Dokter Rhemrev ziet abortus vaak als enige mogelijkheid mm dichtbij Sn lom ment aar igenieus plan „Ik kan niet tegen een vrouw zeggen: ik wil je niet helpen" „Ik geloof niet dat lichtvaardig besloten wordt" wat swifties op de valreep buit in bad mannendomein eerbetoon dierenadoptie het weer Fijn vakantie weer ongelui stalen 'oor f 15.000,- Strandweer Vier mannen beken nen berovingen SI ATERDAG 12 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 regering heeft - zij het wel erg t - een ingenieus plan bedacht om investeringen te stimuleren en zo "^vje werkloosheid te bestrijden. Een d onds onder toezicht van de Neder- J, andsche Bank krijgt per jaar, na een anloopperiode, f 3,5 miljard be- JP chikbaar voor premies op investe- ingen. De minister van econo- nische zaken beslist niet zelf welke 3 ivesteringen met hoeveel premie 9 uilen worden gesubsidieerd. Het onds wordt hiervoor namelijk ge- jonden aan vaste, straks algemeen nil lekende criteria. Ook deze criteria ?tt morden niet door een minister of een ■nt abinet bepaald. Daarvoor wordt en apart college van werkgevers, werknemers en kroonleden (over- j0( leid) ingesteld, bijvoorbeeld een n i ommissie van de Sociaal- lai -conomische Raad. ar let is verstandig van de regering om le subsidiëring van een bepaalde ig ivestering niet afhankelijk te stellen e t ran de willekeur van een toevallige u linister of een toevallig kabinet van en bepaalde politieke kleur. Nu is Hat in feite nog wel het geval met de teun van de overheid aan bedrijven n financiële nood. Maar dat is dan <pi iok duidelijk een noodverband dat noet zijn verdwenen zodra de huidi- 33 p economische recessie achter de ug is. Terecht streeft minister Lub- Iers naar zo groot mogelijke zeker- c eid voor de ondernemingen inzake I Ie kansen op de nieuwe investerings- ubsidies. De bedrijven moeten aan le hand van de criteria zelf tevoren J ;unnen uitrekenen op hoeveel pre- J nie zij recht krijgen met hun inves- eringsplan, zei de minister. Het nieuwe fonds zal vooral worden gevoed door een bepaald percenta- ge van de vennootschapsbelasting (winstbelasting) er in te stoppen. Zo (wordt een meer direct verband ge- jegd tussen winst en investeringen, -4 <n daarmee tusen winst en werk. Dat verband wordt nog hechter door de wens van de regering om voor bepaalde grotere investeringen de hoogte van de premie te koppe len aan het aantal arbeidsplaatsen dat de nieuwe investering oplevert. Ée vakbeweging verlangt omzetting in winst in werk. Geen enkele /erheid kan hiertoe een waterdich- 3- te garantie geven, zo heeft Lubbers ■■terecht gezegd. Het nieuwe investe- ?lo ringsfonds dat de minister nu heeft ïdeigepresenteerd, vormt in elk geval «fdwel een uitvoerbare werking van de gjrfachte om winst in werk om te alten. Niet uitgesloten hoeft te worden dat in de toekomst de ven nootschapsbelasting speciaal wordt verhoogd om nog meer geld te krij gen voor het premiefonds voor in vesteringen. De miljarden extra voor stimulering van investeringen en economie ver oorzaken een groei van het financie- ringstekort van de overheid met één procent van het nationaal inkomen, 'e regering erkent de niet geringe ?d« risico's hierbij voor aanwakkering ïl Uan de inflatie. Deze risico's acht de regering verantwoord, omdat de sti- ^Jmulansen leiden tot extra econo mische groei en dus tot een grotere .verdiencapaciteit" van de midde- len van de overheid. We moeten het ïeste er maar van hopen. Veel keu- nalte lijkt er namelijk niet. „Dramatisch" en „ontstellend" r jèioemden de ministers Lubbers en Cl Duisenberg de ontdekking dat men e net deze hele operatie de werkloos- heid in 198Ö toch niet verder terug gedrongen zal worden dan tot 150.000 man. Zij zien geen andere >nd middelen