ulp VS voor luid-Afrika bij lachtswisseling Oeganda wacht op verdwijnen Amin Cortes herschrijft Spaanse strafwet echter veroordeelt Actiegroep èn Nestlé Brandt: „SPD is partij van de Duitse vrijheid" ""eiligheidsgaranties voor blanken? Premier Portugal is herstellende ^Guerrilla 3i Albanië" -6 aarom Baboesjka geen ussisch slaatje maakt JR Hereniging Vietnam uitgeroepen Antwoord op CSU-leus „Vrijheid in plaats van socialisme" Gesprek met reizigers uit Kampala IJDAG 25 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 NDEN (UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van buiten- Ise zaken Henry Kissinger heeft de Zuidafrikaanse premier a Vorster hulp aangeboden om een overgang van een blank derheidsbewind naar een meerderheidsregering mogelijk te ken. De Verenigde Staten zouden garanties willen bieden voor j veiligheid van de blanke minderheid bij zo'n overgang. 1 laatste wordt opgemaakt uit ge- ^kken van mensen uit Kissingers met journalisten die gisteren (Vlogen uit West-Duitsland naar tden. Kissinger en premier ster hebben woensdag en donder- in het Westduitse Beieren in to- acht uur met elkaar gepraat, r een groot deel van die tijd onder 1 ogen. Na afloop van de bespre- ;en is er niets over de feitelijke tud van het besprokene meege- Éd. Kissinger zei gisteren op een ^conferentie dat hij zijn hoop op [vreedzame oplossing voor het piet in Zuidelijk Afrika had be ien. Hij beklemtoonde verschei- malen het belang van onder- idelingen. i zijpenhartig mier Vorster zei dat het gesprek t Kissinger openhartig was ge- st. Daaruit wordt opgemaakt dat beide politici elkaar onomwonden de waarheid hebben verteld. Voor de Verenigde Staten is die waarheid de overtuiging dat een voortzetting van de harde lijn door de regerlng-Vorster tegen de zwarte meerderheid zal uit lopen op een bloedbad. Kissinger heeft die zorg meermalen uitgespro ken. Zo'n gewelddadige omwenteling in zuidelijk Afrika zou ook een ge vaar zijn voor de Amerikaanse belan gen in dat deel van de wereld. Kissinger zei op zyn persconferentie ook nog dat zyn gesprek met Vorster volkomen paste in zijn nieuwe 'Afri- ka-beleid' dat dit voorjaar werd inge zet met een reis langs enkele Afri kaanse landen. De VS zullen nu on der-minister van buitenlandse zaken William Schaufele naar Afrika stu ren om enkele regeringen in te lich ten over de resultaten van het ge sprek tussen Kissinger en Vorster. Dit duidt er op dat er toch iets be reikt is in Beieren. Beide politici zijn Lang EKupN (REUTER, DPA) Een rechter in Bern heeft dertien 1 njtsers, die actie hebben gevoerd tegen het Nestlé-concern, iüónjoordeeld wegens smaad. Maar de rechter zei tevens dat Nestlé *OEA reclame-methoden voor baby-voeding in ontwikkelingslan- teijI drastisch moet veranderen. lua^Thter Jürg Sollberger veroordeel- werkt door zeer misleidende voorlich- de dertien vanwege de titel van ting. HET. pamflet, waarin de wijze waarop Fuscftlé baby-voeding probeert te ver- De rechter legde de veroordeelden (eesupen scherp werd aangevallen. Die een boete op van 300 Zwitserse francs 195 luidt: „Nestlé doodt babies" en (rul™ 320 gulden) en een bijdrage van vond rechter Sollberger demago- 569,50 francs in de kosten van het jiieki Aanvankelijk was de aanklacht proces. a Nestlé tegen de actievoerders >E.