Kloof tussen regering en vakbeweging kleiner Zwaar 'wee Amerikanen vinden een luper-zwaar element (126) Onlusten nu ook in andere delen van Z.-Afrika niet Nieuwe Haaóse Courant en niet Nieuwe Leidse Courant ■DlilMHiWHI Meevaller 2,5 miljard in kosten ziekenfondsen Flevohof in geldnood Bezuiniging: NAVO blijft niet buiten schot - pag. 3 Familieberichten ee' (eer Nederlander ntsnapt uit paanse gevangenis inige bewolking Modale werknemer niet in koopkracht achteruit Vorster dreigt met hard optreden Kabinet geschokt Trouw van alle markten thuis Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG NR 9857 ZATERDAG 19 JUNI 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 19.30 uur worden opgegeven (tel. 020-913456). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. sltgave trouw/kwartet b.v. hoofdredacteur. j. tamminga directeur ing. o. postma postbus 859 amsterdam voor onze adressen en telefoonnummers zie pagina 2 abonnement 14,17 per maand 42.50 per kwartaal i67,soper jaar postgiro 660000 bank ned. cred.bankrek.no. 23.00.12.574 gemeentegiro x 11000 - losse verkoopprijs 0.55 Binnenland I „Laat gehuwde man huis- houden doen"3 I Godsdienstles moet zaak i van hele school zijn9 Het echtpaar Kalma en de j Rotterdamse politie9 Wanneer volgend jaar de zo mertijd ingevoerd wordt, is het 's avonds een uur langer licht. Andere gevolgen zijn frisser weer in de ochtend, een later tijdstip waarop de dag het warmst is en minder last van zeedamp op een mooie strandmiddag. Invoe ring van de zomertijd ver brokkelt wel de eenheid van tijdrekening die Europa ja renlang kende. Meer hier over op pagina 5. Dc winstgevendheid van de Perscombinatie heeft zich in 1975 ongunstig ontwikkeld, 'trouw kon zijn positie handhaven en verwacht een versterking in de komende ja ren. Meer hierover op pagina 27. Buitenland Breznjef zou wel op Ford stemmen7 Frankrijk probeert in Afrika van twee walletjes te eten .17 Kunst Een uitgelezen bundel poëzie 19 Roman als een springvloed 19 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar 5 Weer 5 Victor Zorza 7 Wetenschap en techniek 9 Familieberichten 15 Bloem en plant 21 Denksport 21 Beurs 25 Advertenties onroerend goed 20 Advertenties gezondheidszorg 10.12 en 14 Advertenties onderwijs 22,24 en 26 advertenties welzijns- en vormings werk 28 en 29 Advertenties hoger personeel 30 Sport Oranje rest nog verplicht nummer23 Kerk Mevrouw Van Ruler be spreekt het boek „In de Mo- zes- en Aaronstraat" van ir. Van der Graaf2 Meneer, we gaan op vakantie 2 Protestanten in Vlaanderen hebben oudste rechten2 De Italianen gaan morgen en maandag naar de stembus. Van daag het derde artikel van redac teur J. den Boef: onnodige stem busstrijd levert waarschijnlijk niets op (pagina 17). Prof. dr. A. J. Vermaat schreef drie artikelen over het kabinetsbeleid ten aanzien van de bestrijding van werkloosheid en inflatie. Vandaag het eerste op pagina 11. Tot 5 juli zijn in museum Boy- mans- van Beuningen Rotter damruim honderd tekeningen te zien van vijf Britse kunstenaars. G. Kruis ging voor u kijken (pagi na 19). ;rez de la frontera (Upi, :uter) Volgens de .Spaanse poli- is weer een Nederlander uit een laanse gevangenis ontsnapt. Het is 23-jarige H. Th. O. uit Valkensw- rd die tot zeventien jaar gevange- •jsstaf veroordeeld was wegens het JSe^iokkelen van drugs. De Nederlan- ir wist gisteren te ontsnappen toen I dienst had als portier bij de ynqbofdingang van de gevangenis van j: rez de la Frontera. Zijn arrestatie •as in 1973, toen in zijn caravan 263 lo hasj gevonden was door de >aanse politie. inis de natuur waren tot nog toe 92 menten bekend, in volgorde van inemende zwaarte te rangschikken n waterstof (nummer 1) tot urani- (nummer 92). Zwaarder zijn niet tbiel: door radioactief verval zijn ze verloop van tijd verdwenen. Er zijn er wel kunstmatig gemaakt, door de