Luchthavenaalmoezenier moet functie zelf maken Boudewijn 25 jaar koning dichtbij om mentaar Pater Duin heeft heel Schiphol als werkterrein jmmunisme (1) lommunisme (2) 1 eeu Communisme (3) Mannen gewond door vallende lichtmast Werk groeit in alle richtingen pogingen om koel te blijven emotiepanty baan aanmoediging het weer Voorlopig geen regen weerrapporten Strandweer VART NDERDAG 1 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 |t slotdocument van de gisteren in it-Berlijn geëindigde conferentie i Europese communistische par- n behoeft nadere bestudering, t heeft langer dan een jaar ge- jurd, voordat over de inhoud er- i overeenstemming kon worden eikt. Dit feit alleen al maakt het ogelijk om op korte termijn beoordeling te geven, die aan werkelijkheid zal blijken te be woorden. Op het ogenblik kun- :n er slechts enkele voorlopige bezitinclusies uit worden getrokken, wie Enkie voornaamste gevolgtrekking is og al t de Sowjet-Unie zich formeel isilew ,eft vastgelegd op wat partijleider n tegenwoordig ook maarschalk) >oi iaeon'd Breznjew noemt „gelijkbe- .Stap chtiging en autonomie voor elke zonderlijke communistische par- Niettemin blijft het „proleta- ch internationalisme" waarmee Sowjet Unie haar aanspraken op eidende rol in de communis- iche beweging wil herstellen, ij, rereind. il, do van ilew oesja auto. eznjew ontkent dat er een tntrum van menings- en achtsvorming in de communis- Iche wereldbeweging zal ontstaan, ezien echter de hardnekkigheid, aarmee hij zich heeft verzet tegen ;cn van met name Joegoslavië en oemenië en de communistische jrtijen van Italië en Frankrijk, is :t de vraag of deze ontkenning t als een verontschuldiging moet orden gezien. Door zich te veront- uldigen zou Breznjew zich dan :lf beschuldigen. Iet komt er bij het beoordelen van lotdocumenten van belangrijke inferenties vooral op aan, hoe de ihoud ervan geïnterpreteerd wordt loor de deelnemende landen. Voor gisteren gepubliceerde docu- lent geldt dat de Sowjet-Unie er leen eigen uitleg aan kan geven. In a) Izijn redevoering heeft Breznjew niets gezegd, dat als interpretatie het stuk kan worden be- _schouwd. Hij beperkte zich wat de y wezenlijke problemen betreft tot s^algemeenheden en probeerde er de /^aandacht van af te leiden door be schuldigende woorden uit te spre ien aan het adres van de Verenigde itaten en China. een k kaï is z foor <je Sowjet-Unie had de confe- .lentie echter grote betekenis. Iede- mav een mocht zijn eigen wijs zingen, het ah het slotdocument maar werd getekend. Met de ondertekening i als werd een nieuw precedent iets /erni waarop men later kan beroepen nnei leschaPen< dat van de continuïteit of samenhang. Er werd tevens mee ome aangeknoopt bij conferenties in rhoo vroeger tijden, toen de onder Stalin twoo opgerichte Komintern nog bestond. d te' Veel communistische partijen heb- noe ben aan de conferentie deelgeno men, omdat zij aannamen dat zij van^dan eindelijk van verder gezeur af ngt zouden zijn. Dat is echter niet de Ka bedoeling van Moskou, want daar P t0 ziet men de conferentie als een iars° nieuw begin, lar 1 b nilieOverigens tonen de gebeurtenissen tetePin Polen aan, dat het niet gemakke- E lijk is een groot aantal landen waar )rp .communistische partijen aan het be wind zijn, van een centraal punt uit oily. Ie leiden. De economische proble men, waar de Oost-Europese landen rtrolihans mee worstelen, zijn voor een "^groot deel te herleiden tot het feit, lat de Sowjet-Unie aanvankelijk laar eigen moeilijkheden op de van laar afhankelijke landen heeft afge- venteld. Dit laatste gebeurde door een dras