JIMMY WOUDSTRA WIJST DE WEG lassement our blijft «veranderd Evert en Cawley in finale Hockeyers weer langs Australië Dianne's debuut in Madison Square Garden 1 basketballers via kleine nederlaag toch bij de laatste zes in Hamilton Wielerploeg voor Olympische Spelen )pvallende ritzege Parecchini TOUR IN CIJFERS Paul Lit j ens 14 treffers in 5 duels Grillige Martina Navratilova wekt verbazing in Wimbledon VANDAAG I 2/RHPNDERDAG 1 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS13/RH15 Kreta Doming Bremerh oya ven ssa ven STRA HONS! ATKOB REA 29 JANDA AAT A LAM, >bal. TJ t nr Lack Umirant Havre ran Can te Mai AMILTON Nederland door in Hamilton. De •Hjederlaag van 90-94 tegen Po- >n had evenveel waarde als en overwinning en was in feite een triomf. De Neder- '^ndse ploeg had namelijk ook fe mogelijkheid de wedstrijd winnen, maar begeerde die .s niet. mzjans XANTK1 nr LakiS lamburg STIAAJ RAGE3 e EHELLI AS 2 alta. CA- ,j 3i rei w li de laatste minuut, die was inge daan bij de stand 90-90, scoorden de olen het eerst. Nederland weigerde e kansen, die er waren op de gelijk maker. Een gelijke eindstand im- lers had verlenging van vijf minu- ■n betekend en dat was wel het aatste wat de Nederlanders wilden, jen nederlaag met twee, vier, zes unten was goed. Daarop heeft Ne erland in de laatste negentig secon- en van deze super-thriller gespeeld. !et succes werd behaald door te erliezen, zekerheid telde meer dan en overwinning. De Nederlandse pelers lachten, terwijl het overgrote eel an de toeschouwers niet be- ;ep, waarom die „domme" Hollan- ;rs niet scoorden uit volkomen e positie. rij' Coach William Patrick Thomas She ridan verdient complimenten voor de wijze waarop hij de plaatsing heeft afgedwongen. Hij heeft recht op bewondering voor de manier, waarop hij zijn ploeg nog eens gela den aan de start heeft gebracht. Maandagavond immers leek het kar wei geklaard, na de indrukwekkende overwinning op Zweden. Een paar uur later bracht een „lui" en passief spelend Mexico Polen weer terug in een niet langer uiteichtsloze positie. Polen begon daardoor de laatste krachtmeting als een ploeg die in een opgaande lijn speelt. Nederland stond, nadat het eigenlijk niet meer mis had kunnen lopen, voor de af schuwelijke opgave ?ich nog eens waar te maken. Dat is gelukt. Dankzij, in de eerste plaats, Jim Woudstra, die opnieuw werkelijk de sterren van de hemel speelde. Wéér bewees hij de meest waardevolle man te zijn in de Neder landse ploeg. Woudstra zette in de eerste helft de balans van het duel in evenwicht met 24 punten. Die in breng van de hoog-blonde Ameri kaanse Nederlander was bittere noodzaak, want in de eerste fase lieten de andere schutters het afwe ten, terwijl bleek dat Seweryn en Kijewski hun schot, sinds de wed strijd tegen Mexico, nog te hebben bijgeschaafd. Kijewski schoot met een percentage van 58, Seweryn haalde 63, maar de geweldige Woud stra kwam tot 75. Hij was in goed gezelschap. De felle John van Vliet haalde zelfs honderd met vier uit vier. Kees Akerboom bloeide op on der de stimulans van zijn maten en drukte 18 punten bij een percentage van 64. Pluims gemiddelde lag pre cies op hetzelfde niveau dankzij een zekere tweede helft, waarin hij twaalf punten toevoegde aan de wat magere twee uit de eerste periode. Woudstra heeft meer gedaan dan alleen „maar" 28 punten maken. Hij opende de score al na zes seconden. Twee punten waren het slechts, maar het waren vermoedelijk de be langrijkste uit de hele wedstrijd. Hij gaf de ploeg al in de eerste seconden een stuk zelfvertrouwen. Dat ver trouwen overigens dat de leiding van het team feitelijk al voor de wed strijd had, want 's