Syrische leger rukt izotider moeite op Syrië verspeelt rol van Arabisch leider op het Libanees slagveld Communisten Rome en Parijs zijn het in grote lijnen eens Spionnen krijgen in Bondsrepubliek gevangenisstraf Thaise rijkaard lost liefdesprobleem op Giscard nodigt premier uit voor onderonsje 7 Links Libanon wil vredesbesprekingen [Szich tegen dagvaarding Australische havens weer geopend voor atoomschepen uit VS £iEx-Lockheedmensen verzetten sr atoom-paraplu van VS vertrouwen Ondanks nuances: Filippijns vliegtuig stort neer: 43 aoaen element van defensieve paraatheid te in Duitsland bijeen ZATERDAG 5 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 BEIROET (AP, UPI, Reuter) Syrische troepen hebben gisteren de door Palestijnen en linkse jbanezen bezette top van de berg Libanon veroverd zonder een schot te lossen. Jerder hadden de Syriërs de linkse [ewapende eenheden een ultimatum jesteld. waarin zij dreigden de pas- i van de berg en het overige gebied de Bekaa-vallei met geweld te reroveren als de Palestijnen en moslems zich niet vrijwillig [ouden terugtrekken. Waarnemers in e Libanese hoofdstad zeiden, dat dit meest eenvoudige buitenlandse invasie in de geschiedenis was. „De feyriërs hoeven alleen het gerucht te verspreiden, dat zij in aantocht zijn en de weg wordt voor hun vrij ge naakt." Met de nieuwe troepenbewegingen „wamen de Syrische soldaten op een afstand van zes kilometer van de Libanese dorpen Aintoura en Metein, waar er nog fel tussen christenen en noslems zou worden gevochten. Ondertussen hebben Palestijnen en linkse Libanezen een kordon rond het gebouw van het radio-station in Beiroet getrokken. Palestijnen zei den gisteravond dat de confrontatie met Syrië „het moment van explo sie" bereikt had. De commandant van het linkse Libanese Arabische leger heeft een beroep op Syrië. Libië en Algerije gedaan om militaire dele gaties naar Beiroet te sturen voor vredesbesprekingen. Jordaanse troepen Volgens het linkse radiostation in Beiroet zouden nu ook Jordaanse troepen zich op Libanees grondge bied bevinden. Verder meldde het radiostation, dat Franse vlooteenhe- den zich binnen de Libanese territori ale wateren ophielden en zich voor kar medewerkers zullen zich verzetten tegen de dagvaardingen waarin zij opdracht krijgen verklaringen af te leggen over de betalingen van Jari| g li CANBERRA (UPI) De regering t d« van Australië heeft het verbod op Jooi het aandoen van Australische ha- I uui vens door schepen die door middel )liek van atoomkracht worden aangedre- juni ven, opgeheven, zo heeft premier een Malcolm Fraser gisteren bekendge- Juni maakt. Het verbod was ingesteld n tal door ex-premier Gough Withlam en erle- het was van kracht voor de duur van D de ambtstermijn van diens socialis tische kabinet van december 1972 tot november 1975. Frasers bekendmaking over de op- het heffing van het verbod volgt op de 5 in rede die hij dinsdag hield over bul tenlandse zaken. Daarin gaf hij 'and krachtige steun aan de aanwezig- >sta- held van de Amerikaanse marine in £uy- net gebied van de Indische Oceaan. i'IT De premier zei dat als het verbod f>oe- was gehandhaafd, Australië een on- st* Mrouwbare bondgenoot van het ANZUS-pact zou zijn geworden. Het ANZUS-pact is een verdrag tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten voor de gezamenlijke defensie ter handhaving van de vre- van de en veiligheid in dit gebied. 'dag r te Premier Fraser wees erop dat het ond Amerikaanse Congres in december ter 1974 wettelijke maatregelen had ge- be- nomen krachtens welke de Verenig- iser- de Staten alle verantwoordelijkheid het op zich hebben genomen voor nucle- tten aire schade die het gevolg zou kun- van nen zijn van gebreken aan een reac- ult- tor op een Amerikaans oorlogsschip, Voorts worden in Australische ha- cinij vens waar, Amerikaanse atoomsche- dra- pen afmeren, alle mogelijke veilig- jpe- heids- en voorzorgsmaatregelen ge loor nomen, aldus Fraser. een tan- tva- De wekelijkse beschouwing van 'terl ^*c'or Zorza hopen wij dinsdag erJ te publiceren. vergadering van Arabische