,Niet meewerken aan opslag atoom-afval' Streekvervoer: liever tarieven iets hoger dan idienst inperken Vergeten kan ik je niet. FNV-bond roept op werk in de havens even neer te leggen ilg Veel voorstellen naar Den Haag Vrijwilligers in actie bij bosbrand Kind verdronken Oud-voorzitter Eerste Kamer mr. J.A.Jonkman overleden deBrand zou bij in vergrootglas ir ontstaan zijn Veel jonge gezinnen in flats niet tevreden met woning Haal nu de nieuwe aanbiedingskrant van de Slegte. Nieuw centrum voor gehandicapten in Spaubeek (L.) Heerlijk, helder Heineken. Onrust na besluit over lonen Groninger staten wijzen mogelijkheid zoutlagen van de hand Voorburg krijgt vrouwelijke burgemeester Treinverkeer Zwolle-Amersfoort urenlang gestremd iNDERDAG 1 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 z<yan onze Haagse redactie JDEN HAAG De streekvervoersbedrijven hebben de laatste dagen in groten getale gereageerd op de oproep van minister Westerterp om bij zijn ministerie voorstellen in te dienen voor inperking van autobusdiensten in de avonduren en in de week einden. spraak afwil, maar hij kreeg geen reactie. ïietBij het ministerie van verkeer en komen reeksen voor dien binnen, ondanks de heftige itesten die de streekvervoerders hun overkoepeldende organisa- ies de laatste weken hebben laten loren tegen de nieuwe richtlijn van ister Westerterp. die inhoudt dat_ mtobussen met minder dan tien" ;sagiers op een trajectgedeelte avonds en in de weekeinden niet al-meer mogen rijden. Met die maatre- IJzegel hoopt de minister dat het streek- Ichvervoer binnen de door het ministe- ijenrie goedgekeurde begrotingen voor idedit jaar blijft. Het rijk wil namelijk wijniet meer geld geven dan begin dit is toegezegd. de afgelopen weken hebben de jlirecties van de streekvervoersbe- rijven druk geteld, vooral op onren dabele lijnen. De bedrijven hebben laten weten dat de „norm van Westerterp" 25 tot 50 procent ver hindering van de dienstverlening l isiot resultaat zal hebben. ioe- I^Seen botte bijl EnVlinister Westerterp zelf heeft nu al neineerdere malen laten weten dat zijn jiorm niet de enige methode behoeft x zijn om tot vermindering van de pit de pan rijzende kosten van het ïpenbaar vervoer te komen. Al begin mi. toen nij zijn richtlijnen in de /eede Kamer openbaar maakte, ■i hij ook open te staan voor tegen- foorstellen, met name van de zijde ?an de streekvervoerders. Hij her- naaide dat deze week in een gesprek ,met de directies van de streekver- roersbedrijven. die hij nog eens roorhield dat zijn norm geen botte )ijl is, en dat er ook andere criteria ;unnen worden gehanteerd. Dat is lijvoorbeeld de vraag of door gedeel- ?lijke ofheffing van een buslijn een fgelegen gebied compleet van open- tar vervoer verstoken raakt. «Tarieven van de belangrijkste alternatie- maatregelen, die door het streek- Vervoer naar voren zijn gebracht, is en beperkte tariefsverhoging onder motto dat een reiziger liever iets neer betaalt dan dat hij helemaal an vervoer verstoken blijft. Een irovinciebestuurder noemde een lerhoging van één procent boven de ïormale prijsverhoging van aanpas- iing aan de kostenstijgingen, vol- loende. Minister Westerterp heeft echter al meerdere malen laten we- >m,ten dat hij daar niet op in kan gaan, ook al wil hij dat zelf eigenlijk wel. Hij verwijst daarbij naar een uit- 'ui-spraak van een meerderheid van de Tweede Kamer met steun van voor- p. v. d. A en V. V. D) dat de dieopenbaar vervoerstarieven niet meer stijgen dan met de kos- n. tenstijging van levensonderhoud. Begin deze maand liet de