Kan jé tegenwoordig met je aezin nog voor f 50,-van Amsterdam naar Maastricht en terua? .P en en mistig boek over e verhouding tussen Zuid-Afrika en de VN Minister kritiseert functioneren van EG [wart-wit beeld speelt schrijver parten Nederlandse hartpatiënten gaan vooruit Den Haag viert 200-jarig bestaan Verenigde Staten Joegoslavië wil ons vlees leveren Wellicht ook hartpatiënten naar Genève Krasnapolsky voor overname benaderd Toestand gewonden van treinramp goed ^SUV^NDERDAG 1 JULI 1976 TROUW/KWARTET PS11/RH13 Herderj ts Psalm I Zich mij Broer 4 ukelomj Dat kan met de NS Gezinskaart. Die kost f 50,-. Verder reist u een jaar lang met z'n allen op Daarop kunt u één dag met uw hele gezin gratis met de maar twee kaartjes. De kinderen mogen niet ouder trein reizen. Zo ver u wilt. zijn dan 19 jaar. Vergeel de NS Gezinskaart niet. ■n kim Joor mr. H. G. de Jong )e verhouding tussen de Verenigde Naties en Zuid-Afrika vormt het onderwerp van een recent 'erschenen boek van G. J. de Lint. De volledige titel van dit boek, ,,De Verenigde Naties; de weerzinwekkende ('abhorrent") verkeerde toepassing van het Handvest met betrekking tot Juid-Afrika", geeft reeds aan welke uitgangsstelling de schrijver heeft betrokken bij zijn Behandeling van dit probleem. En helaas moet men concluderen dat in dit geval de vlag de lading olkomen dekt. Jigen imel is ■uime gebruik het woord „helaas" doel- je Broi lewust. Niet omdat ik mij zelden of ïooit kan verenigen met de opvat ingen die in het boek verkondigd worden. Wel omdat er de schrijver lermate veel aan gelegen is de posi- e oprefie van Zuid-Afrika te verdedigen en - daarmee samenhangend de ge- Iragslijn van de Verenigde Naties J. Albfean te vallen, dat hem geen ruimte ilijft het vraagstuk meer diepgaand te analyseren. De eerste bladzijde van het boek verschilt nauwelijks van de laatste, omdat beide, evenals t tussenliggende gedeelte, gericht jzijn op de verdediging van de vol- ;ns De Lint goedwillende politiek Zuid-Afrika tegenover het :waadwillende optreden van de VN (althans het njerendeel der leden daarvan). jVoor de schrijver valt te vrezen dat :ijn boek daardoor het beoogde doel :al voorbijschieten. Er worden te -einig argumenten, aangedragen om ïgenstanders van het huidige Zuid- .frikaanse beleid tot andere gedach ten te brengen. Veeleer het tegen deel, dunkt me. Door zijn wijze van benadering en formulering zal het in een aantal gevallen deze tegenstan- jders ook niet moeilijk vallen de schrijver van repliek te dienen. Zo ledelei bij voorbeeld wanneer de schrijver lijn li stelt (bladzij. 2) dat bezoekers uit Nederland onvermijdelijk wel onder, de indruk moeten komen van de eerlijkheid en oprechtheid van de doelstelling waarmee de Zuidafrika nen worstelen met hun zeer aanzien lijke problemen. Jawel, zal men kun nen zeggen, maar dan moet je in ieder geval wel eerst als bezoeker tot het land zijn toegelaten. Of waar De "int zijn laatste hoofdstuk noemt „Verenigde Naties, waarheen?", zul- in anderen daarvoor liever in de plaats hebben gezien een hoofdstuk ,Zuid-Afrika, waarheen?" Feiten De schrijver pretendeert in zijn boek feiten te noemen en te benadrukken, die een objectieve beoordeling van de huidige situatie in Zuid-Afrika mogelijk maken. Nu kun je met fei ten veel dingen doen, en dat begint uiteraard al bij de kwestie van het selecteren. Maar wat heet selecteren in dit boek? Een genoemd feit is. dat koning Willem III in 1855 een geluk wens heeft verstuurd aan de presi dent van Oranje-Vrijstaat in ver band met het verkrijgen van de sta tus van vrije en onafhankelijke staat. Voor de schrijver belangrijk genoeg om deze brief in een aparte bijlage (één van de zeven) op te nemen. Het feit van de heldhaftige strijd der Boeren voor hun onafhan kelijkheid het wordt in de inleiding uitvoerig genoeg beschreven. Voor de schrijver is dit bovendien een aanleiding om de verwantschap met het Nederlandse volk nog eens te benadrukken. Feiten betreffende de bevolking in de verschillende ge