Nederland voorzitter EG in tijd van malaise Industriebond CNV bepleit loonmaatregel Duisenberg tégen oproep boycot AMRO Warmte moet voor boeren niet te lang meer duren Roxasect Geen spectaculaire initiatieven te verwachten Eruopese Beweging wil nu actieve opstelling regering Den Uyl niet eens met PvdA-rComité dat ageert tegen de 'Berufsverbote' Koningin bij vergadering Raad van State Hoe eigenwijs moet je zijnomSonnema Berenburg te drinken?] Zeereigenwijs. Aardappelen al duur nu ze nog in de grond zitten uitslag bloedproef niet te vermijden Waterbedrijven kunnen vraag aan Geen beroep in de koude-voeten- zaak' Sien%e^v^^rbreroJpu Minister tikt PvdA, PPR en PSP op de vingers Verbond niet achter verzoek Hendriks wil eerst aantal ziekenhuizen laten vernieuwen /Tegen muggen en vliegen: Werkloosheid bij onderwijs 2 VRIJDAG 2 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Onder een slecht gesternte heeft Nederland per 1 juli voor een half jaar het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap op zich genomen. Het gaat momenteel niet goed met het Verenigde Europa'en de vraag is of en hoe het Nederlandse voorzitterschap ertoe kan bijdragen dat de algemene sfeer van malaise wordt doorbroken. De Europese Beweging Nederland heeft gisteren in een brief een drin gend beroep gedaan op de Neder landse regering het komend halfjaar initiatieven te nemen om de be staande stagnatie in de besluitvor ming op vele terreinen te doorbreken. In de brief mede on dertekend door de politieke partijen PvdA. KVP. VVD. ARP. CHU. D'66. DS'70, de werkgevers- en werkne mersorganisaties wijst de Europe se Beweging erop dat de landen van de EG van dag tot dag verder uiteen groeien. „De regeringen komen niet meer tot gemeenschappelijke beslis singen over grote of kleine proble men. laat staan tot een ge meenschappelijk beleid teneinde ge zamenlijk het hoofd te bieden aan werkloosheid en inflatie", aldus de brief. Van spectaculaire Nederlandse initi atieven de komende maanden zal echter geen sprake zijn. zo hebben premier Den Uyl en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) de afgelo pen dagen al gewaarschuwd. ..Er is", zei Den Uyl, „niet zozeer behoefte aan nieuwe ideeën en initiatieven als wel aan het afmaken van bestaande taken". Dringend verzoek Kenmerkend wellcicht voor de sfeer in Europa is een initiatief dat minis ter Van der*Stoel wel heeft onderno men. Hij heeft zijn collega-ministers gisteren een brief gestuurd met het dringende verzoek aanwezig te zijn en te blijven bij de komend? bijeen komsten van de EG-ministerraad. In de afgelopen tijd is het herhaalde malen voorgekomen dat beslissin gen niet mogelijk waren omdat som mige ministers niet aanwezig waren of de vergadering voortijdig hadden verlaten. De problemen in de gemeenschap wijt minister Van der Stoel aan het feit dat de afzonderlijk? regeringen „tot aan hun oren in de problemen zitten en oplossingen worden be moeilijkt door binnenlandse politie ke druk". Veel bitterheid heeft ook het eigenzinnige optreden van Enge land. Duitsland. Italië en met name Frankrijk opgeleverd, die zonder vooroverleg met de gemeenschap deelnamen aan de door president nisters bij meerderheid laten beslis sen, een procedure die ook onder Iers voorzitterschap is gevolgd maar daarna weer werd verlaten. Voor de grote problemen blijft echter eenstemmigheid vereist. Dat is om te beginnen de directe verkiezing van het Europese parlement, Vol gende week komt de Europese raad van regeringsleiders der EG-landen, weer in Brussel bijeen om te beslis sen, maar ook nu nog zijn de leden ondanks druk intern overleg het nog niet eens over de zetelverdeling in dat nieuwe direct gekozen parle ment. Als men er nu niet uit komt worden die verkiezingen in 1978'zeer onwaarschijnlijk en dat betekent dan ook dat de overdracht van be voegdheden van de afzonderlijke landen naar de Europese ge meenschap stagneert. Nederland voelt er niets voor de Europese