middags werden de vijf flessen champagne gekocht, die 's avonds werden uitgeschonken op het plaatsingsfeest in het Neder landse kwartier. Nederland had het natuurlijk iets gemakkelijker dan de Polen, die im mers waren begonnen met een ima ginaire achterstand van acht pun ten. Nederland mocht verliezen met zeven punten verschil. Afschuwelijk koel en zeker hebben de Polen tegen die achterstand geknokt. Seweryn en Kijewsi. de onverzettelijke wilskrachtigen en de bijna ongrijp- baren, maakten hun reputatie in de eerste helft volledig waar. Na iets meer dan vijf minuten had dit twee tal, geholpen door vier punten van Ladniak, die imaginaire marge weg gewerkt. Polen kwam op 16-9 en vier minuten later zelfs op 25-17. Het ver schil van acht punten was bereikt. Het werd echter nimmer overschre den. Integendeel. Nederland pikte punt voor punt terug en liep weg naar 39-35. Het leek allemaal zo mooi, maar zelfs een man als Jim Woudstra kan geen twintig minuten van hot naar haar draven en ook nog foutloos blijven schieten. Anton van Helfteren, dra ger van het ongeluksnummer 13, speelde' ongelukkig, zoals te ver wachten ;zou zijn uitzijn nummer. Er werden wat foutjes gemaakt en aan het einde van de eerste periode had Polen weer de kleinst mogelijke voorsprong, 49-48. De rust heeft Nederland goed ge daan. De vermoeidheid was verdwe nen, de gretigheid nog iets toegeno men. En ook Polen wilde niet toege ven en dat maakte het duel, ook door het minimale verschil in score, tot één van de boeiendste wedstrijden uit het toernooi tot nu toe. Akkoord, het basketbal was niet van absoluut topniveau, maar dat behoefde ook niet om een werkelijk boeiende krachtmeting op te leveren. Om en om hadden de ploegen een voor sprong, onbegrijpelijke fouten en on gekende hoogtepunten wisselden el kaar af. De druk van het afschuwelij ke moeten, drukte loodzwaar op bei de ploegen. Walter Ombre, Kees Akerboom en Jim Woudstra, die ge zamenlijk bijna 110 van de mogelij ke 120 minuten in het veld stonden, droegen 'Nederland naar zijn plaats bij de laatste zes. De Nederlandse basketbalploeg had de kracht opgebracht zich nog eens te bewijzen na de enorme deceptie van maandagavond laat. Die zeker heid zal blijven staan wanneer in de komende dagen blijkt dat Nederland toch niet is opgewassen tegen ploe gen als Tsjechoslowakije, Joegosla vië en Brazilië. De groei namelijk is nog niet voltooid, maar in Hamilton is gebleken dat Nederland als bas ketbalnatie volwassen is geworden. Daardoor is de uitzending naar Ca nada volledig gerechtvaardigd. Eindstanden GROEP A Joegoslavië 5-9 (471-346). Tsjechoslowakije 5-9 (414-330), Brazilië 5-9 (407-361), Israël 5-7 (443- 428). Finland 5-6 (358-383), IJsland 5-5 (299-531) GROEP B Mexico 6-11 (509-4531, Spanje 6-11 (572-468). Ne derland 6-9 (492-464), Polen 6-9 (504-503). Bulga rije 6-9 (465-597), Zweden 6-8 (450-471). Oroot- Brittannië 6-6 (377-514) Joegoslavië. Tsjechoslowakije, Brazilië. Mexico, Spanje en Nederland hebben zich geplaatst voor de finaleronde, die vandaag begint Doordal de in de voorronde gespeelde wedstrijden blijven meetellen, ziet de beginstand van die eindronde er als volgt uit- DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft de voordracht van de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie (KNWU) van de renners voor de Olympische Spe len in zijn geheel overgenomen. Dat houdt in dat de volgende wielrenners naar Montreal gaan: Wegplocg: Arie Hassink, Leo van Vliet. Antoine van de Bunder, Ad Tak. Adrie van Houwelingen, Frits Pirard, Fons van Katwijk en Frits Schtlr. Coach is Joop Middelink. Baanplocg: Gerrit Möhlman, Peter Nieuwenhuis, Gerrie