meer dan krachtige voort ong zetting na 1980 van het nu uitgestip- telde beleid. Er is nog wel een ander middel, namelijk eerlijker de- len van het voorhanden zijnde werk via verkorting van werktijd. De re- 'ering heeft dit middel verworpen omdat het zou leiden tot hogere oonkosten, wanneer wel de werktijd, maar niet het loon minder wordt. Hier is de regering te snel net haar conclusie. Onze vinding- ijkheid (technologie) stelt ons in Haat hetzelfde te verrichten (produ- :eren) met minder moeite (tijd). Er tan dan met behoud van het ver worvene korter worden gewerkt. Dok meer vrije tijd betekent meer welvaart. Het is heel wel denkbaar k,n%lat een deeltje van - overigens ge- inge - ruimte voor reële loonsver- >etering de komende jaren zou wor- ien besteed aan verkorting van werktijd. Om ook op deze wijze een teentje bij te dragen om terecht neer werklozen weer aan een baan helpen. door Kees de Leeuw HAARLEM „Ik ben niet te gen abortus, maar ik moet erbij zeggen dat ik het er nog steeds moeilijk mee heb. Ga je die weg eenmaal op, dan kun je niet meer terug. In mijn beroep en vanuit mijn christelijke over tuiging ben ik niet in staat te zeggen tegen een vrouw: ik kan en wil je niet helpen." Dokter P. E. R. Rhemrev (45) zegt het met enige nadruk. Hij is gynaeco loog, belijdend lid van de gere formeerde kerk, getrouwd en heeft vijf kinderen. Samen met de vrouwenarts W. van Os leidt hij de afdeling gynaecologie van het Elisabeth Gasthuis in Haar lem. Het Elisabeth Gasthuis was in 1969 het eerste niet-academische zie kenhuis, waar men besloot tot het openlijk verrichten van abortus over te gaan, ook bij vrouwen, die al meer dan twaalf weken zwanger waren. De voorbereidingen daartoe werden ge daan door dokter Rhemrev en colle ga Van Os. De staf van het EG had met dit besluit nogal wat moeite. Vooral toen de voorzitter van het college van regenten, mr. dr. L. de Gou tevens burgemeester van Haarlem uit protest tegen het aborteren zijn functie neerlegde. Na veel praten en overleg ging de staf van het ziekenhuis echter met het besluit akkoord. In het Elisabeth Gasthuis wordt zo wel de kleine abortus (voor drie maanden) als de grote (na drie maan den) verricht. Dokter Rhemrev. die zelf gespecialiseerd is in het verrich ten van de abortus na twaalf weken, zegt. dat er ook voor hem wel een grens is, maar „die ligt niet bij drie maanden. Die grens is in feite ner gens op gebaseerd. Mijn grens ligt bij een vrucht van 25 a 26 weken, als het kind levensvatbaar is. In dat geval doe je bij een vrouw die gewoon be valt en het merendeel van mijn werkzaamheden in de kliniek bestaat daaruit alles om haar kind in leven te houden." „Het probleem is, dat je óf tegen abortus bent óf niet tegen. Als je er namelijk vóór bent. doe je het alleen om het aborteren. Ik ga tot aborteren over, als het levenspatroon van de vrouw door ongewenste zwan gerschap ernstig wordt verstoord. Dan is naar mijn eigen gevoel abor tus noodzakelijk. Naarmate echter de zwangerschap verder is gevorderd, wordt het moeilijker en wegen de maatstaven om te aborteren zwaar der. Maar dan nog staat de levensvat baarheid van het kind voorop, terwijl tevens meespeelt of een vrouw weet, wat ze met een kind aan moet." Adoptie geen oplossing Dokter Rhemrev: „Er wordt vaak ge zegd, dat er toch andere oplossingen zijn dan aborteren, maar als je vraagt welke dan, krijg je geen antwoord. Adoptie wordt soms gezegd, maar zolang die nog vast zit aan allerlei ambtelijke beslommeringen, is het geen oplossing. Ik had hier pas een buitenlandse vrouw, die hoog zwan ger was. In overleg met haar is beslo ten. dat ze zou bevallen en dat wij voor het kind zouden zorgen. We zijn nog steeds naar adoptie-ouders op zoek, maar het