NCRV zet kijkers op voetspoor van ontdekkers Ik bedenk geen teksten, ze worden me aangereikt Weinig nieuws uit Amerika BalJet Rambert met eigen jubileum DOCENTEN lerares lerares Zaterdag „De strijd om de Zuidpool" Veel spijtgiften bij Betaald Antwoord Canadese dichter-zanger Leonard Cohen: TROUW/KWARTET 9 oor Hans W. Ledeboer tOTTERDAM/AMSTERDAM - Voor heel wat balletliefheb- ers was het niet minder dan fschuwelijk: jarenlang heb- en zij uitgezien naar het Lon- ense „Ballet Rambert" en nu it eindelijk naar ons land wam, trok het half lege zalen, owel in Amsterdam als in Rot- erdam. loe men ook tegen dit vijftig jaar ude ensemble het optreden in het lolland festival houdt de viering in an dit halve-eeuwfeest moge aan- ijken, tegen de moeilijkheden, panningen, de niet altijd even ge- jkkige repertoirekeus, de crisissitu- ties waarmee het ensemble her- aaldelijk heeft te kampen, het Bal- ;t Rambert blijft aan de overzijde an de Noordzee en heus niet lleen daar een begrip. bat begrip houdt vooral in: mooie en iorgvuldig afgewerkte dans met krachtige vloeiende beweging, wel koel, analytisch en zeer gereser veerd, niet altijd even meeslepend, baar altijd mooi om naar te kijken, lelfs als er een choreograaf het (roord heeft, die weinig of niets heeft ie zeggen. Deze gereserveerdheid is wel eens kangeduid als „typisch Brits", maar pappig is het dat een van de meest gereserveerde dansers in het ge zelschap onze eigen landgenote Len ny Westerdijk is, die jarenlang heeft Kwerkt in het Nederlands Dans- eater. Het Ballet Rambert is wel eens met Dns Nederlands Dans-theater verge leken. De situatie schijnt dan ook Overeen te komen: een klein en semble van solisten naast en wel licht ook tegenover een groot ge- kelschap als The Royal Ballet. Een repertoirekeus, die overeenkomst heeft met die van het Nederlands Dans-theater en choreografen, die bok bij ons bekend zijn zoals Glen tetley, Louis Falco en Robert North, feaar dan houdt de vergelijking hele maal op. Het Ballet Rambert is im- tners veel ouder dan The Royal Bal- iet en het heeft een traditie die wor- (telt in de klassiek-academische óats. Uit die traditie zijn bekende i cJioreo^-afen voortgekomen zoals fftderick Ashton en Anthony Tu dor. Het is veeleer deze traditie dan het „typisch Britse" die de gereser veerdheid in het karakter van de dans bepaalt. Ballet Rambert kwam naar ons land pet twee programma's. Het eerste 'wam woensdag in Rotterdam en t is eerste pinksterdag in Amster- te zien. Het tweede kwam don- rdag in Amsterdam en gister- 1 in Den Haag. Beide programma's hebben elk een hoogtepunt. In het eerste is dat „An cient voices of children" van Chris topher Bruce, zelf danser en lid van de directie van het Ballet Rambert. De muziek is een gelijknamig zang stuk van Georg Crumb met een mooie jongenssopraan. Bruce toont in zijn choreografie een felle bewo genheid en ontroerend intens meele ven met alle kinderen die nooit een jeugd kenden, van hun geboorte af oud zijn en die toch ook nooit de gelegenheid zullen krijgen zich te ontwikkelen naar volwassenheid. Het tweede hoogtepunt is „Tutti frutti" van Louis Falco, het slotbal- let van het tweede programma. Mu ziek van Burt Alcantara. Verrassen de beweging, jeugdige fleur, weinig pretenties, mooie virtuositeit en vooral boeiend. Kostelijke choreo grafische gekkigheden zoals de gie bels van malle meiden, bibberatie, jeukerij. Bruce heeft ook voor het tweede programma een choreografie gemaakt: Black Angels met als mu ziek een werk met .dezelfde naam van George Crumb. Bruce zocht het in het Lucifer-thema, maar hij haal de er ook via uiterste zelfopoffering, piëta en opstanding de wortels van het Christendom bij en aan die za- Lenny Westerdijk en Zoltan Imre in actie bij Ballet Rambert ken heeft hij zich volledig