Ge meenschap meer macht in handen te geven als-er geen direct gekozen Eu- DEN HAAG Premier Den Uyl is het niet eens met de activiteiten van het PvdA-comité dat ageert tegen de zogenaamde Berufsverbote in West-Duitsland. „Ik vind dit nogal bedenkelijk omdat voortdurend de indruk wordt gewekt alsof het met de geestelijke vrijheid in de bondsre publiek is gebeurd. Dat is niet zo, hoezeer ook ik verwerp dat men op grond van zijn overtuiging van over heidsfuncties kan worden uitgeslo ten", zegt de premier in een vraagge sprek met NRC-Handelsblad. „Met Willy Brandt zou ik", aldus Den Uyl, „willen zeggen dat dit radi- kalendecreet niet tot stand ^iad ropees parlement is om controle uit te oefenen. Voorts moet er een besluit vallen over de relatie van de gemeenschap tot Turkije en Griekenland, de visse rij-zones voor de kusten van de ver schillende lidstaten en met name over het gemeenschappelijk landbouwbeleid, Midden-Oosten. Zuidelijk Afrika, ontwikkelingssa menwerking. zal het niet eenvoudig zijn gemeenschappelijke EG- standpunten te vjnden. Bij sommi gen bestaat de vrees dat de koplo perspositie van Nedérland ten aan zien van de ontwikkelingshulp aan getast zal worden nu Nederland voorzitter is en dus voor compromis sen moet zorgen. PvdA Den Uyl en Van der Stoel hebben overigens niet alleen te maken met verschillen van mening tussen de ,EG-lidstaten maar ook met verschil len van mening binnen de eigen PvdA over de toekomst van Europa. Mevrouw Van den Heuvel heeft als PvdA-voorzitter weliswaar de brief van de Europese Beweging onderte kend, maar daarmee zijn die me ningsverschillen niet verdwenen. De ontwikkelingshulpdeskundige, het Kamerlid Arie van der Hek. is de woordvoerder van een groep socialis ten die zeer aarzelend staat tegeno ver de Europese eenwording zolang er niet meer zekerheid is dat het Verenigd Europa ook een socialis tisch beleid zal voeren. Den Uyl en Van der Stoel zijn het er mee eens dat het Europese beleid politiek niet kleurloosmag' zijn. maar zo zeggen zij: „In een democra tisch Europa heb je geen garanties dat het beleid socialistisch zal zijn. de socialisten kunnen hun invloed doen gelden, maar dat geldt uiter aard ook voor liberalen en christen democraten." „Nederland zal", zei Van der Stoel gisteren, „bepaalde doelstellingen die voortkomen uit dit kabinet nastreven, maar je kan niet zeggen: ik doe niet mee als we niet voor 100 procent gelijk krijgen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Koninging Juliana heeft gisteren een speciale vergade ring van de Raad van State voorge zeten. De vergadering was belegd ter gelegenheid van de inwerkingtre ding van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschik kingen. Deze „wet-arob" regelt de werkzaamheden van een nieuwe af deling van de Raad van State, die zal gaan rechtspreken in bepaalde ge schillen tussen burgers en de over heid. Door deze nieuwe taak is de raad uitgebreid met vier leden. (Een hiervan moet nog benoemd worden.) De Raad van State heeft nu drie taken, te weten het adviseren over wetsontwerpen, het adviseren als er een beroep wordt ingesteld bij de Koningin Juliana en prins Bernhard tijdens de speciale vergadering van de Raad van State. Rechts op de foto dr M. Ruppert Kroon en nu deze rechtsprekende functie. De koningin memoreerde in haar openingstoespraak dat de gedachte om de Raad van State een rechtspre kende taak te geven al dateert van maart 1848. Toen werd namelijk een grondwetswijziging van deze strek king voorgesteld. Dit stuitte in .de Tweede Kamer echter op zo grote' weerstand, dat het toen niet door ging. In 1887 werd in de grondwet echter wel een dergelijke bepaling in de grondwet opgenomen. Toch heeft het nog bijna negentig jaar geduurd voordat deze bepaling geëffectueerd werd. In de vergadering voerden verder de vice-president van de Raad van Sta te. dr. M. Ruppert en de voorzitter van de nieuwe afdeling rechtspraak, mr. J van der Hoeven het