NV komt weer terug eis van 102 gulden Nog veel ongelukken met gas en stroom GOBLET Onderzoek aankoop wapens gaat nu helemaal niet door linister e voor Lubbers WENNEKER teiar afzonderlijke bedrijfstakken gieuw uniek d^eservaat bij Lthoonebeek Man slaagt op één dag voor MO, kandidaats en doctoraal Man hakt hand van huisbaas af Vrachtwagen moet wijken voor trein Ziekenfondspremie kan 0,6 procent verlaagd worden Prins reikt Anjers uit Grote steden vragen om meer politie VVD en CDA stemden tegen Dode man en gedode vrouw aangetroffen in Haagse woning Anti-abortusf older in strijd met goede smaak en fatsoen" Gestolen goed zat niet goed Vooral geisers zonder goede afvoer maken slachtoffers Vergiftiging komt veel voor 'AR> •JDAG 25 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een verslaggever ,ECHT De bonden van de FNV (NVV en NKV) zullen een voor ieder gelijke bruto •nsverhoging vragen van 102 gulden per maand. Dit blijkt uit een mededeling van het bestuur a de FNV, nadat de eerste stappen ondernomen waren tot het voeren van loononderhandelingen de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemingen, va van 102 gulden betekent, dat maafNV terugkeert op haar oorspron- uitgangspunt. Afgelopen is ijsdag was de federatieraad van de »n pïv nog bereid voor de tweede helft •en?k dit jaar van de oorspronkelijke ns ojaf te stappen. Men was het er ook Dit eens als de modale werknemer er ilden netto op vooruit zou gaan. verhoging van 102 gulden bru- aldus de verklaring van de FNV, voor de meeste werknemers per moeten ingaan, maar in sommi- idrijfstakken en ondernemingen ien afhankelijk van de inhoud de contracten andere data voor elijUverhoging gelden. In die gevallen ochrden vergelijkbare voorstellen ge- nidtfcn." aren ^ppmerkelijk" f-voorzitter Lanser zei in een re- ijie de stap van de FNV „opmerke- te vinden. Het zou voor de hand gen hebben dat men eerst had wacht wat de regering nu precies i plan is. De heer Lanser vreest, de FNV, door nu al aan te kondi- i met de oude looneisen de be- Sfstakken in te gaan, het kabinet extra argumenten in handen zal ge ven om met een loonmaatregel te komen. „Met een pakket geba seerd op 102 gulden bruto zullen", aldus de CNV-voorzitter, „de prijzen te hoog oplopen' en zal de loon somstijging te hoog uitvallen. Het streven van het kabinet om de loon somstijging dit jaar tot 9,2 procent te beperken zou in het water vallen als de FNV zijn eisen er door zou kunnen drukken, zodat het kabinet dan wel moet ingrijpen." De heer Lanser voorziet overigens dat de FNV op het niveau van de bedrijfstakken en ondernemingen met z'n looneisen „geen poot aan de grond" zal krijgen. Hij verwacht dat het kabinet het meest voor de CNV- visie zal voelen en dat een loonmaat regel in de buurt van het CNV voorstel zal gaan zitten. Dat betekent dat de modale werknemer er per 1 juli ongeveer 44 gulden netto bij- krijgt. Extra prijsstijging Volgens de heer Lanser zou een loonsverhoging van 100 gulden tot een extra prijsstijging leiden van wel zeker 15 gulden in de week. „Dat gaat Sof bbers acht deze verhuizing nood- :elijk voor het doen slagen van zijn id voor steun aan bedrijven en ontk- mhé Bji een onzer verslaggevers IOONEBEEK Gisteren zyn in bijeenkomst te Schoonebeek onder meer Gedeputeerde Sta- van Groningen en particuliere ghebbenden met staatssecre- Meije van CRM de plannen •ond voor een veenreservaat van hectare. Met het aankoopbeleid ingeveer 10 miljoen gulden ge- ;id en het beheer kost jaarlijks n. jjele tonnen. [^^staatssecretaris zei gisteren dat iv. reservaat in de toekomst kan den ingepast als nationaal park federland. In het reservaat kun de landbouwactiviteiten door- Wel zullen de boeren binnen aide beperkingen moeten