bestaande met elementaire deeltjes te beschieten in een deeltjes versneller. Als er een deeltje in de atoomkern bleef „plakken" was een zwaardere kern ontstaan. Maar hoe zwaarder hoe instabïeler. Men kwam tot rangnummer 105 (in 1971) maaf de levensduur daarvan moets in frac ties van seconden worden gemeten. Op theoretische gronden werd ver moed dat nog aanzienlijk zwaardere atoomkernen weer stabieler ZQuden kunnen zijn, het zogenaamde „sta biele eiland". Op dat eiland zouden Cahill en Fletcher hun schat hebben „opgegraven", want het element dat zij gevonden zouden hebben, heeft rangnummer 126. Deze vondst zou voor het inzicht in de stabiliteit van atoorpkernen van bijzondere beteke nis zijn. De Amerikanen hebben „hun" ele ment aangetroffen in kristallen mica en monoziet die zo oud zijn als de aarde zplf. Eerst nog opklaringen later meer bewolking en slechts hier en daar enige regen. Me'est ma tige wind tussen west en zuid west. Maximumtemperaturen van 15 graden aan zee tot 20 graden in het oosten- van het land. MORGEN EN OVERMORGEN In het algemeen droog en vrij zonnig. Iets koeler. Morgen zon op: 4.19, zon onder21.03, maan op: 00.33, maan onder: 13.50, Overmorgen zon op: 4.19, zon onder: 21.04, maan op: 00.55, maan onder: 14.54 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De stijging van de kosten voor ziekenfonds en AWBZ (inrichtingen) laat een enorme meevaller zien. De kos ten komen in 1980 2,5 miljard gulden lager uit dan tot nu toe was voorspeld. Minister Lub bers (economische zaken) heeft hiervan gisteren mededeling gedaan in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanlei ding van becijferingen van de Ziekenfondsraad. De nu gevonden meevaller betekent volens minister-president Den Uyl nog niet dat nu de aangekondigde bezuinigingen bij overheid en sociale voorzieningen 8,8 miljard gulden tot 1980 voor een bedrag van 2,5 miljard gulden achterwege kunnen blijven. Er moet nu eerst een herbere kening plaatsvinden van de verwach te stijging der sociale premies tot Doen en denken (eerste week) Net als bij de eerste opgave een steuntje bij het eerste woord. De kraan met de slang betekent gas. De s gaat er af dus het eerste woord is Ga. De vijf vol gende woorden moet u ontdek ken. Als u alle wijsheden hebt gevonden, kunt u die tot en met donderdag zenden aan Dagblad Trouw, postbus 859, Amster dam. Links boven vermelden: Vakantiepuzzel. Drie goede op lossingen komen voor dertig gul den in aanmerking. De namen van de prijswinnaars en de spreuken worden komende za terdag op deze plek bekendge maakt. jUEBEC (AFP) Twee onderzoekers van de universiteit van Californië hebben een nieuw pmisch element gevonden dat in stabiele toestand in de natuur voorkomt. De heren Cahill en jftcher deelden dit mee op een internationaal congres in Canada. Als hun vondst bevestigd wordt, dit nieuws van onschatbare betekenis voor de kernfysica. 1980. Er zijn. aldus Den Uyl, daarbij namelijk ook „belangrijke tegenval lers". onder meer bij de WAO (arbeid songeschiktheid werknemers). Als na die herberekening ,toch nog soelaas overblijft hetgeen valt te verwachten .ook al wilde Den Uyl daarover nog geen veronderstellin gen doen dan zal het kabinet be slissen wat daarmee moet gebeuren. Dat zal dan in de miljoenennota 1977 half september worden meegedeeld, aldus Den Uyl. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het voortbe staan van de Flevohof is in gevaar. Dit blijkt uit een brief van het bestuur van de Flevo hof in Biddinghuizen aan het bestuur van het Produktschap voor Zuivel. Daarin staat dat tengevolge van de in voorgaande jaren geleden verlie zen en het hardnekkig tekort aan financieringsmiddelen (dat al vanaf de opening in 1971 bestaat), de liqui diteit zo problematisch is geworden, dat het voortbestaan van de Flevo hof op het spel staat. Er wordt een aantal maatregelen voorgesteld om dit te voorkomen, met name het aantrekken van een krediet van 1.2 miljoen gulden onder garantie van het Borsgstellingsfonds voor de landbouw en verlenging van de aflossingstermijn van hypothe ken. Directeur H. Eshuis van de Fle vohof zegt in de brief aan het Pro duktschap voor Zuivel, dat alleen indien de voorgestelde maatregelen worden genomen, de mogelijkheid tot voortzetting verzekerd is. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Boer- sma (sociale zaken) heeft giste ravond in het loonoverleg nieu we voorstellen gedaan voor nog meer lastenverlichting per 1 ju li. Volgens de minister kan met de nieuwe voorstellen geheel worden voldaan aan de doel stelling van de vakbeweging dat de „modale" werknemer (24.500 gulden bruto per jaar) er in 1976 in koopkracht niet op achteruit gaat. De regering is bovendien bereid uitstel van de BTW-verhoging te overwegen van 1 oktober naar 1 janu ari 1977. Hierom is door de werkge vers gevraagd. De lastenverlichting en het overwegen van uitstel van de BTW-verhoging gaan alleen door als mede op grond hiervan een loonak- koord tot stand komt tussen werkge vers en vakbeweging. Blijft een ak koord toch uit, dan „heeft de regering weer geheel de handen vrij", aldus Boersma. De verdere lastenverlichting die de regering gisteravond voorstelde, be treft nog meer verlaging van de zie kenfondspremie voor werkgever en werknemer, en premieverlagingen van AWBZ (0,4 a 0,6 procent) en KWL (kinderbijslag 0.2 procent) voor de werkgevers. De werkgevers zouden daarmee in totaal per 1 juli een pre mieverlaging van 1.4 procent van het werknemersloon genieten. Mede daardoor is dan volgens Boersma een bruto loonsverhoging van 3o gulden per maand voor elke werknemer mo gelijk. zonder dat, de totale loortkos- ten dit jaar meer stijgen dan 9,2 procent. De werknemers zouden in dit rege ringsvoorstel dan ontvangen per 1 juli: 0.6,procent verhoging van netto loon (door verlaging ziekenfondspre mie) plus 30 gulden bruto per maand. Werknemers met. een jaarin komen boven de ziekenfondsgrens (30.900 gulden vorig jaar) krijgen al leen 30 gulden bruto erbij. „Kloof kleiner" Maandag worden de nieuwe cijfers bestudeerd door de loondeskundi- gen van werkgevers en vakbeweging. Dinsdagmorgen gaat het overleg tussen regering en vakbeweging ver der. FNV-voorzitter Kok stelde vast dat door het nieuwe regeringsvoor stel de kloof tussen het gebodene en de vakbewegingseis kleiner wordt, maar nog niet geheel wordt over brugd. Aan een uitspraak over de kans op, een akkoord wilde Kok zich nog niet wagen. Maandag vergade ren eerst nog de federatieraad (FNV) en de verbondsraad van het CNV over de nieuwe voorstellen Werkgeversvoorzitter Van Veen stel de dat de koopkrachtverbetering met het nieuwste regeringsvoorstel nog gunstiger kan worden als boven dien de werkgevers 0.7 procent van de WAO-premie van de werknemers zouden overnemen. Er zou dan voor de werkgevers nog ruimte over zijn om iedereen 20 gulden (in plaats van 30 gulden in het regeringsvoorstel) bruto per maand erbij te geven. In dit voorstel krijgen de werknemers per 1 juli 20 gulden bruto plus 1.3 procent netto verhoging (0.7 procent voor wie niet meer in het zieken fonds zit). Minister Boersma heeft dit werkge versidee „nog niet van tafel ge veegd". maar ziet er wel bezwaren in. Het zou namelijk ertoe leiden dat het minimumloon netto nogal wat zou stijgen, waardoor allerlei sociale uitkeringen ook extra omhoog zou den moeten. De premieverlagingen worden be taald uit de reserves van de fondsen Die laten daartoe enige ruimte. Voor volgend jaar en later is het mogelijk de premie verlaging te handhaven als hiervoor de nieuwe pot van minister Lubbers voor loonkostensubsidies wordt aangewend. Die pot bevat voor 1977 400 miljoen gulden, vertel de Boersma. De onlusten en demonstra ties tegen het