Slot, Hennie Stamsnijder, Martin Rietveld, Her man Ponsteen en Sjaak Pieters. Coach is Frans Mahn. Als mecaniciens gaan mee J. Kwan- tes en J. de Wit. Chef d'equipe is H. Meuwesse. ATLETIEK De Nederlandse meer kampploeg Jeugd, die het komend wcekein de op Papendal tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld Vijfkamp: Jennifei Smit (Hellas). Jenny van der Berg (Spadoi Astrld Uflelle (Zaanland) en Ellen Nieuwen hofl (ADAi. Tienkamp Arjen Wolter (AV'23), Hans Teljeur (VLTC), Plet Meydar (Sliedrecht Sport) en Hans van der P. (DEM). TENNIS Het Nederlands damestear komt in de strijd om de FëderaUon Cup. d van 22 tot en met 29 augustus gehouden worden, in de eerste wedstrijd uit teg< Brazilië. Dat Is het resultaat van de loUn, die ln Londen plaats vond. ssJvancy De Italiaan Aldo Parecchini heeft gisteren de zesde Diijetappe van de Tour de France gewonnen. Hij legde de afstand ""^van Bastenaken (België) naar Nancy (Frankrijk), 209 kilometer, so,Jaf in 5 uur 22 minuten en 32 seconden. In de eindsprint versloeg *ot. ;hij zijn landgenoot Enrico Paolini. De Belg Freddy Maertens is in .et bezit gebleven van de gele leiderstrui. Het was in Leuven dat de Amster damse ex-stratenmaker Gerrie Kne- iemann langs zijn neus weg op- nerkte: „Het is toch een andere tour yfeonder Merckx". «.'«■„Kneet" bedoelde daarmee dat er 2Ï weer van alles mogelijk was. Dat er 6,'aonverwachte dingen waren gebeurd en zouden gaan gebeuren. Er school 2iS veel waars in Knetemanns woorden, ^al werd hij op dat moment met wat ^onbegrijpende ogen aangekeken. - Gisteren tussen Bastenaken en Nan- ey gebeurde iets onverwachts. Een 7,1 ware held stond op uit het verleden. -'Zijn naam luidt: Aldo Parecchini. 3,1 Deze 26-jarige ongeschoolde Italiaan 2'juit Brescia zorgde tijdens een solo 6,5 van bijna 200 kilometer voor een 3,« vertegenwoordiging van de geschie- lj ienis van de Ronde van Frankrijk - voor het Merckxiaanse tijdperk. lesde etappe: Parecchini (Ita.l 5.22.32. 2. Paolini (Ita) "L; 5.27.01, 3. Knetemann (Ned) z.t„ 4. Martinez Fra) 5.27.03, 5 Talbourdet (Fra) z.t., 6. Dellsle (Fra) z t 7 Viejo (Spa) 5 27.10, 8 Menendez 5'g (Spat 5 27.13. 9. Maertens (Bell z.t., 10. Ba- ronchelli (Ita) z.t.. 11 De Witte (Bell z.t., 12. 88 q Seznec iFraiz.t., 13. Pronk (Ned) z.t., 14. Zoete- - j'o Tielk (Ned) z.t.. 15. Panlzza (Ita) z.t., 16. Martins -iPor) z.t., 17. Poulidor (Fra) z.t., 18. Thevenet -.(Fra) z.t., 19 Martos (Spa) z.t., 20. Esclassan 3,3 IFrai z.t23. Kuiper (Ned) z.t.. 31. Vianen (Ncri) 2,51 !,t„ 43. Schuiten (NedI z.t,, 79 Piet van Katwijk 7.5 iNedl 5.27.49, 91, Jan van Katwijk (Ned) 5.28.01. 2.6 93 Raas (Nedl 5.28 10, 94. Karstens (Ned) z t.. 2.M07 Hoogedoorn (Ned) 5.28.31, 109. Van den 1.» Hoek (Nedl z.t,, 120 Tabak (Ned) 5.29.42. - Plocgenklassemen1. Crlblori 16.16.58 2. Chiap- 6,0 pano op 4 29 3. Post z.t 4. Caput op 4.31 5. De l'6.0(Muer z.t. 6 Anglade z.t. Algemeen ploegen klassement. 1 Criblori 14<9 18.24.46 2 Driessens op 21 sec 3 Caput op 2 09 4. De Muer op 2.25 5. Post op 2.42 6. Anglade op S.52 DSE Bcrgklassemen c 1. Caverzasi (Ita) 2 Kuiper [141.3) (Ned) 9 punten 3. Bellini 5 punten 4. Legeay Aan IFra' 5 Chassang (Fra) 4. punten. Tr Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel.) 5 14.: 29 16.23 2. Pollentier (Bel.) op 2 04 3. Kuiper iNed.) op 3.16 4. Manzaneque (Spa.) op 3.25 5 J 8chulten (Ned op 3.28 6. Danguillaume (Fra.) op 3 29 7. Poulidor (Fra.) op 3.31 8. Pronk (Ned.) op 3.32 9 De Witte (Bei.) op 3 45 10. Bellini (Ita.J Jqop 3.48 11. Baronchelll (Ita.l op 3.51 12. Van Impe (Bel.) op 3.54 13 Thevent (Fra op 3.55 14. loetmelk (Ned.) 15- Bertogllo (Ita.) op 4 05 16. oi Lopez-Carll (Spa.) op 4.08 17. Bracke (Bel.) op 4! 