Confessionelen willen actievere opstelling 0 De bodemloze put en het gouden bed Vandaag* li m Professor Baarda in Haarlem Kerken stoppen met hulp aan Paraguay Onze adressen: Studentenpastores steunen collega's Vrije Universiteit Rhodesische bisschop meldt moord negers Oudste kerkblad ter wereld stopt ermee VOORBIJGANGER WOENSDAG 16 JUNI 1976 KERK BINNENLAND Van een onzer verslaggevers WOUDSCHOTEN In een beleidsnota, die vandaag besproken wordt op de jaarvergadering van de confessionele vereniging, heeft het hoofdbestuur voorstellen gedaan tot activering van deze vereniging. Het denkt onder meer aan de stichting van een (bescheiden) bureau. De confessionele vereniging ontstond in de jaren zestig van de vorige eeuw, aanvankelijk onder leiding van Groen van Prinsterer, later vooral van Hoedemaker. Als organisatie, die ijvert voor het confessioneel karakter van de hervormde kerk, werd zij later overvleu geld door de gereformeerde bond. Voor de gewone man on derscheidt een confessionele dominee in de hervormde kerk zich van een gereformeerde bonder. doordat hij de nieuwe vertaling en de nieuwe psalmberijming gebruikt en ge zangen laat zingen. De vereni ging telt momenteel 1785 leden, onder wie 230 predikanten. Het hoofdbestuur zegt in zijn nota. overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van het voort bestaan van de vereniging. „Bij alle waardering voor het goede dat er gedaan is en wordt, met name door de generale synode, moeten we toch erkennen, dat het Christus belijdende karak ter der kerk. vooral in meer plaatselijke gemeenten, in pre diking en katechese veel na drukkelijker tot uitdrukking zou moeten komen en dat der halve artikel 10 van de kerkor de onzes inziens nog steeds niet op de rechte wijze functio neert." Wacht Het hoofdbestuur ziet het dan ook als de taak van de confessionele vereni ging. de wacht te betrekken bij arti kel 10. ervoor te waken, dat de in dit artikel gelegde band met de belijde nis der kerk bewaard blijft, en er aan mee te werken, dat Jezus Christus ook in deze tijd klaar en ondubbelzin nig beleden wordt als „de enige Naam waardoor wij behouden moe ten worden, als de enige Gids die de weg is en wijst naar'de toekomst". De confessionele vereniging mag. al dus de beleidsnota, niet verworden tot een partij of club. De confessione len willen midden in de kerk staan. In kerkeraden, classicale en synodale vergaderingen en commissies willen zij hun bijdrage leveren. Naast de uitgave van het Hervormd Weekblad en het beleggen van de jaarlijkse conferentie denkt het hoofdbestuur aan intensivering van plaatselijke en regionale activiteiten, het uitgeven van studiemateriaal voor kerkeraden en kringen en het beleggen van studiedagen voor theo logen. Om een en ander te kunnen realiseren, zal een behoorlijke organi satie met een eigen bureau nodig zijn. Dat zal echter alleen kunnen na een contributieverhoging. Uit oog Over de verhouding tot de gerefor meerde bond zegt de beleidsnota: „Op plaatselijk vlak hebben we het nog wel eens moeilijk met elkaar. In het grote geheel van de kerk hebben wij elkaar nodig. Hebben we na de totstandkoming van het Getuigenis elkaar niet te veel uit het oog verlo ren?" Een goed voorbereid gesprek met de gereformeerde bond zou vol gens het hoofdbestuur wenselijk zijn. