370 Nederlanders in buitenlandse cel (Den Uyl: kabinet zet roorstellen voor vervormingen door LEKKER -1 Als je er tabak van krijgt om nog langer tegen die rommelige tuin aan te kijken, is 't handig om een geldvoorraadje te hebben.' Met 'n NMB Service-krediet.* §Critiek op Spijziging piumwet Voorstel van regering verschilt netto niet veel van eis van FNV NMB remier verweert zich fel El? Achterstand korte straffen volgend jaar weggewerkt Vier Nederlanders uit gevangenis in Spanje ontsnapt hongerstaking in kerken: Marokkanen moeten weg, maar gunnen eerst in beroep gaan Ministerie waarschuwt vakantiegangers voor drugs kuyper LVlIlIJ IJW» Straffen tot vele jaren Zevende SGP- burgemeester in Nederland VVD wil Geurtsen benoemd zien in de Raad van State „Echte" SS'er in film Een brug te ver ENSDAG 16 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 tn onze parlementsredactie INSCHOTEN Premier Den Uyl heeft zich gisteravond op een ^.jeenkomst van de PvdA in Bunschoten fel afgezet tegen „het :h ulente, woedende, soms gemene verzet" tegen de maatschap pelijke hervormingen waar zijn kabinet sinds drie jaar voor staat. Eil eg^j hekelde vooral de kritiek van de (D als zou het kabinet grauwe ge it. tschakeling beogen, terwijl het er- Ie begonnen is, achterstanden weg bli; nemen, inkomensverschillen te enjjrkleinen en kleine mensen in- oeiraak en zeggenschap te geven. Wie aldus Den. Uyl zegt dat de VAD t d buitenlandse ondernemingen weg- stÉgt en het ondernemingsklimaat n pest, begrijpt niet dat er geen eco- Jei mische ontwikkeling in ons land >en igelijk is, als de grote massa van de inn rknemers niet de kans krijgt, die /er twikkeling mee te sturen en er 1 a genschap op uit te oefenen, an be1 premier verklaarde, dat zijn kabi- ■er t niet kan en wil werken zonder de ie i ;un van de vakbeweging. Hij noem- oj het een levenszaak dat het kabi- r v tsbeleid wordt begrepen en aan- he ïrd door de werknemers, die hij G gens hun afhankelijkheid van eco nomische machthebbers nog altijd tot de zwakkeren rekende. Den Uyl kondigde aan. dat het kabi net zijn hervormingsvoorstellèn wil doorzetten en hij herhaalde nog eens dat die voorstellen in één verband moeten worden gezien met de bezui nigingen op de collectieve voorzie ningen en de matiging van de lonen. Wel zei de premier dat er uiteraard open overleg over mogelijk is. Tegen critici van links die vrezen dat er met KVP en ARP niets te bereiken valt, zei Den Uyl dat hij daarover niet pessimistisch is. Hij wees erop dat AR-leider Aantjes de koppeling van loonmatiging aan hervormingen re delijk heeft genoemd en dat KVP- leider Andriessen zich na zijn ge ruchtmakend optreden vorige week in de Tweede Kamer heeft gehaast, te verzekeren, dat hij zich niet van sociale hervormingen wil afkeren. „Links Nederland heeft nog nooit zo veel troeven in handen gehad. Er verandert iets in de grondslagen van de machtsverhoudingen. Zo een kans mogen we niet laten lopen", zei Den Uyl. Slaat nergens op Aan het begin van zijn toespraak had hij de in werkgeverskring gehoorde opmerkingen, dat de kabinetsperio de-Den Uyl een verloren jaar voor de bestrijding van de werkloosheid zou zijn, „een aantijging die nergens op slaat" genoemd. Hij beriep zich erop, dat in Nederland, eerder dan in welk ander land dan ook, de conjuncturele werkloosheid met miljarden pro gramma's is aangepakt. Critici die zeggen dat het land op weg is naar de economische chaos en ze denverwildering. antwoordde Den Uyl met een verwijzing naar het be sluit van het kabinet, het leesgeld van bibliotheken af te schaffen, het geen heeft geleid tot een groei van het aantal uitleningen tot vijftienmil joen per jaar, ofwel dertig boeken per ruyjaanvaardbaar risico (heroïne en, gezin. Den Uyl zei dat het kabinet Bejaardendefile voor Soestdijk Voor het Paleis Soestdijk heeft koningin Juliana het jaarlijkse bejaardendefile afgenomen. Zoals -steeds was het weer een gezellige drukte, terwijl de ko ningin zich met haar be zoekers onderhield. in onze parlementsredactie !N HAAG De VVD en de