Nieuw. Reynolds No.1 Laag in 'teer'en nicotine. En toch 'n Echte Sigaret zonder fiter 'Te lichtvaardig gescherm met heengaan kabinet' Onthutsend boek over uitroeiing wilde dieren Zeer slecht jaar bij Schuttersveld Minder'teer/ minder nicotine, fijner dan filters. Trouv s mm Brouwer (bouw- en houtbonden): Omzet textielbedrijf 30 procent minder Afvloeiing van mijnwerkers bijna gereed BEL het weer Geen einde aan droogte Eft Strandweer MAANDAG 14 JUNI 1976 TROUW/KWAR Van onze soc.-economische redactie EINDHOVEN/LEEUWARDEN Vice-voorzitter Leo Brouwer van de federatie bouw- en houtbonden heeft gewaarschuwd tegen ..een al te lichtvaardig gescherm met het heengaan van het kabinet Den Uyl". Hij zei zaterdag bij de opening van een districtkantoor van de federatie van NVV en NKV-bouwbonden in Eindhoven, dat de toestand aan het loonfront zonder omwegen kritiek kan worden genoemd, omdat er een kloof gaapt tussen de onderne mersverbonden en de vakbeweging, terwijl de regering zich in een mid denpositie bevindt. De situatie, zei hij. wordt geken merkt door tijdnood, grote onzeker heden en spanningen. Alles bij elkaar voldoende voor onoverzichtelijke en gevaarlijke ontwikkelingen, aldus Brouwer, die hieraan toevoegde dat daarbij duidelijk de positie van het kabinet Den Uyl in het geding is. Werkgevers, behoudende politieke partijen, maar ook de vakbeweging hebben kritiek op het kabinet. De heer Brouwer vindt het niet verwon derlijk dat met name de verwachtin gen van rechts ..optimistisch" zijn. Het kabinet heeft volgens hem veel moeilijke en bijna onoplosbare pro blemen op zijn weg getroffen, waar van de meeste niet geschikt zijn voor het verwerven van populariteit. Verkiezingen In het huidige kabinet bezetten de progressieve partijen in verhouding veel ministersposten. Volgens Brou wer zal het voor hen een hele toer zijn om bij nieuwe verkiezingen zoveel te winnen, dat dit beeld nog kan worden verbeterd. Een links minder heidskabinet acht hij moeilijk te ver wezenlijken: „de vijandigheid ten op zichte van de progressieve partijen is te groot geworden, vooral bij de poli tiek invloedrijke ondernemersver bonden.". „Het is minstens een eis van voor zichtigheid. aldus Brouwer, met alle mogelijkheden rekening te houden. Hij voegde hieraan toe. dat de val van het kabinet en een eventueel optreden van een overgangskabinet nieuwe grote onzekerheden zouden scheppen. „Een mogelijke combina tie van grote sociale conflicten en een minstens even grote politieke crisis lijkt geen aantrekkelijk vooruit zicht". Brouwer vindt het in ieder geval van groot belang dat het kabinet de gele genheid krijgt om de democratise ring van het bedrijfsleven, de verde ling van de vermogensaanwas en de zeggenschap over de investeringen in duidelijke voorstellen te presente ren. „Het zou al te simpel zijn, zei hij. de KVP in de kaart te spelen en het kabinet alleen de meest ondankbare onderwerpen te laten afhandelen". Hij meent dat het voor de volgende verkiezingen nodig is. dat „de kie zers eindelijk eens duidelijk weten hoe de politieke partijen zich opstel len ten opzichte van een werkelijke democratisering in het be drijfsleven". Offers Hoewel de vakbeweging al grote of fers heeft gebracht is de regering er volgens Brouwer niet in geslaagd een passende bijdrage te leveren. Er is een onvoldoende beheersing van de prijzen en de hogere inkomens en wat het inkomstenbeleid betreft staat de regering op belangrijke on derdelen met lege handen. Desal niettemin achtte hij het van natio naal belang dat het loonoverleg tus sen regering, werkgevers en werkne mers eindigt in een positief resul taat. Volgens hem is er ook haast bij een goede oplossing, aangezien veel verlengde cao's op 30 juni aflopen. De vakbeweging kan er niet mee doorgaan telkens nieuwe vertraging