tische verhoging van de prijzen van ""'^aardolie en olieprodukten, maar >ok door prijsmanipulaties via de "Comecon, de organisatie waarin de economische samenwerking tussen landen van het Sowjet-blok is ieregeld. Het prijsmechanisme in leze organisatie is nogal ingewik- ;eld. Het biedt de sterkste partner le mogelijkheid, de zwakkere broe- lers het vel over de oren te halen. en ziet wat er in Polen (waar men 'verigens ook met misoogsten te :ampen had) de gevolgen van zijn. ndere Oost-Europese landen kun- len volgen. ogelijk heeft de Sowjet-Unie al inkele jaren haar economische toeilijkheden naar de Oost- uropese landen geëxporteerd om tok de politieke afhankelijkheid van leze landen ten opzichte van Mos- pj jkou nog groter te maken. Zij is daar jj&lechts ten dele in geslaagd en dan 'nog ten koste van groeiende onrust de betrokken landen. De beslui- p»^lten van de gisteren geëindigde con- *3ferentie kunnen daar niets aan ver anderenIntegendeel, jAls de Sowjet-Unie er aan wil mee werken dat problemen, zoals die izich thans in Polen voordoen, wor- Jden opgelost, zal zij de economische Jen politieke teugels moeten vieren 'jWanneer zij zelf niet in staat is de noodzakelijke hulp te verschaffen, zal zij de betrokken landen in staal moeten stellen, zich ook in dit op- j- zicht meer op de westelijke landen te oriënteren. Voor Moskou is dat leen moeilijke keus. door C. G. van Zweden AMSTERDAM De 58-jarige pater J. H. Duin SCJ is de eerste luchthavenaalmoezenier in Nederland. Zijn werkterrein is bijkans onovercienbaar: het hele complex van Schiphol, in clusief Schiphol-Oost, een im mens, niet te belopen terrein, waar dagelijks alleen al aan personeel zo'n twintigduizend mensen werkzaam zijn. Pater Duin werkt onbezoldigd aan een dagtaak die nauwelijks te omschrijven is. Hü moet zijn functie zelf als het ware zelf maken. In het begin viel dat om de drommel niet mee. Want wat doe je als je als luchthavenaalmoezenier 's morgens op je kantoor verschijnt? Wat pak je aan? Hoe werk je je in? Moet je kennis gaan maken met twintigduizend mensen? Het beroep van luchthavenaalmoezenier is in Nederland een nieuwtje, maar elders in de wereld niet. Pater Jan Duin kon in het buitenland zijn licht opsteken, en hij heeft dat gretig ge daan. Hij kreeg te horen dat hij twee tot drie jaar nodig zou hebben om zich in te werken, een opmerking die Jan Duin naast zich neerlegde. Hij dacht: „Ik doe dat in drie maanden". Maar nu hij een jaar en drie maan den bezig is, moet hij bescheiden erkennen dat hij zich grotelijks heeft vergist. Het is wel degelijk waar dat je die jaren nodig hebt. Het is op de bekende manier gegaan. Een en thousiast begin. Daarna de te rugslag. En hoe. Hij heeft wel eens moedeloos in zijn kantoor gezeten, eigenlijk niet weend wat hij moest aanpakken. Maar die tijd is voorbij. Op het ogenblik is het zover dat het werk zich als een olievlek uitbreidt. Waar het eind is, weet pater Duin ook niet. Als hij naar de luchthaven van Frankfurt kijkt, een vliegveld dat vanwege het transito-karakter ongeveer met Schiphol te vergelij ken is, dan heeft hij een kras voor beeld. Op Frankfurt werkt aalmoe zenier Walter Maader. Die is ook begonnen met een leeg bureau en met de vertwijfelde vraag wat hij zou moeten beginnen. Maar Walter Maa der werkt nu met twee secretaressen en er komen nog twee maatschappe lijk werkers het team versterken. De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis links) samen met de luchthavenaalmoezenier, pater J.H. Duin in de kapel op Schiphol. Aan de wand het oecumenisch symbool. kerkelijke verhoudingen van 