VVV mentaal het sterkst FSC haalt tevergeefs uit Limburgia woedend over afwijzing KNVB '6 >pende na-competitie afgesloten met 21 overwinning Spelers icht bij Schorsing ïgroting interspelen edgekeurd Vitesse in Sittard volkomen kansloos: 51 Spelers na behalen zondagamateurtitel niet zo geporteerd voor betaald voetbal Rapport zelfstan digheid verworpen ^R\NDAG 14 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET P 9- RH li M r Matty Verkamman p n JENINGEN Omdat de promotie naar de eredivisie nu k x naai „vanzelf" ging, speelt de FC WV volgend seizoen in de nc dklasse van het betaalde voetbal. In de kwalitatief niet al te Walk bezette nacompetitie van de eerste divisie was FC VW lal de sterkste. Maar of de zo goed geleide club uit Noord burg nu al rijp is voor het grote werk, valt te betwijfelen. RANKFURT Als Johan ruijff, Wim Rijsbergen cn Jan tien eters woensdag in de wedstrijd in het Nederlands elftal tegen sjechoslowakije in de cindron- ;chP van het Europees kam- va oensehap voor landenteams >n gele kaart van scheidsrech- we r Clive Thomas krijgen, kun- zij de volgende wedstrijd inale, of de wedstrijd om de plaats) niet meespelen. er" eze drie Oranje-spelers heb- op hun strafkaart bij de ichtcommissie van de UEFA gele kaart achter hun nd- len staan uit voorgaande EK- uels. Een tweede gele kaart etekent automatisch schorsing an een wedstrijd. het eindtoernooi in Joegosla- riskeren nog acht spelers om izelfde „gele" reden een schor- Dat zijn Dietz (W.DI.), fenzel, Gallis, Moder, Jurke- (allcn Tsj.), Halilhodzic, Eovic en Musenic (allen je.). |t achttien spelers van het Ne- lands elftal hebben vaste Jnummers gekregen. Johan ruijff speelt tijdens de finale- londe van het Europees kam- lenschap in Joegoslavië niet ■et zijn geliefde nummer 14 Jaar met rugnummer 9. Num- r 14 wordt gedragen door Jan [eters. Ook Willem van Hane- heeft een „afwijkend" Kimmer. Inplaats van met zijn pste nummer 10 speelt „de omme" in Joegoslavië met jimmer 12. vaste rugnummers van de anjespelers zijn: 1. Piet thrijvers; 2. Willem Suurbier, i.Wun Rijsbergen, 4. Adrie van Wraa.v5. Ruud Krol, 6. Johan I, Nwskens. 7. Wim Jansen, 8. f Jobnny Rep, 9. Johan Cruijff, 110. 'Willy van de Kerkhof, 11. Rob Rensenbrink, 12. Willem van Hanegem, 13. Ruud Geels, M. Jan Peters, 15. René van de lerkhof, 16. Peter Arntz, 17. Jan uiter, 18. Jan Jongbloed. elmut SchÖn, de Westduitse ondscoach, heeft twee debu ten opgenomen in de selectie an 18 spelers waaruit hij het festduitse voetbalelftal zal sa- Ro enstellen voor de eindronden m het toernooi om het Euro- :es kampioenschap. De twee Up- ieuwelingen zijn verdediger ':ter Nogly (Hamburger SV) cn ieter Muller, de aanvaller van „FC Köln. dat v e achttien spelers van Schön 'n: keepers: Maler en Kargus, ^ja! rdedigers: Vogts, Beckenbau- Schwarzenbeck, Dietz, altz, en Nogly. middenveld en nval: Wimmer, Hölzenbcin, sinonhof, Danner, Beer, Hoe- Si*ss, Dieter Muller, Bongartz, orm en Flohe. het toernooi in Zagreb en Pielgrado worden speciale veilig- B idsmaatregelcn voorbereid, tgeveer 25 speciaal voor dit el opgeleide politiehonden I' llen 120 man van de militie anslpen bij het bewaren van de de tijdens de wedstrijd in .'Igrado tussen West-Duitsland Joegoslavië in het stadion vena Zvezda (Rode Ster) en llen er ook voor zorgen dat er en toeschouwers het veld op imen. aarnaast zullen 350 suppoos- n cn bewakers nodig zijn om op toe te zien dat de veilig- idsvoorschriften strikt wor- n opgevolgd. Die komen er op er dat niemand glazen fles- n, pakjes of pakken mee naar ei f stadion