Gratis film,flitsblokjes en vergroting van Polaroid. Bel Canto telt festival amper fllSlllaill Koop nü zo'n EE direkt-klaar camera van Polaroid. 177 lis HJIh. Symfonische muziek uit jarig Amerika 1 Tijdelijk bij elke Polaroid EE direkt-klaar camera! llll ■p llll lllll Actiecomité wil ASKO redden Filmmuziek in concertzaal Auto wordt niet thuis gelaten Bouw kweekreactor in Kalkar 750 miljoen duurder Personalia Beatrix en Clai naar Stockholm Doe het nu! Gratis vergroting in kleur! tl VRIJDAG 11 JUNI 1976 TROUW/KWAR' "1 qJS door Adr. Hager DEN HAAG De Amerikaanse tenor Paul Sperry zong woensda gavond in Diligentia 28 liederen voor 31 toehoorders. Na zijn teleurstellende aandeel in het „Italienisches Liederbuch" van Wolf. dat zaterdag j.l werd uitgevoerd met Elly Ameling, was er alle reden met belangstelling uit te zien naar zijn programma met Amerikaanse liederen. wat saai begeleider. Al met al moest vastgesteld worden, dat dit festival op armetierige wijze het belcanto een plaats heeft gegeven. Een volgend festival, beter gezegd het Holland Festival 1977, zal dit tekort op groot se wijze moeten goed maken. Paul Rodenko Tot onze spijt is bij het herden kingsartikel over Paul Rodenko in onze krant van gisteren een verkeerde foto geplaatst. Hierbij het portret van Rodenko dat bij dit artikel behoorde te staan. De kennismaking met een zevental Amerikaanse liedcomponisten mag interessant genoemd worden, een blijvende indruk hebben zij niet ach ter gelaten. De in 1901 overleden Ne- vin opende destijds de deur voor de Amenkaanse liedkunst, doch zijn melodramatische liederen zullen het bulten zijn geboorteland niet ver brengen. Lester Trimble heeft meer in zijn mars, zijn ballade is voorzien van een imponerende begeleiding en hij weet de lyriek raak te treffen. Chanler, in 1961 overleden, is wat aan de sentimentele kant, en hij wordt compositorisch zeker overtroffen door Arthur Farwell, die gedichten van Emily Dickinson op treffende wijze muzikaal gestalte heeft ver leend. Hundley zoekt het in de humor (..butter is better en Mac Dowell is AMSTERDAM Het heeft er veel van dat de bijdragen voor het door Piet Visser een figuur die verbleekt bij zijn tijd genoot Ives, die in ..They are there" Holland Festival „cadeau" aan de 200-jarige Verenigde Staten hort.tn.M.nii,. ,4»„ n->w0 van Amerika door alle deelnemers met bijzondere ijver, zorg en voor het vaderland bezinet hartelijkheid ter ere van de jarige worden uitgezocht, samenge- steld en uitgevoerd. Paul Sperry heeft men veel smaak en gevoel voor literaire waarde het pro gramma samengesteld. Deze smaak en zijn onmiskenbare intelligentie waren de pijlers waarop het recital steunde. Dramatiek en melodrama- tiek lijken hem te inspireren, zijn voordracht is in deze gevallen de kracht waarmee hij vocale zwakte kan overstemmen. De ballade van Trimble was een voorbeeld van dra matische kracht, van welsprekende voordracht, vocaal viel een lied als ..O Mistress mine" van Chanler weer helemaal weg. Een kleurrijk heldenlied als van Ives ligt hem bijzonder goed. Vocaal kan zo n lied een stootje verdragen en de tekstbeleving sleept hem zo mee (als stond hij op de barricaden» dat men in hem gaat geloven. Zonder dat Wolf-recital had Sperry zeker meer indruk gemaakt, doch als hij de meest overtuigende tenor van Ameri ka is zoals men in een Amerikaans Holland Festival mag verwachten dan kan men concluderen dat Ameri ka al even arm aan tenoren is als Europa,. Aan de vleugel zat John Constable, eerste pianist van het ensemble Lon don Sinfonietta. Het doet merkwaar dig aan dat men Constable uitslui tend voor twee Sperry-recitals enga geerde. Hij is een behoorlijk, zij het H0li<WnvAL Terug naar de natuur, door Cinv Ma- crander en Gerard Peeters. Uitgave Amsterdam Boek (159 blz.) nu 19,50 en na 1 augustus 37,50. In een tijd van