1947. Het gevolg was dat hij zich als een kat in een vreemd pakhuis voelde. Voeg daarbij, zijn afschuwelijke oor logservaring en men ziet een gebro ken man. Jan Duin heeft dat oor logsverleden in Kongo nooit hele maal kunnen verwerken. Toen hij na een paar jaar die chaotische prop in zijn psychologisch verleden dacht te kunnen opruimen door al zijn papie ren, zijn verslagen, en alles wat hij uit die tijd had bewaard, og eens door te nemen en te verwerken, toen vloog alles zo naar zijn keel, dat hij de hele zaak heeft verbrand. Niets heeft hij overgehouden. „Bij de tijd" Missionaris Zover is het op Schiphol niet. Het is trouwens de vraag waar het geld vandaan zou moeten komen. Zelfs geld voor een bescheiden vergoeding voor pater Duin is er niet. Nu is Jan Duin nooit gewend geweest in luxe te baden. Hij is missionaris geweest in het voormalige Belgische Kongo (van 1947 tot en met 1964) en hij heeft in het laatste jaar vier maanden als gijzelaar van de opstandelingen vastgezeten. Dat is een afschuwelij ke oorlogservaring geweest, waaraan hij syndroomverschijnselen heeft overgehouden. In dat jaar werden 28 van zijn confraters vermoord, onder wie vier jaargenoten van Jan Duin. Hij is zelf trouwens door toedoen van een zich vergissende stomdronken chauffeur aan die slachting ontko men (Zelf zegt hij: „door Gods lei ding"). Jan Duin is een praktisch man. Zoon van een fijn-meubelmaker, heeft hij al vroeg zijn handen leren gebruiken. Hij heeft het timmermansvak van zijn vader geleerd. Van nature geen studiehoofd heeft hij dat handwerk ook op het groot-seminarie beoefend en onderhouden. In Kongo is die handvaardigheid van onschatbare waarde geweest. Hij heeft om zo te zeggen met zijn blote handen het koninkrijk Gods verkondigd, en zegt hij waar zou je het anders mee moeten doen dan met je handen? Dacht je dat je daar in de rimboe een preek kon houden? Blik verruimd Die lange tropenervaring heeft voor al zijn oecumenisch blikveld ver ruimd. Als je in de wereld hebt rondgekeken, dan kun je niet meer eng-kerkelijk denken, ook al zou je het willen. Iets anders is dat hij door zijn lange afwezigheid een stuk ker kelijke en theologische ontwikkeling in Nederland heeft gemist, en dat heeft hij geweten. Toen hy in Neder land terugkwam dacht hij nog in de Van een verslaggever DEN BOSCH Tijdens werkzaam heden aan de hoogspanningskabels van de PNEM in De Woerd bij het kerkdorp Engelen, gemeente Den Bosch, zijn twee mannen gisteren onder een lichtmast terecht geko men en aan hun benen gewond geraakt. De mannen, de 34-jarige W. de B. uit Geertruidenberg en de 48-jarige E.C. van E. uit Waspik, bevonden zich op zeven en tien meter hoogte in de mast toen deze plotseling omviel. De mast kwam op de benen van de mannen terecht. HOOG WATER, vrijdag 2 juli Vlissingen 4.55-17.14 Ha- ringvlietsluizen 5.03-17.29, Rotter dam 7.06-19.06, Scheveningen 5.54- 18.18, IJmuiden 6.34-18.58, Den Hel der 10.53-23.30. Harlingen 1.16-13.07. Delfzijl 2.54-14.59. En wat die achterstand in de kerke lijke ontwikkeling betreft, die heeft hij door toendoen van een Neder landse collega ingelopen. Hij is nu weer „bij de tijd", en hij is daar ongelooflijk dankbaar voor, want er gebeuren op dat gebied drama's. Eeuwen zijn in de kerk voorbijgegle- cen in het samengeperste bestek van vijftien jaar. Niet iedereen kan die snelheid bijhouden. Maar er zijn mis sionarissen, die in Nederland terug komen om te sterven en die het hier niet kunnen. Moedeloos keren die soms naar hun missieterrein terug. Dat is een tragiek die je niet moet onderschatten. Maar Jan Duin werd