Jo «JAVO nog niet ens over dure adarvliegtuigen Libanon •emocraten zullen het met larter moeten doen AMERIKA KIEST ZIJN PRESIDENT Geen kern-orders voor Zuid-Afrika Californië zegt ja tegen kerncentrales ïaliforniërs zien 'harmant deeltje Politieke touwtrekkerij overheerst op Habitat Israël niet, PLO wel naar Veiligheidsraad Angola wijst .merikaanse urnaliste uit Bolivia kondigt staat van beleg af Spaanse Cortes aanvaardt partijen Republikeinen nog ernstig verdeeld Tweederde tegen beperkingen Onlusten bij grens Turkije met Syrië IDERDAG 10 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 hé an 1 USSEL (ANP, Reuter) De NAVO-landen zijn het er nog niet evr r eens of zij een groot aantal uiterst moderne opsporingsvlieg- uni ;en moeten aanschaffen. De ministers van defensie van de injenaamde Eurogroep van NAVO-landen hebben een beslissing rk over uitgesteld tot later in dit jaar. tiet vliegtuigen, waar het hier om behoren tot het zogenaamde ICS-project. De bedoeling van jroject is dat er in West-Europa vloot van grote vliegtuigen (Boei- van het type 707) met zeer moder- ben lektronische waarnemingsappa- nie ur wordt gestationeerd. Met deze sioi bare vliegende radarstations tfr. len de strijdkrachten van het k. Ii schau-pakt beter in de gaten, scl ïen worden gehouden, leei eei ïen de NAVO bestaan grote twij- uari over de waarde van dit kostbare 127. eet, zoals gisteren ook bij de mi- laj irsconferentie is gebleken. De last ische minister Vanden Boey- lisei s verklaarde dat de meeste lan- imp 77-1 Aan Rij: ;eef! snifl ieiv( 'an SANDA (Reuter, AP)- De Ango- regering heeft gisteren de Ame- udt anse journaliste Robin Wright rid gewezen. de vrouw die indertijd nieuws bekend maakte over de tanjcutie van 14 blanke huurlingen weigerden te vechten. ,ygr De journaliste werd dinsdag- jesj nd laat van haar kamer gehaald ■s door gewapende veiligheidspoli- weggevoerd. Voor haar arrestatie ^3 klaarde mevrouw Wright dat ze le maal geweigerd heeft om tijdens J1 proces op te treden als getuige a rge. „Ik ben hier om het proces te slaan als journalist, niet als deel- 5-ja verband met het proces tegen de lan urlingen dat morgen zal beginnen op i gisteren tienduizenden Angole- rlai de straten in Loeanda op gegaan, g t^ voerden spandoeken mee waarop ia. Ind „dood aan de huurlingen". De tenfnbare aanklager heeft tegen alle retal terecht staande huurlingen de enfcdstraf geëist als afschrikwek- houkd middel tegen het internatio- R*1 aanwerven van huurlingen. De chtfcrlingen worden beschuldigd van letprd. plundering en andere oor- eramisdaden, is lerli den het nut van de vliegtuigen wel inzien. Andere bronnen zeiden echter dat veel landen nog zeer sceptisch staan tegenover het plan, dat vooral van Amerikaanse kant krachtig wordt aanbevolen. Alleen West- Duitsland en Engeland zouden posi tief hebben gereageerd. De Nederlandse minister Henk Vre- deling toonde zich opgelucht met het uitstel van de beslissing. Dat bete kent dat ook Nederland pas later hoeft te beslissen over eventuele deelname aan het project. Vredeling zei dat hij op dit moment geen enkele toezegging kon doen en dat hij zich zeer „sceptisch en kritisch" had uit gelaten over de noodzaak van de toestellen. De Verenigde Staten heb ben al besloten 34 „vliegende ra darstations" van Boeing te kopen. Daarmee is een bedrag van 34 mil jard gulden gemoeid. De toestellen zouden wat goedkoper kunnen wor den als Europa ook mee zou gaan doen. Binnen de Europese landen wordt er echter aan getwijfeld of de aanschaf van de toestellen wel nodig is, omdat met een minder