bewind in Zuid-Afrika duren voort. Gisteren gooiden zwarte Afrikaanse demonstranten stenen naar de politie in de buurt van Alexandra, een wijk van Johannesburg, waar alleen blanken mogen wonen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse rege- JOHANN'ESBURG (Reuter, UPI, AP) De ongeregeldheden in ring is geschokt over de gebeurtenis- Zuid-Afrika hebben zich gisteren uitgebreid tot acht. door sen deze week in de Zuidafrikaanse zwarten bewoonde randgemeenten van Johannesburg. Het do- s^a,d Soweto waar tientallen doden dental is inmiddels tot boven de zestig gestegen en er zijn zeker ^™"er Den UylleidTlfste^TOnd na afloop van de ministerraadverga- 800 gewonden. De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft ge waarschuwd dat met alle mogelijke middelen tegen de deelne mers aan de onlusten zal worden opgetreden. Afrikaanse landen overwegen de Verenigde Naties om een spoeddebat over de problemen iri Zuid-Afrika te vragen. In de negerwijken rond Johannes burg werden gisteren winkels geplun derd en gebouwen in brand gestoken. De politie grendelde de blanke wij ken af die grenzen aan de jongste haard van onlusten, de uitsluitend door zwarten bewoonde armoedige randgemeente Alexandra. Zij opende het vuur toen duizenden zwarten opdrongen na^r de luxueuze winkel straten en brede boulevards in Bram- ley Gardens en Kew. In Kaapstad waarschuwde premier John Vorster dat de regering vastbe sloten is tot elke prijs recht cn orde te handhaven. Vorster zei dit gisteren in eeri speciale verklaring aan het parle ment óver de onlusten die zich van Soweto. bij Johannesburg, hebben uitgebreid tot andere Afrikaanse ge bieden en verscheidene universitei ten. Vorster zei dat de onrust geen spontane reactie was maar „een van te voren beraamde poging paniek en polarisatie tussen zwart en blank te veroorzaken". paniek aanwezig. Hij zei dat er valse geruchten worden verspreid om pa niek te verwekken. (zie verder pag. 7) dering. Den Uyl wees erop dat de Nederlandse regering steeds de apartheidspolitiek van de regering- Vorster heeft veroordeeld en daarbij de vrees had uitgesproken dat ern stige spanningen op den duur onver mijdelijk zouden zijn. „Eens te meer blijkt nu dat de apartheidspolitiek tot, een catastrofe kan leiden", aldus Den Uyl. Europa-reis De Zuidafrikaanse regeringsleider gaf te kennen dat hij zijn reis naai" Europa, waar hij besprekingen zal voeren met minister Kissinger, niet zal uitstellen. De aanstichters van de rellen moeten zich echter niet de il lusie maken dat hij het handhaven vare recht en orde in Zuid-Afrika door deze reis op het tweede plan zal stel len. De politie is de toestand meester en heeft opdracht al het nodige te doen om have cn goed te bescher men. Zij zal daarbij niet aarzelen alle mogelijkheden te gebruiken waar over zij beschikt, aldus Vorster. De premier achtte geen reden tot ADIEHTEHTIES KOOP RECHTSTREEKS UW ORGEL OF PIANO IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop verhuist u? of heeft u ander transport nodig? opslagen verpakking H0LWERDA ZONEN DOKKUM Tel. 05190-2292 2580 LELYSTAD Tel 03200-21600 21400 Wanneer twee Amerikaanse natuurkundigen op een zwaar element stoten, is voorspelbaar dat dat meer dan een paar rimpels op de wetenschappelijke vijver teweegbrengt. Zelfs de voorpagina van uw och tendblad blijft niet onberoerd. Wat een krant ei genlijk. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Opgegeven door: Naam: Adres: Betaalt per kwartaal Plaats: Ik ontvang maag naar keuze 4 fraair rwart-kunstlederrr onderzetters mrl zilver bedrukte ouderwet se loromotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe -abonnee krijgt een welkomst-voordeel Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw'Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij y Va J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1