bieden van Zuidelijk Afrika. De Boe renopstand aan het begin van deze eeuw. Juist omdat-dit alles zo nauwgezet wordt weergegeven, valt het op dat andere feiten niet of slechts terloops vermeld worden. Uiterst summier is bijvoorbeeld de schrijver over een aantal, in het bui tenland soms fel bekritiseerde, wet ten in Zuid-Afrika, als de wet op de uitbanning van het terrorisme en die op de onderdrukking van het communisme, de laatste mogelijk binnenkort uitgebreid tot de „wet op de bevordering van de staatsvei ligheid". Het drama te Sharpeville in 1960, waarbij zeventig doden te betreuren waren, wordt slechts even aange stipt en dan nog alleen om aan te geven hoezeer deze gebeurtenis zou zijn misbruikt in de propaganda te gen Zuid-Afrika. Bij de gegevens omtrent de bevolking van Zuidelijk Afrika worden weliswaar ook cijfers gegeven over de omvang van het grondgebied dat in het kader van de „gescheiden ontwikkeling" aan de negen diverse „thuislanden" voorde zwarte bevolking zal worden gere serveerd, maar niet wordt vermeld om welk percentage van het gebied van de republiek het in totaal gaat (namelijk slechts dertien procent, zodat 87 procent ter beschikking van in de De et blijft blijft van de blanke bevol king). De vraag in hoeverre bij delen van de zwarte bevolking gevoelens van stamverwantschap (nog) leven wordt omzeild. Beschuldiging Laat ik over de genoemde bezwaren niet verder uitweiden, maar ingaan op de stelling dat het Handvest der VN absoluut verkeerd wordt toege past, soms zelfs misbruikt, ten op zichte van Zuid-Afrika. Een hoogst ernstige beschuldiging in een hoogst ernstige zaak. Een beschuldiging ook, die mijns inziens beslist niet zomaar van de tafel geveegd kan worden. Niet zonder reden kan men bedenkingen hebben tegen bepaal de voorstellen tot uitstoting van Zuid-Afrika uit de VN, dan wel tot het beknotten van rechten van dat land, normaliter verbonden aan het lidmaatschap van de organisatie. De motivatie en argumentatie bij deze voorstellen kunnen zeker niet in alle gevallen de toets der kritiek doorstaan. Jammer opnieuw dan, dat deze kwestie in dit boek zo wei nig diepgaand, zo pamfletachtig wordt behandeld. Het gekozen zwart-wit beeld(l) blijft ook hier de schrijver parten spelen. De VN schendt volgens De Lint bij voortduring de meest essentiële be palingen van het Handvest in de beoordeling van Zuid-Afrika. Hier bij noemt hij onder meer een aantal beginselen uit de artikelen 1 en 2 van het Handvest, als de souvereine gelijkheid van staten, de territoriale integriteit en politieke onafhanke lijkheid van iedere lidstaat, de be voegdheid van iedere staat uitslui tend zelf over zijn nationale zaken te beslissen (met uitzondering van eventuele dwangmaatregelen door de VN indien de vrede in gevaar komt), zelfs het beginsel van zelfbeschikking van volken, en met dit alles samenhangend de bevoegdheden van de Algemene Vergadering en Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Onderwerpen die ieder op zich toereikend zijn voor een omvangrijke studie. De Lint slaagt er in dit alles te bespreken binnen de 85 bladzijden van zijn boek. Interpretatie daarop gericht te zijn. Welnu, het Handvest dateert van 1945 en se dertdien is er duidelijk veel veran derd, waarbij in dit kader vooral te denken valt aan dekolonialisatie, ontwikkeling mensenrechten, non discriminatie beginselen etc., dit al les vaak in onderlinge samenhang. Maar wanneer De Lint spreekt over begrippen als souvereiniteit of uitsluitend nationale bevoegdheid van staten, lijkt deze gehele ontwik keling onopgemerkt aan hem voor bij te zijn gegaan. Het kenmerkende van verschillende ontwikkelingen in het rechtsdenken sedert vooral de Tweede Wereldoorlog, is nu juist dat deze van invloed (kunnen) zijn op de omvang van het terrein dat behoort tot de uitsluitende nationale be voegdheid van staten. De voort schrijdende erkenning bij voorbeeld op internationaal niveau van het bestaan van mensenrechten houdt in dat deze rechten geacht worden toe