mag brengen en dat ia iereen met een tas of iets a Dots bij zich die zaken moet enmaken voor controle alvo- ns het stadion binnen te gaan. >k de suppoosten en andere heel octionarissen zelf zullen stuk -,ere( or stuk worden gecontroleerd, oetl loef - t oJHINGTON Het huis van af- ardigden in Washington heeft legroting van de Olympische xen erspelen in Lake Placid in 1980 me indeld en goedgekeurd. De be ng behelst een bedrag van 125 gulden. De Amerikaanse nati t zou garant moeten staan voor slordige 70 miljoen, president Ford de staatsgoed- He ing ondertekent zal een speciale ness missie van de regering zich over haal egroting buigen. Die twijfels hebben ze in Venlo zelf ook. Trainer Rob Baan heeft al eens laten doorschemeren, dat de huidige selectie toch wel enige versterking nodig heeft. Van die selectie heeft alleen Jos Klingen ervaring in de eredivisie. Toch neemt het allemaal niet weg, dat er volgend seizoen de nodige clubs zullen stuklopen op het onverzettelijke FC VW. Inzet is het strijdmiddel bij uitstek van de Koel- bewoners, die met name in eigen om geving voor de nodige verrassingen kunnen zorgen. Vooral ook omdat de ploeg door eén fanatieke aanhang in de dadendrang wordt bijgestaan. Die steun genoot FC WV gistt vond ook in de beslissende krachtmeting tegen Wageningen. Alsof Wageningen een uitwedstrijd speelde, zo stond de massa (7.000 Limburgers) als één man achter FC VVV. Die hulp speelde wel degelijk een rol bij de herovering van het eredivisieschap, dat men in 1962 ver speelde. Want Wageningen wilde er een echte wedstrijd van maken; niet plichtmatig de teleurstellende reeks vol maken. Een instelling die Rob Baan van het reeds kansloze Wage ningen niet verraste: „Vooral omdat die ploeg bij ons zo schlemielig speelde, had ik deze tegenstand wel verwacht. De overwinning en de pro motie werd er voor ons alleen maar waardevoller door. Er was wel span ning vooraf, maar door enkele kan sen voor ons in het begin van de wedstrijd liep het goed. Daar we zo hoog op de berg waren geklommen, was het zaak om de vlag neer te zetten." In de jubelsfeer na het duel (1—2) dat door een blunder van doel man Eddie Sobczak in de slotminu ten nog spannend verliep, wilde Rob Baan nog niet vooruitkijken naar het volgend seizoen. „Op dit mo ment wil ik nog niet over de toe- Jovanovic tikt met een sli ding de bal over Wagenin- gen-doelman Dillen en brengt de stand op 20. uitblinker van de laatste weken, Ri chard Budding, vrijwel niet aan de bal komen. Kramer raakte overigens vlak voor tijd aan het hoofd gewond. De blon de verdediger raakte met het hoofd hetzelfde lichaamsdeel van te genstander Jan Laurens. Beide spe lers Laurens bewusteloos en Kra mer een hoofdwond moesten per brancard het terrein verlaten. Even na dat ongelukkige moment liep Wageningen de 0-2- achterstand goals van Gerrie van Rosmalen en Mikan Jovanovic dankzij Budding en de blunderende Sobczak nog gedeeltelijk in. Nog on wetend van de ruime FSC-triomf op Vitesse raakte FC VVV daarna nog behoorlijk over zijn toeren, maar het eredivisieschap kwam niet meer in gevaar. NA-COMPETITIE FSC—Vitesse 5—1 Wageningen—FC WV 1—2 Eindstand: 1. FC VVV6 4 I I 9 8-4 2. FSC6 3 1 2 7 14—10 3. Vitesse6 2 2 2 6 8—9 4. Wageningen6 0 2 4 2 714. FC VVV promoveert naar de eredi- komst praten. Ik wil de vreugde met deze groep vieren. Nadat ik eersteen nacht rustig heb geslapen, ga ik straks over de rest nadenken." Het was FC VW dat gisteren en ook donderdag tegen FSC speel de, was een wilskrachtige formatie die het niet direct van echt goed voetbal