„Ik denk dat de ongelovigen ons nu nodig gaan krijgen" Vandaag deliaDc paralizza ilPaese 'conilPöf Togolees bewind strijdt tegen kerk I Joodse theoloog zeer positief over opstanding Christus Ds. Vinay (op communistische lijst): Terugkijken en vooruitzien na één jaar „nieuwe levensstijl" persaJvarefful^ Youth for Christ houdt open huis Doopsgezinde ton voor land Indianen TM lang niet voor iedereen geschikt Van alles over schepen en veel over zeezeilen Onze adressen: VOORBIJGANG» Schotse kerk duchjll groot ledenverlies DINSDAG 15 JUNI 197o KERK—BINNENLAND door Aldert Schipper Of de communistische partij in Italië op 20 Juni het succes van bijna pre cies een jaar geleden zal voortzetten is nog onzeker. Het is best mogelijk dat de Italianen alsnog zullen doen hetgeen de paus vurig hoopt: stem men op een andere partij dan de communisten. Welke, schijnt er min der toe te doen Een toenemend aantal christenen in Italië is het met de heilige vader in het Vaticaan niet eens. Zij hebben hun geloofsgenoten opgeroepen mas saal communistisch te stemmen of hebben zich zelf op een of andere communistische lijst laten plaatsen. Tot deze dissidente christenen beho ren nogal wat leden en leiders van basisgemeenschappen, waar Italië zo rijk mee gezegend is. Dat de vroegere abt Giovanni Franzoni onder hen is. hoeft weinigen te verrassen. Maar je vindt er ook mannen, zoals de vroege re deskundige van het Vaticaan op het gebied van de heiligenlevens. Pa olo Brezzi. en de theoloog Mario Goz- zini, die de volwassenencatechismus heeft geschreven, welke de Italiaanse bisschoppen enkele jaren geleden hebben gepubliceerd. De meest opvallende katholieke kan didaat op een communistische lijst is Raniero La Valle, de vroegere hoofd redacteur van het Italiaanse bisschopsblad Awenire. La Valle. die de laatste weken talrijke verkiezingsbijeenkomsten heeft mee gemaakt. vertelt dat hij gestuit is op het ongeloof bij vele oudgedienden van de communistische partij, die het niet voor mogelijk houden dat er Ineens een brede groep christenen hun partij binnenstroomt zonder dat deze haar strijdbare atheïstische en anti-clericale karakter zal moeten prijsgeven. Voor deze twijfel hebben de oude kameraden ook wel enige reden. Want de zes belangrijke katholieken, die op verkiesbare plaatsen staan op de vrije lijst van de communisten, roepen allemaal dat zij gewoon chris tenen zijn gebleven. ..Onze keus wordt ons opgedrongen door de ernst van de politieke situatie in ons land", zegt La Valle. „Wij stellen onszelf niet ten voorbeeld voor andere katholie ken. maar wij wensen hun keuzevrij heid te verruimen door aan te geven dat het christen-zijn geen hindernis is voor het stemmen op de commu nisten". Naast de katholieken komt op de lijst ook een protestantse naam voor. Het is die van de internationaal be kende wal'denzenpredikant Tullio Vinay. In een verklaring zeggen de kerkelijke personen: „Onze keus be tekent niet dat wij daarmee ook kie zen voor het marxisme, noch voor het totale programma en de metho diek van de communistische partij. Dat wij ons op de onafhankelijke communistische lijst hebben laten zetten, doen wij omdat wij bevreesd zijn voor een ontwikkeling, die kan leiden tot het einde van het demo cratische systeem in ons land. Onze keus is tegen niemand anders ge richt dan degenen die voor ons land een autoritaire oplossing nastreven. Ds. Vinay zegt in een interview met het Italiaanse blad Com-Nuovi Tem pi dat de communistische partij de beste analyse gemaakt heeft van het politieke falen van de andere Itali aanse politieke partijen. Vr.: Had u dan helemaal geen proble men met de communistische partij, die in zoveel andere landen tegen de kerk gekant is? Een Italiaanse non loopt langs een reeks affiches van de communistische partij in haar land. Antw.: Ik ben eens een communist genoemd door een