Nog veel haken en ogen aan spitsuurbelasting u dichtbij )ïï)mentaar Ambtenaren bekijken mogelijke gevolgen aangekondigde verkeersmaatregel fAKING (1) fAKING (2) Royal Nederland Experiment in Bristol voor ons van belang de- BRNDENLICHTERS naar de baas van het baasje namaak marsmannetjes Strandweer DAG 2 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 nen nu de staking beschouwt als uiterst middel, dat alleen mag liden gebruikt wanneer alle po gen tot overleg hebben gefaald of [het scherpste wapen in handen de arbeiders, geen van deze attingen laat een lichtvaardig, irtijdig of ondeskundig gebruik dit pressiemiddel toe. Zelfs de st wilde barricade-bouwer weet het stakingswapen zich gemak- ,egee jk tegen de gebruiker kan keren dat een verloren staking niet :en de onderlinge verhoudingen de werkvloer langdurig kan ver een. maar ook de deelnemers een ie kater kan bezorgen, zelfs kan loraliseren. am e die] scha ..Da „Daa reker :omei en ei JlBo- hien ge- ken, gele wit met de ïaal één heeft het de Nederlandse vakbe- •kejij ,jng nimmer aan voorzichtigheid 8 vai broken bij het uitroepen van sta gen. In vergelijking met het bui- land is het gemiddelde aantal ingsdagen in Nederland zelfs op- llend laag. Een andere goede Ne- rlandsc gewoonte is, dat eerst alle (gelijkhedendie het overleg |dt, worden uitgeput, voordat er "■*lies worden aangekondigd. Aan pc traditie komt kennelijk een id nu de vervoersfederatie fV/NKV nog tijdens het loon- prleg heeft gemeend een staking (moeten uitroepen. Ook de over ling dat het hier gaat om een Iking tegen een door het parle- -^,0-Jnt mogelijk gemaakte regerings- V^latregel, heeft de vervoersfedera- i niet van acties kunnen weerhou- h- En al even opmerkelijk is dat gebeurt met de kennelijke in- ^^Imming van de Federatie Neder- idse Vakbeweging. FNV-top manoeuvreert zich Ermee in een merkwaardige posi- Enerzijds proberen Kok en zijn derhandelaars zij het aarzelend een oplossing te zoeken (die voor ;ering, werkgevers èn werkne- rs aanvaardbaar is, maar ander- Is laten zij de eigen vervoersbond vrije hand. De geloofwaardigheid de FNV als serieuze ge- •ekspartner wordt er op die ma- :r niet groter op. jjeu-Qt de vervoersfederatie zich in een ?rde.einig benijdenswaardige positie kin-;vindt. is ook wel duidelijk. Hoe- vanel de bestuurders dit nadrukkelijk htkennen, bestaat er een nauwe menhang tussen het optreden van t ..wilde" comité voor het behoud Een in de koopkracht en de door de irvoersfederatie georganiseerde ilve-dagstaking. De vervoersfede- tie kan in de nu geldende omstan- gheden moeilijk anders. Vooral in Rotterdamse haven zijn wilde bin- on- ven, 'eer, De imtité's altijd hoogst onberekenba- factoren geweest en tot gisteren ist geen enkele bonafide vak- mdsbestuurder hoeveel mensen :t comité achter zich zou kunnen ijgen. Het zou niet de eerste keer jn dat een wilde staking het hele ivenbedrijf plat legt en dat de )i is f'ienc^e vakbeweging haar greep op zes fn deel van de leden verliest. Niet urig Dor niets kwam de actie van de de trvoersfederatie een dag eerder "de fan de door het comité aangekon- eeft tgeje algemene staking. De ver- persfederatie doet met steun van (je pt FNV een poging om de zaak pigermate in de hand te houden en pt comité wat wind uit de zeilen te aar j;menHet is bijzonder jam- Ier, dat de bestuurders van het Igd er n'et 'n s'agen kun leden rvan te overtuigen, dat een loon- mmm jatiging op dit moment hoogst oodzakelijk en in het belang van jnze gehele economie is. Als het libinet zou zwichten voor de te oge eisen van het FNV en de juidigc demonstratieve stakingen an men op z'n vingers natellen, dat ieuwe prijsverhogingen en meer 'erkloosheid