o: Hendrik Chabots schie monument van mededogen Eindpunt Schiphollijn naast het Rijksmuseum 1 Pasolint filmer- marxist deTijd: Haarlemse Orgelmaand opent met werk van Anton Heilier King pepermunt heb je altijd bij je... Museum Klooster in Ter Apel Nieuwe balletten bij Nederlands Danstheater Weekblad Nederland helpt Zambia met twaalf miljoen gulden Voorlopig standpunt van B. en W. Amsterdam: Jongetje overleeft val in vuilkoker Twee marinemannen omgekomen bij oefenen Vierdaagse STAAT DER NEDERLANDEN no-JARIGE LENING - 1976 FTHflPNPERDAG 1 JULI 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 9 gen- van Bo- een door G. Kruis TER APEL Hendrik Chabot's kunst nu eindelijk ook eens te zien in het noorden, in het Museum Klooster te Ter Apel is een monument van mededogen. Mededogen met mede-mensen, eerst de armen, de sjouwers, de minder bedeelden van de grote stad, de kleine boeren, de dagloners, temidden van wie hij woonde en werkte, op Walcheren en langs de Rotte, onder de rook van Rotterdam. Chabot werd diep bewogen door hun ellende, hun angsten en hun trieste simpelheid. Hij beeldde hen uit als bijna willoze werkmachines, die niet begrepen waarom de sla en de tomaten, waaraan ze zoveel zorg besteed hadden, doorgedraaid moesten worden. En dan is er de oorlog. Het bombardement van Rotterdam, dat hij vlakbij zag; een verschrikkelijke rode gloed be heerst dat schilderij, waarvan hier jammer genoeg alleen maar een reproductie te zien is. Diezelfde hel se gloed belicht ook de radeloze moeder met een gewond kind. Maar het is dat soort radeloosheid, dat eigenlijk nooit tot een echte uitbarsting komt. 'Chabot's men sen gillen hun ellende niet uit, zij krijsen of schreeuwen niet; ze on dergaan dit barre leven hoe groot him angst ook is met een schijn baar berustende gelatenheid. Maar die radeloosheid is in hun ogen, in die lijnen om hun brede, wat dierlijke monden, de radeloos heid van de vluchtelingen, die doel loos langs de wegen trekken als een kudde vee. De radeloosheid van de Joodse vrouw, die haar kindje net heeft gered door het af te geven aan een pleegmoeder; van de gevange ne, die in de cel op zijn dood zit te wachten; van de ouders, die hun kinderen geen eten meer kunnen geven. Maar er zijn ook heel andere doe ken, een paar prachtige maan landschappen bijvoorbeeld, geen idyllische schilderijen, maar felle uitingen, waarbij je indringend be trokken wordt bij het natuurgebeu ren. Niet alleen de schoonheid schilderde Chabot, maar vooral de dreiging van de onontkoombare krachten van de natuur. Of de vreugde ervan, zoals in het schilde rij „Zomer in vredestijd" een doek dat kort na de oorlóg geschilderd werd. Een stralend schilderij, exta tisch door de schitterende kleuren- veelheid, waarin een flitsend, bijna brandend geel de boventoon voert, één en al licht. - De tentoonstelling die samenge steld werd uit het bezit van me vrouw A. Chabot-Tolenaars en de heer D. Tol (van het Chabot- museum) te Rotterdam, omvat ver der nog een dertigtal schilderijen van na de oorlog (totaal zijn het er 61), 25 plastieken en 19 tekeningen. Een expositie waarbij je vergeet over kunst te praten. Tot 16 augustus. DEN HAAG Het Neder lands Danstheater brengt het komende seizoen in ieder ge val acht nieuwe balletten uit, mogelijk twaalf. Het grootste aandeel levert huischoreo- graaf Jiri Kylian met drie nieuwe werken. Voorts maken Hans van Manen, Glen Tetley en Margo Sappington ballet ten voor het Haagse ge zelschap. Van de eigen dansers Nils Christe en Jon Benoit, zijn ook nieuwe pro- dukties te verwachten. Besprekin gen voor nieuw werk worden ge voerd met Christopher Bruce, Kei Takei, Amadeo en Kenneth McMillan. Kylian maakt een werk voor grote ADVERTENTIE Portret van een filmer: Pier Paolo Pasolini, marxist en provocateur De Stand aard het pokerspel van een Vlaamse dagbladdirec teur Een godswonder in Boxmeer: de bedrogtheo rie van pater Krekelberg Nieuw-Amsterdamde naar de USA geëmigreerde zwarte kousenkerk Habi tat de schijngevechten over Israël en het zionisme Kees Ouwensde be kroning van een moedig dichter Wielerexpert Fred de Bruyne over de Tour de France Jan Mulder over golf en watermèloenen I Bon voor proefabonnement I 8 weken de Tijd voor 10 gulden. Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: I 2.-. ^^Abonnementen: tel. 020 - 23 39 bezetting op de Kloksymphonie van Haydn, een ballet op natuurge luiden en een choreografie geïnspi reerd op een fresco uit Pompeï, waarvoor Arne Nordheim de mu ziek schrijft. Ook worden de zes balletten, die hij eerder voor het Danstheater maakte, ge handhaafd. Hans van Manen blijft een belang rijk aandeel leveren in het repertoi re: drie van zijn balletten worden doorgespeeld en voor het Holland Festival in 1977 komt er een nieuwe bij. Hernieuwd contact met Tetley leidt tot een nieuw werk en het opnieuw op het repertoire nemen van diens „Arena". Tetley schreef tot nu toe vijftien balletten voor deze groep. Op het repertoire blijft ook „Juice" van Margo Sap pington, dat vooral de jeugd bleek aan te spreken. Christopher Bruce is een danser en choreograaf die een aantal balletten maakte voor Ballet Rambert. Kei Takei is een Japanse, die zich bezighoudt met het experimenteel bewegingsthea ter. Kenneth McMillan heeft veel balletten op zijn naam, hij is artis tiek directeur van het Royal Ballet in Londen. Hendrik Chabot: „Twee gevangenen" (Van een verslaggever) HAARLEM Voor de 26ste maal gaf het bestuur van de Stichting „Internationaal Orgelconcours Haarlem" ditmaal in een van de bijgebouwen van de (oude)Sint- Bavokerk een persconferentie ter voorbereiding op de Haarlemse Orgelmaand-1976 onder voorzit terschap van (oud-wethouder) D.J.A. Geluk. Dit jaar zal Anton Heiller voor de vijfentwintigste keer aanwezig zijn, nadat hij in 1952 de Improvisatie wedstrijd in Haarlem won. Daarom wordt er groter nadruk gelegd op de in ons land matig bekende composities van deze bekwame Weense musicus. Het openingscon cert op a.s. dinsdag 6 juli vóór de pauze is dan gewijd aan zijn com posities: 2 orgelwerken en het ora torium „Stabat Mater" voor koor en orkest, o.l.v. de componist. Na de pauze wordt dan het „Te Deum" van Bruckner uitgevoerd door het Groot Omroepkoor, solisten en het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Hans Vok. Het Improvisatie-concours volgt het gewone schema: op woensdag het concert door de deelnemers aan de improvisatfe-wedstrijd: HG. Bosshammer (Gelsenkirchen), Kees van Eersel (Goes), Jan Raas (Amsterdam, winnaar van de improvisatie 1975) en Jaroslav Tu- ma (Praag). Ook dit jaar zijn de deelnemers gekozen (met uitzonde ring van de winnaar-1975) na inzen ding van een bandopname van en kele recente improvisaties. De Jury wordt gevormd door Ber nard Bartelink, Anton Heiller en Peter Hurford (St. Albans). Het ju ry-concert volgt op vrijdag, waarna prijsuitreiking in het Stadhuis. Zondag daarop wordt in het Frans Halsmuseum de jaarlijkse Zomer- academie voor orgel geopend. Deze internationale cursussen trekken ieder jaar groter belangstelling van reeds vergevorderde organisten van over heel de wereld. De 66 aangemelde cursisten zijn ingeschreven voor de lessen van Kenneth Gilberth (clavecimbel), Louis Toebosch (improvisatie), An ton Heiller (J.S. Bach), Werner Ja cob (Max Reger, Duitse roman tiek), Ewald Kooiman (oude Franse orgelliteratuur) en Luigi F. Taglia- vini (oude Spaanse en Italiaanse orgelliteratuur). Voor de cursussen wordt gebruik gemaakt van het grote Müller-orgel in de (Oude) St. Bavo, het orgel in de Doopsgezinde kerk. en het Ca- vaillé-Coll-orgel in het Gemeente lijk Concertgebouw. Gedurende de drie weken van de academie heb ben de cursisten voor hun studie de beschikking over een groot aantal orgels in de stad, o.m. het Adema- Schreurs-orgel in de kathedraal aan de Leidsevaart. Orgelkrant Doordat de Haarlemse Orgel maand dit jaar buiten het kader van het Holland-Festival viel, en ook omdat de