Ik heb Brammetje Kuyper nog in het haar mogen wroeten Rimpels Terug naar natuur in de tuin Uw probleem ook het onze ~hr Jan van Rijsinge: ,,Het is mooi om oud te worden als je oog hebt voor de zegeningen in je leven" MAANDAG 14 JUNI 1976 TROUW/KWAR JC door FRED LAMMERS LEEUWARDEN In het be jaardencentrum Sonnenborgh aan de Mr Troelstraweg in Leeuwarden zijn ze er wel aan gewend, dat er soms auto's voorrijden die bekende profes soren of andere Nederlanders die het ver hebben gebracht in de maatschappij aanvoeren. Hun komst geldt de bijna 92- jarige Jan van Rijsinge. een van de oudste bewoners van het huis. De postbode heeft ook regelmatig corresponden tie voor hem. afkomstig uit alle delen van het land. maar ook van ver over de grenzen. Het is het gevolg van het avontuurlijke leven dat deze geestelijk nog zeer vitale man achter zich heeft liggen. ..Toen ik op 8 augustus 1884 in Zoeterwoude bij Leiden werd gebo ren. zag dat er niet naar uit. Onze baker vertelde mijn moeder ten minste met een somber gezicht dat ik geen blijvertje zou zijn. Nu. we kunnen wel stellen dat zij geen ge lijk heeft gekregen, al ben ik lange tijd een zorgenkindje gebleven. Ik was een klein, mager kereltje, een miniatuur dun denneboompje. Des ondanks kreeg ik een heel strenge opvoeding. Vader, die officier was in het leger, maakte thuis uit wat er moest gebeuren. Dat was. zo heb ik later bedacht, nog niet zo gek. zelfs heel nuttig. Jonge mensen hebben leiding nodig. Dat zie je tegenwoor dig nu je studiepakketten hebt en ze zelf mogen kiezen. Ze zeggen meestal maar wat. want ze weten het niet Vandaar dat ze telkens iets anders willen." Jan van Rijsinge kan het weten, want hij is nauw bij het onderwijs betrokken geweest als conciërge bij de eerste christelijke HBS aan de Haagse Sweelinckstraat. Maar eer het zover was. gebeurde er het een en ander ..Bij het onderwijs gaan was er in eerste instantie niet bij. Al adviseerde mijn hoofdonderwijzer vader, mij te laten doorleren, hij ging daar niet op in. Het was toen economisch ook een moeilijke tijd. Vandaar dat vader vond dat ik maar iets met mijn handen moest leren doen en een goede vakman worden. Hij bezorgde me een baan tje als leerling bij kapper Zindel op de Mare in Leiden. Hoewel het geen werk was dat ik zo graag deed heb ik me er snel in bekwaamd. Ik hield me daarbij aan de stelregel die va der mij al jong leerde, nooit iets half te doen Naar Parijs Na een paar jaar. Jan van Rijsinge kapte toen al heren in eerste klas zaken, kreeg hij het in zijn bol naar Parijs te gaan „Collega's raadden het me sterk af. maar daar heb ik me niets van aangetrokken. Ik werkte in die tijd in een studenten- kapperszaak in Leiden, waar ik ook parfumerieën moest verkopen en al dat soort arUkelen, dat nergens toe dient dan mensen geld uit de zak te kloppen Op een dag schreef ik een briefje naar de directeur van het Parijse bedrijf waarvan wij die arti kelen betrokken. Ik vroeg hem of hij me niet kon gebruiken. Spoedig kreeg ik een uitnodiging eens te komen praten. Dat was kort na de eeuwwisseling en ik ben er ruim een Jan van Rijsinge die je krijgt jaar gebleven als kapper. Dat Parijse verblijf opende vele deuren voor me toen ik in Nederland te rugkwam. Ik kreeg snel een baan bij een deftige kapperszaak vlakbij het Haagse Binnenhof." Het was daar dat Jan van Rijsinge kennis maakte met bekende politi ci. „Ik heb Brammetje Kuyper en Hendrik Colijn nog in het haar mo gen wroeten. Colijn was heel aardig. Daar kon ik goed mee praten, voor al over Indië. Hij was daar zelf ge weest en wist daar boeiend over te vertellen. Kuyper was niet zo fami liair. Hij was stug en gaf nauwelijks antwoord als hij bij mij in de stoel zat. Op den duur zei ik ook alleen maar het hoognodige tegen hem." Warme doeken Collega's waren wel eens afgunstig, vooral toen Jan van