-4l ruimer, maar het grootste deel Vier andere activisten werden vrijge- ookfcrvan werd begin deze week inge- sproken omdat zij niet betrokken wa- unstikken. De rechter hoefde daarom ren geweest bij de vervaardiging van ïn oordeel uit te spreken over de pamflet. dl0 fTdere inhoud van het pamflet, waa- 19-21. wordt uigelegd hoe Nestlé door Pfkeerde voorlichting verantwoor- sn)- 4ljk is voor de dood van veel zuige- gen in ontwikkelingslanden. V rechter sprak zich echter wel uit Ir de reclame-methoden van tlé. Hij zei dat de onderneming methoden fundamenteel moet ideren als zij niet wil dat haar lukten „dodelijk gevaarlijk" wor- De rechter baseerde zijn oordeel grond van getuigenissen die hij :ns het proces had gehoord. Na- Het ziekenhuis van Oporto gaf gis- kelljk stelde hij dat de produk- te™v°n<l een medisch bulletin uit van Nestlé op zichzelf niet ge lijk zijn maar dat wel worden de gebrekkige bereiding voor bruik in de warme landen. De LISSABON (Reuter, AP) De art sen die dè Portugese premier Azeve- do behandelen hebben gisteren ver klaard dat de premier die woensdag getroffen werd door een zware hart aanval, goed vooruitgaat. rone^cht van de actiegroep is dat Nestlé get*| onverantwoorde gebruik van zijn Jessie "kt^11 doelbewust in de hand Gewiw YORK (UPI) Koning Leka is van Albanië (37), die toen hij twee Igen oud was de wijk moest nemen t zijn geboorteland, heeft deze 20 itek verteld, dat sinds enige tijd op ^"H4ine schaal een guerrillastrijd te- s n de communistische regering van banië wordt gevoerd. De eerste liltratie werd in augustus en okto- vorig jaar ondernomen en de inarchistische strijders zouden nar -rrJlltr IS ona jghtact gemaakt hebben met de itselijke bevolking. In verschil- ide kampen in Europa worden nog ?er guerrillastrijders opgeleid, zo lelde de koning mee. acties van de koning zijn geba ard op de verwachting dat de dood in president Tito van Joegoslavië J)te verschuivingen op de Balkan 1 gevolg zal hebben. |ning Leka brengt momenteel een eek aan de Verenigde Staten, r ongeveer 80 tot 100.000 Albane- 9 wonen. Hij wil hun steun verwer- i voor de Albanië-Vrij beweging, hij vanuit zijn woonplaats Ma- i leidt. jfMOSKOU (AFP) De levensmid- B delen in Moskou worden zo B chaars dat het Sowjet partijblad irfl 'rawda deze week het falende dis- ributie-apparaat over de hekel laaide. Om de emst van de situa- ie aan te geven vertelde de krant en fabeltje. Twee meisjes vragen hun gróot- noeder voor hen een „Russisch ilaatje" te maken. „Nee kinderen, lat kan niet", zegt Baboesjka, ,want voor zo'n slaatje heb ik aar- lappels, wortels, komkommer, cool en uien nodig". Inderdaad, egt de Prawda. die produkten lijn er niet. De aardappels liggen d veertien dagen in een niet gelos te goederentrein te rotten. De 40 vïsfon wortelen die zijn aangevoerd. zijn ongeschikt voor menselijke consumptie en worden aan de var kens gevoerd. De komkommers uit Odessa zijn niet te eten omdat iemand ze verpakt had in vuile pekelvaten. De kool is weggegooid omdat de spoorwegen ze vervoer de in wagons die bestemd waren voor het transport van kunstmest. En uien zijn er alleen nog maar op de zwarte markt te koop. dus ook dat is huilen. Veel winkels in de Russische hoofdstad hebben zo hevig met de voedselschaarste te kampen dat ze de Moskovieten op rantsoen stellen. Per klant wordt vaak nog slechts één pons boter, drie tot vijf ons worst, maximaal een kilo sui ker en ée Minister Kissinger en premier Vorster tegenover elkaar aan de conferentietafel in een hotel in Beieren. ook overeen gekomen dat z(j met elkaar in contact zullen blijven. Volgens sommigen is er ook ge sproken over de mogelijkheid om blanken uit Rhodesië naar Zuid- Af rika, de VS en West-Europa over te brengen bij de val van het minder heidsregiem aldaar. De VS zouden daar financiële hulp voor hebben aangeboden. Maar zoals gezegd er zijn details over het besprokene be kend gemaakt. Pamfletten In een mijnstreek op ruim honderd kilometer van Johannesburg nam de politie gisteren duizenden pamflet ten in beslag. In de vlugschriften werden de mijnwerkers opgeroepen het werk neer te leggen uit protest tegen het politie-optreden tegen zwarte schooljeugd. De politie was in de hoogste staat van alarm. Ruim 300 