moest hebben. Helemaal naar de normen van de eerste divisie, kon tijdens de nacompetitie het ka rakter in al zijn facetten voorop. De club, die dan één of meer gepolijste voetballers in zijn midden heeft, is al gauw favoriet. En FC VVV heeft in derdaad een enkele speler, die er voor eerste-divisiebegrippen uit springt. Met middenvelder Piet Pala voorop. Pala is een bekwame spel maker. die over een goede persoon lijke techniek beschikt en het elftal het nodige elan geeft. Wat dat be treft volgt de bepaald niet zachtzin nige noorderling Albert van der Wei de op een goede tweede plaats. In de voorhoede zijn de Joegoslaven Stefan Kurcinac en Mikan Jovano vic produktieve spitsen gebleken. Qua voetbal zijn er echter vraagte kens te plaatsen achter dat tweetal. Wanneer FC VVV volgend jaar even tueel in de verdediging wordt ge drukt, dan kan het nog plezier bele ven aan de populaire aanvallers. Met name Kurcinacs spel is geschikt voor countervoetbal. Nadelig is dat beide Joegoslaven gemakkelijker overtredingen uitdelen dan incas seren. Belangrijk voor het komend seizoen kan ook de aanwezigheid van de kwaliteitskeeper Eddy Sobszak wor den. Sobczak, die gisteren overigens zeker geen al te beste partij ver tolkte. is doorgaans een betrouwba re doelman, die in „nood" de nodige punten voor zijn club kan pakken. De verdediging telt in linker vleugelverdediger Gerrit Kramer een harde, maar bekwame mandek ker. Gisteren liet hij Wageningens Het aantal deelnemers bedroeg 772.952, die zorgden voor een inleg van 3.172.466 gulden. Voor de prijzen Is een bedrag van I 641.811 gulden beschikbaar De prijzen zijn: eersie prijs imct jackpot) 662 312: tweede prijs: 150.692: derde prijs: 226.038; vierde en vijfde prijs elk: 301.384. DUITSE LOTTO Het resultaat van het „Spiel 77" is: 2984903. door Leo Bolle SITTARD De ontknoping kwam tenslotte als een koude douche. Fortuna SC, dat Vitesse negentig minuten lang had gepijnigd en tenslotte volkomen weg had gespeeld ging toch met gebogen hoofden van het veld. Want de mededeling van de omroeper, dat VW met 2—1 had gewonnen verpestte de vreugde over de knappe prestatie, 5—1 winst op Vitesse volledig. Eigenlijk interesseerden de spelers van Fortuna en Vitesse zich meer voor de scoreverloop bij Wageningen tegen WV dan voor hun eigen wed strijd. Voor promotie was voor beide clubs noodzakelijk, dat WV op de „berg" zou worden verslagen. Beide ploegen misten één van hun basisspelers, Bij het bezoekende Vi tesse ontbrak de geschorste Mulderij en FSC miste de gewonde Prauser. Toch startte Fortuna SC voortreffe lijk. Wim Bohnen brak na vijf minu ten door, liep door tot de achterlijn naast het doel en plaatste de bal vervolgens achterwaarts naar Jef de Neelin, die voor 1—0 zorgde. Vitesse was flink aangeslagen door dit doelpunt. Er volgde een golf van gevaarlijke Fortuna-acties, waarbij de nieuwe Ajacied Erkens en halfspe- ler Joop Titaley zich onderscheidden. Het was vooral doelman Nijhuis die voorlopig meer schade voor Vitesse kon voorkomen. „Wij speelden onze zesde wedstrijd binnen veertien dagen", had de nieu we trainer van Vitesse, Henk Wul- lems, geklaagd, „en dat is natuurlijk erg zwaar voor een eerste divisie- ploeg". De andere eerste divisieploeg Fortu na SC had daar blijkbaar geen last van, want binnen twintig minuten liep het door Wim Bohnen, die scoor de met een voortreffelijk af standschot, uit naar 2—0. Op dat moment zou FSC in ieder geval naast WV staan als die club zou verliezen. Maar FSC wilde meer. Erkens en Bereklauw toonden dat met twee voortreffelijke