minister in de Tweede Kamer weten dat hij zo fenel mogelijk van die Kameruit- Personeelskosten Het handhaven van het door de mi nister gewraakte uitgangspunt bete kent dat het openbaar vervoer fi nancieel in een tangbeweging zit. omdat maar liefst zeventig tot 75 procent van de uitgaven van de openbaar vervoersbedrijven perso neelskosten zijn. Omdat de perso neelslasten de laatste jaren gemid deld meer stegen dan de kosten voor levensonderhoud, betekent dit dat ófwel de tekorten groter worden, óf wel er in de voorzieningen gekapt moet worden. Dat laatste is nu noodzakelijk geworden doordat het rijk niet meer geld beschikbaar kan stellen dan begin dit jaar werd toe gezegd. In de komende weken gaat men op het ministerie van verkeer en wa terstaat de voorstellen van de streekvervoerders inventariseren, om te bezien of zij tot de gewenste bezuinigingen leiden. Dat werk, en het daarop volgend overleg met de streekvervoerders, moet voor begin september afgerond zijn. In opdracht van minister Wester terp heeft de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer de dienstregelingen •namelijk slechts tot begin septem ber goedgekeurd, om meteen daar na wijzigingen in de dienstregeling aan te kunnen brengen naar aanlei ding van deze bezuiniging. tADVERTENHCl Van een verslaggever DEN BOSCH De brandweer korpsen van Rosmalen, Den Bosch en de omliggende plaatsen bestrij den sinds woensdagavond kwart over zes een bosbrand die langs de rijksweg in Rosmalen is uitgebro ken. De bosbrand die zich aanvanke lijk vrij onbelangrijk liet aanzien, werd door een warme wind aange wakkerd en bedreigde ongeveer kwart over zeven zelfs huizen die langs de weg staan. De brandweer leek er echter in te zullen slagen dit gevaar te bedwingen. Een groot aan tal vrijwilligers trachtte onder lei ding van de brandweerkorpsen de brand onder controle te krijgen. Van een verslaggever BERGEN (L) Onder de ogen van zijn ouders is gisteren in Leuken in van de*Ee7stc Kamer en van 1946 DRIEBERGEN De Nederlandse Spoorwegen hebben gis termiddag in de restauratie van het station Driebergen een „500 calorieën schotel" gepresenteerd. De nieuwe schotel moet de strijd aanbinden tegen de „vette hap". Proefkonijn was Maarten Sikking, doelman van het Nederlands hockey team, die zich de maaltijd, bestaande uit kippevlees, rauwe groenten en lekkere sauzen goed liet smaken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de leeftijd van 84 jaar is in Den Haag overleden mr. J.A.Jonkman. oud-voorzitter van de Eerste Ka mer. In alle stilte is hij gisteren gecremeerd. Al bijna tien jaar was mr. Jonkman uit de actieve politiek. In september 1966 nam hij daarvan afscheid toen hij zijn functie van Eerste Kamer voorzitter moest neerleggen. Een functie, die hij vijftien jaar had be kleed. Daarvoor was hij drie jaar lid het Noordlimburgse Bergen de vijf jarige Dirkje Tissen verdronken. Hij was afkomstig uit het Duitse grens- plaatsje Weeze. ïri"Vah een verslaggever ROTTERDAM Vermoedelijk door zonnewarmte in een 'vergroot glas dat in de etalage van een speel goedwinkel lag. is een pand in de Rotterdamse IJsclubstraat gisteren door brand verwoest. De winkel was beneden in het pand gevestigd. -paarboven waren twee verdiepingen en> plus een zolder. Alles brandde uit er deden zich geen persoonlij- ke ongelukken voor. De schade werd n*1 gisteren geschat op 350.000 gulden. Van een verslaggever AMSTERDAM Ontevreden heid met de woning komt naar verhouding veel voor bij jonge echtparen zonder kinderen en bij gezinnen met kleine kinderen in flats. Ook jonge