raag naar abortus neemt 'S ons land sterk af Kenners kunnen weer kiezen. .Aanslag' op man die met commissie Donner zou praten raadsel amer tegen voorstel voor (nsioenverlaging politici anders' XI 3° &»el gynaecologen willen niet meewerken Klachten over te weinig nazorg Opening tweede casino later Brit uit ziekenhuis :al gehoord ;sontwerp DS'70 is niet volledig genoeg G 11 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 f Cisca Dresselhuys in 1971 in ons land de l abortusklinieken werden nd, zijn er in ons land nu tien van deze klinieken jien. Vijftien van de ze- zijn aangesloten bij de ng Stimezo (Stichting jche Zwangerschapson- ng) of bij de NVSH. [zijn zogenaamde „wilde" Jcen, die niet zo'n beste I hebben. Verder wordt er t aantal Nederlandse zie- zen geaborteerd, maar ntal is zeer beperkt ge- janwege het feit dat het meren- i de Nederlandse ziekenhui- afwijzend staat ten opzichte lortus (wat weer een gevolg is It feit dat het grootste deel van «ecologen in ons land niet aan jortus wil meewerken) zijn de dinieken indertijd opgericht, i onderzoek naar het aantal huizen waar wel abortus ver wordt, is gebleken dat bijna de van alle „ziekenhuis- wordt gedaan in vijf zie len. In 125 andere ziekenhui- hrdt wel eens een heel enkele «aborteerd, maar alleen wan- r zeer sterke medische indica tor aanwezig zijn. Liti^t Nederland de abortusklinie- l, gingen veel vrouwen uit ons tor een abortus naar Engeland. >eriode van 1968 tot 1972 heb- totaal ruim tweeduizend Ne- ise vrouwen in Engeland een i ondergaan. Na 1972 is dit opgehouden. Slechts in inci- gevallen wordt nu nog ge- I gemaakt van de Engelse Bleningsmogelijkheden op dit I (met name wanneer het om fer ver gevordere zwangerschap |ie in Nederland niet meer voor tortus in aanmerking komt In ind aborteert men in principe 25ste week van de zwan- Bp. In Nederland gaat men irder dan de achttiende week). imenhove bekend is er in Nederland maar Sniek. waar zwangerschappen achttiende week worden be id. dat is in de omstreden Bloe- fee-kliniek in Heemstede. I kort bestaat er een kliniek in m waar men zwangerschappen festien weken aborteert. In de abortusklinieken gaat men al niet verder dan het afbreken vangerschappen die niet verder len weken gevorderd zijn. (75 at van de vrouwen die hun (erschap laten afbreken, is min- an tien weken zwanger; tien It is ten tijde van de ingreep al of meer weken in verwach- uit het onlangs verschenen .„Abortus in Nederland" van Ichnabel blijkt, neemt de vraag |en abortus in ons land sterk af Nederland nog steeds het land et laagste abortuscijfer ter we- Na een aanvankelijke sterke ig (in het begin van het bestaan Ie klinieken), loopt de vraag lbortus sedert 1973 onver- sterk terug. In 1971 werden Nederland 15.000 abortussen ktreerd (dit is het totaal; dus jmbinatie van de abortussen in ten, in ziekenhuizen en bij art- juis in de spreekkamer), in 1972 ft aantal gestegen tot 21.000, in las het 20.000, in 1974 17.000 en 5 15.000. Bttingen cijfers hebben betrekking op touwen die in Nederland een is hebben ondergaan, dat wil éggen dat het niet alleen om landse. maar ook om buiten- I vrouwen gaat. Er bestaan |ngen, dat een-derde van het aantal abortussen in ons land. Iking heeft op buitenlandse en (met name Duitse, Franse fgische). in Nederland sedert 1973 een geconstateerd is in de vraag lbortus, was eigenlijk een on- :hte wending. Algemeen werd ijk aangenomen, dat de vraag Een van de zeventien abortus-klinieken in Nederland, de beken de Bloemenhove-kliniek in Heemstede. juist groter zou worden. De ervarin gen in Engeland en de Verenigde Staten hadden geleerd, dat een libe ralisering van de abortus in de eerste tijd enorme stijgingen van de abor tusfrequentie tot gevolg heeft. Deze ontwikkeling heeft zich in Nederland niet voorgedaan. Oorzaken daling Hoe deze onverwachte daling ver klaard kan worden? Paul Schnabel geeft er in zijn boek een aantal oor zaken voor: de verbetering van de anti-conceptie-situatie in ons land, het snel stijgende aantal sterilisa ties, zowel bij mannen als bij vrou wen (in 1974 werden 55.000 mannen en vrouwen in nns land gesterili seerd), de opkomst