duur radar-systeem ongeveer dezelfde resultaten bereikt zouden kunnen worden. Er is daarom gisteren op de ministersconferentie besloten eerst meer technische infor matie af te wachten. LA PAZ (Reuter) De Boliviaanse regering heeft gistêren voor het ge hele land de staat van beleg afgekon digd. Dit gebeurde „met het oog op de openlijk toenemende ondermij nende activiteit". In de officiële be kendmaking werden geen nadere bijzonderheden meegedeeld. De maatregel volgt op de vechtpartijen die dinsdag plaats vonden tussen studenten, politiemannen en militai ren in Oruro, een stad op 240 km ten zuidoosten van de hoofdstad La Paz. Volgens welingelichte kringen heb ben militairen enkele mijncentra be zet. De Leiders van de mijnwerkersu nie, de machtigste vakorganisatie in Bolivia, zouden zijn aangehouden. De autoriteiten wilden geen com mentaar leveren. Californië (UPI) Onderzoekers van de universiteit van Stan- it van Californië (Berkeley) kondigden gisteren formeel de een nieuw elementair deeltje. Het heeft nog geen naam bijzondere is dat het een geheel nieuw soort van wisselwer- met andere deeltjes vertoont, even fundamenteel als bijvoorbeeld de Iwerking tussen elektrisch geladen deeltjes (die elkaar aantrekken of ten). De nieuwe eigenschap, die theoretisch al voorspeld was, wordt [eduid als "charm" (letterlijk: betovering, maar dat betekent niets anders dat het beestje een naam moest hebben). ;eft jde ontdekking bevestigd wordt, aldus de bekendmaking, betekent dat een imepatisch succes voor de quark-theorie. Volgens deze theorie zouden de nciapnde bouwstenen van atomen (zoals elektronen en protonen) op hun beurt ?n gtr zijn opgebouwd uit beperkte aantallen nog kleinere deeltjes, die quarks l ddden genoemd. Volgens de theorie zou één van de vier soorten quarks de resoschap "charm" moeten hebben. Het probleem was tot nog toe dat niemand irdjwimmteel het bestaan van quarks kon aantonen, ea dat de eigenschap lantjnn hoogstens een mogelijke verklaring voor sommige resultaten van proeven verde. Het Californische onderzoekteam voelt zich nu kennelijk zekerder zijn zaak. De Palestijnse studenten demonstreren bij de Syrische ambassade in Bonn. Zij eisen de onmiddellijke terugtrek king van de Syrische troepenmacht uit Libanon. o Vervolg van pagina 1 Ook vanuit Irak worden troepenbe wegingen gemeld. „Iraakse militai ren zijn opgetrokken om stellingen in te nemen aan het Arabische fropt en zodoende hun nationale plicht te vervullen", zo meldde gisteren het Iraakse persbureau in Bagdad. Meer informatie werd niet gegeven. Waar nemers vragen zich af wat deze Iraakse troepenbewegingen kunnen betekenen. Irak is fel gekant tegen de Syrische inmenging in Libanon en men vraagt zich af of de Iraakse troepen de linkse Libanezen en Pa- lestijnen, die tegen de Syriërs vech ten komen versterken. Irak en Syrië, waar rivaliserende vleugels van de Baath-partij aan het bewind zijn. hebben langdurige conflicten, zoals over de verdeling van het water van de Eufraat, die over hun gezamenlij ke grens loopt. Vanuit Egypte werd gisteren gemeld dat de Iraakse troepen op weg zijn naar de Syrische grens De Iraakse regering heeft studenten aan wie uitstel van militaire dienst was ver leend. opgeroepen zich binnen 48 uur bij het leger te melden. Inmiddels zit de Libische premier Jalloed nog steeds op het vliegveld van Beiroet waar hij een staakt-het- vuren tussen de strijdende partijen probeert te bereiken. Jalloed slaagde er wel in contacten te leggen, maar van een bestand was tot gisteravond geen sprake. Het vliegveld werd he vig