ministers van buitenlandse zaken geschaard. Deze vijf staten zijn Irak, Egypte, een landing gereed hielden. Dit be richt werd gisteren in harde bewoor dingen door het Franse ministerie van defensie tegengesproken. Vol gens westerse diplomaten in Beiroet zou de SowjetrUnie 15 oorlogssche pen aan haar vloot in de Middel landse Zee hebben toegevoegd. Syrië en de Sowjet-Unie hebben gisteren aan het einde van het bezoek van de Russische premier Kosygin her haald, dat de beide landen zich zullen blijven inspannen voor een „beëindi ging van het bloedvergieten, een te rugkeer naar veiligheid en vrede in Libanon en een gewaarborgde een heid van zijn grondgebied, onafhan kelijkheid en souvereiniteit." Ondertussen blijven de protesten te gen de Syrische interventie in Liba non voortduren. In New Delhi heb ben Arabische studenten de Syrische '""3 Tl Till ij ambassade bezet. Irak heeft zich in- een „agressieve, gevaarlijk en onwet tige" actie genoemd. Van de twintig lidstaten van de Arabische Liga heb- vaa ben zich nu vijf landen achter de .JiH LOS ANGELES. TOKIO (Reuter. Lockheed aan Japanse functiona- oproep van de PLO voor een spoed- FJie j lforrroHonnrr vort Avontcono minietore AP). Drie voormalige Lockheed- rissen. De drie zijn de vroegere Lockheed- vice-president Karl Kotchian, hoofd marketing Elliott en John Clutter, Marokko en de beide Jemens. voormalig directeur van de - Lockheed-vestigingen in het oosten „T.,. - van de Verenigde Staten. De rechter Witboek Van defensie in Los Angeles heeft verklaard de drie geen uitstel te geven. De dag- Tnnnn hliift nn vaardingen werden vorige week uit- OHyali Ulljll» up gebracht nadat de Japanse premier Takeo Miki de Amerikaanse rege ring om hulp'had gevraagd bij het onderzoek naar het steekpennin genschandaal van Lockheed. Vol gens de rechter hebben de Japanse aanklagers meer dan 500 vragen voorbereid. De resultaten van de ver horen zullen verzegeld naar Japan gestuurd worden. In Tokio is de invloedrijke zaken man Yoshio Kodama, de sleutelfi guur in het Japanse Lockheed- schandaal, gisteren opnieuw in staat van beschuldiging gesteld. Hij wordt er van beschuldigd ongeveer 1,2 mil joen gulden te hebben ontvangen van de Lockheed-man Clutter. Het is niet de eerste aanklacht tegen Koda ma. Op tien mei werd hij officieel aangeklaagd voor het ontvangen van smeergelden voor een totale waarde van bijna 3,7 miljoen gulden, weer van Clutter, en wel in mei en juni 1973. Op 18 maart werd hij be schuldigd van belastingontduiking. Het zou daarbij gaan om een bedrag van ruim 12 miljoen gulden. Gaullisten niet eens met Franse president PARIJS (UPI). De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft gisteren premier Jaques Chirac bij zich ontboden voor een zeer ongebruikelijke weekeindbespreking waar met name zal worden gesproken over de vertroebelde relaties tussen de presi dent en de Gaullistische Partij waarvan Chirac de politieke leider is. TOKIO Japan blijft vertrouwen op de Amerikaanse atoomparaplu, lie ver dan een eigen atoomwapen te ontwikkelen en ondanks het feit dat Noordoost-Azië door militaire span ning wordt beheerst. Dit staat in een witboek over de defensie van de Japanse regering, waaraan het kabinet gisteren zijn goedkeuring hechtte. In het witboek staat dat de spannin gen in Noordoost-Azië dit deel van de wereld één van hun grootste vredesri- sico's bezorgen en dat de pogingen van de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie te komen tot ontspanning, niet het wederzijdse wantrouwen ver mogen te verbergen dat zij jegens elkaar koesteren. Enrico Berlinguer en zijn Franse collega Georges Marchais PARIJS (UPI, Reuter) Hoewel de leiders van de Franse en de Italiaanse communistische partij verzekerd hebben dat zij nauw zullen samenwerken bij het streven naar de vestiging van het socialisme in Europa, vertonen zij aanzienlijke verschillen in opvatting over het binnenlandse en het buitenlandse beleid. Op een massabijeenkomst van de tieke en sociale stelsel te ontwik- Franse communistische partij op de kelen. Oude Vleesmarkt van La