Rijsinge een eigen kapsalon kreeg in kasteel Oud Wassenaar, het summum in de hotelwereld. Toch was die periode niet de gelukkigste in zijn leven. ..In mijn hart hield ik er niet van. Altijd dat gezeur aan die hoofden en vaak lastige cliënten met warme doeken moeten bewerken, dat was niets voor mij Toen ik dan ook in 1912 een advertentie zag waarin stond dat ze in Den Haag een christelijke HBS gingen oprichten en daarvoor een amanuensis-conciërge zochten, heb ik gesolliciteerd. Uit ruim tach tig kandidaten ben ik gekozen en er ruim zestien jaar gebleven Het was in die tijd dat ik al die contacten heb gelegd die voortduren tot op de dag van vandaag." In 1928 kwam er onverwacht een einde aan het werken op school. Mijn vrouw kreeg een nierziekte en genieten van elke dag de dokter schreef wonen in de bos sen voor Ik heb me van de school moeten losscheuren, eigenlijk ben ik er nooit los van gekomen. De voorzitter van het schoolbestuur «de latere professor) dr K. Dijk. be greep er niets van. toen hij hoorde dat ik naar de Achterhoek ging ver huizen. vooral niet omdat ik nog geen nieuwe baan had. ..Gooi jij oude schoenen weg voordat je nieu we hebt?" riep hij uit. Ik vertelde hem wat de reden was van mijn vertrek „Ik wil later niet het zelfverwijt hebben niet alles te heb ben geprobeerd om mijn vrouw haar gezondheid terug te laten krij gen. Ik ga in vertrouwen op God. dat Hij me zal helpen". Dominee Dijk zei: „Dan ben ik niet ongerust, dan zal het je wel goed gaan". Tandem Het ging Jan van Rijsinge goed. Rondkijkend in de Achterhoek liep hij bij Doetinchem tegen een kas teeltje aan. dat al een tijd leeg stond. „Een Duitse prins. Carl van Hohenzollern. had het laten bou wen op een van de mooiste en rus tigste plekjes van dit stukje Gelder land Hij had het de naam „Tan dem" gegeven «in het Latijn bete kent dat „eindelijk") omdat hij na lang zoeken eindelijk een bouwplaats had gevonden die aan zijn strenge eisen voldeed. De prins was overleden en zo stond het landgoed te koop In die jaren ging dat niet zo vlot. Toen ik bij de makelaar met een plan kwam „Tan dem" te huren om er een rusthuis en vakantieoord in te gaan begin nen. had hij daar wel oren naar. Zo werd ik in 1928 in feite kasteelheer en grondbezitter, want er was 240 hectare bij." Het pension en rustoord „Vrede en Rust" kreeg spoedig naam, ook bij de oudleerlingen van de Haagse school. Het „klachtenboek" dat vanaf het prille begin werd bijge houden. maar dat slechts loftuitin gen bevat, staat vol met namen van ministers, bekende politici en pro fessoren. maar ook een figuur als de evangelist Johannes de Heer was er een graag geziene gast. Voor een rijksdaalder en als zij het heel luxe wilden hebben 4,50 per dag geno ten zij er volledig pension. Midden in de crisisjaren moest „Vrede en Rust" worden gesloten. De mensen hadden geen geld meer om op vakantie te gaan en daar kwam bij dat het de inmiddels we duwnaar geworden Jan van Rijsin ge steeds moeilijker viel de zaak drijvende te houden. Binnenhuisarchitect „Ik ben toen een jaartje bij een binnenhuisarchitect in Doetinchem in de leer gegaan om vervolgens naar Amsterdam te verhuizen, waar ik in de Scheldestraat een meubele- ringsbedrijf opende. Het was een hele omschakeling, maar als je wilt werken is er altijd wel iets te vin den. Dat gold tenminste in mijn tijd. Nu gaat dat ook niet altijd meer op." In Amsterdam kwamen weer nieuwe bekende gezichten op dagen. zoals burgemeester De Vlugt, volgens Jan van Rijsinge „een flinke man en een fijne vent". Hij was intussen getrouwd met de sopraan Jans Biersma, die voor de oorlog regelmatig in het Concertge bouw optrad en samen met me vrouw Stans le Cosquino de Bussy duetten zong voor de NCRV-radio. Via zijn vrouw, die uit Friesland afkomstig is, kwam Jan van Rijsin ge op zijn oude dag in het hoge noorden