kardinaal. Ik zei togen hem: zegt u mij eens wie de christenen zijn; dan zal ik u zeggen wie de communisten zijn. Er zijn zoveel soorten mensen, die christen genoemd worden. We moeten niet vergeten dat er velen onder zijn. die lid zijn van de Mafia, talrijke corrup te mensen en christelijke aanhan gers van het dictatoriale systeem. In de communistische partij van Italië bestaat veel openheid voor het chris telijke denken. Dat is de laatste ja ren gebleken. En ik ben er van over tuigd dat de partij dat niet doet om electorale winst te behalen maar ten behoeve van wederzijdse verrijking. Mijn laatste ervaring met onafhan- kelijken ter linker zijde heeft mij dat bevestigd. Vr.: Zullen de communisten u toe staan van uw geloof te getuigen? Antw.: Je kunt jezelf niet in twee delen splitsen: een politiek en een christelijk deel. Christen-zijn bete kent niet dat je preekt, maar dat je concrete daden stelt. Vele jaren gele den zei senator Simone Gatto Wij gelovigen hebben de ongelovigen no dig. Ik denk dat de tijd nu gekomen is dat de ongelovigen ons beginnen nodig te hebben en behoefte krijgen aan een gesprek met ons. LOME (KNA) Het militaire bewind van Togo heeft met alle geweld geprobeerd de bisschopswijding van Philippe Fanoko Kpodzro te verhinderen. De bijzonderheden daarover zijn eerst nu bekend geworden. Op 2 mei zou Kpodzro gewijd worden in Atakpame. waar hij tot bisschop is benoemd De plechtigheid zou plaatsvinden in de tuin van het bisschopshuis in aanwezigheid van een tiental bisschoppen uit verschil lende Afrikaanse landen. Onder hen was kardinaal Zoungrana uit Opper- Volta, de voorzitter van de pan- Afrïkaanse bisschoppenconferentie. In de nacht voor de bisschopswijding kwam een groep demonstranten on der leiding van de burgemeester van Atakpame de tuin binnen. De tribu nes en de bisschopszetel werden in stukken geslagen en vervolgens in brand gestoken. De bisschopswijding werd daarop verplaatst naar een kerk in de hoofdstad Lomé. De plechtigheden waren reeds begon nen, toen het hoofd van de plaatselij ke veiligheidsdienst de kerk bin nenkwam en in opdracht van de rege ring gelastte, dat de wijding zou wor den afgelast. De bisschoppen legden deze eis naast zich neer. Juist toen de nieuwe bisschop gewijd was. trok een groep gewapende jonge mensen de kerk binnen onder leiding van poli tieagenten. Met gummiknuppels en stokken begonnen zij op de menigte in te slaan. Talrijke kerkgangers wer den gewond, onder wie vrouwen en kinderen. De bisschoppen hebben onder leiding van kardinaal Zoungra na scherp bij de regering geprotes teerd. Er zijn in Togo al jarenlang moeilijk heden tussen kerk en staat. De voor ganger van bisschop Kpodzro was om die reden reeds afgetreden, om dat hij geen kans meer zag zijn werk voort te zetten. Deze bisschop Oguki- Atakpah had vorig jaar april in een preek de onteigeningspolitiek van minister-president generaal Eyade- ma als diefstal bestempeld. De rege ring Eyadema onteigent zonder scha devergoeding. Na de kritiek kwam Eyadema zelf naar Atakpame om het volk tegen de bisschop op te zetten. Er ging geen dag voorbij of bisschop Oguki-Atakpah werd lastig gevallen, zodat deze uiteindelijk zijn ontslag vroeg. De paus benoemde toen Kpodzro. wiens ambtsaanvaarding reeds direct op de vermelde moeilijk heden stulttte. De- Lindenhorst te Driebergen, het nieuwe centrum van Youth for Christ. