PLO blij met Frans aanbod zou wel op Ford stemmen Nieuwe onlusten Zuid-Afrika Smith: hulp VS in crisis acceptabel Mogelijke redding voor Belgische krantengroep WMO: het kan vriezen of dooien maar kijk uit Parijs wil ronde tafel conferentie over Libanon Concorde mag niet landen bij Zürich Rhodesische troepen doden 24 zwarte nationalisten Senator Hays neemt afstand van post in Amerikaans Congres Presentie EG economische top onzeker Grenswachten door de DDR vrijgelaten Argentijnse generaal vermoord ZATERDAG 15 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET uïf BEIROET (AP, UPI, Reuter) Op een persconferentie in Parijs f36) verklaarde de vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdings* beweging (PLO), Ezzedinê Kalak, het Franse aanbod om een- ronde tafelconferentie te organiseren over het conflict in Libanon te verwelkomen. De Franse president Giscard d'Es- iu4 taing had het aanbod gedaan op een diner ter ere van het bezoek van zijn Syrische ambtgenoot, Assad. Gis card d'Estaing herhaalde ook het aanbod om een Franse vredesmacht naar Libanon te sturen. Op de tweede dag van zijn bezoek aan de Franse hoofdstad verklaarde de Syrische gif president, dat het nooit tot botsingen tussen Syrische en Palestijnse eenhe den in Libanon was gekomen. Vol gens Assad hadden er alleen vijande- lijkheden tussen de Palestijnen on- oi derling plaats gevonden. Assad zei verder een pan-Arabische poging om het conflict in Libanon op te lossen te verwelkomen. Verder bevestigde As- eljsad, dat de premiers'van Syrië en pi -Egypte elkaar volgende week in de ïtó Saoedi-Arabische hoofdstad Riad wi zouden ontmoeten om over Libanon en de gespannen Egyptisch-Syrische sj betrekkingen te praten. Ondertussen is gistermiddag een konvooi van een twintigtal auto's met westerse vluchtelingen uit Bei roet aangekomen in de Syrisóhe hoofdstad Damaskus. Het konvooi was georganiseerd dooer de Britse ambassade in de Libanese hoofdstad. Bij het geëvacueerde ambassadeper soneel hadden zich andere westerlin gen voor eigen risico kunnen aanslui ten. Het konvooi was begeleid door Libische en Syrische militairen en Palestijnse verzetsstrijders. In een bestelauto waren de kisten met de stoffelijke resten van de Amerikaan se ambassadeur in Beiroet, Francis Meloy jr en de raad voor econo mische aangelegenheden, Robert Waring die samen met hun Libanese BERN (Reuter) Zwitserland heeft een verzoek van Air France om nog dit jaar vluchten met het superso- T hische verkeersvliegtuig Concorde, op Zürich toe te staan, afgewezen imdat de mensen die bij de luchtha- i ren wonen, er te veel geluidsoverlast I van zouden ondervinden. Het Franse verzoek betrof vijf char tervluchten die Air France in samen werking mét een Zwitsers reisbureau komende herfst tussen Zürich en Ca sablanca wilde uitvoeren. Volgens de Zwitserse rijksluchtvaartdienst had men dan op de luchthaven van Zü rich het lawaai van de Concorde met verschillende ladingen kunnen me ten. Dit zou van nut kunnen zijn bij het bepalen van een standpunt ten aanzien van eventuele verdere ver gunningen voor vluchten met de Concorde. De door Air France voorgestelde vluchten zouden echter worden uit gevoerd in een periode waarin ver- nieuwingswerkzaamheden aan een startbaan toch al extra- geluidsoverlast voor de omwonen den betekenen. Om deze reden was besloten dit jaar afwijzend te reage ren op de aanvrage van Air France. De rijksluchtvaartdienst voegde hieraan toe, dat er nooit sprake is geweest van het openen van een ge regelde dienst op Zwitserland met Concordes. chaufféut woensdag in Beiroet zijn doodgeschoten.' In