i De politiek lokt de kerk uit haar tent Vredesweek en (dikke) vredeskrant in de weer tegen militarisme" Verontrusting over Rhodesische pers Vandaag Conferenties Pools episcopaat laakt regering Kerkelijk protest tegen bouw reuzenbommenwerper Kirchentag in DDR trekt veel mensen Onze adressen: VOORBUGANGERS DONDERDAG 1 JULI 1976 KERK TROUW/KWARTET DEN HAAG Onder het motto ..bedreigd bestaan" wil de Interkerkelijke vredesweek. die van 19 tot 26 september wordt gehouden, wijzen op de gevaren die ons bestaan be dreigen en oproepen om naar een antwoord te zoeken. Hier mee sluit het interkerkelijk vredesberaad (IKV), dat de week organiseert en waarin ne gen kerken samenwerken, aan bij het nieuwe programma van de wereldraad van kerken ..ter bestrijding van het milita risme". De vredeskrant, die half augustus verschijnt, wordt aanzienlijk dikker dan andere jaren, namelijk twintig bladzijden. In de krant komen on dermeer artikelen over het dreigend toegroeien naar en de gevolgen van een Europese kernmacht en over de bezwaren die verbonden zijn aan een vrijwilligersleger. Tevens zal de vre deskrant een Interview bevatten met minister Vredeling en persoonlijke getuigenissen van onder anderen NKV-voorzitter Spit en ARP- Kamerlld mevrouw H. van Leeuwen. Bisschop Ernst van Breda zal de recente verklaring van de bisschop pen over bewapeningswedloop en ontwapening toelichten. Ds. F. H. Landsman, de oud-scriba van de her vormde synode die aan de wieg van het IKV heeft gestaan, geeft een terugblik op tien jaar vredesberaad. Vier bladzijden zijn speciaal be stemd voor jongeren vanaf zestien jaar. Daarin komen aan de orde: Suriname en Surinamers in Neder land. jeugdwerkloosheid en dichtplicht - dienstweigering. Een pagina richt zich vooral tot de jeugd van de basisscholen. Tenslotte zal een vervolg worden gegeven óp za ken van de vredesweek 1975. zoals de omstreden boycot van de Amrobank vanwege diens leningen van het Zuidafrikaanse apartheidsbewind. Tevens worden een brochure van prof. dr. B. Röling uitgegeven over de samenhang tussen „armoede en oorlogsprobleem" en een onder- wijskrant. In verband met de verkiezingen in 1977 publiceert het IKV in oktober twee populaire pockets. Daarin wor den de programma's van de politieke partijen en hun daadwerkelijk poli tiek handelen met elkaar verge leken. Centrale vraag In IKV-berichten 4 schrijft het vre desberaad, dat de centrale vraag van de komende vredesweek is of niet het gebruikelijke machtspolitieke streven naar veiligheid de grootste bedreiging aan het worden is van dezelfde veiligheid. „Onze machtsmiddelen dreigen onszelf in hun macht te krijgen en waar dat gebeurt vermilitariseert de samenle ving". Het IKV geeft hiervan enkele voorbeelden. Buurt-, milieu- en an dere actiegroepen op het gebied van de ruimtelijke ordening waarschu wen dat momenteel de wettelijke mogelijkheden tot inspraak van bur gers worden ingeperkt, omdat deze tijdrovend en lastig zijn voor de gro te beleggers en de overheden. „Daar om dreigen nu harde wettelijke rech ten te worden vervangen door vage leefregels en worden de beslissingen verder van de mensen weggehaald." Het gevolgervan: „Frustratieszullen zich ophopen, zonder uitlaatklep. En straks klaagt iedereen over het „ge brek aan respect voor de democra tie" van allerlei „minderheden" en over hun „geweld". Maar worden de voorwaarden daartoe nu ge schapen?" Anti-kraakwet Als tweede voorbeeld noemt het IKV de anti-kraakwet, „die in feite kiest voor de speculatieve beleggers en tegen de slachtoffers van de wo ningnood". Straks zo voorspelt het vredesberaad zal de politie steeds moeten ingrijpen ten behoeve van de speculanten. „En is er intus sen al geen sprake van vermilitarise ring van de politie: qua