«JECHOSLOWAKIJE MIST REGISSEUR middenveld Tingen op Geen geld voor flitsen 1 Basketbaltop weer met tien ploegen BEZORGERS (STERS) Trouw idav Jezek verwacht finale tussen Nederland en Joegoslavië Mecking fëicfe in Manila ly van de Kerkhof nog niet zeker van vaste plaats BS Markt voor Blue Stars tiidafrikanen? an geen steun in regering NOS-rapport over „Omroep en voetbal" Voor het komende cursus jaar in de hogere leerjaren een beperkt aantal plaat sen beschikbaar. A. MEDEWERKER B. CHAUFFEUR C. KANTOOR, JONGEMAN BIJVERDIENSTE IDAG 16 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET H 9 ~u- Matty Verkamman EB Als je de coaches feloven, dan is er eigenlijk geen enkel land iets te len op het Europees kam- ichap. Helmut Schön 1 nadrukkelijk verklaard iropees- en wereldkampi- lest-Duitsland zeker geen Jt is en dat het geen Je zou zijn, wanneer de fit keer wordt verspeeld, (lavië is volgens bonds- [Mladenic helemaal de xlog en George Knobel *«rde maandag nog eens zijn doel al heeft be- kwalificatie voor het frnooi. Vaclav Jezek, de van Tsjechoslowakije steekt precies het- Jverhaal als Knobel af. i si isaLDe eerste opbouwfase van ons voetbal is voltooid. Nu we het eindtoernooi hebben gehaald, is het doel tot nu toe bereikt. De eindronde van het wereldkampioenschap in Ar gentinië moet de volgende stap worden". Jezek koestert naar eigen zeggen wei nig illusies voor dit toernooi. Vooral ook, omdat Nederland vanavond de eerste tegenstander is. Hij zegt: „We voelen ons duidelijk het vierde land. Dat is gewoon de realiteit. We zijn nog te kort met een nieuwe ploeg bezig, om veel te mogen verwachten. De opbouw wordt na dit toernooi ook voortgezet. Enkele oudere spelers zullen waarschijnlijk worden vervan gen. Ik denk aan een Dobias, die naar het eind van zijn carrière toegaat". Vaclav Jezek, van 1968 tot 1972 de trainer van ADO-FC Den Haag, heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij het Nederlandse voetbal het beste ter wereld vond. Bij zijn terugkeer in Tsjechoslowakije maakte hij al snel duidelijk dat het Nederlandse type door zijn selectie moest worden geco- pieerd. „Rond 1972 presteerde het Nederlands elftal nog niet zoveel. Ik ZAGREB Karol Dobias. de vedette van het Tsjechische voetbal is door zijn coach Vaclav Jezek voor de interland van vanavond tegen Nederland met de bewaking van Johan Cruijff belast. Dobias schakelde in de kwartfinale tegen Rusland, Europees voetballer van het jaar, Oleg Blochin ook al (op hardhan dige wijze) uit. George Knobel na het bekend worden van de Tsjechische formatie: „Dobias moet dezelfde killers-rol als Berti Vogts tegenover Cruijff in de WK-finale gaan spelen. Het is een keiharde jongen. De opstelling houdt verder in. dat Tsjechoslowakije bij voorbaat voor een verdedigende tactiek heeft gekozen. Nehoda en Masny zullen de enige spitsen zijn. Het wordt voor ons een wedstrijd, zoals het grote Ajax vroeger tegen een middenmoter moest spelen. De opstelling van Tsjechoslowakije luidt: Viktor; Pivarnik, Ondrus, Capko- vic, Gegh; Pollak, Moder, Panenka; Dobias, Nehoda, Masny. Knobel maakt gewoontegetrouw zijn opstelling pas vlak voor de wedstrijd bekend. werd aanvankelijk dan ook met een kritiek overladen, toen ik het in mijn land steeds over de Nederlandse school had. Maar door mijn verblijf in Den Haag wist ik precies hoe ver Ajax en Feyenoord waren." Door het Oranje-succes op de WK sloeg het betrekkelijke wantrouwen ten aanzien van