Aziatische families waren uit voorzorg geëvacueerd uit het over wegend zwarte gebied. De Zuidafri kaanse minister voor Bantoe-zaken Michel Botha (een sleutelfiguur in de apartheidspolitiek) heeft gezegd dat de kwestie van het Afrikaans als verplicht leervak vóór het nieuwe schooljaar zal zijn geregeld. Deze taalkwestie was vorige week de di recte aanleiding voor het zwarte op roer. De meeste scholen zijn daarna gesloten MADRID (UPI, AFP) De parlementaire commissie van de Cortes, de Spaanse versie van een parlement, heeft het deel van de strafwet herschreven, waarbij de activiteiten van politieke partijen verboden waren. Begin juli zal over de voorstellen van de commissie gestemd worden. Worden ze aanvaard dan zal de vorming van en de activiteit binnen pólitieke partijen officieel toegestaan zijn in Spanje. Onlangs heeft de Cortes het officiële verbod op politieke partijen opgehe ven, maar toen de bijbehorende wijzi ging van de strafwet aan de orde was, lieten de parlementariërs het afwe ten. Ze verwezen de voorstellen terug naar de parlementaire commissie. Deze heeft de wetsvoorstellen nu her schreven. Ze definieert alle groepe ringen als illegaal die door hun doel einden. programma, werkzaamheden en omstandigheden de menselijke waardigheid en vrijheid schenden of zich verzetten tegen pluralisme als een middel van politieke participatie. De regering had voorgesteld het ver- waarin werd gezegd dat de toestand van de premier merkbaar verbeterd is. Hij is weer geheel bij bewustzijn, herkent de mensen om zich heen en kan weer op eigen kracht adem ha len en kan ook weer spreken. De artsen waren echter van oordeel dat de kritieke fase nog niet geheel voor bij is. Het ziet er in ieder geval wel naar uit dat de presidentsverkiezingen aan staande zondag gewoon kunnen doorgaan. Politieke waarnemers zijn echter van oordeel dat de hartaanval die premier Azevedo, die meedoet aan de strijd om het presidentschap, getroffen heeft, vooral in het voor deel is van generaal Eanes, die be schouwd wordt als de voornaamste kanshebber op het presidentschap. Het wordt niet ondenkbaar geacht dat generaal Eanes al bij de verkie zingen van aanstaande zondag meer dan vijftig procent van de stemmen haalt, zodat er geen herstemming nodig is tussen de twee hoogst ge klasseerde kandidaten. Inmiddels is de minister van binnen landse zaken. Vasco Almeida, be noemd tot voorlopig premier van de Portugese regering door president Costa Gomes. Na de benoeming van een waarnemend premier, werd door de revolutionaire raad meegedeeld, dat majoor Ernesto Melo Antunes. de huidige minister van buiten landse zaken is benoemd tot hoofd van een constitutionele commissie die zich moet buigen over de vraag of de wetten die onlangs door het eerste parlement sedert een halve eeuw werden aanvaard, in over eenstemming met de grondwet zijn. BANGKOK (UPI,Reuter) De Viet namese Nationale Vergadering (het parlement) heeft gisteren de hereni ging van Noord- en Zuid-Vietnam uit geroepen. Dat gebeurde bij de ope ning van de eerste zittingsperiode van het parlement. De historische gebeurtenis werd rechtstreeks uitgezonden door Radio -Hanoi. Onder luide bijval van de 492 afgevaardigden sprak voorzitter Troe-ong Tsjin aan het begin van de bijeenkomst: „Wij verklaren de ver gadering officieel voor geopend. Wij zijn verenigd in vrijheid en onafhan kelijkheid. Eindelijk is ons land weer één." De hoofdstad van het land. dat „Democratische Republiek Viet nam" heet, is Hanoi. Als vlag is geko zen het rode doek met gele sterren, tot voor kort de kleuren van Noord- Vietnam. Het officiële partij-orgaan Nhan-Dan kwam gisteren met een speciale editie. „Vanaf deze historische zitting is ons land een verenigde socialis tische staat met gemeenschappelijke