Laat man ook huishouding doen' Verder bezuinigen op defensie moeilijk Gebruik dienstauto's wordt flink beperkt uTH?cHTaCDhe\!!fr"fefv!en Geheel dichte dam in Oosterschelde had 300 miljoen meer gekost Hfff ^avo blijft niet meer buiten schot «Uantjes fel over plannen van VVD 5ot bezuinigen Goes koopt i bomen van J wethouder Den Uijl tegen verklaring over de markteconomie Postzegels brengen grote bedragen op f Kamervragen over beveiliging van twee kerncentrales Film over Rembrandt KIP-Hoogeveen overweegt fusie met Zweeds bedrijf lipoersma wil advies over werkende gehuwde vrouw MOROTAI HET PANNETJE VAN OLIEMANS E1 ATERDAG 19 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 fan onze Haagse redactie DEN HAAG Het werkelijke gevecht om de defensiebezuinigin- jen zal pas volgende week, als het kabinet begint met de opstelling van een begroting voor 1977, uitbreken. )an zal moeten blijken of het voor ninister Vredeling (Defensie) moge- ijk is een vorig jaar afgesproken blij kende bezuiniging op defensie van 30 miljoen (te beginnen in 1977) te iereiken zonder aantasting -van Na- ro-taken. 'olgens defensie is dat volstrekt uit- ;esloten na de bezuinigingen die Vre- leling al afgelopen weken heeft moe ien accepteren. Dat was om te begin- len het defensieaandeel in de alge- t d nene bezuinigingsoperatie tot 1980, teiO miljoen gulden in 1977, oplopend :el| lot 200 miljoen gulden in 1980. Voorts" laa noest Vredeling deze week nog eens ooi 127 miljoen gulden inleveren van de hi legroting van dit jaar. Deze 127 mil- efd oen (veel minder dan minister Dui- boi enberg van Financiën had ge- Soi raagd) werkt door in de volgende ren). ntj )pgeslokt ej, )eze twee ingrepen hebben volgens hjlefensie de ruimte die er nog was Heroor bezuinigingen buiten de Navo- daj ;evoelige sfeer opgeslokt. Tot nu toe vaJbleek het mogelijk het geld té vinden d ioor verlaging van personeelskosten, Ir|j londer overigens personeel te onts- eel3m de gevraagde 230 miljoen gulden ie vinden zal dat niet meer mogelijk Dan onze Haagse redactie ^JDEN HAAG De AR-fractieleider .antjes vindt de bezuinigingsplan- len die de WD heeft geopenbaard een alternatief voor het kabi- tsbeleid „weinig minder dan ihaamteloos." Aantjes wees er op vergadering gisterenavond in •usden op. dat de WD- :uinigingen zoekt door forse ingre- in bij de zwakste groepen in het binnenland en buitenland. Het be spaarde geld wil de WD ten goede doen komen aan alle ondernemingen ongeacht hun rendementspositie en aan een belastingverlaging, die meer ien goede kornet aan de hogere dan aan de lagere inkomens. ek. Dit is geen puinruimen, aldus Aan- ,jes, maar het op de puinhoop gooien jvan de meest kwetsbaren. Aantjes ide vindt dat mede gezien deze WD- jannen het dringend noodzakelijk 1 vs dat in het debat van volgende «ek zowel door progressieven als fristen-democraten bijdragen wor- 'in geleverd tot verbetering van de de afgelopen weken verslechterde ilitieke sfeer. Aantjes meent dat de :ogramma's van beide groepen lartoe goede aanknopingspunten leden. I Van een verslaggever W GOES De gemeenteraad van Goes heeft met acht stemmen voor en zeven tegen besloten om van wethouder J. H. Roose twee bomen te kopen voor der tigduizend gulden. De wethou der moest van zijn vierduizend vierkante meter grote tuin zes tienhonderd vierkante meter afstaan om de aanleg van een verkeersweg mogelijk te ma ken. Van de 262.250 gulden die met de hele aankoop gemoeid x was, was dertig mille bestemd voor aankoop van de twee bo men die precies aan de rand van de verkeersweg zouden ko men te staan. De Wethouder was bang dat de bomen binnen de kortste tijd het loodje zou den leggen: „Dan ben ik ze kwijt en ik ontvang er geen cent voor. Ik wil dat u ook die twee bomen van me koopt" liet hij het gemeentebestuur we ten. Zeven van de vijftien raadsleden voelden er niets voor; zij meenden dat met goe de controle en