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Zaterdag 19 juni zal de officiële opening plaatsvinden van het landelijk centrum van Youth for Christ-Nederland. De Linden- horst in Driebergen. Drie jaar geleden werd dit centrum aangekocht. Het werd al direct be trokken. maar er moest nog veel aan verbouwd worden. Dankzij vele gif ten en de inzet van een groot aantal vrijwilligers kon De Lindenhorst met een nabijgelegen koetshuis worden aangepast aan de behoeften van deze jongerenbeweging. Tijdens de openingsdag zal het van elf tot vier uur „open huis" zijn, waar op duizend bezoekers gerekend wordt. Aan twee programma's in een grote tent op het terrein werken onder anderen mee ds. Jaap Zijlstra uit Delfzijl, ds. B. C. Carp uit Antwer pen en ds. George Brucks. directeur van Youth for Christ-Nederland. Te vens zal er die dag gelegenheid zijn om afscheid te nemen van ds. Brucks. die voor een jaar met verlof naar Canada gaat. UIT Kort*, duidelijk geschreven, liefst un één kant je typ te. brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 858. Amsterdam. BjJ pu blik at Ie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Synode (17) De zogenaamde „bevrijdingsactie" in Angola is een sprekend voorbeeld voor datgene wat in Zuid Afrika zich bezig is te voltrekken. Cuba kon. mede dankzij ontwikkelingsgelden, zich veroorloven de MPLA militair te steunen. Deze mag zich nu te rugtrekken. terwijl de grote broer uit Moskou Angola alle economische en financiële (militaire) steun toezegt. Dat al wat zich politiek links heeft opgesteld in ons land. deze infiltratie toejuicht is geen wonder, maar dat theologen, die zich gereformeerd noemen, samen o a. met het bestuur van de LCGJ, zich verzetten tegen het bekende synodebesluit inzake anti-racisme. is ontstellend. De his torie van de jaren vóór 1940 herhaalt zich, toen ook kerkelijke leidslieden zich schaarden achter het dictatuur systeem van Hitier H. Boeve Oldebroek Synode (18) Het is niet mijn bedoeling, alles van en over Zuid-Afrika goed te praten, maar het nagenoeg voortdurende schimpen op dit land terwijl de on menselijke toestanden in Rusland, achter het ijzeren gordijn en in China bijna nooit worden genoemd, stuit mij tegen de borst. Dat is niet eerlijk. Wanneer men enigszins met de broe ders en zusters van de ondergrondse kerk zou meeleven, dan was men beslist wat milder tegenover Zuid- Afrika. waar de mensen nu nog in godsdienstigheid kunnen leven. Barneveld P.van den Berg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de doopsgezinde stiehting voor bij zondere noden heeft honderddui zend gulden beschikbaar gesteld voor landaankoop ten behoeve van Indianen in de Gran Chaco in Para guay. De doopsgezinde kolonies in Paraguay hebben samen met Indi aanse gemeenschappen een comité opgericht, dat zich inzet voor de ver betering van de leefomstandigheden van de Indianen. Dit comité heeft een groot plan opgezet, dat de aan koop van duizenden hectaren land omvat. De Nederlandse gift is het gevolg van een bezoek aan ons land van de voorzitter van het comité, de 29-jarige antropoloog Wilmar Stahl. Kat ionaal en internal ionaal aklief Christelijk ff, 1^ Nationaal Vakverbond Uircchi. RavcUun I. Potlbut 2475. Tel. 030-.94104I DEN HAAG Transcendente medi tatie als methode om tot rust te komen is lang niet voor iedereen geschikt. Transcendente meditatie is geschikt voor dat type mens. dat redelijk goed geïntegreerd is en toch gekweld wordt door neurotische angsten, schuldgevoelens en fobi eën. Dit type komt veel voor en stapt niet zo gauw naar een psychiater. Voor beter geïntegreerde mensen blijkt transcendente meditatie van geen betekenis, terwijl zij bij mensen met ernstige problemen leidt tot nog meer psychosomatische ziekten. Aldus blijkt uit verschillende we tenschappelijke onderzoekingen van het Stanford Research Institute en van twee hoogleraars van de Har- vard-universiteit in de Verenigde Staten. In het r.k. weekblad De Ba zuin wijdt dr. Bruno Brochert een uitvoerig artikel aan de transcen dente meditatie, een mengeling van oosterse mystiek en westerse wel vaart Borchert verwacht, dat de TM nog minder religie zal worden, dan het met woorden tot nu toe beweert niet te zijn Met mystiek heeft het in elk geval niets te maken, aldus Borchert. Lapide. die internationaal