Beiroet wordt ge meld dat de drie mannen die door de PLO op verdenking van de moord op de Amerikanen werden aangehouden een bekentenis hebben afgelegd. De stoffelijke resten zijn inmiddels per vliegtuig naar de Verenigde Staten overgebracht. President Ford van de Verenigde Staten heeft een reis naar dè Ameri kaanse staat Iowa gisteren afgezegd, waar hij een diner zou bijwonen sa men met zijn republikeinse te genstander Ronald Reagan, om de evacuatie van Amerikanen uit Liba- non persoonlijk te kunnen leiden. Ford had gisteren de Amerikaanse ambassade in Beiroet opgedragen de evacuatie, van bijna elfhonderd Amerikanen uit Libanon te organise ren vanwege de „onzekerheid van de situatie". Wel zal de Amerikaanse ambassade in Libanon open blijven om te pogen bij te' dragen tot het bereiken van vrede in het land. Het is de bedoe ling, dat het eerste konvooi Ameri kanen, vandaag uit Beiroet vertrekt., Compromis Volgens goed ingelichte kringen rond de rechtse president van Liba non, Soeleiman Franjièh, is de secre taris-generaal van de Arabische Liga Mahmoud Riad er nog niet ih" ge slaagd christenen en moslems nader tot elkaar te brengen over dë rol van het pan-Arabische vredesleger. Riad is nu in Saoedi-Arabië waar hij pro beert steun te krijgen van de rijke en invloedrijke Saoedi's om een compromis tot stand te brengen, al dus de woordvoerders. De Christenen willen een zwaar be wapend pan-Arabisch leger om er samen met Syrië op toe te zien dat er geen bestandsverbrekingen plaatsvinden. De-Palestijnen willen lichtbewapende waarnemers die de Syriërs geheel dienen te vervangen, aldus dezelfde bronnen. Inmiddels zijn er berichten binnen gekomen over opnieuw uitgebroken gevechten tussen Syrische troepen en leden van de Dr-uzen, een moslem sekte in de bergen vlakbij de provin cie waar de linkse leider Kamal Joemblatt woont. Libanese veilig heidstroepen en Palestijnse militia's hebben verklaard dat de Syriërs, die woensdag met zwaar artillerie- geschut het dorp Aindara bin nentrokken, de dorpelingen ontwa pend hebben, maar dat er nog steeds wordt gevochten in het gebied. Ook in het skigebied, 24 kilometer ten noorden van Beiroet, zouden weer gevechten zijn uitgebroken, evenals in de achterbuurten in het zuidoosten van Beiroet. Volgens een bericht van radio- Beiroet, dat in handen is van de moslems.trekken rechtse militia's zich- samen rond het vluchtelingen kamp en de naburige moslem concentratie in Nabaah, in het chris telijke deel van Beiroet, waar ze zich voorbereiden op een aanval. De twee gebieden staan onder artil lerievuur van omliggende christelij ke stellingen, en Syrische ge vechtsvliegtuigen hebben rond de middag verkenningsvluchten boven het gebied uitgevoerd, aldus de uit zending. SALISBURY (Reuter) De Rhodesische premier Ian Smith i$er een voorstander van dat de Verenigde Staten rechtstreeks mee doen in het zoeken naar een oplossing voor de crisis in Rhodesië. Smith zei dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse televi siestation ABC. die na gevechten Een Israëlische arts behandelt samen met zijn assisten Libanezen, in hun land de grens over zijn gekomen. (vervolg van pag.l) Vorster waarschuwde de opstandige zwarten hun acties onmiddellijk te staken. „Wij zullen ons niet laten intimideren en de orde zal tot elke prijs worden gehandhaafd", zei hij. Volgens de premier maken zij die denken dat de autoriteiten zullen aarzelen op te treden een grote fout. De woorden Tan Vorster werden in Kaapstad uitgelegd als een waarschuwing dat de veiligheids troepen nog harder zullen optreden als de relletjes