leidende organen voor het hele land," schreef Nhan-Dan. De Nationale Vergadering moet en kele belangrijke benoemingen rege len. Zo moeten er een president, een vice-president en een opperrechter worden aangewezen. Verder moet er een commissie worden ingesteld om een nieuwe grondwet op te stellen. De 492 leden van het parlement zijn aangewezen door verkiezingen op 25 april van dit jaar. bod te laten gelden voor alle „totali taire" partijen. Volgens politieke waarnemers kan deze nieuwe versie uiteindelijk ook ruimte laten voor de Westeuropese vorm van communisme en zou het zelfs mogelijk zijn op grond van dit artikel de extremistische aanhangers van Franco de voet dwars te zetten. Gisteren vierde Spanje voor het eerst een nieuwe nationale feestdag, de naamdag van koning Juan Carlos, die de heilige Johannes als be schermheer heeft. Hiermee is een ein de gekomen aan de nationale feestdagen van het franqulsme: de viering van Franco's overwinning en de herdenking van de Spaanse burge roorlog. Aanhangers van een politieke mid denweg in Spanje willen een nieuwe partij oprichten onder leiding van Manuel Fraga, de huidige minister van binnenlandse zaken. De groep noemt zich Democratische Hervor ming en heeft inmiddels met 250 ge delegeerden vergaderd. De groep wil een brug gaan vormen tussen links en rechts in Spanje. Gezien zijn hui dige ministerspost, zou Fraga op dit moment het voorzitterschap nog niet op zich willen nemen. Wel gaat de groep zich voorbereiden op de verkie zingen van volgend jaar. Weglekkend vloeibaar gas heeft gis teren in een butaanfabriek in het Spaanse Saragossa een zware ont ploffing veroorzaakt. Volgens de eerste berichten heeft de explosie aan acht mensen het leven gekost en werden 40 personen gewond. door J. den Boef Als laatste van de drie heeft ook de Westduitse sociaal democratische SPD haar verkiezingscongres gehouden. In de Westfalenhal in Dortmund aanvaardden de afgevaardig den bij acclamatie het door kanselier Helmut Schmidt ontworpen regeringsprogram, dat tevoren door enkele hon derden gedelegeerden in zijn definitieve vorm was gegoten. Bet 52 bladzijden tellende „Wahlplattform" omvat plannen voor volledige werkgelegenheid en betere beroepsopleiding van de jeugd, modernisering van de eco nomie en sociale zekerheid. Het houdt zich ook bezig met de ge zondheids-, onderwijs-, wo ningbouw- en stedebouwpolitiek. Ingrijpende wijzigingsvoorstellen van het door „Jonge socialisten" (Jusos genaamd) beheerste Hes sen-Zuid op het gebied van het onderwijs- en investeringspolitiek werden van de hand gewezen. Ook een voorstel om de openbare uit gaven te verhogen haalde de streep niet, nadat minister van financiën Hans Apel de waarschu wing had laten horen, dat de btw dan nog meer verhoogd zou moe ten worden, dan nu al gepland is. Opvallend was dat zelfs minister van defensie Georg Leber, die het in zijn. partij even moeilijk heeft als minister Vredellng in de Partij van de arbeid, indruk maakte met zijn redevoering over de plaats van de Bondsrepubliek in het NA- VO-bondgenootschap. Leber: „Wij willen niemand bedreigen en zelfs willen we niet in staat zijn om iemand te bedreigen. Maar om on ze onafhankelijkheid niet afhan kelijk te maken van de gunst van anderen, moeten we zorgen dat we ons kunnen verdedigen tegen een militaire bedreiging". Ook de Ju sos, die steeds felle kritiek hebben geleverd op de instelling en het beleid van Leber, brachten niets tegen de verklaring in. Moeilijke tijd De reden hiervoor ligt voor de hand. De SPD maakt een moeilij ke tijd door na achtereenvolgens zeven jaar als leidende regerings partij aan het bewind te zijn ge weest. Bij vrijwel alle verkiezin gen die in het afgelopen jaar in deelstaten werden gehouden, was zij de grote verliezer. Enkele