is onvoorstelbaar moeilijk. Eigenlijk is het ongeloof lijk, dat dit soort zaken nog steeds zo stroef verloopt. De hele zaak zit nu vast op het staatsburgerschap. Ik wil zelf graag een alternatief bieden, maar het gaat gewoon niet. Zolang nog tegen een onderwijzeres die zwanger is gezegd wordt: het is beter dat u weggaat, want de kinderen gaan vragen stellen in de trant van wie is uw man en u kunt daar geen antwoord op geven, waarbij er zowel door het hoofd van de school als door het bestuur zware druk op haar wordt uitgeoefend, is het duidelijk, dat het ongehuwd-moeder-zijn in Ne derland niet wordt geaccepteerd." Niet lichtvaardig „Ik geloof absoluut niet, dat een vrouw lichtvaardig besluit om zich te laten aborteren," aldus de gynaeco loog uit Heemstede. „Ze zijn sterk gemotiveerd en hebben er vaak heel ver voor moeten reizen. Uiteindelijk is het voor hen een gewichtige beslis sing. Ik kan me niet voorstellen, dat ik met mijn vrouw bijvoorbeeld naar Rome zou reizen voor een abortus met daarbij de kans, dat aan de deur van de kliniek gezegd wordt: we kun nen u niet helpen." Over de veelbesproken nazorg merkt hij op, dat zo'n drie, vier jaar geleden er inderdaad nog sprake was van begeleiding achteraf, totdat „psychi aters tegen ons zeiden, dat we daar mee juist de problemen vooral emotionele bij de vrouw weer op riepen. Jullie maken het alleen maar Dokter P. E. R. Rhemrev vrouw haar eigen verantwoordelijk heid wordt ontnomen, getuigt dat wel van bijzonder weinig vertrouwen in de mensen." Ook de Bloemenhove-kliniek komt ter sprake, omdat Rhemrev samen met Van Os daar nogal mee te maken heeft. De staf van deze kliniek houdt hove-kliniek op verantwoorde wijze twee tot drie keer in de maand be- te werk wordt gegaan, sprekingen over de gang van zaken, waarbij dan steeds iemand van de afdeling gynaecologie aanwezig is. „Het is een functie die we ons zelf hebben opgelegd. Allerlei problemen worden doorgesproken op die stafbij eenkomst. De relatie Bloemenhove Elisabeth Gasthuis kun je vergelij ken met die tussen huisarts en speci alist. Zoals een huisarts iemand ver wijst naar een specialist, zo functio neren wij ten opzichte van Bloemen hove. Treden er complicaties op, dan wordt contact met ons opgenomen." aldus dokter Rhemrev. Hij vertelt, dat er in 1974 sprake was van zo'n vier tot vijf gevallen per maand, waarbij vaak uit extra voorzorg een vrouw na een abortus in het EG in observatie wordt gehoüden. Dit jaar is daar hooguit in twee gevallen spra ke van geweest. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat er in de Bloemen- Onzinnig Dokter Rhemrev vindt het dan ook onzinnig, dat op grond van de inmid dels gefaamd geworden klacht van een Duts echtpaar de kliniek met sluiting wordt bedreigd. „Mij is in mijn nog niet zo lange loopbaan exact hetzelfde overkomen, en als dat een reden is om tot sluiting over te gaan, dan kan inderdaad, zoals ook prof. Kloosterman bij het getui genverhoor zei, wel de helft van de Nederlandse ziekenhuizen worden gesloten." Hij noemt de toestand rond de kliniek in Heemstede niet zo precair als destijds in 1974, TOEN HIJ OP VERZOEK VAN HET PvdA- Kamerlid Lamberts naar Den Haag ging om minister Van Agt uit te leg gen, waarom de Bloemenhove- kliniek niet moest worden gesloten. Van Agt stuurde toen loco-secretaris generaal mr. W. J. van Eijkern om hem aan te horen. Toch zit het hem dwars, dat er nog steeds geen goede sluitende regeling is voor het verrichten van abortus sen. „De schuld daarvoor ligt bij de politieke partijen, die door hun nala tigheid de mensen in deze situatie voortdurend drijven in een sfeer van strafbaar/niet-strafbaar. Abortus moet gewoon worden geregeld en de artsen die dit niet met hun geweten kunnen