Waarschijnlijk beslissing over valt vrijdag pas Oosterschelde Schoolhoofd legt marskramerslied vast 4 nï Philips batterijen die gaan lang mee. Groninger raad laakt besluitvorming B. en W. bij boycot Stevin-groep "Afsluitbare dam maakt meeste kans Procedure wordt mogelijk afgekeurd Huisnummer in dagvaarding fout: vrijuit Protest tegen ter dood veroordeling van Iers echtpaar Hartpatiënten vertrekken op 22 juni naar VS (degrootsfe? indusbj^ kunststof^ •ssSss- cv"1 „Resoluut" stelt eerste congres uit Max L. tot acht maanden veroordeeld PHILIPS Trein verliest" 45 wagons Naam van Daan Dost werd begrip bij ,0p Roakeldais' in Warffum Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. Dansgroepen nemen toe in Groningen idag 15 juni 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 in onze parlementsredactie IN HAAG Het kabinet neemt hoogstwaarschijnlijk pas nstaande vrijdag, en niet vanavond zoals premier Den Uyl iCh;elopen vrijdag zei, een beslissing over de wijze van afsluiting tieijn de Oosterschelde. De Tweede Kamer wil dan drie dagen 3arjarna, volgende week maandag, een speciale openbare commis- °p vergadering over het kabinetsbesluit beleggen, om al volgende en- ek donderdag een Kameruitspraak over de kabinetsbeslissing óg doen. men nog steeds prak- h zeker dat het kabinet zal beslui- ns( voor de aanleg van een afsluitba- ;j( lam op pijlers in de monding van Ju Oosterschelde, met bijna drie mil- J gulden verreweg de duurste mo- jard gulden kosten. Volgens de on langs door rijkswaterstaat afgeronde studies wordt dat duurder. Het is nu de bedoeling dat.het kabinet vana vond vaststelt waar het extra geld vandaan moet komen, om dan vrij- fon jkheid, die echter het meest tege- dag een definitief besluit te nemen. mo et komt aan eisen van milieu, vis- ?j0 j en veiligheid, nal !t i wrjaarsnota i ni ingkabinet komt vanavond wel bij- lajmaar bespreekt dan de deze e tek uit te brengen voorjaarsnota, ;loi handelt over de situatie van de dai sbegroting voor dit jaar. Daarbij nt nt wel zijdelings de Oosterschelde ir sprake, omdat extra geld voor de s ,ileg van de doorlaatbare dam t, <et worden gevonden. Volgens de Jh rwaarden die het kabinet in 1974 do nuleerde mocht de dam 2,7 mil- Gezien de haast die er achter deze zaak zit volgens een krap tijdsche ma kan de doorlaatbare dam voor 1985 worden gebouwd, ook een van de voorwaarden die het kabinet in 1974 stelde wil de Tweede Kamer nog vlak voor het zomerreces volgen de week de afsluiting bespreken. Óm dat de Kameragenda al overbeladen is heeft het Kamerpresidium naarstig naar een oplossing gezocht om ook de Oosterschelde nog ver antwoord besproken te krijgen. In principe is besloten de Kamer voor Min. Westerterp te stellen de feitelijke bespreking van het regeringsbesluit over de Oos terschelde te houden in een openbare vergadering van de commissie voor verkeer en waterstaat, om dan vol- IADVERTENTIE De komende maanden gaan 3'h miljoen Nederlanders ons verlaten, 't Is vakantie. Het wordt stil in de ^^tobuurf.Toch zijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten en profiteren. Want zien zij aan uw huis iels waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze li hun slag. En die komt meestal P hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. De politie. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De gehele gemeenteraad van Groningen heeft gisteravond ernstige kritiek geuit op B. en W. van Groningen, over de manier waarop is besloten de Stevin-groep te boycotten als deze groep doorgaat met werken in Chili. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een 37-jarige ipijinwoner uit Broek in Water- land is aan een straf van de politierechter uit Amsterdam n djontkomen, omdat het huis nummer van het perceel waar tegen hij gereden was in de dagvaarding onjuist was. Hoe- e b wel de officier van justitie al jkg een eis had uitgesproken (400 gulden boete of 16 dagen en onvoorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor vier maanden), kreeg de winkelier O. L. vrijspraak. 