maanden geleden was dat nog het geval in de zuidwestelijke deelstaat Baden-Württemberg, waar de christen-democraten de sociaal-democraten te lijf waren gegaan met de leus „vrijheid of socialisme". Zulks in navolging van Franz Josef Strauss met zijn Beierse CSU, een zusterpartij van de CDU. Op haar verkiezingscongres heeft de CDU deze leus overgenomen, zij het dan in een iets genuanceer der vorm: „vrijheid in plaats van socialisme". Het is bekend, dat de kanseliers-kandidaat van de CDU, Helmut Kohl (premier van de deelstaat Rijnland-Palts) niet veel op heeft met deze kreet, maar hij moet er toch mee de boer op. En hij zal er op worden aangesproken door de SPD. Ex-kanselier Willy Brandt, die thans optreedt in zijn functie van voorzitter van de 8PD, heeft overigens reeds een antwoord gevonden op de verkie zingsleus van de christen democraten. Zijn partij gaat de strijd tegemoet als de „Partij van de Duitse vrijheid." In zijn rede in Dortmund wees Brandt de „ellebogen- maatschappij" van de hand. die bepaald wordt door jacht naar voordeel en persoonlijk succes. In zo'n maatschappij zijn de omstan digheden waaronder moet worden begonnen en de „gunst van het ogenblik" beslissend voor de toe komst van de mensen. „Wij willen meer menselijkheid en maat schappelijke solidariteit. Hier ligt de kloof tussen ons en degenen, die vrijheid beschouwen als een geschenk van macht, en gerech tigheid als een „gratificatie van het medelijden", aldus Brandt die zich ook keerde tegen de „afgo dendienaars". waarmee hij de communisten bedoelde. „Hun so cialisme merk-DDR heeft met vrijheid net zoveel te maken als een os met pianospelen". Spookbeeld Kanselier Schmidt verklaarde in zijn toespraak, de leus „vrijheid of socialisme" als een ernstige over treding te beschouwen van het gebod, geen vals getuigenis te ge ven van de naaste. Hij nam ook de liberale regeringspartner FDP (Vrije democratische partij) tegen de beschuldiging van de CDU in bescherming, als zou zij een „blok- partij" zijn. Hiermee wordt be doeld dat de FDP meeverantwoor- delijk zou zijn voor het ontstaan van een „socialistisch Duitsland dat door de christen-democraten als spookbeeld is opgeroepen. „Wij hebben veel moeite met de zelfstandigheid, die de FDP aan de dag legt, maar wij accepteren haar als basis voor onze samen werking", aldus Schmidt. Van li berale zijde is naar aanleiding van deze uitspraak verklaard, dat de FDP ook voorstander is van sa menwerking en wederzijds respect van de coalitie-partijen als zelfstandige en onafhankelijke partijen en om die reden de woor den van Schmidt begroet. „Dit neemt echter niet weg dat het regeringsprogramma van de SPD slechts als een voorstel voor een gemeenschappelijk beleid kan worden beschouwd", aldus de FDP-verklaring. Tijdens het congres werd bekend, dat het Westduitse voetbalteam in de wedstrijd tegen Joegoslavië met 2-0 achterstond. Herbert Weh- ner, de invloedrijke fractievooizit- ter van de SPD in de Bondsdag, stelde de afgevaardigden gerust: „Wacht maar af, ik weet hoe het eindigt, ook met voetballen", al dus Wehner. die de voetbalsport actief heeft beoefend. Die dag kreeg hij gelijk: West-Duitsland won tenslotte met 4-2. De volgen de dag was er een vrolijke stem ming in de Westfalenhal. die belof te voor de toekomst leek in te houden. Drie dagen later echter werd het Westduitse team door Tsjechoslowakije van het Europe se kampioenschap afgehouden. Strafschoppen beslisten, nadat de strijd na verlenging gelijk was geëndigd. Zal dit beeld zich ook voordoen na de Bondsdagverkie zingen op 3 oktober? door Nico Kussendrager „Ikzelf weet waar en wanneer ik zal sterven", heeft de Oegan- dese president Idi Amin eens gezegd. En kennelijk is zijn tijd nog niet gekomen want veer tien dagen geleden