bekend is door zijn vele publikaties en lezingen, ontwikkelde in Hannover voor het eerst voor een groter gehoor zijn ge dachten over de opstanding van Christus, die de resultaten van het christelijk nieuw-testamentisch on derzoek zeer nabij komen. Letterlijk zei deze joodse theoloog: „De opstanding kan geen zelfbedrog van de discipelen zijn geweest. Ik zou aan het 'heilsplan van God moeten" twijfelen, wanneer ik en vele van mijn geloofsgenoten zouden blijven vol houden, dat Jezus' discipelen zich maar wat hebben wijsgemaakt. Op de paasmorgen moet er iets gebeurd zijn, dat deze twaalf uit Galilea van de ene nacht op de andere veranderd heeft van een totaal verbijsterde schare jongeren, die de zaak van Ja- zus al begraven zagen, in het meest zelfverzekerde zendingsgenootschap ter wereld. Zelfsuggestie is daarvoor niet genoeg. De opstanding is een waar „ja" van God geweest op de totale zelfopoffering van deze rabbi van Nazareth. En dat is de geboorte van de christelijke kerk." Volgens Lapide heeft Jezus dat kun nen verwezenlijken, wat alle oudtes tamentische profeten wel gepredikt voor mij voor alles een zich blind totaal overgevend geloof in de ene en enige Vader." en voorzegd hebben, maar zelf niet konden verwerkelijken, „namelijk uit Israel een licht voor de wereld te maken en deze heidenwereld tot de ene God van Israël te brengen. Jesaja heeft niet gezegd: door de deur van de synagoge zullen de heidenen tot het heil komen. Onze opdracht is het monotheïsme, niet het Judaïsme, aan de heidenwereld te brengen." Zo kan men volgens Lapide zeggen, dat zowel christendom als islam ten dele de verwerkelijking betekenen van Israels zendingsopdracht. Beide godsdiensten zijn gebaseerd op de Hebreeuwse bijbel. Gevraagd naar zijn' persoonlijke ver houding tot „rabbi Jezus", zei Lapi de: „Jezus is voor mij de menswor ding en het totaal van de joodse geloofskracht, waarop alle hindernis sen en tegenspoeden stuk lopen. De ze mens was in staat, tot Golgotha toe te geloven en ook nog aan het kruis. Ik kan mij geen edeler gestalte ondanks alle werkelijkheid, kwel ling. vervolgingen en vergassingen voorstellen, dan deze rabbi. Jezus is Net als bij de boekdrukkunstuitvinding is men het er niet over eens wie in de verre oudheid het anker heeft uitgevonden. Wie er echter veel van wil weten, van de prehistorie tot nu. kan zijn licht opsteken in het boek van Orazio Curti. getiteld „Het scheepsmodel", -tuigage en uitrusting. Eerder meldden wij de verschijning ^an^jc Race en zich tussen Plymouth j c pn Vpnrnnrt. homnrfon van een soortgelijke uitgave, maar die betrof zaken als romp, construc tie en bouw. Ook hier voor de echt fanatieke liefhebbers een standaard werk van 240 bladzijden, voortreffe lijk geïllustreerd met foto's en teke ningen. Voor de modelbouwer die niet zo gauw weet wat ook weer de schuifblindetoppenant is. is het hét handboek met uitgebreid register om dit direct op te slaan. De uitgeverij en Newport bevinden, maken wij van de gelegenheid gebruik de aandacht te vragen voor twee juist verschenen boeken over de zeezeilvaart. Het eerste „Op de kracht van de wind" is van William Snaith, het verscheen bij Westfriesland in Hoorn, telt 224 blz. en kost 28.90. Snaith, een oceaanrot van grote klasse, beschrijft hoe hij in 1963 de Gold Cup won in de transat lantische strijd van Bermuda naar Unieboek/De Boer Maritiem vraagt Zweden. Snaith is naast schilder. er 39.50 voor. wat voor de hobbyis ten beslist geen bezwaar mag zijn. Nu meer dan honderd zeezeilers bezig zijn in hun eentje deel te nemen aan The Observer Singlehanded Transat Synode (19) AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 De heer De Jongh schrijft: een chan terende kerk kreeg extra synodeda- gen. Als deze chanterende kerk nu eens overtuigd is. dat wij met onze steun aan het PCR steun verlenen aan goed