te accepteren. Ten slotte wees hij erop dat de bezui nigingsoperatie is bedoeld om de werkgelegenheid te bevorderen, maar intussen hebben de bezuinigin gen hier en daar ook negatieve effec ten op de werkgelegenheid. In dit verband noemde de heer Brouwer de gevolgen voor de bouwnijverheid, de volkshuisvesting, verkeer en wa terstaat. de gezondheidszorg en de welzijnssector. Er moet volgens hem nauwkeurig worden nagegaan welke gevolgen de bezuinigingsoperatie zal hebben voor de werkgelegenheid in de bouw. Pensioenfonds De eerste secretaris van de federatie bouw- en houtbonden, de heer J. Pot. zei zaterdag in Leeuwarden bij de opening van een nieuw districtskan toor dat het bedrijfspensioenfonds voor de bouwnijverheid zijn aandeel in de beleggingen in premiewonin gen onverkort zal handhaven. De federatie distancieert zich na drukkelijk van de verklaring van de directeur van het bedrijfspensioen fonds voor de metaalindustrie dat dit fonds geen geld zal steken in goedkopere premiewoningen. Nu ook andere beleggers dreigen zich uit deze sector terug te trekken, heeft de federatie er geen enkel be zwaar tegen dat minister Gruijters van volkshuisvesting heeft besloten de woningbouwcorporaties in te schakelen om de taak van deze be leggers over te nemen. Van onze redactie economie ENSCHEDE Het textielbedrijf Schuttersveld (Gebr. Van Heek) heeft in 1975 voor het eerst sinds minstens zestien jaar verlies geleden. Het bedrijfsresultaat zakte van 9,95 miljoen tot - 1.11 miljoen en de nettowinst van 1.8 tot - 3,4 miljoen. Het slechte bedrijfsresultaat illus treert de catastrofale gevolgen van de slechte gang van zaken, zegt de directie in het jaarverslag. Vorig jaar daalde de omzet met ruim 30 procent van 102.1 miljoen tot 69,5 miljoen. Door de plotselinge en drastische vermindering van afzetkansen op vrijwel alle markten en in vrijwel alle assortlmentsgroepen in een zeer kor te periode werd Schuttersveld als het ware door de gebeurtenissen over rompeld. zo merkt de directie op. In enkele maanden brokkelde de order portefeuille af tot een peil dat geen produktie op volle capaciteit meer toeliet en van medio maart tot de cember kampte men met werktijd verkorting. Malaise De afzetmalaise van 1975 heeft tot in begin 1976 voortgeduurd. De eerste paar maanden van 1976 vormden zelfs een dieptepunt in de afleverin gen. In afwachting van een opleving zijn echter ondanks een onvol doende binnenkomst van orders geen werktijdverkortingen meer toegepast De verwachte opleving heeft zich bij de moedermaatschappij pas in maart en april gemanifesteerd. Medio mei was de orderportefeuille duidelijk verbeterd. Produktie en afzet ver toonden in de eerste helft van 1976 een sUJgende lijn. Vooruitzichten Door het effect van de eerste maan den van 1976 is de exploitatie tot dusverre nog verliesgevend. Tegen de achtergrond van de verbeterde order portefeuille en de gunstiger vooruit zichten verwacht de directie, dat de exploitatieresultaten in de rest van het jaar verder zullen verbeteren. Het zal volgens haar moeilijk zijn de reeds opgelopen schade in de rest van 1975 volledig te compenseren. Het aantal werknemers bij Schut tersveld is vorig jaar opnieuw ver minderd. nu van 1.591 tot 1.371. De directie constateert overigens dat de loonkosten in de Nederlandse textiel industrie die van andere westerse in dustrielanden te boven gaan. In in dexcijfers luidden de verhoudingen als volgt in het eerste halfjaar van 1975: Nederland 100 België 96 W.