3oeken voor aquariumliefhebbers Kemenade betuttelt te in nota' H Fries vogelboek breed van opzet Proef met ijs in de treinen an houden tot kweken: Jeugdkoor uit VS naar Maastricht Actie „Gasten aan tafel" uitgebreid Partij in Heusden zegt vertrouwen in wethouder op 'H-studenten: iinsterdam is liet volgebouwd Voor kruideniers beter pensioen Interessante boekjes voor leergierige kinderen AMSTERDAM Op het tra ject Zandvoort-Maastricht zal deze maand een proef geno men worden met verkoop van Ijs in de treinen. Wagons Lits heeft tot die proefneming be sloten op grond van steekproe ven die onder de reizigers ge nomen zijn met het oog op bij hen levende wensen. RTE7 JDAG 2 JULI 1976 BINNENLAND oor Henk van Halm >t houden van een tropisch zoetwateraquarium is een van de meest verbreide hobby's in ons land. lar schatting tweehonderduizend mensen hebben een aquarium, om de meest uiteenlopende denen. Velen zien het als een kleurig en levendig element in het interieur zonder meer, anderen n gefascineerd door de kleurenpracht van de vissen, weer anderen willen het bedrag van de dieren studeren en ten slotte is er een aantal liefhebbers dat ze welbewust tracht te kweken, vooral als t bij bepaalde soorten op problemen stuit die overwonnen moeten worden. eerste categorieën bekommeren h niet om herkomst, maar doen bij aar wat mooi is. De serieuze lief- bbers moeten niets hebben van gezelschapsbak en houden al- n vissen in één aquarium die in tzelfde milieu en eenzelfde geogra- ch gebied thuishoren. Zij trachten inrichting en beplanting van het uarium daaraan zo goed mogelijk n te passen en de samenstelling n het water af te stemmen op wat n vissen van nature gewend zijn. zijn tal van specialisaties in deze bby mogelijk. De literatuur erover oeverloos en nog steeds verschij- ii er van tijd tot tijd nieuwe boe- n, voor beginners en gevorderden, n belangrijk aandeel daarin heeft tgeverij Thieme, die in korte tijd er vier nieuwe op de markt bracht: ee delen van Thieme's zakboeken or Natuurvrienden het eerste et „Aquariumvissen" met 120 tro- sche vissen in kleur, het andere 'issen voor de gezelschapsbak", 60 orten in kleur, een nieuw deel van serie „Tropische vissen in het aqu- ium" over karpachtigen van de be kende aquariumauteur Hans Frey en een boek voor serieuze kwekers die zich vooral interesseren voor cultuur variëteiten, „Erfelijkheidsleer voor de aquariumhouder". Doelbewust kweken Om met het laatsgenoemde boek te beginnen: iedere liefhebber van mooie guppen of andere ver doorge- kweekte soorten zal zich eraan geër gerd hebben dat je van bijzonder mooie stammen alleen de mannetjes kunt kopen. De kwekers houden de wijfjes achter en proberen zo te ver hinderen dat andere aquariumhou ders deze stammen ook gaan kwe ken. Toch is daar best iets aan te doen, want met de mannetjes alleen kun je zelf de stam ook verder kwe ken, als je de erfelijkheidswetten maar kent. Het is niet zo moeilijk om ma enkele generaties de hele stam weer op te bouwen, zelfs met wijfjes die tot een andere stam behoren. Door op de juiste manier terug te kruisen en in te telen kun je zelfs een raszuivere stam krijgen, die zonder problemen ook in het groot verder gekweekt kan worden. Het ge reedschap voor zo'n doelgerichte kweek ligt vervat in dit boek. Proble men van de moderne genetica, die niet direct met dit doel te -maken hebben, worden erin buiten beschou wing gelaten, maar wie zich aar toch in wil verdiepen, vindt genoeg verwij zingen naar dieper gaande literatuur achter in het boek. Niet minder dan honderd vijftig kar- perachtigën toont Hans Frey in zwartwit-tekeningen en een aantal bovendien in kleuren en foto's. Door middel van duidelijke symbolen zijn de voornaamste voorwaarden waa ronder elke soort met succes te hou den