Vrijspraak gevraagd in aak mislukte abortus Van Vlijmen haalt fél uit naar de orkesten BOEK VAN DE MAAND: NU AL 80.000 VERKOCHT! Suske en Wiske in Den Bosch (s)a cr ^»T Requisitoir gehekeld „Oorlogsgevaar" dreigt nog even FAMILIEBERICHTEN 150 jaar Koninklijk conservatorium Lichaam vermiste bonthandelaar na 3 jaar gevonden Klein moet huiswerk overdoen" cm cz t m cm cv. [Wat rijt ge aan 't scirilderen. <Cüe titelmhet nieuwe m verhaal Wiske tfii %)yjnoeter tegen mor gen op staan! DAG 25 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 jr Leo Kleyn STERDAM Zolang ten aanzien van abortus andere normen (en gehanteerd dan ten aanzien van willekeurig welk ander (sch handelen, zolang zal abortus worden gediscrimineerd, wil zeggen dat de druk waaronder de arts werkt, blijft aan, en dat het taboe, dat voor zoveel slachtoffers ver- roordelijk is, blijft gelden. Setoogde gisteren mr H. B. A. ftgen in zijn pleidooi voor de arts i N., tegen wie woensdag een Ügenisstraf van drie maanden en weken is geëist. Hij vroeg de lerdamse rechtbank zijn cliënt te spreken, of althans van jsvervolging te ontslaan. rrijspraak concludeerden ook mr 'Manschot, die eveneens als ver ier van N. optrad en mr R. Sam- fn, die pleitte voor de arts P. H. D., tegen wie een gevangenis van drie maanden is geëist. Op 9 ^974 pleegden N. en D. abortus En Belgische vrouw, die kort na Igreep in een ziekenhuis over- Ijn principiële benadering van de 1ten laste gelegde abortus stelde tagen dat artikel 251bis van het bek van strafrecht „een onhan- (are, onwerkelijke norm" is ge len. Naar zijn mening faalt de Cver op een terrein „waarop het uleren van een norm van uitzon- Ik belang moet worden geacht". gotisch loemde de tenlastelegging op het Isitoir van het openbaar ministe- Isymptomatisch voor de chao- je wijze waarop de problematiek i de abortus wordt benaderd". De Ier van justitie, zo stelde hij, i overtreding van artikel 25Ibis aste gelegd, omdat naar zijn me de abortus in dit geval niet naar ren. althans niet volgens de re- I van de medische kunst, is uit- erd. ens Verhagen is de manier waar- Ie abortus al dan niet is uitge- fl, niet relevant. „Artikel 251bis niet als een zweepslag worden Uikt", zei hij. „Wanneer er sprake n een onvoldoende kundig uitge- le abortus, dan dient deze te len getoetst en eventueel te wor- ibestraft op dezelfde wijze als S geschiedt met willekeurig wel- ndere medische ingreep. Iedere :re opvatting impliceert discrimi- i en rechtsongelijkheid." igens stelde Verhagen dat zijn ris zijn cliënt de regelen van de Ische kunt niet heeft geschonden at er ook geen sprake van is dat nken met de inspectie voor de jgezondheid niet zijn nageko- I „Toezeggingen" aldus Verha- Lzijn cr nooit gedaan." bve schuld? jediger Manschot ging in zijn dooi in op de vraag of N. „grove lid" kan worden verweten, zoals de officier van justitie heeft gedaan. Alle door N. bij de abortus verrichte handelingen in het licht stellend, kwam hij tot de conclusie dat daar van geen sprake is. Manschot voerde aan dat N. zijn col lega D. pas te hulp was geschoten bij de abortus van de Belgische vrouw, toen de ingreep bijna was voltooid. N. was al langer in de operatiekamer aanwezig, maar hij verbleef daar vol gens zijn verdediger aanvankelijk slechts „om de tijd te doden": hij zou pas om drie uur met zijn werk begin nen. Na om twee uur door D. gecon sulteerd te zijn, had het voor hem geen zin meer nog naar huis te gaan. Op grond daarvan meende de verde diger dat niet bewezen is dat N. de abortus „tezamen en in vereniging" met D. heeft gepleegd. N., zo concludeerde Manschot, kan slechts verweten worden