chris- i:democratische fracties in de ™te Kamer (samen een meerder- vormend) hebben zich gisteren tisch opgesteld tegen de voorge- ;Ide wijziging van de opiumwet. ize wijziging, ingediend door minis- Van Agt van justitie en minister giiirrink van volksgezondheid en mi- IJS uhygiene, houdt in dat er een on- ka rscheid wordt gemaakt tussen iigs met een aanvaardbaar risico tnnepprodukten) en drugs met een bljïgelijke). Handelaren in beide lesig-soorten zullen volgens het ont- dafrp zwaarder worden gestraft dan t dusver. i bezwaren van de CDA-fracties totten zich vooral op het feit dat fct\»zit van een kleine hoeveelheid hiermee heeft bijgedragen aan een nieuwe zelfbewustheid bij de men sen, aan verheffing zoals Den Uyl de termen van de arbeidersbeweging ci teerde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking (justitie) hoopt over ongeveer 1 a IV2 jaar de ach terstand in de uitvoering van korte straffen te hebben wegge werkt. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld na het overleg dat hij had gevoerd met de Tweede Kamercommissie voor justitie. Hij ontkende overigens ten stelligste dat de achterstand, zoals dat uit be richten in de pers naar voren is geko men, elfduizend zou bedragen. Het is wel zo dat er ongeveer elfduizend veroordeelden op uitvoering van hun straf wachten, maar dat betekent nog niet dat de achterstand zo groot is. Om te beginnen is een wachttijd van drie a vier maanden tussen ver oordeling en uitvoering van de straf normaal. Bovendien wordt in onge veer twintig procent van de veroorde lingen gratie verleend en tenslotte verdwijnen veel buitenlanders na veroordeling uit ons land, zodat ze onvindbaar zijn. „De werkelijke ach terstand is dan ook niet elfduizend, maar drieduizend", aldus Zeeval king. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken heeft gisteren cijfers verstrekt oVer de gevolgen van het loonvoor- stel van de regering, vergeleken met de eis van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV: NVV en NKV) voor volledi ge prijscompensatie in de vorm van een loonsverhoging voor- iedereen van 102 gulden per maand. In de Tweede Kamer zei minister Boersma (sociale zaken) dat het regeringsvoorstel netto niet veel verschilt met de FNV-eis. De PvdA in de Kamer wi) dat 2000 inkomens van rond 24.000 gulden J' 4000 bruto in koopkracht dit jaar ver- 8000 geleken met vorig jaar er niet op achteruit gaan. „Wij zijn bij die positie praktisch al aangeland", vond Boersma. Hieronder volgen vijf voorbeelden van bruto maandlonen op dit mo ment. Het eerste voorbeeld betreft het minimumloon, het tweede het maandloon van de zogenaamde modale werknemer. Onder I staan de netto lonen op dit moment Onder II wat er netto bijkomt in het regeringsvoorstel (iedereen 20 gulden bruto plus verlaging zie kenfondspremie) bij een verho ging van het minimumloon met 2.7 procent. Onder III wat er netto bijkomt in de FNV-eis (iedereen 102 gulden bruto) bij een verho ging van het minimumloon met 5,4 procent. p. maand bruto I II III 1440 1025 +30 +40 1670 1155 +20 +55 1330 +25 +65 2550 +20 +60 4170 +20 +50 Volgens het ministerie levert de FNV-eis voor de modale werkne mer over heel 1976 vergeleken met 1975 slechts 0.4 procent meer koopkracht op dan het regerings voorstel. Loondeskundigen van de vakbeweging echter beweren dat de regering voor haar eigen voor stel een ander model hanteert wat betreft de prijsstijging dit jaar dan voor de FNV-eis. Zou in beide gevallen van dezelfde verwachting voor de prijsstijging worden uitge gaan, dan zou de FNV-eis de mo dale werknemer 0,7 in plaats van 0.4 procent meer koopkracht ople veren, aldus deze deskundigen. Donderdag praten werkgevers en vakbeweging verder. Dan gaat het vooral over de problematiek van de oudere werknemers (vervroeg de pensionering, educatief verlof, kortere werktijden), het omzetten van winst in werk, leerlingenplaat sen voor werkende jongeren, en dergelijke „immateriële" zaken. CADIZ Vier Nederlanders die in Spanje in de gevangenis van Cadiz gevangen zaten zijn via een onder grondse