tiwilliging eis akbeweging M niet zo veel ileveren Adviescollege bedrijfsleven 'Voor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat. 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten'. Grote bedragen voor stimuleren bedrijfsinvesteringen >rsma: koopkracht zou gemiddeld iguit anderhalf procent verbeteren Ook lonen voor '77 nu al aan de orde De NMB denkt met u mee. Probeer 't. Bevorderen van gewenste omvang en richting nvloed van prijscompensatie FAMILIEBERICHTEN Hoofdredacteuren willen erkenning verschoningsrecht Benoeming Lammers verwacht tot landdrost 10-lfcG 11 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 11 -RH 13 aag )D onze sociaal-economische tie m HAAG Inwilliging van i van de vakbeweging voor lige prijscompensatie per maakt slechts heel weinig >or de reële inkomens over 9gemiddeld. De Federatie f flandse Vakbeweging »NKV) eist vijf prodent in brm van 1Ö2 gulden per id bruto voor alle lonen. 7» de werknemers vloeit daar 2 de koopkracht over 1976 J- adeld hooguit 1,5 procent 9 lering uit voort. Wel zou 4 Opvallend meer inflatie" r den, met „verreikende ge- o n" voor wie het moet heb- ran een sociale uitkering. •toogde gisteren minister (sociale zaken) in de Twee- t in het debat over de moge van een nieuwe looningreep regering, als het overleg tus- gering, vakbeweging en •ers vastloopt. Dat overleg morgen. Boersma wil het dan n hebben over de lonen voor van het jaar. Ook de lonen in de regering nu al aan de orde na gaf een overzicht van het rachteffect voor verschillende ens over 1976 gemiddeld, bij I bij niet doorvoeren van enige >mpensatie plus minimum- erhoging per 1 juli. ;ens wordt niet verwacht dat {ering per 1 juli geen enkele ampensatie en geen enkele bij- van het minimumloon zou aan. Het geringe effect van vol- e prijscompensatie in de cijfers net hierbij afgedrukte staatje lat doordat verbeteringen hal- ge het jaar nog maar voor de Ëorwerken in cijfers voor het 1de van het gehele jaar. De verbeteringen in de maandlo- (jn dus procentueel veel groter Be cijfers (van Boersma) sugge- it nu. aldus Boersma, „om een Ie gecoördineerde actie tegen ianvaardbare werkloosheid, itekent ook impopulaire maat- op dit moment. 1976 moet pringplank worden voor de egen de inflatie, en geen verlo- r. Ook het minimumloon moet een rol vervullen". Boersma p de samenhang van loonmati- UIN zaken als invloed op investe- vermogensaanwasdeling, on- mingsraden. Hij deed een be- Amepp de Kamer de regering het vertrouwen te geven. „Zonder en luwen kan geen politiek leven n, en is besturen onmogelijk." cis eden lA-fractie gaat akkoord met de ■djkheid van een nieuwe loon- nadat Boersma had beloofd ii met de Kamer te overleggen Ie inhoud van een eventuele i loonmaatregel. Vorige week I Boersma de dwarsliggende sten laten weten dat hij als er zou opstappen, wanneer het it in deze zaak niet kon reke- de steun van de grootste rege- artij, de PvdA. isjna stelde gisteren dat het bij ven van toestemming aan de ig om zo nodig opnieuw in de In te grijpen, gaat om het hele regeringsbeleid op sociaal- economisch gebied. Tegen PvdA- woordvoerder Van der Doef zei de minister: „U moet zich geen illusies maken dat uw ja of nee zich tot deze wetswijziging (van de loonwet) zou kunnen beperken. Het gaat erom of u het lef hebt eraan mee te doen." Van der Doef antwoordde dat de PvdA dat lef heeft. Sociale premies Boersma had er geen moeite mee te beloven over een nieuwe loonmaatre gel de Kamer tevoren te raadplegen. Zijn voorganger als minister van socia le zaken, Roolvink. nu ARP-Kamerlid, stelde dat de PvdA-eis voor overleg vooraf „niets, maar dan ook totaal niets nieuws is. Deze eis van de PvdA is minder dan een dubbellege huls." Boersma was het met Roolvink eens, maar Van der Doef meende dat de toezegging van Boersma psycholo gische betekenis had. De PPR had dezelfde eis gesteld als de PvdA inzake overleg vooraf over een nieuwe loonmaatregel. De PPR heeft verder een motie ingediend voor verlaging van sociale premies die