opgeleide troepen van een bepaalde mogendheid? Zou het zo ondenkbaar zijn gezien de hele situa tie in Afrika? Weet de heer de Jongh overigens dat ook Nederland al te boek staat als land dat racisme be drijft? De praktijk leert dat wij meer moeite hebben om het zelf goed te doen. dan in een ander land te vertel len hoe of het moet. In de door u genoemde vergadering was het zelfs dominee Buti (voorzitter van de ge reformeerde synode zwart) die een beroep deed op onze synode, om vooral de eenheid met de NG kerk te bewaren en vooral te onderzoeken of hun klacht (als zouden wij geweld steunen) op waarheid berust Domi nee Buti deed bovendien een concreet voorstel om met de geza menlijke kerken (zwart en blank) te komen tot oprichting van een fonds ter bestrijding van het racisme. Uden M. Visscher-Dekker DRIEBERGEN Er zijn (christenimensen die het ver tikken. gewoon te vinden dat wij hier in weelde baden en de boel laten vervuilen, voor wie de zaak niet bekeken is met een goeie gift voor het werelddiakonaat en nee zeggen tegen de plastic tas van het warenhuis, maar die ernstig proberen een andere manier van leven ingang te doen vinden. En zo begon een jaar geleden de actie „Nieuwe levensstijl". In een driedaagse conferentie, die „Kerk en Wereld" te Driebergen belegt van woensdag 28 juli tot zaterdag 31 juli. zullen de ervaringen die de conferentiedeelnemers het afgelopen jaar hebben opgedaan met het groepsge wijs werken aan een nieuwe levensstijl, worden uitgewis seld. Daarnaast komt de door de raad van kerken ingestelde „werkgroep nieuwe levensstijl" met sugges ties voor het vervolg van de actie De film „Vandaag of morgen" van Roeland Kerbosch. met subsidie van de Voorlichtingsdienst ontwikkelingssamenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken gemaakt, dient eveneens als aanknopingspunt voor de discussies. Opgave aan „Kerk en Wereld". Postbus 19. Driebergen; telefoon 03438-2241. vragen naar mw I. Derkzen. tijdens kantooruren. Voor de kinderen tot een Jaar of zestien is er een apart programma. architect en industrieel vormgever, ook een boeiend verteller die blijk geeft van een grote belezenheid en die een zeilverslag met allerhande andere zaken zo weet te mengen dat het ook voor lieden met minder ken nis van zaken te volgen is. Eric C. Hiscock, die met zijn vrouw de Wanderer IV bewoont, is zo jong niet meer Hij beschrijft zijn tocht naar de Stille Oceaan met dit nieuwe schip, dat op een Nederlandse werf werd gebouwd en sindsdien 25 600 mijlen achter de boeg heeft. Geen enkel schip is volmaakt, aldus de auteur en wie zijn avonturen volgt ervaart dat dit een grote waarheid is. Mensen met minder ervaring zouden de steven al snel landwaarts hebben gericht, maar Eric en Susan bieden met groot doorzettingsvermogen el ke en dat zijn er vele situatie het ware zeemanshoofd. Ook nu weer een fijn boek van een wel bereisd schrij ver (800 zeekaarten aan boord) die al eerder succesvolle uitgaven van sta pel-liet lopen. G.L. Alistair Maclean: ..De gouden jïoort". l'itgave van Elsevier N'edt'rland BV., 252 blz. prijs 17,50. Als wij goed geteld hebben het 23e boek van deze auteur, dat bij Elsevier verscheen. Ook ditmaal veel span ning. niemand minder dan de presi dent van de VS wordt, in gezelschap van twee Arabische oliesjeiks, tij dens een rijtoer op de Golden Gate slachtoffer van een kaping. Leider EN DAARBOVEN !N Een strofe uit de nieuwsbericht trof mij. Boven Libanon hiel D vliegtuigen van de Libai ar luchtmacht de bewegingen op grond in de gaten. Daarboven, „i ging de nieuwslezer verder, vlo Israëlische verkenners. Maar nog ren zijn mededelingen over dit zicht niet ten einde, want nog Hannover (LWI) Christenen en joden zijn elkaar in de interpre tatie van de persoon en het werk van Christus nog nooit zo dicht genaderd als de laatste vijftien jaar. Dit zei de