wer- maar daarvoor zijn (onder meer iciële) regelingen getroffen. In aide gevallen wordt grond ge- •^/iht van boeren die elders weer een ïn "fer stuk krijgen toegewezen. gebied ligt oostelijk van Schoo- p leek en ten zuiden van Zwarte er, in het zuidoosten van de pro grensgebied tare groot geweest en het strekte in het noorden uit tot Winscho- n Er is na de vervening nu nog zo'n -'duizend hectare over. van bete- Sis voor natuur- en landschapsbe- nd, maar ook van cultuur- waarde omdat de streek- Bpbewoning van weleer zijn stem- iaa,theeft gezet op het traditionele reL luur en ontginningspatroon. Aan leutypen en cultuurpatronen dt elders in Nederland niets van 7. J. te 1"" Ed. e allure gevonden. Het gesprek tussen regering en vakbe weging en werkgevers over het misluk ken van het overleg over een loonak- koord gaat vanmiddag niet door. Van daag beraadt het kabinet zich over de vraag of er nog mogelijkheden zouden zijn om partijen alsnog tot een akkoord te krijgen. Komt het kabinet tot de conclusie dat die mogelijkheden er niet zijn, dan zal er zonder twijfel een loonmaatregel worden genomen. De inhoud daarvan zal dan later worden bekendgemaakt. Daarover zal ook nog een debat in de Tweede Kamer volgen. Ziet het kabinet vandaag nog wel mo gelijkheden om partijen tot een ak koord te bewegen, dan zal er in de komende dagen nog een nieuw overleg van regering met werkgevers en vak beweging volgen. Van een verslaggever GROENEKAN De heer G. M. Copijn uit het Utrechtse Groene- kan. (een lid van de bekende fami lie van boomchirurgen) is op één dag aan de rijksuniversiteit in Utrecht geslaagd voor drie exa mens: MO biologie, kanidaats bio logie en doctoraal biologie. Een woordvoerder van de univer siteit zei zich niet te kunnen herin neren eerder zoiets meegemaakt te hebben. De universiteit heeft bij de uitreiking van de papieren de procedure dan ook moeten ver anderen. De papieren voor het kandidaats en doctoraal worden tijdens een plechtigheid in de aula uitgereikt, waarbij altijd eerste de doctoraal examens en daarna de kandidaats aan de orde komen. In dit geval vond men dat wat merkwaardig en draaide die vol gorde om De moeder van drs. Copijn vertel- - de dat het toeval was dat haar zoon deze examens tegelijkertijd had gedaan. Hij was na zijn eind- t examen havo Mo-biologie gaan studeren, meer mocht hij met dit eindexamen niet doen. In de loop van zijn studie bleek hij echter over een grote vaardigheid in de praktijk te beschikken. Om een doctoraalexamen te kunnen afleg gen. moest hij een aantal aanvul lende tentamens doen. waarvan de laatsten zowel het kandidaats als het doctoraal completeerden. onze sociaal-economische redactie |N HAAG Minister Lubbers heeft gisteren in de Tweede Jpier een nederlaagje moeten incasseren. Een duidelijke meer- ^heid van de Kamer is tegen de verhuizing van de Nehem derlandse herstructurerings-maatschappij) van Den Bosch £r Den Haag. verbetering van hele sectoren van het bedrijfsleven. De Nehem is een door de overheid ingestelde instantie voor versterking van de economische structuur van bedrijfstakken. Het werk van de Nehem komt echter moeizaam van de grond. Thans wordt het mede be moeilijkt doordat het rijk op grote schaal steun verleent aan bedrijven in acute financiële nood. Op het mi nisterie is hiervoor een speciaal bu reau „voor bijzondere bedrijfsproble- men" opgericht. De steunverlening door dit bureau gebeurt in hoofdzaak om verlies van arbeidsplaatsen tegen te gaan. Vanwege toenemende klachten van uit het bedrijfsleven over concurren tievervalsing door de steun aan zwakke bedrijven, wil minister Lub bers het bureau voor die steunverle ning inbouwen in de Nehem. De steun moet in de toekomst dus mede worden afgestemd