0. L. was in februari 's nachts om twaalf uur tegen de voorge vel van de hervormde pastorie in Monnickendam (Zarken 6) gereden, naar zijn zeggen door een klapband. Zonder contact op te nemen met de bewoners kvan de pastorie was hy doorge- reden. Pas de volgende morgen °f.jWerd zijn auto aangetroffen. Het uit 1623 daterende pand liep voor enkele duizenden gul den schade op. In de dagvaarding, die gisteren door de officier van justitie mr. .Von Maltzahn werd voorgele- zen. en in de verbalen, die aan de politierechter, mr. Swens waren voorgelegd, werd niet f. lover Zarken 6 maar over Zar- v ken 9 gerept. Toen de zoon van J de predikant ter zitting duide lijk maakte dat van een on juistheid sprake was en dit on der ede bevestigde, kon de poli tierechter niet anders doen dan L vrij spreken: „Hoewel ik overtuigd ben van hetgeen u ten laste wordt gelegd", aldus al <1 mr. Swens. Ook in het college van B. en W. zelf blijkt onenigheid over de procedure te zijn geweest. De kritiek gold met name het feit dat slechts drie wet houders het besluit hebben genomen. Noch burgemeester H. Buiter. noch de andere drie wethouders wisten vooraf iets af van het voornemen van locoburgemeester Max van den Berg (PvdA) om dit besluit uit te lokken. PvdA-fractieleider Ypke Gietema verwachtte gisteravond eep uit spraak van het hele college, dat de procedure werd afgekeurd. Een CDA- motie waarin onzorgvuldig bestuur werd gesignaleerd, werd verworpen. PvdA. PPR en CPN waren tegen (37 stemmen), CDA, VVD en GPV voor (14 stemmeniT De twee andere we thouders die het besluit mede heb ben genomen waren Wildeboer (PPR) en Wits (CPN). Achteraf heeft het hele college wel de consequenties aanvaard van het eenmaal genomen besluit. Althans in die zin dat er inderdaad, zoals aangekondigd, een brief naar Stevin is uitgegaan. Onderhoud Daarin wordt om een nader onder houd gevraagd alvorens verdere stappen zullen worden ondernomen. Dit is minder vergaand dan aanvan kelijk door de kleine kring van drie wethouders naar buiten was gé bracht. Burgemeester Buiter wilde er geen misverstand over laten bestaan dat „niet alle leden van B. en W." het met de manier-waarop eens waren. Wethouder Barmentloo (PvdA) wilde zelfs apart laten weten dat hij de „lichtvaardige" besluitvorming ver werpt. Op vragen van IJspeert zei Buiter dat de kwestie zich niet had geleend voor openbare beraadslaging vooraf. Dat had echter ook besloten gekund, aldus IJspeert. die het fout vond dat drie wethouders beslissen over wat de raad als hoofd van de gemeente volgens hem hoort te doen. De burgemeester ontkende desge vraagd dat er met de Stevin-affaire een algemene boycot van landen en bedrijven wordt ingezet. De hele raad ging akkoord met het voorstel een kritisch onderhoud met Stevin te hebben. Ook veroordeelde de gehele raad de dictatuur van Chili. Voor het overige kwam een debat over de inhoudelijke kant van de zaak nauwelijks aan bod door de aanval op de slordige besluitvor ming. Burgemeester Buiter bestreed wel dat er sprake was van „selectieve verontwaardiging", al ging het in dit geval wel om een „selectieve actie" tegen Chili, dat symbool is geworden van een verwerpelijke dictatuur. Het bedrijfsleven dient ook dagelijks te doen aan politiek en maatschappe lijke verantwoord te. werken, aldus de burgemeester. Ook een gemeente dient zijn verontwaardiging, in be paalde gevallen, te uiten, zonder overigens meteen de wereld uit zijn voegen te willen lichten. Groningen heet speciale banden met Chili, voor al na een bezoek van mevrouw Allen- de. de vrouw van de omgekomen vroegere Chileense president. gende week donderdag in de plenaire Kamerzitting slechts kort te spreken over eventueel