is, aangegeven, waardoor Frey de tekst kort heeft kunnen houden. Dit betreft per vis het uiterlijk, de kleur, het geslaachtsonderscheid, de ver zorging en de kweekmogelijkheden. Voor iedere groep van karperachti- gen wordt eerdt een uitvoerige be schrijving gegeven van de versprei ding. het milieu en de leefwijze, de lichaamskenmerken, het gedrag, de karakter-eigenschappen en de ver zorging in het aquarium, de voort planting en de kweek. Colisa labiosa of diklipgoerami. Foto: Henk van Halm Van onze correspondent HEUSDEN De groep Gemeente belangen in de raad van Heusden (Noord-Brabant) heeft geen vertrou wen meer in wethouder J. de Vroo- me (Protestantse kiesvereniging). Dat blijkt uit de brief die Gemeente belangen dezer dagen zond aan de gemeenteraad en aan burgemeester G. Schol ten. De fractie verwijt wet houder De Vroome dat hij een vruchtbare samenwerking tussen Gemeentebelangen en de Protes tantse Kiesvereniging verhindert, dat hij dingen doet die in strijd zijn met de beslissingen van de raad en dat hij zich niet voldoende bewust is van zijn verantwoordelijkheid als wethouder. Deze punten zal de Partij Gemeen tebelangen in een aparte raadsver gadering, die dinsdagavond wordt gehouden, nader toelichten. De voorzitter van de Groep Gemeente belangen, de heer W. de Moor, bleek niet bereid op de kwestie in te gaan. Wethouder De Vroome is sinds za terdag op vakantie. Zijn fractiege noot de heer P. van der Pol zei: „We wachten rustig af wat er dinsdag avond ter tafel komt". MAASTRICHT Een van de beste jeugdkoren van Amerika, het Adams State College Choir, onder leiding van Randolp Jones, doet tijdens een Europese tournee ook Maastricht aan. In het kader van de Basilika- concerten uit Tongeren, zal het Amerikaanse koor zondag 4 juli om 16.00 uur in de pas gerestaureerde St. Josephkerk te Maastricht con certeren. Dit gebeurt in samenwer king met de Regionale Omroep Zuid, die van het concert opnamen zal maken. Op het programma staan verschillende Amerikaanse koorwerken en het grote motet van Bach „Jesu meine Freude". Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal gezinnen dat meewerkt aan de NOVIB-actie „Gast aan tafel" is sinds begin mei toegenomen van 38.000 tot ruim 70.000. Begin mei is de twaalf en een half jaar geleden begonnen actie op nieuw in de publiciteit gebracht. Als gevolg daarvan komen zich, volgens de NOVIB, nog dagelijks honderden gezinnen melden. Sinds 3 mei heeft de actie 1,7 miljoen gulden opge bracht. „Gast aan tafel" is een actie om geld in te zamelen voor projec ten en opbouworganisaties in ont wikkelingslanden. Hoe heet dat visje? Met welke andere soorten kan ik hem samen houden? Kan ik er ook mee kweken en hoe? Wat past bij elkaar in een ge zelschapsbak? Op al die vragen, waarmee iedere beginner geconfront eerd wordt, geven de zakboeken antwoord. Vooral de uitstekende kleurenfoto's zijn een handige weg wijzer voor de overvloed van soorten die bakken van elke handelaar bevol ken. Plezierige lectuur voor wie over weegt een aquarium te gaan houden en zich van tevoren wil oriënteren. Hockeystick of zilvertetra, nannostomus en vuurneon in een aquari um beplant met cryptocoryne en limophila. Foto: Henk van Halm. algemeen-bijzonder onderwijs: Ten slotte nog iets dat niet alleen aquariumhouders zal interesseren, maar iedereen die graag- naar vissen kijkt:VAN 3 tot en met 12 september zal er een wereldtentoonstelling van aquaria gehouden worden in elf zalen van het Cultureel Centrum de Wip molen in Alblasserdam. Men ver wacht dat er zo'n tweehonderd aqua- ria, plaludaria en terraria op deze tussen Cryptocoryne nevilli. Foto: Henk van Halm „Aqua Monda" te zien zullen zijn Wv Weiss: Vissen voor de gezelschap- bak. Uitg.. Thieme, Zutphen. blz., 8.90 W. Weiss: Aquariumvissen. Uitg. Thieme, Zutphen. 