verenigen, moeten daarin worden vrijgelaten. Toch doen zich ook op dit gebied veranderingen voor. Ik merk het onder (gereformeer de) collega's hier in het ziekenhuis. Vooral zij die veel hebben gezien en meegemaakt ten aanzien van de nood van de vrouw, tonen een bereid heid tot accepteren. „Het feit dat het CDA toch een wetsontwerp heeft ge maakt. ziet hij op zichzelf als iets positiefs. „Ik ben het er niet mee eens, maar de abortus is tenminste niet van tafel geveegd." Geen medische indicatie Dokter Rhemrev: „Er wordt dan wel gesproken van abortus op medisch indicatie, maar dat is gewoon non sens. Medische indicatie bestaat ge woonweg niet, omdat een zwan- gerscahp voor niemand meer le vensgevaar meebrengt. De enige in dicatie die geldt en die de be langrijkste is, is de sociale. Dat blijkt uit het gros van de gevallen, die ik in mijn werk tegenkom. Die sociale pro blemen oefenen een enorme invloed uit op de moderne geneeskunde." Dokter Rhemrev wil niet ontkennen, dat er in het verleden (maar ook nu nog hier en daar) veel geld is verdiend aan het aborteren. „Daarom moet de zaak goed worden geregeld, zodat er tevens aan de wildgroei op dit gebied paal en perk kan worden gesteld. In dit verband is eigenlijk Stimezo de enige oprechte groep geweest, die se rieus en a-commercieel werkt. Ik zou er dan ook voor willen pleiten, dat deze stichting het fiat krijgt om op wettelijk erkende basis te gaan wer ken, zodat het een bonafide zaak wordt." Helpen En tot slot: „Ik wil met nadruk zeg gen, dat ik alles wat ik nu heb gezegd, eerlijk meen. Ik zit er echt wel mee. maar ik zie het als helpen van de vrouw, die er uiteindelijk nog steeds de dupe van is als ze ongewenst zwanger raakt. Daarom geloof ik dat ik gewoon moet doen wat ik doe. Verder zou ik er voor willen pleiten, dat voor en tegenstanders van abor tus, die zich nu in loopgraven hebben verschanst, daaruit te voorschijn ko men om inzicht te krijgen. Ik heb begrip voor de tegenstand, maar dat zou omgekeerd ook zo moeten zijn, en daar merk ik eerlijk gezegd niet zo heel veel van." Dit is het laatste van twee artikelen over abortus. Het eerste stond in de krant van gisteren 11 juni. DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onderredactie van loessmil „Ik heb veel meegemaakt", zei de man beleefd. „Is hier een toilet?" vroeg hij hoopvol. Twee duidelijke, onvervalste „swifties". bedacht door het hele gezin Brouwer uit Scheveningen die. schrijven ze, „een gezellige swiftiezondag" achter de rug heb ben. Tot zelfs in de kerk lieten de swifties hen niet los. Daar be dacht een van de Brouwers: „Hier is nog een plaatsje", zei de koster gereserveerd. Ze bedachten er nog heel wat die later aan bod ko men die op de valreep arriveer den. want deze rubriek verdwijnt met ingang van maandag voor twee weken Tegelijk met die uit Scheveningen kwamen de swifties van de heer Paulus uit Gouda binnen. Die be dacht onder meer: „Amen", zei de kleuter aanbiddelijk. .Jiiet in de zon, kinderen!" zei de kleuter juffrouw vermanend. „Ik reis te veel", zei de zakenman landerig. Ook op de overige vondsten van deze inzender komen we later terug. Uit Deventer bereikt ons hel ver haaltje van de heer Van Rossum, wel geen swiftie, maar als taalgrapje daar in de verte toch wel enigszins aan verwant: „De penningmeester van een vereni ging was er met de kas vandoor gegaan en er werd een vergade ring belegd, waarin een nieuwe penningmeester gekozen zou wor den. Toen de stemming had plaats gehad, stak een van de aanwezi gen zijn paraplu op. Op de vraag waarom hij dat deed, antwoordde hij: Ik vertrouw het weer niet". Vader Cats, schrijft mevrouw Van Benthem uit Veenendaal, was zeer bedreven in taalgrapjes. Het volgende gedichtje zal