Eemshavennota haalt het niet. bepaalde beslissingen illeen met instemming an ondernemingsraad i Time is méér dan een filtersigaret v Marokkanen in zorg over reis naar huis Weg al ruim honderd jaar in slechte staat 20voor Dé 120 mm filtersigaret foorstel: directeur er niet meer in Poging om onverzoenlijke te verzoenen" Tonnetje haring voor Koningin Strijd tegen werkloosheid Neerlandicus dr. F. C. Dominicus (91) verongelukt •nMETZLER- Royal Nederland De debutant: Ober, heeft u een glaasje Berenburg voor mij? De gevorderde: Piet, mag ik een Sonnemaatje? Indentiteitsbewijs een middel tot selectie? Ook Nederland voor probleem 1 IDAG 11 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 tan een onzer verslaggevers '/JIJK Bis ir fcchti KERK Zowel in Gelderland Is in Utrecht heeft men een twijfel- ichtig jubileum ongemerkt laten passeren: het feit namelijk dat over weg, die van Nijkerk dwars door fjüe fraaie zeepolder Arkemheen Wnaar Bunschoten loopt, al ruim ^honderd jaar wordt geklaagd. De weg verkeert in zo'n erbarmelijke itaat, dat auto's er slechts met een lelheid van enkele tientallen kilo meters overheen kunnen hobbelen. ieir d< In een brief aan de wegencommissie van de provinciale staten van Gel derland hebben B. en W. van Nij kerk nu met klem gevraagd te be vorderen dat nog dit jaar en anders uiterlijk in 1977 een subsisidie van 75 procent wordt toegekend in de verbeteringskosten van de weg. „De klachten over de Bunschoter- weg zijn niet van vandaag of giste ren," schrijft het gemeentebestuur van Nijkerk aan de provinciale we gencommissie. „Reeds in een missi ve van gedeputeerde staten van Gelderland aan hun ambtgenoten van Utrecht de dato 4 juni 1868 wordt gewezen op de slechte toe stand van de Bunschoterweg. Daar bij wordt de overtuiging uitgespro ken dat, wanneer het gedeelte van de Bunschoterweg aan de zijde van Bunschoten zou worden verbeterd, dit ook zal plaats vinden voor het gedeelte dat onder Nijkerk ligt." B. en W. wijzen er dan op, dat meer dan honderd jaar later blijkt dat het gedeelte van de Bunschoterweg in de provincie Utrecht zeer goed. en het gedeelte in de provincie Gel derland zeer slecht is. „De door uw ambtsvoorgangers uitgesproken overtuiging is helaas nooit uitge komen." Over de onverantwoorde situatie van de Bunschoterweg zijn in de loop der jaren zeer veel klachten binnen gekomen, van particuliere zijde, van de ANWB en van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken voor de Noord-West Veluwe. Ingevolge een in 1968 gedane sugge stie van GS van Gelderland heeft de dijkstoel van het polderdistrict Arkemheen een plan laten maken voor algehele reconstructie van de weg in overleg met provinciale wa terstaat. De weg is inmiddels in eigendom en beheer overgegaan naar de gemeen te Nijkerk, die in haar schrijven aan de Gelderse wegencommissie op merkt het beslist onverantwoord te vinden dat nog langer met de verbe tering van de weg wordt gewacht. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Eemshavennota is gisteravond door provinciale Sta ten van Groningen verworpen met 28 tegen 27 stemmen. De PPR—gedepu teerde Halbe Kuipers, die vorige keer bij de stemming wegliep heeft deze keer de toezegging aan zijn partij waargemaakt en tegengestemd. |n onze sociaal-economische redactie iafcN HAAG De regering heeft gisteren bij de Tweede Kamer het beloofde wetsontwerp gediend voor nieuwe ondernemingsraden, die uitsluitend bestaan uit gekozen werknemersleden. raden bestaan nu nog uit gekozen leden plus de directeur als lid en voorzitter van de raad. saai werven of inlenen van nieuw personeel. aai grote lijnen van het wetsontwerp S, ren al eerder door het kabinet be- wdgemaakt. De regering wil de uwe raden ook meer bevoegdhe- VoorleSSTCn i geven. Het