uitrusting, qua opleiding, qua taktiek?" Over de kernenergie zegt het vredes beraad dat er behalve het risico van ongelukken ook het gevaar van chantage bestaat. „Is de chauffeur die kernafval vervoert politiek be trouwbaar? En zijn gezin? Waar wordt het plutonium bewaard? Zijn Van een onzer verslaggevers NAIROBI Het meer dan tien jaar oude conflict tussen blank en zwart in Rhodesië komt niet nader tot zijn oplossing, wanneer de blanke regering doorgaat, met haar pogingen aan de blanken de indruk te geven dat hun heerschappij nog een veilige toe komst heeft. Bisschop Ernst .in vredeskrant de bewakers betrouwbaar? Vraag: kan slechts een sterk vermilitariseer- de en totalitaire samenleving zich veilig weten tegen de gevaren van kernenergie?" In binnen- en buitenland constateert het IKV dat de samenleving in de ban van zelfbehoud dreigt te geraken. Het vredesberaad vraagt dan ook, wat men vindt van de gangbare vei ligheidsopvatting, hoe men komt van vrede-door-afschrikking naar vrede-door-recht en of er in allerlei maatschappelijke ontwikkelingen militariserende tendenzen zijn te ontwaren. Het besteladres voor IKV- documentatie is: Parkweg 20a, Voor burg. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan éën kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus S59. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Achterlopen Naar aanleiding van het artikel „In de Mozes en A&ronstraat" het vol gende: een feit is, de gerefor meerde gezindte staat niet in het voorste gelid, wanneer het gaat om de doordenking van de vragen, die zich aan ons voordoen in'staat en maatschappij" (ir v. d. Graaf). Wie staat dan wel in de voorste gele deren? Dat zijn, dacht ik. die mensen, die met het doordenken van de vraag „hoe word ik rechtvaardig voor God?" weinig of geen moeite hebben en er niet of nauwelijks aan toeko men, omdat ze met het „doordenker! van de vragen, die zich aan ons voor doen in staat en maatschappij" pas aan het tweede station zijn inge stapt. de route dus niet van het be gin aan hebben meegemaakt en der halve de achtergrond van de ontsta ne lacune in staat en maatschappij niet hebben doorgedacht (gezien, on derweg) en zó de grondslag van het op te bouwen huis van de staat en de maatschappij ten enemale missen. Dit kon wel eens de oorzaak zijn, dat de gereformeerde gezindte, die met de allereerste en voornaamste vraag „hoe word ik rechtvaardig voor God" worstelt, automatisch achter zal lo pen bij die gezindte, die deze vraag overslaat. Tóch kan. men m i. dan maar beter wat achterlopen, dan het fundament van de doordenking mis sen, al zal die achterstand ons tot verdriet moeten zijn. Kinderdijk G. van Kleef Niet uitgenodigd Niet alleen de Benelux en vergelijk bare andere landen zijn overgesla gen. De voornaamste betrokken partij, de Derde wereld, met drie honderd miljoen werklozen en on voorstelbare inflatiën, onmachtig door de machinale toerusting en de research van de westerse mens die principieel geen grenzen kent. die Derde Wereld, de eigenlijke wereld, had als eerste het woord moeten voeren Amerongen meenten zingen sedert 1940 uit het psalter-Hasper. Terwijl andere kerken zich tevreden stellen met de inmiddels sterk verouderde Staatsberijming van 1773, waren de Baptisten hen in dit opzicht maar liefst een kwart eeuw vooruit! 2. Het ziet ernaar uit, dat nu ook de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt gebruik zullen maken van Haspers (levens)werk. In de nieuwe psalmenbundel, die deze kerken gaan gebruiken, wordt een groot aantal psalmen uit de berijming- Hasper opgenomen. 3. De Baptisten zingen niet slechts de psalmen van dominee Hasper, maar ook diens geestelijke liederen. De bundel „Lofzangen en Gebe den". die bij de Unie van Baptisten gemeenten in gebruik is, bevat niet minder dan vierhonderd van deze liederen! 