beschoten, waarschijnlijk door pro-Syrische Saika-commando's. MADRID (Reuter, DPA) Het Spaanse „parlement", de Cortes, heeft gisteren de wet aanvaard die de Spaanse politieke partijen voor het eerst sinds 37 jaar legaliteit ver schaft. Er waren volgens de officiële lezing 338 voorstemmers, 91 tegenstem mers en 24 onthoudingen. Aan de stemming is een debat voorafgegaan van ruim twaalf uur waarin vooral van extreem rechts veel kritiek is gekomen op de regeringsplannen De Spaanse falangisten vinden de wet onaanvaardbaar omdat zij on grondwettig zou zijn en indruist te gen de filosofische principes van het regime van wijlen generaal Franco. De Verenigde Staten waren de eniger die hun stem uitbrachten tegen uit nodiging van de PLO op deze voor waarden. Omdat de stemming een procedure-kwestie betrof werd de Amerikaanse stem niet als een veto beschouwd. Frankrijk, Engeland en Italië onthielden zich van stemming. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad was uitgeschreven voor de behandeling van een rapport over de wijze waarop het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen het best kan worden uitgevoerd. Het rapport werd opgesteld door een commissie van twintig, die vorig jaar november door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties was ingesteld. In het rapport wordt voorgesteld dat Naar de AACC gisteren be kendmaakte, heeft haar voorzitter, ds John Gatoe, in een telegram aan de Conferentie van Europese Kerken (CEC) gevraagd om een spoedbijeen- komst van het bestuur van de CEC ter bespreking van de „collaboratie" van Frankrijk met Zuid-Afrika op kerngebied. Hierbij werd er aan her innerd dat Frankrijk noch Zuid- Afrika het internationale verdrag te gen verdere spreiding van kernwa pens hebben getekend. De AACC heeft voorts de protes tantse federatie van Frankrijk en de Duitse evangelische kerk verzocht het pleidooi voor de spoedbijeen- komst van het bestuur van de CEC te ondersteunen. De algemeen secreta ris van de AACC, de Ghanees Bur- •Tli; al I :hof I tg eer iss; de mst ;idi :n e immy Carter en Gerald Ford nee ijn de winnaars van de - matste ronde in de reeks van B oorverkiezingen voor het nar imerikaanse presidentschap. Jarter, al lang de leidende pre sidentskandidaat bij de De- J locraten, heeft dinsdag zijn t j ositie opnieuw aanzienlijk s A ersterkt door goede resulta- g vi ïn in de staten Ohio en New t w ersey. Bij de Republikeinen ig" i president Ford er in ge- nst< laagd de voorverkiezingen af enoe sluiten met een ruime voor ste prong op Ronald Reagan. )rei e 5Ljarige Carter, de grote sensa- non e van dit verkiezingsjaar, gaat vol- t m snde maand naar de Democra- **che partijconventie met ten- ste 1120 afgevaardigden. Voor benoeming tot Democratisch sidentskandidaat heeft hij 1505 levaardigden nodig. Theoretisch tl de partij dus nog een ander anwijzen, maar dan moeten wel He andere kandidaten bereid zijn vJun krachten te bundelen tegen i c "rt" ^lieuwe steun n 'aar zo n massale anti-Carter- hcfeweeing zit er niet meer in omdat ■gai «schillende vooraanstaande De- e op l°craten het kennelijk verstandi- rac ?r vinden zich maar achter de laa feuw® leider te scharen. Zo kon •ijdi ar^er gisteren zelf al aankondigen ,p at burgemeester Daley van Chica- cho gouverneur Wallace van Alaba- pa en Senator Jackson uit Was- door Rimmer Mulder -h hington hem zullen steunen. Dit drietal beschikt over een totaal van ruim 500 afgevaardigden. Daarmee zou Carter al bij de eerste stemming op de conventie de vereiste meer derheid kunnen verwerven De oud-gouverneur van