bijgepraat. Door een collega die zichzelf niet eens bewust was dat hy hem een onschatbare dienst bewees. Duin werd in 1964, nadat hij enkele maanden een beetje was bijgeko men, havenaalmoezenier in Amster dam (Stella Maris): Zijn beheersing van de Franse taal maakte hem ge schikt om daar wat te betekenen voor de Franse schepelingen. Eind 1965 werd hij alsnog (hij had gesolliciteerd, maar kreeg te horen dat hij inmiddels tien jaar te oud was) legeraalmoezenier. „Toen ik de eerste maand mijn salaris kreeg, had ik 1200 gulden schoon in han den, en ik dacht: waar heb ik dat aan verdiend?" Aldus pater Duin, die niet gewend was betaald te wor den voor zijn diensten. Nieuwersluis Na een jaar in Ede bij de troepen te hebben doorgebracht, werd hij gees telijk verzorger van het strafkamp Nieuwersluis. Voor iedereen die de militaire dienst van binnenuit kent, een afschuwwekkende naam. Trou wens, toen Jan Duin er in 1966 kwam was het ergste regiem afge schaft. Duin heeft daar veel kunnen doen. Hij functioneert als pastoraal wer- ker het beste in de persoonlijke rela tie. Hij verliet een paar jaar geleden de dienst. Hij was toen majoor. Tot zijn 65e krijgt hij nu van het rijk een overbrugging die voorlopig overeen komt met tachtig procent van zijn laatstverdiende salaris. Dat is het geheim dat hij vrij is om op Schip hol weer letterlijk pro Deo te werken. De luchthaven Schiphol heeft het bisdom Haarlem een geweldige dienst bewezen door een kapel of gebedsruimte vrij te maken voor het werk van de kerken. De kapel, die plaats biedt aan ongeveer dertig mensen, ligt binnen de douane en functioneert daar ook inderdaad, zij het dat je die dienstverlening van de kerken heel breed moet opvatten, want er komen vogels van allerlei pluimage. De zakenman met zijn (onvermijdelijke) diplomatenkoffer tje, of de trekkende student, met zijn even onvermijdelijke rugzak, kun je er vinden. Vaak lezen ze in de bijbel. Bijbels zijn er altijd voor handen. Maar het komt ook voor dat ze een soort yoga beoefenen of andere voor ons wat vreemdsoortige meditatieve houdingen aannemen. De ortho doxe joden in Nederland hebben zich van het werk van Schiphol ge distantieerd op grond van het feit dat in de kapel het oecumenisch symbool (schip met kruis) aan de muur hangt. Maar het is de bedoe ling dat er symbolen van meer godsdiensten komen, want die kapel functioneert als serviceruimte, ook voor de Hindoe, ook voor de Isla miet. Het is bij voorbeeld de bedoeling dat in het vloerkleed een aandui ding komt omtrent de richting waa rin Mekka ligt, opdat de Islamieten weten in welke richting ze moeten knielen. Uiteenlopend Verder is het werk van pater Duin van de meest uiteenlopende soort. Onlangs gebeurde op een boor eiland in de Noordzee een ernstig ongeluk. Iemand zei toen: daar had jij bij moeten zijn. En inderdaad, zegt hij, ik had eigenlijk mee moe ten vliegen met de helikopter waar in medisch personeel werd vervoerd. Er zal ook over worden gepraat hoe dat in de toekomst moet gebeuren. Een andere keer krijgt hij een tele foontje dat er 150 joden uit New York op doorreis naar Praag Schip hol aandoen en daar graag een dienst willen houden. Maar de kapel is véle malen te klein voor zulk een gezelschap. Dus organiseren. Daar voor moet je de weg weten op Schip hol. Je moet de juiste mensen weten te vinden. Relaties leggen in alle sectoren van dat immense bedrijf. En zo heeft pater Duin, nu hij tegen de zestig loopt, een taak voor zich liggen die uitdijt in alle richtingen. Doorgaans moeten mensen die het eind van hun carrière naderen lang zaamaan wat matigen. Jan Duin heeft