voortduren. Hij zei dat de onderwijsinstellingen die bij de rellen betrokken waren voor on bepaalde tijd gesloten zullen blijven. Daarbij zijn de zwarte universiteit van Zoeloeland, aan de kust van Natal, waar studenten gisteren ge bouwen in brand staken en talrijke scholen in de Afrikaanse randge meenten van Johannesburg. Een donderdagavond gepleegde poging tot brandstichting in de zwarte uni versiteit van Pietersburg, 320 km ten noorden van Johannesburg, is vol gens de politie mislukt. Sterke een heden van de politie hadden het ter rein afgegrendeld. Burgerwacht In de voorname wijk Sandton in ■Johannesburg hëeft de blanke bevol king zelf een burgerwacht gemobili seerd nadat auto's van blanken door zwarten met stenen waren bekogeld. Het hoofd van de politie, Jan Visser, riep de blanken op hun kalmte te bewaren. „Ik heb van mijn superieu ren het groene licht gekregen om hard op te treden waar dat nodig is", zei hij. Visser verklaarde verder dat eenheden van leger en marine en van de territoriale reserve in staat van alarm zijn gebracht. Openbare bij eenkomsten zijn verboden. WASHINGTON (AFP, UPI, Reuter) De 65-jarige Wayne Hays, die er van wordt beschuldigd dat hij er op kosten van het Congres een maitres- se op na heeft gehouden, heeft laten weten dat hij zich terugtrekt als voorzitter van de commissie voor administratieve zaken van het Huis van Afgevaardigden. Naar de voor zitter van het Huis, Carl Albert, gis teren meedeelde, is de ontslagbrief van Hays al naar hem onderweg. Terwijl hij dit zei waren de ongere geldheden in de zwarte woonwijken nog volop gaande. In die chaos was niet vast ie stellen of het schieten van de politie vanuit de blanke wij ken opnieuw mensenlevens had geëist, maar in sommige berichten wordt melding gemaakt van tien do den. Wel staat vast dat tientallen zwarten met verwondingen in zie kenhuizen zijn opgenomen. In Soweto, waar de moeilijkheden woensdag begonnen na protesten van neger- en kleurlingenstudenten tegen de verplichte lessen in 't Afri kaans, volgens hen de taal van de blanken, trokken nog steeds groepen opstandige jongeren door de straten. Uit de uitgebrande overheidsgebou wen kwamen dikke rookwolken. In Alexandra stonden verscheidene overheidsgebouwen en de Neder duits Gereformeerde kerk in brand. Op de Engelstalige universiteiten van Kaapstad en Witwatersrand (Jo hannesburg) hielden blanke studen ten een protestbetoging tegen het optreden van de politie. Zij hadden spandoeken bij zich waarop anti- regeringsleuzen stonden. Toen de politie kwam om een eind aan de bijeenkomst te maken gingen de be togers rustig uiteen. De politie heeft gisteravond verklaard te vrezen dat er een nacht van geweld op komst is. Vrijdag is betaaldag en dan wordt er vermoedelijk weer veel gedronken, aldus een politieman. Wereldraad In een verklaring naar aanleiding van de gebeurtenissen in Soweto en andere zwarte woonoorden bij Jo hannesburg heeft de Wereldraad van Kerken haar leden opgeroepen tot actie om de regering van Zuid-Afrika te dwingen te gaan voldoen aan de gewettigde verlangens van de zwarte bevolking. De oproep aan de lid-kerken is vervat in een verklaring, namens de wereldraad uitgegeven door dr Allam A. Brash, waarnemend secretaris generaal. In de verklaring vanuit Genève wordt de tragedie die op gang kwam, betreurd en wordt aangedrongen op onmiddellijke stappen om de ge beurtenissen een wending ten goede te geven. De Zuidafrikaanse autori teiten, aldus de Wereldraad, zouden moeten ophouden met hun pogingen om de gerechtvaardigde protesten met geweld de baas te worden en zouden onmiddellijk