Georgia, nog onervaren in de 'grote politiek' maar uitgerust met een tactisch vernuft, moet nu als de Democra tische leider proberen een coalitie achter zich te krijgen die sterk ge noeg is in het najaar met succes de 'echte' verkiezingen (tegen de Re publikeinen) in te gaan. Met het boven genoemde drietal heeft hij al een goed deel van de rechtervleu gel. Hij zal nu waarschijnlijk eerst zijn kansen gaan meten bij de libe ralen. Ook van die kant heeft hij al bemoedigende signalen ontvangen. Zo heeft Senator Frank Church, zelf winnaar van vier voorverkiezingen, heel voorzichtig laten doorscheme ren dat hij wel interesse heeft voor het vice-presidentschap onder Car ter. Beide heren hebben al een ge sprek gehad wat Church als 'hoffe lijk' omschreef. Gisteren deed ook Morris Udall, die zelf 331 afgevaardigden in de voor verkiezingen verzamelde, opvallend vriendelijk voor Carter. Hij noemde Carter een 'gezonde kandidaat voor de nominatie' en prees diens 'bril jante campagne'. Udall, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Ari zona. kondigde aan zelf niet meer te zullen dingen naar het presi dentschap. Daarmee gaf hij in feite aan dat ook zijn blok van 331 afge vaardigden straks beschikbaar is voor een ander. Eigen kracht Bij de vorming van een coalitie bin nen de Democratische partij heeft Carter één groot vodrdeel hij is op eigen krachten komen boven drij ven. In februari begon hij als bui tenstaander aan de lange reeks voorverkiezingen. Vervolgens heeft hij zijn campagne tot een succes kunnen maken zonder de steun van gevestigde en erkende partijleiders Carter heeft zich daardoor nog aan geen enkele vlèugel of belan Jimmy Carter: op eigen kracht. gengroepering (zoals de vakbewe ging bij voorbeeld) hoeven te bin den. Aan de andere kant heeft hij zich ook nog van geen groepering hoeven te vervreemden. Dat biedt hem nu de kans om een zo breed mogelijke basis binnen de partij te verwerven. In 1968 en 1972 ging de Democratische partij ernstig ver deeld ter conventie. Carter is tot nu toe in elk geval geen scheurmaker gebleken. Met een beetje handig manoeuvreren kan hij in Juli zelfs als een echte eenheidskandidaat uit de conventie komen. In dat opzicht staan de Republikei nen er op dit moment heel wat minder gunstig voor Volgens de tradities van de Amerikaanse ver kiezingen hadden de Republikei nen zich op dit moment als één man achter Gerald Ford moeten scharen omdat een zittende president im mers een ijzersterke troef is in een verkiezingsjaar Maar Ford is danig gehavend uit de voorverkiezingen tevoorschijn gekomen Hij heeft de tweekamp met zijn Californische partijgenoot Ronald Reagan welis waar overleefd, maar meerook niet. De voorverkiezingen hebben ge leerd dat Ford een kwetsbare kan didaat ls. Zijn partijgenoten heb ben hem (in meerderheid althans) niet laten vallen omdat hij nu een maal in het Witte Huiskat. Om die reden zal hij het in augustus op de partijconventie ook wel halen. Per slot van rekening is de conservatie ve Reagan toch onaanvaardbaar voor alle gematigde en liberale Re publikeinen. De enige hoop voor de Republikei nen is nu dat Reagan zijn gevecht tegen Ford niet al te verbitterd zal uitvechten op de conventie. Houdt Reagan tot het uiterste vol dan zullen de Republikeinen met een verdeelde partij en een aangeslagen kandidaat de verkiezingen ingaan. De partij zou het best uit zijn als Ford en Reagan alsnog vrede zou den sluiten en samen de strijd met de Democratische kandidaat zou den aanbinden Eerdere pogingen om Reagan met Ford te verzoenen zijn echter mislukt. En