een omgekeerd vooruitzicht. Met de komende jaren zal hij het hoogstwaarschijnlijk steeds druk ker krijgen. Maar dat is het laatste waar hij over tobt. Want alles beter dan die eerste tijd, waarin hij echt wel eens met zijn armen over elkaar heeft gezeten, zichzelf de vraag stel lend: wat doe ik hier eigenlijk? Die tijd is voorbij. Die inzinking is hij te boven. Maar een taakomschrijving blijft moeilijk te geven. Kun je het tot je vaste dagtaak rekenen dat een door veel zuipen omvangrijk gewor den kruier bij je komt uithuilen om dat hij niet van de fles kan afblijven, en nu dreigt ontslagen te worden? Nee. Maar dat soort dingen gebeurt. Want die kapel en niet te vergeten het bureau van pater Duin is er ook voor het personeel. En onder twintigduizend mensen kan letter lijk van alles gebeuren. Gezwegen dus van de ontelbare reizigers uit alle windstreken, tegen wie je niet benauwd moet zijn ook eens een ratjetoe van talen te spreken. Steun En Duin heeft nu steun. Zijn werk behoort in feite tot het bedrijfsapos- tolaat. Vandaar dat hij tegenwoor dig regelmatig vergadert met ande re aalmoezeniers die in bedrijven werken. En tenslotte zijn collega's van andere vliegvelden in de wereld. Ook zij komen van tijd tot tijd bij elkaar, de eerstvolgende keer in Frankfurt. Zijn collega van Gatwick Airport bij Londen zegt: Duin, jij bent eigenlijk mijn meest nabije buur, want als ik m'n collega's van Heathrow moet opzoeken zit ik twee uur in de bus te rammelen, maar als ik naar jou toe- ga ben ik in driekwartier over. ADVERTENTIES Waarom de jubilerende koning der Belgen zo zelden lacht. Wilt u abonnee worden?Bel dan overdag 020 - 5411345 onder redactie van loes smit Alsof het nog niet warm genoeg is, zie je op het ogenblik her en der wegwerkers bezig met een bij normale temperaturen al onmen selijk warm werkje: asfalteren. Het wegdek heeft behoorlijk van de hitte te lijden en er moet dan ook heel wat gerepareerd en bij gewerkt worden. Het enige dat de mannen kunnen doen is zoveel mogelijk uittrekken of dat helpt is een tweede. In deze tro pische dagen heeft iedereen zoz'n eigen methode om hoofd en lijf zo koel mogelijk te houden. Bordspelletjes worden niet meer op het vasteland, maar in het water gedaan, en zelfs worden er boeken in het water verslonden. Wie dezer dagen over de Marker ringdijk fietste, kon drie boeken tegen de dijk ontwaren, met daar achter drie hoofden; de bijbeho rende lichaamsdelen bevonden zich onder water en misschien is dat nog steeds zo. Radio Amsterdam kreeg van een aantal Amsterdammrs, op de vraag wat die persoonlijk tegen de warmte deden, zeer uiteenlopende advie zen te horen: de een dronk uitslui tend ijskoude, in de koelkast op temperatuur gebrachte peper muntthee, de ander bond hete thee met citroen het beste middel. Weer een ander meende dat er niets boven een gloeiend hete douche ging, iemand vond dat je maar het beste gewoon hard kon doorwerken en een ander vond juist dat je maar beter helemaal niets kon doen, het liefst niet eens de deur uit gaan. De mensen die dan toch thuis willen blijven, zijn waarschijn lijk het beste af in een huis met een airconditioning-systeem. Een Newyorkse fabrikant heeft weer eens iets nieuws op de markt gebracht: een panty waaraan ie dereen net als bij de zogenaam de emotieringen de „stem ming" van de draagster kan afle zen. Aan de linkerkous van de panty is een plastic hart gehecht, waarvan de kleur wisselt met de lichaamstemperatuur van de ei genares. Zwart betekent dat ze op dat moment niet ontvankelijk is voor romantiek. Is het hart bruin, dan komt ze als het ware