Jezeks visie om in algemeen enthousiasme. Tsjechoslo wakije moest wel degelijk op de Hol landse toer. Josef Masopust, die voor de Tsjechische trainersbond alle WK-duels van het Nederlands elftal had gevolgd, was naast Jezek de grootste voorstander van de „omme zwaai". De „papieren" gedachten van Va clav Jezek (53) bleken vooralsnog in de praktijk moeilijk uitvoerbaar. Hij somt de eerste problemen op: „Toen ik begon had eigenlijk geen enkele topspeler nog enige interesse voor de nationale ploeg. Na de afgang op het wereldkampioenschap in Mexico (1972) was de animo minimaal ge worden. Adamec, Dobias, Hagara, Kuna en Petras, de groten van toen, hadden geen interesse meer. Dat had achtergronden. Het beste voetbal werd toen nog gespeeld door Spar- tak Trnava, dat daar na jaar kampi oen werd. Nu is de macht overgeno men door Slovan Bratislawa, dat de kern voor de nationale ploeg levert. De spelers van Spartak speelden vier seizoenen voetbal achtereen zonder vakantie. De overbelaste internatio nals hadden dan ook geen zin meer in extra wedstrijden voor het natio nale team. In overleg met de clubtrainer zijn die problemen later opgelost." De weg naar het „Nederlandse voetbal" kon vervolgens worden In geslagen. Jezek: „Het grote pro bleem was het verkrijgen van een topconditie. Zonder een optimale conditie, was het gewenste spel so wieso onmogelijk. Toen we eenmaal zover waren, bleken we in staat om sneller combinatievoetbal te kunnen spelen. Dat vermogen tot snel com bineren, was in vroeger Jaren de spe cialiteit van het Tsjechische voetbal, zoals dat nu een enorm pluspunt is bij de Nederlanders. Wat wij in ver gelijking met Nederland nog wel missen is een regisseur, een absolute persoonlijkheid. Wat dat betreft heeft Nederland in internationaal opzicht een uniek aantal persoon lijkheden." Vanwege dat laatste ziet Jezek wei nig perspectief voor vanavond: „Echt. we zijn nog niet aan het hoogste internationale niveau toe. Toegegeven, we hebben van Rus land gewonnen en eerder Engeland en Portugal uitgeschakeld, maar Ne derland is nog altijd iets anders. Ik voorzie een finale tussen Nederland en Joegoslavië." MANILA (ANP) In de derde ronde van het inter-zonale schaaktoernooi Manila heeft Enrique Mecking ge wonnen van Panno. Na drie ronden bezet de Braziliaanse grootmeester de eerste plaats met 2 1/2 punt. Hij wordt gevolgd door Hort (Tsj) en Uhlmann (OD1) die beiden twee pun ten behaalden, maar nog partijen tegen respectievelijk Mariotti en Uhlmann moeten uitspelen. De resultaten uit de derde ronde zijn: Balasjov (Sov)—Tsjesjkovski (Sov) 1/2—1/2, Spasski (Sov)—Ljubojevic (Jsl) 1/2—1/2, Ribli (Hon)—Biyiasas (Can) afgebroken, Torre (Phi- Uhlmann (OD1) 0—1, Mariotti (Ita- Browne (VS) 1/2—1/2, Harandi (lm)—Hort (Tsj) 0—1, Panno (Arg)Mecking (Bra) 0—1, Kavalek (Tsj)—Gheorghiu (Roe) 1/2—1/2, Pachman (WD1)Quinteros (Arg) af gebroken, Poloegajevski (Sov)—Tan (Sin) 1—0. De stand na drie ronden is: 1. Mec king: 2 1/2 pnt., 2. Hort en Uhlmann 2 pnt 1 afgebroken partij, 4. Kavalek en Poloegajevski 2 pnt., 6. Balasjov en Gheorghiu 1 1/2 pnt 1 afg.. 8. Tsjesjkovski 1 1/2 pnt., 9. Pachman. Ljubojevic. Mariotti en Spasski 1 pnt 1 afg., 13. Browne en Quinteros 1/2 pnt 2 afg., 15. Biyiasas 1/2 pnt 1 afg., 16. Tan 1/2 pnt., 17. Ribli 0 pnt 2 afg., 18. Panno, Harandi en Torre 0 pnt 1 afg. Matty Verkamman erfcEB Nog maar 50 dagen geleden heette het een verras dat Willy van de Kerkhof voor de eerste interland