moeten begin nen gehoor te geven aan de eerlijke wensen van de zwarte mensen. Ook de Wereldraad keurt de gedwongen invoering van het Afrikaans op de betreffende zwarte scholen af. BRUSSEL (Reuter, AP) Frankrijk wil zich niet neerleggen bij het be sluit van de andere landen van de Europese Gemeenschap om de EG officieel op de economische topcon ferentie op Puerto Rico te laten ver tegenwoordigen door EG-voorzitter Gaston Thorn, de Luxemburgse pre mier en Francois-Xavier Ortoli, de voorzitter van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG. „Ik ben werkelijk erg geïnteresseerd. Het zou arrogant vgn me zijn als ik een aanbieding van een lid van de vrije wereld om mee te helpen afwees en wel in het bijzonder als het de leider van de vrije wereld betreft", aldus Smith. Het streven van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger om het blan ke minderheidsbewind in Rhodesië veranderd te krijgen in een zwart meerderheidsbewind een standpunt dat Kissinger onlangs bij zijn bezoek aan Afrika bekend maak te noemde Smith onjuist en kortzichtig. Volgens hem is Kissinger in „een communistische val" getrapt. Er is geen sprake van dat er over het vraagstuk van het zwarte meerder heidsbewind een volksstemming wordt gehouden. „Dit ls geen prak tische oplossing want de meerder heid van het volk kan lezen nóch •schrijven. De zwarte Rhodesiërs be grijpen niets van het democratische systeem dat wij hen proberen bij te brengen. Zij hebben hun stamver banden." Smith was van mening dat een zwart meerderheidsbewind niet onvermijdelijk is. Hij zou het „tra gisch" vinden als er een regering zou worden gevormd zonder blanken er in. „Als je bekijkt hoeveel de blanke heeft gedaan voor dit deel van de wereld.'' Een woordvoerder van de Rhode sische veiligheidstroepen heeft giste ren meegedeeld dat de afgelopen twee dagen 24 guerrillastrijders om het leven zijn gekomen bij gevech ten. Eén Rhodesische soldaat zou ge wond zijn geraakt. Het aantal omge komen guerrilla's zou het hoogste in zo'n kort tijdsbestek zijn sinds eind 1972. Volgens officiële regeringsbron nen zijn er sinds begin dit jaar 346 zwarte guerrillastrijders omgeko men. De veiligheidstroepen zouden 45 man hebben verloren. Volgens de verklaring van de veilig heidsfunctionaris hebben de guerril lastrijders een blanke boerderij aan gevallen en zou geprobeerd zijn een brug op te blazen. Drie zwarte Afrika nen zouden om het leven zijn geko men: twee doordat landmijnen tot ontploffing kwamen en één zou door de guerrilla's zijn doodgeschoten. BRUSSEL (ANP) Voor de moeilijkheden van de zogeheten Standaard-groep (uitgeefster van de voornaamste Vlaamse krant-, de Standaard, plus vier andere dagbladen en een aantal weekbla den) lijkt voorlopig een oplossing bereikt te zijn. Frankrijk gaat niet akkoord met een voorstellenpakket, dat erin voorziet de aanwezigheid van de EG bij der gelijke topconferenties in de toe komst te regelen. De ministers van buitenlandse zaken van de ge meenschap zullen maandag op een bijeenkomst van de landen van de Organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling OESO de nieuwe problemen bespreken en mogelijk volgende week nog een in formele bijeenkomst houden. Eerder bestond gisteren algemeen de indruk dat de EG-landen uit de problemen waren met de „afvaardi ging" gastheer president Ford moet de EG nog officieel vragen van Thorn en Ortoli. OOST-BERLIJN (Reuter) Günter Gaus, hoofd van de Westduitse mis sie in Oost-Berlijn, heeft meegedeeld dat de twee leden van de Westduitse grenswacht, die dinsdag op Oostduits grondgebied zijn gearres