Buitenlanders per uit Libanon Morgen iet Nieuwe Maaóse Courant enmetNieuwe Leidse Courant it it Tsjechen: titel na strafschoppen Verhuizing van RPS naar Leeuwarden stuit op bezwaren ogelijk Uitstel tweede lis van hartpatiënten Partijraad PvdA vraagt duidelijkheid KVP pag 3. HALO Aankomst vredesmacht deze week verwacht gezegd bnnig )oen en denken tweede week) Politie zoekt man die wieg omver reed Op beestachtige manier vermoord Curasao zit zonder water Kinderdijk-molens draaien weer Gedood door vier steken in de borst Nooteboom uit Fractie D'66 Kind verdronken Trouw voor wie een krant wil en geen franje Welkomstvoordeel 'Ouw hoort bij u. Trouw 34E JAARGANG NR 9858 MAANDAG 21 JUNI 1976 auto kopen nieuw of gebruikt bel dan eerst VOOR FINANCIE RINGEN EN VERZEKERINGEN Ron L. van Hooien 't scheelt u handen vol geld Groot Hertoglnnelaan 163a, Den Haag, tel. 070-468700* FTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 jONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0,55 landingsvoertuig met vijftien ongewapende zeelieden evacueerde gisteren 263 buitenlanders uil door de oorlog verscheurdé^Libanon. £ên verslaggever CHAAG De werkgroep hartchirurgie buitenland van de jndheidsraad heeft in een brief aan hartchirurg dr. P.J. van Schaar laten weten geen verantwoording te kunnen nemen de tweede groep Nederlandse hartpatiënten, die begin kende maand naar Houston zal vertrekken. een jrerkgroep heeft tevens geweigerd lericht van goedkeuring voor de- itiënten aan de ziekenfondsen en ;ekostenverzekeraars te zenden, r de brief, die ondertekend is de voorzitter van de werkgroep, lartchirurg prof. dr. F.L.Meyler, ten Vanavond proedoverleg worden ing lÉen tussen de werkgroep en de fcndse hartpatiëntenvereni- V.an der Schaar heeft al laard verbaasd te zijn over het Hven. l kan niet zo zijn dat chris- lemocraten in het parle- nt moeten opdraaien voor elende dingen en dat de IA alleen stemt voor de leu- dingen voor de linkse isen. tieleider Andriessen van de innige perioden en op de teste plaatsen droog. Matige krachtige wind uit west tot irdwest. Maximumtempera- ren van 17 graden aan zee tot graden in het zuidoosten van t land. ORGEN EN OVERMORGEN 'oog, zonnig en aanmerkelijk irmer. Morgen zon op: 4.20 Zon onder: 21.04 Maan op: 01.18 Maan onder: 15.57 moet deze week mee zoeken ar de plaats van de klinkers, letters aaaaaaeeeiiio eten tussen de medeklinkers de tekening worden gezet. De m us gevormde woorden vor- MÈ n een spreuk of gezegde. De MM ening helpt u controleren of IV iel goed hebt gedaan. De zin M )er bewaren tot zaterdag. Aanleiding voor de negatieve hou ding van de wrkgroep is het feit, dat de medische gegevens van de patiën ten van de tweede groep nog niet door de werkgroep konden worden doorgenomen. Dit omdat dr. Van dei- Schaar, die de patiënten medisch be geleidt op hun reis, ze deze week al, gelijk met de eerste groep patiënten naar Houston, wil meenemen. Hij vindt dat noodzakelijk om de zaak zo efficient mogelijk te laten verlopen. Volgens hem is de aanvakelijk vastgestelde datum voor het overleg met de werkgroep 30 juni te laat om de opname van de tweede groep in het Amerikaanse ziekenhuis nog tijdig te regelen. VELSEN De politie van Velsen zoekt naar een man die op zaterdag 12 juni per ongeluk met zijn auto tegen een reiswieg aanreed op het dagrecreatieterrein Beeckestein in Velsen. De baby van twee maanden, die in de wieg lag, bleek enige tijd later te zijn overleden. Het meisje behoorde tot een gezin uit Beverwijk dat met een caravan en een tent op het terrein verbleef. Naast hen stonden een man en vrouw met een „Eiffelland"caravan en een rode personenauto. Tussen elf uur en half twaalf 's ochtens lag de baby in de reiswieg buiten de caravan. In die periode heeft de man met de rode auto in de buurt van de wieg gema noeuvreerd en deze geraakt. Hij merkte dat, h&alde de