tunnel uit de gevangenis ontsnapt. De vier die vastzaten we gens het smokkelen van hasj zijn waarschijnlijk tijdens het weekeinde ontkomen. Gezien de lengte van de gang neemt men aan dat de Neder landers al een lange tijd bezig waren met het voorbereiden van de ont snapping. De leeftijden van de vier variëren van 25 tot 31 jaar. Een van hen. M. B. is in maart 1974 veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens smokkel van 56 kilo hasjies via de haven van Alge- ciras. Ter gelegenheid van de troonsbestij ging van Juan Carlos kreeg hij straf vermindering. Hij moest nog drie jaar zitten. De drie anderen, de twee gebroeders M. R. en C. R. en M. T. B. zaten in voorarrest. Een van hen was in janua ri betrapt op smokkel van tweehon derd kilo hasj. Volgens hét ministerie van buiten landse zaken hebben de vier wanneer zij Nederland weten te bereiken in Nederland niets te vrezen. Nederland levert geen onderdanen uit aan een ander land. wat zij ook op hun kerfstok hebben, aldus het minis terie. In een aantal gevallen is het wel mogelijk dat zij in Nederland voorde rechter moeten verschijnen wegens misdrijven in het buitenland begaan. Voor de handel en het bezit van ver dovende middelen geldt dit echter niet. lepprodukten (tot dertig gram) T)a/]p on HVPrwPO* waar nog strafbaar zal zijn. 1/uuc ADVERTENTIE l maar dat in de praktijk doorgaans iet tot veroordeling en bestraffing eri§l worden overgegaan. De namens drie fracties sprekende CHU- lordvoerster mevrouw Ten Kate rn zag hierin een levensgroot ge- voor uitbreiding van het ge- ïdsfuik, omdat de publieke opinie dan zeggen: .soft drugs zijn niet ge- arlijk, ze zijn aanvaardbaar', waar- or voor veel jongeren een rem .Bi gvalt. >e n een onzer verslaggevers 'RECHT De 182 Marokkanen die eind vorig jaar in kerken in n Haag, Utrecht en Amsterdam een hongerstaking hielden neten van staatssecretaris Zeevalking (justitie) Nederland ver- mi Van een verslaggevêr DEVENTER De 26-jarige J. J. Slijkhuis uit Twello kwam gister middag om het leven toen op een overweg tussen Deventer en Olst een auto tegen een trein reed. Volgens de NS werkten de automatische knip perlichten van de overweg op het moment van het ongeluk. Het trein verkeer ondervond door het ongeluk moeilijkheden. ieeten. t de hongerstaking wilden de Ma- Dni kanen, die illegaal in ons land iet ien, een vaste verblijfsvergunning j n wingen. Naar aanleiding van een 51 'ies van de departementale com- dw «ie voor vreemdelingenzaken Tu ft het ministerie van justitie be nei ten de Marokkanen geen ver- rt fsvergunning toe te kennen, llei ind atssecretaris Zeevalking heeft dit. jmi «ren schriftelijk aan de vaste Ka- rcommissie voor justitie meege- D ld. De 182 Marokkanen kunnen de rechter tegen de beslissing van ministerie in beroep gaan. Dit volgens de Wet Administratieve ihtspraak, die per 1 juli van 1 cht wordt. Zolang de hoogste itsinstantie in Nederland geen t dl ipraak heeft gedaan mogen de telljrokkanen in Nederland blijven, al- de staatssecretaris. voor gastarbeiders is felle kritiek ge leverd op de werkwijze van „Ami cale." De betrokken Marokkanen waren gisteren nog niet officieel op de hoogte gesteld. Zy zullen zondag bij elkaar komen om zich te beraden. "X- 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. Ttiicales de Marokkaanse vereniging j jUnicale" (vriendenkring) schrijft de atssecretaris dat uit een onder- _ir k van de ministeries van Justitie ngs CRM en de BVD niet is gebleken, de Amicales zich aan ontoelaat- e praktijken schuldig hebben ge- 11 akt". Met name door het Komitée Hfokkaanse Arbeiders in Neder- d (KMAN) en welzijnsorganisaties Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag waarschuwt vakantiegangers die naar het buitenland gaan dringend tegen het bezit van of handel in verdovende middelen. Momenteel zitten totaal 370 Nederlanders in het buitenland in arrest, van wie 218 wegens verdovende middelen Drn i gel), gel (ADVERTENTIE) In West-Duitsland zit het grootste aantal gevangenen, 134, van wie 74 wegens drug handel. Daarbij gaat