voor de deur staan. frouwens, door de schijn op zich te Tden dat er hier en daar misschien pch nog wel wat (meer) ruimte zou ïjn voor loonsverbeteringen, draagt et kabinet er ook toe bij. dat er een nzekere toestand ontstaat die de lakers in hun voordeel proberen uit p buiten. Het kabinet bevindt zich h een weinig benijdenswaardige po- Itie en een goede relatie met de ehele' vakbeweging moet hem veel •aard Zijn. maar de overheid heeft kimair te letten op de belangen van illen. door Hans Schmit DEN HAAG Minister Wes terterp heeft er nooit onduide lijkheid over laten bestaan wat hij nu precies met de auto wil: het gebruik, zo heeft hij bij herhaling laten weten, moet worden beperkt op de plaatsen waar en gedurende de tijden dat die auto de samenleving overlast bezorgt. Dat wil zeg gen: in de stedelijke gebieden, met name in de spitsuren. De mogelijkheden om dit te realise ren zijn talrijk en minister Wester terp heeft in enkele nota's al een aantal maatregelen aangekondigd. Zo zullen in de steden bus en tram voorrang krijgen, zal het fietsen wor den gestimuleerd (op kosten van het rijk worden als proef in Den Haag en Tilburg aantrekkelijke en veilige fietsroutes aangelegd), wordt het parkeren aan banden gelegd en zul len in de steden verblijfsgebieden, waar de auto slechts te gast is, wor den ingericht. Een wijziging van het reglement verkeersregels en -tekens, die noodzakelijk is om de woonerven te kunnen invoeren, is de minister raad reeds gepasseerd. Zijn de meeste maatregelen reeds in een (ver)gevorderd stadium van voorbereiding, een andere eveneens bij herhaling aangekondigde maat regel zit echter nog steeds diep in het vat. En dat is, zoals dat heet, de congestieheffing een extra heffing voor het rijden in door auto's verstik te binnensteden, een soort „spitsuur- belasting". Het kabinet-Biesheuvel liet al bij monde van de toenmalige minister van Verkeer ad interim Udink weten dat de auto selectief moet worden gebruikt en kondigde nader onderzoek naar een systeem van heffingen aan. Minister Wester terp zei bij de behandeling van de begroting voor 1974 te trachten op niet te lange termijn tot één of meer experimenten met een congestiehef fing te komen en ook de begroting voor dit jaar vermeldt het streven naar de invoering van het systeem van congestieheffingen. Begin juni echter liet minister Westerterp in de Tweede Kamer doorschemeren dat die congestieheffing voorlopig nog wel in het vat zal blijven, zij het dat ook hier geen sprake zal zijn van_de spreekwoordelijke verzuring. Het heffingensysteem wordt mo menteel bezien door een ambtelijke werkgroep, die valt onder de interde partementale stuurgroep verkeer en vervoer. Aan de invoering zijn nogal wat haken en ogen verbonden, met name wat betreft de gevolgen voor de ruimtelijke ordening. Zo is het de vraag of bedrijven zich niet vanuit de binnensteden naar bij voorbeeld kleine steden en dorpen vlak buiten de stad zullen verplaatsen. Deze en andere effecten zullen nog moeten worden onderzocht, evenals de vraag welk systeem moet worden gekozen. Ook zal nog moeten worden bezien hoe hoog de heffing moet zijn om het beoogde effect (het afvlakken van de pieken in de ochtend en de avond) te bereiken. Bij de studie naar de effecten kan gébruik worden gemaakt van erva ringen met heffingen in andere lan den. Zo is op 2 juni van het vorig jaar in Singapore de binnenstad tijdens de spits alleen nog bereikbaar voor auto's met een betalingsbewijs ach ter de voorruit. Drs J.A. van der Kraats, secretaris van de werkgroep, zegt over dit experiment: „Singapo re. dat 2.2 miljoen inwoners heeft én een relatief laag autobezit, heeft een heffing in de