het jaar. dat de doorsnee-Nederlander meer dan an ders de natuur intrekt, is ..Terug naar de natuur" een welkome handleiding Het boek is geen gids in de eigenlijke betekenis van het woord, maar vertelt op meeslepende wijze over plant en dier. Ook wordt een inzicht gegeven in de leefge meenschappen van hei en bos. strand en duin en wei en rietland. De auteurs stond voor ogen evenals Jac.P.Thljsse en E. Heimans. de gro te popularisators van de natuur, ook de leek te boeien en liefde voor „al lerlei merkwaardige en dikwijls bij na ongelooflijke dingen over in feite doodgewone natuurverschijnselen" bij te brengen. Deze opzet spelen derwijs informatie te geven is ge slaagd De auteurs wijzen de wande laar op wonderlijke wetenswaardig heden. zonder zwaarwichtig te wor den. Zo wordt verteld hoe de mol voedselvoorraden aanlegt: Als hij meer wormen vindt dan hij in een keer kan opeten, geef hij een paar fikse beten in zijn prooi. Daarvan krijgen de wormen het bij wijze van spreken op hun zenuwen en ze kron kelen zich ineen tot een knoedel, waar ze niet meer uit komen. De mol onthoudt nauwkeurig waar die knoe dels liggen en bij de volgende ronde door zijn gangen heeft hij het eten voor het opscheppen Het vreemde is dat de „geknoedelde" wormen niet doodgaan. Het boek is voorzien van schitterende foto's en tekeningen en geeft achterin een lijst van aanbevo len boeken en belangrijke natuurge bieden in Belgie en Nederland HG. Dat frappeert me bij ieder concert weer. of de deelnemende muzikanten nu Amerikanen of Nederlanders zijn. Deze sympathieke eiegenschappen bleken ook woensdagavond weer in de nog niet half volle Grote Zaal. waar dirigenten. Frans Miiller met zijn Groot Omroepkoor en Radio Fil harmonisch Orkest. Richard Dufallo en Jacob Druckman met dezelfde en sembles en de mezzosopraan-soliste Jan de Gaetani zich allen met grote overgave inzetten voor de verwezen lijking van Ives, Druckman. Stra- winsky en Copland. Af en toe ontzettend vervelende mu ziek, wij eigenlijk (nog?) geen raad mee weten; andermaal verrukkelijke bladzijden klank soms zonder kop en staart sterk van constructie (zij het dan niet volgens onze oude com- positieregels). maar daar tussendoor ook bladzijden vol overtuigende ro mantiek. Maar soms ook van een sterktegraad die in de ruimte van onze Grote Zaal nauwelijks te ver dragen was. Hoe dan ook: Ives stak er ver bovenuit met zijn sterk jubelende „Oost-dankzegging koralen", samen met de „Psalmensymfonie" van Stra- winsky en de balletmuziek uit 1944- 45 Appalachian Spring" van Cop land. En dan was er de (na de pauze herhaalde) „Lamia" voor twee orkes ten en solo van Druckman. op een fantastische en verrukkelijke manier gezongen door Jan de Gaetani. Op AMSTERDAM Onder de naam „Redt het ASKO" is een actiecomité gevormd dat zich inzet voor het be houd van het Amsterdams Studen ten Kamer Orkest (ASKO). Al meer dan tien jaren werkt het ASKO aan de bevordering van de hedendaagse muziek. Het wordt momenteel in zijn bestaan bedreigd doordat de overhe den nog steeds geen blijk geven dat zij de wezenlijke betekenis van het ASKO binnen het Nederlandse mu- ziekbestel erkennen. Naast de actieve muziekbeoefening (door het voornamelijk uit amateurs bestaande Grote Ensemble en door een kleine professionele groepen) is vooral ook het opvoedende element onderdeel van de activiteiten. Er worden cursussen en lezingen gehou den en leermethodes voor school- en leerconcerten ontworpen. Hierdoor kunnen belangstellenden op de meest doeltreffende manier bekend worden gemaaakt met de vele aspec ten van de hedendaagse muziek. Een artistiek leider en twee organisato ren zijn belast met voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden. Begeleiding Omvang en aard van de werkzaam heden vereisen een voortdurende en betrouwbare organisatorische bege leiding. In