1.14 18. Parecchini (Ita.) op 4 17 19 Kncteman I, INed op 4.25 20. Hezard (Fra op 4 26 51 Vianen (Ned.) op 7.28 63. Plet van Katwijk (Ned op 10.33 82 Van den Hoek INed op 17.52 i; 89 Karstens (Ned I op 19 17 95 Jan van Katwijk 11 INed I op 20.38 97. Raas (Ned.) op 21,46 104 Hoogedoorn (Ncd.) op 23.57 111 Tabak (Ned.) op 28.45. Vroeger ook in de vijftiger jaren gebeurde het dat op dagen dat de vedetten zich weigerden in te span nen de knechten hun kans grepen om uit de anonimiteit te treden. Daan de Groot schreef eens een re cord op zijn naam door met 20 minu ten voorsprong te finishen. De Brit Robinson nam hem dat record af door met 24 minuten voorsprong een etappe te winnen. In het verleden voor het fenomeen Eddy Merckx. zij n intrede deed in het metier kon dat. Met Merckx bij de start was dat onmogelijk. De Belg, die alles zou gaan winnen en niet voor niets de kannibaal werd genoemd, stond nooit toe dat een renner een grote voorsprong nam. Hij stuurde altijd een knecht mee, die door alleen maar aan het wiel te hangen de initi atiefnemer zo demoraliseerde, dat hij vanzelf opgaf en weer werd inge lopen. Zo niet, dan won de knecht van Merckx de etappe. Merckx zit tijdens deze Ronde van Frankrijk in Brussel thuis en gelijk is het een open koers. De geschiede nis herleeft in de Ronde, die einde lijk weer de naam „La Grande Bou clé" verdient. Heel Europa vindt het prachtig, de mensen staan rijen dik langs het parcours. Nu al zagen mil- NEW YORK (AP) De Nederlands-Amerikaanse kunstrijdster Dian- ne de Leeuw, winnares van de zilveren medaille op de laatste Win terspelen, is professional geworden. In 1977 zal zij de grote ster zijn van de ijsrevue Holiday on Ice, in New York. Dianne rijdt sinds vier jaar oud is. Haar opleiding heeft sindsdien zeker een 100.000 dollar gekost. Haar grootste Amerikaanse concurrente, de gouden-medaille winnares op de laatste OS-Winterspelen, Dorothy Hamill, is ondertussen ook beroepsrijdster geworden. Zij heeft zich aangesloten bij een andere Amerikaanse ijsrevue, de Ice Capades. „Ik geloof niet dat Dorothy en ik elkaar blijven beconcurreren en dat we ons erg druk moeten maken over hoe de ander het rooit. We blijven ons best doen, zoals het altijd al geweest is". Wat haar nieuwe loopbaan betreft, het blijft hard werken en er komt veel reizen bij. Plannen voor de toekomst heeft Dianne niet. „Eerst een korte rust nemen en dan aan het werk, mijn solowerk voorbereiden. Ik geloof dat ik nog beter kan". Haar debuut in Holiday on Ice geschiedt in Madisdn Square Garden in New York op 18 augustus. Gerrie Kneteman (links) arriveert als derde in Nancy. joenen de karavaan passeren. Giste ren was het applaus voor Aldo Pa recchini, een derde jaars prof van 26 jaar. Nadat hij als amateur twee keer kampioen van Italië was geworden, was er voor hem bij de profs geen enkele overwinning weggelegd. Pa recchini kon niet eens een kermis- koers winnen. Zijn demarrage na 15 kilometer van de 209 kilometer lange etappe van Bastenaken naar Nancy werd dan ook gezien als een lachertje. Aldo Parechini, die slechts verdiensten had als knecht en als zodanig ook de Ronde van Italië had uitgereden, achterhaalde de kort na de start ontsnapte Luis Ocana, die alleen maar de vedetten in het peloton had willen treiteren. Parecchini had zo'n vaart dat hij Ocana direct voorbij reed. Zijn voorsprong op het wande lende peloton liep snel op en bedroeg na 140 kilometer zelfs 16 minuten. Dat Aldo Parecchini die voorsprong niet in zijn totaliteit zou vasthouden stond vast, maar hij zag er dertig kilometer voor het einde, terwijl hij het grootste verzet draaide, nog