4. In 1955 publiceerde Hasper het eerste deel van zijn boek „Calvijns beginsel voor den zang in den ere dienst", een breed opgezette en diepgaande hymnologische en kerkhistorische studie. Het tweede deel, omvangrijker nog dan het eerste, zal binnenkort posthuum verschijnen. Mannen slaven De mannen zijn door hun arbeid meestal totaal gebonden. Zijn zij daardoor niet in het algemeen de slaven van onze maatschappij? Dat de vrouwen buiten spel staan en zo slaaf zijn van deze mannenmaat schappij is een andere zaak. Het zou goed zijn. wanneer deze kern van het emancipatieprobleem eens werd aangevat. Het probleem wordt dan: hoe maken we het moge lijk dat elke man en elke vrouw volwaardig deelneemt aan het maatschappelijk gebeuren? De op lossing ligt dan in het creëren van kortere werktijden ongeveer de helft van de nu gebruikelijke. En dat in alle beroepssectoren (dus ook on derwijs enz Dan zal het ook pas reëel zijn te adviseren zoals de heer Boersma deed, zie Trouw van za. 19 juni mannen huishoudelijke taken in het gezin te laten overne men. In de bestaande situatie zou den we hiermee nog meer stress, hartinfarcten en andere kwalen be vorderen, zowel bij mannen als bij vrouwen. Heerde Betty Willemsen Groningen. J. A. Brandsma. Baptistenpred. Kampen en PCR-besluit Het bericht betreffende de acties aan de Theologische Hogeschool In Kampen tegen het synodebesluit in zake het fonds van het anti-racisme program in Tr/Kw van 26 juni begon met de mededeling dat de brief van de Hogeschool aan de synode door mij als voorzitter van deze raad ge tekend was. Dat is correct. Een voor zitter tekent brieven die de raad besluit te vereenden De berichtge ving was echter niet volledig. Na drukkelijk was aan de brief aan de synode een P.S. toegevoegd waarin stond: „Het besluit om deze brief te vereenden werd genomen met twee stemmen tegen. Kampen prof. dr. K. Runia Minister Van Agt Minister Van Agt wordt gedreven in een gewetensnood, omdat hem belet wordt wettige maatregelen toe te passen tegen verboden handelingen. Niet alleen de wet vereet zich tegen de praktijken op Bloemhove maar (en dat weegt onze minister heel zwaar) de bijbel spreekt in psalm 139 zeer duidelijke taal omtrent Gods Vaderzorg Inzake het leven ln de moederschoot reeds vanaf het eerste uur. En Bloemhove gaat hier recht tegen in. Wetsverkrachting is een wegbereider voor de dictatuur. Oldebroek H. Boeve Mystiek en bevinding. Zomercon- ferentie van de studentenvereniging CSFR, 5-10 juli in de Van Lo- densteinscholengemeenschap te Amersfoort, m.m.v. o.a. prof. dr. G. Qulspel, drs. A. de Reuver, prof. dr. H. R. Rookmaaker, prof. dr. S. van der Linde, drs. M. D. Geuze en ds. A. Moerkerken. Inl. tel.070-888228 (verb, bericht). LAKE JUNALUSKA De metho disten in Noord Carolina roepen de regering en het parlement van de Verenigde Staten op niet langer over de VS te spreken als „de sterkste militaire mogendheid ter wereld." Dit heeft de algemene secretaris van de Rhodesische christelijke raad, A. T. Watyoka, gezegd bij een bijeen komst in Nairobi, waar het bureau gevestigd is van de conferentie van kerken van geheel Afrika (AACC). Volgens Watyoka voorkomt de rege ring van Rhodesië door haar post- en perscensuur dat de blanken de ware aard van de tegenstellingen te weten komen. In een eenmaal democratisch Zim babwe (Rhodesië) zal het volgens Watyoka niet tot spanningen tussen kerk en staat komen, omdat de ware vertegenwoordigers van het volk, te vens mannen van de kerk zijn. Waty oka noemde de namen van bisschop Mozorewa en van dominee Sithole. WARSCHAU (UPI) De r.k. bisschoppen van Polen hebben de Poolse regering beschuldigd van schending van de door