op het beleid voor de betrokken bedrijfstak. Vanwege de verwevenheid van het bureau met de overige delen van het ministerie van economische zaken, acht Lub bers het „onverantwoord" het bureau naar Den Bosch te verplaatsen. Daar om wil hij nu de Nehem naar Den Haag halen. Van een verslaggever BREDA De 28-jarige Bredase bankwerker F. de B. heeft in de Baro nielaan te Breda zijn huisbaas met een hakbijl een hand afgeslagen. De huisbaas wilde de kamer van zijn huurder, wie hij inmiddels de huur had opgezegd, controleren. Nadat de huiseigenaar tevergeefs enkele ma len op de gesloten kamerdeur van De B. had geklopt, stak hij zijn dupli caatsleutel in het slot om op die manier in de kamer te komen. De huisbaas had nog maar amper zijn arm na opening van de deur binnen de kamer of De B sloeg met de hak bijl op diens pols met bovengenoemd gevolg. De politie vond ook een gela den alarmpistool op de kamer. De bankwerker is aangehouden. dus weer af van die 55 gulden. Van de 100 gulden blijft er dan niet meer over dan 40 gulden", aldus de CNV- voorzitter. Als voordelen van het CNV-voorstel noemt hij: het komt netto iets beter uit en de loonkos tenstijging komt twee procent en de prijsstijging een procent lager uit. De kans op een centraal akkoord acht de heer Lanser zeer gering. .Het zou me verbazen als er geen loon maatregel komt. We vinden het in ieder geval op dit moment niet juist om al aan te kondigen, dat we ook de bedrijfstakken ingaan. Het is juist om nu eerst het woord te laten aan het kabinet," aldus de heer Lanser. Ons commentaar op de „loonperike- lcn" staat op pagina 5. Van Huiten: DEN HAAG In de komende jaren zal een toenemend deel van het goe derenvervoer tussen Nederland en Duitsland zich verplaatsen van de weg naar de rail. Die verwachting sprak staatssecreta ris Van Huiten gisteren uit in de Tweede Kamer. Hij verwees naar de zeer strenge eis van zijn Westduitse ambtgenoot dat volgend jaar de nu ongebruikte vervoerscapaciteit per spoor moet worden opgevangen, ten kosten van de groei van het vrachtwagenverkeer. De staatssecretaris deed deze mede delingen in de Tweede Kamer na vragen van het Kamerlid mevrouw SitKroes (WD). Duitsland wil de verplaatsing van het wegvervoer naar het railvervoer tot stand brengen door Nederlandse wegvervoerder te beperken in het aantal ritvergunningen. Daarom heeft de staatssecretaris de laatste weken ook grote moeite om extra ritvergunningen van zijn Westduitse collega los te krijgen, waaraan door een tekort van ruim 45.000 vergun ningen voor de komende zomer grote behoefte bestaat. Omdat Van Huiten vorige week maar 11.000 extra ver gunningen tot 1 oktober kreeg, zal volgende week een gesprek plaatsvinden tussen minister Van der Stoel en zijn Westduitse ambtgenoot. AMSTELVEEN De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering kan tot en met. 1977 met zowel 0,5 als met 0,6 procent worden verlaagd, zonder dat de reserves in gevaar ko men. Dit blijkt uit een advies dat de ziekenfondsraad heeft opgesteld voor staatssecretaris Hendriks. Ook een verlaging van de AWBZ-premie met 0,6 procent is mogelijk, maar dan is in 1977 de premie van bijna 3.2 procent nodig voor een sluitende fi nanciering. Prins Bernhard heeft gisteren in het Koninklijk paleis in Amsterdam de zilveren anjers van het Prins Bernhardfonds uitgereikt aan drie Nederlanders. Op de foto krijgt Rien Poortvliet de onderscheiding opgespeld voor diens ijveren voor het natuurbehoud (Poortvliet schreef en illustreerde een aantal boeken over de natuur). Andere onderscheidenen waren Christiaan Leeflang en jhr H. de Jonge van Eellemeet. De eerste kreeg de anjer voor zijn verdiensten voor het Nederlandse boek (hij is mede-oprichter van de stichting