vertild. Blijft slechts de interessante en boei ende beweging. Choreografieën van Tetley zijn „Movable garden", „Zig- gurat" en het uit het repertoire van het Nederlands Dans-theater beken de duet „Ricercare" waarin Lenny Westerdijk danst. Het is lang uitge werkt en voor de dansers in hoge mate inspannend. Dat te lang uit werken van allerlei thema's komt nog meer naar voren in „Ziggurat" en vooral in „Movable garden", zo zelfs dat de toeschouwer zich gaat afvragen wat Tetley met al die breedsprakigheid heeft te zeggen. Interessant is ten slotte „Running figures" van Robert North op „Goldberg's dream" van de Britse componist Geoffrey Burgon, waar mee het eerste programma begint. North gaat uit van gewone loop beweging fantaseert speels verder, verlaat zijn hele thema, laat de zaak allercharmantst en ook hoogst ge disciplineerd uit de hand lopen en vangt vervolgens de situatie weer keurig op. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Monster: A. Muilwijk te Ouderkerk a.d, IJssel; te Strijen: R. Dijkmeijer te Putten (buiteng. wijk- gem. in wording). Beroepbaar: drs. C. J. Schorer, kand. te Aalst, Geraardsbergsestraat 228, Aalst (Belg.). Bedankt voor Alblasserdam: J. C. de Bie te Rijssen. Afscheid van Giessen-Nieuwkerk: H. van Vreeswijk ber. te Vriezenveen; 7 juni van Ballum-Hollum (Ameland): J. Kamerling ber. te Maarn (U) (reet.). Chr. Scholengemeenschap Amsterdam Noord voor atheneum en Havo. Nieuwendammerkade 31tel. 020-369729 Gevraagd per 1 augustus 1976 Wis- en/of Natuurkunde Duits Aardrijkskunde voor: 12 d 20 uvr 6 a 9 uur 6 a 8 uur Van de sollicitanten wordt verwacht dat ze binnen het bestaande team zullen trachten mede gestalte te geven aan het Protestants Christelijk karakter van de school. Sollicitaties te richten aan de rector de heer drs. A. Davidse. De school ligt twee bushaltes vanal het Centraal Station. Drentsche C.B.T.B., Assen 1 Gevraagd aan onze Chr. huishoudscholen te: Beilen Smilde (gecomb. betrekking) huishoudvakken voor 25 a 9 lessen per week Koogeveen huishoudvakken volledig lesrooster Sollicitaties te zenden aan De Drentsche C.B.T.B. Postbus .165 te Assen DRINGEND HERHAALDE OPROEP ROTTERDAM A.W.F. Idenburgschool voor Chr. Mavo Korfmakersstraat 12 Rotterdam-3007 tel.370060. Gevraagd met ingang van 1 augustus a.s. of zo spoedig mogelijk daarna lerares/leraressen voor HANDELSKENNIS (±17 uur) BIOLOGIE 14 uur) NEDERLANDS Combinatie van vakken is gewenst. Van sollicitanten wordt verwacht dat zij het christelijk onderwijs uit overtuiging willen dienen. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de directeur A. van der Hoek, Balsernkruid 86, ftotterdam-3014, tel. 209158. HAARLEM EERSTE CHRISTELIJK LYCEUM Scholengemeenschap voor V.W.O.-H.A Met ingang van 1 augustus het vak 1976 V.O. zijn nog vakant voor aardrijkskunde 10 uur (desgewenst meer) Sollicitaties met opgave van godsdienst gaarne z.s.m. bij de rector, Drs. J.W. Bomhof, p/a Z. Emmakade 43, Haarlem, tel. 023-311651. MAARSSEN Dr. J. Th. de Vissermavo, Thorbeckelaan 6, tel. 03465-1584. Gevraagd per 1 augustus 1976 een DOCENT(E) en per 1 september 1976 DOCENTEN voor: HANDENARBEID 8uur TEKENEN 17 uur Sollicitanten die uit overtuiging het Chr. Onderwijs willen dienen kunnen hun sollicitaties richten aan D.A. Swank, Schokkingstraat 3, Maarssen, tel. 03465 - 1749. door Ton Hydra HILVERSUM Veel uit de historie vervaagt, maar de grote ontdekkingsreizen blijven tot de verbeelding spreken. Als recent bewijs mag gelden dat de Tros kort na de eerste vertoning opnieuw succes oogstte met de herhaling van de serie „Het geheim van de Nijl." Explorers, een internationale produktie waarvan de NCRV de eerste aflevering op het scherm brengt, zal dan ook zeker de liefhebbers van het avontuur op sleeptouw nemen. De Nederlandse titel luidt: „In het