ontsnapte het staatshoofd opnieuw op het nippertje aan een aanslag. Hij had het woord gevoerd in Oegan- da's hoofdstad Kampala op een poli tieschool toen vijf mannen naar vo ren sprongen en handgranaten wier pen in de richting van de presiden tiële jeep. Over hoe de president de dood ontsprong bestaan verschillen de lezingen, zo blijkt uit gesprekken die ik in de Keniase hoofdstad Nairo bi voerde met twee reizigers uit Kampala. Volgens de één heeft een granaat Amin in het gezicht geraakt maar slaagde hij erin het projectiel terug te werpen voordat het ontplof te. Volgens de ander zat Amin op het moment van de aanslag achter het stuur in plaats van achterin de auto, zoals gewoonlijk. Dat zou verklaaren waarom zijn chauffeur ernstig ge wond raakte en enige tijd na de aanval overleed, hoewel Amin hem persoonlijk naar een ziekenhuis reed. In de verwarring na de aanslag vuurden, bewakers van de president op het publiek waarbij volgens de twee reizigers nog zeker twintig men sen werden gedood Beiden hebben de granaataanval niet persoonlijk gezien, maar de één was enige uren voordat geprobeerd werd Amin te vermoorden nog langs de poli tieschool gekomen en was boven dien lange tijd in 't land terwijl de ander bij de school kwam minder dan een uur nadat de granaten ont ploften. Chaos en vreugde Alle twee vertellen over de chaos en de vreugde die in Kampala ontston den nadat de geruchten over de aan slag de ronde begonnen te doen. Ra dio Oeganda probeerde het nieuws eerst te verzwijgen, zodat de meest wilde verhalen opdoken. Uit het feit dat men de presidentiële auto naar een ziekenhuis had zien racen werd afgeleid dat Amin ernstig gewond of misschien zelfs dood was. De straten vulden zich, volgens de twee oogge tuigen, met zingende en dansend* mensen maar de vreugde was van korte duur. Zodra bleek dat de be richten niet geheim gehouden kon den worden riep radio Oeganda om dat vijanden van 'Oeganda's econo mische oorlog" hadden geprobeerd de president te vermoorden waarbij gebruik zou zijn gemaakt van grana ten „uit Israël en de Verenigde Staten". Soldaten veegden de straten schoon en hielden een onbekend aantal mensen aan Voor ondervraging of erger. Na de aanslag zijn volgens de beide reizigers honderden mensen gearresteerd en zeker tientallen om 't leven gebracht. Iedereen die ervan verdacht werd ook maar iets te ma ken te hebben met de aanslag werd zonder enige vorm van proces ge dood. De twee die hun verhaal deden in Nairobi vertelden, dat er een grote willekeur was en dat ook mensen die met de aanslag niets van doen kón den hebben werden gearresteerd. Opleving terreur Het is niet uitgesloten dat de misluk te poging Amin uit de weg te ruimen een opleving van de terreur in Oe ganda tot gevolg zal hebben. Volgens de twee reizigers was er de afgelopen tijd van een zekere versoepeling sprake, mogelijk vanwege het feit dat president Amin voorzitter is van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE). Zijn aandacht lag vooral in het buitenland en hij kon het zich niet veroorloven dat teveel verhalen over wreedheden en gruweldaden in Oeganda de ronde gingen doen. Dat weer met ijzeren hand zal worden opgetreden wordt ook al afgeleid uit de herbenoeming van het zeer ge vreesde politiehoofd Ali Towellé. die eerst gedwongen was terug te tre- Generaal Idi Amin den. Mede door zijn toedoen zijn de afgelopen jaren duizenden zo niet tienduizenden tegenstanders van Amin uit de weg geruimd. De nadruk zal in Oeganda weer ko men te liggen op hardhandige be strijding van ieder verzet tegen de president, en niet op de „econo mische oorlog", zoals de afgelopen maanden. Oeganda zit economisch volslagen aan de grond en eenvoudi ge zaken als zeep en zout zijn al een jaar bijna niet meer te krijgen en