wetsontwerp is onder- 6 6 end door de ministers Boersma De bedrijfsleiding moet een voorge- r 1 :iale zaken), Van Agt (justitie) en nomen besluit in deze zaken tevoren bbers (KVP). ministers erkennen het gevaar in ondernemingsraden zónder de Hrijfsleiding erin de raadsleden ;n in het overleg met de bedrijfslei- ig te scherp of polariserend gaan .snel na deze overlegvergadering stelt voorleggen aan de ondernemings raad, zodat die er nog invloed op kan uitoefenen. De ondernemingsraad moet minstens eenmaal over de zaak met de directeur overleggen, alvo rens een advies wordt opgesteld. In of itellen. Maar, aldus de ministers, :e gevaren moeten ook niet wor- i overdreven. In de huidige situa- m met raden onder leiding van de °Tecteur kan er evenzeer worden ge- ariseerd als de gekozen werkne- rsleden dat per se willen. esluiten Igens het wetsontwerp kan de be- rjfsleiding bepaalde besluiten j chts nemen met instemming van ondernemingsraad. Het betreft: ösioenregelingen. winstdelings- of larregelingen, werktijd- en vakan- regelingen, systemen voor belo- £- of functiewaardering, en rege- ;en op gebied van veiligheid, ge- ;id en hygiëne. ir besluiten over een aantal ande- Jzaken moet de bedrijfsleiding te- het advies van de onderne- ïgsraad inwinnen. Het betreft: Jrdracht van zeggenschap ibij- pbeeld verkoop) van het bedrijf of i een onderdeel, overneming van I blijvende samenwerking met an- e bedrijven, opheffing van de on tneming of een deel ervan, be- rijke inkrimpingen of uitbreidin- i of wijzigingen in de produktie t inbegrip van de daarop betrek hebbende investeringen, be- rijke organisatorische wijzigin- i verhuizing van het bedrijf, mas- de raad zijn „oordeel" op. Als dit oordeel negatief is, moet een nieuwe overlegvergadering van onderne mingsraad met bedrijfsleiding vol gen, als de directie daarom vraagt. De commissarissen van het bedrijf moeten daarbij aanwezig zijn. „De ondernemingsraad is gehouden zijn uiteindelijke advies in deze vergade ring uit te brengen", aldus letterlijk de tekst van het wetsontwerp. Heeft de directie niet gevraagd om een nieuwe overlegvergadering over het aanvankelijke oordeel van de raad. dan geldt dit oordeel als het uiteindelijk advies van de raad over het ontwerp-besluit van de directie. Als de directie het negatief beadvi- seerde besluit toch uitvoert, kan de ondernemingsraad hiertegen in beroep gaan bij de „ondernemings kamer" van het gerechtshof in Amsterdam. Ruzie Nadat enkele maanden geleden het kabinet op een persconferntie de plannen voor de nieuwe onderne mingsraden bekendmaakte, ont stond diezelfde avond onder meer via uitzendingen voor radio en televi sie een hevige ruzie tussen de be trokken ministers Boersma en Van Agt, waaraan enkele dagen later nog een vinnig kamerdebatje werd ge wijd. Het geschil ging toen over de vraag of na een eerste negatieve oor- ADVERTENTIE hij Time is langer dan een gewone filtersigaret. Time is slankeren Time is bruin. Time trekt aangenaam licht. Time heeft méér milde smaak. Proef het grote Time-verschil. deel van de ondernemingsraad het uiteindelijke advies van de raad zou worden vastgesteld tijdens dan wel na de nieuwe overlegvergadering van ondernemingsraad, directie en com missarissen. Van Agt stelde toen dat dit tijdens die vergadering moest ge beuren, terwijl Boersma stelde dat de ondernemingsraad afzonderlijk nog opnieuw bijeen zou moeten komen om het uiteindelijke advies vast te stellen. Uit de tekst van het wetsontwerp blijkt nu dat de visie van Van Agt. en niet die van Boersma, in het wets ontwerp is neergelegd. CNV: UTRECHT Het wetsontwerp inza ke de ondernemingsraden vertoont duidelijke sporen van een politiek compromis, zegt het CNV in een voorlopig commentaar. Met name is dat het geval bij