terecht. Onjuiste gedachte „Dat had ik vroeger nooit kunnen denken, maar het is in mijn leven vaak anders gelopen dan ik had gedacht. Al heb ik nu een heleboel kwaaltjes, toch geniet ik nog van het leven Dat moet jeook doen. Je moet genieten van elke dag die je krijgt. Een heleboel mensen kun nen dat niet. Er zijn dikwijls men sen die tegen me zeggen: o. ik ben zo oud. waar dien ik nog voor. Dat is een onjuiste gedachte. God laat een mens niet zo maar oud worden. Daar heeft Hij ook een bedoeling mee. Dat vertel ik ook aan die men sen. Je kunt altijd wel wat doen. bijvoorbeeld een brief schrijven aan iemand die het ook moeilijk heeft, niet zo maar een nietszeggend brief je. maar een echte brief van mens tot mens. Ik ben hier nu de oudste man in het huis. maar ik zie het als een opdracht mede-bewoners te gaan opzoeken en met ze te praten, voor al over de laatste reis die iedereen wacht maar die als je oud bent heel actueel wordt. Het is mooi om oud te worden als je oog hebt voor de zegeningen die je in je leven, naast de moeilijkheden die er waren, hebt ontvangen. Onlangs vroeg iemand mij wat het geheim is dat ik zo oud ben geworden. Ik heb gezegd: dat zal ik je eens haarfijn vertellen. Toen ik op de wereld kwam heb ik twee zakken aangeschaft. Alle mooie dingen die ik meemaak stop ik in de zak die op mijn borst hangt en alle teleurstellingen en nare din gen gaan in de zak op mijn rug. waar geen bodem inzit, zodat ik ze na verloop van tijd verlies. Je moet altijd de lichtpuntjes blijven zien. Dc mooie herinneringen, daar moet je op teren. Dat is het geheim van mijn leven." door Mink van Rijsdijk Zc had zo erg haar best gedaan, dc ene jurk na dc andere gepast. Heel kritisch hadden haar halfdichtgeknepen ogen in de grote spiegel van de paskamer gekeken. Haar eigen voorkeur negerend een simpel grijs pakje had ze tenslotte een blauwe jurk gekozen. Haar man hield zo van vrolijke kleuren, ze verheugde zich al bij voorbaat op zijn enthousiaste kompliment. Het liep wel anders allemaal. Toen ze die avond samen overlegden hoe ze het feestje ter ere van hun nieuwe huis zouden organiseren, was ze snel even de kamer uitgegaan en had ze de nieuwe jurk aange trokken om te showen. Er kwam geen enkel woord van waardering die haar goede smaak bevestigde. Haar man zei helemaal niets, keek alleen. De stilte maakte haar onzeker. „Ik moet natuurlijk nog naar de kapper." zei ze, hopend dat haar man daardoor geïnspireerd zou worden. Het baatte niet. Tenslotte deed hij zijn mond open en keurde de nieuwe aanwinst af. Hij vond de kleur van het japonnetje zijn terminologie voor jurk heel charmant, maar waardeerde het niet dat het model de rimpels in haar hals onbedekt liet. Zijn kritiek bracht haar even van de wijs, maar ze herstelde zich vlug en zei vrolijk: „Maar lieve jongen, ik ben vijftig jaar, geen enkele vrouw Hij viel haar in de rede en voor ze het wisten zaten ze middenin een ruzie. Ze had er tot nu toe altijd minstens tien jaar jonger uitgezien dan zc way Zo moest dat blijven, daar was hij trots op. „Dus ik mag niet gewoon oud worden?" vroeg ze gekwetst. Hij vond dat een stomme vraag, natuurlijk hoopte hij dat ze samen oud zouden worden, alleen hoefde nie mand precies te weten welke leeftijd zij had. Haar grote charme lag in haar jeugdigheid en met een beetje raffinement kon ze nog lang heel wat jaartjes verdoezelen. Ze kon niet tegen zijn radde argumen taties op en luisterde mokkend. Ze hield van hem, o zeker, maar ze was dat geforceerde gedoe vooral maar jeugdig te blijven zo zat. Tegen haar zin liet ze nu al jaren haar grijzende kroeshaar verven en behandelen tot een glad modieus kapsel. Omdat hij dat zo graag wilde. Het was zijn voorstel geweest dat ze 's morgens weer ging tennissen, niet uit sportieve overwegingen, maar „beweging houdt je slank, lie ve." Een slank, jong