baby uit de wieg en waarschuwde d_e moeder. De ze legde het kind terug in de wieg en zette die enige tijd later in de cara van, Toen zij om twee uur het kind wilde wekker; voor de voeding, bleek het te zijn overleden. Om zekerheid over de doodsoorzaak te krijgen verzoekt de politie van Velsen de bestuurder van de rode auto zioh te melden. Ook verzoekt zij ieder die nadere inlichtingen over het voorval zou kunnen geven zich met haar in verbinding te stellen (tel. 02550-19019). WIERDEN Een boer is in de nacht van vrijdag op zaterdag op beestach tige manier vermoord. Het slachtoffer is de 61-jarige landbouwer D, Geerlings uit Wierden (Overijssel). Het lichaam van de man werd verminkt en toegetakeld gevon den bij de gesloten achterdeur van zijn huis. Het huisraad was overhoop gehaald, maar men heeft niet de in druk dat er iets is gestolen. De boer woonde alleen. In zijn huis was het een complete chaos. De heer Geer lings had een aanzienlijke hoeveel heid antiek in zijn huis. De heer Geerling is aangetroffen in een grote plas bloed. Zijn borst was letterlijk doorzeefd door kogels. Ver der was zijn lichaam toegetakeld met een scherp voorwerp. Op het erf van de heer Geerling werd het lijk van zijn hond gevonden. Het beest was kennelijk met een bijl gedood. In de boerderij van het slachtoffer is veel antiek vernield. De politie heeft huis en omgeving geruime tijd afge zet. Ook een huis aan huis onderzoek is op gang gekomen. Maar aanwijzin gen heeft men nog niet. WILLEMSTAD Curasao kampt met ernstige proble men door een defect aan de waterfabriek. Deze fabriek, die uit zeewater drinkwater maakt, is stil komen te liggen. Doordat bij dit proces ook elektriciteit wordt opgewekt, is'de stroomvoorziening van het eiland eveneens uitge vallen. De bevolking tracht zich voorlopig te redden door met emmers water te tappen bij de enkele nog overgebleven waterputten, maar deze be vatten voor het grootste, deel brak water. Toeristen in de hotels dreigen hun rekenin gen niet te betalen, wanneer niet direct voor water wordt Venezuela en Aruba hebben inmiddels toegezegd met tankschepen te hulp te ko men. Het is de vraag of dit vandaag al zal kunnen gebeu ren omdat de schepen eerst moeten worden gereinigd. Shell-Curacao, die eén eigen waterfabriek heeft, voorziet de zieken- en bejaardente huizen. BEIROET (AFP.UPI,Reuter) - Britten en andere Europeanen In een operatie, die vlekkeloos ver liep en in 75 minuten was afgelopen, werden de buitenlanders op het strand bij Beiroet opgehaald door een landingsvaartuig met de Ameri kaanse vlag en bemand door vijftien ongewapende zeelieden. Zij werden vervolgens overgebracht naar een transportschip van de Amerikaanse zesde vloot dat voor de kust lag. de Spiegel Grove. Dit zal hen in onge-' veer veertig uur overbrengen naar Athene. De operatie werd uitgevoerd onder toezicht van Palestijnse guerrilla strijders die voor de veiligheid zorgden. Libanezen die zich voor ver trek aanmeldden, werden niet opge nomen. In totaal 1.700 Amerikanen blijven in Libanon. Ron Nessen, perschef van president Ford, ver klaarde dat er geen plannen zijn voor verdere evacuaties uit Libanon. President Ford, die de operatie in Washington had gevolgd, was zeer tevreden over het verloop. Hij zei dat de Verenigde Staten hun aandeel zul len blijven leveren om stabiliteit en vrede in Libanon tot stand, te brengen. Gevechten De Amerikaanse president had tot de evacuatie over zee besloten nadat de tocht over de weg naar Damascus, die men oorspronkelijk had willen ondernemen, te gevaarlijk werd ge acht wegens de gevechten in het ge bied tussen de hoofdsteden van Liba non en Syrië. Het aantal mensen dat vertrok vormt minder dan tien procent van de bui- i "nlandse gemeenschap in Libanon. De meesten menen blijkbaar dat er geen reden tot haast is om te vertrek ken, ondanks de voortdurende crisis en de sluiting