het vaak om zware verdovende midde len. zoals heroïne die uit Ne derland komt om ter plaatse verkocht te worden. De arres tanten in Spanje (53 vier zijn ontvlucht uit de gevange nis in Cadiz) Marokko (8) en Algerije (11) werden voorna melijk gepakt wegens smok kel van hasjies vanuit die lan den naar Nederland. Volgens voorzichtige schattingen wordt overigens maar vijf procent van het aantal smok kelaars gearresteerd. Dat ge beurt vaak direct bij binnen komst in zuid-Spanje. Volgens Buitenlandse Zaken is ondanks alle eerdere waarschuwingen het aantal vooral jongere Nederlanders dat in het buitenland wegens drugsmokkel wordt gearres teerd nog steeds stijgend. Buitenlandse Zaken bena drukt dat de straffen in het buitenland voor drug-bezit en handel, veel zwaarder zijn dan in Nederland, ook als het om soft drugs gaat. Straffen van vele jaren zijn geen uit zondering. Vakantiegangers wordt de raad gegeven nooit in te gaan op aantrekkelijke voorstellen voor goedkope va kanties op voorwaarde dat men „iets" voor iemand mee neemt. Ook waarschuwt men tegen verzoeken de auto van iemand anders over de grens te brengen of pasjes van vreemden aan te nemen. Buitenlandse Zaken consta teert echter dat alle waarschuwingen en goede raad tot nu toe weinig hebben geholpen. Dat geldt ook ten aanzien van andere proble men, waarmee vakantiegan gers in het buitenland te kam pen kunnen krijgen. Laat adres achter Veel vakantiegangers blijken nog steeds onvoldoende of geen gegevens thuis achter te laten voor het geval er moei lijkheden ontstaan. Dat geldt met name ook voor hun ver blijfplaats tijdens de vakan tie. Het is zo al enkele malen gebeurd dat familieleden in Nederland een dodelijk onge luk kregen en al begraven wa ren voordat de vakantiegan gers gevonden waren. Veel va kantiegangers blijken ook nog steeds te veel contant geld mee naar het buitenland te nemen in plaats van reischeques. Als ze dan het slachtoffer van diefstal wor den ontstaan daardoor grote problemen. Volgens Buitenlandse Zaken wordt er jaarlijks voor vele miljoenen guldens in het bui tenland gestolen Dit blijkt uit de aangiften bij de verze keringsmaatschappijen. Bui tenlandse Zaken is bereid, in dien er geen andere mogelijk heden zijn, via de ambassa des en consulaten geld te ge ven om iri ieder geval terug naar Nederland te kunnen ko men. Vorig jaar werd daar voor 150.000 gulden uitbe taald. In die gevallen wordt het paspoort ingenomen en men krijgt dat pas terug als het geld in Nederland weer terugbetaald is. Voor de ver dere reis wordt dan een zoge naamd „laisser passer" ver strekt. Slordig met pas Jaarlijks raken ook duizen den paspoorten zoek. vaak door diefstal. Dat is volgens Buitenlandse Zaken echter voornamelijk te wijten aan vergaande slordigheid. Bui tenlandse Zaken waarschuwt tegen het misverstand dat een verlopen paspoort nog vijf jaar geldig zou zijn voor reizen naar het buitenland. Zo'n paspoort kan men alleen gebruiken voor reizen naar België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk. Zwit serland. Oostenrijk en Italië. Men komt er bijvoorbeeld Spanje, Engeland, Zweden of Joegoslavië niet mee in. Vakantiegangers die naar Joegoslavië gaan moeten er rekening mee houden dat sinds kort een aantal gebie den in de kuststrook verbo den is voor toeristen. Dat geldt onder meer voor het va kantie-eiland Vis. Deze maat regel zou verband houden met nieuwe faciliteiten voor de Russische vloot langs de Joegoslavische kust. Problemen zijn ook niet uit gesloten bij een reis naar Ca nada. In verhand met de olympische spelen zijn de vei ligheidsmaatregelen in dat land zo verscherpt dat toeris ten zonder nadere reden en zonder recht op beroep door de immigratie-autoriteiten te ruggestuurd kunnen worden. Buitenlandse Zaken wijst er voorts op dat de medische kosten in de Verenigde Sta ten en Canada, maar ook in Spanje, erg hoog kunnen zijn. Aanvullende verzekering is daarvoor nodig. Buitenlandse Zaken raadt tenslotte aan bij een vakan tiereis per auto, de nodige rust in aanmerking te nemen. Vooral op