trijd in Libanon geluwd ritse Liberalen kiezen nieuwe op een weinig Britse wijze ■paanse regering: servorming wordt let vertraagd =6 f Voedselconferentie in Rome van start Argentinië klaagt over lastercampagne _rië dreigt Irak met „passende maatregelen" f NAVO ziet zwakte van Sowjet-marine Moynihan wil politiek in Polisario-leider door Mauretaanse troepen gedood Toch berechting van colloborateurs in Zuid-Vietnam India maakte atoombom van Amerikaans spul Onregelmatigheden tijdens proces in Zuid-Afrika \fu*g_ 11 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 :Bu SgiO, BEIROET, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Terwijl de e$che Liga gisteren voorbereidingen trof voor het zenden van 3et«rredesmacht naar Libanon, namen de gevechten tussen JJJJfhe troepen en Palestijnen in het land duidelijk af. e b<jsluit om een Arabische vredes- sing nam om een vredesmacht naar ik i; naar Libanon te zenden werd o'n »n met algemene stemmen ïlegekeurd door de ministers van tuijandse zaken van de landen va* Arabische Liga die daarvoor ie kjedzitting in Cairo bijeen geko- Htraren. Het vredeskorp zal be- e biuit troepen van Libië, Algerije, |-Arabië, Soedan. Syrië en de bevrijdingsorganisatie OöVolgens het radiostation „de n, van Palestina" in Cairo is er al en s|bisch contingent in Damascus dat spoedig naar Liba- vaestuurd zal worden, voordat de Liga de beslis- Libanon te sturen een aanbod van Libië en Algerije om troepen te stu ren die de „vrede zouden helpen be waren" aangenomen. De secretaris generaal van de Liga, Machmoed Ri- ad, zei gisteren dat de Libische en Algerijnse troepen deel zouden gaan uitmaken van de Arabische vredes macht. Hij zei verder dat een militai re missie van de Liga binnen 48 uur in Damascus zou aankomen om daar regelingen te treffen voor de aan komst van de Arabische troepen macht. In Libanon zelf hebben de rechtse falangisten zich kwaad gemaakt over het feit dat Libanon niet bij de confe rentie in Caïro was uitgenodigd. Ook de nog steeds niet afgetreden presi dent Franjieh heeft zich fel tegen de plannen van de Arabische Liga ge keerd. Hij liet weten dat hij zich „met alle nationale fn internationale mid delen" tegen Arabische interventie in Libanon zal keren. Franjieh heeft ook een boodschap van die strekking aan de secretaris van de Liga ge stuurd. Posities Een ander probleem voor de komen de vredesmacht is welke posities moeten worden ingenomen, met an dere woorden waar moet elk contin gent worden gelegerd opdat geen nieuwe conflicten zullen reizen tus sen ideologische rivalen. Linkse moslems en Palestijnse guerilla's poseren triomfantelijk op een door hen buitgemaakte Syrische tank. Gisteren zijn de gevechten tussen Syrische troepen en Palestijnse -een heden in de bergen, ongeveer 20 kilo meter ten oosten van Beiroet en rond de zuidelijke havenstad Sidon weg geëbd na een dag van felle artillerie beschietingen. Westerse correspon denten die gisteren de verschillende den del laifrRI t ieri Hiiai aaifRID(Reuter.UPI) -De Spaanse regering meent dat de demo- tring van Spanje niet vertraagd zal worden door het twee- ÏÏ3tig besluit dat de Cortes (het parlement) deze week over leke partijen heeft genomen. Binnen veertien dagen zal het od op (de meeste) Spaanse partijen toch geheel uit de •ving zijn verdwenen, zo verwacht de regering. ie js aanvaardde deze week het ti aiitwerp waarbij de vorming van ieke partijen wordt toegestaan. I "flater verwierp dit conservatieve ment echter een voorstel om het ^k van strafrecht op dit punt passen. Dit voorstel werd te- •stuurd naar de regering voor ;ning. Dat betekent dat mee- aan de vorming van een partij ije en andere