door verho ging van de invoer van veevoer. De ze verhoogde import leidde tot een gevoelig deviezenverlies en nood zaakte de autoriteiten, ongeveer tien miljard gulden meer aan subsi dies uit te trekken voor het jaar 1975 De prijsverhogingen waren ook on vermijdelijk geworden omdat Polen in de Comecon (waarin de econo mische samenwerking van de lan den van het Sowjetblok is geregeld) wat levensmiddelen betreft een goedkoopte-eiland was geworden. De tekorten in Polen zelf werden dan ook mede veroorzaakt door een sterk toegenomen uitvoer van le vensmiddelen betreft een goedkoop te-eiland was geworden. De tekorten in Polen zelf werden dan ook mede veroorzaakt door een sterk toegeno men uitvoer van levensmiddelen naar de communistische buurlan den. Een andere belangrijke oor zaak voor de tekorten moet worden gezocht in de geforceerde industria lisatie ten kosten van de landbouw Terwijl talrijke Polen al in het bezit zijn van een wasmachine en een tv-apparaat. wachten de boeren nog op een kleine tractor, die het paard moet vervangen. Overrompeld Gierek werd overrompeld door de onlusten van vorige week, maar rea geerde beheerst. Toen hij Gomoelka opvolgde, had hij beloofd, zich nooit tegen de arbeiders te zuilen keren. Er werd dan ook geen geweld ge bruikt. Volstaan werd met een rede voering voor tv en radio, uitgespro ken door premier Pjotr Jaroszewitj. Daarin werd meegedeeld, dat de prijsmaatregelen ongedaan waren gemaakt en dat de oude prijzen ge handhaafd bleven. Jaroszewitsj ver telde dat de prijzenkwestie aan een uitvoerige analyse zou worden on derworpen en dat daar wel enkele maanden mee gemoeid zouden zijn. Enkele dagen later werd bekend ge maakt. dat prijsverhogingen op kor te of lange termijn onvermijdelijk zijn. De oplossing van de Poolse proble men zal mede afhangen van de mate, waarin het de regering in Warschau gelukt, de handel met het Westen uit te breiden. Gierek heeft steeds gestreefd naar een krachtige investeringsinjectie uit het Westen, Hij hoopte, later met exportgoede ren terug te kunnen betalen. Als gevolg van de economische terug gang in het Westen nam de Poolse buitenlandse schuld met vele mil jarden toe. Nog maar een maand geleden maakte Gierek blijkbaar met instemming van Moskou dan ook een nieuwe opening naar het Westen. Premier Jaroszewistsj bezocht in mei Parijs, waar hij de hoop uit sprak, dat Frankrijk de be langrijkste handelspartner van Po len in het Westen zou worden. Gie rek zelf reisde naar Bonn waar hij goede zaken deed. Ook de contacten met Engeland worden uitgebreid. Dat gebeurde echter voordat de on lusten in Polen uitbraken, die dë Premier Pjotr Jaroszewitsj van Polen Poolse economische vooruitzichten minder florissant maakte. Aange nomen werd dat Gierek d? volledige steun van Breztjew genoot, maar dat er in het Kremlin nogal wat bezwaren leefden tegen de Poolse uitstapjes naar het Westen. Onenigheid Ook in eigen land heeft Gierek nog steeds te maken met onenigheid over het te volgen binnen- en buiten landse beleid Verwacht mag wor den. dat het al bestaande verzet binnen de partijleiding nu zal toene men. Of hij zich kan handhaven zal niet alleen afhangen van de vraag, of hij 0e huidige problemen snel kan oplossen, maar vooral of Breznjew overtuigd is van het feit. dat nie mand de plaats van Gierek kan in nemen. juist nu in Polen een nieuwe periode van onzekerheid lijkt te zijn aangebroken. den met de christen-democraten, al léén te onderhandelen. De socialis ten vroegen gisteren, bij monde van hun leider Francesco de Martipo, orn- een ronde-tafel-gesprek waarbij ook de communisten aanwezig zouden zijn. „Wij houden geen bilaterale bij eenkomsten", aldus de Martino. De christen-democratische leider. Bengno Zaccagnini had gisteren oni zo'n ontmoeting gevraagd om te pro beren een regering te vormen die dé zaakwaarnemende minderheidsre gering van de christere democratische premier Aldo Moro zou kunnen vervangen Maar de Martino vertelde hem telefonisch dat de socialisten willeri praten met alle niet-fascistische partijen. Zaccagnini voerde gisteren ook ge sprekken met de leiders van de klei ne Republikeinse partij en had ge hoopt hetzelfde te kunnen doen met andere partijen, waaronder die van de socialisten. De christen democraat liet zich gisteren niet uit over de weigering van de socialisten, die gedurende 16 jaar met de chris ten-democraten in Italië de dienst hebben uitgemaakt. Zij hebben de laatste tijd herhaaldelijk gezegd niet van plan te zijn in een regering te gaan zitten als de communisten in Italië in de oppositie blijven. Vol gens het vaticaan blijft een coalitie zonder de communisten de meest gewenste oplossing in Italië. Giste ren is ook de officiële zetelverdeling voor de Italiaanse kamer bekend ge maakt. De communisten hebben daarin een zetel meer dan eerder was opgegeven en de christen democraten een minder JAKARTA (Reuter) Een zware aardbeving, welke het afgelopen weekeinde de Indonesische provin cie Iran Jaya (West-Irian) heeft ge troffen. heeft ten minste 350 mensen het leven gekost, zo meldde het In donesische dagblad „Sinar Hara- pan" gisteren. Over het lot van dui zenden mensen in het getroffen ge bied. in de buurt van de Jaya Wijaya- bergen. zuid-westelijk van de provin cie-hoofdstad Jayapura, was nog niets bekend Volgens plaatselijke missionarissen is een groot aantal mensen het oer woud in gevlucht en dreigt een voed seltekort. aldus het blad. De oogst was verloren gegaan ten gevolge van een aardverschuiving, na de aardbe ving De beving had een kracht van 7,1 op de schaal van Richter en trof een door ongeveer 16.000 mensen be woond gebied

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7