De Roos, die sinds 1945 honderd bibliofiele boeken deed verschijnen). De laatste voor zijn activiteiten voor scheepvaart (die onder meer leidden tot oprichting van het Nederlands scheep vaartmuseum in Amsterdam). AMSTERDAM De burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht doen een beroep op minister De Gaay Fortman om de politiecorpsen in hun gemeenten te versterken. Volgens de vier gemeen ten moeten hun korpsen in totaal met 3193 man worden uitgebreid. De burgemeesters schrijven in een gisteren uitgebrachte nota dat zij be zorgd zijn over de toenemende ach terstand bij de personeelssterkte. Zij vragen minister De Gaay Fortman voor de gevraagde uitbreiding een schema voor bijvoorbeeld vijf jaar op te stellen, waarbinnen de versterking van de korpsen moet gebeuren. Het tekort is volgens de politie het grootst in Den Haag: 1099 man. Rot terdam zou een tekort hebben van 916 man. Amsterdam van 905 en Utrecht van 273. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er zal voorlopig vanuit de Kamer geen onderzoek worden ingesteld naar de gang van zaken rondom belangrijke wapenaankopen in het verleden. Een voorstel tot een dergelijk onderzoek, uit te voeren door een subcommissie van de vaste defensiecommissie in de Tweede Kamer, werd gisteren door de meerderheid van de defensiecommissie verworpen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een woning aan de Haagse Breughelstraat zijn gister nacht de 22-jarige S. F B. en de 31-jarige mevrouw G. Radoelarie. beiden afkomstig uit Suriname, dood aangetroffen. Uit het onder zoek blijkt volgens de Haagse poli tie, dat de heer B. de vrouw heeft neergestoken en vervolgens de hand aan zichzelf heeft geslagen. De re cherche acht een „dubbele zelfmoord" uitgesloten. Het motief van de daad is vermoedelijk jalouzie Mevrouw Radoelarie. met wie B. een verhouding had. zou willen trouwen met een ander. De politie heeft beide slachtoffers aangetroffen, nadat de eigenaar van het huis, waar B. een kamer huurde, alarm had geslagen. De eigenaar had geen enkele reactie gekregen toen hij 's avonds op de deur van de ka mer klopte, 's Middags en in de voor avond was het twaalfjarig dochterje van mevrouw Radoelarie naar het huis geweest om te vragen waar haar moeder bleef. De eerste maal riep B uit het raam van zijn kamer, dat de vrouw spoedig zou komen. Tegen stemden onder meer CDA en VVD-leden in de commissie. De CDA- kamerleden stonden niet geheel af- Reclamecodecommissie DEN HAAG De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen heeft een anti-abortusfolder van de „stich ting voor recht zonder onderscheid" (Stirezo) veroordeeld. In de folder, die opwekt tot het bestrijden van de legalisering van abortus, zijn drie foto's afgebeeld van foetussen, die volgens de gebruikelijke methoden zijn geaborteerd. Een aanklacht van de heer Tielrooy te Alkmaar, die deze foto's zeer schokkend vond. heeft de codecom missie gegrond verklaard. Zij zegt in haar uitspraak, dat de foto's in strijd met het fatsoen en de goede smaak zijn. Pater Koopman, die de folder verdedigde voor Stirezo. voerde aan. dat de illustraties zijn ingegeven door de ideologie van het bestrijden van de legalisering van de abortus provocatus. Dit is volgens de code commissie geen rechtvaardiging voor het overschrijden van de Neder landse code voor het reclamewezen. DE WIJK In de gemeente De Wijk (Dr) is gisterenmiddag de 23-jarige C.J.Tinneveld uit Amsterdam veron gelukt. toen hij met zijn motor uit de bocht vloog en tegen een boom reed. wijzend tegenover een onderzoek, maar zij wilden eerst precies laten uitzoeken hoe die subcommissie te werk zal moeten gaan. Een voorstel van CDA-zijde om drie leden van de commissie de komende maanden