tegen werd opgesteld. Bondscoach George Knobel liet op de Japril tot veler verbazing Jan Peters buiten de ploeg. PSV's si jtervreter mocht voor het eerst een volle interland spelen. i.r had hij in de laatste test voor de WK tegen Roemenië en ^ide wedstrijden tegen Italië enkele kwartiertjes aan het odte vertegenwoordigend voetbal mogen wennen. niptreden tegen de Belgen ver- t eens zo goed, maar Knobel tor de return in Brussel toch •n beroep op de PSV'er, die seizoen naast Jan van Beve- half Edström in zijn club tot °efengrijkste spelers opwerkte. bleek gelijk te krijgen door c<»rtrouwen in Willy van de uit te spreken. Het „loop- jeugdige leeftijd nog niet aandurft om het nadrukkelijk oneens te zijn met de visie van Knobel en mogelijk anderen. Knobel weet dat hij een rel voorkomt door de „gewillige" Peters te passeren. Het lijkt niet onmogelijk dat hij dezelfde tactiek ten aanzien van Wim Jansen toepast. Jansen is ook geen voetballer die zijn gal spuwt, wanneer hij eens niet wordt ontwikkelde zich ook in opgesteld. Hetgeen dan zou kunnen tot een meer dan verdienste- ït teler. »n 1 fl dan ook voor de hand dat ook vanavond weer een be- doen op de energieke mid- der. Zelf zegt Willy van de n of nog niet zo zeker te zijn van uze. Knobel beschikt in Joe- over zes middenvelders, van iweling Peter Arntz zeker niet len. Van het vijftal Jansen, >lU Van Hanegem, Willy van de Af, Neeskens kan alleen de een vaste plaats claimen. Jan jjJ die vorig jaar als internatio- le wedstrijd tegen West Duits- :k door te breken, is eigenlijk grijpelijke wijze min of meer geschoven. Toen Wim van ;m zijn zo bekritiseerde come- de laatste wedstrijd tegen de maakte, ging dat vooral ten 'an Peters die het gezien zijn leiden tot het trio middenvelders Wil ly van de Kerkhof, Neeskens, Van Hanegem. Willy van de Kerkhof vat alle moge lijke theorieën samen: „Ik heb geen zekerheid, ik kan alleen maar hopen dat ik speel. Misschien kiest Knobel wel voor de routine van het WK- elftal, maar het is ook mogelijk dat ik aanvankelijk speel en bij een voor sprong Van Hanegem in het veld komt. Reserve? Ach ik zou het wel kunnen aanvaarden". Dat laatste klinkt niet overtuigend. Willy van de Kerkhof zal er (terecht) toch van uit gaan dat hij speelt. Zijn prestaties in het voorbije seizoen hebben geleid tot die opmerkelijke climax op internationaal niveau. Willy van de Kerkhof weet dat hij sterk is v.ooruit gegaan. Hij voert achtergronden aan die (mede) tot zijn vormstijging hebben geleid. „De zekerheid van een langdurig contract heeft de rust in mijn spel bevorderd. Ik heb nu voor 6 jaar bij PSV getekend. Dat betekent dat ik van het jaarlijkse gezeur, zo op het eind van de competitié, af ben. Als je steeds een eenjarig contract hebt, word je steeds weer lastig gevallen door allerlei figuten in de voetballe rij. Vaak zijn dat randfiguten, die alleen maar aan je willen verdienen. Het is echt geen verhaaltje dat een prof-voetballer het in zijn spel merkt, wanneer hij in onzekerheid leeft inzake zijn contract". Voetbaltechnisch is Willy van de Kerkhof als middenvelder in de loop der jaren gegroeid. De positie op het middenveld spreekt hem aan. „Je hebt een goed overzicht, ziet het spel aankomen. De ontwikkeling is door Rijvers al bij FC Twente gestimu leerd. De eerste anderhalf jaar speel de ik daar nog als aanvaller. Rijvers heeft mij toen de kans gegeven om met de Hongaar An tal Nagy om éen plaats op het middenveld te