iedereen vermoedelijk wel kennen: „Zou ik mij op deez' wagen wagen En laten mij naar Leiden leiden? God zal hem met plagen plagen Geen wonder dat de zeventigjari ge barones Salvador de Lopez- Tarragoya haar diamanten ring altijd aan haar vinger draagt, zelfs in het bad. De ring zou een waarde van vier miljoen gulden hebben en is dus een begerenswaardig object voor juwelendieven. Het risico is natuurlijk wel, dat je door derge lijke onverlaten in bad verrast kunt worden en dat is de barones dan ook overkomen. Een paar da gen geleden baadde ze zich Juist in water en weelde in haar Parijse appartement, toen er aangebeld werd. D? huisknecht werd ruw ln de keuken opgesloten en vervol gens stormden zes gemaskerde mannen de badkamer binnen. Ze rukten de ring van de vinger en grepen in de gauwigheid ook nog even de enkel van de barones, omdat daar een in het geheel niet onaardig armbandje omheen zat. De barones bleef kaal berooid in het bad achter, want de rest van haar juwelen plus wat geld von den de heren inbrekers nog in haar slaapkamer. De overvallers zijn in de drukke buurt ontkomen. Sinds negen eeuwen is de berg Athos op een Griekse landtong het domein van mannelijke kloos terlingen. Vrouwen hebber er geen toegang en zelfs dieren van het vrouwelijk geslacht mogen geen poot op het schiereiland zetten. En zo zal het blijven ook, want het Griekse parlement heeft zojuist een wetsontwerp verworpen om ook op Athos de vrouwen gelijke rechten te geven. „Hoor eens," sprak de geachte afgevaardigde Christos Grammatides, „de vrou wen zullen er heus niet dood van gaan als ze niet op de berg A-hos mogen. Per slot mogen wij ook niet in hun sauna's, en schoon heidssalons komen." In de eerste helft van de vorige eeuw was Athos het meest in trek. Meer dan twintigduizend monni ken leefden daar toen een terugge trokken leven, niet alleen Grie ken. maar ook Russen, Serven en Bulgaren. Maar ook in het monni kenwezen is de klad gekomen. De kloosters worden nu bevolkt door nog maar ongeveer duizend mon niken, meest oudere heren, want de jongeren voelen er niets meer voor. Die op eens weiden weiden". Maar misschien weet niet ieder een hoe dat gedicht is ontstaan en mevrouw Van Benthem wel: Cats ging eens te voet naar Leiden, toen hem een boerenwagen achte rop kwam met de boer zelf op de bok. Cats, moe van het lopen, vroeg of hij kon meerijden en de boer stemde toe, op voorwaarde dat zijn passagier een gedichtje voor hem zou maken, waarvan de laatste twee woorden van elke re gel gelijk waren. Nu stond die boer bekend als een zeer zuinig man. Hij hield er de minder sym pathieke gewoonte op na zijn vee in andermans weiden te Jagen. Dat wist ook Cats en dus schreef hij, naast de boer op de bok geze ten. de bekende regels, waarmee de boer het kon doen. Overigens: mocht u ook met va kantie gaan, neem dan de raad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ter harte. Dat waarschuwt om vooral in warme, zonnige streken rekening te hou den met de salmonellabacteriën, die nog meer dan de consument verzot zijn op onder meer (rauw) vlees, melk. onverpakt ijs. vis. rauwe groenten en water. Deze bacteriën vermeerderen zich bij warmte met een reuzevaart, en wie niet zo hygiënisch mogelijk met zichzelf en etens- en drinkwa ren omspringt, loopt kans een flinke buikgriep te krijgen. Over twee weken gaan we door met de swifties en wat intussen binnenkomt, wordt dan ook zui nig bewaard. Ter aansporing al vast nog twee goeie van de familie Brouwer: „Ik lust geen var kensvlees". zei hij knorrig. „Kom je uit Den Haag?" vroeg hij ver bluft. In Moskou is weer een monumen taal standbeeld onthuld. Ditmaal niet vooreen groot staatsman, maar voor de vrouw van zo iemand: die van Lenin, die van zichzelf