teerd, gistermorgen zijn vrijgelaten. Donderdagavond laat werd officieel bevestigd dat een ontwerpakkoord bereikt was voor overname. Dit ont werp is gisteren met de vertegen woordigers van 1800 werknemers van de groep besproken. De inhoud van het akkoord werd niet. bekend gemaakt. In de loop van donderdag was er veel beroering onder het personeel. Be kend was dat André Leysen, leider van de belangrijke financiële groep Ibel, de kranten Wilden overnemen. Deze financiële groep wilde echter dat' eerst de 1800 werknemers van de Standaard-groep ontslagen zóuden Worden. Ze kónden dan opnieuw in dient treden, rhet; verlies van hun dienstjaren, met een proeftijd van drie tot zes maanden en met een ontslagtermijn van zeven dagen. Het journalistieke personeel wees dit donderdag van de hand. Er werd ge sproken met de Staatsscretaris vóór Vlaamse streekcommissie, de'Hoore, waarbij de eis op tafel werd gelegd dat de overheid slechts de helpende financiële hand zou reiken als de werkgelegenheid gewaarborgd werd. Dè staatssecretaris zegde dit toe. Enkele weken geleden werd bekend dat het Belgische Standaardconcern op instorten stond. De drukkerij van het concern, de NV Periodica, werd inmiddels al failliet verklaard en twee andere NV's hebben uitstel van betaling gevraagd. Het hele concern heeft een schuldenlast die door insi ders geraamd wordt op een bedrag van 70 miljoen gulden. GENEVE (Reuter, UPI) De organisatie voor meteorologie van de Verenigde Naties, WMO, doet een dringend beroep op de lidstaten om aandacht te besteden aan de gevolgen van kli maatsveranderingen. Een WMO-rapport waarschuwt dat het verbranden van olie. gas en kolen de hoeveelheid kooldioxyde in de at mosfeer verhoogt. „Volgens de beste informatie die ter beschikking staat zou een omvangrijke verhoging de gemiddelde temperaturen over de he le wereld enkele graden verhogen. Daardoor zouden grote veranderin gen optreden in de verdeling van de regenval", aldus het rapport. „Zelfs een bescheiden verandering van het klimaat zoü ernstige sociale en eco nomische gevolgen hebben. „Produk- door Victor Zorza Het Kremlin moet op dit moment bezig zijn met de keus van hun favoriet bij de verkiezingen in de Verenigde Staten. Verder bezint het Kremlin zich over de manier waarop het zijn favoriet kan steunen. Als de uiteindelijke strijd zou gaan tussen Jimmy Carter en Ronald Reagan, dan zou de keus niet moeilijk zijn, want de Sowjet pers heeft Reagan herhaaldelijk afgeschilderd als een razende koude-oorlog-hitser. Maar als de keus beperkt blijft tot Carter en president Ford, dan zou het Kremlin wel eens voor een moeilijk dilemma kunnen komen te staan. De eerste vraag voor het Kremlin is of het zich eigenlijk wel met de ver kiezingsstrijd moet bemoeien. Zon der twijfel zullen er mensen zijn die zullen adviseren om zich niet in te laten met zoiets onvoorspelbaars als het politieke proces in de Verenigde Staten. Nikita Chroestjew pochte al tijd dat hij John Kennedy had gehol pen de verkiezingen van 1960 tegen Richard Nixon te winnen. Maar het was Kennedy die Chroestjew de meest pijnlijke tegenslag op het ter rein van de buitenlandse politiek be zorgde: de crisis om de raketten op Cuba. Leonid Breznjew nodigde Nixon uit naar Moskou voor een spectaculaire topconferentie die dui delijk bedoeld was om de verkiezin gen van 1972 te beïnvloeden, maar Nixon bleek niet in staat de politieke schuld die hij had opgelopen, terug te betalen. De bewering dat het Kremlin verkie zingsgunsten kan verlenen aan wes terse politici is echter zeer wel geloof waardig. Onder degenen die naar de Sowjet-Unie