de grondwet gewaarborgde gewetens- en godsdienstvrijheid. Zij wijzen op po gingen om godsdienstoefeningen in kinderaomerkampen tegen te gaan. Ook studenten worden onder druk gezet, als zij hün geloof openlijk belijden. Tevens hebben de bisschoppen de Sejm, het Poolse parlement, ver zocht een wetsontwerp te hereien, dat de staat de bevoegdheid geeft, boeren die hun bedrijf niet efficiënt voeren, het beheer over hun lande rijen te ontnemen. De bisschoppen vrezen, dat de nieuwe wet zou kun nen worden gebruikt, om boerenbe drijven over te nemen uit vergelding voor de godsdienstige of politieke overtuiging van de boer. Van een onzer redacteuren WASHINGTON Kerkelijke verte genwoordigers hebben in Was hington een door 200.000 mensen ondertekend protest overhandigd tegen de voorgenomem bouw van de superbommenwerper B1. Despre ker bij de overhandiging in het Wit te Huis was de voorzitter van de verenigde kerk van Christus, Robert Nace. Hij zei dat het project van 92 miljard dollar (ongeveer 250 miljoen gulden) de meest waardevolle delfstoffen en oceanen van brandstof zou verslinden zonder dat daardoor de militaire veiligheid van de Verenigde Staten merkbaar ver groot zou worden. Volgens de kerke lijke leider zou het geld en de grondstoffen zinvoller kunnen wor den gebruikt, bij voorbeeld bij de ontwikkeling van het verkeers-, on derwijs- of gezondheidswezen. De beide huizen van het Amerikaanse parlement hebben hun definitieve besluit over het B-l-project tot be gin volgend jaar uitgesteld. De maatregel om zwarte ministers ln het kabinet van premier Smith op te nemen noemde Watyoka een rook gordijn. Deze „van de straat opge pikte ministers" vertegenwoordigen het volk niet, aldus Watyoka. De algemeen secretaris zei dat hij het Jammer vindt dat de kerk in Rhodesië niet eensgezind is, doch langs de kleurenbarrière is gebro ken. Terwijl de zwarte gemeenten volgens de kerkelijke leider met hart en ziel achter de bevrijdingsoorlog staan, heeft men de blanken wijs gemaakt, dat de vrijheidsstrijders terroristen zouden zijn. {ADVERTENTIE! Deze week in Hervormd Neder land o.a. Interview met J. L. Heldring Heeft het gezin nog toekomst? Amalrik: Een volhardend dissi dent uitgespuwd. Nota's veranderen weinig aan ruimtelijke wanordê Margaret Mead: Wij moeten een samenleving opbouwen die bereid is te delen. Bijdrage Poolse jongeren aan vrede is onmacht en idealisme. Wij eten ons kapot. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer vain Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: PLAATS: TEL.NR.: ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antwjmmmer 1776, Deii Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook In d< losse verkoop. Van een onzer redacteuren ROSTOCK Op de Kirchentag in Rostock in de DDR zijn 12.000 evan gelische christenen samengeweest. Bisschop Wemer Krusche, die op de Kirchentag sprak, wees er op dat het kerkelijk leven in de DDR zeer gehinderd wordt doordat de over heid geen kerkruimtes ter beschik king stelt of door de gemeentes laat bouwen ln de nieuwe woongebieden van het land.Als de gemeente niet daar kan bijeenkomen waar zij werkt en woont, heeft de godsdienstvrijheid niet veel zin, al dus Krusche. De bisschop vertelde dat ook al is de kerk in de DDR kleiner en armer geworden en al heeft zij geen aan zien meer, er vooral onder de Jonge ren nieuw leven is ontstaan. Zij to nen de gemeenten nieuwe vormen van gebed en gemeenschap. P. Verburg Os. Hasper Uw medewerker Jac. Kort herinnert in een Interessante bijdrage (Tr/Kw 28 juni) aan het baanbrekend werk van wijlen dominee H(endrik) Has per voor het kerklied in ons land. waarbij diens psalmberijming te recht een aparte vermelding krijgt. Een paar opmerkingen: 1. De Nederlandse