voetspoor der ontdekkers." Het zijn tien ontdekkers, die met elkaar vijf eeuwen omspannen. Zij komen in omgekeerde volgorde op de buis. Eerst de eigentijdse Roald Amundsen, die met zijn mannen in 1911 nog vóór Scott de Zuidpool be reikte. Daarna volgen wij Henri Mor ton Stanley op zijn tocht langs de Kongo; Charles Doughtly, die in zijn eentje door de Sahara ploeterde; Burke en Wills, die eerste blanken die Australië doorkruisten en Nely Kingsley, een Victoriaanse lady tus sen menseneters. Dan Jedediah Smith, als eerste blanke de VS van oost naar west bereizend; Alexander von Humbolt op wetenschappelijke expeditie in Venezuela; James Cook die grote delen van de Stille Oceaan in kaart bracht; Francis Pizarro, de Spanjaard wiens wrede bekerings drift de vernietiging van de Inca- cultuur tot gevolg had. En tenslotte Christoffel Columbus, die heel iets anders dan Amerika dacht te hebben ontdekt. Aan de co-produktie van BBC en Time-Life Films en de WDR in Keu len is drie jaar met grote zorg en op vele historische plekken gewerkt. Letterlijk in het voetspoor van de ontdekkers. Dit is een heel kostbare onderneming geworden, dat herha ling op deze schaal als gevolg van de economische crisis voorlopig tot de onmogelijkheden zal behoren. Geen speelfilm afgezien van het maken van speel films. Men wilde romantisering voor komen en uitsluitend de feiten laten spreken, zoals ze door de ontdekkers en hun metgezellen zijn vastgelegd. In een publicatie van de BBC staat dan ook dat nu eens niet acteurs de sterren zijn, maar scenarioschrijvers, cameramensen en regisseurs. Te recht, want het maken van gedrama tiseerde documentaires dwingt tot meer beperkingen en is dus moeilij ker dan het publiek te laten bespelen door acteurs en actrices die imposan te rollen vertolken. Des te opmerkelijk is het, dat de kijker, ondanks dit documentaire ka rakter. niet het gevoel krijgt dat hen uitsluitend een visualisering van his torisch materiaal wordt geboden. Weliswaar ligt het accent niet op de persoonstekening, maar toch raak je terdege betrokken bij de inspanning van deze mensen. In „De strijd om de Zuidpool" zetten prachtige opnamen die de krachttoer van Amundsen en zijn mannen, en ook van hun sledehonden, in beeld brengen. Kleur en licht zijn vaak op fascinerende wijze uitgebuit om een indruk te geven van de mensvijandi ge en tegelijk overrompeld schone natuur in dit deel van de wereld. Storend De eerste aflevering van The Explorers gaat over de ontdekkingsrei ziger Roald Amundsen, die in 1911 als eerste de Zuidpool bereikt. De Noor Per Thedor Haugen (zie foto) speelt zijn rol. Ergens schuilt echter een storende factor. Je voelt aanvankelijk wel de Onder leiding van Michael Latham is aanwezigheid ervan, zonder de oor zaak te kunnen aangeven. Vooral had ik gelezen dat de BBC de ge bruikte poolkleding had laten nama ken van materiaal uit die tijd. Toch ging ik Juist die uitrusting qua stof en kleur te modem vinden. Je ziet de mannen hoegenaamd geen bont dra gen en dat klopt niet met oude af beeldingen. Het is geen storend detail, al zal het ook de kijkers wel opvallen dat de aankleding van de film over Stanley (18 juni) authentieker lijkt. Dat men tot deze conclusie komt. kan overi gens mede veroorzaakt worden door herinneringen aan „Het geheim van de Nijl." Van beide produkties was namelijk Fred Burnley de regisseur. Het zal interessant zijn fragmenten van deze film eens naast elkaar te vertonen om de verschillen in opzet en uitwerking te kunnen vaststellen. Ook zonder dat zal de NCRV reeds aan het begin van deze serie bij veel kijkers belangstelling wekken voor de overige afleveringen. GEREF. KERKEN Beroepen te Leersum: drs. A. Boel houwer, aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Diemen/Wa- tergraafsmeer/Bijlmer: L. D. Th. Steenstra te Eerbeek (verb, ber te Soesterberg: J. G. Luinstra, kand. aldaar, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Aduard: drs. H. T. van Bochove te Delfzijl, die be dankte voor Oldekerk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Loppersum en Weste- remden: N. H. Gootjes, kand. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Bedankt voor Steenwijk: G. Mul te Dronten. Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN Op giro 148000 van Betaald Antwoord in Driebergen komen op dit mo ment talrijke „spijtgiften" bin nen afkomstig van personen die zo te kennen willen geven dat zij het niet eens zijn met het be sluit van de gereformeerde syno de de steun aan het fonds van het programma tot strijd tegen rassenwaan op te schorten. Penningmeester De Zeeuw van Betaald Antwoord ontving bij de eerste giro-overschrijvingen reeds 12.500, een bedrag dat hem verraste. In de Amsterdamse Kei- zersgrachtkerk heeft een geldac- tic voorlopig 5.000 opgebracht. De actie wordt morgen in de Pinksterdienst voortgezet. Het protestantse campuspasto raat van de TH Twente drukt in een open brief zijn teleurstel ling uit over het synode-besluit. Het campuspastoraat vindt de opschorting van de steun onbe grijpelijk. „Denkt de synode racisme te kunnen bestrijden door woor den alleen, terwijl ze de daden achterwege laat?" Het campus pastoraat vraagt de synode het besluit te herroepen. door Wim de Hair ROTTERDAM „Ik bedenk de teksten van mijn liedjes niet, ze worden me aangereikt. Door mensen, die ik spontaan ontmoet of waar ik gewoon naar kijk. Mensen die me een stukje van zichzelf aanbieden, zonder dat ze zich er van be wust zijn, dat dit juist de voe dingsbodem voor mijn liedjes is". Aan het woord Is Leonard Cohen, de Canadese dichter-zanger, die ln het kader van het Holland Festival deze week twee concerten in Amsterdam en Rotterdam gaf. Cohens culturele uitingen beperkten zich ln de begin periode van zijn carrière tot het schrijven van gedichten en boeken, met als rode draad de telkens opdui kende begrippen liefde, haat en rela ties. De poëet Cohen gaat nogal diep in zijn benadering van deze onder werpen, zover dat sommige critici hem verwijten dat hij zijn fans hyp notiseert en geen kans biedt zelf uit de „malaise" te komen. In 1967 verschijnt zijn eerste lang speelplaat, Songs of Leonard Cohen, gevolgd door Songs from a room. Songs of love and hate, New skin for an old ceremony en onlangs ook nog eens door een verzamelplaat van zijn grootste hits, waarvan Suzanne onge twijfeld de meest bekende is. Al deze muzikale produkten verschillen in houdelijk niet van zijn vroegere (ge schreven) werk. Een optreden van Leonard Cohen bijwonen betekent dat ook geconfronteerd worden met iemand die je door een zee van gevoe lens sleurt. Die het niet van zijn muzi kale capaciteiten moet hebben, maar op een vrij monotone manier de die pere gevoelens van liefde, haat en de menselijke omgang in het algemeen blootlegt. „De band die ik hierdoor met het publiek schep, is voor mij het belangrijkst. Ik zing over dingen die dicht bij de mensen staan. Die ze zelf ook kunnen hebben meegemaakt. Daarom begrijpen de mensen me, omdat ik een klankbord van hun door Jac Kort AMSTERDAM Ervan uit gaande dat het programma van de nieuwste Amerikaanse ka mermuziek dat donderdag in de kleine zaal van het Amster damse Concertgebouw werd ge speeld, representatief was voor het componeren in het derde kwart van deze eeuw in de Ver enigde Staten, lijkt het mij toe dat de Amerikaanse componis ten bepaald geen koplopers zijn. Het ensemble „Boston Musica Viva" speelde daar Consortium (1970) en Elixer (1974) van de thans 33-jarige Joseph Schwanter. Het eerste is een prettig stuk voor fluit, klarinet, viool, altviool en cello; het laatste voor de zelfde