vrouwtje was zijn ideaal. Hc vaak liep ze niet te snakken naar iets eetbaars e negeerde ze de maagkramp vanwege de lijn? Zovekj» dingen had ze gedaan en nagelaten om toch voor aan zijn ideaalbeeld te beantwoorden. Was d blauwe jurk er ook niet een bewijs van? De wrok tegen zijn opvattingen, die al sluimerei aanwezig was geweest, ontlaadde zich plotseling een niet te stuiten boosheid. Zijn betoog over liefi en de vrouw die haar man moest blijven behagi je> schudde ze van zich af. Ze verpofte het langer om a isj tentoonstellingspoes te fungeren. Ze was vijftig. n< lei en. „Vind je eigenlijk ook niet?" hoorde ze he !V' vragen. Ze had helemaal niet meer naar hem gelui terd en wist zodoende absoluut niet wat ze geac werd „ook te vinden Kordaat trok ze de versmade jurk uit. Heel blauw I; oe hij op de bank, bijna even blauw waren haar flitsencie.' ogen. „Durf eens heel goed naar me te kijken daagde ze hem uit. „Ik ben vijftig en dat is goed lU hei zien ook hoor. Rimpels in mijn hals, groeven lan|te mijn mond. Zie je de wallen onder mijn ogen, c he pigmentvlekkcn op armen en handen?" Ze was vla voor hem gaan staan en wees, alsof ze kaartkennis b10'1 een aardrijkskundeles gaf, alles duidelijk aan M Ze boog haar hoofd, duwde wat blond haar opzij e n. vervolgde: „Grijs kroeshaar, jawel. Een schande dij?" verstopt moet worden hè? De linkerheup, menij maal zo charmant verhuld onder jeugdige japonni tjes, is vaak pijnlijk. Ook botten worden oud, zie jc die slijten net als dat hele lijf van me. Vier kindert heb ik gebaard, dat liet sporen na, de keizersnee va de eerste bevalling in het bijzonder. Ik ben een vrouw geworden van middelbare leefti O en of jij dat nou leuk vindt of niet, het is niet ontkennen en ik doe aan dat verkrampte gedoe va jong en slank niet meer mee. Ik wil eindelijk wel eei zijn wie ik ben." Het was een prachtige scène, eerlijk en waardij Rimpels in een hals hadden rimpels doen ontstaan i e de gladde oppervlakte van een relatie. Een vrou t werd wakker. Een halszaak. Voor die man trouwende niet minder. door Annemarie Lücker 101 De televisie geeft sinds enige tijd een alleraardigste serie overeen echtpaar dat besluit zich terug te trekken uit het dagelijkse leven; de man zegt zijn goed betaalde baan op, de vrouw doetje elektrische apparaten de deur uit. het telefoonabonnement wordt opgezegd en de keurige siertuin verandert in een moestuin. Strubbelingen over zaaien en oogsten en het onderhoud van de hier zo broodnodige groentetuin worden op een potsierlijke wijze gebracht. Een mooie moes- of siertuin is een tijdrovende zaak. waarvan het re sultaat na een seizoen echt niet volmaakt is. Greet Buchner schrijft in „De milieu-vriendelijk tuin" dat ware tuinliefhebbers rekenen op ëén tot anderhalf uur per jaar per vierkante meter. Het tot stand komen van een na tuurlijk evenwicht, zonder che mische en giftige bestrijdingsmid delen tegen ziekten, het rijp maken en voeden van de grond met orga nische mest en compost, het plan ten en zaaien van gewassen die een gunstige invloed op elkaar hebben of juist een ongunstige «aantrekken en afstoten van insekten en ziek ten). Greet Buchner beschrijft het. zelfs voor de grootste amateur, dui delijk en eenvoudig. Volgens biologisch-dynamische op vattingen gaat men uit van de in vloed van de maanstand bij het zaaien en planten van gewassen. Op deze wijze werd een zaaikalender ontwikkeld, waarbij de resultaten bij proeven opzienbarend waren. Nog verfijnder is de zaaikalender van de Duitse Maria Thun. die da gelijks gedurende enkele jaren ra dijs zaaide en de resltaten verge leek. Ze kwam tot de ontdekking dat uit één soort radijs vier verschil lende types ontstonden, afhanke lijk van een bepaalde zaaitijd. Een hoofdstuk behandelt eenvoudi ge. natuurlijke bestrijdingsmidde len die alfabetisch geordend zijn. Er worden