alestijnen vragen in voedselluchtbrug laar Libanese steden De aanhangers van Franco laten zich democratie niet aanpraten Slagers moeten vlees goedkoop verhandelen Handreiking van Moskou naar Chinese leiding rië verovert belangrijke linkse stelling SPD'ers van pionage voor iDR verdacht Eis ontvoerde Italiaanse vleesimporteur: Bern vreest weerslag van afwijzen ontwikkelingshulp Zuiveringen in Oeganda na mislukte aanslag op Amin Begroting EG met 13 procent omhoog Spaanse regering heeft het moeilijk AG 15 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 e. D ite I lika ente OET (AP, UPI, Reuter) Syrische troepen hebben gisteren bij een nieuw offensief in het ;ndïlosten van Libanon een belangrijke linkse positie bij de berg Hermon veroverd. Ondertussen |zaJn Palestijnse leiders de Arabische wereld op vliegtuigen met voedsel te sturen teneinde „het pi erbeleg" van Beiroet door de Syriërs te doorbreken, t ve _ol ingste doorstoot vond plaats blio s enkele uren nadat de vredes- zijn, handelingen onder bemidde- zaki 'an Libië waren mislukt en het als dagen oude bestand in Beiroet esta ng in hevige schietpartijen met n de rie en mortieren. Daarbij vielen V< afgelopen 24 uur zeker zeventig aaaren 105 gewonden. Een Sy- tond gepantserde eenheid trok uit istui istelijk van Beiroet gelegen Be- al naar het zuiden en veroverde lanrijke legerplaats van linkse ese groepen in Rachaya, bij de lijke uitlopers van de berg Her- aldus een militair communiqué het verenigde Palestijns- nte^èese linkse opperbevel. Volgens in d jmmuniqué zijn daarbij zware ienahten geleverd. De berg Hermon ;in s sinds 1967 in Israëlische in Z n. n de 3,"de nkse Libanese leider Kamal |"at blatt vergaderde in Beiroet met rh/1 sche ambassadeurs en zel na Her dat hun regeringen had j? cht de Syrische blokkade van l H langrijke havens Beiroet, Sidon va ripoli via een luchtbrug te j] ireken. „Het Syrische beleg tot doel Beiroet en de andere r gj Libanese steden uit te honge- aldus Joemblatt. evo enb »rfsel oeidf lond van een beperkt bestand twee dagen geleden door de Li- e premier Abdel Salem Jalloed rem bekendgemaakt zouden de Sy- het twee weken oude beleg van :erte et gedeeltelijk opheffen door de bedo^ersweg van Sidon naar de f1?®1 Istad uitsluitend voor voedsel- qq loien open te stellen. getuigen verklaarden echter dat /an lg paar konvooien erin j de len Beiroet wat voedsel te bren- de eerste aanvoer sinds twee Dei? maar dat daarna de Syrische stad1 weer hermetisch werd ge- e NP- jraL L Ier ÏT-BERLIJN (DPA) Een tbank in West-Berlijn heeft gis- i ook tegen de vierde verdachte Ie jongste spionage-affaire, de en n -woordvoerder Heinrich Burger, suwarrestatiebevel uitgevaardigd. De plannen om een Arabische vre desmacht naar Libanon te zenden zijn intussen nog steeds niet gereali seerd. Zij worden doorkruist door hernieuwde gevechten en procedure kwesties. De Palestijnse leider Jas- ser Arafat heeft er bij Libië op aan gedrongen met de grootste spoed troepen te zenden om toezicht op een bestand te houden, zo meldde een links Libanees dagblad. Confrontatie Volgens radio-Beiroet heeft Kamal Joemblatt gevraagd om militaire in terventie van Irak, Algerije en Libië. Hij had gezegd dat de Arabische militairen desnoods met parachutes moeten worden aangevoerd om de Palestijnen en linkse Libanezen te beschermen. Volgens radio-Bagdad heeft Irak op nieuw troepen naar de grens met Syrië gezonden „ter ondersteuning van de historische eii dringend nood zakelijke verantwoordelijkheden waarmee de Arabische natie thans is geconfronteerd. Om hoeveel militai ren het gaat werd niet meegedeeld. Volgens het officiële Egyptische persbureau zouden de Iraakse troe pen samen met Syrische, Libische en Algerijnse troepen voorbereidingen treffen voor een confrontatie met Israël op de hoogvlakte van Golan. De Palestijnse radio zei dat Syrië in de afgelopen 24 uur verse troepen naar het oosten van Libanon had gezonden, waaronder tank- en raket eenheden. Intussen zet premier Jalloed van Libië zijn pogingen om een nieuw bestand te bereiken voort. Radio- Beiroet, die dat gisteren omriep, zei niet of de premier