schoten bin nen een halve minuut, die keeper Nijhuis maar ternauwernood kon keren. Dat Vitesse helemaal niet meer aan een goed resultaat durfde te denken, toonde Kip zo'n acht minuten voor rust. Hij kreeg de bal voor het doel dat al door doelman Van Sintviet was verlaten. Hij wist echter niets beters te doen dan de bal hopeloos over het doel te rammen. Langs de lijn besloot men om Theo van Kerkhof te vervangen door Van Tuil. Titaley had even voor rust de zaak definitief kunnen beslissen, maar hij verknoeide een gcede pass van Bere klauw. Hoewel de omroeper van het stadion in de rust meedeelde dat hij op ver zoek van beide trainers de ruststand van Wageningen-VVV niet zou mede delen moeten de spelers van FSC het gerucht dat op de tribunes rond ging, dat VVV zou achterstaan heb ben gehoord. Want FSC trok meteen driftig ten aanval en binnen vijf mi nuten deed De Neling precies het zelfde wat hij voor rust binnen vijf minuten had gedaan en dus tilde hij de stand naar 3—0 voor zijn ploeg. Scheidsrechter De Bruin had voor die treffer reeds kunnen fluiten, om dat er een ruwe overtreding in het strafschopgebied werd gemaakt te gen De Neling, maar hij paste de voordeelregel toe en floot niet voor een strafschop. Vitesse speelde vanaf dat moment volledig willoos. Alleen invaller Van Tuil wilde door een goed schot aan tonen, dat hij terecht in de ploeg was gekomen voor Theo van Kerkhof. Hoe diep Vitesse wel gezonken was, liet Bosveld zien. Hij schoot in de tweeëntwintigste minuut op de mid denlijn tegen De Neling op, die daar door het lege veld kon instormen. Pieter Nijhuis probeerde hem ten val te brengen en weer paste De Bruin de voordeelregel toe en gaf hij geen strafschop. Maar De Neling was zo uit zijn evenwicht gebracht, dat hij nu niet scoorde. In de 38ste minuut volgde de eerste fatsoenlijke aanval van Vitesse. Een combinatie van Bosveld, Piet van Kerkhof en Veenstra werd door de laatste afgerond met een doelpunt. Maar onmiddellijk na de aftrap toonde Erkens aan op gepaste wijze afscheid te willen nemen van Fortu na SC, met een fraaie treffer: 4—1. In de laatste minuut forceerde de zelfde Erkens een strafschop, toen hij ten val werd gebracht door Van Tuil en Hoogemoed benutte die, 5-1. Fortuna SC—VVV 5—1 (2—0) 5: De Neling 1—0. 17: Bohnen 2—0. 49: Tcneellng 3—0. 83 Veenstra 3—1. 84 Erkens 4—1, 90: Hoog moed 5—1. Scheidsrechter De Bruin. 7.000 toeschouwers. Van onze speciale verslaggever BRUNSSUM Met een lach en een traan is Limburgia landskampioen bij de zondagamateurs geworden. Het gebeurde allemaal volgens verwachting. Afgelopen vrijdag kregen de Lim burgers van de KNVB te horen dat hun aanvraag voor toelating tot het betaald voetbal was afgewezen, terwijl gisteren via een 2-1 overwinning op Germanicus definitief afstand werd genomen op directe opponent CCV. Na afloop wisselden uitbarstingen van vreugde en woede elkaar regel matig af. Met name Limburgia- voorzitter Hensgens liet zijn emoties vaak de vrije loop. Na een vreugde dansje gemaakt te hebben op de Brunssumse grasmat, gaf hij even later blijk van zijn woede over de afwijzing. „Ik vind deze handelwijze bijzonder oncharmant", verklaarde hij nog in bedekte termen. „Vrijdagavond kregen we telefonisch te horen dat onze aanvraag definitief was afgewezen. Een motivatie werd er niet aan toegevoegd. Wel zouden we vandaag schriftelijk tekst en uit leg krijgen. Ik kan daarom niet be grijpen waarom de KNVB niet met dit „overlijdensbericht" gewacht heeft tot na het belangrijke treffen met Germanicus. Zo zaai je toch pa niek onder