van de morning- after-pil (deze werd in 1974 ruim 50.000 keer voorgeschreven door de artsen) en de introductie van de zo genaamde overtijd-behandeling (die in 1974 1500 keer werd toegepast). Schnabel komt tot de conclusie, dat het dalende aantal abortussen dus kan worden toegeschreven aan een doeltreffende voorkoming van onge wenste zwangerschap. De daling is vooral sterk bij de ge huwde in vergelijking met de onge huwde en gescheiden vrouwen. Bij de ongehuwden is de daling het sterkst bij hen die wel een vaste en stabiele relatie met een man hebben. Verder blijkt de daling het sterkst te zijn in de hogere leeftijdsklasse (van af 35 jaar). Veel minder opvallend is de daling in de leeftijdsklasse van 20tot 24 jaar, en in de groep onder de 20 jaar is nog geen sprake van een daling van het aantal abortussen; integendeel, hier is het totale aantal ingrepen met tien procent gestegen. Jong Opvallend is dat juist in een kliniek als Bloemenhove waar de verder ge vorderde zwangerschappen afgebro ken worden, veel heel Jonge meisjes, zonder een vaste partner komen. Het gaat hier meestal om jonge meisjes die weinig schoolopleiding gehad hebben, de zogenaamde probleem gevallen dus, die uit angst veel te lang gewacht hebben met het laten vaststellen van de zwangerschap en die dus ook te lang gewacht hebben met het vragen om een eventuele abortus. Om zoveel mogelijk een tweede ab ortus te voorkomen, wordt aan ne gentig procent van de vrouwen die in een kliniek of een ziekenhuis een abortus hebben gehad, een voorbe hoedmiddel voorgeschreven. Het blijkt tegenwoordig dat met name de iets oudere vrouwen, wier gezin nen al voltooid zijn, in deze gevallen hun toevlucht zoeken bij een sterili satie. Nazorg Van verschillende zijden bestaan er klachten over de zogenaamde na zorg na een abortus. En hoewel er nog niet veel onderzoek naar gedaan is. staat inderdaad wel vast. dat er wetsontwerp stellen de DS'70- >r het opbouwpercentage van Isioenen voor ministers te ver van vijf naar 3.5 procent en e andere politieke ambtsdra- amerleden. gedeputeerden en iders) van 3,5 naar 1,75 pro- Je meerderheid is het op zich st de voorstellen eens. Bijna de amer vindt echter dat dit wets- P een te beperkt deel van de Patiek behandelt. Bovendien minister De Gaay Fortman ilandse zaken) aangekondigd in oktober met een voorstel men. dat de totale pensioen- problematiek voor politieke ambtsdragers behandelt. Niet steekhoudend De heer Drees vond dit geen steek houdend argument. Hij haalde aan dat de Kamer wel vaker een klein onderdeel behandelt van haar eigen inkomenspositie. Als voorbeeld noemde hij de nog maar onlangs in de Kamer aangenomen verhoging van de reiskostenvergoeding voor Kamerleden. De meeste sprekers drongen er wel bij de regering op aan zo snel moge lijk met een wetsontwerp te komen, sterfte dus bijzonder laag. Als je bedenkt dat in 1970 van elke 100.000 Nederlandse vrouwen er 500 ln het verkeer gewond raakten en 10 om het leven kwamen, dan loopt een vrouw meer risico op de weg naar de kliniek dan erin". (Dit is het eerste van twee artikelen over abortus. In het tweede artikel een gesprek met een gy naecoloog). VALKENBURG - Het tweede Ne derlandse casino, dat in het Lim burgse Valkenburg wordt gevestigd, zal vermoedelijk later worden geo pend dan was voorzien. Aanvanke lijk zou het casino op 1 januari van het volgend jaar in gebruik worden genomen. De te verwachten vertra ging is een gevolg van problemen die zich hebben voorgedaan bij de aan koop van de leegstaande Eurohal, waarin het casino onderdak zal vinden. Deze problemen zijn inmiddels opge lost. De eigenaar van de Eurohal is bereid het gebouw voor een lagere prijs aan de gemeente Valkenburg te verkopen dan hij had bedongen, maar wil daarvoor in ruil enkele ver koopruimten in de hal exploiteren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Over de raadselachtige „aanslag" op de 39-jarige Engelsman Don Ravensdale, die een afspraak had met de com- missie-Donner, bestond gisteravond nog weinig klaarheid. Nadat aanvankelijk door de Haagse politie was bekendgemaakt dat hij nauwelijks iets kon vertellen, mede door