persoonlijk in de Libanese hoofdstad is. In Damascus verklaarde de secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad dat een Arabisch vredeskorps binnen tien dagen in Libanon zou kunnen zijn. Libische, Saoedi-Arabische en Soedanese troepen staan gereed om onmiddel lijk te vertrekken. Riad zei dat hij echter wacht op het „groene licht" dat de politici dienen te geven. Hij denkt zesduizend tot tienduizend man nodig te hebben voor de vredesmacht, die samenge steld zou worden uit eenheden uit Algerije, Syrië, de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, Saoedi- Arabië, Soedan en Libië. Riad vertoeft sinds vrijdag in Dama scus voor overleg met de Syrische president Hafez el Assad en andere Arabische leiders over mogelijkhe den een staakt het vuren in Libanon tot stand te brengen. Syrië heeft laten weten zijn troepen pas te zullen terugtrekken als de vrede in Libanon is hersteld. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismail Fahmi, ver klaarde gisteren, dat Syrië het groe ne licht voor interventie in Libanon van de Verenigde Staten had gekre gen. Ook zouden er vooraf Syrische- nover de Italiaanse politie toegege ven dat hij met een pistool heeft geschoten tijdens een verkiezingsbij eenkomst van zijn party. ROME (AP, UPI, Reuter) De ontvoerders van de Italiaanse vleesimporteur, Giuseppe Ambrosio, hebben geeist, dat 71 slagers in Rome hun kwali teitsvlees voor een kwart van de normale prijs zouden verko pen. Wanneer deze eis niet zou worden ingewilligd, zou Ambro sio worden terechtgesteld. Ambrosio werd gisterochtend ont- - - voerd toen hij zijn huis verliet om KkBreMti mdèraoSt neerriomorH toiroan Dn h«»t hnnfrf. L.ocKneeascnanaaai onaereoeiti naar de markt te gaan. Op het hoofd kantoor van de bond van importeurs van vee werd een brief ontvangen waarin stond, dat de ontvoering het werk was van een „communistisch Lockheed Ondertussen zijn de politieke partij en in Italië verwikkeld in een twist over de vraag of de resultaten van de voor of na de verkiezingen gepubliceerd moeten worden. De voorzitter van de commissie, de christendemocraat Angelo Castelli, heeft de volgende vergadering van de commissie uitge- commando" en dat Ambrosio in een SChreven voor 24 juni, drie dagen na „volksgevangenis werd verhoord. De 71 slagers die volgens de brief hun kwaliteitsvlees voor 1500 lire per kilo de verkiezingen. De communisten, socialisten en so- de normale prijs bedraagt 5500 tot ciaaldemocraten beweren dat de pu- Duizenden Irakezen demonstreren deze week tegen de Syrische 6000 lire - moeten verkopen, zijn blleke opinie er recht op heeft de L/uuienucu uditcAcu ucuiu» o 1-1.- aiiAmooi c«>wpn m nrhpiri#>rsumkpn resultaten van de naspeuringen van de commissie in de Verenigde Staten heeft inmiddels besloten om de eisen zonder uitstel te vernemen. Opmer- uuizenaen iruaeajepische allemaal gelegen in arbeiderswijken interventie in Libanon. Irak heeft herhaaldelijk de oynsc van Juliaanse hoofdstad. De bond interventie in scherpe bewoordingen veroordeeld. van de ontvoerders in te willigen. KCII. kfüh OUUUCII Cl «UUIOI Israëlische contacten zijn geweest Zwitserse kiezers contra parlement door bemiddeling van de Franse en kelijk is dat ook de sociaaldemocra ten op dit standpunt staan, hoewel hun eigen ex-minister van defensie de Jordaniërs. Fahmi noemde de Sy rische interventie „onwettig". Een woordvoerder van de Franse president Giscard d'Estaing ontken de gisteren, dat er Franse troepen naar Egypte zouden zijn overge plaatst voor een mogelijke interven tie in Libanon. Linkse kranten had den eerder gisteren van een Franse militaire aanwezigheid in Egypte melding gemaakt. f Mario Tanassi een van de „hoofdver- J dachten" in het schandaal is. voorarrest van Sandro Saccuccl, lid van de Italiaanse neo-fascistische MCI „„,*n „iM.. oo/v Als tweede „hoofdverdachte" geldt nreTme^Marian^Rumo^dl^mi mf het doodschieten van een ünkse stu- SStTvan butenKr^ken Is. De dent op een verkiezingsbijeenkomst van Dui^nian^e z«wen in Tiaiïp bP7fipht niprH wprri hpt afcrp- communisten hebben aangedrongen BERN (DPA) Vooraanstaande Zwitserse