je spelers?" Achteraf bleek dat die paniek alle maal wel mee viel. Na de realisatie van het landskampioenschap waren de meeste spelers blij dat alles in goede banen was geleid, en de afwij zing van het bondsbestuur mocht de pret dan ook niet drukken. Loek van Wijk. Limburgia's meest intelligente en talentvolle middenvelder toonde zich evenzeer allerminst onder de indruk. „Eerlijk gezegd zagen de meeste spe lers een beetje tegen de overgang naar het betaalde voetbal op. Want dit zou allerlei moeilijkheden met zich mee gaan brengen. Bijna alle spelers waren dan genoodzaakt hun baan op te zeggen, terwijl ik zelf weinig zin heb om elke zondag naar bijvoorbeeld Veendam of SC Cam- buur te reizen. Toen het bestuur ons enkele weken geleden een contract voorlegde, hebben wij bewust de boot nog afgehouden", aldus de Lim burger die overigens terecht in de belangstelling staat bij enkele eerst en eredivisie clubs. De 26-jarige Van Wijk is echter niet zomaar van plan om zijn baan als procuratiehouder op te geven. Het lijkt er op dat het bestuur van Limburgia aan al deze details maar weinig aandacht besteedt. He.t zeer ambitieuze idee om over te gaan naar het betaald voetbal komt in ieder geval niet vanuit de spe lersgroep. Zo kon de afwijzing dan geen domper op het feestgedruis vor men. Voorzitter Hensgens kon de bittere pil echter nog maar moeilijk u Hl u ui it jr. Knubben (liggend op de voorgrond) heeft de bal in het doel van Germanicus gekopt en de stand op 20 gebracht. verwerken. „De normen die de KNVB voor het overgaan naar het betaalde voetbal stelt, stammen uit het jaar nul. Er wordt verlangd dat iedere betaalde club een ton gemeentelijke subsidie krijgt. Nou. daar kunnen wij aan voldoen Op welke manier (Lim burgia krijgt een verkapte subsidiei dat mag toch geen rol spelen? Als de KNVB nu consequent is. moeten alle betaalde clubs, die geen gemeentelij ke subsidie krijgen, worden wegge saneerd". Een feit is dat Limburgia inderdaad over een ton. die de KNVB eist, kan beschikken. De gemeente Brunssum is namelijk bereid om voor 100.000 gulden de armoedige opstallen van Limburgia op te kopen. De KNVB is het met, deze subsidie regeling echter oneens. Men vindt dat op deze wijze het rendement van de Limburgers toch nog te laag is. Dit in strijd met het reglement van de doorstromings commissie die verlangt dat er bij een betaalde club financiële overheids deelname moet zijn. Op welke wijze dit gebeuren moet, wordt echter niet nader omschreven. De Brunssumse burgemeester Hoog land: „Elke voetbalclub is vrij om te beslissen over amateur of betaald voetbal. Ik heb derhalve over de aan vraag van Limburgia geen mening. Wel ben ik het niet eens met de wijze waarop de KNVB deze aanvraag naast zich neer heeft gelegd. Ik ben daarom benieuwd naar die brief". Nadat Limburgia vandaag de moti vatie van de KNVB heeft ontvangen, zal voorzitter Hensgens zich samen met B en W van Brunssum beraden over een eventueel kort geding. De Limburgers kunnen zich echter nog voorlopig verheugen met de landsti tel. die naar het sportieve maar niet schokkende duel met Germanicus een feit werd. Topscorer Jan Deswijzen zorgde na een kwartier er voor dat de basis hiervoor gelegd werd. Later wist Knubben met een mooie kopbal de Limburgers definitief uit de zenuwen te helpen. Germanicus gaf zich ech ter nog niet gewonnen. Nadat Koel en Bosman tegen de lat hadden ge schoten, scoorde Bruinsma het te gendoelpunt. Limburela-Germanlcus 2-1 il-O) 21 Deswijzen 1-0. 47 Knubben 2-0. 