politieke activi- nog strafbaat blijven. Q^baanse regering probeerde giste- "?e gevolgen van dit besluit vah te kleineren. Zij sprak van jechnische kwestie, die binnen pjTweken kon wojyien opgelost. Er toegegeven dat de formulering tde wijzigingsvoorstellen niet al Jjst waren. Als de Cortes de legali- j^fig van politieke partijen langer raai Franco hadden zich krachtig verzet tegen het toestaan van politie ke partijen. Bij de stemming over het eerste wetsvoorstel leden zij een ne derlaag, maar hun bezwaren dat de nieuwe bepalingen in het wetboek te vaag waren, werden door de meerder heid gedeeld. Deze bezwaren worden vooral ingegeven door de vrees voor de communisten, die een aanzienlij ke aanhang hebben in Spanje. In de nieuwe wet worden communisten, af scheidingsbewegingen en anarchis ten uitdrukkelijk geweerd uit het po litieke leven. Ultra-rechts in de Cor tes voerde aan dat door onduidelijk heden in de strafwet de communisten wellicht de kans zouden krijgen via een achterdeur toch de Spaanse poli tiek binnen te komen. De meerder heid van de Cortes wil dat de regering nu een wetsartikel formuleert dat 'eertien dagen ophoudt kan dat zich meer specifiek tegen communis- /yigc gevolgen hebben voor het ten richt. 1 programma van democratise- de regering. De bedoeling is '"jpanjeaarden zich in oktober in referendum mogen uitspreken de toekomstige regeringsvorm hun land. Als de geleidelijke le- ïg van het politieke leven in nu wordt vertraagd zal dat rendum waarschijnlijk ook moe- worden uitgesteld. BRUSSEL (UPI) De militaire vloot van de Sowjet-Unie is de afge lopen jaren sterk gegroeid, maar vertoont nog altijd enkele be langrijke zwakheden. Zo heeft de Sowjet-marine moeilijkheden bij de bevoorrading van haar schepen op volle zee. Verder is de steun vanuit de lucht voor de vloot onvoldoende. De Russische marine is ook niet in staat tot omvangrijke landingsope raties en kan haar onderzeeërs niet goed onttrekken aan de vijandelij ke waarnemers. Dit alles staat in een rapport van de NAVO dat deze week aan de ministers van defensie van de westerse landen is voorge legd. Met deze uiteenzetting over de zwakke kanten van de Sowjet- marine wijkt dit NAVO-rapport nogal af van het gebruikelijke. Meestal wordt in krachtige bewoor dingen gewezen op de enorme kracht van de strijdkrachten van de Warschau-paktrlanden. Bij iedere ministersconferentie van de NAVO verschijnt er zo'n somber rapport. De kritiek op de Sowjet-vloot kwam daarom voor veel waarnemers in Brussel als een verrassing. De rest van het NAVO-rapport is overigens wel volgens de tradities. Er staat in dat de Sowjet-Unie haar grond- en luchtstrijdkrachten in hoog tempo aan het verbeteren is. Rusland vergroot zijn capaciteit voor een verrassingsaanval tegen het westen aldus de NAVO. Ook wordt de Sowjet-Unie steeds beter voorbereid op een langdurige oor log in Europa, meent hetzelfde rapport. je%mumsterj verwerping van de de voorstellen om wetboek van strafrecht aan te kooen is een succes van de ultra- vleugel in de Cortes. Deze ite aanhangers van wijlen gene- Socialisten In Amsterdam vergaderde gisteren de socide socialistische fractie uit het Europees Parlement. Daarbij is nog eens uitgesproken dat er pas sprake kan zijn van samenwerking tussen Spanje en de Europese Ge meenschappen als Spanje werkelijk democratisch is geworden. Dan moe ten alle politieke partijen zijn toeges taan, er vrije vakverenigingen be staan, volledige vrijheid van druk pers zijn en vrije algemene verzkie- zingen worden gehouden. Dit zei frac tie-voorzitter Ludwig Fellermaier na afloop van het beraad in Amsterdam. NEW YORK (UPI) Daniel Patrick Moynihan. tot