politici, minister van lopen weekeinde in' Italië «nap. op zijn onmiddellijk aftreden, buitenlandse zaken Pierre Graber voorop, hebben gisteren de houden. op zijn onmiddellijk i De Lockheed-affaire is, met het toe- vrees geuit dat de afwijzing door de bevolking zondag van gaccucci was begin vorige week nemend politiek geweld, tot een van ontwikkelingshulp via internationale organisaties het aanzien spoorloos verdwenen nadat een po- de hoofdthema's in de laatste week - - - ~rti van Hi» verkiezingscampagne ge- Wanhopig De christenen in Libanon kunnen rekenen op de steun van Israël als hun situatie „wanhopig" zou wor den. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Jigal Allon, die niet nader toelichtte wat hij met deze steun bedoelt, zei dat Israël niet zou toestaan dat zijn nationale belangen door de situatie in het naburige Li banon in gevaar zouden worden ge bracht. Hij voegde daar echter aan toe dat van een echte bedreiging momenteel geen sprake is. Gisteren publiceerde het Israëlische dagblad Ma'ariv echter beelden van gewonde Libanese christenen die aan de Israëlisch-Libanese grens door een mobiele eenheid van het Israëlische leger verpleegd werden. Ernstig gewonde christenen zouden volgens het blad naar ziekenhuizen in Noord-Israël worden overge bracht. Volgens Allon, die het woord voerde in het parlement, zal Israël niet toe staan dat Libanon weer een basis wordt van waaruit Palestijnse guer rillastrijders acties tegen Israël on dernemen. Hij zei dat de Israëlische regering voortdurend voeling met de Verenigde Staten houdt en dat Was hington weet dat Israël zal handelen zodra zijn nationale belangen wor den bedreigd. De „rode lijn" die Is raël als grens heeft gesteld voordat het in Libanon zou interveniëren is samengesteld uit een combinatie van factoren. Daarbij spelen een rol de opvang en de gevechtskracht van de Syrische troepen in Libanon en van de nog niet gearriveerde Ara bische vredesmacht, de duur van hun verblijf en de uiteindelijke be slissing over de status van de Pales tijnse guerrillastrijders. van Zwitserland zal verslechteren. Het stelsel van de volksstemming kapitalistische organisatie en haar maakte het de Zwitserse kiezers mo- een falend* ontwikkelingsbeleid toe- gelijk een voorstel om een krediet dichten. De vraag is echter of de van 200 miljoen frank aan de interna- argumenten van beide kampen in- tionale ontwikkelingsorganisatie vloed op het stemmingsverloop heb- (IDA) te verschaffen, met ongeveer ben vermogen uit te oefenen. Het 164.000 stemmen af te wijzen. IDA is onderzoek van het resultaat in de een dochteronderneming van de We reldbank, waarvan de geïndustriali seerde landen zich bedienen om de armste landen in de Derde Wereld irenteloze kredieten met een looptijd van maximaal 50 jaar te verstrekken. Zwitserland doet daar nu niet meer sterk nationaal wordt gedacht, aan mee. Het is voor de Zwitserse politici des te pijnlijker, waar hun land, dat on der de geïndustrialiseerde landen met een bruto nationaal produkt van ongeveer 25.000 gulden per hoofd van de bevolking het rijkste land is, met zijn openbare ontwikkelingshulp de op één na laatste plaats inneemt. De tegenstanders van het krediet, die in tegenstelling met de grote Zwitserse partijen, de vakbonden en andere organisaties tot afwijzing hadden op geroepen, haastten zich gisteren te verklaren dat het „nee" niet furda- menteel tegen ontwikkelingshulp is gericht. ging om naar Zwitserland te verdwij- van de nen was mislukt. Saccuccl heeft tege- worden. druk doen ontstaan dat de afwijzing het gevolg is van een conservatieve MOSKOU (Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren de inslag. De „nee' -stemmers werden tweede maal in twee maanden een positief gebaar gemaakt naar voornamelijk gevonden in het bin- leiding van Peking nenland en de bergkantons, waar Fjodor Koelakow, lid van het Polit- buro van de Sowjetrussische partij, Daarnaast is het ook nog mogelijk ze^ tjjdens een toespraak op het dat de burgers gewoon uit onwetend- congres van de Mongoolse commu- heid over de internationale verhou- niStisChe partij dat het nu aan de dingen