een zware hersenschud ding waarmee hij in het Haagse Westeindeziekenhuis lag, werd Ravensdale gistermorgen uit het ziekenhuis ontslagen en 's mid dags door de politie gehoord. Hij wilde de politie niet zeggen welke stukken zich bevonden in de tas, waarvan hij hem door twee onbekende mannen na een aanrijding was beroofd. Vervolg van pagina veel te weinig begeleiding bestaat voor vrouwen die een abortus gehad hebben en die nog eens ergens zou den willen praten. Na een abortus bestaat er nog een (medische) na- controle. die meestal door de kliniek zelf verricht wordt (in zestig procent van de gevallen) of door de huisarts (32 procent). De nazorg komt verder terecht op de schouders van de huis arts. Een van de mensen die, al weer enige tijd geleden, een onderzoekje heb ben ingesteld naar de ervaringen achteraf, is de Groningse arts me vrouw S. M. I. Damstra-Wijmenga. Zij heeft in 1969 aan een aantal vrou wen die een abortus gehad hadden, een enquête-formulier gestuurd. Van de honderd verstuurde formulieren kreeg zij er 72 ingevuld terug. Van al degenen bij wie de zwangerschap onderbroken was, had 96 procent geen spijt van deze gang van zaken. Sommigen hadden het er korte tijd na de ingteep wel even moeilijk ge had. vaak omdat door allerlei men sen vooraf het begrip „schuld" in verband met een abortus zwaar be nadrukt was. Bijna alle ondervraag de vrouwen klaagden over het ge brek aan begeleiding, zowel vooraf als achteraf. Bij Stimezo is men bezig deze nazorg beter te organiseren. De plannen hiervoor verkeren nog in een be ginstadium, maar aan het eind van dit jaar hoopt men met een aantal concrete plannen te kunnen komen, die het gevolg zullen zijn van een onderzoek waarop men op het ogenblik bezig is. Men denkt in de richting van een speciaal telefoon nummer, waar men (anoniem indien gewenst) terecht kan met de erva ring in verband met de doorstane abortus. Overwogen wordt ook of men een aantal speciale mensen in dienst zal nemen, die aan de ver schillende abortusklinieken verbon den zullen zijn en die op aanvraag huisbezoek bij de ex-patiënten kun nen verrichten. Risico Tenslotte nog iets over het risico voor de vrouw van een abortus. Hier voor maken we gebruik van een overzicht uit Medisch Contact (1974- 29-1555) van dokter A. S. van der Bergh van de Bloemenhovekliniek, die schrijft: „Tot op heden konden alle vrouwen daags na de behande ling in goede toestand worden ont slagen en deden zich bij de door mij behandelde Nederlandse vrouwen nimmer complicaties voor, die een ziekenhuisopname noodzakelijk maakten (er is hier sprake van „Ne derlandse vrouwen", daar deze later nog eens geènqueteerd konden wor den. red. Trouw). Bij follow-up bleek, dat geen van de vrouwen later nog last gehad had van groot bloedver lies, koorts of buikpijn van bete kenis". Dokter Frans Wong schrijft in zijn boek ..Abortus voor het kind" in het hoofdstuk „Risiko's van medische abortus voor de vrouw": „In Neder land is de sterfte ten gevolge van abortus van het begin af aan bijzon der laag geweest: 0,3 op de 100.000 Van elke 100.000 mensen, die in Ne derland aan de blindedarm geopend worden, sterven er jaarlijks 470. Daarmee vergeleken is de abortus- Tegen deze uitzonderingspositie van de ambtenaar maken wij ernstig be zwaar Dit is volkomen fout", aldus de voorzitter van de NCBO. Een woordvoerder van de Algemene Bond van Ambtenaren noemde de bezuinigingsplannen met betrekking tot de ambtenaren „schandelijk". Zo als bekend wil het kabinet verschil len in aanspraak op sociale voorzie ningen (en pensioenvoorzieningen) tussen ambtenaren en niet- ambtenaren, die „historisch wel ver klaarbaar. maar niet redelijk zijn", beperken. De ABVA wees erop dat al deze voorzieningen in goed overleg met dit en vorige kabinetten tot stand zijn gekomen en dat de bond zich zal verzetten tegen de aantas ting van verkregen rechten. „Hier komt narigheid van", aldus de woordvoerder. De regeringspartijen hebben op de regeringsplannen overwegend posi tief en hier en daar welwillend gerea geerd. Een uitzondering maakte de KVP, die zich zeer gereserveerd opstelde. De oppositie reageerde zeer kritisch