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Beton In samenwerkingsverband heeft de Hollandsche Beton Groep een opdracht van bijna een miljard gul den in de wacht gesleept: bouw van complete haven aan de kust van Saoedi-Arabië. werkgelegenheid voor ruim vijfhonderd landgenoten gedurende vier jaren (Trouw 11 juni). Voor zover bekend, eist het huidige Saoedische regime nog steeds een niet-jood-verklaring voor het verle nen van een inreisvisum. De minister van binnenlandse zaken heeft alle gemeenten laten weten, dat van ge meentewege zulke verklaringen niet kunnen worden verstrekt en de mi nister van justitie heeft het verlenen van medewerking door notarissen of anderen ongeoorloofd verklaard op grond van het internationaal ver drag inzake het uitbannen van elke rassendiscriminatie. Ook de kerken hebben het verlenen van doopbewij zen als verklaring van niet-jood zijn afgewezen: de doop bezegelt immers het ingelijfd zijn ln Gods onberouwe- lijk verbond met Israël, waarin wy medegenoten zijn door Jezus Christus. Wordt dan door Saoedi-Arabië ge noegen genomen met een persoonlij ke niet-jood-verklaring? Bestaan er mensen onder ons, die daarvoor te koop zijn. al ls de opbrengst meer dan dertig zilverlingen (Mattheus 26:15)? Wittgenstein Groede F. A. Bergwerf! alles is opgelost, o m. dit. dat sociale aspecten te begrijpen zijn. maar deze dienen niet met abortus te worden ..opgelost" maar met sociale mid delen. Nijmegen Dr. J. E. Schulte Moederloos gezin Gaarne willen wij inhaken op Uw artikel (Trouw 12 juni) „voor gezin nen met één ouder gebeurt te wei nig". Het gaat ons daarbij in het bijzonder om het antwoord op de vraag: „hoe komt het dat de bestaan de gezinsverzorging hier niet vol doende kan helpen?" Het antwoord van de heer van Gorkom hierop luid de: „Dat de bestaande gezinsverzor ging vaak geen hulp kan geven in deze gevallen, komt doordat-de ge zinsverzorging, zoals bijna alle men sen in onze huidige samenleving, werkt van half negen 's ochtends tot half vijf "s middags. Met dergelijke werktijden kun je natuurlijk nooit een moederloos gezin verder helpen." Dat de gezinsverzorging deze hulp af laat weten op dergelijke gronden, vinden wij een kwalijke zaak. Het hart van het Evangelie is: „daar te zijn waar geen helper is." We hopen van harte, dat de heer van Gorkom het terrein van de bestaande ge zinsverzorging eveneens als zijn werkterrein zal zien. Hier valt nog veel voor hem te doea Utrecht M.P.Okhuizen-Groenendijk J. van Hoorn-Plooy Dr. Woldring (Trouw 12 juni) pro beert Wittgensteins filosofie in te passen in zijn opvattingen van de sociale filosofie. Hij zou zo graag een moraal in Wittgensteins filosofie zien. maar. helaas (voor Woldring). Wittgenstein dwingt ons zelf onze moraal te zoeken. Is juist niet de waarde van Wittgensteins filosofie o.a. dat hij probeert de mens onafhankelijk te doen denken (dus zonder enig vooroordeel)? Tracht Wittgenstein ons niet te tonen, dat we moeten oppassen met al onze moraal, al onze levensbeschouwin gen. omdat we woorden (met di kwijls niet al te duidelijke betekenis sen) gebruiken in taalspelen waar van de „spelregels" niet vaststaan? Wittgenstein maakt ons kritisch, erg kritisch, t.o.v. dat wat er beweerd wordt, door onszelf en door anderen. Heeft hij zelf niet opgemerkt in een brief aan Malcolm: „Wat voor nut heeft het om filosofie te studeren als het enige resultaat is dat het je in staat stelt om met een zekere vlot heid over bepaalde diepzinnige pro blemen van logica enz. te praten en het je niet beter leert denken over problemen van alledag, als het Je niet conscienteuzer maakt dan de een of andere. journalist wat be treft het gebruik van de gevaarlijke frasen die deze lieden voor hun eigen doeleinden gebruiken." Ik geloof niet dat hier aan nog iets valt toe te voegen. Abortus (4) Over dit onderwerp geeft collega Rhemrev in uw blad van 12 juni een uitvoerig artikel. Adoptie wordt be lemmerd door „ambtelijke beslom meringen" aldus collega R. Maar mag dat als afdoende belemmering