adressen gegeven van fir ma's die handelen in milieu vriendelijke bestrijdingsmiddelen, omdat die in de normale handel niet makkelijk te krijgen zijn. Bij de groentetuin wordt gesproken over het uitzetten van de groente bedden ten opzichte van zon. licht ot r er 1 en bereikbaarheid. Alle verschillei de groentesoorten zijn afzondetlij t beschreven, op welke grond ze hi on beste tieren en in combinatie rp 1(£ welke andere gewassen ze het op! ,we maal doen. Een kruidenhoek k%fsi bijna iedereen maken; aan de gror worden niet te veel eisen gestel a2 mits de kruiden enigszins beschi staan. Dat kan zelfs op een balkof ho of in een vensterbank. „De milie act vriendelijke tuin" is een leuk boe zelfs voor mensen die geen tu 7 hebben. |jn I are ..De milieu-vriendelijke tuin" d°fn 1 Greet Buchner verschijnt bij uitf s Q, verij De Driehoek in Amsterdam «jj,, kost 14.90. JjJ iet leu VRAAG: In Amerika heb ik vaak Broccoli gegeten. Kan men dat hier ook kopen? En wat is het eigenlijk. ANTWOORD: Broccoli werd oor spronkelijk in Italië gekweekt in de buurt van Verona Men ziet het vaak in grote levensmiddelenbe- drijven. Men noemt het groene bloemkool Bloemkool bestaat ech ter uit stevige witte roosjes, terwijl de roosjes van Broccoli heldergroen en minder compact Zijn In Ameri ka en Italië eet men er ook de steel bij Daartegen is geen bezwaar. Be reiding als die van bloemkool «ver schillende recepten, gekookte, ge stoofd. gegratineerd en rauw). VRAAG: Waar zou ik een afbeel ding kunnen vinden van de Neder lands Indische Handelsbank te Ba tavia «Djakarta)'' Na de soevereini teitsoverdracht werd dit de Natio nale Handelsbank, thans AMRO bank. ANTWOORD: Wij ontvingen be richt van het K I T. (Koninklijk In stituut voor de Tropen) te Amster dam dat u daar een foto kan komen opzoeken. AANVULLING: In een vorige ru briek plaatsten we een vraag en antwoord over de Waalse gemeen ten van de eerste en de tweede refuge. Wij ontvingen hierop een zeer interessante documentatie van de onlangs opgerichte Nederlandse Hugenotenstichting (p a F A Car- pentier Alting. Rochussenstraat 135a. Rotterdam 3002) Deze stich ting heeft als doel het bevorderen van de bestudering van de geschie denis van Waalse réfugiés en Huge noten in Nederland. Er werden le zingen gehouden in het Nederlands en het Frans, excursies georgani seerd en er is een tweetalig „bulle tin". Bijgevoegd was een kaartje van Frankrijk: In de voetsporen van de Hugenoten Op dit kaartje zijn drie routes uitgestippeld in Frankrijk, langs plaatsen, die voor de protestant meer dan herinnerin gen zijn Vaak krijgen wij vragen over het Hugenotenkruis en wat daarmee samenhangt- Bij het bekij ken van dit routekaartje i waarop de nummering van de wegen is aange geven) komt het verlangen op in de zomervakantie een pelgrimage door het heerlijke Franse land langs al deze plaatsen te ondernemen en we vermoeden dat verschillende lezers daar ook wel iets voor zullen voelen. VRAAG: De zittende Tweede Ka mer is volgens de grondwet (derde hoofdstuk 1ste afd. art. 95) in no vember '72 gekozen voor een perio de van vier jaar We zouden dan eigenlijk in november '76 reeds ver kiezingen moeten hebben. In deze eeuw is er nog nooit een zittingspe riode van 4 jaar geweest (met uit zondering van oorlogsomstandig heden). ANTWOORD: Omdat er in novem ber '72 een voortijdige verkiezing was. in plaats van een voorjaarsver kiezing in 1973 wordt de aanlooppe riode van november tot voorjaar volgend jaar verwaarloosd Inder daad is dit wettelijk vastgelegd Het gevolg is. dat de periode iets langer wordt dan vier jaar VRAAG: Op een van de delen van mijn encyclopedie is water gemorst Wij ontdekten dat veel later nu is een groot deel van de inhoud onlos makelijk aan elkaar geplakt. Hoe kunnen we het losmaken zonder drukwerk en afbeeldingen te be schadigen? Het is wit