dat hij en kele fouten heeft gemaakt, maar die fouten vormen geen bewijs van me dische onbekwaamheid of van ge brek aan zorg. Niet vastgesteld Vooropstellend dat N. niet de schuld aan het overlijden van de vrouw op de schouders van anderen wilde leg gen, bracht Manschot ook in het midden dat niet onomstotelijk is vastgesteld dat de dood van de pa tiënt te wijten is aan in de abor tuskliniek gepleegde handelingen. Sprekend over „omstandigheden die buiten het handelingsbereik van mijn cliënt hebben gelegen", plaatste hij vraagtekens bij de gang van zaken, nadat de vrouw in de ambulance was gelegd. Bij het ver voer naar het ziekenhuis heeft de vrouw veel bloed verloren. Ook de ambulancebroeders hebben dat ge constateerd, hoewel, volgens de ver dediger, de vrouw was ingepakt in een ondoorzichtige plastic deken en was vastgesnoerd met riemen. „Men zou er", zei Manschot, „bijna aan gaan denken dat de patiënte per vergissing, eerst naar elders is gezon den en daar bekeken en vervolgens verder gezonden" In verband daar mee zei hij het te betreuren dat de particuliere ambulance onderneming de rechter- Onrecht Behalve Samkalden hekelden ook Verhagen en Manschot het requisi toir van de officier, waarin de te rechtstaande artsen als onbekwaam en gevoelloos werden afgeschilderd. Verhagen noemde dat, wat zijn cliënt betreft, „een groot menselijk onrecht". De verdedigers wezen er daarbij op dat zowel N. als D. zich de dood van de vrouw erg hebben aangetrokken. D. besloot na het gebeurde zich niet langer met abortus mezig te houden; hij heeft zich als huisarts in Amsterdam gevestigd. De rechtbank zal op 8 juli uitspraak doen. Van een verslaggever DEN HAAG Het koninklijk be sluit van 10 april 1939, waar bij offici eel werd vastgesteld dat er oor logsgevaar heerste, zal nog wel even van kracht blijvén. Minister president Den Uyl antwoordt welis waar op vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Franssen dat er naar wordt gestreefd dat besluit zo spoedig mogelijk in te trekken maar uit zijn antwoord blijkt ook dat daarmee tijd gemoeid zal zijn omdat eerst een aantal wettelijke voorzie ningen getroffen moet worden. Zo moeten de wegenverkeerset en de inkwartieringwet eerst worden ge wijzigd. liefde gedenken wij onze dierbare man en vader Hendrikus Pieter Schinkel J. Schinkel-Westrik Hans, Margriet Anneke tapen, 20 juni 1976 Int toe Boecopsingel 14 t i crematie heeft in alle stilte plaat6 gevonden. Als wij de doodsvallei betreen laat ons elk aardse vriend alleen maar hij de beste vriend in nood verzelt ons over graf en dood ikbaar voor de vele goede en gelukkige jaren we samen mochten hebben geven we met diepe efheid kennis van het onverwacht overlijden onze dierbare man en vader Pieter Jacob Maas op de leeftijd van 68 jaar Culemborg: J. M. Maas-de Vos Potchefstroom (Z.AJannie van Urk- Maas Gerrie van Urk Apeldoorn: Ko - Wim Maas Hillianne Maas - van Tussenbroek Holten: Nelleke Kuiper - Maas Rob Kuiper en kleinkinderen Geen bloemen emborg 24 juni 1976 hdhi 137- Rouwdienst zal gehouden worden in de aula het Kon. Wilhelminacollege, Beethovenlaan 1 hiaandag 28 juni om 13.30 waarna de begrafenis [plaatsvinden op de nieuwe begraafplaats van Herv. Gemeente te Culemborg. Gelegenheid tot Idoleren na de begrafenis in de aula. ituur, docenten en leerlingen van het Koningin Jielmina College te Culemborg delen U met leedwezen mede, dat de Heere plotseling uit aardse leven heeft weggenomen de oud- i aar Irectc de heer P. J. Maas de leeftijd van bijna 69 jaar. h grote genegenheid voor de leerlingen, zijn •ndelijk en meelevend optreden en zijn grote ihtsbetrachting zullen