ochtendspits voor au to's met minder dan vier inzittenden. Deze auto's moeten tussen half acht en kwart over tién een betalingsbe wijs achter de voorruit hebben. Die bewijzen zijn te koop bij de postkan toren en kosten ongeveer 60 gulden per maand, dat is de helft van het gemiddeld maandinkomen. Voor zo ver ons bekend werkt het systeem goed: het aantal auto's dat tijdens de ochtendspits de stad binnenkomt, is van 30.000 tot 20.000 gezakt en het openbaar vervoer werkt goed. Er zijn parkeerplaatsen aangelegd, vanwaar veertien nieuwe expresbuslijnen naar de stad lopen. In die bussen mogen niet meer passagiers worden vervoerd dan er zitplaatsen zijn. Het aantal overtredingen is laag. twee tot driehonderd per dag. Ook in an dere steden wordt gewerkt aan ADVERTENTIE Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur 3i|voorbeeld over een motorrijtuigverzekenng van verzekering maatschappij nv an Royailnsurance Co Lid een van de groolslen (er wereld uw schild tegen schade Opstoppingen tijdens het spitsuur in Amsterdam soortgelijke heffingen, zoals Abid jan. Kuala Loempoer. Bogota. Tai pei. Bermuda en Bristol. De We reldbank is erg geïnteresseerd in de ze projecten. Kordon Voor Nederland is het experiment in Bristol mogelijk het interessantste, met name omdat de structuur van een stad van belang is. In Bristol wordt gewerkt aan een afsluiting met een kordon, iets dat bij voor beeld ook zou kunnen rond de Amsterdamse grachtengordel. In Bristol is afgezien van een zwaardere parkeerheffing. omdat zeventig pro cent van de parkeerplaatsen privè- bezit is. Overigens wordt, door de vele juridische problemen de invoe ring in Bristol niet voor 1980 ver wacht. Eerder al is in Londen geëx perimenteerd met een systeem waar bij vignetten op de voorruit moesten worden gevoerd. Drs Van der Kraats: „Dat systeem is stukgelopen omdat enerzijds het verwijt kwam dat het te bureaucratisch was en anderzijds het de minder draagkrachtigen zou treffen. Hierbij moet echter wel wor den aangetekend dat de minst draagkrachtigen helemaal geen auto hebben". Verstikking van de steden kan ook worden voorkomen met een ander systeem, dat meer algemeeri van op zet is en waarbij de automobilist voor het gebruik van de weg betaalt. In stedelijke gebieden en tijdens de spitsuren zou dan voor het gebruik meer moeten worden betaald. Dit systeem kan in de plaats komen van de huidige motorrijtuigenbelasting, waarbij voor hetzelfde type voertuig een gelijk bedrag moet worden be taald, ongeacht het jaarlijks gere den aantal kilometers. Drs Van der Kraats. „De vraag naar de kosten-van de weg speelt al lang. In Nederland zijn daar twee rappdr- ten over verschenen, in de jaren, vijftig en in 1970. Als kosten kun je zien de wegaanleg, de slijtage die wordt veroorzaakt, de overlast die onstaat bij opstopping alsmede ex terne kosten zoals geluidshinder, verontreiniging en het veroorzaken van ongevallen. Ook in EEG- verband is een kostensysteem opge zet. waarbij een ander uitgangspunt is gekozen, waardoor voor het plat teland te weinig geld zou binnenko men. In Nederland wordt nu ook meer gedacht in de richting van het EEG-systeem. Het Engelse ministe rie van verkeer heeft in 1964 hiero ver een rapport (Road Pricing) uit gebracht. waaruit blijkt dat hon derd tot honderdvijftig miljoen pon den van toen door een systeem van ..road pricing" per jaar zouden kun nen worden bespaard". In het Engelse rapport is een sys teem uitgewerkt om de kosten die een automobiel veroorzaakt in reke ning te kunnen brengen. Dat sys teem bestaat, eruit dat langs de we gen en straten paaltjes worden ge plaatst. die signalen geven naar de auto's die passeren. In die auto's zit