begin dit jaar ge ruchtmakend Amerikaans ambassa deur bij de Verenigde Naties, gaat de politiek in. Hij heeft zich kandidaat gesteld voor een zetel in de Senaat. De plaats die hij op het oog heeft wordt nu nog bezet door de onafhan kelijke conservatief James Buckley uit New York. Moynihan moet echter eerst nog de voorverkiezingen in zijn eigen Democratische partij zien te winnen voordat hij zijn krachten met Buckley kan meten. Moynihan is nog geen jaar ambassadeur bij de VN geweest maar oogstte in die kor te tijd meer bekendheid dan al zijn voorgangers door zijn zeer krachtig optreden. Toen hij enkele maanden in eens zijn ontslag nam werd er al gezegd dat Moynihan de politiek in wilde, maar hij zelf sprak dat krach tig tegen. NOUAKCHOTT (AFP, Reuter) De leider van het Polisario Front (de bevrijdingsbeweging van het vroege re Spaanse Sahara) Sajed el Wall, is tijdens gevechten met Mauretaanse troepen gedood, zo is gisteren uit officiële bron in de Mauretaanse hoofdstad vernomen. Ook de adju dant van de Polisarioleider werd ge dood. Het gevecht vond plaats op 30 kilometer van de hoofdstad Nou akchott. die begin deze week het doelwit was van een aanval van het Front. De groep van het Polisario was na deze aanval „samen met een aantal betaalde Algerijnse huurlin gen" naar het noorden gevlucht, maar zij waren verrast door Maure taanse strijdkrachten. BANGKOK (AFP, UPI) -Zuid- Vietnam heeft gisteren bekend ge maakt dat sommigen van de 40.000 Vietnamezen die nog in heropvoe dingskampen zitten en die onder het vorige regiem hebben gevochten zul len worden berecht. In radio-berichten vanuit Hanoi en Saigon werd ge2egd dat diegenen zul len worden berecht die„halstrarrig weigeren aan de heropvoedingscam- pagnes mee te doen", evenals zij die die de Amerikaanse imperialisten ac tief hebben gediend „en die bloedschuld aan het volk hebben". >r Bert van Panhuis fcritse liberale partij begint morgen met de verkiezingsprocedure, die er toe zal moeten leiden iegen half juli-een nieuwe voorman het stuur overneemt van de huidige zaakwaarnemer Jo tiond. Deze verkiezing zal gebeuren op een voor Groot-Brittannië ongewone, tamelijk revolutio- wijze. I iberalen, hervormingsgezind als Jn, hebben de afgelopen maan- onder aanvoering van de chesterse hooglëraar Michael d een procedure opgesteld, waar verkiezing vari de fractieleider L alleen een zaak is van de groep >v mentariërs in het Lagerhuis. elijk zouden deze hervor- splannen worden behandele tij- het najaarscongres van de libe- dat in september in de Welshe plaats Llandudno wordt gehou- Het aftreden van Jeremy Thorpe e voorwaarden, waarop daarna lond het zaakwaarnemerschap aardde .niet langer dan abso- nodig is' zijn er de oorzaak dat de partij morgen op een ast ééndaags congres in Bir- [ham bij elkaar komt om over de stellen te beslissen. or verkiezingen houden in dat he liberalen be en met een soort voorverklezin- zoals de Verenigde Staten die len. Aan die voorverkiezingen hen alle parlementsleden mee- die de steun hebben van een tga uit de fractie. Na het sluiten de aanmeldingstermijn volgt er periode van enkele dagen, waarin eventueel op een besluit kan gkomen. Daarna krijgen de hon- len afdelingen van de partij onge- twee weken on" zich over de chillende kandidaten uit te spre- De beslissing is dan aan een :1e duizenden leden tellend ver ingscollege, dat bestaat uit de rhuisfractie, het partijbestuur en vaardigden van de afdelingen, omvang van elke afvaardiging gt af van het succes in het eigen district bij de jongste algemene Üezingen. Uberale leiderschap zal hierdoor "■ns de partij meer wortelen in :u alle partijgelederen dan tot nu toe het