iyrië vecht in Libanon Franjieh fel loor ondanks akkoord' tegen toezicht Zambia beschuldigt Rhodesië van sabotage 1 |hlet leger wil de reputatie !/an Uruguay wat opvijzelen Weer slachtoffers Berufsverbote" n West-Duitsland lil *5 E VN-conferentie verdeeld uiteen Ontvoerde vluchtelingen in Argentinië mishandeld ill Amerikanen hebben vinger Aarzeling in de pap ^AANDAG 14 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 rr uiden van Libanon Palestijnse eenheden bestreden ondanks een bestand dat volgens de Libische lemiddelaar premier Jalloed zou zijn overeengekomen. lEIROET, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Syrische pantsertroepen hebben gisteren in het Arabische Liga liHnn uon T ihonnn Poloctiinco oonhoHon hoctroHon nnHoritc oon hoctonrl Hot trnlrrone Ho I.iKicnVio rolgens linkse en rechtse Libanese IJronnen was een Syrische pantser- brigade doorgestoten tot Arkoeb, het ebied rond de stad Sidon. De weg, Daarover de Palestijnen worden be- oorraad, zou hierbij zijn afgesneden aak n bovendien zouden twee Palestijn- ke bases onder de voet zijn gelopen, de >remier Abdel-Salam Jalloed van Li- scus in de Libanese hoofdstad Bei roet aangekomen met een nieuw pak ket voorstellen over een gedeeltelijke terugtrekking van Syrische troepen uit Libanon. Jalloed was zaterdag ook al in Damascus geweest. Volgens waarnemers is er echter nog weinig kans op een akkoord vooral omdat er nog grote meningsverschillen be- etefcië is gisteren voor de tweede maal staan over de reikwijdte van het be- ranuit de Syrische hoofdstad Dama- le lill.j stand en omdat de Arabische liga ONN (AFP) Hoewel de Westduitse regering vorige maand chtlijnen heeft uitgevaardigd om misbruik van het „radicalen- ecreet" tegen te gaan zijn zaterdag drie nieuwe gevallen van Berufsverbote" in de Bondsrepubliek bekend geworden. Het adicalendecreet maakt het mogelijk „extremisten" te weren uit tverheidsdienst. lUT" 1W lillerw Ilntsl Ir 1 N het sociaal-democratisch gere citeerde Hessen is een 29-jarige onder- ijzeres, Christina Gorski, ontslagen idat ze waarschijnlijk van plan deel te nemen aan een bijeen- imst van de maostisch- partij". Zelf meent dat haar ontslag is ingegeven door e activiteit van haar man, die be- oort tot de zeer linkse SDS, de fede- atie van socialistische studenten, tar man kan ook geen werk krijgen. West-Berlijn is de 33-jarige Juliane troebele-Gregor, ook onderwijzeres, L ilagen omdat ze beschouwd ordt als sympathisante van de orga- isatie „Rode Hulp", en omdat haar ian, de advocaat Hans-Christian bele, optreedt als verdediger in tader-Meinhof-processen. De on- irwijzersvakbond heeft tegen dit itslag geprotesteerd, wedersaksen heeft het ministerie an binnenlandse zaken bepaald dat et lidmaatschap van Rolf Gerdes an „de federatie van antifascisten i slachtoffers van het nazisme", een deratie die verwant is aan de com- ïunistische partij DKP, reden is om jn „trouw aan de grondwet in twij- 1 te trekken". Daarom weigert het ieneainisterie Gerdes een functie in het loedAderwijs. ■e^Katenzijds heeft de administratieve ei sir, ïeditbank in Ansbach een besluit huo/j/. vm de Beierse minister van justitie 1 wmietigd. Deze had niet willen toe- ly ft.!, staan dat de juriste Charlotte Niess boon-werd benoemd tot rechter, omdat mevrouw Niess, die lid is van de SPD, ....da teel uitmaakt van het bestuur van de ïdoc :doo op jLONDEN (Reuter) De „geheime ïzoe lub van landen die kerncentrales en op ipijbehorende installaties expor ten eren, heeft deze maand in Londen n da yereenstemming bereikt over voor- Ik ieningen die moeten voorkomen ut, at hun klanten ook atoombommen je aan maken. Er wordt nu door zes efesVerkgroepen gesleuteld