70 blz. 8.50 H. Frey: Tropische vissen in het aqua rium. Karperachtigen. Uitg. Thieme, Zutphen. 120 blz., 15,50 J. H. Schro der: Erfelijkheidsleer voor de aquari umhouder. Uitg. Thieme, Zutphen. 80 blz.. 9.75 onze onderwijsredactie )EN HAAG De vereniging van bijzondere scholen op algeme- e grondslag (V.B.S.) vindt dat minister Van Kemenade in zijn ontourennota te veel betuttelt. Hij laat de mensen te weinig eus bij het denken over de toekomst van ons onderwijs. Hij legt en plan op tafel waarin we wat veranderingen kunnen voorstel en. maar hij geeft geen alternatieven waaruit we zelf kunnen lezen. Daardoor wekt hij de indruk dat hij iedere criticus bij oorbaat wil plat praten. ie bond van algemeen-bijzonder on- erwijs heeft het commentaar op de orig jaar verschenen contourennota an minister Van Kemenade in de orm van een boekje gegoten, dat de itel „Minder mensen murw maken". )ie titel is een toespeling op de titel an de populaire versie van de con- burennota, die heet: „Meer mensen nondig maken". ie V.B.S, merkt op dat de nota van e minister veel mensen in het on- erwijs een beetje kriegelig maakt. Ik heb het tot nu toe zeker allemaal out gedaan", is dan de reactie. Of: Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik lijn kinderen ongelijk behandel, ïaar dat zal dan wel zo zijn". Iet is zeker niet de bedoeling ge feest van de minister omleerkrach- (an een verslaggever AMSTERDAM Anders dan vaak fordt beweerd is Amsterdam niet .volgebouwd". In de stad en de igglomeratie is ruimte voor vele laar ienduizenden woningen, voldoende >m de behoefte tot 1984 op te van een. Het overloopbeleid, waarbij Amsterdammers moeten worden ge- tot iuisvest in „groeikernen" zoals Pur- nerend en Almere, is overbodig en lodeloos duur. De overloop veroor- taakt meer problemen dan hij ïplost. Dit is de conclusie van negen onder- 1/ toekers, meest studenten van de TH-Delft. in een studie over „ruim teconsumptie in Amsterdam", die is JpfnnhiippprH in het maandblad jPlan. ten de put in te werken, maar zijn nota, die overigens een knap stuk werk is, kan wel dat effect hebben. De minister weet een beetje te goed hoe het tot het jaar tweeduizend allemaal moet. Wat meer beschei denheid zou op zijn plaats zijn. yOp verschillende onderdelen geeft de V.B.S. ook meer zakelijke kritiek. Zo wordt leerplicht voor jonge kleu ters door de vereniging afgewezen, evenals leerplicht voor jongeren van zeventien, achttien jaar. Van deze leeftijdsgroepen gaat een steeds gro ter percentage vrijwillig naar school. Een leerrecht is dan voldoende. De V.B.S. mist in de contourennota de peuterschool. De middenschool heeft veel goede kanten, maar een uniforme mid denschool lijkt verkeerd. Het zou beter zijn kinderen al tijdens de mid denschoolperiode (twaalf totzestien) de kans te geven eerr eigen richting te kiezen. De selectie zou. ook in de periode van de bovenschool, veel ge leidelijker tot stand moeten komen. Om de toestroom van leerlingen in hogere onderwijsvormen op te van gen pleit de V.B.S.-brochure voor een recht van diplomering voor de school die een leerling aflevert en een recht van toelatingsexamen voor de ontvangende school. Een toelatingsbeleid op grond van pro gnoses van de arbeidsmarkt vindt de V.B.S. ongewenst. Om voldoende mensen te vinden die ongeschoold werk willen doen. zal misschien een sociale dienstplicht noodzakelijk zijn. Kritiek heeft de V.B.S ook op de voorstellen van de minister inzake het bestuur van bijzondere scholen. Hieruit blijkt een soort Haagse be dilzucht. Tenslotte pleit de V.B.S. voor handhaving van kleine scholen die in een woongemeenschap een onmisbare functie vervullen. (Minder mensen murw maken, is (e bestellen door storting van vijf gulden op giro 84.91.00, V.B.S., Den