maar liever het zekere voor chinese zijde» is de betrekkingen het onzekere kozen en negatief be- [ussen de twee rivaliserende groot- slisten. De vraag rijst of het Zwitser- machten te normaliseren. „Wij zullen se politieke systeem wel functio- doorgaan met de strijd tegen het neert, als men bedenkt dat een in ma0<[smei dat een stroming is, die zeven jaar door het parlement uitge- Vjjandjg staat tegenover socialisme Belasting De aanbevelingen tegen te stemmen zijn ingegeven door volledig verschil lende beweegredenen ter rechter- en ter linkerzijde. De als „buitenlander vreter" bekend geworden politicus James Schwarzenbach van de zeer rechtse „republikeinse Beweging", motiveerde zijn oproep tot afwijzing met de redenering dat het krediet van 200 miljoen een te gTOte belas ting voor 's lands financiën zou zijn en hij bilaterale ontwikkelingshulp bovendien verkiest omdat er betere controle op mogelijk zou zijn. Progressieve bijstandsverleners erf uiterst linkse partijen bevalen het „nee" aan omdat zij IDA zien als een werkte en door alle grote politieke partijen ondersteunde wet op de ruimtelijke ordening, in een volksraadpleging om hals werd ge bracht. NAIROBI (UPI, Reuter) Volgens reizigers uit Oeganda zijn in de afge lopen dagen zeker tweeduizend men sen om het leven gekomen bij zuive ringen in dat land. De zuiveringen begonnen na een mislukte aanslag op president Amin van Oeganda het afgelopen weekeinde. Volgens deze reizigers heerst er pa niek in Oeganda. Radio Oeganda maakte melding van verschillende deelnemers aan een komplot tegen Amin die om het leven zouden zijn gekomen. Volgens de reizigers zou den er in het gehele land wegversper ringen zijn opgericht. en vrede. De Sowjet-Unie werkt desondanks aan normalisering van de betrekkin gen met China. Dus is het nu aan de Chinese zijde wat zij willen doen", aldus Koelakow. Zijn toespraak werd door een Wester se diplomaat omschreven als „het slaan van een brug naar het Chinese leiderschap na Maö" en zei dat er „nadrukkelijk op de naaste toekomst wordt gedoeld." Eind april werd in een gezaghebbend commentaar in het partijblad Praw- da ook al geschreven over normalise ring van de Sowjet-Chinese relatie. Volgens deskundigen op het terrein van het Verre Oosten wil Moskou hiermee tegenover de nieuwe Chine se premier Hoea aangeven dat het weer klaar is voor onderhandelingen. Koelakows rede is hiervan nog eens een onderstreping. De voorzitter van de Mongoolse com munisten stelde zich in zijn rede na drukkelijk achter het streven van de Sowjet-Unie. Mongolië ligt tussen de Sowjet-Unie en China ingekneld en heeft afwisselend in de invloedssfeer van beide staten gelegen. Momenteel is Mongolië vooral sterk op de Sow jet-Unie gericht. BRUSSEL (ANP) De begroting van de Europese Gemeenschappen zal komend jaar met ongeveer 13 procent stijgen. Dat heeft Europees commissaris Claude Cheysson op een persconferentie in Brussel mee gedeeld. De Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de EG, heeft een eerste ontwerp gemaakt voor de Eu ropese begroting voor komend jaar. Hoewel er nog onbekende factoren zijn, komt het totaal van de Europe se uitgaven volgend jaar op ongeveer 33 miljard gulden. Slechts 1,4 procent van de begroting van komend jaar zal dienen voor het aangaan van nieuwe gemeenschaps acties. De Europese Commissie vindt dat er ongeveer 360 miljoen gulden op tafel moet komen voor het oprichten van een europese ex- portbank. Een aantal (veel geringe re) bedragen wil de commissie reser veren voor nieuwe activiteiten als b.v. een nieuwe marktordening voor alcohol en steun aan de burger- luchtvaartindustrie om grote vlieg tuigen te bouwen. door Herman Amelink ;ot4 )llen er. zijn voormalige vrouw ryn en het echtpaar Kurt en Nickel worden er volgens de ie sterk van verdacht al zeker rende vijf jaar als agenten voor DR te zijn opgetreden De weg die Spanje naar de democratie moet brengen heeft heel wat hobbels. Bij haar pogingen de hervormingen op een legale manier tot stand te brengen werd de Spaanse regering de afgelopen week behoorlijk tegengewerkt door de Cortes, het Spaanse parlement