aan de dat echnische details van nieuwe net ichtlijnen en mogelijke verdergaan- vereniging van democratische juris ten. Deze vereniging telt ook commu nisten onder haar actieve leden, maar dat was volgens de rechtbank onvoldoende grond om mevrouw Niess' trouw aan de grondwet in twij fel te trekken. overweegt een troepenmacht naar Li banon te sturen om op de naleving van het bestand toe te zien. Volgens de nieuwe voorstellen zou den de Syriërs de controle krijgen over de bergpas in de weg van Bei roet naar Damascus. Een akkoord is daarnaast pas mogelijk als de Liba nese president Franjieh toestem ming geeft voor een toezicht van de troepenmacht van de Arabische liga. Franjieh heeft er zich al over be klaagd dat hij door de Arabische liga niet was ingelicht over de plannen voor een toezicht op een eventueel bestand. Zijn opmerking dat hij en andere christelijke leiders in Libanon zich tegen een troepenmacht zouden verzetten en daarbij hulp'vanuit het buitenland zouden inroepen, wordt door waarnemers als een groot strui kelblok op weg naar een bestand beschouwd. Jalloed meldde zaterdag dat er een akkoord was bereikt met de regering in Damascus. Van officiële Syrische zijde werd daarna echter verklaard dat Syrië tot dusver geen bestands overeenkomst had getekend en dat er slechts sprake was van een princi pe-besluit. Overeenstemming over een slotformule is nog niet bereikt, aldus een woordvoerder in Damas cus. De berichten over een tekening van een akkoord waren behalve door Jalloed ook door de persbureau's van Libië en de Palestijnen naar buiten gebracht. De Palestijnse overkoepelende orga nisatie PLO vroeg gisteren na de tegenstrijdige berichten over het ak koord om een nieuwe bijeenkomst van de Arabische liga. Als reden noemde de PLO „het getreuzel van de Syrische autoriteiten met het ver lenen van faciliteiten voor de uitvoe ring van de taak der Arabische vei ligheidstroepen die zich naar Liba non moeten begeven." Israël Israël heeft gisteren naar aanleiding van het Syrische oprukken naar het zuiden van de veiligheidsmaatrege len langs de noordelijke grens ver scherpt. In politieke kringen in Jeru zalem blijft men er evenwel van overtuigd dat Syrië althans op het ogenblik geen plannen heeft voor een offensief tegen Israël. Volgens de Israëlische kranten heeft Israël Egypte via de Verenigde Staten la ten weten dat de aanwezigheid van een aanzienlijke troepenmacht met onder meer Algerijnen en Libiërs in Libanon in het kader van een inter- arabische troepenmacht niet zal worden geduld. In Washington schat men dat de interventie van Syrië in Libanon de regering in Damascus per dag onge veer 2,5 miljoen gulden kost. Syrië zou al financiële problemen hebben en de Sowjet-Unie zou hebben ver klaard geen steun te zullen geven. De Spaanse gevangenisautoriteiten hebben zaterdag de politicus van de illegale oppositie Antonio Garcia-Trevijano op borgtocht vrijgelaten. Een Madrileense rechtbank had hiertoe opdracht gegeven. Buiten de Carabanchelgcvangc- nis in de Spaanse hoofdstad werd Trevijano (midden) verwelkomd door het echtpaar Camacho. Marcelino Camacho, een communistische vakbondsleider, was samen met Trevijano aangehouden maar al op 25 mei weer vrijgelaten. Hun arrestatie vond plaats toen zij op een bijeenkomst in Madrid de gebundelde oppositie naar buiten wilden bekendmaken. LOESAKA (Reuter, UPI) De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft de Rhodesische regering verantwoordelijk gesteld voor twee bomaanslagen op twee grote gebouwen in Loesaka, de hoofdstad van Zambia. Zondagmorgen werden in Loesaka het centrale postkantoor en het gebouw van het hoge gerechtshof ernstig beschadigd door