te komen aan ieder individu, niet alleen ongeacht diens ras of geloof, maar ook ongeacht diens na tionaliteit. Het internationale rechtssysteem, onvolmaakt als het is, richt zich thans veel sterker dan in het verleden op de bescherming van personen over de velschillende landsgrenzen heen. Zonder het (h)er- kennen van deze ontwikkelingen lijkt het mij niet wel mogelijk een verantwoord oordeel te geven over de bevoegdheid der Verenigde Na ties. Het besef ddat een gewenste wereldrechtsorde zeker niet ten vol le belichaamd wordt in de huidige VN-organisatie doet daaraan geen afbreuk. Ik kan het boek moeilijk beschou wen als een zinvolle bijdrage in de discussie over de verhouding tussen de V.N. en Zuid-Afrika. Het beeld dat de schrijver schetst is wel erg gekleurd, als ik dat woord hier kan gebruiken. Het boek verduidelijkt weinig, geeft weinig overzicht over de gang van zaken met name binnen de V.N. (dieptepunt 'is hier waarschijnlijk het hoofdstuk over Namibië), geeft geen verdere litera tuurverwijzing en telt, zoals gezegd, 85 bladzijden 7 bijlagen. Het is een mistig boek. Mr, H. G. de Jong is wetenschappelijk medewerker volkenrecht aan de Vrije Universiteit. AFFERDEN In het natuurgebied „Lakei" in het Noordlimburgse Af- ferden (Gem. Bergen) is woensdag middag zeven hectare bos door brand verloren gegaan. De brandweer van Bergen en de brandweer uit het Duitse grensstad je Goch doofden het vuur. ROTTERDAM Werklui beklimmen èèn van de pijlers van het eerste in Nederland gebouwde betonnen booreiland. De firma ANDOC zal het volgende week naar Noorwegen laten vervoeren om op de 112 meter hoge pijlers van het booreiland het platform te laten monteren. Van een verslaggever HOUSTON De zeven Nederlandse hartpatiënten, die eerder deze week in het Sint Luke's ziekenhuis in Houston (VS) werden geopereerd, gaan nog steeds goed vooruit. Na de moeilijke periode in de eerste ander halve tot twee dagen lijken voorlopig alle problemen te zijn geweken. De zeven mannen voelen zich zo goed, dat ze alweer verlangen naar de teru- gis naar Nederland. Volgens de heer Henk Fievet. voor zitter van de Hartpatiëntenvereni ging, zullen de kosten van de opera ties iets hoger uitvallen dan aanvan kelijk was verwacht. De kosten zijn ongeveer 22.000 tot 27.000 gulden. Dit omdat chirurg dr. Cooley bij een aantal patiënten meer heeft gedaan aan het hart, dan in Nederland mo gelijk is. De heer Fievet meldde ver der. dat de reis van een derde groep patiënten al bijna volledig geregeld is. „Dan hebben we nog binnen een maand meer dan twintig mensen de "operatie kunnen geven die zij nodig hebbenaldus de heer Fievet, die hoopt dat de tweede groep die 6 juli uit Nederland moet vertrekken uit tien mensen zal bestaan en de derde groep uit acht mensen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het kader van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten heeft de stichting American Bicentennial een groot aantal eve nementen in het Haagse Congresge bouw georganiseerd. Het program ma vermeldt als eerste onderdeel voor vanavond een optreden van de Anglo-American Theatre Group. Vrijdag 2 juli worden van 14-22 uur doorlopend afleveringen vertoond van de tv-serie „America", samenge steld door Alistair Cooke. Die dag speelt ook geregeld het Amerikaans 33rd Army Combo. Hoogtepunt van het feest belooft de lezing door de Amerikaanse astronaut Edward Gibson zaterdagmiddag 3 juli om 16.00 uur te worden. Gibson maakte de vlucht met de Skylab 3. Dezelfde dag verzorgt Paul van Vliet een En gelstalige show. Op de slotdag, zon dag 4 juli is astronaut Gibson weer te horen, wordt de serie „America" weer vertoond en zingt een koor Amerikaanse liederen. Het feest wordt beëindigd om 17.00 uur met de plechtige herdenking van het 200 jarig bestaan van de VS. Ja, wat valt er dan nog te zeggen? Serieus ingaan op alle genoemde beweringen zou vervallen buiten het bestek van de mij toegemeten ruim te, zou waarschijnlijk zelfs niet mo gelijk zijn in een boek van