odernere Rover 3500 is voor ritish Leyland revolutionair Datsun Cherry F II biedt ruimtewinst AUTOBIOGRAFIE Wageningse studenten wijzen huisvesting in slaapzalen af Autokeus BOEK VAN DE MAAND: NOG SLECHTS TWEE DAGEN VOOR DE SPECIALE PRIJS VAN F13,50! 1 (ü)alt 3dt >de Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 8 maanden van f589550 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. Meerderheids belang GM in Isuzu Westduitse regering gaat gordelplicht propageren Barakkenkamp als noodoplossing niet voor 1 oktober klaar )QNDERDAG 1 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS8/RH11 ADVERTENTIE door Sicco de Jong =E lie 23 Noren 3.22 Voor het eerst sinds dertien jaar heeft het Engelse merk Rover een compleet nieuw model uitgebracht. Deze nieu we Rover 3500 is voor het con cern British Leyland een revo lutionaire wagen: de Britten komen duidelijk tegemoet aan de Europese smaak. De tweede Rover 3500 heeft een volkomen andere vorm dan de klassieke Engelse stijl, die het vori ge type van dezelfde naam ken merkte. De Britse wagen lijkt bij zonder veel op de Franse Citroën CX en beschikt over identieke ae- rodynanüsche eigenschappen, die het brandstofverbruik beperken. Dat telt wel, want de motor is een achtcilinder 3,5 liter, die 155 DIN- pk vermogen levert en volgens de fabriek goed is voor een topsnel heid van 200 km per uur. Rijdt men er rustig mee en maakt men ge bruik van de vijfde versnelling een standaarduitvoering dan moet de benzinerekening toch nog meevallen. Het is uiteraard een wagen in een dure klasse, want de prijs komt zo rond de dertig mille, wanneer de Rover begin volgend jaar in Neder land verschijnt. De Engelsen noe men die klasse de „executive sec tor", waarmee wordt geduid op za kenlieden, die zich een dergelijk model kunnen veroorloven. Het is overigens voor de fabriek een be langrijke klasse: Rover is de meest verkochte „executive car" in Enge land en op wagens met hoge prijzen valt ook het meest te verdienen. Wat voor het staatsconcern British Leyland na een aantal moeilijke jaren die o.m. vorig jaar leidden tot de nationalisering van veel belang is. In de Rover 3500 en een nieuwe fabriek te Solihull bij Bir mingham werd maar liefst rond de half miljard gulden geïnvesteerd. i De tweede generatie van de Rover 3500 is ook het tweede model, dat in de topklasse met een vijfdeurs versie verschijnt: na de Renault 30 TS. De wagen doet constructief nogal Frans aan, hoewel achter- wielndrijving uitgangspunt is ge weest, in tegenstelling tot de Ci troën CX en de Renault 30. Maar het is dan ook „een Europese au to", zo geven de Britten grif toe en ze beogen er een tegenaanval mee op de thuismarkt van hun concur renten binnen de EEG. De nieuwe Rover 3500 is 4,70 meter lang en uiterst compleet van uit rusting: niet alleen een voorruit van gelaagd glas en getinte ruiten rondom, maar ook een drukknop- radio, mistlampen vóór en achter en een speciale voorziening om be slagen zijruiten tegen te gaan zijn standaard. Voor de transmissie kan men kiezen tussen een vijfversnel lingsbak of een automaat van het merk Borg Warner. Het interieur is zeer fraai afge werkt, met een modieus instrumen tenbord en tweespaaks stuurwiel, terwijl ook de ruimte opmerkelijk royaal is. De rijeigenschappen zijn zeer gunstig: de combinatie van wegligging en comfort blijkt on danks de traditionele wielophan ging optimaal. De Britten verwachten zelf zeer veel van de nieuwe wagen: „Het is een auto, die inspireert tot vertrou wen in onze toekomst," aldus de directeur van Leyland Cars, D. J. Whittaker. De Rover 3500 is giste ren in de Britse showrooms geïntro duceerd. De Datsun Cherry is zo lang zamerhand één van Neder lands populairste modellen geworden. Het feit, dat de Ja panse fabrikant die wagen nu verlengd en dus verruimd heeft waardoor ook een vierdeurs-versie mogelijk werd maakt de auto nog extra aantrekkelijk. De zuinigheidl gecombineerd met goede afwerking en respectabele rij-eigenschappen, zijn ook van de- nieuwe langere Cherry F II weer de sterke punten. De Cherry is de enige Datsun en één van de weinige Japanse model len met voorwielaandrijving. De constructeurs hebben dit bij de F II opnieuw uitgebuit. Zowel in ruimte als in wegligging, waarbij de besturing beslist geen probleem vormt, De Cherry F II is niet minder dan de aloude 100 A een zeer handel baar autootje van 3,83 meter lengte. De vormgeving is gemoder niseerd, alleen voor die F n. met name aan de voorzijde. De achter kant houdt het speciale