bommen. DE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- e aole waarborgen. Op een persconferentie verklaarde president Kaoenda later: „Wij heb ben onweerlegbare bewijzen dat dit het werk is van de rebellen in Rhode sië." Kaoenda heeft de gewoonte de blanke minderheidsregering van pre mier Smith in Rhodesië aan te dui den met „rebellen" er daarmee aan herinnerend dat Smith elf jaar gele den rebelleerde tegen de Britse rege ring. In de Rhodesische regering wil de men gisteren geen commentaar geven op de beschuldiging van Ka oenda omdat men „niet wist wie met Rhodesische rebellen worden be doeld." De regering van Zambia heeft Rho desië en Zuid-Afrika herhaaldelijk verweten sabotage tegen Zambia te organiseren. Dit zou verband houden met de steun, die Zambia geeft aan de zwarte vrijheidsbewegingen die de blanke regering van Rhodesië be strijden. In het noordwesten van Zambia is een kleine guerrilla groepering tegen president Kaoenda actief. Kaoenda zegt dat deze groep vanuit Zuid-Afrika wordt geleid. Juist vorige week maakte Rhodesië melding van activiteiten van ver zetsstrijders, die vanuit Zambia het land waren binnen gedrongen. Daar voor had de Rhodesische regering eigenlijk alleen maar te doen met activiteiten vanuit Mozambique. Zaterdag hebben Rhodesische straaljagers stellingen van het Mo- zambikaanse leger in het grensge bied beschoten. Dat is in de Rhode sische hoofdstad Salisbury bekend gemaakt. De luchtmacht zou in actie zijn gekomen nadat vanuit Mozam bique plantages in Rhodesië waren beschoten. Premier Smith heeft Mo zambique eerder gewaarschuwd dat zijn troepen terug zullen slaan als de Mozambikanen de Rhodesische ver zetsstrijders daadwerkelijk gaan steunen. VANCOUVER (AFP) De Habitat conferentie van de Verenigde Naties is zaterdag ietwat verdeeld uiteen gegaan. De slotresolutie werd niet unaniem aanvaard, zoals wel in de bedoeling lag. De slotverklaring was voorbereid door Irak en bevat een verkapte ver oordeling van Israël. Daarom heb ben vijftien landen tegen gestemd en zeventien zich van stemming ont houden. De slotresolutie veroordeelt „elke vorm van racisme en discrimi natie, zoals dat ook bepaald is in de resoluties van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties." Daar mee is opnieuw de omstreden VN- resolutie tegen het zionisme be krachtigd. BUENOS AIRES (UPI, AP) De politieke vluchtelingen die eind vorige week in de Argentijnse hoofdstad waren ontvoerd, zijn zaterdag weer vrijgelaten. De 25 mannen (in de eerste berichten was sprake van vijftig) hadden van hun ontvoerders de opdracht gekregen Argentinië binnen 48 uur te verlaten. De vluchtelingen waren in de nacht van donderdag op vrijdag door gewa pende mannen uit twee hotels ge haald in Buenos Aires. Daarna zijn zij ruim 24 uur vastgehouden. De meesten droegen na hun vrijlating duidelijke sporen van mishandeling. Enkele hadden gebroken ribben en bijna allen hadden kneuzingen en bloeduitstortingen. De mannen (22 Chilenen, één uit Uruguay) verklaar den dat zij tijdens hun gevan genschap steeds geblinddoekt waren geweest, zodat zij niet wisten waar zij waren geweest. Verscheidene ver klaarden met elektrische schokken te zijn gemarteld. De vluchtelingen hebben nadat zij terug gekeerd waren in hun hotels politiebewaking gekregen. De woordvoerder van het VN-orgaan voor vluchtelingen zei dat er een pro test zal worden ingediend bij de Ar gentijnse regering. De getroffen vluchtelingen verbleven in hotels, die door de VN waren gehuurd. Enkele van hen vertelden dat de politie zeer lauw had gereageerd op de hele ont voering. Aangenomen wordt dat de ontvoering het werk is van een rechtse organisatie, die al veel slacht offers