los. Bij een groen kousehart zal niemand een blauwtje lopen, maar zegt de bijbehorende kleurenthermo- meter bij blauw kan men beter geen groentje zijn. Volgens de fa brikant van de emotiepanty zijn er al bijna honderdduizend dozijn afgezet. De ouderen talen er niet naar, maar jongelui schijnen er wèg van te zijn. Ze kunnen de emotiekousen overigens niet in de sjieke lingeriezaken krijgen. ..Maak het een beetje," zei een verkoopster van een dure winkel op Fifth Avenue, maar een juffrouw achter de toonbank van een gewone winkel in Baltimore verkoopt er heel wat van. Een koopster, vertelde ze, zei er bij de. panty te willem hebben „om m'n man in geestelijke nood te bren gen." De kousen kosten bijna an derhalve dollar, wat een meisje te duur vond, „omdat je tenslotte mag verwachten dat iemand die bij je in de buurt komt. al in de stemming is." Het „geheim" van de emotiepanty's zit 'm in vloei bare kristallen in het plastic hart, die op warmte reageren. maar die zijn er niet zoveel in ons land. Wie zo'n temperatuur- regelaar niet bezit, zal het vooral 's nachts moeilijk hebben. Som migen kunnen in de warmte hele maal niet slapen, maar eenvoudi ge Spanjaarden, die heel wat lan ger grote hitte moeten verdragen en geen koelingsapparatuur kun nen bekostigen, hebben daar wat op gevonden: ze houden een la ken onder de koude kraan, wrin gen het uit en gaan daaronder slapen. Dat schijnt aanzienlijke verkoeling te geven, maar Is niet aan te raden voor reumapatiën ten en anderen die niet tegen vocht kunnen. Ook oppassen trouwens voor de salmonellabac terie, waarvoor we een paar we ken geleden een waarschuwing van het voorlichtingsbureau voor de voeding doorgaven aan men sen die het warme buitenland op zochten, niet wetend dat het hier minstens even warm zou worden als in dat buitenland. De salmo nella steekt overal de kop op waar het goed warm is en is gek op rauwe en bederfelijke etenswaren. Waar hij zijn kwa lijk werk verricht, vind je mensen met hoogst hinderlijke darmklachten. Die bacteriën ver menigvuldigen zich nu eenmaal extra snel in de warmte, besmet telijke ziekten zijn des te besmet telijker. Dat is in Kampen de reden geweest waarom de school- artsendienst een hele lagere school een week te vroeg met gro te vakantie gestuurd heeft. Vier- kinderen uit verschillende klas sen bleken met geelzucht behept en dat is bij zomerse temperatu ren zo besmettelijk, dat de dienst het beter vond de school alvast te sluiten. „Ik zoek een betrekking als huur soldaat, bij voorkeur in Zuid- of Centraal-Amerika, maar eventu eel ook elders in de wereld, indien de reis betaald wordt." Met het contract voor die baan tekende de Amerikaan Daniel Gearhart, een 34-jarige Vietnam- veteraan en vader van vier kinde ren, ook zijn doodvonnis. Nog geen half jaar geleden plaatste hij zelf de advertentie in een Ameri kaans soldatentijdschrift, en kreeg daarop de gevraagde baan: in Angola. Nu is hij een van de vier huurlingen die door een An golees militair tribunaal ter dood zijn veroordeeld; negen anderen kregen, zoals bekend, langdurige gevangenisstraffen. Gearhart werd volgens zijn verdedigers al gevangen genomen nog voordat hij ook maar één schot gelost had. Lekkere, natte kiei, daar houden flamingo's van. en daarom heb ben ze in Ouwehands dierenpark bij een steenfabriek in de buurt van Rhenen drie kubieke meter verse klei gehaald en daarvan een broedplaats met kunstnesten van gemaakt in de hoop de flamingo's zo aan te moedigen er flink wat eieren in te leggen. Er lopen Chile- nen, Cubanen en Europeanen door elkaar rond allemaal fla mingo's, wel