70 Bruinsma 2-1 Toeschouwers 5 000 LIMBURGIA Senders, Kousen. Goldschmidtz. Isenborghs. BrassC. Deben, Deswijzen iNixi Van Wijk. Knubben. Coolen (Derksi. Heemstede GERMANICUS Hakkers; Meyer. HUbrink. Arends (Koel), Vloedgraven; Bosman. Pelgrim Drent. De Vries, Bruinsma. Koel PSV-manager Van van Gel der hing in Zeist het kam pioensaffiche van zijn club op. ZEIST Dc bondsvergadering van de KNVB heeft zaterdag het rapport van dc commissie zelfstandigheid verworpen. Aan de benodigde twee derde meer derheid om de herstructurering werkelijkheid te doen worden, ontbrak een stem bij de verhou ding 37 tegen 20. Die afwijzende stem kwam uit het betaalde voetbal dat juist zo vurig voor dc scheiding van de secties was. De vroegere direc teur van FC Groningen, Hans van der Vlugt, haalde zich de woede van dc andere afgevaar digden uit dc betaalde sectic op de hals door tegen te stemmen omdat een detailpunt dc clau sule over de voetbalinternaten hem niet aanstond. De belangrijkste gevolgen van het afwijzen zijn: Dat er geen derde elftallen van de betalende clubs aan dc com petitie van de standaardclftallen kunnen deelnemen. Dat er geen rcglementsontwerp is voor doorstroming tussen amateur- e"n betaald voetbal. Dat er geen reglementering is voor het benaderen van ama teurspelers door betalende clubs. Dat niet nadrukkelijk werd be paald dat amatcurspelers niet mogen deelnemen aan voetbal- internaten waarbij kost, inwo ning en zakgeld worden ver strekt. In de vergadering was een dui delijke lijn te herkennen. Het betaalde voetbal was voor het rapport, net als, om principiële redenen, het zaterdagvoetbal, dat niet wilde dat dc rechten van dc amatcurspelers die toevallig lid zijn van een betalende ver eniging, werden beperkt. De stemming bij de afgevaardigden van de afdelingen was verdeeld, het amateurvoetbal toonde zich ronduit tegen. Dat gebeurde, zo als woordvoerder Herman Fe- ringa liet merken, uit vrees voor ronselen van dc betalende clubs. Een andere overweging, zoals duidelijk bleek, was dc angst dat door aanneming van het her structureringsrapport dc „afval" van de betalende clubs niet meer zo gemakkelijk zijn weg naar de amateurverenigingen zou vinden. In weerwil van het verdedigen van louter eigen be lang door deze voetbalparlemen- tariers, zou het rapport aan vaard zijn als Van der Vlugt ondanks de afspraken dat het betaalde voetbal unaniem voor zou stemmen, niet een nog be perkter eigen belang zou hebben aangehangen. De andere punten van de bondsvergadering, die minder dan twee uur vergde, begroting en reglementswijzigingen, wa ren hamerstukken. In zijn openingswoord tijdens de bondsvergadering verklaarde voorzitter W. Mculcman, dat er een zekere kans is dat Neder land op groter schaal zal kunnen deelnemen aan het toernooi om dc UEF A-beker. Meuleman: „Op de vergadering van de Eu ropese voetbal unie van volgen de week zal een voorstel aan dc orde komen waarin het aantal deelnemende ploegen per land aan het toernooi om de UEFA- beker gekoppeld zal worden aan de resultaten van het nationale elftal in het Europees kampi oenschap. Wanneer dat voorstel wordt aangenomen, zou Neder land, onder de huidige omstan digheden, vier clubs mogen in schrijven". Verder deelde dc heer Meule man mee dat er weer een uitno diging ligt van minister A. van Agt om eens te komen praten over het strafbelcid van de bond met betrekking tot wanordelijk heden op en om het veld. Tradi tiegetrouw riep de voorzitter op te proberen de spelverruwing, die ook de minister van justitie opvalt, gezamenlijk terug te dringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11