heeft gemaakt en waartegen de politie tot nu toe weinig heeft onder nomen. De politie van Buenos Aires moest zaterdag ook weer slag leveren met linkse guerrilla-strijders. Een groep met verscheidene auto's deed een aanval op een residentie voor politie officieren. Volgens de politie zijn er bij de aanval zeker zes aanvallers gedood of ernstig gewond. De guerril- leros zagen kans bij hun vlucht even tuele doden en gewonden mee te ne men. Direct na de aanval werd een grootscheepse jacht, waarbij ook het leger werd ingeschakeld, op de aan vallers ingezet. oor Herman Amelink e val van president Bordaberry van Uruguay is niet onverwacht (komen. De afgelopen week werd herhaaldelijk melding ge- aakt van overleg van de president met de militaire leiders. De igenstellingen tussen de president en het leger over de ontwik- Elingen in Uruguay hebben zodanige vormen aangenomen, dat 48-jarige Bordaberry gedwongen werd zijn lier aan de wilgen te ingen. heeft het leger als reden voor de afzetting van de president gegeven diens gebrek aan bereidheid om het land naar de democratie te doen terugkeren. Verkiezingen nder de regering van Bordaberry is t prestige van Uruguay, dat eens t Zwitserland van Zuid-Amerika noemd werd, aanzienlijk gedaald. 1973 maakte de twee jaar eerder kozen president een einde aan de irlementaire democratie met. de ilp van de strijdkrachten. Sedert tijd heeft Uruguay te lijden van n echt schrikbewind. Uit cijfers is men vast te staan, dat maar liefst 1 elke 500 inwoners van Uruguay in gevangenis zit. In de loop van een ar jaar zijn naar schatting 700.000 insen uit Uruguay weggevlucht, en t op een bevolking van nog geen miljoen. De gevangenen worden grote schaal gemarteld. De pers is Uedig aan banden gelegd. Iedere litieke activiteit is verboden. ver de grens harde hand van de militaire rege- ig strekte zich zelfs uit tot over de inzen van het land. Nog onlangs rden in het naburige Argentinië voormalige senator en minister, ar Michelini, en een vroegere oizitter van het Huis van Afge- ardigden, Hector Gutierrez Ruiz, A moord. Michelini had in de senaat ^22 lerp geprotesteerd tegen de mar- praktijken van de militairen en >est in 1973 het land verlaten. Gu- if v ard tierrez Ruiz behoorde tot de partij van de Blanco's, een van de partijen die vroeger de dienst uitmaakten in Uruguay, en stond bekend als een gematigd politicus. De afgelopen maanden is de druk op de militaire regering steeds verder toegenomen. De pressie van de inter nationale publieke opinie bleef niet zonder gevolg. De afkeer van de be volking tegen de regering van de strijdkrachten groeide. De kerken in Uruguay tekenden protest aan tegen de sfeer van haat en gewelddadig heid die de militairen scheppen. Onlangs voorspelde de uitgeweken Uruguayaanse vakbondsleider Hugo Villar in een interview met deze krant: „Je kunt er zeker van zijn, dat binnenkort de progressieve krachten uit het leger zich zullen gaan voegen bij die van het volk. De tegenstelling in Uruguay is niet het leger tegeno ver de burger, maar de oligarchie tegenover het volk. Niet alleen de illegale oppositie. het Frente Amplio, organiseert zich. maar ook grote groeperingen in de Liberale en de Colorado Partij komen in het geweer." Deze toenemende druk is de aanlei ding gewordrn voor de val van presi dent Bordaberry. Niet voor niets Eind vorig jaar stuurde president Bordaberry een brief aan de strijdkrachten, waarin hij vroeg om een verlenging van de termijn van zijn presidentschap voor onbepaalde tijd. Officieel zouden er in november van dit jaar verkiezingen moeten worden gehouden voor een nieuwe president. Dergelijke verkiezingen zouden wel eens een negatief oordeel