-Duitsland 90 USA 69 Italië 65 Frankrijk 61 Engeland 39 HEERLEN Van de 45.000 mijnwer kers die in 1965 bij de Limburgse mijnen werkzaam waren, zijn er 23.000 bij een ander bedrijf geplaatst. Ouderdoms- of invaliditeitspensioen ontvangen 8800 man, 8150 zijn ver vroegd gepensioneerd en 4550 heb ben nieuw werk gevonden bij DSM (het vroegere Staatsmijnen). Dit blijkt uit het laatste jaarverslag van het onlangs opgeheven be- drijfsschap voor de steenkolenmijn industrie industrieraad Nog voor 600 van de 45.000 man moet de afvloeiing geregeld worden. Van dit aantal moeten er nog 350 bij ande re bedrijven terecht komen en 200 worden vervroegd gepensioneerd. De afgelopen tien Jaar zijn 7.000 mensen omgeschoold. Het rookgedrag van ons Nederlanders is uniek in de wereld. Als wc alle shaggies en filterloze sigaretten bij elkaar lellen dan zie je dat slechts een op de drie gerookte sigaretten een filtersigaret is. Een laagte rccord.Toch denken al die rokers van gewone sigaretten wel eens na over .teer" en nicotine in hun sigaret. Sommigen zijn daarom in de loop van de tijd overgestapt op filtersigaretten. Maar twee van de drie rokers hebben iets tegen filters. Voor hen is er nu een goed smakend alternatief: Reynolds No. I zonder filter. Gemaakt voor mensen die graag goed roken.die tabak willen proeven, die smaak willen en niks minder. Reynolds No. I draagt zijn naam met ere: het is de filter- loze sigaret met de allerlaagste cijfers voor ..teer'en nicotine. Minder .teer". Minder nico tine. En toch:ecn echte sigaret. Bekijk het onderstaande lijstje eens kritisch en vergelijk uw merk Reynolds No (Vergeleken met dc 10 meest verkochte sigaretten zonder filter. Gerangschikt naar .teer" gehalte .teer"- nicotine gehalte in gehalte in mg/sigaret mg/sigaret Reynolds\o. I H 0.7 Gauloiscs Bleu 21 1.2 Lexington 22 l.l hesterfield 22 1.2 Mantano 22 1.0 North State 24 1.0 Runner 24 II Camel 24 1.3 Pall Mall Export 25 I I aballero 25 1.4 Golden Fiction 27 l .b MBron ptihlikaiic Ministerie van Volks gezondheid november I*i75 volgens 7 NO onderzoek Gemiddelden volgens/elfde methode (NLN .VIX2'. gemeten door 7 NO mei IVTh Dc complete lijst is op aanvraag verkrijgbaar hij R J Reynolds BV. ftjsibus 880. Hilversum eens met Reynolds No. I. dan weet u wat uwint. Reynolds No. I heeft dc laagste cijfers in dc categorie zonder filter. Maar dat is nog niet alles. Hij is zelfs lager in .teer'en nicotine dan menige bekende sigaret met filter. Lage cijfers, geen filter maar wel smaak.dat is het idee achter Reynolds No.l. Probeert u eens een pakje. Reynolds No. I smaakl.omdat ie gemaakt is van zorgvuldig geselckleerde tabakken. En niets van die smaak gaat verloren want Reynolds No.l heeft geen filter. ifcasA Voor f225 weet u er alles van. j Rookt u met meer plezier. Wat let u? far KONINKLIJKE TEXTIELFABRIEKEN GEBROEDERS VAN HEEK N V. gevestigd te F.nscl Oproeping tot de jaarlijl wone Algemene Verg; van Aandeelhouders, wt houden zal worden op m; 30 juni 1976 des midd; 15.00 uur in de kantine Koninklijke Textielfal Gebr. van Heek N.V.. Ens ingang HengelosestraaL Deponering van aandee zen dient te geschieden uit op 23 juni 1976 ten kantoi de Algemene Bank Nclde N.V. te Amsterdam. Rottct Don Haag of Enschede, qq kantore van de Venrioots w De agenda en de jaarsl over het boekjaar 1975 voor aandeelhouders ter kantore van de8rGl nootschap, terwijl afsch daarvan kosteloos verkrij zijn bij de bovenvermeldt toren. ijwe IS ïlpi ior Gemeente Benthuizet ied, Bekendmaking De burgemeester van Bet mg' zen maakt bekend dat "jach meester en Wethouders vo mens zijn bouwvergunni verlenen aan de heer A lie waard. Dijk 14 te Benth voor de bouw van eei J" drijfsruimte in het buil fflT bied kadastraal bekend Benthuizen, sectie B. nr lt bouwplan ligt vanaf 14 ÏOF 1976 t/m 28 juni 1976 voo ieder ter inzage ter Gem Secretarie, afd. algemen ken. Gedurende bovenget K«l de termijn is een ieder aal gelegenheid schriftelijke zwaren in te dienen tege venvermeld bouwplan bij gemeester en Wethouders Benthuizen, 4 juni 1976. SW in I. J. P. rei fcde met z'n 355.000 intensieve lezers