glanzend papier. ANTWOORD: Wij bespraken uw probleem op de Koninklijke Biblio- theek. waar men zeer somber was. Een deskundige zou er misschien iets aan kunnen doen. maar het wordt schrikbarend kostbaar Een nieuw exemplaar zou minder in de papieren lopen. Wij raden u aan ons voorbeeld te volgen en wekelijks te gaan zoeken bij weekmarkten, stal letjes van wereldwinkels, uitdrage rijen en venduties VRAGEN over duivenoverlast en wat daaraan te doen zou zijn. ANTWOORD: De Riwaduivenstrip «6 meter voor 9.50 gulden), Beere- steynseweg 4a te Hilversum, tel. 02150-44186 is een kleverige sub stantie. die de vogels afschrikt, maar verder ongevaarlijk is. Wij ra den onze lezers aan dit adres ergens op te schrijven want het wordt niet meer herhaald. Correctie: Het adres van de Vereni ging ter bevordering van de Homeo pathie in Nederland is niet Postbus 455. Amsterdam, maar: Postbus 455. Zaandam. VRAAG: Ik heb een viool, waarin een vergeeld papiertje geplakt zit: Joh. Bapt. Schweitzer fecit at Formam Hieronym. Amati Pestini 1813. Weet u mogelijk een adres waar ik kan laten nagaan of deze viool waardevol is. V' !k ANTWOORD: Bij dit betrouwbare adres, dat we aan onze vragenstel ler reeds mededeelden, hoorden wij dat J. B. Schweitzer Inderdaad vio len bouwde naar het model van een van de twee Amati's. Pestini slaat waarschijnlijk op de stad Buda pest Onze zegsman waarschuwt wel er voor niet te veel illusies te maken over de echtheid, omdat een papiertje niet veel waarborg biedt. Dit geldt ook voor de eigenaar van een andere viool, waarin staat: Fer dinand Joseph Homolka. Rütten- berg. anno 1842. Deze Homolka is inderdaad een bekende TJechische vioolbouwer, maar verder is het aan te raden de viool aan een expert te laten zien. VRAAG: Ongeveer een Jaar geleden stond in Trouw een stuk over een mevrouw in Scheveningen. die ja ren reuma had gehad en daarvan genezen was door medicijnen, maar niet van een dokter. Wat is haar adres? ANTWOORD: Er zijn zeer veel me vrouwen van de door onze lezeres genoemde naam in Scheveningen. Een gedeelte daarvan komt in het telefoonboek voor en werd door ons geraadpleegd, zonder resultaat. (Men kan er zeker van zijn. dat een verhaal van een spectaculaire gene zing in Scheveningen. bij oude in woners aldaar niet onbekend is.) Wie wel eens zoekt in een legger van een krant «dat is een loodzwaar boek. waarin de kranten van een kwartaal gebonden worden), weet dat het speuren naar een artikel waarvan kop. redacteur, en datum niet bekend is. onbegonnen werk is. Zonder deze gegevens kan men bij ons dus beslist niet terecht. Met klem raden wij u aan uw eigen huisarts bij het zoeken naar behan deling en genezen niet voorbij te gaan. en niet in zee te gaan met mensen van wie u niets anders weet. dan dat ze menen het op hun eigen houtje te kunnen klaarspelen. Reuma is al erg genoeg (ADVERTENTIE) VDormcdezeggensdu|i Christelijk Nationjjl Vjkverbund Utrecht. RavelUan I. Postbus 2475. Telefoon 030-941041 j O Noteert u mij maar als lid i O Graag eerst inlichtingen dl J Adres:. J Plaats:. Bcdr. tak:. In open env. zonder pour, aan: CNV. Antw. Nr. 1096. Utrecht i I1 RIJ tac !t 1 dt lekt 11< leri VRAAG: Ik ben gescheiden woon met mijn kinderen in een gen huis. waarvan de hypothee regelmatig wordt afgelost. Ik wer maar het valt me zeer moeilijk nancieel rond te komen. Is het werkelijk nodig dat ik eerst ml huis ga verkopen en dan pas eni) ondersteuning kan krijgen ANTWOORD: Deze vraag was hu mee nog niet afgelopen, maar menen dat de vragenstelster zi< het beste kan wenden tot de verei ging van gescheiden vrouwen vortium Postbus 10472 te Amsl-. dam. Deze bond is er om mens«Pay zoals u bij te staan ook wat bezit van het eigen huis betreft. e im< la I het i iijF" rog li I efang w ho ,D ;te het hi 'ooi hel een

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6