daarna zijn Ford en Reagan veel feller tegeno ver elkaar komen te staan door Wim Jansen VANCOUVER De grondpolltiek en de vraag ol er nóg een orgaan van de Verenigde Naties bij moet komen zijn de vor- naamste punten die voortuitgang op HABITAT, de VN- conferentie over menselijke nederzettingen, dreigen te beletten. Bovendien wordt het werk beïnvloed door regelmatig terugkeren de politieke demonstraties en geruchten over bommen. Debat over Palestijnse kwestie NEW YORK (Reuter, UPI) - Israël heeft woensdag een bijeen komst van de Veiligheidsraad geboycot waar de Palestijnse kwestie werd besproken. Aan deze bijeenkomst mocht de Pales tijnse bevrijdingsbeweging PLO meedoen op dezelfde voorwaar den als een volwaardig lid van de Verenigde Naties. Israël m juni 1977 alle sinds 1967 bezette gebieden moet hebben verla ten. Die gebieden zouden dan voor een deel onder toezicht van de VN moeten komen, als voorbereiding op de vorming van een Palestijnse staat. Aan het debat in de Veiligheidsraad zal ook worden deelgenomen door verschillende Arabische landen die niet lid zijn van de Veiligheidsraad. Zo zijn ook Syrië, Egypte en Jordanië toegelaten. Israël heeft laten weten dat het ook het debat in de Veilig heidsraad zal boycotten. De Israë lische woordvoerder zei dat dit debat niets kan bijdragen aan de oplossing van de problemen in het Midden- Oosten. Oproep Afrikaanse kerken: NAIROBI (Reuter) De Conferentie van Afrikaanse Kerken (AACC) heeft een beroep op de Europese kerken gedaan, hun regeringen af te houden van contracten met Zuid-Afrika op het gebied van kernenergie. gess Carr, heeft ook een brief aan de voorzitter van de Duitse evange lische kerk, bisschop Helmut Class, gezonden, waarin hij hem er op wijst dat Zuid-Afrika door technologische hulp van de Bondsrepubliek al ura nium kan verrijken. „Waarom tonen Europese volkeren ondanks hun langdurige verbondenheid met Afri kanen zoveel ongevoeligheid voor de wezenlijk menselijke aspiraties van mijn volk op dit Afrikaanse conti nent?", aldus Can-. Hij dankte echter bisschop Class te gelijkertijd voor het besluit van zijn kerkbestuur om de Westduitse rege ring te verzoeken haar invloed bij Westduitse banken en industriële on dernemingen aan te wenden opdat zij geen zaken met Zuid-Afrika doen op het gebied van kernenergie De grote afwezige op de conferentie is China, hetgeen door de meeste delegaties wordt betreurd. Als land. dat in zeer korte tijd een snelle ont wikkeling op het gebied van wo ningbouw en de daarvoor benodigde technieken meemaakte, was het bij uitstek geschikt geweest om vooral de derde wereldlanden van advies te dienen. China heeft nooit officieel meegedeeld niet te zullen komen. Slechts negen landen, waaronder Zuid-Afrika. Jemen en Libanon heb ben voorzitter Penalosa laten weten weinig heil te zien in de conferentie. Mexico Opvallend is het enorme leger van delegatieleden, persmensen en advi seurs waarmee Mexico Vancouver overspoelt. Komen de meeste landen met een delegatie die niet groter is 'an acht A tien man, Mexico is met et minder dan 132 personen op de conferentie aanwezig. Dat is verre weg de grootste delegatie met de Verenigde Staten (ruim 100 delega tieleden) op de tweede plaats. De Nederlandse delegatie, onder leiding van staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning bestaat uit slechts twaalf man, net zo groot als de Russische. De reden van de Mexicaanse invasie hier op de Habitat-conferentie is niet moeilijk te raden. President Luis Echeverria Alvarez steekt niet onder stoelen of banken dat hij er alles