kunnen inhouden over het bewind van de militairen. Daarom zou het beter zijn die verkiezingen niet te doen plaatsvinden, zo oordeelde Bordaberry. In de brief stelde de president de generaals voor om Uru guay om te vormen tot een fascis- tisch-corporatieve staat, waarvan de militairen de beschermheren zouden zijn. Merkwaardigerwijs voelden de mili tairen hiervoor niet zo veel. Onder hen was een toenemende onrust ont staan over de slechte reputatie van Uruguay en het toenemende verzet onder de bevolking tegen het regime. De laatste tijd waren er zelfs aanwij zingen dat een belangrijk deel van het leger in principe niet afwijzend staat tegenover verkiezingen, die moeten leiden tot een zekere mate van vertegenwoordiging van het volk. Het feit dat Bordaberry hiervoor niets voelde heeft hem zijn kop ge kost. Nog tijdens het bezoek dat hij vorige maand aan Bolivia bracht, verklaarde hij, dat „het proces van reorganisatie" veel belangrijker was dan het noemen van een datum voor algemene verkiezingen. „Mijn ter mijn is op 27 juni 1973 afgelopen", aldus verklaarde Bordaberry in Bo- lovia, „toen de wettelijk gekozen president, gesteund door de strijdkrachten en door de algemene wil van het volk het parlement ont bond. In de nieuwe toestand, die toen ontstond, is niets geregeld over termijnen". Verenigde Staten De militairen hebben gemeend, dat nu de tijd is aangebroken om de regering een nieuw gezicht te geven. Dat betekent dat er een president zal moeten komen die moet kunnen re kenen op enige steun bij het volk en die een niet al te beroerde reputatie in het buitenland geniet. Aan deze ontwikkeling is de bemoei enis van de Verenigde Staten niet vreemd. De ambassadeur van Was hington in Uruguay, Siracuse, heeft er onlangs nog voor gepleit dat de verkiezingen, die voor november op het programma staan, gewoon door gaan. al achtte hij het mogelijk dat een aantal partijen van deelname zouden worden uitgesloten. De regering in Washington is er veel aan gelegen dat ze niet de naam krijgt vooral rechtse dictaturen op de been te houden. Aan Chili hebben de Amerikanen zich al behoorlijk de vingers gebrand. Ze willen daarom voorkomen dat Uruguay, dat steeds verder dezelfde kant leek op te gaan. nog eens met op het Amerikaanse blazoen zou werpen. De invloed van de Amerikanen op het leger van Uruguay is zeer groot. Zo werden de militairen na de Dcmichelli, de nieuwe president van Uruguay, tekent het document, waarbij de machtsoverdracht aan hem wordt geregeld. Links naast hem marinechef De Castor. staatsgreep van 1973 door de Ver enigde Staten voorzien van nieuwe geweren, uniformen en voertuigen. Verder zijn de Amerikanen bezig in de omgeving van Durazno, ten noorden van de hoofdstad Montevi deo. met de aanleg van een luchtmachtbasis. Ze hebben er alle belang bij hun positie in het land op zo'n manier te verdedigen, dat hun internationale reputatie niet al te veel schade lijdt. Het is niet ondenkbaar dat het rege rende leger in Uruguay zo langza merhand tot de conclusie komt dat het met gewelddadige onderdruk- geerd wordt. De politieke moord op Gutierrez Ruiz en Michelini zouden dan de laatste stuiptrekkingen zijn van de harde vleugel in de strijdkrachten. king misschien nog wel tegen de Tupamaros kon optreden, maar dat op die manier het land nog niet gere- Als de gematigde militairen de over hand krijgen, dan is het niet on denkbaar dat er dit jaar toch nog verkiezingen plaats vinden in Uru guay en behoort een geleidelijke te rugkeer tot democratischer verhou dingen niet tot de onmogelijkheden. De aarzeling overheerst echter nog: democratie past niet erg bij een leger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5