Baptistenge- AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/OORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 door dr. C. Rijnsdorp Wanneer de gelovigen in hun kerken met gesloten deuren vergaderen en het zoeken in onderlinge stichting, uit angst voor de sociale en politieke werkelijkheid die ze niet aan kunnen. dan staat diezelfde werkelijkheid toch ineens le vensgroot en niet te verdrijven in hun midden. Er is niet aan te ontkomen: de politiek lokt de kerk uit haar tent. Dat neemt niet weg dat de godsdienstoefening een vluchtplaats mag zijn. Bij God schuilen is een gewettigde, bijbelse bezigheid. En van de oosters-orthodoxe kerken kunnen we dit leren: Waarom zou den we ons niet een uur lang in de kerk in het voorportaal van de hemel mogen wanen? Het accent van aan bidding en verering mag gerust nog we! wat worden aangescherpt; het tijdloos karakter van de liturgie is even legitiem als de oproep tot acti viteit. Maar die oproep kan nu eenmaal niet worden genegeerd. En wie poli tiek zegt. zegt „staat". Daarom is een bijbels beraad over de staat van ac tuele betekenis. Dr. F H. von Meyen- feldt (geb. 1919) heeft dit begrepen, toen hij zijn boek schreef Minister en magister, Bijbels beraad over de staat (uitg. Wytse Benedictus, Hil versum. 138 blz.. 18,95 excl. porto). Dit beraad is in de eerste plaats een uitvoerige historische bezinning: hoe is de staatsidee als gemeenschappe lijke uitdrukking van een individue le aanleg ontstaan en gegroeid? Hoe werd de staat een soort opperwezen in het oude Egypte, in het oude Me- sopotamië. in de Griekse stadssta ten? En dan waren er alleenheersers. ..antieke snoevers", zoals de schrij ver zegt, en mannen als Cyrus. Ham- murapi. Alexander de Grote uitstekend gekarakteriseerd op de blz 29 tot 32 de Diadochen en de Romeinse keizers die middelpunt van een cultus werden. Oude Testament Ja, en dan is er het Oude Testament. Hier komt de staat, aldus de auteur, naar voren niet als een goddelijke schepping, maar als een typisch menselijke instelling waarachter al lerlei menselijke driften en drangen werkzaam zijn die dwars ingaan te gen het koninkrijk Gods (59). De opperwezen-structuur van het staatswezen ls God niet welgevallig, want ook bij de moderne staatsidee zit de opperwezen-gedachte er dui delijk in. Niet in elke orde is goede orde en de minderheden bestaan ook uit mensen a!s ieder ander. Het ko ningschap in Israël heeft niet ln de oorspronkelijke bedoeling van de theocratie gelegen. In het Nieuwe Testament wordt de politieke situa tie beheerst door de religieuze vere ring van de keizer. God vernietigt de wereldmachten nog niet: Hij bedient er zich van en vermijdt een openlijke kortsluiting In de staat spaart Hij ruimten uit ter beveiliging van zijn kinderen (de kerkdienst kan zo n ruimte zijn. C.R.); soms laat God de despoten een tijdlang hun dodelijke gang gaan. opdat wij niet vergeten (72). „Het zwaard is naar Jezus' woord levensgevaarlijk voor degene die het hanteert, omdat het nu een maal de wraak van het zwaard op roept en zo wordt het een moment in een nimmer eindigende cirkelgang" (79). Onder de macht Het menselijke staatswezen staat onder de macht van de overste dezer wereld. Vooralsnog worden openlijke conflicten in de evangeliën zoveel mogelijk vermeden: de wereld krijgt nog tijd. „De bergrede is bepaald ook tot de mensen van het staatswezen gericht, om hen de voorwaarden voor een werkelijk heilzame politiek te leren. Dat zal een ommekeer van de waar- denschaal inhouden!" (83) Macht moet worden vervangen door dienst. ..Pilatus en Herodes staan met de heidenen en de volken van Israël gemeenschappelijk aan de verkeer de kant tegenover het rijk van Je zus" (85). „Al de gebeurtenissen ron dom de gemeente