en vroeg zich af of er niet nog meer moet worden bezui nigd. De KVP-tweede kamerfractie constateerde dat de bezuinigingsno ta te laat komt voor het jaar 1976, dat het begrotingstekort verder wordt opgerekt en dat het zeer de vraag is of het financieringstekort kan worden gefinancierd zonder de inflatie aan te wakkeren. Verder merkt de KVP op dat de regering een samenhang aanbrengt tussen de be zuinigingsplannen en andere politie ke maatregelen als de vermogens- aanwasdeling, investeringspolitiek, de wet op de ondernemingsraad en de grondpolitiek. „Maar", aldus de KVP, „het parlement heeft toch de plicht en het recht om de voorstellen stuk voor stuk op hun eigen merites te bekijken". De ARP-fractievoorzitter mr. Aan- tjes vindt het daarentegen niet onre delijk dat de regering aan de Tweede Kamer heeft gevraagd de bezuini gingsoperatie mede te beoordelen in het licht van andere beleidsmaatre gelen. „Er zal inderdaad een geïnte greerd beleid moeten worden ge voerd, aldus de heer Aantjes, en het is begrijpelijk dat de regering een positieve instelling van de Kamer verwacht". Hij zei evenwel niet be grepen te hebben, waarom de rege ring ook de grondpolitiek noemde bij de samenhangende maatregelen. „De grondpolitiek hoort in het rijtje niet thuis", aldus mr. Aantjes. Hij deelde overigens de vrees van de KVP voor de inflatoire werking van het begrotingstekort. Vertrouwen Fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA heeft alle vertrouwen in de uitgangspunten van het beleid: ver sterking van de werkgelegenheid, bestrijding van de inflatie, vermin dering van inkomensverschillen. „Het is goed. aldus Van Thijn. dat de regering niet met de botte bijl hakt. Hij uitte zijn voldoening over de koppeling van het netto minimumloon en de netto AOW- en bijstanduitkeringen, die onaange tast blijft. Fractievoorzitter Terlouw van D66 prijst het kabinet dat het de operatie heeft aangedurfd. Anderzijds vindt hij het jammer dat niet duidelijk is welke bevolkingsgroepen in welke mate door de verminderde stijging van de gemeenschapsvoorzieningen zullen worden getroffen. Ook de PPR is tevreden, maar deze partij vindt dat bij de ontwikkelingshulp niet mag worden bezuinigd, en dat in plaats daarvoor bezuinigingen kun nen worden gevonden bij defensie. De CHU betwijfelt of de aangekon digde ombuiging voldoende zal zijn. Het kabinet moet nu ter bestrijding van de geldontwaarding en de werk loosheid de te lang toegelaten groei van de overheidsuitgaven beperken. De CHU betreurt het dat niet al in '76 met de bezuinigingen kan worden begonnen. Ook deze fractie vindt het begrotingstekort te groot en vreest De Engelsman liep in de nacht van dinsdag op woensdag op de Fluwelen Burgwal in Den Haag met zijn twin tigjarige zoon John Christopher Jackson (Ravensdale heette vroeger Jackson). Hij werd toen om vijf voor half twee aangereden, terwijl hij aldus zijn verklaring een actetas met op de Lockheed-affaire betrek king hebbende stukken bij zich droeg. Hij zou de volgende morgen (woensdag) mr. J. Kist, secretaris van de commissie-Donner spreken, ten einde deze inlichtingen te verstrek ken over de steekpenningen-affaire. Waarom hij de tas op dat tijdstip bij zich had is niet duidelijk. Volgens de Haagse politie bevonden zich papie ren en twee cassettebandjes in de tas. Over de strekking en inhoud van de stukken en bandjes wilde Ravensda le zich tegenover de politie niet uit laten. Anderzijds onderstreepte de En gelsman gistermiddag ook weer dat het geen belangrijke stukken waren en dat hij kopieën en nog belangrij ker stukken achter de hand heeft. Hersenschudding Ravensdale verliet gistermorgen, be geleid door de recherche het zieken huis, ofschoon hij volgens eerdere verklaringen van de politie een zwa re hersenschudding had en geen me dedelingen zou kunnen doen. Direct betrokkenen vertelden ons dat de man een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting in het gezicht had opgelopen. Na door de politie te zijn gehoord, vertrok hij met zijn een nieuwe inflatoire werking. Volgens de VVD heeft de regering wederom blijk gegeven niet te rege ren. maar de problemen