waarvan de leden voor een belangrijk deel tijdens de regering van generaal Franco benoemd zijn. De snelheid waarmee de Cortes eind vorige maand de vrijheid om politie ke bijeenkomsten te houden en het laak kwam aan het licht door recht van demonstratie toestond, ers vroegere vrouw, die zich wekte verwachting, dat de aanhan- na Pinksteren als agente van de 6ers van de voormalige dictator de duitse staatsveiligheidsdienst onontkoombaarheid van de demo- IC1C1 bekendgemaakt en haar man cratisering hadden onderkend. Eind mo luldigd had. Mevrouw Burger is vorige week bleek echter dat het nog r Rei'an de SPD en haar laatste lanS niet zover is. zij ie was pers-secretaresse van leesl 'akbond De regering dacht twee wetten met een versnelde procedure door de Cor- it de'vrouw korte tijd verdwe- Ja6en> waarbij politieke partij- mi V3S, had zij zich zaterdag bij de en zouden worden toegestaan. De atiëi »eid in West-Berlijn gemeld. Cortes weigerde echter het wetboek an ens kranteberichten beweerde van strafrecht aan te passen en aiioi »t een ziekenhuis uit Oost- stuurde het betreffende wetsvoorstel yn te komen en aan geheugen- naar de juridische commissie voor een uitvoerige behandeling. Daar door blijven de politieke partijen in iv rich Burger bestreed na zijn te- Spanje vooralsnog verboden, itis. eer van vakantie in Portugal poor zijn vroegere vrouw tegen ingebrachte beschuldigingen, ens de justitie wordt Burger er- verdacht als chef van de dienst het SPD-weekblad „Berliner me" en later als woordvoerder uur met regionale SPD-bestuur voor itaatsveiligheidsdienst van de te hebben gewerkt. Verdediging ren DS iag echtpaar Nickel zou koe- \bel iiensten hebben verricht. Bij enal^oekingen zou bewijsmateriaal gevonden. Toen de eerste'regering na de dood van generaal Franco werd gevormd, verklaarden de liberale ministers uit het kabinet van premier Arias Navar ro, dat de kracht van de „bunker", zoals de oude aanhangers van Franco genoemd worden, te verwaarlozen was. Het is slechts een kwestie van tijd om de extreem rechtse elemen ten te elimineren, beweerden ze. Uiterst rechts is door de maatregelen van de regering weliswaar in de ver dediging gedrongen, maar zij is nog lang niet uitgeschakeld. Begin mei stuurden 126 leden van de Cortes een brief aan de regering waarin ze zich beklaagden over de schending van de „bestaande legaliteit". Ze veroordeel den de toelating door de regering van een congres van de socialistische vakbeweging UGT. Verder bena drukten de parlementariërs dat de koning boven de politiek moest staan en zich niet tot motor van de hervor mingen moest opwerpen. Ook dien den de leden van de Cortes in volle vrijheid te kunnen discussiëren over de voorgestelde hervormingmaatre gelen. Weliswaar bleek achteraf dat onder de brief zelfs de handtekenin gen preikten van parlementariërs die al enige tijd overleden waren, maar men bleek zich toch te kunnen weren. Op 20 mei wilden de vroegere aan hangers van Franco in Madrid een demonstratie houden ter herdenking van de sterfdag van Franco, op die datum een half jaar geleden. Deze demonstratie werd echter door de regering verboden waarbij zij als re den opgaf dat de persoon van Franco geen voorwerp van politieke demon stratie mocht zijn. Het groeiende zelfbewustzijn van de vroegere aanhangers van Franco wordt verpersoonlijkt door Jose An- bereid minder ingrijpende hervor mingen toe te staan, maar als de regering met echte hervormingen komt, dan dient ze te rekenen op een stevig verzet van de „bunker". Daar bij wordt niet uitsluitend van legale, maar ook van illegale middelen ge bruik gemaakt. Martelingen Een beeld van de vergadering van de Spaanse rtes tonio Giron, een voormalige minister van de CarlLten. Uit foto's die van van arbeid die nu voorzitter is van de dit incident zijn gemaakt, is komen federatie van oorlogsveteranen. Gi ron liep uit de nationale commissie weg vlak voordat deze overeenstem- vast te staan dat prins Sixto en een vijftigtal volgelingen, leden van de extreem rechtse krijgers van Chris- mi;.g had bereikt over de constituti- tus-koning een aanval konden doen onele