bezetting plus plano, geeft aan de fluit een solopartij. Bovendien moeten daar de overige spelers wat geluiden ontlokken aan halfgevulde wijnglazen en crotalen (kleine be-» kkentjes).Het merkwaardige van twee werkjes van John Cage (een voor piano en het andere voor ge noemde strijkers en blazers) was, dat ze gelijktijdig werden uitgevoerd zonder dat iemand daar last van had. Dan was er nog een stuk getiteld Interface no.2 (1975) van Arthur Cus ter (geb. 1927) voor dia-projectors, publiek en kamermuziek-ensemble. waarvoor het publiek vooraf een aan tal dia's had getekend waarop de spelers geacht werden te improvise ren. Een aardig spelletje, maar met een dubbele bodem, gezien het feit dat de cellist met zijn rug naar de vertoonde dia's zat te „improvise ren"! Maar goed, het gebeurde alle maal heel knap en geraffineerd onder leiding van Richard Pittman. Heel virtuoos en trefzeker was ook de zang van Elsa Charleston (sopraan) in eni ge liederen van John Huggles (geb. 1928) en Charles Ives (1874-1954). De ze laatste is waarschijnlijk de enige non-conformist en nieuwlichter ge weest die het tweehonderdjarige Amerika tot heden toe heeft voortge bracht. Vandaar dat zijn werk tijdens zijn leven nauwelijks is uitge voerd Leonard Cohen: ,,Ik ben een klankbord van gevoelens". gevoelens ben", legt Cohen uit Tijdens de concerten (met een op merkelijke duur van tweeëneenhalf uur) werd Leonard Cohen bijgestaan door zijn nieuwe begeleidingsgroep, bestaande uit John Miller (bas), Fred Thaler (toetseninstrumenten), Sid McGlnnis (gitaar), Luther Rix (drums) en een door Cheryl Barnes en Laura Branigan gevormd ach tergrondkoortje. Zoals gebruikelijk opende Cohen met Bird on the wire, zijn lievelingslied, gevolgd door So long Marianne. Sober gebracht, zon der franje en met een duidelijk op de achtergrond blijvende begeleiding. Omdat Cohen drommels goed ln de gaten had dat het, gezien de nogal indringende aard van zijn nummers, niet mogelijk zou zijn een lange tijd te blijven boeien, liet hij daarna wat meer ruimte open voor de verrichtin gen van zijn groep. Een terechte in greep, hoewel het koortje vooral voor de pauze wat te schel overkwam ver geleken bij Cohens sobere stemge luid. Bepaalde ogenblikken van ver veling waren desondanks niet te ver mijden. Wisselwerking Het eerste gedeelte van het optreden werd volgemaakt met wat oudere nummers als That's no way to say goodbye, het in een moderner Jasje gestoken Diamonds In the mine en het nieuwe Store Room. Na de rust kwam Cohen alleen terug, zichzelf begeleidend op akoestische gitaar tij dens Avalanche, het aan de overle den zangeres Janis Joplin opgedra gen Chelsea Hotel en Nancy. Onge twijfeld het sterkste gedeelte van het concert en het meest indringende. In schijnbare tegenstelling tot de zwaarmoedigheid die de sfeer ln de zaal tot dan toe had gekenmerkt, kwam het moment dat Cohen, nadat zijn groep zich weer bij hem had gevoegd, vaart ln zijn optreden ging zetten. „Ik zag dat het publiek daar behoefte aan had. Op zo'n moment treedt er een soort wisselwerking op. Op dit soort publiek heb Ik echt Jarenlang gewacht", zegt Leonard Cohen na het concert. Een concert dat op bijna gospelachtige manier (het leek wel of er een nieuwe Billy Graham op het podium stond) werd afgesloten met Do I have to dance all night. Cohen werd daarna tot driemaal toe terug geroepen, iets waar hij zichtbaar van genoot. Zo zeer zelfs dat hij de Ameri kaanse traditional You are my sunshine ten gehore bracht. Leonard Cohen had daarmee zijn taak volbracht. En hoe het effect van zijn boodschap ook uitvalt (hypnotise rend of niet), Cohen heeft een per soonlijkheid, die hartverwarmender en eerlijker is dan die, waarmee de meesto popbekendheden over onze aardbol lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9