op merkelijk fit uit. Maar Parecchini was geïnspireerd. Hij dacht voortdu rend aan zijn vader, die vorig jaar doodgereden werd toen hij na de Ronde van Campanie, waar hij zijn zoon had zien fietsen, naar huis gin- g.Aldo Parecchini wilde winnen voor zijn verongelukte vader, die hem als 14-jarige had toegestaan om wielren ner te worden. Aldo Parecchini hield aldus stand tegen het complete pelo ton, dat gedurende de laatste 100 kilometers het tempo had verhoogd. Hij hield ruim vier minuten van zijn voorsprong over. Bert Pronk verklaarde: „Ik heb be hoorlijk afgezien. De laatste 100 kilo meter is er keihard gereden. Het ver baast me dat die Italiaan heeft ge wonnen. Ik had nog nooit van hem gehoord". Eigenlijk was de etappe naar Nancy er een voor Joop Zoetemelk. Drie jaar geleden had Joop op precies hetzelfde parcours, dat de laatste kilometer bergop liep. een massa sprint gewonnen. Toen bleek dat Pa recchini de etappe ging winnen, was bij Joop de inspiratie verdwenen. Zoetemelk zei: „Voor een tweede jjla'ats had ik geen zin om met krach- fcpn^te smijten. Die heb ik nog hard genoeg nodig in de bergen. Het is een peetje anders gelopen dan ik ge dacht had. Ik had heus wel graag geronnen". Që beste Nederlander in de zesde etappe was Gerrie Knetemann op de derde plaats, hij reed vijftien kilo meter voor het einde naar een groep je met onder andere Paolini toe. dat üit het peloton was ontsnapt. Knete mann: „Karstens riep dat ik er naar toe moest rijden. Dat ging gemakke lijk, Ik dacht dat ik de sprint voor de tweede plaats wel zou winnen, maar die Paolini is niet voor niets twee keer kampioen van Italië geweest". Met de onbekende Parecchini kreeg de Ronde een verrassende etappe- winnaar. Het was hem gegund. Hij reed bijna 200 kilometer alleen voor het peloton uit. En nu dit is gebeurd, kan iedereen zich afvragen wat het nieuwe tijdperk in de Ronde nog meer zal inhouden. UTRECHT Het Nederlandse herenhockeyteam heeft op het kunstgrasveld van Kampong in Utrecht ook de tweede inter landwedstrijd tegen Australië gewonnen. Evenals zondag in Rotterdam werd het een overwinning van 3—2. Bij rust leidde Australië nog met 2—0. Het heeft dus één helft naar uitge zien dat Australië revanche zou ne men voor de zondag in Rotterdam geleden nederlaag. Nederland speel de in die fase van de laatste officiële interland voor het Olympische toer nooi erbarmelijk. De pupillen van coach Wim van Heumen mochten nog blij zijn dat de schade beperkt bleef tot twee treffers van Ian Cooke, de eerste maal na vijf minuten uit de rebound van de eerste strafcorner, de tweede keer zes minuten voor rust uit de tweede strafcorner. „Er wer den afschuwelijke fouten gemaakt", foeterde Van Heumen in de pauze. „Dergelijke gaten mogen niet meer vallen". De Oranjespelers zonder André LONDEN De titelhoudsters van 1971 en 1974 staan vrijdag tegenover elkaar in de damesenkelspel-finale van Wimbledon 1976. Chris Evert, de nummer één van het schema hield haar deel van het grasveld net iets schoner dan de geduchte Martina Navratilova (6-3, 4-6, 6-4) en ontmoet in de finale de verliezende finaliste van vorig jaar Evonne Cawley-Goolagong, die weinig overliet van de traditioneel door zenuwen bevangen Virginia Wade (6-1, 6-2). De enige mogelijkheid dat de com puterplaatsing bij de dames nog on dersteboven wordt gegooid, ligt dus in de eindstrijd. „Dat zou best kun nen", aldus Chris Evert: „Per slot heb ik op gras nog nooit van Evonne gewonnen". Voor het damestennis is Martina Na vratilova een flinke aanwinst. Een struise 19-jarige, die er uit ziet of zij zojuist in het politbureau de produk- tiecijfers voor de komende vijf jaar