geval is geweest. De verkiezing tien jaar geleden van Jeremy Thome gebeurde per slot van rekening slechts door zes van de twaalf toen malige liberale parlementariërs en onder die zes was Thorpe zelf. De keerzijde van de medezeggenschap van de afdelingen is dat de keus kan vallen op een kandidaat, wiens aan hang in de fractie zelf maar beperkt is. Zoiets kan de spanning binnen de groep slechts opvoeren. Een veelgestelde vraag is ook hoe het moet als de fractie het vertrouwen opzegt in de door het kiezerscollege aangewezen leider of als de leider bij de volgende algemene verkiezingen zijn zetel verliest. Het zullen mede dit soort kwesties zijn geweest die een deel van de liberale top, onder wie Jo Grimond er toe hebben gebracht zich uit te spreken tegen het hervormings plan. De partijafdelingen zullen als het congres in Birmingham het voorstel goedkeurt en niets wijst erop dat dit niet gebeurt een keus kunnen maken uit vier kandidaten. Twee daarvan, Emlyn Hooson en Russell Johnson worden geacht slecht een beperkte aanhang te hebben. De gro te kanshebbers zijn David Steel en John Pardoe en het zal tussen hen waarschijnlijk een nek-aan-nek-race worden. Schots David Steel is 38 jaar en was tot vorig jaar belast met het toezicht op de fractiediscipline. Hij is lagerhuislid voor Roxburgh, Selkirk en Peebles, drie graafschappen, die een uitge breid gebied vormen even ten noor den van de Border, de grens tussen Schotland en Engeland. Steel heeft enige tijd de partijgenoten in het onzekere gelaten over zijn deelname aan de verkiezing. Eerst gingen ge ruchten dat hij het parlement zou gaan verlaten om voorzitter te wor den van de staatscommissie voor de verhouding tussen de raciale groepen en later voerde hij bezwaren aan als zou hij minder tijd over hebben voor het behartigen van de belangen van zijn kiesdistrict. Zijn collega's in de fractie waarschuwde hij dat hij niet van plan is van Schotland naar Lon den te verhuizen. Voor Steel geldt dat hij zich veel bezighoudt met zaken, die ook buiten de eigen partij spelen zoals de hervor ming van het kiesstelsel, de anti apartheid, de Europese eenwording of de abortusproblematiek. Enkele jaren geleden slaagde hij er in een meerderheid in het lagerhuis te vin den voor zijn initiatief-wetsontwerp, waarbij de normen, waaronder de zwangerschap mocht worden afge broken aanzienlijk werden verruimd. Steel is een man, die volgens de stijl- Thorpe werkt: zakelijk, intellectueel en een beetje saai. Hij is een uitge sproken voorstander van deelname van de liberalen in een coalitie met één van de twee grote rivalen. Bijna tegengesteld aan de rustige Steel is zijn grote concurrent voor het leiderschap: John Pardoc, 41 jaar, parlementslid voor het noorde lijk deel van het schilderachtige en door talrijke schilders bewoonde graafschap Cornwall in het uiterste zuidwesten van Engeland. Pardoe is woordvoerder voor economische kwesties. Zijn stijl is los en zwierig en hij schijnt zo populair bij de afdelin gen te zijn dat er in de leiding van de partij al wordt gedacht over een soort „stop Pardoe'-actie. Zijn zwie rige optreden is niet zo verwonder lijk voor wie weet dat hij in zijn studententijd in Cambridge een ge vierd acteur/zanger was in dolko- Joe Grimond mischp bliispelen en musicals. Ook politiek is hij impulsief en weet hij zijn partijgenoten soms mee te slepen in een niet te stuiten enthou siasme. De om het bezielend optre den van Jo Grimond uit Labour naar de liberalen overgestapte Pardoe zou het liefst het hele gevestigde, o zo eerbiedwaardige Britse constitu tionele stelsel in één dag totaal on dersteboven halen en er iets volko men nieuws voor in de