gelijke omvang. In het algemeen het volgende. In dien men, zoals de schrijver, be weert dat het Handvest der V.N. totaal verkeerd wordt geïnterpre teerd en toegepast, zal en toch in ieder geval iets moeten zeggen over een foutieve en terechte methode van interpretatie. Niets daarvan evenwel in dit boek. Regels dien aangaande uit de Weense Conventie voor het Verdragenrecht van 1969 blijven bij voorbeeld volledig buiten beschouwing. Het blijft hameren op hetzelfde aambeeld: het merendeel der leden van de V.N. interpreteert het Handvest te kwader trouw en „wenst zich niet in verwarring te laten brengen door de feiten", zoals prof. Langeraar het in een voor woord van het bofek uitdrukt. Nu is er over de bedoelde bepalingen in de loop der tijd al veel gezegd, ook vanuit zeer gezaghebbende bron. Het ligt voor de hand primair te denken aan uitspraken van het In ternationaal Gerechtshof (hoewel dit voor De Lint blijkbaar minder voor de hand ligt; slechts zelden maakt hij gewag van relevante me ningen van het Hof). Een voorbeeld uit het advies van het Hof van 1971, betrekking hebbend op de kwestie-Namibië. Het Hof zegt daarin onder meer (Reports 1971, p. 31), dat een internationaal docu ment dient te worden geïnterpre teerd en toegepast „within the fra mework of the entire legal system TeTpretatfon"1 Het geïdende^recht EWIJK Nadat minister Westerterp het gedeelte Leur-Valburg van rijksweg 75 officieel had volgt de beweging der samenleving geopend, achtten twee leden van het aanwezige muziekkorps de tijd gekomen om even tussen de en interpretatie van dit recht dient instrumenten uit te gaan rusten. Van een verslaggever LUXEMBURG Minister Van der Stoel heeft in Luxemburg kritiek geleverd op het functioneren van de Europese Ge meenschap. Hij deed dat ter gelegenheid van het feit dat de Nederlandse minister vanaf vandaag tot aan het eind van het jaar de bijeenkomsten van de ministers van buitenlandse zaken van de EG zal moeten leiden. Ons land heeft de tweede helft van dit jaar het voorzitterschap van de gemeenschap. Dat houdt onder meer in dat Neder land ook de leiding heeft van de topconferenties. Dat zijn er twee, op 12 en 13 juli in Brussel en op 29 en 30 november in Den Haag. Maar die topconferenties stellen niet zo veel voor. zo meent de heer Van der Stoel. Hij zei dat gisteren in een gesprek met journalisten. De moeilijkheid is dat de topconferenties vrijwel geen besluiten nemen en ook niet afdalen in de details van de Europese proble matiek. Aan de andere kant wekken die topconferenties zoveel verwach tingen dat de besluiten van de gewo ne ministerraden van de EG soms uitblijven omdat men de besluiten verschuift naar de topconferentie. Maar als men gaat merken dat die topconferenties eigenlijk alleen im pulsen geven, zal men in de gewone ministerraden tot de ontdekking ko men dat het werk gewoon door moet gaan, aldus de heer Van der Stoel. Bestuur De heer Van der Stoel zegt verder dat aan het eind van dit jaar een besluit genomen moet worden over de vernieuwing van het dagelijks be stuur van de gemeenschap (de Euro pese Commissie). In die commissie moeten mensen komen met voldoen de politiek gewicht en gezag, zo zei hij. Een sterke samenstelling van dat dagelijks bestuur acht hij van zeer groot belang. De minister zei ook dat opnieuw zal worden gestreefd naar een oude af spraak van de Benelux, die overi gens nooit op papier is gezet. Vol gens die afspraak zou elk land een commissaris moeten leveren uit een van de grote politieke fracties. Dat zou betekenen dat de drie Benelux- landen samen een socialistische en liberale en een christen democratische commissie leveren. Nederland hoopt op korte termijn twee zaken te kunnen regelen: de Europese verkiezingen en de ope ning van de onderhandelingen met Griekenland over het Griekse lid maatschap van de EG. Hij zei dat getracht moet worden de directe en algemene verkiezingen voor het Eu ropese parlement er door te krijgen in het voorjaar van 1978. Er is hoop, zo zei de