ingediende moties. Zoals bekend ligt de afsluiting van de Oosterschelde in de Tweede Kamer gevoelig: in 1974 werd op het nipper tje 67 stemmen voor. 75 tegen een motie van het ARP-Kamerlid Schakel verworpen, waarin de rege ring werd gevraagd om direct de Oos terschelde te laten afsluiten met een dichte dam, volgens de uit de vijfti ger jaren daterende Deltawet. Meer hierover op pagina 5 Van een verslaggever UTRECHT Het medisch-juridisch comité politieke gevangenen vraagt in een brief aan de ambassadeur van de Ierse Republiek een nieuw proces voor het echtpaar Murray dat op 9 juni ter dood veroordeeld is. Zij worden beschuldigd van het beroven van een bank en het neerschieten van een politieagent. Beiden ont kennen. „Het echtpaar protesteert tevens te gen de berechting door een speciale rechtbank en heeft bezwaren tegen dë intimidatie van hun advocaten door de politie. Hun eerder gedane verklaringen zouden zijn afgelegd onder druk van lichamelijke marte lingen en psychische dwang", aldus het medisch juridisch comité. De speciale rechtbanken zijn volgens het comité afhankelijk van de wille keur van de regering en missen alle waarborgen die zijn vereist om een verdachte een eerlijk proces te ga randeren. „De Ierse regering heeft de mogelijkheid deze rechtbanken al of niet op te richten en zij is het ook. die de rechters benoemt en afzet, wan neer het haar nodig lijkt", zo schrijft het medisch juridisch comité. „Bovendien kennen deze speciale rechtbanken geen jury, is het fecht op een openbare zitting niet gega randeerd en ontbreekt het recht op hoger beroep". Om op grond van een dergelijk proces mensen ter dood te veroordelen acht het medisch juri disch comité daarom in strijd met de algemeen aanvaarde rechtsbeginse len en de mensenrechten. i ADVERTENT/El It •f HEAVY DUTY m Gisteren is in Rotterdam een congres begonnen van de havensteden Kobe, Seattle en Rotterdam. Op de foto: links burgemeester Van der Louw van Rotterdam: midden prof. dr. J. Tin bergen, die een inleiding hield over „Samenwerking tussen havens als onderdeel van ontwikkelingssamen werking". BREDA De eerste zeven hartpa tiënten, die in het Texas Heart Insti tute in Houston in de Verenigde Sta ten kunnen worden geopereerd, ver trekken op dinsdag 22 juni. Dit heeft de heer Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereni ging gistermorgen meegedeeld. De Nederlandse hartchirurg, dr. P.J van.der Scheer, heeft de heer Fievet telefonisch vanuit Houston meege deeld. dat alle zeven patiënten door zijn collega dr. Denton Cooley, die hen zal opereren, zijn geaccepteerd. Zoals bekend is deze „hartluchtbrug" het initiatief van de heer Fievet. In Nederland zijn te weinig mogelijkheden hartpatiën ten. die daarvoor in aanmerking ko men een zogenaamde open hartope ratie te laten ondergaan. De hartpatiëntenvereniging heeft in middels een lijst met honderd na men van mensen, die voor operatie in de VS in aanmerking tollen ko men. Als alles goed gaat moeten zij na de ingreep veertien dagen in het ziekenhuis blijven oin te herstellen. Na die periode zijn zij voldoende' aangesterkt om de terugreis te aan vaarden De eerste zeven patiënten, die naar Amerika vertrekken, allen mannen, kunnen worden begeleid door een familielid, voor wie hotelruimte is gevonden in een motel tegenover het ziekenhuis in Houston. ADVERTENTIE! L*** ii*32pap dikke ,kJ"es en pn/ten Boekengebruik het. 4VINK B.v. V dit H 45066 Van een verslaggever DEN HAAG De politieke groepe ring Resolqut, de groep die zich aan het vormen is rond oud-KVP- voorzitter dr D. de Zeeuw, treedt nog niet in de openbaarheid. Beslo ten is het openbaar congres, dat. voor aanstaande zaterdag was vastge steld. uit te stellen tot het komend najaar. Hét was de bedoeling op het congres van zaterdag 19 juli alle plaatselijke, regionale en landelijke activiteiten samen te brengen in een besluitvor ming over het politiek profiel van Resoluut, de programmatische uit gangspunten. dc opstelling en plaatsbepaling en de organisatie. „Tijdens de vo.orbereiding van het congres is het inzicht gerijpt, dat aan de deelnemers aan het congres niet gevraagd kon worden beslissingen te nemen over zaken, die nog niet vol doende uit de verf zijn gekomen en waarvoor nog geen democratische besluitvormingsprocedure is vastgesteld", aldus dr De Zeeuw „Ons politiek profiel is nog niet vol tooid en een democratische procedu re is nog onvoldoende gewaarborgd." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wegens poging tot uitlokking van de mislukte bom aanslag op een Amsterdams metros tation is de 56-jarige Max L. gisteren door de hoofdstedelijke rechtbank veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maan den voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De rechtbank vonniste conform de eis van de officier van justitie. Bewezen werd geacht, dat L. twee inmiddels veroordeelde mannen had overgehaald een bom bij het metro station Amsterdam-Bijlmermeer te plaatsen en tot ontploffing te brengen. Dit werd op het laatste nippertje door de hoofdstedelijke politie voorkomen. L. heeft aange kondigd in hoger beroep te gaan Rita ROOD NORMAL DUTY,GOUD':HEAVY OUTY ZWART DOUBLE DUTY Van een verslaggever UTRECHT Een goederentrein heeft gistermorgen tussen Halfweg en Haarlem een deel van zijn wagons verloren door een defect aan de koppeling. Ongeveer de helft van de 45 wagons bleef even buiten Haarlem staan. De locomotief die de trein trok keerde uit Haarlem terug om net gestrande „staartje" op te halen. Het overige treinverkeer raakte ten gevolge van dit incident flink in de war. Tussen Amsterdam en Haarlem moesten reizigers treinen vervallen, andere treinen kregen vertragingen tot 45 minuten „Nee, ik loop niet van huis weg. Tom my gaat wat dingen van me kopen". door Jan Sloothaak WARFFUM Bij de culturele raad van Groningen wisten ze nog wel hoe de woorden van het „Kiepkerelslied" waren. Directeur Swier Broekema stuurde de tekst op naar Daan Dost in Roodeschool. Maar hoe luidde de melodie? Dat bleek smid Dijkema uit 't Zandt nog wel te weten. Daan Dost had van horen zeggen dat de smid het had gezongen bij de opvoering van „Libbe van Leermens". Hij belde Dijkema op en die was best bereid om de melodie even voor te zingen door de telefoon. Daan Dost schreef de muzieknoten op en zo is het Kiepkerelslied (het lied van de marskramer) voor de toekomst vastgelegd. IADVERTENTIEI Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hébben moet (voor zover voorradig), 't Scheelt aanzienlijk (I in tijd en geld. SD De Slegte is een goeie voor studieboeken. Bockhandel J. de Slegte B. V.Kal verstraat 11 -13. Amsterdam. Tel.: 020 - 23 25 40en Rotterdam. Den Haag. Utrecht. Arnhem. Eindhoven. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen. Gent. Daan Dost is „speulman" bij folkloristische dansen en hij heeft nog wel meer streekge bonden dansmuziek weten te achterhalen. Daan Dost is nog meer. In het dagelijks le ven is hij schoolhoofd in Roo deschool en zijn naam is bo vendien een begrip geworden bij een jaarlijks terugkerend folkloristisch evenement in Noord-Groningen. dat ook nu weer wordt gehouden. Warffum is in gespannen ver wachting van „het wonder" dat zich ook deze week weer voltrekt. Na een voorproefje met allerlei feestelijkheden brandt donderdag het evene ment los. dat overal in de pro vincie wordt aangeprezen als „het wonder van Warffum" Voor de elfde elfde keer is er dan het folkloristische festijn dat in 1965 voor het eerst werd gehouden wegens het tienjarig bestaan van Gronin- gens enige folkloristische dansgroep, de „Grunneger Daansers" uit Zandeweer. Voor een goed begrip zij hier even vermeld dat er nog wel een hele serie volksdansgroe pen in Groningen bestaat. Maar dat is heel