een meter die de signalen opvangt en aangeeft wat moet worden be taald. Drs Van der Kraats: „Op een landweg tikt de meter dan nauwe lijks. in het centrum van Londen draait-ie het snelst. Het systeem is hetzelfde als dat waarmee autobus sen verkeerslichten beïnvloeden. Het is natuurlijk wel duur om in te voeren, hoewel bij invoering op gro te schaal de kosten van de meter meevallen. Het bedrag kan bijvoor beeld eens in de maand worden be taald. Ik geloof dat iemand die niet veel rijdt (zo'n 15.000 kilometer per jaar) jaarlijks niet meer kwijt be hoeft te zijn dan nu aan wegenbelas ting: Technisch zit het systeem goed in elkaar en het is theoretisch ide aal: het kan de kosten gedifferenti eerd naar plaats en tijd in rekening brengen. Het is echter politiek nog niet haalbaar gebleken en het is in Engeland in de ijskast gestopt." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Troiïw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adtes aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit je het goed vindt, wordt het steeds erger. Het is hier geen kennel. Bovendien kan het je dan ook nog overkomen dat een hoge re ambtenaar tegen je zegt: laat mijn hond eens even. uit." Nu is nergens zwart op wit vastgelegd, of je van de overheid al dan niet een hond mag mee brengen. Die beslissing moet eik- departement zelf nemen. Op de meeste ministeries komt het af en toe voor en dan kan het ook. al wil men er liever geen regel van maken. Op economische zaken zijn ze streng: een hond moet bui ten aan een paaltje vastgebonden worden en komt er niet in. Op landbouw en visserij zegt men: ..Je zou niet alleen een kindercrè che. maar ook een hondencrèche moeten hebben, en ivaar is dan het eind?" Op ondenvijs en we tenschappen is het helemaal offi cieel verboden: Levende have moet beperkt blijven tot een vis in een kom. Honden, katten, cavia's, slangen enzovoort zijn niet toe- geslaan. Je werkt en hebt een hond. Over dag is er niemand thuis en ook is er niemand bereid of beschikbaar om het dier tussendoor een keer uit te laten. Of een echtpaar, waarvan de vrouw thuis is. houdt er een hond op na. Die vrouw wordt ziek en kan niet voor het dier zorgen. Hoe moet dat dan? Sommige van zulke hondenbezit ters hebben een soepele werkge ver en de hond mag dan overdag mee. Maar niet alle bazen hebben zo'n gemakkelijke baas. Niet op alle ministeries mag dat bij voor beeld, maar op het ministerie vaii verkeer en waterstaat wordt de hond oogluikend toegelaten. In Profiel, het maandblad voor de medewerkers van dat departe ment. is het volgende te lezen: ..Gezien het feit dat er de laatste tijd door de dames en heren, werkzaam ,in het gebouw Ples- manweg. meer en meer honden ivórden meegenomen, is besloten de bovenstaande advertentie te plaatsen". En die advertentie luidt dan: ..Gevraagd: een con tactambtenaar ireu of teef). t.b.v. de afdeling Hondezaken. Taak: het verzorgen van de hondenad ministratie: het werven van hon den: het behartigen van de hon- debelangen. Vereist: middelbaar afgerichtervaring op het gebied van de sociale hondenadminstra- tie 1 en/of .2. Leeftijd: niet ouder dan 4 jaar. Standplaats: 's- Gravenhage. Salaris, afhanke lijk van ervaring en leeftijd: maximaal 2471 botten per maand, uitloopmogelijkheid tot 2825 botten per maand." Uit het bijbehorende artikel blijkt het met de hondse toestan den bij verkeer en waterstaat wel mee te vallen. Het gaat over ..de zeer weinige collega's die hun viervoeters isomsmeebrengen." Voorstanders van het meenemen van de hond vinden ivel allemaal, dat de dieren geen last moeten veroorzaken, maar dat doen ze dan ook niet. ..Als het niet meer zou mogen." roept een