hervormingen. Fraga Iribarne Vooral de liberale minister van bin nenlandse zaken, Fraga Iribarne wordt herhaaldelijk met de acties van rechts geconfronteerd. Hij vaar digde het verbod uit tegen de de monstratie od 20 mei Fraga was ook de man die de broer van prins Karei Hugo de Bourbon Parma, prins Sixto het land uitzette na de door hem ondernomen aanslag op de Montejurra, de heilige berg op de Carllsten, zonder dat de politie ingreep. Er zijn zelfs foto's waarop prins Sixto met de politie staat te praten. Bovendien zijn bij de aan hangers van prins Sixto kisten met munitie gevonden afkomstig uit het Spaanse leger. Wanneer men deze activiteiten van rechts van de laatste maand bij el kaar optelt, dan is de conclusie on vermijdelijk dat de vroegere aan hangers van Franco niet van plan zijn zonder slag of stoot hun positie uit handen te geven. Men is wel Onlangs zijn ook berichten in de Spaanse en de buitenlandse pers verschenen over de martelingen door de Spaanse politie. Deze zou den niet onderdoen voor de praktij ken onder het regime van Franco. Toen het Spaanse blad Cuadernos para el Dialogo, details wilde publi ceren over de martelingen werd het door de regering gemaand dit niet te doen op straffe van een verschij ningsverbod. Na de dood van Franco hebben voor al de Spaanse tijdschriften gebruik gemaakt van de verlichting van de censuur. Ze hebben kritiek gespuid op het optreden van de politie, wat ten tijde van Franco verboden was. Met name het weekblad Cambio 16 heeft door de openhartigheid van de artikelen een reputatie verworven. Voor het verslag van een marteling In Baskenland heeft de uitgever van het blad, Ricardo Utrilla, zich begin deze maand bij de autoriteiten moe ten verantwoorden. De Guardia Ci vil beschuldigde het blad van een lasterlijke verslaggeving. Voorlopig is nu een einde gekomen aan de onthullingen over het optre den van de Spaanse politie omdat de regering alle publikaties hierover verboden heeft in afwachting van de uitslag van een onderzoek. Toch hoeven de verslagen van de martelingen door de Spaanse politie niet te verbazen. Het hele politiële apparaat is opgezet ten tijde van Franco en vormt een vrij hechte or ganisatie. De gewapende arm van de Spaanse regering bestaat uit drie onderdelen, die officieel geheel van elkaar gescheiden zijn: de strijdkrachten, de Guardia Civil en de Policia Armada. In de praktijk zijn deze drie organisaties nauw met elkaar verbonden, zowel aan de top als ook op de lagere niveaus van de organisatie. Bovendien vertoont de organisatorische opzet van de drie organen opmerkelijke overeen komsten. Zo beschikken ze allemaal over een inlichtingendienst, een technische dienst en een uitvoeren de dienst. De opzet van deze organisaties was de uitdrukkelijke wens van generaal Franco die op deze manier alle poli tieke ontwikkelingen in Spanje in de gaten wilde houden. Zo was het mo gelijk op verschillende manieren in formatie over hetzelfde onderwerp te krijgen. Bovendien stelde het sys teem Franco in de gelegenheid de instellingen ook elkaar in de gaten te laten houden. Eigenmachtig Reeds voor de dood van Franco be gonnen de verschillende veiligheids apparaten bevoegdheden naar zich toe te trekken. Zo presteerde de baas van de Guardia Civil, Iniesta Cano, het na de moord op premier Carrero Blanco, op eigen houtje de noodtoe stand af te kondigen. Ook de arresta tie van de negen officieren die be hoorden tot de Unie van democra tische militairen (UMD) vond op een niet reglementaire wijze plaats. De dood van Franco lijkt de zelfstan digheid van de verschillende orga nen nog vergroot te hebben. Omdat veel posten nog bezet worden door oude aanhangers van de caudlllo, vormen ze een bolwerk van de rechtse krachten, die maar al te zeer de neiging hebben op eigen initiatief op te treden. Vaak staan ze ook in verbinding met extreem rechtse groeperingen, waartoe bij voorbeeld ook de strijders van Christus-koning behoren. De Spaanse regering zal een einde moeten maken aan het eigenmach tig optreden van deze organen wil de democratie een echte kans krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7