het kunstmatig aandoende voorstel tot verplicht pe riodiek overleg tussen directie en ondernemingsraad. Alle zaken van enig belang zullen na voorbespreking in de raad in dat overleg aan de orde moeten komen en als regel onder voorzitterschap van de directie worden besproken, iets dat het CNV zelf ook voorstaat. Het CNV—voorstel had daarbij nog het voordeel dat de ondernemings raad vrij zou zijn zelf een voorzitter te kiezen en daardoor de mogelijk heid zou krijgen al het overleg onder een zelf gekozen leiding te voeren. Uit het voorstel blijkt dat het kabi net heeft geprobeerd „het onver zoenlijke te verzoenen", aldus het CNV. Over aard en taak van de onderne mingsraad binnen de onderneming wordt fundamenteel verschillend ge dacht. Enerzijds is er de opvatting van de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van bedrijfsgeno- ten die volgens het CNV aan de on dernemingsraad ten grondslag dient te liggen. Daartegenover staat de (door NVV en NKV gehuldigde) op vatting van een personeelsraad als orgaan van belangenbehartiging van de werknemers tegenover de onder nemingsleiding. In het voorstel vindt men elementen van beide opvattin gen terug. Doordat de regering niet principieel voor een van deze opvat tingen heeft gekozen, is een onnodig ingewikkelde oplossing uit de bus gekomen, vindt het CNV. Koningin Juliana kreeg bij pa leis Soestdijk gisteren het tra ditionele vaatje koninginneha- ring aangeboden. Zij kreeg het uit handen van mevrouw J. P. van der Harst-Baak uit Vlaar- dingen (links op de foto), de echtgenote van de schipper van de motorhektrawler Mo nica Vlaardingen 99", de heer J. L. van der Harst. Vervolg van pagina 1 Zijn stem was doorslaggevendrDe algemene verwachting is dat noch vanuit het college van gedeputeer den noch vanuit provinciale staten het linkse meerderheidscollege in ge vaar zal worden gebracht. Wel zal Kuipers nog door de ledenvergade ring van zijn partij ter verantwoor ding worden geroepen, waarschijn lijk over vier weken. Het is bekend dat er in het PPR—bestuur verdeeld heid heerst over de houding die tege nover Kuipers moet worden aange nomen. In een verklaring zei Kuipers gisteravond dat hij de vorige keer was weggelopen om een afkoelings periode te bewerkstelligen. Na het wegstemmen van de onder zijn ver antwoordelijkheid tot stand geko men en nu verworpen Eemshavenno ta zei de PvdA—gedeputeerde dr. Hein Heering dat gedeputeerden zo goed en zo kwaad het gaat verder zullen gaan met het werkgelegen heidsbeleid, ondanks het afwijzen van de nota. De heer Heering vond het een slechte zaak voor die werkge legenheid dat de Eemshavennota die onder meer de weg vrij had moeten maken voor DSM staatsmijnen het niet heeft gehaald om politieke rede- nen. BRUSSEL De Antwerpse rechtbank heeft beslist dat de 22- jarige Chinese kok C.H. aan de Ne derlandse justitie uitgeleverd zal worden. Hij wordt ervan verdacht het achttienjarige Chinese meisje Sau-Fan Cheung uit Hongkong ver moord te hebben. Haar lichaam werd op 15 maart op een wegberm bij Rotterdam gevonden. Het meisje bleek met een touw gewurgd te zijn. In Antwerpen werd de Chinees opge pakt tijdens een razzia, die de politie in een aantal Chinese restaurants hield. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij een verkeersonge luk op het Haagse Carnegieplein is gistermiddag de bekende Neerlandi cus dr. F. C Dominicus om het leven gekomen Hij was 91 jaar. Het slach toffer werd op de fiets aangereden door een tramwagen bij het overste ken van de trambaan. De Hagenaar overleed ter plaatse aan ernstig hoofdletsel. Foort Cornelis Dominicus werd in 1884 in Wemeldinge geboren. Hij was aanvankelijk onderwijzer en behaal de een aantal taaiakten Van 1913 tot 1921 was hij leraar Nederlands en Frans in Grahamstown (Zuid- Amerika). Daarna was hij tot 1949 leraar aan het Haagse Grotiusly- ceum. Dr. Dominicus promoveerde in 1928 aan de Rijksuniversiteit te Leiden op een historisch proefschrift tot doctor in de Nederlandse taal en letterkunde. Van zijn hand versche nen vele studieboeken voor het mid delbaar onderwijs en talrijke artike len in dagbladen en tijdschriften. door milieu, ruimtelijke ordening, beslag op energie en grondstoffen en internationale arbeidsverdeling," al dus Lubbers. Die gedachte om tegen de achtergrond van deze facetten het bedrijfsleven op te delen in goe de en minder goede bedrijfstakken, is echter onuitvoerbaar en onwense lijk, volgens de minister. Het is mogelijk te zeggen, die be drijfstak moet maar verdwijnen, en deze gaan we extra stimuleren. Er zijn enorme verschillen binnen een zelfde bedrijfstak. Zelfs tussen on dernemingen binnen eenzelfde branche komen grote verschillen voor in de mate waarin recht wordt gedaan aan de „facetten". Door nieu we technieken blijken milieubelas tende produkties bovendien soms snel milieuvriendelijk te kunnen worden. Dan zou het wel stom ge weest zijn als zo'n produktie voor dien al vanwege het milieu was afge schaft. Ook wat betreft de ruimtelij ke ordening geldt dat een bedrijf dat op de ene plaats problemen geeft, ergens anders goed op zijn plaats is. Daarom geeft deze nota inzake selec tieve groei geen blauwdruk voor on ze economie", aldus Lubbers. Van daar dat gekozen is voor sturing van investeringen Decentralisatie Verder acht de nota de bestaande decentralisatie van economische be slissingen „van gToot belang" vanwe ge „de grotere individuele vrijheid vergeleken met een collectief vastgesteld plan". Deze decentrali satie laat bovendien ruimte voor cre ativiteit, waarin mensen op hun ei gen terrein nieuwe ideeën kunnen ontwikkelen. Lubbers noemt dit „een georiënteerde markteconomie. Niet beslissingen over investeringen brengen op nationaal niveau, niet investeringen afzonderlijk toetsen, maar wel inwerken op de beslissin gen van de ondernemingen." Lubbers vindt het in dit verband erg belangrijk dat de ondernemingen precies weten waar ze aan toe zijn met de overheid. De normen voor de stimulering van investeringen moe ten tevoren vaststaan. „Een onder nemer moet tevoren zelf kunnen uit rekenen op hoeveel premie hij recht heeft bij een bepaald investerings plan Het moet niet zo zijn dat een minister wel eens eventjes zal beslis sen met hoeveel subsidie hij een be paald project wil steunen", aldus Lubbers IADVERTENTIE J>ril: ieders oogmerk! Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een ongevallen verzekering van verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade biT±3 Rita ADVERTENTIE „Ik vraag me af, of Rita er zelf iets van zal eten" door Barend Mensen DORDRECHT De in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk werkende Marokkanen zitten in zorg over de consequenties van het Marokkaanse rege ringsbesluit de verstrekking of verlenging van een paspoort afhankelijk te stellen van het bezit van een identiteitsbewijs. Dit tegen 1978 in te voeren "persoonsbe wijs" wordt niet via de ambassades of consulaten afgegeven maar moet in Marrokko worden gehaald. Tot dusver levert de verlen ging van zijn paspoort de Ma rokkaanse werknemer geen bijzondere problemen op. zij het dan dat dit niet meer zoals voorheen kan ge schieden zonder dat er docu menten naar Rabat gaan en terug komen In de naaste toekomst echter zal de Ma rokkaan een verplicht bezoek aan zijn vaderland moeten brengen om een identiteitsbe wijs aan te vragen op vertoon waarvan hij dan bij de am bassades of de consulaten een nieuw paspoort of een verlen ging kan krijgen. Een aantal Marokkanen heeft zich in Amsterdam beraden op deze