plaats stellen. Het inhoudelijke van dat nieuwe is punt twee: als het maar nieuw en vernieuwend is. Politieke commen tatoren willen aan de onmiskenbare kwaliteiten van Pardoe niet afdoen maar zijn toch algemeen van mening dat de partij op het ogenblik meer behoefte heeft aan de bedaagde Steel dan de bruisende Pardoe. Minder kans De twee andere kandidaten hebben weinig kans al blijft door gebrek aan ervaring met de nieuwe spelregels voorzichtigheid geboden bij het doen van voorspellingen. Van de twee geldt Emlyn Hooson als de meest rechtse in de fractie. Hij be handelt de juridische zaken is de leider van de Welshe afdeling van de partij. Hooson. parlementslid voor het liefelijke gebied ront Montgome ry (Noord-Wales) deelde in 1966 sa men met Eric Lubbock de huidige Lord Avebury de zes stemmen, die niet naar kandidaat-partijleider Thorpe gingen. Tegenstanders be stempelen hem als de vertegenwoor diger van het uitstervende laat-19e eeuwse liberalisme, medestanders Jeremy Thorpe fronten bezochten zelden dat de Sy- riërs geen nieuwe pogingen deden door te breken door de linies van de linkse Libanezen en Palestijnen. Vol gens verschillende waarnemers wordt het huidige staakt-het-vuren meer in stand gehouden om de won den te likken en versterkingen aan te brengen dan dat er naar definitieve regelingen voor een blijvende vrede gezocht wordt. Zo lijkt het dat de afzonderlijke bestandsbesprekingen die de Libische premier Jalloed in Beiroet heeft gevoerd weinig soepel zijn verlopen. Over de resultaten er van doen verschillende geruchten de ronde. Enerzijds wordt gezegd dat Jalloed spoedig naar Damascus zal vertrekken om met president Assad over voorstel len van de Palestijns-linkse coalitie te praten, maar anderzijds wordt gemeld dat de besprekingen met Jalloed zijn vastgelopen. Een andere mogelijke conflicthaard is opgedoemd met de berichten over de Iraakse troepenbewegingen in de rich ting van de Syrische grens. Radio Da mascus meldde gisteren dat Syrië „piassende maatregelen" zal nemen als de Iraakse troepen inderdaad bij de grens aankomen. Er werd verder ge zegd dat de Iraakse dreiging „het suc ces in de weg staat van de pogingen van onze Arabische broeders" de Liba nese crisis op te lossen. Israël In Israël beginnen veel mensen zich steeds meer zorgen te maken over de wending die het conflict in Libanon neemt. Met name staat men niet te wachten op een Arabische vredes macht die zich in Libanon zal komen vestigen. Vooral is men bevreesd voor een legering van Syrische troe pen aan de noord-gTens van Israël. In geval van een nieuwe oorlog tegen Israël zouden de Syriers dan in een aanzienlijk betere strategische posi tie verkeren. Volgens Israëls minis ter van buitenlandse zaken Jigal Al- lon, heeft Israël het recht de noodza kelijke maatregelen voor het verde digen van zijn belangen te treffen als het zich bedreigd zou gaan voelen door de Syrische interventie in Liba non. WASHINGTON (UPI) India heeft bij de vervaardiging van zijn eerste atoombom gebruik gemaakt van door Amerika geleverde splijtstof. Dit is donderdag bekend gemaakt door senator Ambraham Ribicoff, voorzitter van de senaatscommissie die het doen en laten van de regering toetst. Deze commissie zegt in haar rapport: „De Verenigde Staten heb ben een essentiële nucleaire stof naar India geëxporteerd. Deze zou daar worden gebruikt in een niet beveiligde proefreactor. Na de uit voer is echter niet nagegaan of India deze stof heeft gebruikt om het plu tonium voor zijn eerste kernexplosie (1974) te winnen". „In weerwil van indertijd afgelegde verklaringen", vervolgt het rapport, „blijkt uit hecht en verontrustend bewijsmate riaal dat India ons zwaar water heeft gebruikt voor zijn a-bom pro gramma". Volgens senator Ribicoff is India het eerste land in de geschiedenis dat zich een a-bom heeft verschaft uit verrijkte bijproducten van een kernreactor. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft tegenover Ri bicoff bevestigd dat men India in dertijd 21 ton deuterium (zwaar wa ter) heeft geleverd. Dit zware water was het essentiële bestanddeel voor de conversie van uranium in de a- bom splijtstof plutonium, aldus Ri bicoff. Commissie van juristen GENEVE (UPI) - De internationale commissie van juristen heeft Zuld- Afrika beschuldigd van het plegen van tal van onregelmatigheden tij dens het proces tegen zes Afrikanen die beschuldigd werden van het be drijven van terreur. Twee van de beklaagden werden ter dood veroor deeld ofschoon zij zelfs niet van moord waren beschuldigd, aldus de commissie. „Het proces werd voornamelijk ge voerd om de schuld van de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging, SWA PO, vast te stellen, liever dan die van individueel beschuldigde personen", zo zei de waarnemer van de commis sie bij het proces, Patrick Macentee. in zijn rapport. Hij zei verder dat de kleine kustplaats Swakopmund als plaats van het proces moet zijn gekozen omdat de afgelegenheid „Veel bij droeg tot de moeilijkheden van de Juridische adviseurs van de beklaag den en tot het gevoel van Isolement van de beklaagden en de Afrikaanse getuigen". „Hun detentie, hun totale onzeker heid over hun toekomstige vrijheid, marteling en de vrees voor marteling moet de vermoedelijke waarde van hun getuigenis verdacht maken". Het was de eerste officiële medede ling over bestraffing van „foute" Vietnamezen sedert het einde van de Vietnameze oorlog. Volgens de be kendmaking is inmiddels 95 procent van de militairen en ambtenaren die voor heropvoeding in aanmerking kwamen uit de kampen ontslagen. ROME (Reuter, UPI, AP) Secretaris-generaal van de Veren igde Naties, Kurt Waldheim heeft gisteren in Rome de twee daagse VN-voedselconferentie geopend. Vertegenwoordigers uit meer dan 80 landen zijn daar bijeen om te praten over de plannen van de Wereldvoed- selconferentie van 1974, die ook in Rome gehouden werd. en om zo mo gelijk deze plannen goed te keuren. De bedoeling is dat er een fonds wordt opgericht dat de „ontwikke ling van de landbouw in de Derde Wereld financieel moet gaan onder steunen". Het fonds zal moeten wor den gefinancierd met geld van de rijke geïndustrialiseerde landen en de olieproducerende landen, vernigd in de OPEC. Het streefbedrag is voor lopig een miljard dollar waarvan de OPEC-landen hebben toegezegd 400 miljoen dollar voor hun rekening te nemen. Op voorwaarde echter dat de rijke industrielanden de rest bij ei kaar brengen. Deze landen hebben beloften gedaan tot een totaal van 476 miljoen, waarvan de Verenigde Staten 200 miljoen zullen leveren. Mochten de rijke industrielanden de 600 niet snel genoeg halen dan be staat de kans dat de OPEC-landen hun gelden ln een zojuist door hun opgericht fonds zullen storten. De bijdragen aan het fonds zullen alleen ten goede komen aan de zoge naamde „grote projecten", zoals stuwdammen, irrigatiestelsels en we gen. Het plan tot het stichten van het fonds is ontstaan nadat er in '74 een resolutie van die strekking in Rome werd aangenomen. Waldheim merkte gisteren in zijn openingsrede op dat vraagstukken omtrent de ontwikkeling van de landbouw, met name in de arme lan den, niet aan grenzen gebonden zijn en dat deze vraagstukken dan ook door internationale samenwerking moeten worden opgelost. Hij wees erop dat er in 1980 in de landen van de Derde Wereld een