voorzichtige be handeling de twee oude bomen nog wel eeuwen zouden mee kunnen. Ten slotte bleek de kleinst mogelijke meerderheid vóór de transactie te zijn. zijn. Voor die bezuinigingen zou er minder materieel gekocht moeten worden of bepaalde Navo-taken kun nen worden afgestoten, Een dergelij ke ontwikkeling stuit op grote bezwa ren bij minister Vredeling, de rege ringsgezinde fracties van KVP en AR en bij de oppositie ter rechterzijde. Deze fracties in de Tweede Kamer beschouwen de plannen zoals neerge legd in de defensienota van 1974 ei genlijk al als een minimum en ze zijn niet bereid om nog verdere aantas ting van het budget zonder meer te accepteren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland zal zich in de vergadering van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (een club van voor namelijk rijke landen) volgende week in Parijs verzetten tegen een verklaring waarin, volgens premier Den Uyl, zonder enige reserve het èeloof wordt uitgesproken in de goe de werking van de vrije markteco nomie. Hij vindt een dergelijke ongenuan ceerde verklaring in strijd met het streven van rijke en arme landen naar een nieuwe economische orde, zoals dat is afgesproken in het kader van de Verenigde Naties.Juist in de relatie met de ontwikkelingslanden hebben wij de conclusie getrokken dat de markteconomie correctie be hoeft", aldus Den Uyl. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft besloten het gebruik van dienstauto's strak aan banden te leggen. Alleen ministers, staatssecretarissen en prins Bernhard, als inspecteur van de krijgsmacht, zullen voortaan nog een dienstauto dag en nacht ook voor particulier gebruik tot hun beschikking hebben. Tot nu toe hadden ook secretarissen-generaal van de ministeries dit voorrecht. Voorts wordt ook het gebruik van dienstauto's voor het vervoer van huis naar het werk sterk beperkt. Deze voorziening blijft wel gehandhaafd voor de secretarissen en directeuren-generaal van het departement en voor de hoogste militairen, luitenants-generaal en vice-admiraals bij de krijgsmacht, maar voor lagere topambtenaren en generaals wordt dit vervoer niet meer beschikbaar gesteld. Die moeten voortaan met eigen vervoer naar hun werk gaan. In Amsterdam werd gisteravond een demonstratie gehouden tegen het hardhandig optreden van de Zuid-Afrikaanse regering tegen de scholieren in Soweto bij Johannesburg. Voedingsbond CNV: Fout in brief van Westerterp dingsbond CNV (18.000 leden) houdt vast aan handhaving van de koopkracht voor de modale werkne mer. De bond is echter wel bereid genoegen te nemen met een gedeel telijke prijscompensatie waarbij de prijsstijging over november en de cember 1975 (circa 1.5 procent) wordt „kwijtgescholden" zodat een com pensatie van 3,5 procent resteert. Maar in ruil voor dit „offer" in de compensatie zou dan wel de aange kondigde btw-verhoging per oktober van twee procent moeten worden uitgesteld tot januari van het vol gend jaar. Secretaris Anbeek van de CNV-bond zei gisteren, dat zijn organisatie van mening is dat de koopkracht van de modale werknemer er op deze ma nier in 1976 per saldo niet achteruit hoeft te gaan omdat door uitstel van de btw-verhoging de prijsstijging over 1976 beperkt zou kunnen blijven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft zich in een brief aan de Tweede Kamer over de afsluiting van de Oosterschelde voor 300 miljoen gulden verrekend. Hij heeft daarvoor gisteravond per brief zijn excuses aangeboden aan Kamervoorzitter Vondeling. kening voor de doorlaatbare pijler- dam, die het kabinet eergisteren aan de Kamer voorlegde. Gezamenlijk verklaarden KVP. ARP en CHU een bedrag van 300 miljoen in de kosten berekening „kwijt te zijn". ARP-Kamerlid Schakel verklaarde gisteravond,dat nu in ieder geval één van de problemen die de CDA- partijen over de kostenopgaaf had den de wereld uit is. De fout betreft de