woord. Namens, de regering sprak minister Van Agt van justitie. advertentie Ford bijeengeroepen economische moeten komen Maar daartege- - nover "Vind ik de sfeer die er nu om heen wordt geschapen, van hét ein de van de democratie in de bondsre publiek en zo. overtrokken en niet gemotiveerd". Dat maakt het comi té niet overbodig, maar. zo zegt Den Uyl: „Wat ik zo merk van het comité is dat het een onjuiste voorstelling geeft van de betekenis van deze zaak voor het geestelijk klipaat in de bondsrepubliek. Ik vind dat het comité dat fout doet." topconferentie op Porto Rico. Mr Van der Stoel weigeft dit echter te beschouwen als een teken dat de politieke wil bij de lidstaten ont breekt om de Europese eenwording te bereiken. „We moeten niet blijven omzien in wrok. maar vooruitkijken naar de toekomst. Ik weiger de moed op te geven", aldus Van der Stoel. De minister zei dit welhaast met de moed der wanhoop, want niemand zal ontkennen dat de Europese een wording nu verder van zijn doel lijkt dan ooit te voren, of zoals premier T ono*Pr WQphtpr» nn Den Uyl het gisteren zei in NRC- Ljai ,6C1 "«tClllCIl UJJ Handelsblad: „Over crisis en malaise in de gemeenschap wordt eigenlijk permanent gesproken en ook ik vind dat op het ogenblik eerder de desin tegrerende tendensen sterker lijken dat de pogingen om de gëmeenschap te versterken". Van een verslaggever AMSTERDAM De hoge temperatuur heeft de boeren in Nederland nog, niet tot wanhoop gebracht maat het moet niet te lang meer duren. ..We naderen het kritieke punt en als dat bereikt wordt dan betekent dat dat de opbrengsten zullen verminderen". Dit zei gisteren ir. G. van den Berg, directeur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tijd die verstrijkt tussen de afname van bloed bij men sen die kennelijk onder invloed van alcohol achter het stuur zitten, en het moment dat de uitslag bekend wordt, is het afgelopen jaar belang rijk toegenomen. Minister Van Agt heeft dit gisteren geantwoord op vra gen van het PvdA-kamerlid Roethof. Roethof toonde zich in de vragen ongerust over die lange tijd, omdat hij vond dat daardoor de mensen nodeloos lang in onzekerheid wor den gelaten. Volgens de bewindsman kan de periode (vijf tot tien dagen) echter niet verkort worden. Sinds de nieuwe bepaling in de wegenver keerswet over het alcoholgebruik tij dens het rijden van kracht is. is het namelijk belangrijk dat het alco holpromillage in het bloed zeer nauwkeurig wordt vastgesteld, om dat op grond daarvan wordt besloten of iemand al of niet vervolgd zal worden. Er is ins ons land op het ogenblik weinig gras. vooral op de bedrijven op de zandgronden, en dat betekent dat er. weinig hooi gewonnen is. De voedselpositie van het rundvee zal daardoor in de komende winter moeilijk zijn. In de akkerbouw zijn er op het moment nog geen grote moeilijkheden maar de warmte moet niet veel langer aanhouden: dan zul len de opbrengsten van granen, sui kerbieten en aardappelen teruglo pen. aldus ir. Van den Berg. Over de aardappelen zei ir. Van den Berg. De prijzen op de termijnmarkt zijn nu reeds aanmerkelijk gestegen. Het gaat daarbij om aardappelen die nu nog in de grond zitten en pas in het najaar op de markt zullen ko men. De prijsstijging is een gevolg van de verwachting dat de aardap peloogsten in de ons omringende landen kleiner zullen uitvallen dan gewoonlijk. Sproei maandags niet De waterleidingbedrijven hebben ondanks de aanhoudende warmte en droogte geen noemenswaardige pro blemen met de drinkwatervoorzie ning. Eenstemmigheid Wat Nederland betreft wordt het een zaak van gestaag en taai dooronder handelen over de zaken die nog steeds om een oplossing vragen. Van der Stoel wil over minder vitale be leidsonderdelen in de raad van mi- UTRECHT Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) hebben niet alleen de 46 veroordeelden in de „koude voeten- zaak", maar heeft ook de auditeur militair besloten af te zien van een beroep tegen het