alleenstaanden in flats zijn vaak niet tevreden met hun wonir\g. De ontevredenheid bij deze groe pen komt vooral voort uit het feit dat zij in een flat wonen en niet in een ander type woning. Hoewel er veel over ruimtegebrek geklaagd wordt is dat toch niet de echte reden van de ontevredenheid. Dit blijkt uit een rapport van de werkgroep regionaal en lokaal woningmarktonderzoek in Noord- Holland. Het rapport is gebaseerd op een in 1974 gedaan onderzoek onder bewoners van ruim zestien duizend nieuwbouwwoningen in 35 Noordhollandse gemeenten. De werkgroep noemt het opmer kelijk. dat juist de vierkamerflats het hoogste percentage ontevre den hoofdbewoners opleveren. Grote ontevredenheid komt. zo als gezegd, vooral voor bij. jonge echtparen zonder kinderen (45 procent van de ondervraagden), bij gezinnen met kleine kinderen (48 procent) en bij jonge al leenstaanden (42 procent). Lage percentages ontevredenen vond de werkgroep bij oudere echtpa ren zonder kinderen in flats Bij een gelijk aantal kamers blijken flatbewoners eerder ontevreden dan bewoners van eengezinshui zen, bij wie de ontevredenheid toeneemt, naarmate de woning meer beworers herbergt. De werkgroep concludeert, dat bewoners van eengezins- koopwoningen meer tevreden zijn dan die van eengezins- huurwoningen. De grootste tevre denheid werd gevonden bij bewo ners van bejaardenwoningen en bungalows. ADVERTENTIE In de nieuwe aanbiedingskrant van de Slegte vindt u een enorme sortering van sterk in prijs verlaagde boeken. 12 Pagina's vol stripverhalen, kunst- en natuurboeken, romans enz. met 25-80r< korting op de oorspronkelijke prijzen. (P Haal nu die gratis krant. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V.. Kal verstraat 11-13. Amsterdam, Tel.: 020 - 23 25 40en Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Arnhem. Eindhoven, Groningen. Leiden, Haarlem, Antwerpen. Gent. tot 1948 minister van overzeese gebiedsdelen in het rooms-rode kabi net Beel. Een groot deel van zijn leven 26 jaar heeft hij doorgebracht in het voormalige Nederlands-Indië, waar zijn carrière begon in dienst van de rechterlijke macht als voorzitter van de landraad Tebing-Tingi en Medan. Van 1927 tot 1931 werd die loopbaan onderbroken door het lidmaatschap van het (niet volwaardige) parlement van Nederlands-Indië. In 1930 was hij, samen met o.a. H.J. van Mook, prof. J.H.A.Logemann en C.O. van der Plas, oprichter van de vereniging tot bevordering van de maatschap- Van een verslaggever SPAUBEEK Staatssecretaris Mertens van sociale zaken heeft gis teren in het Limburgse Spaubeek een nieuw WSW-centrum voor gees telijk gehandicapten geopend van het werkvoorzieningsschap Geleen en omstreken. Volgens de heer Mertens vervullen de WSW centra juist nu een be langrijke functie aangezien de ge handicapte mens speciaal in tijden van grote werkloosheid erg kwetsbaar is. Het aantal WSW-werknemers is sinds 1965 toegenomen tot ruim 16.000. Limburg telt er circa 7.000, van wie precies tien procent in de westelijke mijnstreek woonachtig is. Daar bestaan twee afzonderlijke werkvoorzieningschappen (Sittard en Geleen). Het nieuwe gebouw kan plaats bieden aan tweehonderd ge handicapte werknemers. Momen teel zijn er 130. Samen met een an der centrum in Geleen bièdt het werkvoorzieningschap Geleen en omstreken thans werk aan vijfhon derd gehandicapten. pelijke en staatkundige ontwikke ling van Nederlands-Indië. Van 1931 tot 1939 was hij officier van justitie van Makassar resp. Sema- rang. In 1939 volgde zijn benoeming tot voorzitter van de volksraad, een functie, die