werkgevers moeten betalen. De ze verlaging geeft de werkgevers meer ruimte om prijscompensatie in de lonen toe te staan. De verlaging zou volgens de PPR-motie moeten betaald uit verhoging van ven nootschapsbelasting. De motie wil een lastenverschuiving van ar beidsintensieve bedrijven naar be drijven die veel winst maken. Minis ter Boersma vind het PPR-plan nog niet aan de orde, en ontried de Ka mer de motie. „Volstrekt onbevredigend" vond Van der Doef de aangekondigde maatregelen voor beheersing van niet-looninkomens en voor open baarheid van inkomens. De wil van de PvdA om mee te werken aan loonmatiging wordt „ernstig doorkruist door twijfel" over de in strumenten die de regering heeft om ook de overige inkomens in de mati ging te betrekken. Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening. Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages één pot nat zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van onze redactie economie DEN HAAG De regering gaat grote bedragen uittrekken voor stimulering van de bedrijfsinvesteringen. Een groot deel van deze middelen zal worden aangewend via een nieuw instrument, dat een zodanige opzet heeft, dat investeringen in de gewenste omvang en richting kunnen worden uitgelokt. Minimumloon Nog steeds onzeker is of het rege ringsvoorstel het haalt om de verho ging van het minimumloon op 1 juli zonder ingrijpen wordt dat 5,4 procent gedeeltelijk uit te stellen tot 1 januari. Voor aanneming van dit voorstel is steun van de CDA- fracties vereist. Die hebben echter veel moeite met het offer dat juist de laagstbetaalden zouden moeten brengen. Het vermoeden bestaat echter, dat dit offer gedeeltelijk zou worden goedgemaakt door de lasten- verlichtinging die de regering waarschijnlijk vanavond be kendmaakt in het loonoverleg met vakbeweging en werkgevers. Pas als daarover meer bekend is, beslissen de CDA-fracties of zij het wetsvoor stel voor gedeeltelijk uitstel van de verhoging van het minimumloon zul len steunen. Volgende week dinsdag stemde de Tweede Kamer over zowel de moge lijkheid van een nieuwe looningreep als een eventueel uitstel van de ver hoging van het minimumloon. Dit nieuwe instrument dat, zo zegt minister Lubbers van economische zaken in zijn nota inzake de selectie ve groei (economische structuurnota) wordtaangeduidals 'speciale investe ringsrekening' heeft belangrijke voordelen vergeleken met de be staande fiscale investeringsfacilitei ten. Wezenlijk is namelijk, dat met dit instrument meer gerichte stimu lansen kunnen worden gegeven. Dit gerichte karakter betreft: de regi onale differentiatie, de afstemming op het sectorbeleid en de concentra tie op de schepping van arbeidsplaat sen en op belangrijke projecten, die als gangmakers werken. Verder kun nen investeringen gericht op milieu verbetering. energiebesparing en mo gelijk ook op het gebied van onder zoek en ontwikkeling extra worden gestimuleerd. Over de gerichte be vordering van de investeringen zal aan het bedrijfsleven advies worden gevraagd. In grote lijnen ziet het voorgestelde nieuwe systeem er als volgt uit: er komt een speciale rekening bij de Nederlandsche Bank, waarop jaar lijks door het rijk een bedrag wordt gestort. Als voedingsgrondslag voor deze rekening is gekozen voor een bepaald percentage van de op brengst van de vennootschapsbelas ting en eventueel van de inkomsten belasting. De voeding van deze reke ning zal ook voortgang vinden in perioden, waarin om conjuncturele redenen de investeringsfaci,liteiten voor de ondernemingen worden op geschort. menspel tussen overheid en be drijfsleven geboden. De moeilijke economische omstandigheden, waardoor de werkgelegenheid in be paalde branches is afgebrokkeld en in andere in gevaar is gekomen, ma ken een intensiever sectorbeleid noodzakelijk. Op het bedrijfstakniveau is. gezien de intensivering van het sectorbe leid. versterking van het overleg zo wel binnen de bedrijfstakken als tus sen bedrijfstak en overheid aange wezen. In het verleden