vonnis van de krijgsraad in Arnhem. De auditeur militair wilde oorspronkelijk in be roep gaan, omdat hij de straffen te laag vond. maar hij heeft daarvan -w-^-r-s _ri_ zullen gaan. Volgens de Vereniging van Exploi tanten van waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin) kunnen de bedrij ven aan de vraag naar water vol doen. Alleen in de gebieden die zijn aangewezen op de winning van grondwater kunnen zich tijdelijk problemen voordoen met de druk op de leidingen. Deze kan tijdens piek uren minder worden. U<? Vewin raadt aan op maandagen niet te sproeien pmdat dan toch al meer water wordt gebruikt voor de was. Het is beter op zondag of dinsdag te sproeien. In enkele gemeenten is een gedeeltelijk sproeiverbod afgekondigd. Zo mag in Bloemendaal tussen vijf en acht uur 's avonds niet meer worden ge sproeid. Steden In de grote steden in het westen van het land is voldoende water, dat wordt betrokken uit in de duinen ingelaten rivierwater De aanvoer van de Rijn is altijd voldoende om de behoefte te dekken. Bij een lagere aanvoer wordt de kwaliteit van het ingelaten water echter wel minder, omdat dan het zoutgehalte toe neemt. Deze schommeling in kwali teit doet zich echter altijd voor bij een wisselende aanvoer door de hoge zoutvracht van de Rijn. Volgens de Vewin hebben zich op enkele plaatsen wel wat problemen voorgedaan, maar deze waren niet ernstig. Zo kwam afgelopen zaterdag Oost-Groningen wat in moeilijkhe den, doordat 's nachts werd doorge- sproeid. Ook in Zeeland en Zuid- Limburg was sprake van enkele moeilijkheden, maar momenteel kunnen de bedrijven de situatie weer aan. De tijdelijke drukverlagingen die zich kunnen blijven voordoen, zijn tot- nu toe nog geen aanleiding geweest tot klachten. Het is de Ve win althans niet bekend dat consu menten zich hierover hebben be klaagd. (Meer nieuws over de droogte in Eu ropa op pagina 13) Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het CNV ziet niets in CAO-onderhandelingen per bedrijfstak, nu een centraal loonakkoord met.de werkgevers er nog steeds niet is. De industriebond CNV heeft nu zelf zelfs geëist van het kabinet dat het een nieuwe loonmaatregel afkondigt voor de tweede helft van het jaar. Die loonmaatregel zou volgens de industriebond CNV moeten neerko men op het CNV-voorstel in het loon- overleg, namelijk een netto verho ging van 44 gulden per maand voor iedereen. Volgens deze bond zou er bij onderhandelingen per be drijfstak zeker minder uit de bus komen. Intussen hebben bonden van NVV en NKV al CAO-onderhandelingen aangekaart bij verschillende bedrij ven en sectoren, namelijk de groot- metaal. Philips. Akzo, Unilever en de sigarettenindustrie. Deze FNV- bonden stellen daar de eis van 102 gulden bruto per maand voor ieder een per I juli. De vervoersvakbonden hadden eerder al CAO-overleg aan gevraagd bij de werkgevers in de haven. Die hebben inmiddels al ge antwoord tot overleg bereid te zijn. CNV-secretaris en loondeskundige H. van der Meulen zegt „begrip" te hebben voor het verzoek van de in dustriebond CNV aan het kabinet om nu een definitieve loonmaatregel af te kondigen. Van der Meulen laat echter merken dit verzoek nog niet te steunen. Eerst moet de regering nu snel laten weten of ze nog moge lijkheden ziet om vakbeweging en werkgevers tot een centraal akkoord te brengen. Onzekerheid „De regering heeft al veel kostbare tijd verloren laten gaan. We verkeren in de grootste onzekerheid", aldus Van der Meulen. Gezien de onrust en de acties in de havens moet aan die onzekerheid snel een eind komen. Inwilliging van de eis van de FNV- bonden 102 gulden bruto zou volgens het CNV de inflatie aanwak keren en de bestrijding van de werk loosheid bemoeilijken. Als de rege ring geen centraal loonakkoord meer weet te bewerkstelligen, zal de rege ring haar eigen verantwoordelijk- Van onze Haagse redactie DEN HA/MT - Staatssecretaris Hendriks (van volksgezondheid vindt dat er de komende jaren een