uiterlijk met wat weinig rultoppervlak, waardoor het uitzicht naar achte ren beperkt wordt. De Coupé is duidelijk verfraaid, maar de wagen staat toch nogal hoog op de achter wielen, die Nippons industrie ge trouw ook weer wat stug geveerd zijn. Die bezwaren zijn dus geble ven. Maar ze zullen voor menigeen overkomelijk zijn, gezien andere, niet geringe kwaliteiten van het model. Met name bij de Coupé is naar onze indruk het geruis van carrosserie en motot wat teruggebracht, maar over de hele linie is dit wel accepta bel. Daarentegen munt de FII weer uit, waar het om koersvast heid en snel nemen van bochten gaat. Bij dit laatste speelt ook weer de lichte besturing een comfortabe le rol. Het comfort als geheel is alleszins redelijk. We merkten al eerder op, dat het Japanse bandenmerk Brid- gestone het geruis beter onder dc knie heeft en dié radiaalbanden heeft Datsun nu eenmaal stan daard terwijl de stoelen een goe de zit hebben. De vering mag wat stug zijn, doch de wat langere wiel basis van de Cherry F II schijnt tot meer comfort bij te dragen. Ten opzichte van de gewone 100 A biedt de 100 A F II een aardig roya le ruimte, zij 't niet aan de hoge kant. waardoor lange mensen het dak kunnen raken. De bagageruim te biedt heel wat bergplaats. Er zijn twee motorversies van ae De Datsun Cherry F II komt in het programma van het Japanse merk tussen dc kleine 100 A en de 120 Y met achterwielaandrijving. F II: de éénliter 100 A met 45 DIN- pk-vermogen en de 1,2 liter 120 A met 52 pk. Het verschil is niet groot. De 120 A biedt voornamelijk iets meer trekkracht. In verbruik zullen bieden bij kalm rijden rond de 1 op 13 komen. Het prijsverschil bedraagt circa achthonderd gulden en dat is zeker niet overdreven. In basisuitvoering kost de twee- deurs F II 10.650,—, 1.150, meer dan de gewone Cherry van 3,67 meter. En de Luxe-variant komt 345,— duurder uit en levert daarvoor o.m. achterruitverwar ming, karpetvloer, klokje en getint glas. Op alle modellen zijn achter- uitrijlampen en hoofdsteunen standaard. De vierdeurs variant komt rond 500 gulden hoger in prijs. De Coupé ten slotte kost 13.450,—, radio inbegrepen. Dit type heeft een neerklapbare ach terbank. Het model F II is ook weer een zeer complete auto, die voortreffelijk schakelt, ideaal is in stadsverkeer en op de buitenweg evenzeer vol doet, terwijl de vakantieganger er meer „in kwijt" kan. De prijzen zijn gezien het gebodene zonder meer één van de attracties van deze Japanse voorwiel aandrijver. 1 Een kindergordel, waarvoor nu ook in Duitsland propaganda wordt gemaakt. Dit is de Jet-Automatic- gordel, die zowel bij TNO in Delft als bij de TU in Berlijn is getest. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+8 mnd.,3 jaar+ 8mnd., 4 jaar+8 mnd., 5 jaar~b8 mnd. en 6 jaar+8 mnd. met een rentevergoeding van resp. 6V27,7'/2,8 en 8lA%. Een voorbeeld: koopt u op 1 juli 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 11.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 589,50. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland Een minder klassieke stroomlijn bestempelt de nieuwe Rover 3500 tot een meer Europese auto dan men voorheen van het Engelse merk ge wend was. General Motors heeft een meerder heidsbelang verworven in de Ja panse autofabriek Isuzu. Vijf jaar geleden kreeg GM reeds een belang van 34,2% in het kapitaal van het Japanse bedrijf, maar thans wordt dit 51%. Met de transactie is een bedrag van 13 miljoen dollar of 35 miljard gulden gemoeid. Het merk Isuzu kent nog slechts twee modellen: de in Japan ontwor pen Florian met een coupé uitvoering daarvan en de Gemini, die vrijwel gelijk is aan de Opel Kadett. In Amerika worden Isuzu's Gemini geïmporteerd door de Buic- k-organisatie van General Motors Verder is de export van de Japanse fabriek vrijwel geheel gericht op Zuid-oost-Azië en Australië. In Nederland is Isuzu in 1963 als eerste merk uit Japan in de ver koop gekomen De export naar ons land is echter in 1972 stopgezet, In totaal zijn ruim duizend Isuzu's in Nederland verkocht. Bij GM wordt geen her-introductie van het Japanse merk in Nederland verwacht. In Duitsland heeft het verplicht stellen van het dragen van autogor dels vooral buiten de bebouwde kom een positieve uitwerking ge had. Reed eind vorig jaar 55 pro cent van alle automobilisten daar met gordels, sinds het begin van dit jaar draagt op de autobanen drie kwart de gordel. Toch is dat nog onvoldoende en binnen de bebouwde kom doet nog niet de helft van de Duitse automo bilisten de gordel om. De regering heeft nu een nieuwe publici teitscampagne opgezet om het ge bruik van de gordel te propageren. Bij die campagne neemt ook de kindergordel een belangrijke plaats in. Kinderen beneden tien jaar mogen in de bondsrepubliek alleen achterin de auto zitten. In de meeste Europese landen geldt dat tot en met twaalf jaar. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De Wageningse Studenten Organisatie, waarbij ongeveer de helft van de 4400 studenten van de landbouw hogeschool is aangesloten, heeft zich uitgesproken tégen het voorlopig onderbrengen van studenten in het oude Pieter Pauw-ziekenhuis, een gebouw van het Instituut voor Akkerbouw en een in de omgeving gelegen hotel. Het college van bestuur is met deze plannen gekomen om het hoofd te kunnen bieden aan het huisvestings probleem van vele nieuw ingeschre ven studenten. Dit zou dan gebeuren in afwachting van een barakken kamp dat op enigszins grote schaal tegemoet moet komen aan de nij pende kamemood onder de Wage ningse studenten. Het bestuur heeft de Studenten Organisatie geen ga rantie kunnen geven dat het barak kenkamp er nog vóór 1 oktober zal staan. Zoals wij reeds meldden, is de ka- mermarkt in Wageningen praktisch uitgeput. Huis-aan-huis-bezoek, ge- paardgaand met een advertentie campagne, heeft wel enige honder den kamers opgeleverd, maar toch zijn er altijd nog vele honderden studenten, die geen dak boven het hoofd hebben. Velen van hen sjouw den drie dagen rond op zoek naar een kamer, maar zonder resultaat. Sommigen zijn daardoor zo ontmoe digd dat ze er over piekeren van de studie af te zien.. De studentenhuisvesting ziet er vrij wel nergens in Nederland rooskleu rig uit, maar in Wageningen ligt het extra moeilijk omdat het een kleine stad is (28.000 inw.). Er zijn destijds torenhoge studentenflats gebouwd, die mudvol zitten, hoewel velen ei genlijk liever lager bij de grond zou den wonen. Op het ogenblik is weer een studentenflat in aanbouw, die te zijner tijd aan zeshonderd studenten ruimte zal bieden, maar de eerste kamers daarvan komen niet voor volgend jaar beschikbaar. De landbouw hogeschool is de rela tief snelst groeiende instelling voor hoger wetenschappelijk onderwijs in Nederland en zal voorlopig ook nog wel „in de lift" blijven, zodat voor 1980 zelfs rekening wordt gehouden met een tekort van duizend kamers. Het verbod om in de uiterwaarden van de Rijn te bouwen, heeft de huisvestingsproblematiek er in z'n algemeenheid niet kleiner op ge maakt voor Wageningen. Het gemeentebestuur heeft inmid dels het bestuur van de hogeschool medewerking toegezegd wat de bouw van een barakkenkamp be treft; de plek is echter nog niet be kendgemaakt. Om het plan te kun nen uitvoeren, is een tijdelijke bouw vergunning nodig. Omdat het ernaar uitziet dat voor het begin van de nieuwe cursus het barakkenkamp niet gereed zal zijn, is er ook gezocht naar enkele andere mogelijkheden. Het ten op eegstaande, inmiddels vervangen Pieter Paul ziekenhuis kan 150 studenten herbergen. Bulten dat zou er een aantal geplaatst kun nen worden in het gebouw van het Instituut voor Akkerbouw en in een naburig gelegen hotel. De Wage ningse Studenten Organisatie vindt echter zes, zeven of acht studenten op één slaapzaal geen oplossing. Ook staat de Studenten-Organisatie niet sympathiek tegenover de suggestie dat bewoners van een studenten flatje tijdelijk een student zouden kunnen huisvesten. Twee studenten op een kamer van drie bij vier meter is, vindt men, evenmin een oplos sing. Enkele gesprekken met het college vap bestuur heeft niet tot bevredi gende resultaten geleld. De laatste dagen hebben leden van de Wage ningse Studenten Organisatie ge post bij het bureau van de Stichting Studentenhuisvesting. Zij probeer den aanstaande studenten, die in een defaitistische bui het bijltje er al bij neer wilden gooien, voordat ze begonnen zijn, te bewegen hun in schrijving niet te annuleren. f ADVERTENTIE) c Christopher Fi"ch érf Van Mickey Mouse tot Disney'a Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickey Mouse, Donald Duck. Pluto, Dumbo.de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-,speel- en natuurfilms? AI deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel.^ WALT DISNEY-VAN MICKEYMOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIAlf BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: 11050. DAARNA F2Z50 Dc aanbieding is geldig t/m 3 juli. Echter zolang dc voorraad strekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11