hij tot 1942 toen Java door de Japanners werd bezet heeft bekleed. Tijdens die bezetting is hij geïnterneerd geweest. Mr. Jonkman, die vijf jaar geleden zijn memoires over zijn Indische tijd publiceerde („Het oude Nederlands Indië") heeft zich altijd voorstander getoond van een zelfstandig Indisch gemenebest met nauwe banden met Nederland. Mr Jonkman was onderscheiden met het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, en was grootof ficier in de orde van Oranje Nassau. Van onze verslaggevers AMSTERDAM-ROTTERDAM De vervoersfederatie NVV- NKV heeft haar leden in de havens van Rotterdam en Amster dam gisteravond opgeroepen vanmiddag het werk korte tijd demonstratief neer te leggen uit protest tegen het verlengen van de loonmaatregel, waardoor loonsverbeteringen met ingang van vandaag onmogelijk zijn. De federatie reageert met deze oproep op de spanningen die in de Amsterdamse en Rotterdamse havens zijn ontstaan na het bekend worden van de beslissing van het kabinet. Behalve de vakbeweging wil ook het (niet erkende) 'Comité Rotterdamse havenarbeiders voor behoud van de koopkrachten onmiddellijke uitbetaling van de twee procent prijsindexering' actie voeren. Het comité verklaarde aan eerder gestelde eisen vast te houden, ondanks het besluit van het kabinet. Willigen de scheepvaartverenigin gen Zuid (Rotterdam) en Noord (Amsterdam) deze eisen niet in. dan zal, aldus het comité, alle werk in de havens onmiddellijk worden neerge legd. Die eisen betreffen in hoofd zaak een prijscompensatie van twee procent per 1 juli en dat is lijnrecht in strijd met de eergisteravond door de regering genomen maatregel om de bestaande loonsituatie met ten hoogste een maand te verlengen, teneinde tijd te winnen voor het overleg tussen werkgevers en vak bonden over een vrijwillige loonak- koord. Het comité zegt dat de havenwer kers met hun actie de vakbonden willen steunen in hun taaie strijd ADVERTFNTlF Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Lubbers duldt geen medezeggenschap over de vraag of er radio-actief afval in de Groninger bodem moet worden opgeslagen. Hii wil slechts praten over de vraag welke zoutlocaties daar eventueel het meest geschikt voor zijn. Dit verwijt klonk door in een debat in provinciale staten van Groningen over het aan wijzen door de bewindsman van vijf zoutlocaties in Gro ningen en Drente voor proef boringen. Het CDA wil elke mogelijkheid dat dit afval ooit nog eens onder Gro ningse bodem komt van de hand wijzen en is daarom te gen elk onderzopk in deze richting. Weliswaar onder steunde een meerderheid van provinciale staten een afwij zende CDA-motie, maar er weru wei urnzichtiger ge-' dacht dan eerst op grond van vroegere uitspraken van de staten was aangenomen. Al leen de PPR wees de gedach te aan opslag van radio-actief afval in het zout net zo vol strekt van de hand als het CDA Een meerderheid in de PvdA ondersteunde de CDA-motie (om geen medewerking te verlenen aan het onderzoek) maar voegde daar tegelijk bij monde van de heer B. Bos aan toe dat dit standpunt slechts gold voor „zo lang de veiligheid nog niet gegaran deerd is". De heer Bos wees erop dat in zee gestorte „atoomvaten" al na tien jaar zijn gaan „lekken". De CPN dacht er ongeveer netzo over als de meerderheid van de PvdA Geen angst Ronduit tegen de rpotie wa ren de VVD. het GPV en een minderheid van de PvdA. Mevrouw Jensema (VVD) zei opslag van radio-actief afval ook wel af te wijzen, maar ze had geen behoefte om het onderzoek en de proefborin gen ook af te wijzen en daar mee het vergaren van we