vechten. Door een beenbreuk van Eddie Ach terberg kreeg ik eerder de kans. De laatste anderhalf jaar heb ik bij FC Twente steeds op dat middenveld gestaan. En later dus ook bij PSV." Zeer belangrijk is voor Willy van de Kerkhof de ervaring geweest, die hij als reserve op het wereldkampi oenschap opdeed. „Ik heb in alle rust heel veel in mij op kunnen nemen. Omdat ik zekerheid had, dat ik niet zou spelen, kon ik alles ontspannen bekijken. Dat was het verschil met mijn broer René, die ervan uit was gegaan, dat hij zou spelen, maar toch reserve was. Ik heb de speelwijze van Neeeskens, Jansen en Van Hanegem tot in de finesses kunnen bekijken. Maar ook is het goed geweest, dat ik de kans had om het beste internatio nale voetbal van dichtbij mee te maken." Internationaal voetbal, waar hij dan nu zelf rijp voor is. Toch blijft de onzekerheid, spelen of niet. De con currentiestrijd om de drie plaatsen op het middenveld levert toch geen scheve gezichten op, zegt hij. Ook geen onderlinge vete met ene Willem van Hanegem, de man die nog maar enkele weken geleden tweelingbroer René op belachelijke wijze haast het ziekenhuis in schopte. Trouw- Kwartet schreef na de beslissende wedstrijd om het landskampi oenschap. dat PSV'ers eri Feyenoor- ders waarschijnlijk echt een hekel aan elkaar hebben. PSV-Feyenoord was van Rotterdamse zijde onaan vaardbaar hard, eerder was Feyen- oord-PSV ook al een schoppartij ge worden. Willy van de Kerkhof: „Ik ben het met je eens, zo komt het over bij het publiek. Toch is het ook voor Feyenoorders en PSV'ers mogelijk om samen na afloop wat te praten en een glas te drinken. Dat hoort nu eenmaal zo in dat vreemde voetbal wereldje. Wel vind ik het belachelijk als een jongen als Rijsbergen zegt, dat zijn ploeg van een waardeloze kampioen heeft verloren. Toch werkt dat bij het Nederlands elftal niet door. Als voetbalprof zijn we in Zeist begonnen om iets op te bou wen. Via het Nederlands elftal moe ten we nu samen een prestatie pro beren te leveren. Ja, samen geld ver dienen. Dat gaat in een sfeer, die verder gewoon goed is. De laatste prestaties werken zo'n goede sfeer ook in de hand. We hebben een ploeg, die heel ver kan komen." DEN HAAG (ANP) De eredivisie basketbal heren zal. net als vorig seizoen, uit tien ploegen bestaan. Een van de verenigingen die in 1975/1976 nog in de hoogste klasse speelde, is verdwenen. Blue Stars heeft na het beëindigen van de sponsorovereenkomst met Gerard de Lange niet opnieuw ingeschreven. In plaats van de Amsterdamse vereniging komt BC Markt uit Utrecht, dat kampioen werd in de eerste divisie. Bij het tiental is opnieuw Rotterdam Zuid dat ook zonder „geldschieter" zit. Op het laatste moment echter is de Rotterdamse vereniging er in geslaagd de benodigde gelden te vinden, waardoor op de laatst mogelijke dag, 15 juni, alsnog werd ingeschreven voor de eredivisie. De tien ploegen, die in de eredivisie zullen spelen zijn (tussen haakjes de eventuele sponsor): Amstelveen (Kinzo), Landlust (Deltalloyd). Donar (Nationale Nederlanden), BS Twente Arke), EBBC (Sperry Remington), BC Markt, Leiden (Mercasol), Punch, Rotterdam Zuid en Flamingo's (Buitoni). In de eredivisie dames zullen de krachtsverhoudingen in het komende seizoen anders komen te liggen door het uiteenvallen van de ploeg van de negentienvoudige landskampioen Blue Stars. Twee van de speelsters die niet besloten te stoppen met basketbal in de hoogste klasse, Lia van Reemst en