gelden? Het blijkt telkens dat er veel meer aanvragen z(jn voor adoptie dan het aantal beschikbare kinde ren. En het spreekt toch vanzelf, dat de overheid ieder kind zoveel moge lijk veilig dient te stellen. Het onge- huwd-moeder-zijn wordt ln Neder land niet geaccepteerd, zegt coll. R. Ja en neen. Er moet ook dan de nodige hulp verschaft worden, maar daarom is die toestand nog niet ge lijk te stellen aan het huwelijk als blijvende levensgemeenschap voor het leven! Nu over collega R.'s méér persoonlijke motieven. Het is voor mi) geheel begrijpelijk, dat hij niet genegen is te zeggen: Ik kan en wil u met helpen. Maar er zijn grenzen aan onze hulpvaardigheid. Volgens de eed van Hippokrates. die naar de inhoud nog steeds wordt gehuldigd, mag de arts geen dodend middel toedienen (dus géén euthanasie), noch tegen het leven in de moe derschoot handelen. Voor een chris telijke arts komt daar nog bij. dat de Tien Geboden het verbod behelzen van vernietiging van menselijk le ven: „Gü zult niet doden Het spreekt vanzelf, dat daarmede niet Drieduizend Het getal van Pinksteren. Dat was het hoofd van een meditatie ln Trouw van dinsdag 8 Juni. Nogal triest van Inhoud. Het anti getal van 3000. Te vergeefs zocht ik in diezelfde krant naar de zendingsmanifestatie op de tweede Pinksterdag ln Veenklooster. Friesland. Ongeveer 20.000 mensen namen eraan deel. Onbegrijpelijk (jat Trouw pas donderdag hierop reageer de en dan met zo'n klein berichtje. Den Haag J.Kooy AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3, 1 Melkmarkt 56. Zwolle —Tul .03200-17030 Breda T. Visser Adoptie Enkele opmerkingen naar aanlei ding van eert artikel (Trouw 12 Juni) over dokter Rhemrev en de abortus. We maken ons als christenen bijzon der ongerust over de abortuszaak en naar mijn mening terecht. Maar zou er van onze kant niet een even grote druk op de regering moeten worden uitgeoefend voor een goede, maar veel eenvoudiger regeling voor adop tie? Zou je als ongewenst zwangere vrouw niet veel eerder je kind laten adopteren dan aborteren, wanneer je weet. dat er vrij gemakkelijk een goed gezin gevonden kan worden dat vol liefde voor je kind wil zorgen? Daarom is het van het grootste be lang dat van het nu bijna onmogelij ke alternatief van de adoptie een echt alternatief gemaakt wordt. Papendrcchl D. Nieuwcnhuis-Bredewout Samen op weg Met een doorsnee voortvarendheid zijn wij in ons doorsneedorp aan het werk gegaan naar aanleiding van de komende gemeenschappelijk her- vormd-gereformeerde synodezitting. Een afvaardiging uit de diverse ker ken is met de bespreking begonnen van het gesprekswerkboekje „Te gek om los te lopen". Naar aanleiding daarvan hopen we binnenkort een vergadering van alle kerkeraadsle- den en belangstellende gemeentele den van de hervormde en gerefor meerde kerken te houden. Nu ont vangen we het gemeenschappelijk nummer van Weekbulletin en Kerk informatie. Meteen is een groot deel van ons enthousiasme heen. Als we dit. ook qua omvang mager uitgeval len blad lezen, is de motivering voor het in 1977 samen op weg gaan van de kerken, uitsluitend te vinden in een 15 Jaar oud verleden. En is het geheel een zaak van rond 65-jarigen. Teminste, na een inleidend stuk over de 18. komen een reeds enkele Jaren geëmeriteerd predikant en een over enkele Jaren te emeriteren predikant aan het woord. Verder wat knipsels en een aantal praktische aanwijzin gen. Vragen te over: waar is de stem van de 15-jarige en van de 25-jarige? Waar is de stem van de 75-jarige en de 85-jarige. Waarom moeten we niet in 1951. maar in 1976 samen op weg. Is samen-op-weg niet het antwoord op een probleemstelling uit het ver leden. die