heeft doorgenomen. Maar de schijn bedriegt. Achter de Facade van een onverzorgd uiterlijk is Martina bezig van het goede leven te genieten. Ze heeft een huis in Beverly Hills aange schaft, laat zich rijden in een merce- des, koopt dure kleren en juwelen en zorgt er en passant voor dat haar inkomen, dat vorig jaar gelijk stond aan het geen een arbeider in Tsje choslowakije ln veertig jaar ver dient, niet in handen van de staat terecht komt. Ze heeft het Ameri kaans staatsburgerschap aange vraagd en krijgt dat over drie of vier jaar, als ze tenminste voor die tijd niet met een Amerikaan trouwt. „In Tsjechoslowakije was er alleen maar jaloezie. Het ging goed zolang ik won, maar toen ik vorig jaar op Wimbledon er vroegtijdig uitlag, is er gewoon een hetze tegen mij ge voerd. Men vond me te Westers. Het heeft weken geduurd eer ik een uit reisvisum voor de Verenigde Staten kreeg", aldus Navratilova. Eenmaal op Forest Hills besloot ze niet meer terug te gaan. Sindsdien is er alleen nog telefonisch contact tussen haar en haar ouders geweest en inmiddels weet ook het Westen wat het aan Navratilova heeft. De scheidsrech- terscommissie behandelde gisteren de zaak van de twee lijnrechters die door de Tsjechische in de kwartfina les tegen 8ue Barker van partijdig heid waren beschuldigd. Ze werden vrijgesproken. „Navratilova was te gen het publiek en tegenover de lijn rechters verdomd ruw in de mond, en haar beschuldigingen kwamen voort uit pure kwaadaardigheid en onsportiviteit", aldus het gepeperde commentaar van de 78-jarige hoofd- scheidsrechter Bob Chatham. Ook in de halve finales had Navrati lova haar oprispingen. Maar ze wer den haar vlot vergeven door de wijze waarop ze Evert te lijf ging. ..Ik wilde flink wat tegenstand om in mijn ritme te komen En ik heb het gekregen ook", merkte de 21-jarige Amerikaanse na afloop op. Halver wege de tweede set leek Evert overi gens op een gemakkelijke overwin ning af te gaan Haar tegenstandster miste twee eenvoudige smashkan- Een duidelijk teleurgestelde Martina Navratilova, na haar neder laag tegen Chris Evert. sen. maar Navratilova liet zich niet ontmoedigen. Ze kwam terug tot 3-3 en pakte na 5-4 in een nieuwe staat van agressie Evert s service voor de tweede maal. De derde set gaf he^ beste damestennis te zien dat tot dusverre op Wimbledon is vertoond. Chris Evert meestal diep in het ach terveld. Navratilova aan het net. Tien minuten later won ze love ga me, set en match. „Ik speelde' de- belangrijke punten beter", aldus Evert „Een kwestie van mentaliteit en ervaring denk Ik. In de loop van de tijd heb ik geleerd dat je op bepaalde momenten risico's moet durven nemen". Ze besefte evenwel ter dege dat ze tegen Evonne Cawley-Goolagong meer zal moeten meebrengen De 24-jarige Australische speelt net zo vloeiend als vijf jaar geleden, toen ze voor het eerst Wimbledon aan haar voeten bracht. Daarbij komt dat de inzinkingen, die typerend voor haar waren, tot dusverre vrijwel zijn uit gebleven. „Ik kan me beter con centreren". aldus Evonne. Iets van die nonchalance was te zien tegen het einde van de partij tegen Virgi nia Wade. Het deerde nauwelijks. De 30-jarige Britse kromde bij de opslag nog wel de rug, zodat ze leek als een spin op haar web, maar de draad naar het succes was gebroken. Een kreupele backhand en een kinderlijk zwakke service waren de zwakten die Evonne aanvalsmogelijkheden te over gaven. Het beeld dat de finale van vrijdag zal opleveren is voorspelbaar. Evon ne Cawley zal proberen tempo te maken en de netposltie te veroveren. Evert zal op de achterlijn vertrou wen op haar zekere groundstroke's. „Zo speel Ik dat al 16 jaar lang", aldus