is reeds ge pleit voor „lichte schappen" van be drijfstakken. Minister Lubbers acht het echter onjuist thans en zonder overleg met het direct belangheb bende bedrijfsleven gedetailleerde vormen van bedrijfstak-overleg te presenteren. Wèl kan een sectorraad of -commissie als overlegorgaan tus sen werkgevers en werknemers een zeer nuttige rol spelen, zo meent hij. Kleinbedrijf Samenspel Ook per bedrijfstak en per regio acht minister Lubbers een nauw sa- De nota wijst tenslotte op de grote betekenis voor de leefbaarheid van ons land en van een gezond midden- en kleinbedrijf. Daarenboven biedt het in bepaalde opzichten mogelijk heden voor de verwezenlijking van het streven naar spreiding van inko men. kennis, macht en bezit. Het regeringsbeleid is er dan ook op ge richt optimale ontplooiingskansen te bieden door de nadelen die samen hangen met de specifieke aard van het midden-en kleinbedrijf weg te nemen. In dit verband noemt de no ta arbeidskostenontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf. Belastingvrij Uitkeringen ten laste van de investe ringsrekening zullen geschieden op basis van de te verrichten investerin gen en wel zo. dat per aangewezen categorie van investeringen voor alle ondernemingen in een daartoe aan gewezen sector procentueel gelijke investeringsbijdragen worden ver leend, die geen invloed op de be lastbare winst zullen hebben. Minister Lubbers acht het wenselijk, dat de regering over de te hanteren criteria wordt geadviseerd door een college van werkgevers, werknemers en kroonleden. Een commissie van de SER, zo zegt hij in de nota, zou deze taak op zich kunnen nemen. Binnen het investeringsrekeningsys- teem zal worden voorzien in stu ringsmogelijkheden. Het in te stellen adviescollege zal adviseren over de richting en de omvang van de diver se stimulansen. Van groot belang is daarbij de mate, waarin arbeids plaatsen worden gecreëerd. De regering acht het van bijzonder belang zo snel mogelijk een begin te maken met het nieuwe stelsel. De eerste helft van 1977 geldt hierbij als streefdatum. In verband met de arbeidsplaatsen komt een projectgerichte behande ling van investeringen in aanmer king. Voor de omvang wordt gedacht aan investeringsprojecten boven de tien miljoen gulden. Op deze wijze zou het mogelijk zijn ongeveer 150 projecten per jaar op basis van het aantal arbeidsplaatsen te premiëren. Een dergelijke regeling bestrijkt, volgens minister Lubbers, naar ruwe schatting een derde deel van het totaal van de bedrijfsinvesteringen. Het nieuwe instrument heeft ten op zichte van de huidige investeringsaf trek verschillende voordelen. Naast de mogelijkheid tot gerichte stimu lansen kan de investeringsbijdrage bijvoorbeeld ook aan verliesgevende bedragen of aan nieuwe bedrijven, die nog geen belasting hebben be taald, ten goede komen. terste kolom van de hieronder afgedrukte cijfers geeft de bruto lonen, Iweede de koopkrachtverbetering in heel 1976 als géén prijscompensatie teen verhoging van minimumloon wordt doorgevoerd op 1 juli, en de le kolom de koopkrachtverbetering bij 102 gulden per maand prijscom- latie en 5,4 procent verhoging minimumloon. 3 -'Tiimumloon n 250 m '-«O» zo .000 geC.000 plan Si istijging nsomstijging 2,2 pet 0,2 pet 0,6 pet 0,8 pet 1,8 pet 2,1 pet 8,3 pet 8.8 pet 2,4 pet 1,3 pet 0,7 pet 0,2 pet - 1,7 pet - 2,5 pet 9,1 pet 11,2 pet Van onze redactie economie DEN HAAG De regering is van plan op basis van consultatie met het bedrijfsleven een zo effectief moge lijk structuurbeleid (gericht op om vang en kwaliteit van de werkgele genheid en op continuïteit van be drijvigheid) te ontwikkelen. In ver band met de intensivering van het economische structuurbeleid acht minister Lubbers het in toenemende mate van belang opvattingen vanuit het bedrijfsleven te vernemen. Daartoe zal een adviescollege worden ingesteld dat de minister van econo mische zaken adviseert over de ont wikkeling van de economische struc tuur. Daarbij zal mede worden be trokken de invloed van