allang achterhaald is. Stelt de maatschappij van nu en de jeugd van nu geen totaal andere vragen. Misschien was er na Te gek om los te lopen geen tweede uitgave te doen. Was het dan niet beter te zwijgen dan met dit produkt te komen? Prof. dr. Tj. Baarda door A.J. Klei De meeste theologische hooglera ren in ons vaderland zijn hun loop baan begonnen als dorpsdominee, maar dit geldt niet van professor dr. Tj. Baarda. de nieuwtestamen- ticus van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ik weet niet of de heer Baarda dit als een gemis er vaart. ik weet wel dat het ontbre ken van een plank met oude pre ken bij de Baarda's thuis, de gere formeerde kerk van Haarlem- Noord voor niet gering problemen heeft geplaatst. Daarover lezen wij in het Kerkblad voor de classis Haarlem van de gereformeerde kerken van afgelopen zaterdag, onder het nieuws van Haarlem- Noord. het volgende: ONZE DIENSTEN VAN 13 JUNI Morgendienst Verlosserkerk Hierin gaat prof. dr. Tj. Baarda van de Vrije Universiteit voor. die heeft verzocht op deze plaats te melden dat hij dezelfde preek zal houden als op 30 mei J.L in de Koningkerk. Wij zaten erg om hoog met deze dienst omdat on danks tientallen telefoontjes geen gastpredikant te vinden bleek te zijn. Prof. Baarda kon ons ook niet helpen, omdat hij erg bezet is met examens en voor hem het maken van een preek nog al tijd een heel stuk werk betekent. Pas toen duidelijk was in hoe gro te nood wij zaten, was hij in twee de instantie bereid bij ons voor te gaan. mits hij dan (wat hij anders nooit doet!) dezelfde preek mocht houden als kortgeleden in de Ko ningkerk. We hebben beloofd één en ander deugdelijk te publiceren, vandaar dit stukje. We zijn prof. Baarda dankbaar voor deze heel serieuze behandeling van onze vraag. Tot zover het bericht in de kerkbode van de Haarlemse gere formeerden. Het roept verscheide ne vragen wakker. Om te begin nen deze: waar haalt de heer Baar da het vleiende denkbeeld van daan dat de Haarlemmers die hem op 30 mei beluisterden in de Ko ningkerk. nu in drommen naar de Verlosserkerk zouden stuiven om hem nóg eens te horen? Was het „wat hebben we genoten vanmor gen!" in de consistorie van de Ko ningkerk niet van de lucht? In dat geval is een mededeling over de reprise inderdaad op haar plaats, anders niet. Zorgwekkender is een ander punt. Lapt professor Baarda het kerke lijk jaar misschien aan zijn laars? Hoe kan hij op 30 mei, de zondag tussen hemelvaart en pinksteren, en op 13 juni, de zondag na pinksteren, een en 't zelfde ver haal houden? Had hij het over ik noem maar wat de Amalekie- ten? Heeft hij er nog vlug een heen- of terugwijzend zinnetje tus sen geflanst of ook dat niet? De heer Baarda hoeft van mij niet al die latijnse namen voor de zonda gen uit 't hoofd te kunnen opzeg gen. maar dit is wel heel erg ma gertjes. Een verzachtende omstandigheid is dat het maken van een preek voor professor Baarda „een heel stuk werk betekent". Zo mag ik 't horen, hij gooit er niet met de pet naar. Trouwens, uit heel het be richt komt dr. Baarda als een ui terst serieus persoon naar voren, die geen enkele gemeente opge warmde kost wenst voor te zetten, behalve dan in dit éne uitzonder lijke Haarlemse geval. Het Haar lems kerkblad roept opgewonden uit: wat hij anders nooit doet! Prachtig, maar (en nu komt mijn laatste kwellende vraag): hoe komt het dan dat hij die preek van 30 mei toch nog in huis had? Ver geten te verscheuren misschien? Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De gezamenlijke Nederlandse studentenpastores heb ben op hun jaarlijkse conferentie adhesie betuigd met het standpunt van hun Amsterdamse collega's in de discussie over de doelstelling van de Vrije Universiteit. De studenten pastores menen, dat de doelstelling van de Vrije Universiteit niet ge bruikt mag worden voor „politieke discriminatie". Ook hebben de 45 deelnemers aan de conferentie een brief naar de gerefor meerde synode gestuurd. Daarin dringen zij aan op verbreding en verzakelijking van de discussie met betrekking tot de zaak-Wiersinga. Volgens hen gaat het niet om een geïsoleerde figuur, maar om een kli maat van denken en geloven, dat zich ook buiten de gereformeerde kerken voordoet. De theologie van dr. Wiersinga is in dit opzicht eerder uiting, dan oorzaak van dit geeste lijk klimaat. Het thema van de conferentie was „de politieke verantwoordelijkheid als dimensie van het studentenpas toraat". Staatssecretaris Van Huiten lichtte de politiek van het kabinet- Den Uyl toe. terwijl drs. D. Boer van de universiteit van Amsterdam de beweging „Christenen voor het so cialisme" inleidde. Ds. R. Zuurmond uit Delft gaf een voorbeeld van „ma terialistische exegese", waarbij de bijbel ook gelezen wordt op haar sociaal-economische en politieke implicaties. Mr. A. W. Kist uit Arnhem besloot de conferentie met een voordracht over de profetische gestalte van de gemeente. Enkele studentenpastores uit West- Duitsland informeerden over de si tuatie daar rond de Berufsverbote en riepen op tot waakzaamheid. SALISBURY De r.k. aarts bisschop van Umtali in Rhodesië. mgr. Donald Lamont, beschuldigt de Rhodesische politie van moord op minstens vierendertig zwarten. In een brief aan een plaatselijke krant schrijft de bisschop dat deze mensen zijn doodgeschoten, omdat zij het nachtelijk uitgaansverbod schonden. De politie nam zonder meer aan dat het terroristen betrof. De bisschop is er zeker van dat de mensen geen guerrillastrijders waren en ook niets met de guerrilla te ma ken hadden. Bij een aantal van de doden heeft de politie volgens de bisschop zelfs niet gewaarschuwd. De bisschop verwijt de regering dat zij niets doet om het optreden van de politie te onderzoeken. Volgens de regering zijn de beschuldigingen van bisschop Lamont bedoeld om haar zwart te maken. LOUISVILLE (VS) Het (waarschijnlijk) oudste kerkblad ter wereld is opgeheven. The Christian Observer van de presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten heeft 163 jaargangen gehaald. De financiële te korten werden voor het blad. dat nog 37.000 abonnees telde, te groot. Al wat ouder, wijzer, dwazer, week met ouderen, 21-25 juni, Den Aler- dinck, Laag Zuthem (tel. 05290 541). 's Graveland drs. J. Ridderbos UTRECHT De kerkelijke hulpor- Engeland. Oostenrijk en de Verenig- ganisaties uit Nederland, Duitsland, de Staten zetten hun steun aan hulpprojecten in Paraguay stop. Zij hebben hiertoe gezamenlijk besloten, omdat als gevolg van de arrestatie van medewerkers het ontwikkelings werk in dat land niet volgens de oorspronkelijke opzet voortgezet kan worden. door dr. C. Henk Koetsier Mensen, die de boer opgaan om voorlichting te geven over het ontwikkelingsvraagstuk, worden voortdurend de oren van het hoofd gevraagd met dezelfde soort vragen. Bekende voorbeelden daarvan zijn de bodemloze put en het gouden bed, hoewel dat laatste uit de mode is geraakt. Mijn vjder Bcbrulktc ,ijn rijkdonl en positie om over je te heersen. Ik ben Maar het wemelt nog van vooroorde- drijven door veel informatie te belast met je bevrijding". (Uit One len en misverstanden rondom zaken spuien. Vooral wat hij schrijft over Woru blad van de wereldraad van als ontwikkelingshulp en de bezighe- het kolonialisme en zijn naweeën en kerkeg v den van zending, de activiteiten van de eigen aard en cultuur