de Amerikaanse. „Ik zou wel graag meer aanvallend willen spelen, maar zo'n omschakeling kost me twee of drie jaar en ik betwijfel of ik daartoe de gelegenheid heb bij alle toernooien die ik speel". Betty Stöve en Billy-Jean King baanden zich een weg naar de halve finales van het dames dubbelspel. Ze versloegen de Amerikaanse- Australische combinatie Laure du Pont—Wendy Turnbull met twee maal 6—3. Met haar Zuldafrlkaanse partner Frew McMillan heeft Betty Stöve zich ook geplaatst voor de derde ronde van het gemengd dubbelspel Stöve en McMillan hadden weinig moeite met Ernie Ewart (Aus) en Marie Wiksted (Zwe): 6—3, 6—2. Bolhuis, die zaterdag tegen West Duitsland een duim brak, maar wel mee gaat naar Montreal namen zijn woorden ter harte. Niet alleen kregen de Australiërs vrijwel geen ruimte meer, Nederland ging zelf ook ineens onvervaard ten aanval. Paul Litjens kon zich in de 38e en 39e minuut uitleven bij respectievelijk een korte en een lange corner, waar door de stand weer gelijk was (2—2). Na een kwartier gaf Nederland het initiatief echter weer uit handen. Het was maar goed dat doelman Maarten Sikking bij de vele inzetten van Coo ke uit de kwistig uitgedeelde corners (Australië kreeg na de rust vijf korte- en vijf lange hoekslagen tegen in de eerste helft alleen twee strafcorners) telkens weer uitstekend ingreep. De ene keer dat Sikking de bal moest laten gaan werd de treffer afgekeurd. Iets dat Litjens trouwens in de 36e minuut ook was overkomen. De Kampong-speler, die het geen wed strijd kan nalaten de scheidsrechter vernietigend aan te staren als hij het ergens niet mee eens is, zorgde met nog vijf minuten te spelen toch voor de beslissing. Na een met de voet van een Australische verdediger afgesla gen strafcorner mocht Litjens uit een strafbal zijn veertiende doelpunt in vijf achtereenvolgende wedstrij den laten aantekenen (3—2) Het derde oefenduel tegen de Aus traliërs is overigens van het pro gramma geschrapt. De Olympische selectie zal dit weekeinde in Barcelo na nog een trainingskamp afwerken. In totaal vier keer zal Spanje als sparring partner optreden in oefen duels. VOETBAL Napoll heeft de Italiaanse baker gewonnen door Vrrona ln de finale met 4-0 te varslaan. Do wedstrijd werd ge speeld In het Olympisch stadion van Rome. VOETBAL Sparta heeft dp 23-Jarlge En gelsman Ray Clarke gecontracteerd Clarke is afkomstig van Mansfield Town Voor dive club scoorde hij de laatste twecsclzocnrn Ir 114 competitie en b taal 59 doelpunten BASKETBAL De 43-Jarigc Amsterdamse scheidsrechter Piet Leegwater ia aangewe zen voor de Olympische Spelen van Mon treal Het ls de tweede maal dat Leegwater een Olympische basketbalwedstrijd fluit In MUnchen 1972 leidde hij een van de halve finales. Leegwater ls een van de acht neutra le scheidsrechters In Montreal, waarvan er Vier uit Europa en vier uil Amerika komen. WIELRENNEN Lrtjn Loevesteln Is giste ren bij sprintwedstrijden ln Kopenhagen derde geworden Winnaar werd d<- Deen Pedcr Pedersen, die In de finale wereldkam pioen John Nicholson iAusi versloeg De tijd van Pedern-n over de laatste 200 meter was 12.65 seconden t oeve.stcin bleek sneller dan de Belg DeboMcher De tijd van de Neder- lander over de laatste 200 meter was 12,44 seconden WIELRENNEN - De Rus Morozov en de Deen Skibby hebben respectievelijk de derde en de vierde ronde van de Ronde van Joegoslavië gewonnen De beste Nederlan der was guuren Ben Oroen, die ln de vierde etappe vijfde werd Morozov heeft de leiding In het algrmecn klassement overgenomen van zijn landgenoot Tlhonov Henk Lubber» ding staat op de vijfde plaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15