en lezeressen EEN ONMISBAAR ADVERTEN7IE MEDIUM an oor mm Jvt en, ren, aat eer ooi len alf Iet ooi lebl reel VANDAAG voor 11 uur opge en MORGEN geplaatst kan MORGEN al resultaat hebben 020-913458^ De teruggang van de tijger in India binnen vijftig jaar AMSTERDAM In het Franse dagblad Le Figaro" ver scheen op 3 mei 1973 een ingezonden brief van een tijger. Het dier reageerde op een artikel, waarin tijgers als „menseneters" werden betiteld en schreef: „Mag ik me even voorstellen? Ik ben een stokoude tijger. Ik leef in mijn eentje diep in een woud in het Corbett-reservaat bij New Delhi en ik heb geen buren meer. In de tijd van mijn grootvader waren we nog met meer dan veertigduizend in India, maar tegenwoordig zijn er niet meer dan achttienhonderd van over. In het oerwoud heb ik geen enkele vijand. Alleen voor de mens ga ik, net als alle wilde die ren. een straatje om. In de Sunder- bans in het oosten van India zijn de antilopen, die daar onze voor naamste voedselbron betekenden, uitgeroeid door jagers. Daar zijn inderdaad een paar mensen opge geten door oude tijgers, die niet meer in staat waren ander wild te vinden. Maar ik kan u verzekeren dat over het algemeen de grote katten heel bang zijn voor de lucht, de reuk. het lawaai, de val len. het vergif en de geperfectio neerde wapens van de mens. en dat de laatste tijgers heel wat min der gevaarlijk zijn dan sommige menselijke wezens!" De brief was opgesteld door de Franse natuurfotograaf en -filmer Christian Zuber, die met zijn foto- en televisiereportages over de aanstaande verdwijning van de meeste in het wild levende dieren op deze aardbol door ingrijpen van ons mensen internationaal de aandacht trok. A. W. Bruna Zoons Uitgeversmij NV heeft nu Zubers boek „Ark van Noach" in het Nederlands uitgegeven. Het is een aanklacht tegen de Kroon der schepping, die thans 874 diersoor ten met uitroeiing bedreigt, van 1900 tot heden 130 soorten liet verdwijnen, vanaf de middeleeu wen tot 1900 honderd en vanaf het begin van onze jaartelling tot aan de middeleeuwen eveneens hon derd diersoorten uitroeide. Zuber geeft deze onthutsende cijfers in het hoofdstuk „De koningen van de jungle" waarin hij het aangrij pende verhaal vertelt van een tij ger. die wordt neergeknald ten einde als huid het snobisme van een van onze medemensen te kun nen bevredigen. Dit van voortref felijke foto's en tekeningen voor ziene boek is een leesbaar feitenre laas van de moordlust, hebzucht en andere perverse eigenschappen van ons mensen, maar ook van soms onbaatzuchtige inspannin gen van enkelingen en organisa ties als het Wereld Natuur Fonds om dieren te redden. Het boek telt 293 bladzijden en kost 45 gulden. Van onze weerkundige medewerker Tijdens het weekeinde is het weer mooi gebleven. Zondag is er boven dien meer zonneschijn dan zaterdag geweest in een westelijke stroming. Temperatuur kwam zaterdagmiddag in Maastricht nog tot 28 graden, op hetzelfde moment gaf Den Helder slechts 16 graden. Gistermiddag werd het in zuidwest-Frankrijk 33 graden, in Nantes 31, in zuidwest- Duitsland 27 tot 29 graden (Frei burg). Mooi weer dus voor vakantie doeleinden, ideaal weer om het hooi droog te krijgen, maar - keerzijde van de medaille - een verlengstuk van de langdurige droogteperiode. Na de droogste lente in ons land sedert 1893 doet juni er niets aan de tekorten weg te werken. De afgelo pen dagen van juni brachten op de meeste plaatsen nauwelijks meer dan 1 2 mm regen en dat bij een zo hoogstaande zon. aanvoer van zeer droge lucht en dus een zeer sterke verdamping, onder meer ook door de wind. De laatste veertien dagen zakte het grondwater in mijn woonplaats maar liefst 20 cm. Het gras vergeelt met de dag meer.... Die droogte is niet een verschijnsel gebonden aan Nederland. Ook Cali- fornië heeft