van de der de wereldraad van kerken e.d. We- de-wereldlanden die gerespecteerd relddiakonaat wordt weieens ver- moeten worden, is nuttig voor die weinig het verband tussen de „derde ward met wereldraad en als iemand mensen die nog te gemakkelijk spre- wereld" en onze wereld. Hij noemt tegen de laatste is dan zal hij ook ken over de weldaden, die het westen wel even kwesties als gastarbeiders gauw tegen het eerste zijn. ln die landen heeft gebracht. Ook en te lage prijzen van produkten uit kan de brochure helpen om mensen, de ontwikkelingslanden, maar zaken Ds. Ype Schaaf trekt er na Jaren ln die een verwrongen beeld hebben van als de machtsstructuren in de rijke Afrika gewerkt te hebben, nogal eens wat de wereldraad ls en doet. dat landen zelf. de nieuwe levensstijl en op uit. nu vooral in zijn eigen provin- beeld wat te corrigeren. Daarom is de discussie over de hulpverlening cie Friesland, om voorlichting te ge- het te hopen dat ze Ype Schaaf vol- tussen kerken daar en hier komen ven over de „Derde Wereld". Tien doende vertrouwen om hem te lezen, niet of nauwelijks aan de orde. Toch vragen, die hij daarbij veel tegen Hij steekt ook niet onder stoelen of kunnen wij niet meer over de „derde komt, heeft hij uitvoerig van een banken, dat hij een fel bestrijder is wereld" schrijven, zonder daarbij antwoord voorzien en gebundeld on- van het Zuidafrikaanse „onze wereld" nauwkeurig onder de der de titel „Ja. MaarTien Vra- apartheidsbeleid. loep te nemen. Bij een eventuele her- gen over de Derde Wereld". Uitgever druk zou de schrijver er goed aan Meinema heeft de brochure uitgege- Naast mijn waardering heb ik op doen. deze lacunes op te vullen, ven, voorzien van een zwart bandje in twee punten kritiek. In de eerste de serie Ter Sprake (prijs 3,50; bij plaats maakt ds. Schaaf zich te ge- Dr. C. H. Koetsier is secretaris voor aantallen goedkoper). makkelijk af van de marxisten, door ontwikkelingssamenwerking van de hen met de conservatieven te be- belcidsraad voor zending en werelddi- Ype Schaaf rekent vlot af met allerlei stempelen als achteruitkijkers (pag. akonaat van de gereformeerde kerken vooroordelen en weet tussen de be- 31). In de twee plaats legt hij te in Nederland. De regering van Paraguay veroor zaakt grote moeilijkheden bij het Promuri-project, een hulpwerk van de Amerikaanse Disciples of Christ dat door verschillende andere organi saties, waaronder de wereldraad van kerken, ondersteund wordt. Dit werk is gericht op de Indianen, de armsten van de armen in Paraguay en heeft als doel. deze mensen uit hun positie op te heffen. Vorig jaar december werden de leider van het project, prof. Chase Sardi, en zijn naaste me dewerkers gearresteerd. Sindsdien zijn er eindeloze besprekingen ge voerd die geen noemenswaard resul taat hebben opgeleverd. Sedert april van dit jaar werden daarentegen zes tienhonderd mensen gearresteerd en een groot aantal medewerkers wer den het land uitgezet. De gevangenen worden in afzondering vastgehou den. worden gefolterd en krijgen geen medische of juridische hulp. De hulporganisaties hebben ten slot te besloten dat zij hun werk pas wil len hervatten, zodra de gevangenen worden vrijgelaten. Zij dringen er bij hun regeringen op aan. hun politieke en economische betrekkingen met Paraguay te heizien. Godsdienstonderwijs op de openba re school. Conferentie voorschoolka- techeten, woensdagavond 16 juni half acht tot vrijdagmiddag 18 juni vier uur op Kerk en Wereld te Drie bergen (tel. 03438 2241) WOLKEN i ij he Boven ons pakken de wolken samen. Zo heet dat al eeuwen in taal. We zullen misschien toch de stoelen moeten binnen zetl het zo dadelijk gaat regenen. Eij lijk, zal Bert van hiernaast zet want 't is „arg dreug" in deze ml den en het ziet er zorgelijk uit. hebben we trouwens zelf aan de ne kersen kunnen zien. Toch bl nog even kijken naar dat samenj ken. 