principe is daarvoor de stichting Gaudeamus in Bilthoven de aangewezen organisatie. Dat wordt, aldus het actiecomité, ook door de overheden ingezien en posi tief beoordeeld. Maar doordat het ministerie van CRM de indruk wekt dat hiervoor geen geld beschikbaar is. dreigen deze plannen te misluk ken. En dat. aldus weer het actieco mité. terwijl aanzienlijke delen van de begroting worden opgeëist door de Nederlandse symfonie-orkesten die juist schromelijk te kort schieten bij het informeren over hedendaagse muziek. Het actiecomité „Redt het ASKO" stelt dan ook de volgende eisen aan de overheden: ten eerste, erken het bestaanrecht en de nood zaak van het ASKO. ten tweede: steun de samenwerking met Gaude amus. ten derde: schep voldoende faciliteiten en financiële ruimte vooi de uitvoering van alle taken, ter vierde: open op korte termijn he( overleg met het ASKO voor een op lossing op langere termijn. Het actiecomité wordt gevormd door: dr Konrad Boehmer. Ton de Leeuw. Dick Raaijmakers, drs. Ro gier Starreveld. Joep Straesser. Ernst Vermeulen en Jan van Vlijmen. (soms kwalijk verstaanbare) teksten van „bezweringen" in Latijn, Frans. Maleis, Italiaans, Duits en Engels. Alles bij elkaar een paar interessante pagina's uit de moderne symfonische muziek uit het jarige Amerika. AMSTERDAM Films kunnen niet, althans zelden, zonder muziek, al zijn de filmkijkers zich daarvan maar weinig bewust. Zij ervaren de muziek, vaak een zeer sterk werkend emotioneel onderdeel van de film, gewoonlijk niet afzonderlijk. Dat muziek, voor of bij films gecom poneerd, ook recht op een zelfstan dig bestaan kan hebben, is op woensdag 16 juni te horen in het Amsterdamse Concertgebouw. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest speelt dan. onder leiding van John Giordano, zes voor films ge componeerde werken. Amerikaanse werken uiteraard, want het concert is deel van het Holland Festival. Gespeeld wordt de robuuste jazz achtige muziek die Elmer Bernstein schreef bij The Magnificent Seven, geheel in de sfeer van het wilde wes ten; de wat landelijker muziek van Aaron Copland bij The Red Pony. naar het verhaal van Steinbeck, door de componist later tot een suite in zes delen verwerkt; de compositie van Milklos Rozsa, die voor Quo Vadis „historische" Romeinse. Christelijke en Oosterse klanken verenigde in een suite; de onheilspel lende, spannende en stemmige mu ziek die de, verleden jaar overleden. Bernard Herrman schreef bij Hitchcocks psychologische „thril ler" Psycho; de avontuurlijke en op windende muziek van Jerry Goldsmith bij The Wind and the Lion; en tenslotte Leonard Bernsteins West Side Story-muziek. Dit concert, het eerste „Filmmuziek- concert" in ons land. is niet alleen bijzonder voor de concertgangers maar zeker, of vooral ook, voor filmliefhebbers. Gezinskaart g succes Van onze Haagse redactie sterke mate. De extra reizen zijn DEN HAAG - Een gezinskaart voor algemeen gebruik van het ???en 'n de treln en m streek" openbaar vervoer bevordert niet dat men in spitsuren eerder trein. tram of bus in plaats van de auto Doordat de kaart de keuze van ver kiest. Dat is de belangrijkste voermiddel bij woon-werk- en conclusie die men op het ministerie woon-school-verkeer nauwelijks van verkeer en waterstaat heeft ge- beïnvloedt, zal de kaart als deze trokken uit de deze maand aflopen- eventueel algemeen weinig bijdra- de proefneming bij een aantal Ne- gen aan de verlichting van de ver- derlandse gezinnen met een kaart, keersdruk in de spitsuren, die het gehele gezin recht geeft op het gebruik van openbaar vervoer Behalve de proefneming met de in heel Nederland. landelijke openbaar vervoerskaart nam het ministerie ook een proef De kaart bevordert wel het gebruik met een regionale kaart voor de van openbaar vervoer voor extra Amsterdamse regio. Daar bleek dat