Gerda Schouten, zijn overgegaan naar Landlust, dat met Karen Bos (White Stars) een derde international aantrok. Ook de heren van Landlust kunnen volgend seizoen beschikken over twee spelers uit de ploeg van Blue Stars, namelijk Nico Boots en Frans Stiphout. Bovendien kwam oud-international Karei Vrolijk over van Amstelveen. SINKI Ruim 100 km ten jrden van Helsinki zijn de wereldkampioenschappen Afvliegen geopend op een kveld bij het plaatsje R&ys- 6. Niet door president Kek- jen, zoals in het oorspronke- t programma was aange- 'Wigd, maar, vanwege een Iroverse over het al of niet linemen van een Zuidafri- pise ploeg, zonder enige for- liteit. per de 85 deelnemers uit 26 waaronder Nederland, Inden zich ook vier Zuid- ;aanse zweefvliegers met I captain. Nadat de Rus- fhe ploeg bezwaren bij de inisatie had ingediend te- I de Zuidafrikaanse deelne- ig, besloot de Finse minister 1 onderwijs en sport op het iste moment een regerings- kidie van 160.000 finmark '{12.000) afhankelijk te stel- [van het al of niet deelne- van Zuid-Afrika. Desal- temin bleef de internatio- zweefvliegfederatie bij haar standpunt dat )este vliegers van een land, teacht welk land, moeten jnen deelnemen. De Finse dub. die de kam- ischappen organiseert, l er niet toe over de Zuid- fcaanse inschrijving te an- ren. Willy van de Kerkhof, één van de zes voor het middenveld. >U Slechts twee Russische die meededen aan de :he Spelen van München zullen ook in Montreal fn. Vladimir Bure, die in de bronzen medaille won 0 meter vrije slag, en Nikolai l die brons veroverde op de ter schoolzwemmen. De Rus- 'wemploeg zal totaal uit 32 Istaan. HILVERSUM De KNVB heeft niet het recht voor radioflitsen in het NOS-zondagmiddag-programma „Langs de lijn" betaling te vragen. De flitsen behoren tot vrije nieuwsga ring. waarvoor geen geld behoeft te worden betaald. De KNVB heeft wel het recht „rede lijke" vergoedingen te vragen voor het inrichten van extra-faciliteiten voor radio- en tv-reportages, maar de voetbalbond mag daarbij geen „misbruik" maken van haar monopo lie-positie in Nederland. Tot deze conclusie komen de hoogle raren mr. J. van Maarseveen en mr. Slagter in een in opdracht van de NOS gemaakt rapport over „Omroep en voetbal". Beide hoogleraren geven les aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam, respectievelijk in het staats- en bestuursrecht en in het burgerlijk en handelsrecht. Hun rapport is het antwoord van de NOS op het in oktober vorig jaar verschenen rapport van de KNVB over deze kwestie. De KNVB kwam in haar rapport tot de conclusie dat wel betaling gevraagd mag worden voor de voetbalflitsen. De NOS en de KNVB komen binnen kort weer bijeen om over deze kwes tie te onderhandelen. Momenteel be taalt de NOS ruim 700.000 per sei zoen voor het uitzenden van flitsen in het tv-programma „Studio Sport" en het radioprogramma „Langs de lijn". Dit bedrag is overeengekomen in af wachting van een definitieve rege ling. de tot standkoming daarvan is sterk afhankelijk van een mogelijke overeenstemming over het betwiste recht op vrije nieuwsgaring. De hoogleraren Van Maarseveen en Slagter wijzen er in hun rapport nog op, dat de KNVB een publieke taak vervult, waartoe zij mede in staat wordt gesteld door financiële steun van de overheid. Volgens beide hoog leraren betekent deze publieke taak tevens een publieke plicht om „mee te werken aan de vaststelling van een redelijke vergoeding van de NOS aan de KNVB". Probeert