voor voelt om tegen het einde van dit jaar de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Kurt Waidheim op te volgen. Tegen die tijd moet de Alge mene Vergadering namelijk opnieuw kiezen, maar Waidheim heeft al laten weten dat hij zich opnieuw verkies baar zal stellen. Echeverria heeft z'n zaken goed voor bereid. Hij is speciaal voor een paar dagen naar Vancouver overgevlogen om de conferentie toe te spreken. Toen zijn speech was afgelopen, stond de Mexicaanse delegatie als enige in de zaal op en applaudisseer de luid, samen met het leger kranten en televisiemensen uit Mexico. Eche verria is vast van plan de organisatie, die de op de conferentie gemaakte afspraken moet gaan uitvoeren, naar zijn land te halen. Maar de 134 op de conferentie aanwe zige landen zijn het er nog lang niet over eens of zo'n organisatie wel zo nodig is. Volgens de Nederlandse de legatie zijn bestaande VN-organen best in staat de resultaten van Habi tat uit te werken. Een groot aantal WestrEuropese en Afrikaanse landen steunen dit voorstel. Met name de UNEP (milieu-organisatie) in Nairobi en de ECOSOC (het hoofdlichaam van de VN) in New York zouden daar voor in aanmerking kunnen komen. Inmiddels heeft India laten weten voorstander te zijn van een nieuwe organisatie, die dan wel in India moet komen. De andere landen zijn ver deeld of weten het nog niet. Een oplossing is nog niet in zicht. Over een ander controversieel punt. een totale controle over al het land om een goede planning van nieuw bouw mogelijk te maken, zijn de standpunten al zeer duidelijk uitge sproken. De Verenigde Staten en Ca nada denken er niet over op die ma nier het particuliere initiatief en landspeculatie de grond in te boren, terwijl in Engeland een dergelijke controle over het land onlangs wette lijk is geregeld en ook Nederland hier volledig achter staat. Het ziet er niet naar uit dat hierover in de laatste week van de conferentie over eenstemming valt te bereiken PLO De aanwezigheid van de PLO op de Habitat ls regelmatig een bron van onrust. De gemeenteraad van Van couver besloot zelfs begin dit jaar niet toe te staan dat de conferentie hier plaats zou vinden als de PLO ook aanwezig zou zijn. Slechts door bemiddeling van premier Trudeau kon de zaak nog gered worden. Al lang van tevoren hebben extreme Joods groeperingen uit Canada en Noord Amerika gedreigd met geweld, als de PLO toch vertegenwoordigd zou zijn. Dat leidde tot een bewaking die zo intensief was, dat de plaatselijke po litie het overzicht verloor en in pa niek raakte Sommige delegaties wer den driedubbel bewaakt, terwijl an dere zonder zaten. De Mexicaanse president Echeverria vondt de situa tie zo onveilig, dat hij niet verscheen op een aangekondigde persconferen tie. Een filmvoorstelling over de Pa lestijnse vluchtelingen werd herhaal delijk gestoord doordat regelmatig de stroom uit viel en niemand wist wie dat deed of hoe dat te verhelpen. Toen uiteindelijk ailes weer in orde was. waren slechts de leden van de Palestijnse delegatie nog aanwezig, die luid riepen dat dit sabotage was. En op het Forum, het alternatieve congres, moest een hal met duizend mensen worden ontruimd, omdat er een bommelding was binnengeko men Er werd niets gevonden, maar deze en een tiental daarop volgende meldingen bezorgden de organisato ren zenuwachtige ogenblikken Weglopen In diverse commissies lopen volgens het bekende patroon de delegaties van Israël en de Arabische landen om de beurt uit de vergaderzaal als de andere partij aan het woord is. Toen tijdens de plenaire zitting Israël een