gereisd zijn om stem men te winnen bij de verkiezingen in hun eigen land bevonden zich de pre mier van Engeland, Harold MacMii- J| lan, president Georges Pompidou Frankrijk, bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland, om nog maar te zwijgen over president Nixon. Maar hun bezoeken leerden het Kremlin wel dat het iets weg te geven of iets te onthouden had, wat anderen juist wilden hebben. Ontspanning In hoeverre dit van toepassing is op de komende verkiezingen zal afhan gen van de mate waarin het buiten lands beleid meespeelt in de verkie- zinsstrijd. De meeste waarnemers in de Verenigde Staten geloven dat de verkiezingsstrijd beslist wordt door binnenlandse aangelegenheden, maar de meest vooraanstaande ana lyse in de Sowjet-Unie die tot dusver verschenen is. in het in Moskou ver schijnende blad „USA", beweert pre cies het tegendeel. Het geeft een hele reeks argumenten, ontleend aan perspublikaties in de Verenigde Sta ten. om aan te geven dat het buiten lands beleid van president Ford hem wel eens zou kunnen laten winnen, uiteraard onder het voorbehoud dat hij blijft bij de politiek van ontspan ning. Als het Kremlin dit soort analyses krijgt (en dat is waarschijnlijk het geval, aangezien „USA" het blad is van de Amërikanologen in het Krem lin), dan moet de conclusie zijn dat sommige adviseurs geloven dat de Sowjet-Unie de uitslag van de verkie zingen kan beïnvloeden. Als het bui tenlands beleid en de ontspanning een belangrijk onderwerp in de ver kiezingsstrijd worden, dan zou het Kremlin in de gelegenheid zijn om president Ford meer stemmen te be zorgen door zijn buitenlands beleid meer succes te gunnen dan het nu schijnt te hebben. De politiek van de Sowjet-Unie in Angola maakt van de ontspanning een schijnvertoning en moet presi dent Ford daarom enige stemmen kosten. Maér als het Kremlin nu zou doen alsof het Angola had weggeven als reactie op de druk van het Witte Huis (door bijvoorbeeld de Cubaan se troepen terug te trekken) dan zou men kunnen betogen dat Ford daar door enige stemmen zou kunnen winnen. Maar er zijn ook vele andere punten waarop een gematigder poli tiek van de Sowjet-Unie electoraal voordeel voor president Ford zou kunnen betekenen: van het Midden- Oosten tot de besprekingen over de beperkingen van de kernwapens (SALT). Iets dergelijks kunnen de voorstanders van een actief beleid van het Kremlin betogen. Vertrouwen Maar waar heeft het Kremlin het meeste aan? De leiders en de diplo maten van de Sowjet-Unie, die de besprekingen hebben gevoerd met het span Nixon-Kissinger en daarna met Ford-Kissinger zullen zeker tot de conclusie kunnen komen dat een Republikeinse regering meer ge neigd is om de ontspanning te steu nen dan een Democratische. Eén van de eerste Sowjet-argumenten om met Nixon zaken te doen (ook dit argument werd toen gepubliceerd in het blad „USA") was het feit dat een Republikeinse president het zich be ter zou kunnen permitteren om de concessies te doen die noodzakelijk zijn voor het bereiken van over eenstemming, omdat de rechtervleu gel hem meer zou vertrouwen dan een Democraat. Een ander voordeel is, zoals Moskou het ziet. dat Ford zijn lot al verbon den heeft aan ontspanning en de Salt-besprekingen, hoeveel reserves hij ten aanzien van details ook mag hebben, terwijl Carter dat nog niet heeft gedaan. Liever de duivel die je kent, zal men in Moskou zeggen. Zodra Reagan uit de race genomen is, kan Moskou Ford helpen de ont spanning voor verkiezingsdoelein den uit te spelen door bij de SALT- bespreklngen voorwaarden te accep teren die Kissinger in staat zouden stellen