opgaaf van de kosten voor het oorspronkelijke af- sluitplan van de Oosterschelde vol gens het Deltaplan, een geheel dichte dam in de Oosterscheldemonding. Volgens de brief zou dat 1250 miljoen hebben gekost. De minister trekt dat in de nieuwe brief nu recht door erop te wijzen dat dit bedrag 1550 miljoen gulden had moeten zijn. Er is overigens waarschijnlijk sprake van een type- of zetfout, want in de Oosterschelderapporten en in de persberichten is steeds sprake van een bedrag van ruim 1500 miljoen gulden. Misverstand Met deze mededeling aan Kamer voorzitter Vondeling is ook het be langrijkste misverstand uit de wereld dat bestond bij de drie grote chris tendemocratische fracties in de Tweede Kamer over de kostenbere- De heer Schakel, die in 1974 een op het nippertje verworpen motie in de Kamer indiende om zo snel mogelijk een dichte dam in de Oosterschelde aan te leggen, zal volgende week woensdag in het Kamerdebat niet terugkomen op die mogelijkheid. „Als minister Westerterp de opgave die de meerderheid van de Kamer hem gaf redelijk heeft vervuld, gaan we echt geen krenten wegen over vijf of tien miljoen gulden", aldus de heer Schakel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uitzonderlijk hoge bedragen voor vooral Nederlandse zegels hebben de afgelopen dagen de jubileumposfczegelveiling van het veilingbedrijf Rietdijk in Den Haag een recordopbrengst geleverd van anderhalf miljoen gulden. „Opzienbarend, nog nooit in Neder land vertoond", noemde een woordvoerder van de veiling de opbrengsten van sommige series ze gels. Zo ging een postfris blok van vier zegels van tien gulden uit 1899 van de hand voor 26.000 gulden, ter wijl de cataloguswaarde maar 7500 gulden bedroeg. Een enkele zegel uit dezelfde serie bracht 4900 gulden op (cataloguswaarde 1500 gulden). Andere uitspringers waren een ten toonstellingsserie uit 1924, die voor een vel van honderd zegels 19.000 gulden opbracht, de serie Kerken in oorlogstijd uit 1950 (per vel van hon derd zegels 15.000 gulden) en de zo- merserie Rembrandtzegels uit 1956 (14.000 gulden). Volgens de directie van de veiling is de opvallende waardestijging van Nederlandse zegels niet alleen een gevolg van een grote stroom zwart geld, maar ook van toenemende be langstelling van Arabische inves teerders. Zij zouden de grootste aan deelhouders zijn in de pakketten, die door een Zwitsers bankconsortium vooral in Nederland worden gekocht (vorig jaar kocht dit consortium voor 50 miljoen gulden en dit jaar zal waarschijnlijk eenzelfde bedrag wor den bereikt). Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is enige onrust ontstaan over de wij ze van bewaking van de kerncentra les in Dodewaard en Borssele. Dat vindt zijn oorzaak in de uitzending van VARA's Achter het Nieuws van donderdag waarin bleek dat men on gehinderd de kerncentrale kan be treden. Het PvdA-Kamerlid me vrouw Epema wil van de ministers Lubbers (economische zaken) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) weten of de slechte bewaking te wij ten is aan slecht naleven van de beveiligingsvoorschriften, of aan een falen van de apparatuur. Bovendien twijfelt zij aan het rijkstoezicht op de kwaliteit van de bewaking. Rita „Mijn kikkers kunnen niet tegen zul ke schokken" Jos Stelling maakt een film over het leven van Rembrandt die Pasen volgend jaar in première moet gaan. Frans Stelling beeldt de jonge Rembrandt uit. De zevenjarige Jeroen van der Velden speelt Titus. Vele Nederlandse Rijksmu sea hebben hun medewerking aarf de film verleend. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN KIP- kampeerwagens B.V. te Hoogeveen is in onderhandeling over een fusie met het Zweedse bedrijf Cabby. Bei de bedrijven zijn voor de volle 100 procent dochters van het Ameri kaanse Bendix-concern. Het zou echter de bedoeling zijn de beide zusterbedrijven na de fusie los te maken van het Bendix-concern. Het fijne van de nogal ondoorzichtig lijkende operatie is nog niet bekend. Dit tot ongenoegen van de vakbon den. Het personeel is via een omweg ingelicht, volgens districtsbestuur der Goudriaan van de Industriebond CNV, doordat de Industriebonden van het NVV en NKV zich niet aan een afspraak hebben gehouden. Af gesproken was namelijk, gezien het feit dat het bedrijf nog een wezenlij ke informatie wilde verstrekken, de ondernemingsraad nog niet in te lichten. Ook de NVV- en NKV- bonden waren het hier op formele gronden (in het kader van SER-fusie gedragsregels) mee eens, evenals de Industriebond CNV en de unie BLHP. De NVV/NKV-bonden hebben thans het personeel echter toch ingelicht ,door bij de ingang van het bedrijf stencils uit te reiken. Volgens de heer Goudriaan wordt hierdoor in feite de ondernemingsraad op een zijspoor gerangeerd. KIP- kampeerwagens heeft enkele moei lijke jaren achter de rug. Van de 560 personeelsleden in 1973 zijn er thans nog 135 werkzaam. APELDOORN Nadat hij donder dagavond in Apeldoorn met zijn mo tor was gevallen, is de negentienjari ge H. Kriboo uit die plaats gister nacht in het Julianaziekenhuis over leden. (ADVERTENTIE) fan een verslaggever ren van vrouwen naar combineerbaarheid van functies waarin leiding geven beids- en gezinstaken. >EN HAAG Vooral de gehuwde mannen zouden volgens minister Boersma over mannen een ro1 speelt. .Een van de doelstellingen van lun vrouwen instaat moeten stellen om werk buitenshuis te verrichten. Der h.uldi?.e regeringsbeleid is lannen zouden een belangrijk deel van de huishoudelijke taken op zich moeten De minister constateert een het bereiken van volledige idi- lemen waardoor de taak van de vrouw iets verminderd wordt, ijk. ar- linister Boersma zegtMBj^l..v.— en adviesaanvrage over de posi- beidsproces zijn als regel niet len Ie van de vrouw in het ar- afgesteld op het combineren in een De arbeidstijden in het ar- 'idsproces, waarbij hij onder jkekeer wijst op de mogelijkheid en gedurende minder dan elt 'gewone' werkdag te wer ker en. Hij heeft adviezen ge nei Taagd aan de SER en aan de in :ationale adviescommissie riancipatie. van beroepsarbeid met de tra ditionele praktijk dat de vrouw voor het gezin zorgt. In het algemeen is het perso neelsbeleid ook afgestemd op de verwachting dat de vrouw het beroep ziet als een tijde lijk iets, waarvan haar maat- toeneming van de deelname voor ieder die wil werken, door gehuwde vrouwen aan mannen en vrouwen, gehuwd het arbeidsproces Veel ge- en ongehuwd. Volgens minis- huwde vrouwen die (opnieuw) ter Boersma dient, ook bij de beroepsarbeid willen gaan huidige hoge stand van de verrichten worden echter ge- werkloosheid, als een gegeven confronteerd met de gevolgen voor het arbeidsmarktbeleid van onvoldoende beroepsop- aanvaard te worden, dat de komt: in zeer eenvoudige leiding of -ervaring in het ver- kansen op werk voor ieder functies waar promotiekan- leden, met weerstanden in het gelijk zijn. In dit verband ver- sen ontbreken of een lage be- bedrijfsleven om gehuwde wijst hij naar het extra stimu- loning geldt. Van directe on- vrouwen in dienst te nemen leringsprogramma 1976, dat gelykheid is sprake in de en met de problemen die onderdelen bevat die vooral weerstand tegen het bevorde- voortvloeien uit de moeilijke voor vrouwen van belang zijn schappelijk bestaan niet af hangt. Vandaar dat men de vrouw bij voorkeur inschakelt waar die beperkte verwach tingen zelfs goed van pas Deze maand verschijnt: C. Giebel De bevrijding van de Grote Oost en Borneo Omvang 256 tekstpagina's, 16 bladzijden foto's en 4 uitslaande kaarten. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 19,50. Uil de slotfase vqn de geschiedenis van het voormalige Nederlands-lndië zijn nog steeds enige bladzijden onbeschreven gebleven, o.m. die betrekking hebben op de gebeurtenissen in dat deet van de zgn. Buitengewesten, dat toen bekend stond als ,,de Grote Oost en Borneo". Met de militaire operaties die aan het einde van en vlak na de Tweede Wereldoorlog in dat deel van de Archipel hebben plaats gevonden is de naam Morotai nauw verbonden. Het is de naam van een voordien vrijwel onbekend eilandje ten noorden van Halmaheira. Een eilandje, niet groter dan de helft van de provincie Utrecht, maar nochtans van bijzondere betekenis, omdat vanuit Morotai onder Australisch militair bestuur de bevrijding heeft plaatsgevonden van de Grote Oost en Borneo. De schrijver, luit.-generaal b.d. C. Giebel, is van de dag af dat hij als kolonel van de Generale Staf van het KNIL uit de Ver. Staten in Melbourne arriveerde (maart '44) ten nauwste daarbij betrokken geweest. Voordien heeft hij als lid van de Nederlandse delegatie deelgenomen aan de conferentie van Mont Tremblant (Canada). Deze conferentie was c. Giebel (geb. 1900) verbleef als majoor gewijd aan het na de oorlog door de koloniale mogendheden te volgen beleid t.a.v. de in van de Gen. Staf van het KNIL in Nederland Zuidoost-Azië nog bestaande koloniale verhoudingen. toen de Duitsers ons land overvielen. Hij Met het oog op deze, in december '42 gehouden conferentie, is door Koningin Wilhelmina werd'in 1941 geïnterneerd, o.m. in Colditz, voor de BBC te Londen de zgn ,,7 december-verklaring" afgelegd, waarvan de inhoud vanwaaruit hij in 1942 via Zwitserland eri bepalend had moeten zijn voor het na-oorlogse beleid in de overzeese gebiedsdelen. Ook Portugal naar Engeland wist te ontkomen daarover geeft dit boek de nodige, op veel punten tot dusver onbekend gebleven .achtergrond-informatie. Daarmee is een markant hoofdstuk toegevoegd aan de geschied schrijving van het voormalige Nederlands-lndië. De auteur heeft zijn boek omgedragen „zowel aan het First Australian Army Corps, waaraan de 17 miljoen zielen tellende bevolking van de Grote Oost en Borneo, voor zover ze de oorlog met Japan hebben overleefd, enorm veel te danken heeft gehad, als aan de Nederlanders en Indonesiërs, die van het moment af dat ze nog bloedende uit vele wonden uit gevangenschap en internering waren bevrijd, zich toch volledig hebben ingezet om in de Grote Oost en Borneo een goede zaak te dienen en de in de .7 december-verklaring" gedane beloften waar te maken En daarbij tot prestaties zijn gekomen, die hoewel onbeloond gebleven en zelfs in vergetelheid geraakt, aanspraak kunnen maken op waardering, zo niet bewondering.' Deze uitgave verschijnt met financiële steun van het Prins Bernhard Fonds. Naar Australië uitgeweken KNIL-troepen tijdens een parade in Melbourne Eerder verscheen: C. van Heekeren e.a. 500 krijgsgevangenen onder de Japanners. Zuid-Atjeh 1944. Tweede, uitgebreide druk. Omvang 224 tekstpagina's, geïllustreerd met een aantal foto's en kamptekeningen. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 17,50. „Een voortreffelijke documentaire overtuigender, beter en boeiender dan menig literair produkt Van Heekeren is een man zonder bitterheid, met een afkeer van retoriek en literaire verlraaung Zijn boek is een sober en evenwichtig geschrift geworden en misschien juist daarom zo overtuigend. Het behoort tot het beste dat in het Nederlands over de Japanse kampen geschreven •s-" (Rob Nleuwenhuys). Deze boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn, als u gebruik maakt van de BESTELBON Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open evenlop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. WEVER B.V. Antwoordnummer 5 FRANEKER Telef. 05170-3147 Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel BESTELBON ex. C. Giebel. MOROTAI. De bevrijding van de Grote Oost en Borneo. Prijs 19.50 ex. C van Heekeren e.a.. HET PANNETJE VAN OLIEMANS. Tweede druk Paperback f 17,50. Naam: Straat Plaats Gironummer Datum Doorhalen wat u met wenst TR/l

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3