ernstige droogteproble men evenals andere delen van de Verenigde Staten, West-Europa, oost-ccntraal-China en Zuid- Australië. In Londen is in mei bij voorbeeld maar 36 procent van de normale regenval geconstateerd. Bretagne beleefde het droogste voor jaar sedert 1884 en Frankrijk als ge heel het droogste sedert 1945. Min of meer dus een mondiaal (wereld)- probleem dus die droogte. Zoals va ker gezegd kan de zon er tot zekere hoogte verantwoordelijk voor wor» den gesteld, in een jaar met een mini mum aan zonnevlekken zoals 1976. regent het minder, zo leert de erva ring dan in jaren met meer vlekken. Zaterdag jongstleden bedroeg het aantal vlekken niet meer dan 12 bij een 10 cm straling van 69. j tijdelijk meer bewollyn^r^T' «I»J Een Russische geleerde verkondigt dat de aarde te droog en te warm wordt door te ver doorgevoerde luchtreinigings-operaties boven de industriegebieden. Daardoor smelt er meer poolijs af en regent het minder. Zijn advies: Verbrandt 10.000 ton zwavel op grote hoogte om de zonne- energie te beperken.... Er zijn geen aanwijzingen die duiden in de richting van een natte depres- siedoorbraak en er is dan ook alle kans dat de eerste helft van deze week droog zal blijven. Dit gebeurt onder bescherming van een hoge- drukzóne van de Azoren tot Zuidoos t-Europa met uitbouw naar onze rich ting. Een stormdepressie midden op de oceaan trok naar Zuidwest IJs land en zag geen kans met haar fron ten belangrijke veranderingen in het noodweer op gang te brengen. Toch nadert er vanuit Ierland een storings- lijn, maar vermoedelijk zal die alleen maar tijdelijk meer bewolking geven en geen regen van betekenis. Geen belangrijke ommezwaai op korte ter mijn dus en mogelijk wel een voort zetting van de droge lijn. Uit cijfers, ontvangen van dr. Visser te Breda blijkt, dat van de laatste zes zomers er vier te droog zijn ge weest en maar één weinig te nat. Hier (Je neerslagafwijkingen in mm: Zomer 1975: -69. 1974: >27. 1973: -58. 1972: 8. 1971: -61. en 1970 -16. De laatste maal dat zomers zeer nat waren was in 1965 en 1966 met res pectievelijk 138 en 190 mm. Van 1931 tot en met 1939 'waren 9 zomers in successie te droog: het ergst die van 1932 met -129 mm. Oudere men sen herinneren zich van de jaren '30 nog wel de serie mooie zomers waar in je vaak tot 's avonds laat buiten Neerslag WEER 7—19 uur Amsterdam half bcw 21 0 De Bilt licht bew. 22 0 Deelen 23 0 Eclde 21 0 Eindhoven Iichtbew. 24 0 Den Helder half bcw. 19 0 Rotterdam licht bcw. 21 0 Twente onbew 23 0 Vlissmgcn zwaar bew. 21 0 Zd Limburg licht bew 24 0 Aberdeen zwaar bew. 20 0 26 0 Barcelona onbew. 26 0 half bew. 22 0.2 Bordeaux onbew. 34 0 half bew. 24 0 Frankfort 29 0 Geneve 29 0 Helsinki half bew. 21 1 Innsbruck half bew 27 0 Kopenhagen zwaar bew. 18 0 Lissabon onbew 30 0 Locarno licht bew. 29 0 licht bew. 26 0 Luxemburg onbew. Madrid zwaar bew. 35 0 Malaga 26 0 onbew. 30 0 Munchen licht bew. 26 0 Nice zwaar bew. 23 0 Oslo licht bew. 20 0 Parijs 'onbew. 28 0 Rome 26 0 Split zwaar bew. 28 0 Stockholm licht bew. 21 0 Wenen onweer 26 s licht bew. 28 0' Casablanca licht bcw. 30 0 Istanboel Las Palmas zwaar bew 22 0 New York licht bew. Tel-Aviv 28 0 Tunis onbew. 31 0 Hoog water dinsdag 15 ]uni. Vlissingen 16.13. Haringvlietslulzen 4.08-16 33. Rotten li —;.31. IJmul 11 6.05-18.18. Scheveningen 5.02-17. 5.36-1805. Den Helder 10.00-22.08. Harlln 12.10- -. Delfzijl 2.01-14.10. kon zitten. 1933 was een zonnevl ken minimum jaar. Droog en vrij zonnig maar geleBii lijk meer bewolking. Een matigdr] krachtige wind uit west totzuidw Luchttemperatuur 18 tot 20 gradl Zeewater 13 tot 14 graden. G J kwallen. Verdere vooruitzichten: ei delijk bewolkt, maar overweg^1 droog, iets lagere temperatuur. opnieuw de zon terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8