Landdag van EO had een evangeliserend karakter DCLLy Radio- en televisieprogramma's Niet opwekkend Jongens overleven botsing met trein Met orthodox joodse delegatie Meer dan 15.000 mensen aanwezig Even puzzelen Dode bij ontploffing op Britse tanker VAN ARNHEM MAANDAG 14 JUNI 1976 BINNENLAND RADIO EN TV Stichtelijk waren de zondagavond vertoonde fragmenten uit zeer oude films bepaald niet. Wel curieus. De kroon spande een weergave van mar telpraktijken in de ondergrondse ge vangenissen van de Inquisitie Om het griezeleffect te verhogen, kwa men de makers tot een produkt dat het begin zou worden van de kleuren film Zij kochten een paar potjes rode inkt en kleurden rechtstreeks op de film de plekken waar vuur en bloed de kijkers moesten doen verstijven. Opwekkender was het Leven in de zon. Deze terugblik op de in het afge lopen seizoen uitgezonden belevenis sen van Jan Brusse in Zuid- Frankrijk. zal waarschijnlijk veel kij kers doen vragen naar meer van der gelijke halfuurtjes Een bundeling van beknopt vertelde en raak ge filmde wetenswaardigheden, heeft de aantrekkelijkheid dat de aandacht niet te lang wordt vastgehouden. De behoefte daaraan zou wel eens groter kunnen zijn dan de belangstelling voor al te zeer uitgespannen natuur films. Een vergelijking was zondag meteen mogelijk, omdat aan de kern achtige verhaaltjes van Jan Brusse de zoveelste verfilming van het leven der pinguïns voorafging De gevarieerde programma's waar mee de KRO onze provincies afreist, krijgen van mij geen hoog cijfer. Het zijn allegaartjes, vlug in elkaar gezet met te veel ingerediënten die met het karakter van de streek weinig of niets te maken hebben. Op die ma nier ontstaat een ..eenheidsbrood" waar kraak noch smaak aan ziet. Het wordt er echt niet lekkerder door. wanneer Pierre van Ostade als een ouderwetse kermisklant de spullen aanprijst en de bezoekers tot applaudisseren worden opgejut nog voor zij iets hebben geproefd. Dit is trouwens een hinderlijke gewoonte die in veel programma's van de kij kers een troep schooljongens maakt. Ze mogen pas klappen als de mees ter het sein heeft gegeven. Je treft op de tribunes altijd weer mensen aan die er zo onmondig door worden dat ze blijven klappen, omdat niemand zegt wanneer ze moeten ophoudoen. Vlieg er eens uit! Ja. dat zou je best willen als je ziet hoe gemakkelijk men zich laat manipuleren om de thuiskijkers te suggereren, dat het in de studio een toffe boel is. Dat zeg ik nu wel. maar daarmee houd ik dan toch te weinig rekening met de moge lijkheid dat die mensen echt plezier hebben. En dit mag ik niemand mis kinnen. Zelfs niet wanneer zij er lol in hebben ik weet niet hoeveel man uren te steken in het fabriceren van een vliegding om daarmee binnen een paar seconden roemloos ten on der te gaan in de haven van Enkhui zen. Deze behoefte wordt door de TROS al enige jaren met succes uit gebuit. Er is zelfs uitbreiding aan gegeven door nu ook voor het water- wandelen de fantasie te prikkelen. Zaterdag kwam het eerder opgeno men festijn op het scherm, van com mentaar voorzien door Willem van Kooten wiens fantasie aan bijtanken toe is. De eerste aflevering van O moeder, wat is het heet. bedacht en gereali seerd door het duo dat ook zit achter De Schutters, bleef beneden mijn verwachtingen. Misschien juist van wege het vergelijken met de soldates ke kolder van de Britse landstormers. Niet eerlijk uiteraard, want elke serie moet eerst op dreef komen. TON HYDRA Van een verslaggever WINSCHOTEN - Twee dertien jari ge jongens. K. S. en R.H.. zijn zon dagmiddag met een bromfiets tus sen Winschoten en Heiligerlee op een onbewaakte overweg tegen een trein gebotst en overleefden deze aanrij ding. Lichtgewond zijn ze in het Lu- kasziekenhuis in Winschoten opge nomen. De trein stopte na de botsing maar korte tijd. Duizenden EO'ers bijeen Van een medewerker UTRECHT ..We zijn herkenbaar aan ons verlangen de stem van God te laten horen zei zaterdag voorzitter ds. W Glashouwer van de Evangelische Omroep. De EO-landdag in Utrecht werd door meer dan 15.000 mensen bezocht, onder wie een orthodox joodse delegatie. Dat laatste hield, naar presentator Feike te Velde meedeelde, verband met de sympathie van deze omroep ten aanzien van Israël. 's Middags zongen Gert en Hermien ondermeer een door de vrouwelijke helft van dat duo geschreven lied over het Israëlische volk en waarschuwde prof. dr W H Velema tegen allerlei onheil en verderf dat de huidige samenleving naar zijn me ning bedreigt. Tot de taak van de EO rekende hij het ..nee" te zeggen tegen allerlei ontwikkelingen In kerk en maatschappij ..Wat God ons in de reformatorische kerken heeft gege ven. is ook vandaag alleen nog maar bruikbaar." Verwording Prof Velema signaleerde verwording, verblinding en verleiding. Hij he kelde het feit dat een van de leden van de ministerraad contact heeft met actiegroepen voor een ruimere wetgeving Inzake de abortus, stelde vast dat het communisme in opmars is aan de VU en dat bandeloosheid hand over hand toeneemt. ..De ver wording van ons volksleven neemt ook in de regering duidelijk gestalte aan. maar het verdrietige ts dat men het niet wil zien Er zijn mensen die zeggen waar maak je Je druk over Dat heeft men ook gezegd ten tijde van Noach Als volk maken wij ons njp voor het oordeel Op alle mogelij ke manleren hebben we het af laten weten Maar toch is er. aldus prof. Velema. geen reden voor hopeloos held „De zaak van Jezus Christus is eëb gewonnen zaak. omdat Jezus Christus gewonnen heeft Evangelist Theo Dikkes hield een evangelisatietoespraak, waarin hij opriep tot bekering en geloof in Je zus Christus. „Wie God negeert kan spotten over de zonde. Maar het loon dat de zonde geeft, is de dood." zei hij. Directeur drs L. P Dorenbos van de EO belichtte de missionaire opdracht van alle christenen. In de omroep zag hij een belangrijk mid del om het christelijke getuigenis door te geven. Het landdag-programma bevatte veel muziek. Drie zangkoren zongen gezamenlijk onder leiding van Arie Pronk, die ook de massale samen zang leidde. Verder werkten, behalve Gert en Hermien. ook The Coventry City Salvation Army Band (een En gels Leger des Heils-orkest), gospel zanger Walt Mills, het Indonesische orkest Nafiri Tuhan en organist Jan van Weelden mee. SPECIAAL VANDAAG Van Vara's Bejaardrn- rangconcourv 1976 gaat een uit voerige reportage vooraf aan de quiz 2 voor 12. Ned. 1 I 19.9a Tatort heeft de vlucht van een bankovervaller tot onderwerp. Ned. 2 20.25 Koning Klant is geheel aan dc vakantie gewijd. Ned. 1 20.40 Aktua TV geeft achtergrond informatie. Ned. 2 I 22.05 Ketenen is een Duitse film over een televisiejoumalist die de jacht op een moordenaar uit buit om naam te maken. Duitsl. 