voor zich uit te schuiven. In plaats van met vol doende bezuinigingsvoorstellen te komen vergroot de regering het be grotingstekort op onaanvaardbare wijze, aldus de WD, die vindt dat de regering daarmee de Inflatie aan wakkert. De WD meent tenslotte dat de nota te laat komt, te gering bezuinigingsvoorstellen bevat en bo vendien door een grauwe nivelle- ringsdrang van het kabinet wordt ingegeven. zoon naar een Haags hotel (voor de aanrijding logeerde hij onder een gefingeerde naam ln Grand Hotel Central, dat hij om „publiciteit te mijden" verliet). Zijn zoon John Christopher was de enige getuige van de aanrijding, waarbij hij van achteren zou zijn geraakt door een donkergekleurde Mercedes. Een fors gebouwde, ongeveer 45-Jarige be stuurder, kwam daarbij uit de auto, griste de actetas uit Ravensdale's handen en ging er vandoor. De En gelsman bleef bewusteloos op straat liggen en alleen zijn zoon kon verkla ren wat zich had afgespeeld. Ravensdale wilde met de commissie- Donner. die de eventuele betrokken heid van prins Bemhard bij de Lockheed-steekpenningenaffaire on derzoekt. praten naar aanleiding van een schenking aan het wereldna- tuurfonds van anderhalf miljoen gul den. Dit zou zijn gebeurd in 1970, toen Ravensdale public relatl- onswerk deed voor de Engelse afde ling van het Wereldnatuurfonds. HIJ zou in die tijd met prins Bernhard, president van het fonds, over de schenking hebben gesproken. Het verhaal werd op 31 mei gepubliceerd door het Engelse ochtendblad Daily Mirror, dat schreef dat dr. J. Ter louw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, de commissie- Donner had getipt dat Ravensdale de commissie mogelijk informatie kon verschaffen. De heer Terlouw bevestigde dit. Enige dagen later verklaarde de Engelse bankier Kleinwort dat hij het geld aan het Wereldnatuurfonds had geschonken. Afspraak Mr. J. Kist, secretaris van de com missie. bevestigde gisteren dat hij op verzoek van de Engelsman woensdagmorgen een afspraak met Ravensdale had. maar dat hij „geen mededelingen kon verstrekken" over een eventuele nieuwe afspraak met de nog steeds in Den Haag ver blijvende Don Ravensdale. Mr. Kist wilde zich ook niet erover uitlaten ln hoeverre de commissie-Donner de informatie en documenten, te ver strekken door Ravensdale, betrouw baar acht. (ADVERTENTIE) («i"f Wilde Cigarillos Brazil 28 cent mém Del Plata 37 cent Wilde Havana 37 cent Matanzas 32 cent onze parlementsredactie HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is tegen het wetsontwerp van de Kamerleden Drees en Staneke, die de pensioenen van politieke ambtsdragers willen :en. Alleen de PSP en DS'70 zelf zijn voor het wetsontwerp. De Boerenpartij en enkele leden e PvdA behielden zich hun stem nog even voor. Esquisitos 100 cent Echte liefhebbers hoef je natuurlijk niet te vertellen hoe een sigaar hoort te zijn. Een sigaar is een levend natuur- produkt en een goede sigaar hoeft geen opsmuk. Maar ook model en melange zijn bepalend voor hun keus. Een Sumatra- dekblad is tenslotte voller en krachtiger dan een Java, die weer wat milder is. Een Brazil heeft iets zoetigs in z'n aroma. Een corona heeft een veelzijdiger melange dan een cigarillo. Een flos steekt geurig aan. Een senoritas is er voor meer uren van de dag dan een Corona Grande. Gelukkig dus maar dat de kenner nog kan kiezen uit een rijk assortiment echte, eerlijke sigaren van La Paz (u vindt er hier een selectie uit). Ze dragen allemaal één en hetzelfde zegel: Cigarros Autenticos. Levende natuurprodukten. En niet Cigarros Autenticos. zodat dit nog voor de verkiezingen van mei 1977 door de Kamer behan deld kan worden. Op die manier we ten toekomstige Kamerleden ten minste waar ze aan toe zijn. De heer Drees achtte dit onmogelijk. Hij wees erop dat dit kleine wets- ontwerpje, dat nu ter tafel ligt, al negen maanden voorbereidingstijd nodig heeft gehad. Hoeveel tijd zal een veel uigebreider wetsontwerp over deze problematiek dan wel niet nodig hebben, zo vroeg hij zich af. Hij schatte dat dat niet voor 1978 in de Kamer behandeld zou kunnen worden. Janir* nsmt 'r

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9