Haag). Van een verslaggever UTRECHT Het bedrijfspensioen fonds voor het kruideniersbedrijf heeft besloten de pensioenrechten van de ongeveer 6500 gepensioneer den in de bedrijfstak per 1 juli 1976 met twaalf procent te verhogen. Ver betering is mogelijk door de gunsti ge resultaten over het boekjaar 1975. Dat jaar leverde, voornamelijk door de hoge rentestand, een voordelig saldo van ongeveer 1.992.600 gulden op. TROUW/KWARTET RH 11 Dat vogels een bijzondere plaats innemen in de harten van de Friezen, wordt aardig geïllustreerd door de verkoopcijfers van. het omvangrijke boek „Vogels in Friesland". Het verscheen in mei en nu reeds zijn de eerste twee drukken, samen 26.000 exemplaren, uitverkocht. Begin juli verschijnt de derde druk van dit boek, dat zonder meer monumentaal kan worden genoemd. - „Vogels in Friesland", dat bijna 500 bladzijden telt, geeft een zeer uitvoe rig overzicht van 131 van de onge veer 400 soorten vogels die in Fries land voorkomen. De andere vogels zullen worden behandeld in twee vervolgdelen, die in het voorjaar van 1977 en 1978 zullen verschijnen. Van de 131 behandelde vogelsoorten wordt uitgebreide informatie gege ven over de biotoop, de aantallen, de trek en de ontwikkeling (vooruit- dan wel achteruitgang). Ook worden bij iedere soort historische gegevens verstrekt over waarnemingen en worden enkele opmerkingen ge maakt over de Friese naam van de vogels. Het boek bevat voorts een stuk over de bodem van Friesland (met kaart), een stuk over Friese vogelnamen en een stuk over het ornithologisch atlasproject in Fries land. De gegevens van dit project, waarbij met steun van ongeveer 250 vogelliefhebbers in de periode van 1972 tot 1975 een inventarisatie van de broedvogels in Friesland is ge maakt, zijn in het boek verwerkt. Het boek is samengesteld door de Stichting avifauna Friesland, die in 1971 tot stand kwam uit een geza menlijk initiatief van de Bond van Friese vogelbeschermin%swachten en het Biologysk Wurkforban van de Fryske Akademy. Aanvankelijk wa$ het de bedoeling het omvangrijke materiaal te bewerken en toeganke lijk te makeri' dat de 82-jarige G. Bosch ('Vogeltje Bosch') de afgelo pen vijftig jaar heeft verzameld, maar naderhand is de opzet ver breed. „Vogels ln Friesland" ls niet in dé eerste plaats een wetenschappelijk boek. In de inleiding schrijft d« Stichting Avifauna van Frieslang het boek niet als een eindpunt te zien, maar meer als een uitgang^ punt voor verdere studie en ais een stimulans om het onderzoek voort tq zetten. „Iedere belangstellende kan zien wat. wij menen te weten, wat er nog aan onze kennis ontbreekt en op welke wijze men de vogelstudie in Friesland kan bedrijven. Daarnaast wil het boek een bijdrage leveren tot de kennis van de verspreiding van de vogels in de provincie en achtergron dinformatie geven bij de bescher ming van vogels", aldus de stichting. Vogels in Friesland, deel I. Samenge steld onder redactie van de Stichting Avifauna van Friesland. Ongeveer 100 foto's, waarvan 24 in kleur. 70 vcr- sprcidingskaarten. Uitgeverij De Til- le, Leeuwarden. Prijs tot 5 juli 25,00, d^irna 35,00. H.S. Twee uitgevers Van Gooï zonen te Den Haag en Scriptoria te Antwerpen zijn elk met een serie van vier informatieve jeugdboeken op de markt gekomen, waarin de mens en de aarde waarop hij leeft een dominerende plaats innemen. K De serie van Van Goor gaat ovër „De mens en strijd." De andere serie over „Ons zonnestelsel," „De oorsprong van de wereld," „De wereld en de werelddelen" en „De mens en zijn lichaam." Niet alleen het onderwerp is in, deze series hetzelfde, ook de bedoeling van de uitgevers (en dus van de schrijvers): een brok informatie bie den aan de twaalf- tot vijftienjarigen, voor wie deze boekjes speciaal be stemd zijn. In het boekje