2/21.15 Jan Roelofs en Joost Huij- sing maakten een programma over de vraag of Nederland een beroepsleger krijgt. Hilv. 4 14.02 Van dc raterdag gehouden EO-landdag is een radioreporta ge te beluisteren na Klankbord. Hilv. I 17.45 Thema van Literama is: De macht van hel Woord. Kunst contra apartheid. Hilv. 2 22.30 'Prof. dr W. H. Velema: verwor ding, verblinding en verleiding De manifestatie van de EO had ver der een vrij sterk evangeliserend ka rakter Er was ook gelegenheid om met daartoe aangewezen pastorale werkers in afzonderlijke ruimten over geestelijke problemen te spreken Kinderfeest Voor 3.500 kinderen was er een afzon derlijke „EO-kinderfeest". dat be halve vertellingen ook veel creatie ve expressie (in kleine groepen) in hield „Tegen de wil en het streven van velen in is de EO er gekomen", rei 's morgens ds Glashouwer, die ok de eenheid van de in de EO v renigde christenen onderstreepte. „W i zijn één in de naam van Jezus. We herkennen elkaar als mede- chrti enen. We zijn mensen die bele ven at Gods woord in deze tijd kracht «loos wordt gemaakt en de bij bel ste «ds meer dicht gaat. En we maken >ns zorgen over onze kinde ren Ovt/al wordt de greep van de vorst der duisternis steeds sterker Wij komen terecht in een poel van verwildering en gezinsontwrichting. Daarom steunen wij alle mensen die in het openbare leven pal staan voor de wet van God Wij bidden voor hen Ds Glashouwer noemde in dat verband ondermeer de naam van mi nister Van Agt met betrekking tot de abortuskwestie Horizontaal. 1. huisdier. 5 plechtige gelofte. 8. overblijfsel. 10 kleurstof. 12 proef. 14 tussenzetsel. 15. onder rabbinaal toezicht (alk.). 17. buiten haven. 18 lengtemaat, 20. hulpmid del op schepen. 21. handschoenen- leer. 22. helling. 24. kern. 26. wate ring. 27. werktuig van de goudsmid. 29 kier. 31. Z.Amer. thee. 32. vijzel. 33. danspartij. 34. plaats in Gelder land Verticaal. 2 oorlogsgod. 3. voorzet sel. 4. punt van vertrek. 5. loot. 6. gast. 7 insekteneter. 9. onheil aan brengende godin. 11. zangvogel. 13. slang. 15 gebergte in Rusland. 16 uniform, 18. dof. 19 wiel. 23 een der jaargetijden. 24 voor. 25. onderwerp. 27 karakter. 28 wig. 30 door- tochtgeld. 31. honingdrank Oplossing van vorige puzzel 1 ar. 2. ram. 3 mare. 4 Marie. 5 marine. 6. minaret. 7. retina. 8. tiran, 9. tarn. 10. nar. 11. na Van een verslaggever BORSSELE Bij een ontploffing op een Engels tankschip, de Liver pool Bridge, is zaterdag op de Wes- terschelde de derde machinist om het leven gekomen. Het was de 25- jarige Robert Prescott uit Liverpool. Zeer ernstig gewond werd de 27- jarige electricien J. E. M. Biggan. De ontploffing gebeurde even na vier uur in de machinekamer, terwijl het schip in een nevenwater van de Wes- terschelde, Schaar van Everingen, lag te bunkeren. De Liverpool Bridge (92.000 ton) is een nieuw schip dat op zijn eerste reis is: van Hamburg naar Brazilië. Na de ontploffing gingen politiemensen aan boord om een on derzoek in te stellen. MAASTRICHT Door nog onbe kende oorzaak is zaterdag de verwar mingsketel van de motorpassa- giersboot van de rederij Boonstra te Maastricht geëxplodeerd. Ten gevol ge hiervan werd een vrouw lichtge wond. Het schip hoefde niet uit de vaart te worden genomen, hoewel de schade in de ruimte waar de ketel stond, aanzienlijk was. 140. Ulcc Schwartec. de geplaagde trainer van het nationale voetbal elftal liep mopperend door de stra ten. Hij was ten einde raad. Zijn voetbalelftal bleef maar verliezen en zijn spaarcentjes was hij al kwijt aan Kille Bill. En nu was hij nog op een zeer onaangename wijze naar buiten geschopt ook. „Kiele Biel bedriegt mij..." peinsde hij droef. „Zo krijge iek de sportcomputer nóóit..." —Tot meerdere eer en glorie van de