alleenwo nende hondebazin uit. ..zoek ik een andere baan." De kamerge noten van de hondenbezitters blijken de aanwezigheid van een hond positief te ervaren. ..Je zit het grootste deel van de dag op kantoor en als het daar gezellig is. gaat alles beter." zegt er een. en een ander verheugt zich elke ochtend weer op de begroeting van de gasthond. Maar een bode- portier vindt het maar niks: ..Als Toch niet zo'n gekke opmerking over die hondencrèche. Mensen die alleen wonen hebben juist vaak behoefte aan een hond om zich heen. maar zijn nu meestal tot een extra alleen-zijn gedwon gen. Van een dagverblijf tegen redelijke vergoeding zouden èn hond èn baasje veel plezier heb ben en het zou nog werkgelegen heid scheppen ook. Een jaar of tien geleden kon je in Moskou nog een kilo van de aller fijnste kaviaar kopen voor een kleine zeventig gulden. Duur, maar dat is kaviaar altijd ge weest. Tegenwoordig kun je lang zoeken en als je dan ergens kavi aar vindt, zal je zeker honderdze ventig gulden voor een kilo moe ten neertellen. De schaarste wordt veroorzaakt door de kaviaarleverancier zelf, de steur, die door de vervuiling van het zeewater vrijwel geen plekje meer heeft om rustig kuit te schieten. Daarom zijn ze in Moskou jarenlang aan het experi menteren geweest om kunstkavi- aar te maken. Ze zijn nu zo ver, dat ze 150 kilo per dag kunnen produceren en als de interesse groot genoeg is, kan dat alleen in de hoofdstad wel 2000 kilo worden. De uitvinders zeggen dat hun ka viaar gezonder is dan de echte, omdat er geen cholesterol in zit, en goedkoper ook nog: een gulden of veertig per kilo. Behalve de toegevoegde smaak- en kleurstof fen bestaat de kunstkaviaar on der meer uit caseïne'en gedesti- leerd water; de ontstane gelei wordt in een centrifuge rondge slingerd tot er kleine balletjes ontstaan die door een zoutwater badje gehaald worden. Een Ame rikaan die mocht proeven, had maar liever niets dan deze namaak. De kunstkaviaar vond hij te slap, niet goed zout en bovendien wa ren de korreltjes hem wat al te mooi rond en glad uitgevallen. „Ach wat", moet zijn Russische gastheer geantwoord hebben, „dat zal je na een paar wodka's een zorg wezen". Je bent het of je bent het niet; ben je het, dan blijf je het ook, om met een kleine variant op Bomans'Erik of het klein insektenboek te spre ken. Deze man is heer tot op het strand toe, waar een echte heer zijn donkere pak aan houdt, zijn hoed op en zijn stropdas om, onge acht hel aantal ontkleden om zich heen. Juist tegen de tijd dat de Viking op de planeet Mars zal landen, duikt er in een bibliotheek in het Zuidfranse Nimes een zeventien- de-eeuws geschriftje op, waaruit blijkt dat de inwoners van Nimes, Lyon en Montpellier toen al „marsmannetjes" gezien hebben. Niet zozeer een soort mannetjes hoewel ook in die tyd vaSt wel wonderlijke verhalen over won derlijke wezens de ronde deden maar iets dat op een ufo, een vliegende schotel, geleken moet hebben. Het gevonden boekje, in 1621 in Lyon gedrukt, is maar zestien bladzijden dun. maar de titel is des te langer: „De vrees wekkende tekenen aan de hemel, die opnieuw zijn verschenen bo ven de steden Lyon. Nimes en Montpellier en andere omliggen de plaatsen, tot grote verbazing van het volk". Opnieuw, dus blijk baar had het volk zich al eerder over het fenomeen verbaasd en werd het de dertiende oktober 1621, toen het verschijnsel zich opnieuw voordeed, hoog tijd dat een kroniekschrijver deze „vrees wekkende tekenen" voor het na geslacht optekende. Hij maakte er wel iets moois van. want kenne lijk moest zijn geschrift de koning. Lodewijk de Dertiende, welgeval lig zijn. Hij zag er dan ook een regelrechte voorspelling in. „die