over de pool worden de ervaringen verteld van een aantal bekende en onbekende poolreizigers, zoals Amundsen, Peary, Robert Scott, Richard Byrd en James Cook. Ook het leven van de Lappen en de Eskimo's wordt beschreven. In „Mens en dier" komt het leven van de hond, de leeuw, de kameel, de beer, de tijger, de olifant en het paard aan de orde. De beide laatste dieren zou den zo'n zestig miljoen jaar geleden al geleefd hebben. Bij het lezen twij fel je soms aan de waarheid van wat er geschreven staat: als het over de tijger gaat staat er: geen enkel dier symboliseert zozeer als hij macht en agressiviteit en over de beer: zijn agressiviteit ls groter dan die van welk ander dier ook, Dan laten we de opmerking: „Iemand die plotseling een bezoek aan de aarde zou brengen enz." nog maar buiten beschouwing. „Summer" In „Mens en strijd" passeren David en Goliath, het paard van Troje, Na poleon, Nelson en vele anderen de revue maar over de eerste strijd tus sen Kain en Abel wordt niet gerept. Uiterst summier wordt de tweede we reldoorlog behandeld. „Mens en diep zee" gaat uiteraard over het onder zoek over het onderzoek van de zee. Werd de bodem van de zee zelden in de sagen van de oudheid genoemd, thans is de verwachting dat de onder waterstad van de toekomst eigen krachtcentrales zal hebben. Wat in die tüssenliggende periode allemaal is gebeurd staat in dit boek te lezen. De vier boeken dragen voor kinderen boeiend materiaal aan en zijn goed geïllustreerd. Ze kosten elk 9.90. Heel anders ,van uitvoering maar niet minder interessant zijn de vier boek jes van de Standaard Uitgeverij (Scriptoria), geschikt voor leergierige kinderen vanaf elf jaar. Ze vormen een goede aanvulling op de aardrijkskunde- en biologielessen. Ze zijn vooral aantrekkelijk door de uitklapbare illustraties. In de boek jes, die elk 6.90 kosten, komen ach tereenvolgens de mens en zijn li chaam, de oorsprong van de wereld, de wereld en de werelddelen en het zonnestelsel aan de orde. QUIZ-boekjes Kinderen met veel interesse voor ge schiedenis en voor alles wat er om hen heen gebeurt kunnen ook hun hart ophalen aan zes nieuwe quiz boekjes die bij Elsevier Nederland BV te Amsterdam zijn verschenen. Deze boekjes, die slechts 2.90 per stuk kosten, gaan over energie, sche pen, planten, het weer, uitvinders staat o.a. wie de computer, de lift, de bril, de televisie, de elektromotor en de vulpen hebben uitgevonden. Deze boekjes kunnen we, mede gelet op de lage prijs, zeer aanbevelen. Ten slotte noemen we in dit verband een nieuw deeltje in de serie Levende geschiedenis: „Koningen en kunste naars," de opkomst van de renaissan ce, door Robert Matthys met illustra-' ties van Ghislaine Joos. De serie (de boekjes kosten per stuk 5.90) is 'uitgegeven door J.H. Gottmer te Haarlem. Interessant voor kinderen tot een jaar of vijftien. Leesboekjes Van geheel ander genre is het boekje „Zal ik je leren brood bakken?," door Luis de Horna en Kurt Baumann, uitgegeven door Uitgeverij dr. W. Junk BV, Den Haag. Het is een soort sprookjesverhaal, verteld voor kinde ren van acht tot. elf jaar, met veel illustraties en weinig tekst. Het kost 14.50. Ook kondigen we nog een stripboek aan: „Alle macht aan de generaal" van de Nederlandse tekenaar Peter de Smet, uitgegeven door Oberon bv, Haarlem Jonge liefhebbers van, strips kunnen er een paar fijne uurtjes mee beleven. Het boekje telt. 48 bladzijden en kost 4.95. LDR Het lijkt er op of deze boom aan de Amsterdamse Brouwersgracht een verfrissing neemt voor de hitte van de afgelopen tijd. Niets is echter minder waar. De tropische temperaturen zijn voor deze boom te veel geweest. Door uitdroging scheurde een tak af en kwam met zijn bladeren terecht in het water

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11