de KNVB daar bij een te hoge vergoeding te krijgen dan is de overeenkomst tussen voet balbond en NOS „nietig". De rechter kan deze „nietige" overeenkomst dan omzetten in een rechtsgeldige over eenkomst tegen een lagere vergoe ding, zo menen de hoogleraren. Aan hun rapport is een studie toege voegd van dr. G. Straschnov, direc teur van het juridisch bureau van de EBU (de Europese Omroeporganisa tie) in Genève. MR. TH. HEEMSKERKSCHOOL Christelijke M.A.V.O. School Koningin-Sophiestraat 19 - 's-Gravenhage Telefoon 85 50 48 b.g.g. 54.31.09. Opleidingen: Mavo 3 en Mavo 4. Kleine brugklassen. Spreekuur directie: dinsdag- en donderdagmorgen van 9.00- 10.00 in het schoolgebouw. W. G. den Hijer en Zoon. B.V. Garnalengroothandel, Scheveningen, vraagt voor het verwerken en behandelen van vis- en diepvriesprodukten. Vak kennis niet vereist. voor alle voorkomende rijwerkzaam- heden. i.b.v. groot rijbewijs. in bezit van Mavo-diploma (Talen pakket). Aanmelden: Vissershavenweg 48-49, Scheve ningen. Tel. 070-500391 en 500596. GEMEENTE DELFT Goedkeuring bestemmingsplan „IIA In de Veste" De burgemeester van Delft maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 28, lid 6, juncto artikel 23, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 18 juni 1976 gedurende één maand ter secretarie van de gemeente, afdeling stadsontwikkeling en openbare werken, Oude Delft 116, voor een ieder ter inzage zal zijn neergelegd het door gedeputeerde staten van Zuid-Holland bij hun besluit van 5 mei 1976, GS nr B 27072, goedgekeurde bestemmingsplan IIA In de Veste, welk bestemmingsplan door de ge meenteraad werd vastgesteld bij zijn besluit van 24 september 1975. Bij gedeputeerde staten voornoemd zijn geen bezwaren tegen het bestemmingsplan inge diend. Uitgezonderd de inspecteur van de ruimtelijke ordening is derhalve niemand be voegd gedurende genoemde termijn bij de Kroon beroep in te stellen. Delft. 16 juni 1976. De burgemeester voornoemd, (get.) A. P. Oele. Ochtendblad ."i ROUW zoekt voor de vakantieperio de tijdelijke Aanmelden schriftelijk of telefonisch met vermelding van naam, adres, woonplaats, telefoon en de perio de waarin men beschikbaar is bij TROUW/KWARTET B.V. PARKSTRAAT 22, DEN HAAG telefoonnr. 070-469445 GEMEENTE BENTHUIZEN Openbare bekendmaking De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend dat Burgemeester en Wethou ders voornemens zijn aan de navolgende personen bouwvergunning te ver lenen: A. de heer S. Base, Ds. Janszenstraat 25 te Benthuizen voor de bouw van een woning op een perceel gelegen aan de Dorpsstraat, kada straal bekend Gemeente Benthuizen, Sectie B no. 1338. B. Kerkvoogdij Her vormde Gemeente te Benthuizen voor de bouw van een nieuwe kosterswoning op een perceel gelegen aan de Dorpsstraat, kadastraal bekend Gemeente Benthuizen, Sectie B no. 1338 ged. Voor de vermelde bouwplannen liggen vanaf 21 juni 1976 t/m 5 juli 1976 voor een ieder ter inzage ter Gemeente Secretarie, afd. Algemene Zaken. Geduren de bovengenoemde termijn is een ieder in de gelegen heid schriftelijke bezwaren in te dienen tegen bovenver meld bouwplan bij Burge meester en Wethouders, Benthuizen, 14 juni 1976. De burgemeester van Benthui zen, I. J. P. Keijzer. ELKE ZATERDAG IN advertentie pagina's voor ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND- EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 resp. 783 en 750.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9