graantekort ver wacht wordt van 100 miljoen ton. Uit de laatste gegevens blijkt dat deze landen in 1975 relatief goede oogsten hebben binnen gehaald als gevolg van betere landbouwtechnieken en gunstige weersomstandigheden. Toch blijven er volgens Waldheim nog enorme bedragen nodig. daarentegen als de vertegenwoordi ger van boeren en middenstanders in Wales. Russell Johnson, 43 jaar, is gespecia liseerd in de buitenlandse politiek. Hij vertegenwoordigt het ruige Schotse Invernesshire, maar loopt wezenlijk gevaar zijn zetel bij de volgende verkiezingen te verliezen aan de Schotse nationalisten. Hij was als voorganger van Lord Glad- wyn de enige Britse liberaal in het Europese parlement. De inzet voor Europa is zijn achterban wel eens veel te ver gegaan en er klonken dan ook vaak verwijten dat hij zich te weinig inzette voor Schotland. Johnson was samen met Clement Freud de man. die zich tot het einde achter Jeremy Thorpe heeft opge steld. Hij is in zijn opvattingen sterk verwant aan Thorpe en Steel. Half juli mag de nieuwe man de zaak van Grimond overnemen, een zaak waarnemer die met een minimum aan zin begon maar volgens mede werkers met steeds meer plezier zijn taak vervult. Het bloed kruipt ken- neltjk waar het niet gaan kan. Gri mond zal desondanks zonder spijt zijn opvolger laten voortgaan op de weg, die hij deze weken heeft trach ten aan te geven. Dat is. een her nieuwd streven naar een liberale par tij, die de veranderingen aangeeft waar een conservatieve partij nog te verward werkt en de socialisten door hun verstarde logheid de grootste moeite hebben om met een verfris sende aanpak te komen. DEN HAAG (ANP,AFP) De Argentijnse regering heeft zich gisteren verweerd tegen de beschuldiging dat tienduizenden politieke vluchtelingen in haar land er zeer slecht aan toe zijn. In een verklaring uitgegeven door de Algerijnse ambassade in Den Haag wordt gesproken van een „lastercampagne" die is opgezet om het aanzien van Argentinië te schaden. In de verklaring wordt gezegd dat het nog nooit is voorgekomen dat politie ke vluchtelingen door Argentijnse autoriteiten naar het land van hun herkomst zijn terug gestuurd. In de verklaring worden geen namen ge noemd. maar duidelijk is dat Argen tinië hiermee reageert op het rapport dat Amnesty International deze week publiceerde. Daarin zegt Am nesty dat vluchtelingen in Argentinië zijn overgeleverd aan de willekeur van de autoriteiten en nauwelijks Ju ridische bescherming genieten. De Argentijnse regering geeft in haar verklaring indirect wel toe dat er moeilijkheden zijn met vluchtelin gen. De verklaring spreekt namelijk van buitenlanders „wier verblijf in ons land (Argentinië) onverenigbaar is met de handhaving van de binnen landse vrede en die een aanslag ple gen op de nationale veiligheid." De" Argentijnse regering roept op om opname van deze categorie vluchte lingen in andere landen te bevor deren. Overval Vla een orgaan van de Verenigde NaUes werd gisteren melding ge maakt van een overval op een katho liek vluchtelingencentrum In de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires. De overval werd woensdagmorgen uitgevoerd door tien gewapende mannen die zich meester maakten van een groot aantal documenten Daarin staan onder meer de namen en adressen van vele in Argentinië levende vluchtelingen. Dit werd be kend gemaakt door een woordvoer der van hét Hoge Commissariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genève. Dit VN-orgaan heeft in dé overval aanleiding gezien opnieuw een beroep te doen op de Argentijnse regering om de veilig heid van vluchtelingen te waar borgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7