te beweren dat hij opnieuw een historische doorbraak heeft bereikt. Als Moskou president Ford aan een overwinning zou helpen, dan zou diens volgende ambtstermijn de laatste zijn. In de komende vier jaar zou president Ford de handen vrij hebben omdat hij zich niet hoeft te laten leiden door verkiezingsoverwe gingen. Dat zou hem in staat stellen over een omvattender ontwape ningsovereenkomst te onderhande len en zijn plaats in de geschiedenis te verdienen. Het Kremlin zal zich realiseren dat een president die reke ning moet houden met de volgende verkiezingen, of hij nu Nixon, Ford of Carter heet, aandacht moet beste den aan de onvermijdelijke bezwa ren van de rechterzijde. Als Carter de volgende president wordt, dan moet hij steeds over zijn schouder achterom kijken, maar als Ford het wordt, dan kan hij zich veroorloven alleen naar het nageslacht te kijken. Verliezer Al deze argumenten wekken de in druk dat Moskou overhelt naar steun voor president Ford maar alleen dan wanneer deze een goede kans maakt Carter te verslaan. Als Ford zou verliezen dan zou iedere steun die het Kremlin hem zou heb ben verleend, Carter kunnen ver vreemden van Moskou en hem zelfs boos kunnen maken, zodat ook Mos kou uiteindelijk de verliezer zou kunnen zijn. De vooruitzichten voor ontspanning en de SALT-besprekingen zouden dan onder de volgende regering aan zienlijk verslechteren in plaats van verbeteren. Dit zijn de argumenten Sowjct-partijleidcr Leonid Breznjew die de strategen van de buitenlandse politiek in het Kremlin momenteel tegen elkaar afwegen bij het voorbe reiden van de beslissing die ze zullen moeten nemen als Ford en Carter gekozen worden tot presidentskan didaten &ls ze tot kandidaten ge kozen worden. tiegebieden van voedingsgewassen zouden gaan verschuiven. Maar opwarming is niet de enige zorg van de meteorologen. Tegelijkertijd zouden natuurlijke verschuivingen van het klimaat namelijk kunnen Jei- den tot op de lange duur koudere weersomstandigheden. „Kennis van het klimaat in het verleden sugge reert dat de interglaciale (tussen twee ijstijden optredende) warmte van de afgelopen 8000 jaar uiteinde lijk plaats zal maken voor een kouder regime". Een wereldwijde afkoeling van maar één graad zou het groeiseizoen ver korten en de grenzen verschuiven van de grote produktiegebieden van tarwe. Op middelbare en hogere breedten zouden visvangst en hoütprodüktie teruglopen. Maar veel kennis om klimaatsverschuivingen te kunnen, voorspellen ontbreekt nog, aldus WMO. Door het groeien van de wereldbevolking is de mens meer en meer van klimaatsveranderingen en weersomstandigheden afhankelijk. De al bestaande kennis van natuur lijke klimaatswijzigingen op korte termijn, hoe beperkt ook, zou volgens de organisatie doeltreffender moeten worden gebruikt bij het plannen van economische en sociale ontwikke- ling- BUENOS AIRES (AP. UPI, Reuter) In de Argentijnse hoofdstad ls de noodtoestand uitgeroepen na de moord op het hoofd van de Argen tijnse federale politie, generaal Cesa- reo Cardozo. Cardozo kwam gisteren om het leven toen er een bom in zijn woning ont plofte. Bij de ontploffing zouden ook Cardozo's vrouw, dochter en moeder gewond geraakt zijn. Na de ontplof- iing werd onmiddellijk de wijk waar in Cardozo's woning gelegen is afge sloten en werden er wegversperrin gen opgericht. Duizenden politie mannen openden met behulp van hefschroefvliegtuigen de jacht op de daders. De vijftigjarige Cardozo werd een week na de staatsgreep in Argentinië in maart tot hoofd van de federale politie benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7