N. K. Kroepskaja heette. Welke ver diensten tot dit postume eerbetoon aanleiding ware is ons niet bekend, maar zeker is dat mevrouw Lenin jarenlang de vrouw achter meneer Lenin geweest is en dat zal geen sinecure geweest zijn. Een pleegdier adopteren - dat kan. zoals bekend, sinds een week of zes in het Dierenpark Wassenaar - blijkt een gewild cadeau te zijn. Zo kwam er een aannemer naar het dierpenpark om een paar apen te adopteren voor zijn kleinkinde ren, die uit het buitenland waren overgekomen. Een vrouw die zelf nog maar net uit het kraambed was opgestaan, kwam een ooie vaar adopteren als cadeau voor de jonge vader. Op een beperkt aan tal 'weesdieren' na (wat kleine apen, papegaaien, flamingo's, her ten en dergelijke) hebben alle. vooral grote dieren van Wassenaar nu pleegouders. Het kostgeld dat de nieuwe ouders voor hun pleeg kinderen betalen, levert het park bij elkaar zo n 35.000 op. Dat lijkt een hele financiële steun, maar dat bedrag is nog maar een fractie van de werkelijke kosten. Alleen een olifant kost al bijna zoveel en het onderhoud van een gorilla -waarvoor de pleegouders per jaar driehonderd gulden bij dragen - vraagt zo'n twaalfdui zend gulden. tOTTERDAM— De Rotterdamse re- herche van de Kinderpolitie heeft e scholieren van 13 tot 16 jaar ngehouden. Het drietal heeft be- end in de omgeving van Hoogvliet 3 inbraken gepleegd te hebben voor- ielijk in scholen, kelders en schu- Ook bekende het drietal acht ibraken waarvan geen aangifte was edaan. lan buit vergaarden de jongelui voor f 15.000,-. Het geld maakten zij op n allerlei genoegens. Tegen negen jffielers werd proces verbaal opge- ft aak t. De vroege vakantiegangers middag even nat geweest, zullen best tevreden zijn over maar de regen werd daar snel het gedrag van juni tot nu gevolgd door droger weer en toe. Gisteren kwam er op- om vier uur meldden stations nieuw een fijne dag uit de bus in zuidwest-Engeland en zuid met vrij veel zonneschijn. Wales alweer afnemende be- dankzij een hogedruk gebied wolking. moeilijker voor hen. werd gezegd, dat 's middags met 1024 mb Mijn ervaring is nu, dat de vrouw er Vlak bij Hamburg lag. Er was Dat lijkt dus goed voor van- liever niet meer over wil praten na te weinig wind en de tempera- daag: We mogen droog weer zijn geaborteerd. Daarom begrijp ik tuur varieerde van 19 graden met zonnige perioden ver- al die kritiek op de nazorg niet zo aan zee tot 23 graden in het wachten en bovendien wordt goed. De vrouw heeft de beslissing binnenland. De barometer het nog iets warmer met in genomen en wil de abortus zo snel gjng evenwel in daling en er het binnenland maxima van y, 3 inb mogelijk vergeten. Je moet haar ach teraf niet extra belasten." „Dat nooit meer" „De belangrijkste nazorg die je kunt geven, bestaat uit het verstrekken van goede instructies in gerichte vorm. zodat ze niet opnieuw zwanger raken. En dat dit goed wordt gedaan, bllijkt wel uit het feit. dat er prak tisch niemand terugkomt om voor een tweede keer te worden geabor teerd. De meeste vrouwen zijn zo geschrokken van een ongewenste zwangerschap, dat ze zeggen: dit nooit meer. En als er dan gezegd wordt, dat door het aborteren de gezegd eerder in het westen dan in het oosten. De onweersactiviteit, die in Salzburg nog 20 mm water in 24 uur opleverde, zakte gisteren wat weg naar het zuiden. De bliksemimpulsen welke onze THP 200 registreerde waren rond het middaguur afkomstig van een zóne van de Alpen via noord-Italië tot over Sicilië. Dat het zo lang door is gegaan met onweren kan verband gehou den hebben met het feit dat de onweersstoring die ons woensdagavond passeerde bo- kwam wat meer bewolking 25 of 26 graden, zomers. Een op. Om vier uur gaf Den Hel- zuidelijke wind bevordert