met dit vooronderzoek te belasten werd echter door de progressieven weggestemd. PvdA. D'66 en PPR hadden gehoopt dat er gisteren een principebesluit over de instelling van de subcommissie zou worden geno men. Het voorstel van het CDA ging hen niet ver genoeg, zij beschouwden het als een poging de zaak weer op de lange baan te schuiven. De Kamerle den De Vries (PvdA). Van Mierlo (D'66) en Waltmans (PPR), die het initiatief hadden genomen tot het onderzoek, toonden zich gisteren ver bolgen over de opstelling van hun CDA-collega's. Instinctief „Veel mensen in de Kamer tonen een instinctieve afkeer om precies te weten hoe dingen in elkaar zitten Zij vrezen de politieke verantwoorde lijkheid die zij dan voor die we tenschap moeten dragen. Dat gaat nu al tien jaar lang op deze manier en van de controlerende functie van het parlement komt zo weinig terecht", zei Van Mierlo. Waltmans sprak over de meest nega tieve dag die hij in zijn drieëneen-half jaar lange loopbaan als Kamerlid had meegemaakt. Het vertrouwen in het parlement wordt hierdoor ge schaad. aldus Waltmans. De drie Ka merleden wezen erop al voel water in de wijn te hebben gedaan, rond het onderzoeksvoorstel. Aanvankelijk hadden zij voorgesteld de veel zwaar dere procedure van de parlementaire enquête te volgen. Toen dit in de Kamer op grote bezwaren bleek te stuiten kwamen zij met het voorstel het onderzoek te laten uitvoeren door een subcommissie van de defensie commissie. Op grond van de gegevens en de ervaringen van deze subcommissie zou de volgende Tweede Kamer, na de verkiezingen, eventueel alsnog een eigen parlementaire enquête kunnen instellen. Nu dé defensie commissie. tot geen enkele actie heeft besloten, zullen de drie Kamer leden zich gaan beraden hoe er toch nog een onderzoek te bereiken zal zijn. Zij overwegen een volledig uit gewerkt voorstel voor een parlemen taire enquête voor te leggen aan de voltallige Kamer in plaats van uitsluitend aan de defensiecom missie. Betreurd Ook het AR-Kamerlid De Kwaadsteniet betreurde het dat er nu helemaal niets gebeurt. Volgens hen is het zeker voor de toekomst noodzakelijk dat er maatregelen worden genomen om de defensie commissie meer controle op wapen aankopen te laten uitoefenen. Hij ontkende dat de aarzelende houding van dc CDA-fractic direct te maken heeft met het verband dat zou kun nen worden gelegd tussen dit Kame- ronderzoek en het onderzoek dat aan de gang is naar de beschuldigingen jegens prins Bernhard. Volgens hem wilden de CDA-fracties niet met het progressieve voorstel meegaan, om dat men niet precies wist waar men met die subcommissie aan toe was. Van een verslaggever UTRECHT een negentien jarige jongeman uit Gouda heeft zonder succes gepoogd een broek die hij even tevoren uit een winkel in Utrecht had gestolen te ruilen. De jonge man kwam de winkel binnen en zei dat de broek hem bij nader inzien toch niet zo lekker zat. Het zat het winkelperso neel echter evenmin lekker dat de jongen geen bonnetje bij zich had. Bovendien kwam zijn gezicht het winkelpersoneel niet bekend voor. de broek ech ter wel. De jongeman bekende al gauw tegenover de inmid dels gewaarschuwde politie dat hij het kledingstuk had gesto len. Ook een 21-jarig meisje voor wie een eveneens achtero vergedrukte BH een knellend probleem bleek liep bij een soortgelijke ruilmanoeuvre te gen de lamp. Rita ,,Je broertje mag een hap van mijn appel nemen en jc neef een hap van de jouwe. Tommy". lAUVERTENhE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever ROTTERDAM/DEN HAAG Hoewel het aantal ongevallen met aardgas vergeleken bij de jaren 1972 en 1973 is teruggelopen zijn het VEG-gasinstituut en de vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (VEGIN) bezorgd