joodse theoloog dr. Pinchas E. Lapide uit Jeruzalem tijdens een forumdiscussie in Hannover. daarboven bevonden zich op zichtbare afstand de Amerikaans< Russische satellieten. De nieuwsli was klaar. Meer had hij niet. Vani verder daarboven had hij geen me - delingen. Zover reikte zijn infon tievermogen niet. Daarboven mc het leeg zijn wilde men hem gelo 1 of althans gevolgtrekkingen ma uit zijn zwijgen. Men moet het a even voorstellen; daar beneden m zoVeel maanden strijd, vernieling - angst en dan daarboven die la| vliegtuigen en satellieten, die tFk zien. Meer is er niet als je ons geloi h mag! En daarmee is alles ondai st alle toezicht uitzichtloos. Want toezichthouders heffen elkaar sp Houden elkaar in een balans le geweld, een balans van angst, et „hemels" evenwicht van mach waaronder het bloedvergieten do n' gaat. Wie stopt het? Misschien het per ongeluk ophoudt, omdat h of daar het evenwicht even verste wordt. Tenzij dat mensen gaan ii dat boven de satellieten nog and] ogen op dit leven toezien. Dat J alles zelfs geschiedt voor het aanl zicht van de Heer van de machJ Slechts wanneer ook deze inform! in onze beslissingen betrokken woj is er hoop. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Jaarsveld: (toez.) T. van Bennekom, kand. te Wezep; Strijen: L. Roetman te Ermelo; Lopik: A. v. d. Meer. kand. Utrecht. Aangenomen naar Elim: C. A. Heli te Delft; naar Middelharnis: (toef J. E. de groot te Neerlangbroekl bedankte voor Kamerik. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschot! Spakenburg: J. B. Kuhlemeier" Vorden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen, Mijdrecj St. Philipsland, Breda en HooL dorp: J. J. van Eckeveld kand. Scherpenzeel; te Utrecht: J. S. v. d Net, kand. te Moerkapelle. Va Al Ds. C. van Herwaarde^ po Op 47-jarige leeftijd is overleden di0n C. van Herwaarden, hervormd pred nu kant te Harderwijk. Ds. Van He»te) waarden stond voorheen in Arkel d(ja in Mijdrecht. Sinds 1970 diende h|we de hervormde buitengewone wijkg]^ meente te Harderwijk. Zwarte mormoon De „kerk van Jezus Christus van d Heiligen der Laatste Dagen" (ofw D de mormonen) is in opschuddin doordat de 22-jarige Larry Lester u Vancouver (VS) tot priester is g wijd. De reden is. dat Lester neger i De mormonen leren, dat de zwart});, huidskleur van de negers een straf voor vroegere zonden en dat zij eet maal in de hemel weer een blanl huid zullen hebben. Negers moge wil lid van de kerk worden, maarzi uitgesloten van het priesterschap. een duidelijk provocerende daa wijdde priester Douglas Wallace d zwarte Lester, die onmiddellijk daaij op als priester een doophandelin j verichtte. een en ander voor tv„ camera's. Woordvoerders van d1 kerk hebben de priesterwijding oi geldig verklaard, omdat ze de toi stemming van een bisschop mist De mormonenkerk groeit sterk. Ov< de hele wereld telt ze 3.6 milji J leden (in 1965 2.4 miljoen). op OviJ EDINBURGH Over 25 jaar zal grote (hervormde) kerk van Scho land nog maar de helft van het huic ge ledental hebben overgehoude. Deze verwachting spreken onderzoe kers van de universiteit van Edin burgh uit in een rapport aan synode. De kerk van Schotland telde in 197 nog 1.088.873 leden. Het rapport ver wacht, dat tegen 1981 het miljoen za worden gepasseerd in beneden waartse richting en dat er in het jaa 2001 nog 535.000 kerkleden over zul len zijn. van de actie is een wetenscbappeli; geschoold man met een uitzonderli, gevoel voor voorlichting. Het gebruil maken van al dan niet bestaand electronische apparatuur komt op d lezende leek als pure science-fictioi over. Toch maakt ook deze misdadi ger een fout. die de staat 500 miljoei dollar losgeld scheelt en de FBI voo een happy ending doet zorgen med< dank zij een welgerichte klap van mr president himself G.L Uil jui dimi

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2