bij ons in dankbare her- lering blijven. J. Bult, voorzitter schoolbestuur P. J. Hoogteijling, rector |>der Doerbecker, voorzitter leerlingenvereni- kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Tot onze droefheid, maar tot zijn heil, overleed op de leeftijd van 57 jaar onze lieve Neef. Broer en Zwager Mr. Johan Christoph Weisz Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam Heemstede: H. Kleinhout-Weisz Zeist: J. M. C. van der Plas D. van der Plas Voorburg: E. Oosterhuis-Weisz G. J. Oosterhuis Zeist: J. D. van Leeuwen-Weisz P J. van Leeuwen Amsterdam: F. H. Weisz A. J. Weisz-Sonneveld Beesd: G. J. van Limburgh M. Th. B. van Limhurgh-Keers Bussum: C. J. F. van Limburgh E. A. van Limburgh-Boot 24 juni 1976 Op maandag 28 juni a.s. zal om 10.30 uur de rouwdienst worden gehouden in de Diependaalse- kerk aan de Diependaalselaan 138 te Hilversum, waarna de crematie in familiekring zal plaatsvinden: Na de rouwdienst is er gelegenheid tot condoleren. Op 24 juni 1976 ontsliep mijn onvergetelijke (schoon)-zoon Johan Christoph Weisz Hilversum, W. van Limburgh Koningsstraat 15. DANKBETUIGING Tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma Bregje van Dalen-Middendorp ontvingen wij zeer veel bewijzen van hartelijk medeleven, waaronder ook de Uwe. U heeft ons daardoor getroost en gesterkt. We willen U dan ook hiervoor onze oprechte dank be tuigen. Mede namens mijn kinderen W. van Dalen. 's-Gravenzande, juni 1976 Zeestraat 152. commissaris over het transport geen inlichtingen had willen verschaffen. D.'s verdediger Samkalden verweet de officier van justitie geen aan dacht te hebben geschonken aan de verklaringen die op de zitting door de getuigen-deskundigen zijn afge legd. Hij noemde het requisitoir van de officier, mr. L. van den Berge, „uiterst ongenuanceerd". Volgens Samkalden kon ook zijn cliënt geen „grove schuld" worden verweten. De misrekening van D. met betrekking tot de zwan- gerschapsduur van de Belgische vrouw noemde hij „hooguit een ver gissing die menselijk is". Daarbij re fereerde hij aan de uitspraak van onder anderen getuige prof. dr. G. J Kloosterman, die heeft gezegd dat zo'n vergissing mogelijk is. Dat D. verzuimd had de gynaecoloog van het Weesperpleinzlekenhuis mee te delen dat de baarmoeder van de vrouw was geperforeerd, was hem volgens zijn verdediger ook niet te verwijten. Bovendien, zo voerde Samkalden aan, had het verzuim, naar de gynaecoloog heeft erkend, geen enkele consequentie gehad. In dat verband sprak ook deze raadsman zijn bevreemding uit over het bloedverlies tijdens het vervoer met de ambulance. door Adr. /lager DEN HAAG Jan van Vlijmen, de directeur van het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag is enerzijds een gelukkig man omdat zijn conser vatorium 150 jaar bestaat en omdat ter gelegenheid van dat jubileum tal van manifestaties worden gegeven verspreid over het gehele jaar. Ander zijds wil hij toch wel kwijt dat hij teleurgesteld is. Teleurgesteld over de eeuwige verwijten van de zijde van de symphonie-orkesten. De diri genten van deze orkesten laten niet na steeds maar weer te beweren, dat de conservatoria slecht niveau afle veren. Van Vlijmen spreekt die beweringen fel tegen. „De kwaliteit is in vergelij king met 20—30 jaar geleden enorm vooruitgegaan, met name wat betreft de blazers. De vele groeperingen juist vanuit die orkesten zijn daarvan voorbeelden. Ook de slagwerkers hebben veel vorderingen gemaakt. Het grote probleem vormen de strij kers, omdat meerdere strijkers de voorkeur geven aan kleine ensembles of omdat zij zich specialiseren. Daar bij komt, dat het aanbod zowel