worden gezien in het licht van de tegenstelling tussen het komende Godsrijk en de onder gaande staat dezer wereld" (87). In Romeinen 13 wordt de overheid naar het inzicht van Von Meyenfeldt fors ontgoddelijkt. Zij figureert hier niet als een door de eeuwen heen door God gesanctioneerd instituut, maar als een in doorsnee nog bruik baar werktuig tegen een voortijdige ineenstorting van de samenleving-. De staat als instelling Gods is niet een statisch bewegingloos begrip, maar een woord dat eën activiteit aanduidt, een soort voorbijgaande „opstelling van Godswege." En de trouw aan de overheid berust in een lankmoedige, zij het kritische liefde (100/101). Onmiskenbaar was er bij de eerste christenen een positieve aanvaarding van de staat, ook in zijn heidense gestalte (115), misschien mede als gevolg van angst voor een moorddadige chaos in geval van een machtsvacuüm in Rome (116). De schrijver gaat vervolgens met grote stappen door de kerkgeschie denis en eindigt met een bijbelse slotoverweging, die zo ongeveer culi- meert in onze houding ten aanzien van de staat: „een gereserveerde so lidariteit" (130). Von Meyenfeldt leeft in de spanning tussen engage ment en isolement. Hij is niet voor christelijke partijvorming; hoogstens moeten we als christenen meedoen als losse arbeiders om de zaak overeind te houden. Deze losse arbeid aan het stutten van de machtsbouwval mag niet worden voorgesteld als constructieve arbeid aan het koninkrijk der hemelen! (131). De kerk moet de tekenen der tijden scherp observeren en heel de politieke brouwerij kritisch begelei den (132). „Macht is ten dode opge schreven wanneer ze geen dienst is" (136). Belezenheid Von Meyenfeldt heeft zijn boek ge: schreven voor een brede kring van lezers met een dagelijke ontwikke ling. zonder noten, maar steunend op een brede belezenheid en een gerijpt eigen denken. Ik las ergens dat hier de geboorte plaatsvindt van een nieuwe, bijbelse visie op de staat. Het is dan wel bij de geboorte gebleven, want hoe moeten we nu aan met de praktische problemen, die ons, naar de letterlijke betekenis van het woord probleem, worden voorgeworpen? Hoe moeten we stemmen? Als overal gelijkgezinden zich organiseren, waarom christe nen niet? Kunnen we met mondelin ge protesten volstaan? Ik zie de be naming „christelijk" niet als een vaandel, maar als een openlijk ge dragen geselkoord zoals bij de ob servanten. En als de zelfkritiek ont breekt, is David er altijd nog, die zegt: „De rechtvaardige sla mij, en het zal olie op mijn 'hoofd zijn." Ik bedoel: men moet het risico van het falen ook organisatorisch aandur ven. Maar ik denk dat de auteur na dit deel „zuivere rede" ook een deel „praktische rede" zal willen schrij ven. Laten we hem daarom voorlo pig dankbaar zijn voor dit degelijk werkstuk, dat door zijn kwaliteiten boven de middelmaat uitsteekt. Voor mij evenwel blijft de vraag overeind staan: „Wat is. ten diepste beschouwd, macht?" DE VREEMDELING P De beslissingen van de heer ZeevalJ "1 king ten aanzien van de terug sturen Marokkanen werden In breda I kringen terecht betreurd en hier erp^*" daar meteen terechte verontwaardi ging ontvangen. Een ieder kent zitfan langzamerhand de historie van deze buitenlandse werknemers. ZIJ staarDE!* bloot aan allerlei intimidatie vandagc eigen landgenoten die daarbij genes' steund worden door een door d&nDe Marokkaanse regering in het leven H geroepen organisatie. Wanneer zijeina thuis komen zullen ze nu wel nietBij 1 meteen achter slot en grendel ver-watei dwljnen, maar de berichten lateiètelle ten aanzien van hun lot op langereprote termijn geen onzekerheid bestaan.