voorkeur moet worden gegeven aan het renoveren van bestaande zie kenhuizen. in plaats van aan de ge bruikelijke grote nieuwbouwprojec- ten voor ziekenhuizen. De staatsse cretaris meent dat in veel gevallen de ziekenhuizen evengoed geholpen zouden zijn met een tiende deel van het. bedrag dat voor totale nieuw bouw noodzakelijk zou zijn. terwijl de gebouwen dan toch weer hele maal zouden voldoen aan de eisen van deze tijd Staatssecretaris Hendriks heeft dit standpunt bekend gemaakt aan de Tweede Kamer in een nota over „De bouwactiviteiten voor de intramura le gezondheidszorg". Behalve door ziekenhuizen geldt zijn standpunt ook voor gebouwen voor andere in richtingen op het gebied van de ge zondheidszorg, al is volgens Hendriks bij de ziekenhuizen „een radicaler koerswijziging" nodig. De nieuwe beleidslijn, die staatsse cretaris Hendriks nu bekend heeft gemaakt, is vooral ingegeven door de wens om tot bezuiniging te ko men. Uit de nota blijkt overigens dat er dit jaar in vergelijking met vorig jaar aan de nieuwbouw meer wordt, uitgegeven Het bouwplafond voor dit jaar is gesteld op 560 miljoen gulden, vorig jaar was dat 500 mil joen gulden. Advertentu Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum. de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Duisenberg van financiën is tegen de boycotactie van PvdA. PPR en PSP tegen de AMRO-bank omdat deze bank leningen verstrekt aan Zuid-Afrika. Duisenberg heeft hierover officieel als minister een brief geschreven aan de drie partijen. De drie partijvoorzitters hebben echter terugge schreven dat zij het niet eens zijn met Duisenberg en dat de boycotactie doorgaat. Enkele weken geleden riepen PvdA. PPR en PSP de mensen op om hun bankreke ning bij de AMRO op te hef fen. Volgens de partijen helpt de AMRO-bank het zakenle ven in Zuid-Afrika met lenin gen. Bovendien zou de AM RO-bank rechtstreeks lenin gen verstrekken aan de rege ring-Vorster van de Zuidafri- kaanse republiek Dat ge beurt. aldus de partijen, met geld van de rekeninghouders bij de AMR O-banken in ons land. Minister Duisenberg stelt in zijn brief dat de AMRO-bank niets doet dat is verboden volgens Nederlandse wetten Bovendien doen „vele andere ondernemingen" zaken die principieel niet verschillen van wat de AMRO doet. al dus de minister/Door toch de AMRO eruit te plukken voor een gerichte actie „kunnen de belangen van instellingen, groeperingen en individuen op een willekeurige volmaakt oncontroleerbare en qua om vang onvoorzienbare wijze worden geschaad." volgens Duisenberg. „De rechtszeker heid en de rechtsgelijkheid fundamentele grondslagen van een democratische sa menleving komen bij een actie als door u gestimuleerd op niet verantwoorde wijze in het gedrang", zo meent de minister. Hij zegt dat hij zijn brief schrijft vanuit zijn bij zondere verantwoordelijk heid als minister van finan ciën tegenover het bankwezen. Verder In hun eergisteren opgestel de antwoordbrief beroepen ook de drie voorzitters van PvdA. PPR en PSP zich op Minister Duisenberg hun specifieke verantwoor delijkheid Zij stellen echter dat de AMRO-bank verder gaat dan andere Nederlandse banken, door rechtstreeks kredieten te geven aan de re gering-Vorster Een medewerker van de AM RO-bank deelt desgevraagd mee dat de bedoelde recht streekse lening aan de Zuid- afrikaanse regering niet is verstrekt door de AMRO- bank zelf. maar door de Euro pean American Bank, waar van de AMRO voor zeventien procent aandeelhouder is Deze medewerker wijst erop dat vrijwel alle grote Neder landse banken in soortgelijke internationale bankinstellin gen deelnemen, en hij acht het „niet ondenkbaar" dat ook die andere internationale instellingen betrokken zijn bij rechtstreekse leningen aan de regering-Vorster Een medewerker van het PvdA bestuur zegt dat het PvdA- bestuur geen aanwijzingen bekend zijn dat ook andere Nederlandse banken op een wijze als de AMRO betrok ken zijn in de kredietverle ning aan de