de reis van Spanje naar Nederland ontstaan veel ongelukken doordat men pro beert de afstand in één dag te overbruggen. De route Parijs- Brussel, heeft al de bijnaam „de bloedlijn" gekregen, om dat daar de meeste ongeluk ken ontstaan AMSTERDAM Er is een zevende SGP-burgemeester in ons land be noemd: de heer E. van Voorden uit Leerdam, referendaris ter gemeente secretarie te Utrecht, is per 1 juli benoemd tot burgemeester van IJs- selmuiden. De heer Van Voorden, die 35 jaar is, lidmaat van de Gerefor meerde Gemeenten en lid van de Staatkundig Gereformeerde Partij, volgt in IJsselmuiden de anti revolutionair L.A. Verburg op. die per 16 november vorig jaar ontslag gevraagd had. Tot nog toe telde ons land zes SGP- burgemeesters; de heer G.J. Smit te Rijssen, de heer A.C.Ph. Hardonk in Nieuw-Lekkerland. de heer G. van Velzen te Goedereede, de heer G van de Berg te Sint Philipsland, de heer C.G. Boender (partijsecretaris van de SGP) te Mariekerke en de heer J. de Jonge te Arnemuiden. IJsselmuiden is de eerste plaats met een belangrijke rooms-katholieke minderheid. die een SGP- burgemeester krijgt. De overige zes gemeenten zijn typisch protestantse plaatsen. De 57-jarige heer L.A. Verbuig vroeg ontslag nadat zich moeilijkheden hadden voorgedaan in verband met de aankoop door hem van zijn ambtswoning. Tegen die aankoop verklaarde zich onder meer de SGP- fractie die inclusief één man van de Gereformeerde Kiezers uit zes perso nen bestaat. De raad telt vijftien leden, onder wie één a.r. en drie c.h. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer probeert druk uit te oefenen op de regering, om het ka merlid Geurtsen van deze partij in de Raad van State te krijgen. In een brief aan minister De Gaay Fortman hebben de kamerleden Wiegel en Ko ning kritiek uitgeoefend Op het be noemingsbeleid voor de Raad van State. Sinds het kabinet de scepter zwaait in ons land zijn er acht nieuwe leden van de Raad van State benoemd in vacatures. Daarbij waren geen leden van de VVD Voorts zijn drie leden van de raad in buitengewone dienst benoemd, ook daarbij waren geen VVD-ers Per 1 juni jongstleden is de Raad van State met vier leden uitgebreid, waarbij opnieuw geen leden van de VVD. Een van de vier heeft voor de benoeming bedankt, namelijk Franssen van de PvdA. Theoretisch is er dus nog een kansje dat die plaats aan de VVD wordt toegewe zen. aldus een artikel in het deze week verschenen nummer van het VVD-blad Vrijheid en Democratie. Als minister De Gaay Fortman niet bevredigend antwoordt op de brief van de WD zal de fractie van deze partij in de Tweede Kamer het kabi net over het benoemingenbeleid ter verantwoording roepen. Producent betreurt optreden AMSTERDAM De Britse produ cent Richard Attenborough van de film „Een brug te ver", die op het ogenblik in Deventer wordt opgeno men, heeft verklaard het zeer te be treuren, dat zich onder de figuranten ook een echte Nederlandse ex-SS-er bevindt. „Dat hij heeft kunnen mee doen, is gewoon een fout bij de selec tie geweest. We wisten het niet toen we hem aannamen. Maar als we het hadden geweten, hadden we hem zeker niet laten meespelen. We we ten hoe gevoelig dit soort zaken in Nederland nog ligt." De SS-er om wie het gaat is de 65- jarige gepensioneerde verzekerings agent Cornells G. Mulder uil Amsterdam. Zelf maakte hij tijdens de opnamen zijn verleden bekend en blijkt daar nog prat op te gaan. „Het voorrecht het uniform van Hauptsturmführer te mogen dragen schenkt mij meer voldoening dan wat ook" (in de oorlog bereikte hij slechts de rang van Sturmbahn- unterführer), verklaarde hij tegeno ver een verslaggever. Een andere uitspraak van de man, die zijn opleiding als vrijwilliger in Dachau en Vught kreeg: „Ik verleer het nooit, maar je hoeft niet bang voor me te zijn: ik heb nog nooit een jood kwaad gedaan. Ik was een goe de SS-er. In de oorlog en nu nog." Mulder heeft drie dagen in de film opgetreden en toucheerde daarvoor ruim 200 gulden. Rita „Huil maar niet, ik haal hem laag..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3