van het vliegveld van Beiroet. Verscheidene vertrekkende buitenlanders verklaarden dat zij al leen maar van de gelegenheid ge bruik maakten om op vakantie te gaan of zaken te regelen voordat zij weer, indien mogelijk, naar Libanon zouden terugkeren. De Britten zullen vandaag opnieuw proberen een konvooi over de weg naar Damascus te sturen. De geëvacueerden zullen zo spoedig mogelijk na aankomst in Athene naar hun land van herkomst worden overgebracht. In Damascus zei Machmoed Riad, secretaris-generaal van de Arabische - De Amerikanen hebben gisteren met succes 263 landgenoten, geëvacueerd uit het door de oorlog verscheurde Libanon. AMSTERDAM Door ook in de twintigste achtereenvolgende in terland ongeslagen te blijven is Tsjechoslowakije gisteravond de nieuwe Europese kampioen ge worden. De Tsjechen verspeelden in de van spanning zinderende fi nale weliswaar een 2-0 voorsprong het werd in de allerlaatste se conde nog 2-2; een score die ook na de twee verlengingen van 15 minuten op het scorebord prijkte maar het onberispelijk benut ten van alle vijf de noodzakelijk geworden strafschoppen bezorgde de ploeg van Vaclav Jezek de titel. Voor de Westduitsers miste Uli Hoeness de vierde strafschop én verspeelde daarmee de kans op prolongatie van de titel. Met de strafschoppenloterij een onbevredigend eind van een titel- toernooi dat in alle vier de finale wedstrijden extra speeltijd nodig had; een bewijs hoe gering de krachtsverschillen wel waren kwam het einde aan een voor Ne derland toch nog plezierig afgeslo ten toernooi. Zaterdagavond was via een 3-2 zege <na verlenging) op Joegoslavië de derde plaats veilig gesteld. Nederland speelde met het „elftal van de toekomst", aan gezien mag worden aangenomen dat met het vertrek van George Knobel (op de foto viert hij met Willy van de Kerkhof zijn laatste Oranje-zege; hij begon ook met winst) als bondscoach ook het ein de van het „vedetten-tijdperk" zal zijn aangebroken. De KNVB is in middels op zoek naar een nieuwe „eerste" technische man. De keu ze daarbij is nog volledig open en zelfs bestaat de mogelijkheid, dat een clubcoach tijdelijk wordt aan getrokken. Liga, gisteren te hopen dat de voor hoede van een Arabische vredes macht deze week nog in Libanon zal aankomen. Op eeo persconferentie verklaarde hij dat de duizend manschappen op het vliegveld van Beiroet zullen worden gelegerd, als eerste stap op de weg naar herstel van de verbindingen. De hoofd- Met het losgooien van de vang van èèn van de molens hebben mr. Pieter van Vollenhoven en zijn zonen Maurits en Bernhard zaterdag bij Alblasserdam de molendagen van Kinderdijk geopend. macht zal later volgen, aldus Riad. die echter geen tijdstip noemde en ook niet aangaf hoe groot de strijd macht zal zijn. In antwoord op vra gen zei hij dat een leger van 6.000 man ongeveer twee miljoen dollar per maand zou kosten. Op het ogenblik bevinden zich nog geen leden van de vredesmacht in Libanon. aldus de secretaris generaal. De Libische soldaten die er nu zijn, behoren niet tot dit leger. Vervolg op pagina 5, le kol. Van een verslaggever AMSTERDAM De 20-jarige René Borst uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam doodgestoken. Dat gebeurde bij een ruzie in de Leidsekruisstraat. De verdachte van deze steekpartij, de 21-jarige timmerman H J. van G kon in de loop van de nacht worden aangehouden. Het slachtoffer was met een vriend in café Flame. Daar kreeg hij ruzie met vier Amsterdammers. Volgens de po litie ging het daarbij vermoedelijk om een meisje. De portier van het café heeft de ruziemakende jongens buiten de deur gezet. Maar buiten werd verder gevochten. René kreeg plotseling vier steken in de borst. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. „Het is zeker niet zo dat Van de Hulst junior er is dankzij Van de Hulst senior. Ik durf zelfs te zeggen dat het tegenovergestel de wel eens het geval zou kun nen zijn." Deze uitspraak deed Willem van de Hulst jr tijdens het gesprek dat Fred Lammers in Wijk bij Duurstede met hen. had. Overigens is er, zo kwam daarbij ook uit de verf, geen sprake van rivaliteit tussen de twee Van de Hulsten. ,,Mijn va der was mijn beste vriend," zo vertelde de man die er nooit behoefte aan heeft gehad de op volger van Jetses of Isings te zijn. Over dit alles leest u op pagina 6. Nederlandse juristen bij een in Leeuwarden3 Buitenland: Na onlusten voedseltekort in Z. Afrika5 Kerk; Shell speelt grote rol in de apartheid2 Kunst: Martha Graham nog altijd voorgangster moderne danskunst7 AMSTERDAM Bij de d/rectie van de Rijkspostspaarbank en een deel van de Amsterdamse gemeenteraad is bezorgdheid ontstaan over recente uitlatingen van staatssecretaris Van Hui ten (PPR) om uitbreidingen van de activiteiten van de RPS en de post- cheque- en girodienst niet in de hoofdstad, maar in Leeu warden onder te brengen. Brieven van lezers Radio en TV Strips, feuilleton Puzzel Van een verslaggever DEN HAAG Drs. G. Nooteboom uit Den Haag stapt uit de fractie van D'66 in de Tweede Kamer, maar blijft voorlopig wel Kamerlid. De reden van deze stap is niet dat hij het oneens zou zijn met de politieke koers van D'66 Het zijn eerder inter ne meningsverschillen in de fractie die hem tot deze stap hebben ge bracht, zo heeft de heer Nooteboom in een brief aan de Kamervoorzitter gezegd. De Rijkspostspaarbank wil op korte termijn uitbreiden met een afdeling persoonlijke leningen en op den duur samen met de postgiro en mogelijk ook de Amsterdamse gemeentegiro een postbank oprichten. Enige tijd geleden heeft de Tweede Kamer toegestemd in de oprichting van de afdeling persoonlijke lenin gen, en deze week zal in de minister raad het voorontwerp van de postbank-wet worden besproken. Daarin wordt Amsterdam als vesti gingsplaats genoemd. Bij een bezoek aan de Rijkspostspaarbank in de hoofdstad, een maand geleden, en in een brief die hij samen met staatsse cretaris Polak aan de Tweede Kamer richtte, heeft staatssecretaris Van Huiten in het kader van het sprei- dingsbeleid de voorkeur gegeven aan Leeuwarden als plaats waar de nieu we activiteiten van de RPS en de postgiro moeten worden onderge bracht. Gering Bij vestiging van de afdeling per soonlijke leningen in Leeuwarden zijn volgens de directeur van de rijkspostspaarbank, drs. J. Matthijs- se, de kansen op slagen uiterst ge ring. Voornamelijk omdat in Amster dam als centrum van banken de no dige kennis aanwezig is om de afde ling op te richten. De RPS wil met de afdeling persoon lijke leningen tien procent van de huidige markt voor zijn rekening ne men. Dit betekent werkgelegenheid voor 200 d 300 man. Als streefdatum voor de oprichting van de nieuwe afdeling wordt gemikt op 1 januari volgend jaar. Wanneer de afdeling in Leeuwarden wordt ondergebracht, zal de oprichting echter belangrijke vertraging ondervinden en zullen de levenskansen aanzienlijk verminde ren. aldus drs. Mathijsse. Van een verslaggever SCHIJNDEL De zesjarige Alber- tus Voets uit Oss is zaterdagavond op de camping De Heidebloem ln een vijver gerrakt en verdronken Italië zit letterlijk middenin historische verkiezingen. Daar hebben we dus nu weinig zinnigs over te mel den, en we doen ook niet alsof. Morgen de uitslagen en tot die tijd geen toestanden. Er was trouwens genoeg te doen in de rest van de wereld. Nieuwe abonnee: Straat; Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres; Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunsllederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se loromoliefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ le Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstevoordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste J termijn fl Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1