uitstapjes, die zonder het bezit van de mensen voor hun extra reisjes de kaart niet gemaakt zouden zijn. tram en bus vooral namen in plaats De kaart bevordert de mobiliteit in van de fiets en de bromfiets. Bij de landelijke kaart liet men voor di extra reisjes vooral de auto stai om de trein of de streekbus nemen. ai Het ministerie wil de komend maand nog enkele enquêtes houdi onder de houders van de proef, r kaart, waarna minister Westerterj' een definitieve beslissing zal nemei over algemene invoering van zo' kaart. In juni vorig jaar kregen zevendui nd, zend Nederlandse gezinnen de lanjtier delijke openbaar vervoerkaart aaneen geboden voor zeshonderd gulden n z Rond vijftien procent van hen ginj op het aanbod in. De kaarten wor Tf den eind deze maand ongeldig en e^"€ komt voor de houders ervan voorloCkii pig geen nieuwe. Van een verslaggever ARNHEM Het Duits-Nederlands- Belgische project Kalkar, de bouw van een snelle kweekreactor in Duitsland, zal bij de verwachte inge bruikneming in 1981 in totaal onge veer 2.3 miljard gulden hebben ge kost. In 1973, toen in de Tweede Kamer de zogenaamde Kalkarhef fing van drie procent op de elektrici- teitsrekehing werd behandeld, ging men nog uit van bijna 1,6 miljard gulden bouwkosten. De overschrijding met 750 miljoen gulden extra, wordt veroorzaakt door de opgetreden inflatie. Ook is rekening gehouden met de toe komstige geldontwaarding. Neder land neemt voor 15 procent deel in het projekt Kalkar. ziji leen he a: ize int: i Burgemeester Met ingang van 1 juli is benoemd tot burgemeester van Opmeer de heer W. S. P. P. de Leeuw, regionaal personeelschef van Vroom en Dreesmann in Leeuwar den. De heer De Leeuw is sinds 1966 lid van de gemeenteraad van Leeu warden. Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP. Overleden Op 77-jarige leeftijd is in zijn woonplaats Eemsnes overle den striptekenaar Henk H. Backer. Backer, die sinds de jaren twintig veelal onder pseudoniem verhalen en tekeningen publiceerde, gold in ons land als pionier op dit gebied. Bekende strips die erg populair wa ren; „Tripje en Lizebertha" (1923), Van een verslaggever DEN HAAG - Prinses Beatrüf"^ prins Claus zullen volgende vÏTfg zaterdag in Stockholm het huw< AA bijwonen van koning Carl Gus^fA van Zweden met mej. Silvia s" merlath. Het prinselijk paar zaLr koningin en prins Bemhard v< 51.,, genwoordigen. ïuiz tord „Mimi Poesekat" en „Hansje Ted beer." Een bundeling van strips ;sen Backer in drie boekjes sprak jonden, oud zo aan dat men er voor in dekrdt ging staan. De oplage ervan st^abt boven de honderdduizend uit. or a ONDERSCHEIDING Mr. J. den Gever, officier van justitie it N Alkmaar, is benoemd tot officie^, g: de orde van Oranje Nassau. Als u straks heerlijk met vakantie gaat, neem dan een Polaroid direkt-klaar camera mee. Met één simpele druk op de een coupon voor een gratis vergroting Koop nu zo'n wonderlijke EE direkt- klaar camera van Polaroi d.Tij del ij k met gratis filmpak en een set Polaroid fiitsblokjes:5 Uw fotohandelaar weet er alles van. Natuurlijk kunnen van uw Polaroid direkt-klaar foto's ook extra afdrukken en vergrotingen worden gemaakt. En om te laten zien hoe mooi die zijn, ontvangt u bij aankoop van elke EE camera knop maakt u de mooiste foto's. En weet u wat zo leuk is? Polaroid foto's ontwikkelen zichzelf. Luttele seconden na het maken van de opname houdt u de kant-en-klare foto in uw hand! in kleur of zwart/wit!* U hebt al een echte Polaroid direkt- klaar camera voor 79,- (adviesprijs EE 22). Deze Polaroid aktie duurt t/m 26 juni 1976. Polaroid is een gedeponeerd handelstneik van Dtlamid Corporal ion Cambridge. Mass.. U.S. A. I'ol.uoid Nederland.De Boelelaan 32. Amsterdam .lel.020- 462011 gist onz HA K jen le I (wel bf i bioi Mdei De i H6 nat mii blat

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8