het „facetten- beleid" dat de regering voor ogen staat, te weten de belangen van mi lieubehoud. ruimtelijke ordening, zuinig beheer van grondstoffen en energie, alsook de zorg voor een inter nationale arbeidsverdeling met bete re kansen voor ontwikkelingslanden. Het in te stellen college zal beperkt van omvang zijn. Gedacht wordt aan ongeveer tien personen. De leden, voornamelijk afkomstig uit werkge vers- en werknemerskringen, zullen op persoonlijke titel daarin zitting hebben. ■ddfERDAM Het Nederlands ian tschap van hoofdredacteuren 'penning van het verschonings- de journalist en wil dat e *a|>pgenomen in een wettelijke ?n Ptig. Het genootschap deed die taak gisteren op de jaarverga- s, p in Rotterdam naar aanleiding n et rechtsgeding tussen Else- Magazine en de kranten De ,Jen Bram van der Lek (PSP). De edacteuren van Elseviers Ma- i en de kranten De Stem en De Urger deden in deze zaak een p op het verschoningsrecht, Van een verslaggever De Amsterdamse rechtercommissa ris heeft dit beroep woensdag ver worpen. Het verschoningsrecht zou betekend hebben dat de drie hoofd redacteuren hun bronnen niet be hoefden te noemen. Zoals bekend beschuldigen zij onder meer Bram van der Lek ervan voor de Russische staatsveiligheidsdienst KGB te werken. De hoofdredacteuren dienen alsnog een aantal vragen die tijdens het getuigenverhoor woensdagmiddag gesteld zijn te beantwoorden. De advocaten van dé drie hoofdre dacteuren zullen in hoger beroep gaan bij het gerechtshof in Amsterdam. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aangenomen wordt, dat komende week de benoe ming van Amsterdam oud wethouder van de Zuidelijke IJssel- meerpolders (Lelystad) een feit wordt. Lammers had na zijn terugtre den als wethouder Publieke Werken gesolliciteerd naar de vrijgekomen post in Lelystad. Bekend is. dat de PPR zich tegen de komst van Lam mers verzet. God nam tot Zich onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Wietske Tilma op de leeftijd van 93 jaar Sedert sept. 1969 weduwe van P. Meindertsma ..De Heer is mijn herder, mij ontbreekt niets Hamilton (Nieuw Zeeland) J. L. Groenveld Marknesse: M. Cleveringa-Meindertsma G. Cleveringa Blacktown (Australië): S. Meindertsma-van Dijk Wagenborgen: P. Meindertsma 's G.avenhage: T. J. Meindertsma Santé Monica (Californië): T. Meindertsma Rotterdam: Y. Meindertsma Grijpskerk: S. Meindertsma J. G. Meindertsma-Heeres 's Gravenhage: S. L. Meindertsma Kolham: C. Meindertsma J. Meindertsma-Hummel Klein- en achterkleinkinderen Grijpskerk. 9 juni 1976 Groningerstraatweg 32, Condoleance-adres: S. Meindertsma, Grijpskerk De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 12 juni a.s. 's middags om 1.30 uur in de Aula van het Bejaardencentrum „De Wierde" te Grijpskerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Rom. 14 7 en 8. God riep op Zijn tijd plotseling naar het Vader huis, mijn lieve man en onze lieve papa Wim Kampman op de leeftijd van 43 jaar. Alien Kampman-Runhaar Bert Ineke 9 juni 1976. Carel Hieronymuslaan 36. Leek (Gr.). De rouwdienst wordt gehouden in „Het Dorpshuis" in Tolbert op zaterdag !2 juni om 10.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden in Hardenberg op de begraafplaats „de Larixhof" om ca. 13.30 uur. Vooraf is er nog gelegenheid te condoleren. Vaste rots van mijn behoud" Op Zijn tijd nam God op eerste pinkstermorgen voor ons geheel onverwachts tot Zich onze geliefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Nicht Adriana Cornelia van de Beek-Cooiman op de leeftijd van bijna 64 jaar. Rotterdam: Aart en Riek Putten: Ad Rotterdam: Annie en Patil Leerdam: Riek en Wim Australië: Wijna en Adriaan Rotterdam; Harry en Leny Capelle a d. IJssel: Cor en Gerard Vlaardingen: Tiny en Wim Rotterdam: Dick en Wil .Schiedam: Ton en Ria Baréndrecht Maarten en Corry Maassluis: Miep en Ger De begrafenis heeft donderdag 10 juni plaatsge had op de begraafplaats „Heidehof" te Ügchclen bij_Affi'lc!porn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13