in kwalitatief als kwantitatieve zin niet groot is". Weinig goede woorden heeft Jan van Vlijmen over voor het „instituut van het proefspel" (door middel van dat proefspel trekken de orkesten nieuwe leden aan». „Van de zijde van de orkesten doet men hoe genaamd geen moeite eens achter de conservatoriummuren te komen kij ken en nog nooit, is er van die zijde informatie over leerlingen ingewon nen. Maar wel contracteert men soms leerlingen uit het eerste en tweede leerjaar". Met het Residentie Orkest zijn in middels onderhandelingen op gang gekomen over stageperioden. Wat betreft de kritiek aan het adres van de conservatoria dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan he- GRONINGEN De politie in Hooge- zand heeft vooralsnog geen aanwij zingen gevonden, dat er een misdrijf in het spel is geweest bij de drie jaar geleden omgekomen en pas terugge vonden bonthandelaar Fredrik W Meyer Deze 61 jarige Groningse za kenman moet in de nacht van 8 mei 1973, onderweg van één van zijn be drijven in Wilhelmshaven naar Gro ningen te water zijn geraakt. Enkele dagen geleden werd zijn stoffelijk overschot bij Westerbroejc in het Winschoterdiep teruggevonden. De heer Meyer was hartpatiënt en had suikerziekte. Indertijd werd de vermissing van de Groningse bonthandelaar in verband gebracht met het faillissement van zijn zaak in Groningen. Hij zou naar het buitenland zijn gevlucht, zo luidden de geruchten. De heer Meyer hield zich bezig met de internationale bonthandel en bij zijn vermissing drie jaar geleden werd vermeld, dat hij voor miljoenen guldens schuld had. Die verhalen zijn nu weer opgedoken, maar volgens de politie is tot nu toe uit niets gebleken dat er iets onregel matigs aan de hand zou zijn geweest met zijn dood. Er zijn ook geen papie ren teruggevonden in zijn auto. Van een verslaggever DEN HAAG De raad voor het hoger beroepsonderwijs (hbo.) vindt dat staatssecretaris Klein zijn huiswerk moet overdoen. De nota over het hoger onderwijs en de voor ontwerpen van drie wettelijke maat regelen zijn volgens de raad onder de maat. Een van de belangrijkste bezwaren van de raad is dat er geen zekerheid bestaat dat het ideaal van recht op onderwijs voor iedereen verwezen lijkt zal worden. De raad vindt dat dr. Klein op papier een te mooie structuur heeft willen maken. Het zou echter beter zijn vanuit de bestaande ontwikkelingen te werken en niet vooruit te lopen op de toekomstvisie die minister Van Kemenade in de contourennota heeft neergelegd Die visie op het jaar tweeduizend staat nog ter dis cussie en het zou beter zijn de uit komst daarvan eerst af te wachten. De raad van het hoger beroepsonder wijs stemt wel in met het plan de doorstroming tussen hoger beroeps onderwijs en universiteit te verbete ren. Maar een totale hervorming is pas mogelijk als meer onderzoek is gedaan naar de verdere groei van het aantal studenten en naar de toe komstige situatie op de ar beidsmarkt. dendaagse muziek merkt Van Vlij men op: „De Nederlandse symphonie orkesten moeten op dat punt de hand maar in eigen boezem steken. Boven dien kan men stellen dat Nederland wat betreft het aantal symphonie or kesten eigenlijk boven zijn stand leeft". Anderzijds is Van Vlijmen niet van mening dat er teveel conservato ria zouden zijn. Wel zouden diverse taken beter verdeeld kunnen worden. Geschiedenis Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan verscheen van de hand van John Kasander een boek gewijd aan 150 jaar conservatorium: „Grepen uit de geschiedenis". De auteur had aan vankelijk willen uitgaan van een col lage- en citatenopzet, doch dat bleek binnen het „beperkte" budget