wat anders, zegt Daan Dost. Volksdansers dansen een internationaal of nationaal repertoire, zoals de (oorspronkelijk ook wel streekgebonden maar allengs van nationale allure gewor den) dansen als Driekusman, Jan Pierewiet en dergelijke. Folkloristische groepen dan sen echter alleen dansen uit de eigen streek. De „Grunne ger Daansers" waren aanvan kelijk de enige groep van dit genre in Groningen. Na een breuk met speulman Daan Dost, richtte deze laatste ech ter een tweede groep op. de folkloregroep..Het hooge land" Latijn Maar terug naar Warffum. Het volksdansfeest dat daar wordt gehouden is bekend ge worden onder de naam „Op Roakeldais". Dat klinkt bar Gronings maar het is dat niet. Het is tot Gronings verwor den Latijn en afgeleid van de miraculum Dei, wat „wonder Gods" betekent. De Gronin gers maakten daar eerst .Me roakeldais' van en ten slotte werd het „Op Roakeldais" Daar bedoelen zc in Gronin gen „op goed geluk" mee. Elf jaar geleden werd er op goed geluk begonnen met het fes tijn en sindsdien is het een traditioneel gebeuren gewor den, dat het 2400 zielen tellen de Warffum telkenmale weer overstroomt met ongeveer zestigduizend bezoekers Voordat het eigenlijke folklo ristische feest donderdag, vrijdag en zaterdag zijn hoog tepunt bereikt, is er eerst al een voorpretje in de vorm van een grote middenstandsbeurs en een kunstmarkt, vanaf dinsdag. Bovendien zijn er ge durende de hele week ook al lerlei andere evenementen in de vorm van ondermeer een popconcert, kinder- en be- jaardendagen. wielrennen en een oecumenische kerkdienst. Die grote ver scheidenheid maakt het tot een uniek feestje, vindt Daan Dost. Volgens hem is het aantal volksdansgroepen in Gronin gen groeiende. Echte folklore- groepen zijn er nu dus twee, sinds de Grunneger Daansers in het midden van de jaren vijftig als eérste werden opge richt. Een van de taken van die groepen is om een stuk folklore dat verloren dreigt te gaan boven water te halen. Het Kiepkerelslied is een voorbeeld van een geslaagde poging Daan Dost en anderen heb ben nog wel meer weten te achterhalen. Inmiddels be jaard geworden dansmeesters en caféhouders - „een café houder is altijd een merkwaardig man, eigenlijk een socioloog die zich veel kan herinneren van vroeger" vindt Dost - proberen zich zo veel mogelijk voor de geest te halen. Zo zijn er verschillende oude streekdansen uit Gro ningen op schrift gezet en on dergebracht bij de „federatie folkloristische groepen in Ne derland". Er is echter ook ont zettend veel verloren gegaan Zo had Dost onder meer con tact met het echtpaar Achter hof in Usquert. Mevrouw Ach- terhpf zou een liedje voorzin gen van een dans die verloren dreigde te gaan. Dat liedje is nu inderdaad verloren: zij overleed voordat het kon wor den opgenomen Muziek op' papier Daan Dost heeft er veel pro fijt vqn gehad dat hij op de „kweekschool" een lerares met een conservatoriumoplei ding had. Behalve de harmo nica bespelen, kan hij ook goede muziek die hij hoort, op papier zetten. Hij trad voor het eerst op als muzi kant toen hij dertien was Bij een kermis werd op het schoolplein in zijn woonplaats Garsthulzen op getreden door een volksdansgroepje De mees ter speelde op de viool, de jonge Daan op de accordeon. Zo verzeilde Dost in het folkloristische leven van zijn provincie, uiteindelijk uitlo pend in onder meer dat Warffumse wonder, dat het Noord-Groningse dorp ook nu weer op stelten zal zetten. De Franse groep „Lous Cade- touns" vat dat wel heel letter lijk op Dit is een originele folkloristische steltlo- persgroep. Bij het feest zullen een tiental nationaliteiten vertegenwoordigd zijn, onder meer uit Polen, Tsjechoslo- wakije, Ierland. Amerika en India. De ruim driehonderd dansers worden - zoals elk jaar - ondergebracht bij parti culieren in Warffum en omge; ving

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3