minister, dat het parlement, als het eenmaal gekozen is, meer bevoegdheden gaat opeisen. BELGRADO (Reuter) Joe goslavië wil vlees aan de Euro pese Gemeenschap leveren, als hier de komende winter door de nu heersende droogte tekor ten zouden ontstaan. Dit heeft Kiro Gligorov, voorzitter van het Joegoslavische parlement, verklaard. Hij merkte hierbij op, dat er dan in Joegoslavië wél een vleesoverschot moet zijn en dat zeker hogere prijzen zullen worden gevraagd dan vroeger. De Europese Gemeenschap zette de invoer van vlees uit Joegoslavië begin 1974 stop, omdat zij zelf met een over schot zat. De Joegoslaven wa ren daar erg verontwaardigd over. Ze namen het de ge meenschap vooral kwalijk dat zij bijdroeg aan de toeneming van het tekort op de Joegosla vische handelsbalans tot onge veer drie miljard gulden per jaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er bestaat een kans, dat er meer luchtbruggen voor hartpatiën ten komen. De werkgroep hartchirurgie buitenland van de gezondheidsraad bestu deert daarvoor mogelijkheden in Zwitserland en Amerika. In Zwitserland wordt gedacht aan een kliniek in Noyens bij Genève, die onder leiding staat van de in Leiden afgestudeerde prof. C. Hahn en in Amerika aan klinieken in New York, Cleveland en Dayton. In deze laatste kliniek werkt de Neder landse hartchirurg Zwart. Al deze klinieken hebben capaciteit aange boden aan Nederland. Volgende week vertrekken prof. Meyler, cardioloog in Utrecht en dr. Greep, chirurg in Maastricht, naar Genève om te bekijken of behande ling van Nederlandse patiënten daar medisch verantwoord en organisa torisch mogelijk is. De Utrechtse cardioloog prof. Huys- mans stelt eenzelfde onderzoek in bij de Amerikaanse klinieken. Van de ervaringen van deze specia listen allen leden van de werkgroep zal afhangen of nieuwe luchtbruggen georganiseerd kunnen worden. Financieel zal een luchtbrug naar AMSTERDAM De directie van Grand Hotel Krasnapolsky is voor een overneming benaderd door In- vestag Nederland, een dochter van een Zwitserse maatschappij. Als de onderhandelingen in het stadium van een waarschijnlijke over eenstemming komen, doen partijen nadere mededelingen. In april vorig jaar is Krasnapolsky ook al eens benaderd door Investag. Het verschil was echter dat Investag toen mede optrad namens de Neder landse beleggingsmaatschappij Combag. Tevens was aan de overne ming toen de voorwaarde verbon den dat het Britse concern Grand Metropolitan Kras zou gaan bestu ren. Kras voelde daar niets voor, mede ook omdat het bod van 180 per aandeel van 20 gulden te laag ,werd geacht. Metropolitan probeer de later nog eens zelf Kras in han den te krijgen maar ook dat misluk te. De Britten bezitten in Amster dam al drie hotels: Amstel, Victoria en American. Krasnapolsky is be halve eigenaar van het gelijknamige hotel op de Amsterdamse Dam ook eigenaar van het hotelgedeelte van Polen, het restaurant De Vijff Vlieg- hen en het eethuisje Olde Binnehof- je, alle te Amsterdarrj. Van een verslaggever UTRECHT De gewonden die na de treinramp bij Neufvilles in België in ziekenhuizen in Bergen en Soig- nies zijn opgenomen maken het, me disch gezien, goed. Dit hebben de Nederlandse Spoorwegen meege deeld nadat de stafarts van de NS de gewonden bezocht heeft. Woensdag is een van de gewonden uit het zie kenhuis ontslagen en volgens de NS zullen er het komende weekeinde nog vier naar huis mogen. De dan nog in de ziekenhuizen overblijven de vijf gewonden zullen volgens de NS uiterlijk volgende week woensdag uit het ziekenhuis ontsla gen worden. Gistermiddag zijn de lichamen van negen bij de ramp omgekomen slachtoffers naar Nederland ge bracht. Eén kist werd naar Amerika vervoerd. Genève verreweg het voordeligst zijn en aanmerkelijk goedkoper dan de behandeling in de kliniek in Houston, waar waarschijnlijk 6 juli de tweede groep naar vertrekt. De kosten van deze behandeling bedra gen inclusief de reis 30.000 gulden per patiënt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13