omslachtige maatre gel. Zij vrezen dat velen hier door in moeilijkheden zullen komen en dan niet alleen de genen. die politieke beden kingen hebben tegen het in Marokko heersende regiem, maar even goed mensen, die niet politiek actief zijn maar eenvoudigweg de middelen niet hebben om zo maar eens naar Marokko te gaan Bo vendien vrezen juist deze mensen dat zij zich niet tijdig weer bij hun werkgevers kun nen melden met het risico dat zij hun betrekking verliezen. Mohammed Rabbae direc teur van de in Breda gevesti- ge Stichting buitenlandse werknemers West—Brabant en zelf Marokkaan ziet in de maatregel een methode om de Marokkanen, die wel in het buitenland mogen vertoe ven. en degenen, die het re giem niet welgevallig zijn. te selecteren. Volgens hem, zal het systeem van het identi teitsbewijs in de toekomst overigens alle Marokkanen wel gaan omvatten, zodat men in Rabat met een simpe le druk op de knop ogenblik kelijk kan nagaan wie er tot in het verst afgelegen dorpje rondloopt en wat zijn antece denten zijn. Een allen en alles omvattende registratie dus compleet met vingerafdruk ken en codes "Hier te lande verblijvende Marokkanen hebben de am bassadeur gevraagd waarom de uitreiking van de identi teitsbewijzen niet in Neder land kan geschiedenaldus Rabbae "Zij kregen ten antwoord dat dit niet moge lijk is omdat Marokko in conflict zou komen met de Nederlandse regering als het hier voor dit doel ambtenaren aan het werk zou laten gaan. Als iedereen echter naar Ma rokko moet als zijn paspoort afloopt ontstaat er een onmo gelijke toestand. Om te be ginnen voor de mensen, die om politieke redenen bij het regiem niet in de smaak val len. In de meeste gevallen zul len voorts de reiskosten grote bezwaren opleveren Daar komt dan nog bij de tijd. die de ambtenarij in Marokko no dig heeft om bepaalde forma liteiten te vervullen. Nu al is het zo dat men meestal twee weken moet wachten op bij voorbeeld een geboortebe wijs. Hoe lang zal het dan wel niet gaan duren voor men in het bezit is van een Identiteitsbe wijs. dat niet eens door de gemeentehuizen wordt afge geven maar centraal in Rabat wordt verstrekt De meeste Marokkanen denken met schrik aan de tijd. die zo noodgedwongen in hun land zullen moeten verblijven ter: wijl hun werkgevers in Neder land of elders zich afvragen of ze ooit nog eens terug zuilen komen. De mensen zien hun ontslag al in de lucht han- i heersen, kan er kennelijk ook niets aan doen Die houdt zich voor de goodwill op het ogenblik dan maar bezig met een vakantiereis naar hun va derland voor 150 Marokkaan se kinderen. Van deze reis mo gen ook twintig Nederlandse kinderen profiteren. Moham med Rabbae kan ook daar voor weinig waardering opbrengen. „Als men bedenkt dat de Amicales als duidelijk anti-democratische beweging vooral in Nederland veel op- posltië ondërvindt dan laat de2e ..yntndclijjce gestë "zich onderkennen als gen nogal gen Afgezien daarvan .zalT1 dooreiqhtigepoging tot kli ook Nederland voor een pro bleem komen te staan. Als deze zaak niet anders wordt geregeld zullen de Marokka nen. die niet naar hun vader land kunnen of willen, hier zonder paspoort rondlopen en op den duur statenloos wor den. Amicales I)e veelbesproken Anri,cales. die de Marokkaa^yie (ge meenschap in ditiatid cn Zijn buurlanden zo graag wil be- rhaatsverbëtérïng Die zabj hier echtér niet Veel indruk j maken'" '.j Rabbae zegt daWveel van de vijftigduizend (kinderen mee gerekend) Marokkanen. die in NederlsuftTverblijven, zich on gerust afvragen hoe dat straks moet. „De gemiddelde Marokkaan, die hier alleen maar hard werkt en zich niet met politiek bezig houdt, ziet er een ontwikkeling in. die duidelijk ingaat tegen zijn be lang'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3