regering-Vorster Politiek De drie partijvoorzitters heb ben in de brief van Duisen berg de teneur geproefd dat politieke partijen zich maar beter niet kunnen bemoeien met het zaken-doen De par tij voorzitters wijzen de minis ter erop dat de bedrijven niet schromen zich in te laten met de politiek, zoals bleek uit de wijze waarop bedrijven en hun organisaties de regering onder druk zetten in de zaak van de gemiste kernorder van Zuid-Afrika voor Rfjn- Schelde-Verolme heid moeten waarmaken met een loonmaatregel die overeenkomt mét het. CNV-voorstel van 44 gulden per maand netto, aldus het CNV. Gezien de eigen uitlatingen van de regering kan ze dan niets anders meet do^n dan zo'n loonmaatregel opleggen, ook al om te voorkomen dat zw^k^e bedrijven het loodje leggen. Te lang wachten De industriebond CNV verwijt het. kabinet dat het veel te lang duurt voor de knoop wordt doorgehakt. Op volstrekt onaanvaardbare wfj^e wordt omgesprongen met de belan-1 gen van de werknemers die er recèt op hebben te weten wat er met hun inkomen gebeurt. Het beleid van het kabinet wordt gekenmerkt door een volslagen gebrek aan daadkracht, aldus deze CNV-bond. Vandaag vergadert het kabinetover de loonkwestie. met de bedoeling nog vandaag een laatste voorstel voor een loonakkoord te ontwerpen Het geplande kabinetsberaad over de rijksbegroting 1976, dat gister middag zou beginnen, is opgeschort totdat men uit de loonkwestie is. Premier Den Uyl en de ^ministers Boersrqa (sociale zaken). Duisen berg (financiën) en Lubbers (econo mische zaken) zijn gisteren de héle middag weer met ambtelijke specia listen in beraad geweest over dc lonen. Vijfhonderd miljoen Het kabinet moet een bedrag van vijfhonderd miljoen gulden voor de t weede helft van 1976 zien te vinden. Voor het overgrote deel gaat dat op aan premieverlagingen die door Boersma al in het vooruitzicht zijn gesteld tijdens het loonoverleg van de afgelopen weken. Een even groot probleem vormt de vraag hoe Öie premieverlagingen in 1977 en daar na moeten worden gefinancierd Niemand voelt ervoor per 1 juli de premies te verlagen, als dat zou be tekenen dat ze volgend jaar weer terug omhoog zouden moeten. Als het lukt. deze problemen vandaag op te lossen, zal het nieuwe loonvoor- stel van het kabinet nauwelijks meer inhouden dan de 44 gulden netto die het CNV heeft voorgesteld. De FNV ontkent in haar bladen de bewering vari onder meer het CNV dat de 55 gulden netto die het FNV eist door extra prijsstijging zo wordt afgekalfd dat er uiteinde lijk niet meer van overblijft dan de 44 gulden netto die het CNV voor stelt. De FNV geeft toe dat haar hogere eis zal leiden tot doorbereke ningen van hogere lijnkosten in prij zen. Dat effect zal volgens de FNV echter slechts vier a vijf gulden be dragen. Van de 55 gulden netto zou dus altijd nog vijftig gulden „schoon" overblijven na verloop van tijd. Vervolg van pagina 1 Wel leggen deze scholen zichzelf vrij willig enige beperking op doordat ze als regel niet meer studenten aanne men dan in voorgaande jaren. Het plan van de minister tot verho ging van de stichtingsnormen voor nieuwe scholen is bij voorbaat ge strand op het verzet van het bijzon der onderwijs, dat hierin een beper king van de vrijheid zag. Minister Van Kemenade probeert nu op ande re wijze te voorkomen dat pas ge bouwde scholen na enkele jaren al weer leeglopen. In zijn nieuwe ont werp van wet op het basisonderwijs wil hij de eigendom van gebouwen van het bijzonder onderwijs aan de overheid trekken. Op die manier zou hij het leegstaan van gebouwen kun nen tegengaan. Er liggen wel plan nen klaar om de grootte van de schoolklassen verder te verkleinen, maar dit zal toch maar weinig effect hebben op de werkgelegenheid van kleuterleidsters en onderwijzers. advertentn •n METZLER- J)ril: ieders oogmerk! Rita ..Wij delen do twee laatste snoepjes Tommy en je broertje mag de 7.a)s laten knallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3