van de begroting niet mogelijk. De structuur van het 175 pagina's tellende boek is gekoppeld aan de diverse directeuren uit de conserva toriumgeschiedenis. Bij de presenta tie van deze uitgave hield John Ka sander een hartstochtelijk pleidooi voor de kwaliteit van het muziekon derwijs. De opleiding aan de conser vatoria moet geschieden door kunstenaars die niet mogen onder gaan in de paedagogie, doch die con tact moeten houden met de mu- ziekpraktijk. Dergelijke kunstenaars passen echter slecht in schema's en regels en hoe fnuikend dit kan wer ken is gebleken bij kunstenaars als Willem Andriessen. Henri Viotta, Theo van der Pas en Frans Brüggen. Zonder dit soort figuren zakt een conservatorium weg en zonder mu- ziekpaedagogie is een bloeiend mu ziekleven onmogelijk. De veelzijdige musicus Reinbert de Leeuw heeft met het Schönberg- ensemble twee werken van de naam gever op de plaat gezet: Suite opus 29 en serenade opus 24. Ook hierbij is sprake van een jubileumuitgave. Ver der zullen er concerten worden gege ven op 16 oktober in diverse zalen van het Binnenhof (een historisch concert). 22 oktober een concert met 20ste eeuwse werken, 2 november een lerarenconcert met werken van Schu bert en op 13 en 15 december de einduitvoeringen met onder andere een nieuw werk voor koor en orkest van oud-directeur Hendrik Andriessen. 'S-HERTOGENBOSCH Van half juli tot begin september sluit het Noordbrabantse Museum in verband met herinrichtingswerkzaamhéden. Het is de bedoeling om in de eerste plaats de vaste collectie op een roya lere, meer overzichtelijke en instruc tieve manier te gaan opstellen, maar er zal ook veel aandacht besteed worden aan de ruimte voor wissel tentoonstellingen. Maar er gebeurt toch wel wat deze zomer: in de nieuwbouwvleugel destijds toegevoegd in verband met de grote Jeroen Bosch-expositie zal vooral de jeugd zijn hart op kun nen halen. Van 19 tot 28 juli zijn daar namelijk originele tekeningen tc zien van Suske en Wiske, gemaakt door Willie Vandersteen. Willie Van- dersteen (1915) wordt tot een van d® grootsten van de Europese stripwe reld gerekend Nadat hij in 1941 al een eerste beeldverhaal had gepubli ceerd in een bijlage van het dagblad ,.De Dag", verscheen in 1945 in „De Nieuwe Standaard" het verhaal van Rikkie en Wiske in Chokowakije. In dit verhaal komen van de latere hoofdfiguren uit Suske en Wiske al leen Wiske en tante Sidonia voor. In 1947 verscheen het eerste Suske en Wiske-album. wat later kwamen er nog allerlei andere legendarisch geworden figuren bij, zoals Lambiek, Jerommeke en professor Barabas. Vandersteen is erin geslaagd zijn fi guren tot bijzondere persoonlijkhe den te maken die zich. beladen met duidelijke goede en slechte menselij ke eigenschappen, in de meest on waarschijnlijke en dikwijls ko mische situaties weten te handha ven. Op de tentoonstelling, die werd georganiseerd in samenwerking met Willie Vandersteen en de uitgeverij „De Standaard" te Antwerpen, wordt ook aandacht besteed aan het totstandkomen van de tekenstrip. In de nieuwe vleugel dus, zij-ingang, maandag t/m vrijdag van 10 tot 17.00 uur, in het weekeinde gesloten. (ADVERTENTIE) c Christopher Finch Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickey Mouse. Donald Duck. Pluto Dumbo.de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-, speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek t an de maand bij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIA1E BOEK VAN DE MAAND OPLAGE:F13,50.DAARNA F2Z50. Dc aanbieding is geldig t/m 3 juli. Echter zolang dc voorraad strekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9