misda dige Kille Bill dient echter vastge steld te worden dat hij minder be drieglijk handelde dan Ulcc Schwar tec op dat moment dacht. Kille Bill nam namelijk de telefoon ter hand en draaide het nummer van de een of andere vreemde vogel, die zelfs in de onderwereld van Gravendrecht nog bijzonder slecht bekend stond. Kille Bill hield er dus vreemde relaties op na. maar hij was een machtig man wat wel blijken moge uit de wijze, waarop hij deze vogel toesprak. Deze kerel. Linke Lowietje geheten, nam namelijk de telefoon van de haakln t zei ongeïnteresseerd: „Met Linke I e t wietje zelf. En as je soms een defre: waarder bent. zeg het dan mete >ië Dan hang ik gelijk weer op, wantfran heb geen cent Even was het Toen sneed de stem van Kille 1 koud door de draad. „Kille Bill.1 zei hij. „Hou dus je waffel zolanal aan het woord ben...." „Natuur»' natuurlijk....," stamelde Lowietje. „Luister dan goedsiste K Bill.... Vervolg van pagina 1 Weer Zaterdag aanstaande wordt opnieuw een vergadering van de partijraad gehouden, dit keer om de beleidsom buigingen in het kader van de één procentsoperatie te bespreken. Het partijbestuur heeft een resolutie op gesteld die het regeringsbeleid onder steunt. echter onder voorwaarde dat het kabinet „in alle fasen vasthoudt aan de onverbrekelijke samenhang tussen de bijstelling van het alge meen economisch beleid en de invoe ring van belangrijke hervormingen zoals de nieuwe grondpoiitiek. onder nemingsraad—nieuwe—stijl, vermo- gensaanwasdeling. afschaffing vrije huren, inkomensherverdeling en in vesteringsbeïnvloeding van de Ne derlandse economie". De PvdA ver wacht van de regering dat zij aldus de ontwerp—resolutie op deze her vormende maatregelen geen afzwak king zal toestaan. ..Berufsverbote" De partijraad heeft zaterdagmiddag voorts een motie aangenomen tegen het beleid van de Westduitse zuster partij. de SPD inzake de .Berufsver bote'. De motie spreekt uit dat de slachtoffers van deze .Berufsverbote' desgewenst in Nederland hun werk moeten kunnen doen. Het partijbe stuur werd opgedragen in zijn con tacten met de SPD duidelijk te doen uitkomen dat de PvdA haar zuster partij „beschouwt als medever antwoordelijk en medeschuldig aan het klimaat van hetze, geestelijke terreur, intimidatie en broodroof zo als dat thans in de Bondsrepubliek heerst". —220— In Arnhem staat Gerrit met de auto van Klein Beukenloo op het afge sproken uur aan het station. Bij de controle zien ze Peereboom, die haast tegelijk met hen er door loopt. „Kom je ook uit Apeldoorn?" vraagt Dolly. „Nee mevrouw uut Utrecht." Peere boom is heel wat ouder geworden, maar nog altijd kittig vlug. De zwarte pet is geëvolueerd tot een zwarte hoed. Sinds een jaar of vier zit Peere boom als ouderling in de kerk van Beukenloo. sindsdien is zijn kleding wat imposanter. Dolly vraagt hem, hoe hij verder gaat naar Beukenloo. hij zegt. dat hij met de bus zal meerij den. die moet over een dik half uur van het stationsplein vertrekken. „Wil je niet met ons meerijden?" stelt Clemens voor. Peereboom neemt de uitnodiging met een kort vingertikje tegen de flaphoed aan. Achter Dolly en Cle mens stapt hij in de auto. Dadelijk beginnen ze te praten, met Peere boom tegenover zich is het wel niet anders mogelijk dan te babbelen. Zijn beweeglijke kraaloogjes achter de brilleglazen doen het al, voordat hij nog Iets gezegd heeft. Hij vertelt, dat hij uit Utrecht komt. hij is er naar een van de grote klinieken geweest, maar hij zegt het met zo'n onver