kwarteeuw van deze manifestatie een steeds groter in vloed op het orgel-concertleven rondom Haarlem en verder in den lande heeft gekregen, is de organi satorische band tussen Haarlem en de provincie in zoverre verslapt, dat bijna elke plaats met een repre sentatief oud of nieuw orgel de con cert-organisatie zelf ter hand neemt. En dat met goed succes. Ten behoeve van deze organisatie is er sinds kort de „orgelkrant Noordholland" verschenen, waarin de betekenis van Haarlem als Or- gelstad o.m. blijkt uit de medede lingen omtrent het Nationaal Or gelconcours Bolsward"; eveneens op voorbeeld van Haarlem in St. Albans (Engeland). Kiel (W. Duitsland) en Chartres (Frankrijk). Ook in N. Amerika wordt aan enke le muziekscholen de Improvisatie- kunst onderwezen. Van een verslaggever DEN HAAG Voor Zambia, een concentratieland in het Nederlands ontwikkelingsbeleid, is voor 1976 uit ontwikkelingsfondsen twaalf mil joen gulden beschikbaar. Dit bedrag is exclusief de al eerder aangekon digde extra lening van vijf miljoen gulden, die aan Zambia ter beschik king is gesteld in verband met de gevolgen van het sluiten van de grens met Simbabwe. In Lusaka is het overleg tussen de delegaties uit Zambia en Nederland afgerond. De hulp van twaalf mil joen gulden bestaat uit een lening tegen zogenaamde zachte voorwaar den van zeven miljoen gulden en een schenking voor technische assisten tie van vijf miljoen gulden. De Ne derlandse hulp zal worden gebruikt voor de aankoop van materialen ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning op het platteland, het ontwer pen van irrigatiekanalen en studies voor het ontwerpen van een draina geproject en latere technische assis tentie bij de uitvoering. (ADVERTENTIE.) Maar je gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. KING Op zak, in tas of autokastje Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam willen dat het eindpunt van de Schiphollijn (tussen de hoofdstad en Den Haag) aangelegd wordt onder Boerenwetering naast het Rijksmuseum. Het gemeentebestuur sluit zich met dit voorlopig standpunt aan bij de inzichten van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en bij de Nederlandse Spoorwegen. Het Amsterdamse college van B. en W. wil echter van de minister de toezegging dat er spoedig een rail- verbinding in de vorm van een me trolijn aangelegd wordt tussen het voorlopige eindstation aan de Miner- valaan in Amsterdam-Zuid en de oostlijn van de metro. Deze verbin ding zou dan bij het metrostation Spaklerweg dichtbij het Amstelsta- tion moeten aansluiten op de oostlijn. B. en w. zullen met minister Westerterp het belang van deze me- trotak bespreken, omdat de aanleg van het laatste deel van de Schiphol lijn en de bouw van het eindstation bij het museum nog geruime tijd in beslag zullen nemen. Na het zomerreces zullen B. en W. met de gemeenteraad overleg plegen over de te volgen inspraakprocedu re. Pas daarna en nadat in een aantal nadere vraagstukken meer in zicht zal zijn verkregen zal een definitief standpunt ingenomen worden. B. en W. zijn tot hun voorlopig standpunt gekomen op grond van een rapport van de directeur van de dienst Publieke Werken, waarin voor- en nadelen van het eindpunt uiteengezet zijn. Een van de be langrijkste punten, die voor de aan leg van het eindstation Museum plei ten, is het feit dat een groot deel van de binnenstad en een gebied met veel culturele functies te voet bereik baar worden. Door goed openbaar vervoer zo dicht mogelijk bij de bin nenstad te brengen wordt het woon- en werkklimaat in dat gebied, aldus het rapport, aanzienlijk verbeterd. Wanneer de Schiphollijn via de wes telijke ringbaan naar het Centraal Station zou lopen, zou een te zware belasting ontstaan voor het hoofd station van Amsterdam. Het station bij de Boerenwetering betekent het eindpunt van de lijn Den Haag- Leiden-Amsterdam, met de moge lijkheid later de lijnen uit Abcoude- Utrecht, het Gooi-Amersfoort en Al- mere-Lelystad