tenschappelijke kennis dwars te zitten. Het standpunt van de GPV-er De Roos was ongeveer gelijk. „We willen geen ongecontro leerde opslag maar ook geen ongecontroleerde angst". Pas als na het onderzoek blijkt dat opslag in de zoutlagen werkelijk zou kunnen, is een discussie over de vraag of dit ook inderdaad moet. op zijn plaats. Het was te vroeg er nu al afwijzend tegenover te staan, meende hij. Namens de PvdA- minderheid zei de heer Spie ker dat het nu eenmaal een feit is dat er atoomafval wordt geproduceerd, ook in Nederland. Je moet het toch ergens laten en het is altijd beter dit gecontroleerd te doen in zoutlagen dan het in de openlucht te laten staan. Eeuwen De heer Kingma van de PPR zei dat er een bewakingssys teem voor eeuwen zou moe ten worden opgebouwd om na te kunnen gaan wat er met het afval in de zoutlagen ge beurt. Hij achtte dit niet mo gelijk Kingma vond het ook nogal schijnheilig dat de sta ten veel oppervlakkiger tege nover de atoomplannen vlak over de Duitse grens staan dan nu in eigen land. Gedeputeerde L.J Bartejds zei geen moeite met de CDA- motie te hebben. Gedepu teerden zullen geen mede werking verlenen aan het on derzoek zolang en daarmee bracht hij dezelfde verfijning aan als zijn partijgenoot Bos „er nog geen zekerheid is over de veiligheid." Hij was het eens met Fennema iCDAl dat het om het principiële vraagstuk gaat of kernener gie en een niet-opgelost af valprobleem „gedurende een astronomisch aantal jaren" wel aanvaardbaar is „en daaraan gaat de brief van Lubbers voorbij. We moeten eerst een gesprek ,over deze fundamentele zaak hebben alvorens mee te kunnen wer ken aan proefboringen". De motie haalde het tenslotte met 25 stemmen van CDA. PPR. CPN en de meerderheid van de PvdA vóór en 11 van het GPV, VVD, en de minder heid van de PvdA tegen. voor het behoud van de koopkracht. Hoofdbestuurder C. Lodder van de vervoersbond-CNV zei: „Zoals wij eerder hebben gezegd, stelt onze bond zich niet op achter zo'n actie, die duidelijk het karakter heeft van een politieke staking. Zij is immers gericht niet tegen de werkgevers maar tegen een door de regering genomen maatregel. Leden van de vervoersbond-CNV. die aan een der gelijke staking meedoen, zullen wij niet uitbetalen, tenzij er duidelijk sprake is van een slachtoffer-positie, waarin zij zijn geraakt doordat hun het werken onmogelijk is gemaakt" Van een verslaggever DEN HAAG Voorburg krijgt een vrouwelijke burgemeester: met in gang van 1 augustus is als zodanig benoemd mevrouw N.A. den Haan- Groen uit Leiden. Zij is 57 jaar en is lid van provinciale staten van Zuid- Holland voor de VVD. Zij volgt in Voorburg jhr. mr. A. Feith op. Tot burgemeester van de Noordhol landse gemeente 's Gravenland is. eveneens per 1 augustus benoemd de heer P.J.M. van de Walle uit Korten- hoef. De heer van de Walle is 54 jaar. rooms katholiek en lid van de KVP Hij was wethouder van 's Graveland. ZWOLLE Het treinverkeer Zwol le—Amersfoort is gistermiddag en gisteravond op de gewone route urenlang gestremd geweest nadat de intercity van Amersfoort naar Zwolle in Nijkerk op een tractor met aanhanger gebotst was. Niemand werd daarbij gewond maar beide sporen werden versperd en het trein verkeer moest omgeleid worden via Deventer. Voor reizigers die van de stoptrein Zwolle—Amersfoort ge bruik wilde maken werden er bussen ingelast. Ook tussen Roosendaal en Breda, bij Voorhout, botste gistera vond een trein op een tractor. Rita ,,Ik ben schoon. Nu moet de bad kamer een beurt hebben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3