flauwde levenslust, dat moeilijk is aan te nemen, dat hij met een of andere kwaal bezocht is. door 1 Icnricttc LT. dc Beaufort „Toch niet voor je zelf. Peereboom?" informeert Dolly. Peereboom schudt hevig van nee. „Observazie mevrouw, voor mien kleindochter, die bi ons inwoont." „Gaat het haar nu beter?" Peereboom maakt een wankelend ge baar met zijn magere rechterhand. „De pref ester seg van wel, en ik Pee reboom seg van nee...en dat benne dan nog altied twee opinies...hij de prefester seg, dat se eerst het te trou wen, dan sal se op slag gejond weur- den en ik Peereboom seg: Prefester. dat hangt nog altied van mi af. het kind heit geen olders meer en ik sal beslisse of se in den echt gaot." „Kies je de man voor haar uit? Dat is practisch." Clemens zegt het dood ernstig. „Nee jonker...ik bedoel dan menef so is het niet, maor ik, ik keur goedi ik slao af...en ik en de vrouw bebl het veurig jaor nog effekes twee aoi zoeke afgeslaogen, waor sij welaijiecl nigheid in had. één met de hoofd-; w actem „Voel je daar niets voor?" Dolly s|aa heugt zich al weer op een Peereboffl wrc se anecdote. raev „Dao sa'k niet segge mevrouw... dl er niks veur voel...maor mi kleindoc ter het deur de erfenis van haor doe olders een heel aordige duit op -0* spaorbankboekie, en die aonzoe lub komme op 'r geld as de vliege op >ijb suuker.en dao he'k in de gaoten ere sij nietes, daorveur is se jong en dl ver sit 'm de kneep. Dat botst. Ik ien tegen de meid as je er één neemt, at op het geld alleen uut is. dan delf j«faai eigen graf....maor nou de prefes 'eri uutdrukkelijk met nadruk seit, dat ech trouwe mót. nou mot ik wel met ch< vrouw praote over dat tweede a< e zoek...nou staot sij sterk." „En hoe is dan die tweede mai Dolly's hart zingt van vreugde, dat een stukje Beukenloose kroniek o vouwd krijgt.„Heul bezonder...< echte heer seg maor, stive boord, Fordauto en al so meer. hij reist mineralen deur heul Gelderla Overiesel en Drente en U kunt geleuve of niet, maor se drinken 'n j alle deftige hotels." J „Is dat dan geen ideale schoonzo waarom wil je hem dan afslaan?' Wordt verv< RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) TROS 7.00 Nieuws 7 02 (S) Ontbijt-Soos lichte en populair klassieke muziek (7.30 Nieuws 7 41 Aktua 8 30 Nieuws 8 36-8 45 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Kaboutcrtijd 10 30 Nieuws. 10.33 (S) Sphinx, programma voor de vrouw R VU 1140 ■Slapen met een kernreactor naast de deur (1) VPRO 12 00 Piet Ponskaart presen teert 12 26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Piet Ponskaart presenteert (vervolg). 13 30 (S) Muziek' de wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom 15 00 Perma nent Wave 15 30 Nieuws. 15.33 (S) Nova Zembla. EO' 16.15 (S) Licht en uitzicht ge wijde muziek met een thema 17 00 (S) EO- Metterdaad-Informaue 17.05 (S) Eigen wijs, kinderprogramma OVERHEIDSVOOR LICHTING 17.20 Nederland en de Derde Wereld. EO 1730 Nieuws 17.32 (S> Klankbord: aktualiteiten 17 45 (S) Reporta ge van de EO-Landdag PP: 18.19 Uitzen ding van de KVP EO: 18 30 Nieuws. 18 41 (S) Grammofoonmuziek. 18 45 (S) De Trekvo gels lichte zang 19 00 (S) Ronduit: muziek informatie voor de jeugd 19.40 (S) De Bijbel open. 2000 EO-Metterdaad-Lima. 20.05<S> Grammofoonmuziek. 20.15 (S) Achter de ho rizon van het zomergebeuren. gevarieerd programma. 21.45 (S» Avondoverdenking. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden 22.15 (S) Lichte grammofoonmuziek. 