't Is altijd weer een boei gezicht. Soms bevrijdend en «aldi vaard als een weldaad over het d bui land, maar soms ook met angst i igt schouwd door mensen die de nirpej vallende windstoten of het nadei mis onweer vrezen. Wolken hebben igel genlijk altijd iets dubbetzini rkn Ook in de bijbel is dat zo. Ze ver twil gen God en soms lijkt het wel i [gei God aan de andere kant van wolken woont: O God. die bc pri wolken troont.. Maar dan weer tni diezelfde wolken Gods leidende un wezigheid. Soms nadert God oj he wolken. Hij „woont" zelfs daar v tsbi de wolk vertoeft boven het he ird dom. Wolken spreken van G ger trouw en van de geschiedenis wa ons leven betrokken is. En ze zij daarom evenmin als de sterren oi langs een omweg iets uit te wet< komen dan dit ene dat Hij ons n is. Met het donkere gericht over kwaad dat we onder de wolken sL-, richten en met zijn zegen wam y wij slechts zijn mensen willen z n A-. Beroepingswerk NED-HER V. KERK Beroepen te Oldebroekr J.Vroeg weij te Katwijk aan Zee: te IJA muiden: T.W.van Bennekom, kaf daat te Wezep. Aangenomen naar Elburg: J.Krujjaai Wierden; naar Utrecht (pred. bijrirgf dere werkzaamheden; diakonesjig- huis); H.A.Winkel te Bloemendairp t d Bedankt voor Bovenhardin: M.Verduin te Brakel. Beroepbaar: W.G.Sonnenberg ne d'Arcdreef 11. Utrecht. GEREF.KERKEN Beroepen te De Lier. P.Y.Westeri te Barneveld. d CHR.GEREF.KERKEN Beroepen te Lisse: H.P.Brandsfuik zendingspredikant wonende Amersfoort. Nrt Bedankt voor Nieuw Vennep: J.B te Veenendaal REF.GEMEENTEN Beroepente Apeldoorn, Lemmi Gravenpolder. Beekbergen, en delburg; J.J.van Eckeveld. kandl te Scherpenzeel; te Den H Centrum, Groningen, Zaani Haarlem en Ooudemird J.S.v.d.Net, kandidaat te Moe pelle. Ds. M. J. C. Blok eL_. 'Ai TR n Op 61-jarige leeftijd is overledentel M. J. C. Blok van de gereformee gr kerk (vrijgemaakt) te Voorburg. Blok werd in 1941 predikant van t c gereformeerde kerk van Om ka (Gr.).In 1945 ging hij mee met lei Vrijmaking. In 1946 vertrok hij n wi Berkel en Rodenrijs. Van 1951 üe 1968 stond hij in Utrecht-Noordvi sii en vervolgens in Voorburg. TwMt maal was hij scriba van een genei ei synode (Assen'61 en Amersfoort' Is- Hij maakte deel uit van verschillei deputaatschappen, onder andlat voor een nieuwe psalmberijml *i herziening van de gezangbundel ei herziening van het kerkboek. D#ld derdagmiddag is in Voorburg deJde grafenis. r i Ds. K. J. Schaafsm it Ds. K. J. Schaafsma te Utrecht d< ;p] ons mede, dat hfj in tegenstell r0 tot een eerder bericht slechts c dag in de week ambtelijk werk in gereformeerde kerk van Vuren gk. verrichten. 11 Ds.A.Pijnacker Hordijl»; Ds.A.Pijnacker Hordijk, hervor k predikant te Zevenaar. is met ingi Cl van 1 september losgemaakt van c gemeente. Tussen hem en zijn meente waren sinds vorig jaar m< lijkheden, omdat ds.Pijnacker Hfro dijk onoverkomelijke bezwaren gen de kinderdoop had gekregen. wilde geen zuigelingen meer dop en liet zichzelf vorig jaar ook nieuw dopen. Een minnelijke sch king, door de generale commis voor het opzicht in de hervoriï kerk beproefd, bleek niet mogelj Ds.Hordijk heeft nog geprobeerd zaak van predikanten, die bezwa tegen de kinderdoop hebben gel gen. op de agenda van de meenschappelijke gereformö hervormde synodezitting in sept ber te krijgen, omdat beide kei daar mee te maken hebben. Ma: bleek niet mogelijk. Ds.Hordijk stond sinds 1964 te Zevenaar. :erta arfl .1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2