|en h In het bijzonder moeten de beslis-ties singen van deze bewindsman methorer argusogen bekeken worden omdatpinis ze, zoals de berichten lulden, bérus autot ten op nauwkeurige ondereoekïngenbassa van allerlei departementale lnstan-'s ave ties. Wij hebben daar niet het al-meer lergrootste vertrouwen in. De wijzegel h< waarop velen in het verleden zlchvervc b.v. ten aanzien van het „met elgenrie g ogen aanschouwde" in Angola in deflit js luren hebben laten leggen wijniet horen het nog geachte af ge vaardig-jaar i de zeggen, dat er in Angola geen vereet van enige betekenis was, niein d€ mand gezien! geven ons geen en-öireci kei vertrouwen in ondereoeklngenprijve van situaties in het buitenland dooniabe] mensen die daar niet zeer kritlschkl lal wensen waar te nemen. Ook nu nogwestt zijn er mensen die b.v. zeggen dat erinindi in Zuid-Afrika niets aan de hand is,[ot rt betere informatie zou ons dat spoe-i dig kunnen leren. Ja, ja, maar intus-flpp .sen zijn mensen wel het slachtoffer van dit soort natte-vinger-werk. E#mis! dat heeft geen vreemde werknemeiPeerc aan ons verdiend. tlornl 'je ziji jjSit de [ipent |/oorh bijl is sunn« bijvoc Beroepingswerk NED. HERV. KERK lelijk» Beroepen te Colijnsplaat: (toez.) W.R-p]p F. Kuil, leraar godsd. ah. chr. ly-kaar ceum te Middelburg: te Renkum; (toez.): A. Tromp te Daarle. Aangenomen naar Heerenveenl «H* (wijkgem. Tjaaleberd): A. van Hou-Een welingen kand. te Utrecht; naar Lei-ve mi den (nadere beslissing): drs. S. Meij-t-ervo ers te Ermelo. een bi Beroepbaar: B. J. Kruit, Vinkpleinhet m 68, Zwijndrecht. beer pan 1 GEREF. KERKEN provii Aangenomen naar Lutten/Slagha- jverho ren: T. J. Ouwehand te Springdale norm; (Can.). ping floenc CHR. GEREF. KERKEN echte: Beroepen te Maassluis: H. H. Klom, ten d; kand. te Ede. bok a GEREF. KERKEN (VRUGEM. Bui-fepraa ten ver.) [Tweet Aangenomen: naar Den Helder,ai p. kand. R. Brands te Amsterdam, dlebpent bedankte voor Hardinxveld-moge: Giessendam en voor Vlaardingen. tensti Begin de Tv Os. J. Mortier snel Op 82-jarige leeftijd is te Zeist over-l leden de hervormde emeritus- jp predikant J. Mortier. Hij heeft deöril hervormde gemeenten te Seroosker- _r ke/Kerkwerve, te Zalk, te Kruinin-Vei! gen. te Zuidland en te Almkerk ge- diend. In de laatstgenoemde ge-OFIl meen te ging hij in 1959 met emeri- taat. van ROT door Johannes Calvijn eiasc goedv Rotte door 1 benec tiaarb plus i maar ke oni gister De Gereformeerde Bibliotheek te Goudriaan vaart voort met het uit- geven van „Stemmen uit Genève". een reeks geschriften met preken, artikelen, brieven enz. van Johannes Calvijn. Nu is de 36ste bundel uit en deze biedt (net als de laatste vijf voorafgaande) een aantal preken van Calvijn over het boek Job. In het voorwoord schrijft de heer L. Janse namens De Gereformeerde Bibliotheek, dat er veel belangstel ling voor „Stemmen uit Genève" bestaat en dit „geeft ons voldoende reden om rustig er mee verder te gaan". De prijs per aflevering is vier gulden. Agustin Daura De Catalaanse priester Agustin Daura is officieel lid van de PSUC, de Catalaanse tak van de Spaanse communistische partij. Daura is reeds zeven jaar lid van de partij. Hij liet zich in 1969 inschrijven, na dat hij jarenlang onder de arme ar beidersbevolking van Tarrasa had gewerkt en gestreden had voor alge mene amnestie der politieke gevan genen Daura ziet tussen zijn lid maatschap van de communistische partij en een actief christendom geen tegenstelling. De communis tische partij heeft de veelvormig heid in haar gelederen toegestaan, meent Daura. Voor zover bekend zijn van de kant der kerkelijke auto riteiten geen maatregelen tegen Agustin Daura genomen. Dit is wel het geval met drie priesters in Ma drid. Zij werden door de aarts bisschop overgeplaatst vanwege sa menwerking met communistische organisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2