in te voeren. Geen sloop Voor de aanleg van het laatste ge deelte van de Schiphollijn behoeft geen bebouwing gesloopt te worden. Mogelijk zal wel het Zuiderbad op de hoek van Hobbemakade en Hobbe- mastraat moeten verdwijnen. Dit "hangt echter af van de plaats van de zuidelijke uitgang van het station, dat ondergronds wordt aangelegd. Volgens wethouder De Cloe (Publie ke Werken) is evenmin sloop van gebouwen nodig voor de metrotak naar de oostlijn. Deze railverbinding blijft boven de grond en wordt over het dijklichaam van rijksweg 10 (de ringweg) gevoerd. De Amsterdamse wethouder gaf als toelichting op het standpunt van B. en W. dat het centrum van de hoofd stad behoefte heeft aan een injectie wat betreft het openbaar vervoer. De economische functies van het centrum gaan snel achteruit en er valt een toenemend isolement ten opzichte van de andere stadsdelen waar te nemen, meende hij. Vijf jaar yoorbereiding Het laatste stuk Schiphollijn zal naar verwacht op z'n vroegst over tien jaar gereed zijn. Voorde voorbe reiding is al vijf jaar nodig. De totale aanlegkosten van de verbinding tus sen Minervalaan en Museumplein worden geschat op 210 tot 270 mil joen gulden. Zolang Minervalaan eindpunt van de spoorlijn is, zouden de treinreizigers in Amsterdam-Zuid over moeten kunnen stappen op de metro. De bouwtijd van de aftakking van de metrolijn wordt geraamd op vijf Jaar, de kosten op ongeveer 120 miljoen gulden (op basis van het prijspeil eerste kwartaal 1976). Deze aftakking vergroot volgens b. en w. de mogelijkheden en het rendement van de Schiphollijn als de oostlijn van de metro. De verbinding wordt ook van belang geacht bij een even tueel doortrekken van de metro naar Buitenveldert en Amstelveen. Naar verwachting zal het gedeelte van de Schiphollijn tussen de luchthaven en het station Minerva laan eind' 1978 in gebruik genomen kunnen worden. Met de aanleg van het tracé tussen Schiphol en Leiden wordt binnenkort begonnen. Dit deel kan in de loop van 1981 gereed zijn. Wanneer definitief besloten wordt bij het Rijksmuseum het eindstation te bouwen, dan zal de Boerenwete ring (het water tussen Ruysdael- en Hobbemakade) tijdelijk gedempt worden; nadat de spoortunnel is ge bouwd kan het water weer in de gracht gelaten worden. De Nederlandse Spoorwegen hebben inmiddels laten weten met voldoe ning kennis te hebben genomen van het Amsterdamse standpunt. Vol gens de NS is dit het resultaat van het Intensieve en goede overleg tus sen de betrokken partijen. Overigens hebben diverse groeperin gen en politieke partijen in de ach terliggende periode bezwaar ge maakt tegen het doortrekken van de Schiphollijn naar het Museumplein. EINDHOVEN De driejarige Mark Knipmeyer uit Eindhoven heeft een val van twintig meter in een vuilstortkoker van een flatgebouw- overleefd. Het jongetje ligt in het ziekenhuis met een verbrijzeld been, een scheurtje ln de schedel en metL builen en schrammen. Het kind was met zijn ouders op familiebezoek op de achtste etage van een flat aan de Lauerszeeweg. Het speelde op de galerij, waar de deur van de stortkoker niet gesloten bleek te zijn. Van een verslaggever TEXEL Twee marinemensen zijn gisteren op Texel omgekomen toen zij een oefenloop hielden voor de Vierdaagse in Nijmegen. Zij maak ten deel uit van de bemanning van de „Panter", die kort na midder nacht in kolonne op een buitenweg in Texel liep. Toen een taxi op de groep inreed, waren luitenant ter zee speciale diensten H. W. van de Bree- vaart Bravenboer (26 jaar) uit Nu- mansdorp en de 24-jarige kok eerste klas A. de Korte uit Noordwijk op slag dood. Een marineman werd licht gewond. f 250 miljoen 100°/o jaarlijks op 1 augustus in 10 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 7 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten op 6 augustus 1976 met bijbetaling van 5 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs AINTIENOHA) bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9