suiker en brood zijn voordurend schaars. De werkloosheid groeit met de dag en één van de twee zegslieden vertelde met verontwaardiging dat een flesje bier al meer dan drie gul den kost Bij het bekendmaken van zijn begroting, vorige week. kondig de minister van financiën Oboth Ofumbi verdere prijsverhogingen aan, in een aantal gevallen tot meer dan 50 procent. Volgens de be windsman zijn ze bedoeld om de economie er weer bovenop te halen maar of dat lukt is bijzonder twij felachtig. De uitzetting van veertig duizend Aziaten die een groot deel van de handel beheersten twee jaar geleden heeft grote moeilijk heden gegeven en Amin zelf heeft van economie weinig kaas gegeten. Eens zou hij zijn minister van finan ciën toen deze klaagde over een be grotingstekort geërgerd hebben voorgehouden dan toch meer geld te drukken. En het Oegandese geld is toch al niets meer waard, als je ziet tegen welke prijzen het op de zwarte markt in Nairobi aan de man wordt gebracht. Oeganda staat ook dik in het krijt bij internationale instellin gen als de Wereldbank die heeft gedreigd met stopzetting van de le ningen aan de tanende Oostafri- kaanse gemeenschap, waarvan Oe ganda deel uitmaakt, en bij buur land Kenia dat nu alle voor Oeganda bestemde goederen in de haven van Mombassa vasthoudt. Hoe lang nog? De vraag die veel mensen in en bui ten Oeganda zich stellen is hoe lang Amin het nog kan volhouden. Hij heeft weliswaar verschillende aan slagen overleefd maar het verzet te gen zijn régime groeit met de dag. Niet duidelijk is of er sprake is van een georganiseerde en samenwer kende oppositie of dat van allerlei verschillende kanten wordt gepro beerd een einde te maken aan het bewind van Amin. In ieder geval zou een aantal militairen van de aanslag van vorige week hebben afgeweten en hebben klaar gestaan om de macht in het land over te nemen. Officieel is ontkend dat aanhangers van de vroegere president Milton Obote, die in 1971 door Amin werd afgezet, de hand zouden hebben ge had in de poging hem om het leven te brengen. Binnen zijn eigen rege ring is Amin verschillende keren op al dan niet vermeende tegenstand gestuit wat al meerdere ministers het leven heeft gekost. De onberekenbare Oegandese presi dent steunt vooral op de 5 procent moslems in het land en op zijn eigen stam. de Kakwa's, een kleine Nu- blsche stam in het noorden. Volgens één van de twee reizigers uit Kampa la bevoordeelt Amin de moslems ten koste van andere groepen vanwege de uitgebreide steun die hij krijgt van de Libische president Moammer Khaddaffi, een islamitische scherpslijper. De Kakwa's hebben de naam erg wreed te zijn en niet te voelen voor ontwikkeling; onder hen zouden de meeste moorden ter we reld voorkomen. Amins eigen, ge vreesde veiligheidsdienst bestaat voor zover bekend helemaal uit Ka kwa's maar volgens één van de wee zegslieden worden er steeds meer buitenlanders in opgenomen. Zelfs binnen de eigen gelederen zou Amin niet meer op volledige steun kunnen rekenen. Gefluisterd wordt nu dat de komen de topconferentie van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid op Mau ritius een gelegenheid is de president uit de weg te ruimen of de macht in het land tijdens zijn afwezigheid over te nemen. Amin zal er niet zon der gezichtsverlies om heen kunnen naar Mauritius af te reizen, ondanks de onzekere toestand in zijn eigen land. De twee reizigers in Nairobi verzuchten dat een aanslag mag plaatsvinden buiten Oeganda „an ders wordt het een bloedbad. De kleine, bevoordeelde en niets ont ziende groep mensen waarop Amin nog steunt zal zich niet zonder slag of stoot gewonnen geven. Maar ver reweg het grootste deel van de Oe- gandezen wacht op het verdwijnen van Amin".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7