22.25 BOND ZONDER NAAM NOS 22 30 Nieuws. NCRV 22.40' (S) Hier en nu. VER ONICA 22.55 Veronica op 1 aktualiteitcn. informatie en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM- kanalenlNCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Och tendgymnastiek. 7.20 Te Deum Laudamus. gewijde muziek 7 54 Het levende woord 8.00 Nieuws 8 11 Hier en nu 8 25 Muziek in uw straatje 9 00 Plein Publiek Het verstandelijk gehandicapte kind in een inrichting. 11.00 Nieuws II 03 De Küima Hawaiians Show. 11 30 Het nuttigen van etenswaren is toege staan Lunch programma 1300 Nieuws 13 11 Hier en nu 13 30 Kafka's sterven, serie over deze Joods-Tsjechische schrijver (1). 14.13 Friese dichters 15 30 In 't zilver, be jaardenprogramma (16 00 Nieuws) 17 00 (S) Populaire klassieken. 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18.11 Hier en nu 18 40 Bandstand Amsterdamse Poliliekapel. P P 19 00 Uitzending van D S'70 19 10 (S) Muziek in uw straatje. 19.50 (S) Met uw instemming het lied van de week. NOS: 2000 Nieuws. 20.05 (S) Holland Festival. 1976. met het Residentie Orkest en solist. NCRV 22.30 (S) Literama: Kroniek over boeken, schrijvers en toneel. NOS 23 00 Met het oog op morgen (23.05 Aktualiteiten- overzicht. 23.20 Den Haag vandaag 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan.) 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III 1445 m en FM-kanalenl KRO 7 02 (S) Drie op je boterham: muziek en informatie voor werkende jongeren. AVRO 9 03 (S) Pep-op-Dne De Negen-Uur- Show. 10.03 (SM) Pep-op-Dne: Arbeidsvita minen. verzoekplatenprogramma 11.03 Ra diojournaal. 11.06 (S) Drie draait op verzoek: Postbus 700 12.03 (S) Drie tussen de middag: Joost mag niet eten. 1403 Radiojournaal 1406 (S) Pop-Kontakt 1 15.03 (S) Pop- Konlakt 11: de Hit-Visser 16.03 (S) De Hit- mceslcr. mom. het Nederlands elftal en de Tel~foon-Top-5 (17.03-17 06 Radiojournaal NOS 18 03 De Vakaturebank 18.10(S)NOS- maal. AVRO 19 02 Let's twist again. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Superclean Dream- machinc 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz-show 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Blues. Ballads Beat. 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) Candlelightshow (0.02-0.05 Radiojournaal.) EO: 1.02 7 00 (S) True light, een programma waarin Licht het donker verjaagt. HILVERSUM IV (FM-Kanalen)VARA 7 00 Nieuws 7 02 (Si Groot en klein: klassieke kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nieuws 9 02 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9.35 Kinderen een kwartje', programma over school en thuis. 10 00 (S) Feest der herken ning Beethoven (4) 12.10 (Si Tussen de middag: operafragmenten 13.15 (S) Maak eens nader kennis mei...de wals. 14.00 Nieuws 14 02 Keuren en kiezen, programma over ons koop- en leefgedrag. 14 30 (S> Klein maar dapper, dokumentaire 15 00-17 00 (S) Muziek van formaat klassieke muziek TV VANDAAG NEDERLAND 1 18.45 NOS: H F estiva 18.55 4 Journaal 19.05 VARA: VA 1976 20.00 2 voor 12 kwis 20.40 4 Konmg Klant 21.35 4 NOS Journaal 21.50 4 VARA: Beryls lot. Engelse tv-sene 22.45 4 SYMBIOSE: Uitzending van Symbiose 22.49-22.54 4 NOS: Journaal NEDERLAND 2 18.45 4 NOS Ti-Ta-Tovenaar 18.55 4 Journaal 19.05 4 TROS: Run. Joe. run. tv-sene 19.30 4 Doclof Who. tv-sene 20.00 4 NOS Journaal 20.25 4 TROS: Tatort. Duitse detective-Mm 22.05 4 AKtuaTV 22.55-23.00 4 NOS Journaal 'ge elii 4, anj ide 't 19 ko; rle lip ti n e 0<

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4