geen andere kan zijn dan dat de grote God der heerscharen onze monarch doet zegevieren over de belagers van zijn staat". weeÉrapporten- Van onze weerkundige mede werker Ook het komende weekend blijft de regen uit. Om de doodeenvoudige reden dat een hogedrukgebied van 1029 millibar een ijzersterke posi tie boven de Noordzee in neemt. Het centrum is ook in de hogere niveaus in de buurt van ons land terug te vinden zodat depressies onmogelijk naar hier kunnen komen. Die trekken noodgedwongen baantjes ver door het hoge noorden waardoor het weer in Scandinavië nogal koel en wisselvallig is met enkele buien en eveneens is het dat in noordwest-Rusland. Noord-Schotland kreeg wat motregen van een warmte- front. In Cornwall en op de Kanaaleilanden wordt een voor deze zomer zeldzaam verschijnsel verwacht: een onweersbui. Deze lichte on stabiliteit komt overigens niet dichterbij en reikt zelfs niet eens tot over zuidoost- Engeland. Juli lijkt niet gering dat ook deze maand zich in droge stijl zal gedragen. Wanneer we kijken naar eerdere zomers in deze eeuwe die ook opvielen door lange droogteperioden, dan gebeurde het niet zelden dat er pas in september een ommekeer kwam. In die tus sentijd viel er wel eens neerslag maar dan, zoals we eerder deze week ook uiteen zetten, tijdens zware plaatse lijke buien die geen einde aan de algehele droogte konden maken. Gisteren is voor de achtste achtereenvolgende dag in het Limburgse heuvelland een temperatuur boven 30 gra den Celsius waargenomen, uniek sedert de zomer van 1947. Voor een langere aan eengesloten serie tropist'he dagen moeten we helemaal terug gaan tot de zeer droge zomer van 1911. De temperatuur in het ui terste noordén van ons land was gisteren bepaald niet hoog. Er was een zeer groot verschil met de tropische temperaturen in zuid- Nederland Vooral 's middags tussen drie en vijf uur: slechts 18 tot 19 graden C. op Ameland bij een straffe noordooster. Juni 1976 behoort, zoals eer der vermeld, tot de drie warmste juni's van deze eeuw. Warmer waren alleen de junimaanden van 1947 en 1917. Zeer opvallend zijn deze week de prachtige vergezich ten in zeer zuivere lucht uit het poolgebied, die sinds maandag in noord-Nederland aanwezig is en zich vandaar in zuidelijke richting uitbreidde. Dat de lucht zo diep blauw getint is. komt doordat van het zonlicht veel meer blauw dan anders ver strooid wordt. Zeer fijne wa terdruppeltjes en stof deeltjes bederven al te vaak het hemelblauw en veroorza ken heiïgheid. zoals vorige week nog sterk in tropische lucht met slecht zicht. Gisteren werd er gesproken over een zeer droge juli maand in 1925. Dit moet zijn 1921. De Bill cinbvw- D. i-k-n onbew Evldc onbew Eindhoven onbew Den Helder onbew Rotterdam onbew Zcl Limburg onbew Aberdeen licht bcw AtMnr onbew Brunei onbew Frur.kforl onbew Helsinki onbew- Innsbruck onbew Kopenhagen onbew Het weer vooral aan de Ne derlandse stranden blijft de komende twee tot drie dagen droog en zonnig. Hoogste luchttemperaturen in de zuidelijke gebieden met 25 tot 28 graden Celsius op de Waddeneilanden vooral aan-_ vankelijk 20 tot 22 graden' Celsius maximaal. Het zee water is vlak bij het strand nu 19 tot 20 graden Celsius Door de noordoostelijke tot oostelijke wind wordt er veel water van de kust weggedre ven en wordt er door de on derstroming &an onze wcjstkust minder schoon wa ter aangevoerd waarmee ook kwallen kunnen meekomen. II.mg water /«tcrtlue :l juli: VlllMngen S 33-1 38. H-jrlngvll.-isluizen 5 10 18 15 Rotterdam 7 49- 19 56 Scheventngcn 6 32-18 50. I.'muiden 7 10- 19 43 Den Helder 1129Harlingcn 1.38- 13.45. Delfzijl 3 38-15 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5