verklaring aflegde liepen behalve de delegaties van de Arabische landen ook nog Rusland en een aantal Afri kaanse landen demonstratief de zaal uit. De politieke demonstraties bren gen de partijen niet dichter bij el kaar, zeker niet nu de PLO een reso lutie heeft ingediend, waarin de ver gadering wordt gevraagd de neder zettingen van Israël in het bezette gebied te veroordelen. LOS ANGELES (UPI, Reuter) - De Californische kiezers hebben een wetsvoorstel verworpen dat kernenergie volgens voorstan ders veiliger, volgens tegenstanders onmogelijk zou hebben gemaakt. „Initiatief nummer 15". waarover te gelijk met de voorverkiezingen voor de presidentskandidaten kon worden gestemd, werd met 66 tegen 34 pro cent afgewezen. De wet had de bouw van nieuwe kerncentrales in Califor nië na één Jaar moeten verhinderen. Bestaande centrales hadden na vijf jaar hun vermogen jaarlijks met tien procent moeten verminderen, tenzij het staatsparlement met tweederde meerderheid zou vaststellen dat de reactoren veilig waren en het pro bleem van het radioactieve afval op gelost. De uitslag van de stemming wordt van betekenis voor heel Amerika ge acht. hoewel in nog twaalf staten soortgelijke volksstemmingen op het programm staan. De campagne gaat door, verklaarden voor- en tegenstan ders gisteren. Met name wordt uitge keken naar Oregon, dat op het punt van doortastende milieuwetten een reputaüe heeft. (Zo is de verkoop van bier en frisdranken in blik er eenvou dig verboden). Maar voor de samen werkende milieugropen is de uitslag in Californië een harde teleurstelling. Bij een minder duidelijke nederlaag had men met meer overtuiging kun nen wijzen op de bedragen die de industrie aan propaganda tegen de initlatiefwet had besteed - naar schatUng zeven miljoen gulden, te gen twee miljoen die door de actie groepen werden uitgegeven. Beide zijden hadden zich van de mo rele steun van enkele Nobelprijswin naars verzekerd. De pressiegroep van de industrie wist bovendien het over koepelende vakverbond AFL-CIO achter zich Woordvoerders van de industrie zeiden gisteren te verwach ten dat de in heel Amerika stagneren de bestellingen van nieuwe kerncen trales nu wel weer op gang zouden komen. Maar behalve de vrees voor actie groepen en een minder welwillende wetgeving, zat achter die stagnatie ook een nijpend kapitaalgebrek, dat door de uitslagen van referenda hoogstens indirect zal worden beïnvloed. ANKARA (Reuter) Bij een bot sing tussen guerrillastrijders en de Turkse politie in de stad Gaziantep nabij de Turks-Syrische grens zijn in de loop van dinsdagnacht en woensdagmorgen zes mensen om het leven gekomen. Bij een opsporingsactie van de poli tie, afgelopen dinsdag, bracht een groep van tenminste tien guerrilla strijders, volgens de politieautoritei ten allen lid van het verboden „Turkse volksbevrijdingsleger", met granaten en automatische geweren een politieman om het leven en ver wondde er vier. In de loop van woensdagnacht vielen nog eens twee politieagenten en drie guerrillastrij ders. Bij de belegering werd gebruik ge maakt van tanks van het Turkse leger. Volgens de politie zitten nog ongeveer zeven guerrlllastnjdtrs min of meer gevangen in de kelders van het huis waarin zij zich dinsdag avond terugtrokken Het volksbevrijdingsleger was erg actief voor 1971. het jaar waarin de militairen een geslaagde greep naar de macht deden Overigens zijn in Turkije dit jaar bij politieke ongere geldheden. waarbij vooral studen tenorganisaties betrokken waren, 54 ensen om het leven gekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7