te verstaan en die leggen (hopelijk) ook lukraak door elkaar. Maar mochten er eie ren en jongen komen, dan zal dat geen probleem zijn: ook onder flamingo's geldt het spreekwoord „soort zoekt soort." Er zal dan zeker geen Europese vogelmoeder met een Cubaanse of Chileens kuiken rondlopen. Van onze weerkundige medewerker Ook halverwege deze week was er nog geen enkel teken dat wees in de richting van regen. Met een krachtig en eveneens in de hogere ni veaus uitstekend uitge bouwd hogedruk gebied bo ven Schotland en de Noord zee (1033 tot 1030 millibar), zich langzaam uitbreidend naar het oosten, blijft het ook in de rest van deze week droog. Een depressie boven de noordelijke ijszee brengt wel koel en wisselvallig weer met buien in delen van Scan dinavië en noordwest- Rusland. Verder waren er gis teren weer de gebruikelijke onweerscentra (een paar overigens) op de Balkan, veel te ver af om bij ons het weer te verstoren. Van een depres sie ten westen van zuid- Spanje gaan evenmin regen- of onweersimpulsen naar on ze omgeving. De Engelse weerkundigen voorzien in het gunstigste geval later in de week wel enkele buien in zuidwest-Engeland die dan samenhangen met een trog- vormige uitloper die zich ten westen van Ierland langs naar het noorden uitbreidt. Vandaag, 1 juli, kan worden vastgesteld dat de voorzo mer, te weten april, mei en juni, het droogst is geworden sedert 1893. In Den Helder viel nu 39 mm regen, toen 25 mm. Normaal Is ca. 150 mm. Na 1893 en 1976 volgt op de derde plaats sedert de laatste 130 jaar de voorzomer van 1925. Die werd destijds ook nog gevolgd door een extreem-droge juli met in Den Helder maar 10 mm neerslag. De maand juni heeft zich ge klasseerd bij de drie warmste van deze eeuw met Den Hel der als een van de droogste stations: slechts 16 mm regen. De hittegolf heeft zich de laatste dagen wat naar het zuiden teruggetrokken. In de zuidelijke provincies wordt het 30 tot 31 graden, in België 32 of 33 graden maximaal. Als gevolg daarvan was het ook niet helemaal juist wat er gisteren gemeld werd over een lange reeks tropische da gen van De Bilt. We komen daar later nog wel eens op terug. In deze situatie met in de zuidelijke gebieden de hoogste temperaturen veran dert weinig. Op de Waddenei landen was het gisteren voor de derde achtereenvolgende dag koel met een straffe noordooster. De maximum temperatuur op Ameland was 20 tot 21 graden, 's Mid dags verdween de zon voor een kort ogenblikje achter wat lage wolken van de Noordzee, wat sommige bad gasten er toe bracht het strand te verlaten. Dat was beslist een ongewoon beeld sinds vrij lang... Sommigen nemen met al die hittegolven de term klimaat verandering in de mondi Dat is natuurlijk niet juist. Een ander klimaat hadden we erg lang geleden in de Ijstijd toen ons land er net zo uit zag als Groenland nu, dat wil zeg gen bedekt met ijs. Maar de wisselingen die er deze eeuw plaats vinden zijn hoogstens te beschouwen als kleine kli maatschommelingen. De komende dagen aanhou dend fraai strandweer met veel zon. Temperatuur bij noordoosten tot oostenwind in het zuidwesten 25 tot 28 graden, op de waddeneilan den 21 tot 21 graden. Een windscherm kan worden ge adviseerd, vooral langs de Noordhollandse kust en op de Waddeneilanden. Amsterdam De Bilt Drelrn Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen A thene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki I nnsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Las Palmas New York Tol Aviv Tunis on bew. motregen iwasr bew. half bew half bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5