dit ven het continent klem geraakt der zelfs 7/8 cirrostratus: een proces. „Zulk vrijdagsweer, is tussen het nieuwe Biskaje- melklucht op 6.000 m hoogte, zulk zondagsweer". Het is ver- hogedruk gebied en een ouder bestaande uit ijskristallen, leidelijk om deze kreet uit de maximum boven noord- meestal gevolgd door regen, volksweerkunde over te ne- Skandinavië. Er treedt dan een kensporen kan achterlaten Het zag er echter naar uit dai men. Nu kan het zondag met soort sandwich-effect opjn de door condensatie Dat is niet i™t -,„1 jaren'50 en begin jaren'60 is zo altijd ro geweest. Jn het tijd- kaans tijdschrift. Nell reageer de aldus: „Sla niet te grif geloof aan deze buitengewone obser vatie. Wolkenvorming door passage van een vliegtuig in lucht, verzadigd met water damp, lijkt onwaarschijnlijk en haast onaannemelijk. Mogelijk waren die wolken er voordien al of zag de waarnemer sterke rookstrepen. De aviateurs zijn gewoon de motoren buitenge woon vët te smeren, omdat er toch nog geen rookverbod voor de hogere luchtlagen geldt en ze veiliger te overvloedig dan te schraal olie kunnen geven". Vandaag droog met zonnige perioden, kortom een fraaie die nattigheid onze uitge- het weer best wel meevallen - - ,,- tiiintioc nit.» ton Kj„ ,ets ook enkele malen in Neder- schrift „Hemel en Dampkring - droogde tuintjes niet ten goe- en zal het vooral in het bin- land geconstateerd waarbij be, van 1919 vond ik de reactie van stranddag voor allerfel recre- de zal komen De natte lagen nenland vermoedelijk nog voonJ jn noord.0veriJssel en de destijds bekende ballonme- atieve doeleinden Tempera- en laagjes zullen wel in hoofd- wel zacht zijn, maar enige sto- zuid-Drente tot noodweer met teoroloog Chris Nell, die nu na turen bij zuidelijke wind aan- zaak ten noordwesten van ring van het westen uit is best zwaar onweer en hevige zoveel jaren uitnodigt tot glim genaam: 20 tot 23 graden, ons voorbij zijn gegleden, cor- mogelijk nu een koufront vor- neerslag kwam lachen. De Amerikaanse leger- Vooruitzichten voor zondag: responderend met de west- deringen maakt in de richting kapitein S. Wells had lange wit- Wat minder zeker, zuidwestelijke hoogtestro van Nederland Dit kan ons De wereld is tegenwoordig wel te linten, opgewekt door vlieg- waarschijnlijk meer bewol mingen. Tot aan de Engelse komen te staan op wat regen zo ver dat een klein kind bijna tuigvleugels waargenomen en king en iets lagere temper^ zuidoostkust is het gisteren- of een plaatselijke bui zoals weet dat een vliegtuig wol- schreef hierover in een Ameri- tuur. ROTTERDAM— De vier mannen die op 20 mei na een mislukte overval op het uitzendbureau aan de van Olde- barneveldstraat in Rotterdam wer den aangehouden hebben bekend in april van dit jaar nog vier overvallen op postagentschappen in de Maasstad en Krimpen aan de IJssel te hebben gepleegd. Twee van deze overvallen leverden niets op. maar het viertal slaagde er wel in op 9 april uit de kas van een postagentschap aan de Frans Bekkerstraat in Rotter dam f 22.000 te roven. Op 23 april pleegden zij een gewapende overval op een postkantoor in Krimpen. De buit was toen f 14 000,-. De overval lers zijn twee Columbianen van 27 en 29 Jaar. een 27-jarige Spanjaard en een 29-jarige Rotterdammer HOOG WATER ionda( 13 Juni Vli««lnSen Z.23- 14.<4, Hènn(vlieltluiirn 2.3MS.0C, Rotterdam 4 27 14 JU. Srheveaia«en 3 32-10.04. Umuiden 4.OS-K.37. Den Helder 0.33-30.37. Harlingen 10.42- 23 12. Delfaljl 0 22 12 41 HOOG WATER maandac 14 Juni Vli»ila«ea 3.OS- IS 30. HarinfvlleUluiien 3 2 4-13 32. Rotterdam S.13-17.41, Scheveningen 4.10-14 44. Umuiden 4.SI-I7.I». Den Helder 3.IR-ZI.3S. Harlingea 11 27- 23.U. Delftijl 1.14-13 ZR

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5