over het feit, dat het aantal mensen, dat bij deze ongevallen om het leven kwam. niet is gedaald. Bij ongevallen met stroom zijn in 1974 (het meest recente jaar waarover cijfers beschikbaar zijn) 22 mensén om het leven gekomen. Dit laatste blijkt uit een rapport van het ministerie van sociale zaken. Vergeleken bij het voorafgaande jaar is in deze sector een forse stijging waar te nemen. Het totale aantal bij het gas- instituut gemelde ongevallen met aardgas varieert sinds 1967 tussen de 75 en 95 per jaar op een totaal van meer dan vier miljoen aansluitin gen en ruim tien miljoen gas- toestellen. Dat komt erop neer. dat er per jaar met onge veer één op de honderd duizend gastoestellen éen on geluk gebeurt. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk iets hoger, omdat van de ongeval len met weinig of geen letsel niet altijd melding wordt gemaakt Veruit het grootste aantal on gevallen betreft vergiftigin gen. Dit komt niet doordat aardgas zelf giftig is. maar als de apparaten vervuild zijn verbranden zij het gas niet volledig en ontstaat het gifti ge koolmonoxyde. Vergifti gingen kunnen ook voorko men door een langdurig ge bruik van een toestel in een slecht geventileerde ruimte Voor het verbranden van het gas is zuurstof nodig Als er te weinig aanvoer van frisse lucht is. daalt het zuurstofge halte in de lucht De mensen in deze ruimte krijgen daar door onvoldoende zuurstof ter beschikking Bovendien wordt ook hierbij het gas niet volledig verbrand. Het totaal aantal vergifti- gingsgevallen schommelt rond de zestig per jaar In 1975 overleden elf mensen als gevolg van gasvergiftiging Tien jaar geleden waren dat er twaalf De meeste slachtof fers vallen in ruimten met een keukengeiser zonder afvoer Een goede afvoer is nodig om verbrandingsgassen kwijt te raken. In een goed geventi leerde keuken is dat nauwe lijks of geen probleem. Af- voerproblemen kunnen vol gens het gasinstituut ook ont staan bij gebruik van een af zuigkap Deze geeft een ster ke luchtstroom in een ventila tiekanaal Als op datzelfde kanaal de ventilatie of afvoer van de badgeiser in de badka mer is aangesloten kan de ventilatie hier onvoldoende worden, als de afzuigkap in gebruik is. Slechts zelden ontstaan de ongevallen door brand of explosie. In de periode 1966 tot en met 1974 is het aantal ongevallen in huis door explo sies gedaald van 56 tot 7. door brand is het gestegen van ze ven tot veertien en brand met explosie is ongeveer gelijk ge bleven met zes in 1966 en ze ven in 1974 De voornaamste oorzaken van deze ongevallen zijn lekkages, verzakking van leidingen en onvoorzichtig heid tijdens werkzaamheden Het grootste aantal ongeval len levert alleen brand op met een aantal licht gewonden. Onachtzaamheid Bij de arbeidsinspectie wer den in 1974 155 ongevallen met elektrische stroom ge meld In de privé-sector vie len vier doden, bij bedrijfson gevallen achttien Veel onge lukken ontstonden als gevolg van onachtzaamheid of orti- dat veiligheidsvoorschriften niet werden opgevolgd De dodelijke ongevallen in de privé-sfeer (doe-het-zelvers, enzovoorts) vonden alle plaats met wisselstroom van lage spanning (220 volt). In de bedrijven vonden tien men sen de dood bij hoge span ning en acht bij lage span ning In 1974 gebeurden ook 133 ongelukken zonder dodelijke afloop Het jaar daarvoor vie len er tien doden te betreuren en gebeurden er 122 ongeluk ken met gewonden Oorzaak van ongelukken was veelal een defect aan toestel of lei ding of het ontbreken van goede aardleidingen Onge lukken die hierdoor ontston den werden vaak in de hand gewerkt door het niet of on voldoende aandacht te beste den aan vciligheidsvoor schriften

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3