Villette, een n noordoostelijke voorstad van Parijs, Jt> CSC n U lal ging wees Enrico Berlinguer het Sowjet- Terwijl Berlinguer zijn bekende regime af als model voor het socialis- standpunt herhaalde dat Italië bin- me De Italiaanse communistische nen de NAVO moet blijven, beschul- leider verklaarde dat de systemen die digde Marchais de Verenigde Staten m Oost-Europa uit de Sowjet- van inmenging in de Franse binnen- Revolutie zijn ontstaan, „hoewel zij landse aangelegenheden. Hij verweet grote en positieve prestaties leveren, president Giscard d'Estaihg, dat hij aspecten vertonen die wij met kritiek Frankrijk weer binnen de „oorlogs- gadeslaan en die, hoe dan ook, niet achtige structuur" van de navo heeft kunnen worden_toegepast in landen teruggebracht. Ten aanzien van het De mannen zullen zich zondag en maandag terugtrekken in het mid deleeuwse kasteel van Bresangon, een vakantieresidentie van de presi dent dat eigendom is van de staat en een prachtig uitzicht biedt over de Middellandse Zee. De Franse persmedia en de parle mentaire fracties werpen zich intus sen gretig op de vermeende moeilijk heden. Gespeculeerd wordt over her vormingen in het kabinet en zelfs het aftreden van premier Chirac. De spanningen tussen de president en de Gaullistische Partij kwamen donderdag aan de oppervlakte toen vanuit de Gaullistische hoek felle kri tiek werd geleverd op de manier waarop de president de Franse strijdkrachten geleidelijk aan weer in het NAVO-bondgenootschap had ge manipuleerd en op de voorrang die hij zou verlenen aan de opbouw van de conventionele strijdmacht die ten koste zou gaan van Frankrijks nucle aire capaciteiten. Afhankelijk Prominente Gaullisten zoals ex- premier Michel Debré en Chiracs voorganger Pierre Messmer beschul digen Giscard d'Estaing er openlijk van dat hij Frankrijk in toenemende mate afhankelijk maakt van de Ver enigde Staten waarmee hij het stre ven naar internationale onafhanke lijkheid van Frankrijks „grootste" president Charles de Gaulle opzij zet. Ook Giscards plannen voor de Invoe ring van een vermogenswinst belasting valt bij de Gaullisten in het verkeerde keelgat. Zij stellen dat niet de geldkoningen maar de gemiddelde Fransman er de dupe van gaat worden. In de kranten wordt gesuggereerd dat Chirac weinig moeite heeft ge daan om de gemoederen in zijn partij wat te temperen en zijn president hoe dan ook te steunen. Giscard zit nog immer met de erfenis dat de Gaullis ten in hem de zondebok zien die aan de basis stond van het dramatische terugtreden van Charles de Gaulle in 1969. De Gaullisten steunden de hui dige president na de verkiezingen van 1974 alleen maar omdat het alter natief, de socialist Mitterand met zijn duidelijke sympathlën voor het com munistische blok in Frankrijk, hen nog minder aanstond. KOBLENZ (DPA) In Koblenz zijn gisteren drie vrouwen op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland tot gevangenis straffen variërend van een tot drie jaar veroordeeld. als het onze". Zijn Franse collega, Georges Marchais. onthield zich van kritiek op de Sowjet-Unie. Wel verze kerde hij het recht van Frankrijk te zullen verdedigen om zijn eigen poli- binnenlandse beleid zei Berlinguer, dat zijn partij een samengaan met de partijen die nu aan de macht zijn wenst, om gezamenlijk Italië uit de politieke en economische crisis te ha len. Marchais riep zijn landgenoten op tot steun aan zijn partij, waarbij ulugiauou XICIIIIUL Ki^ino-pr PU Vfirstpr duidelijk maakte dat de Franse tegen Ernst was wegens een ernstige IVlbMIlger en V ur&ier communisten Streven naar een rege- zl(?kU; van hem eerd6er van het proc*s tegen de drie vrouwen losgekoppeld. De drie verdachten waren de 61- jarige Charlotte Mossier, de 67-jarige Alberta Stein en de 22-jarige Helma Wadder. De laatste twee werd verwe ten dat zij geheim materiaal van de Westduitse strijdkrachten en het mi nisterie van defensie, waar zij werkten hadden verstrekt aan de journalist Helmut Emst. Het proces Over de Japanse defensiemacht wordt gezegd dat zij er niet in de eerste plaats is om weerstand te kun nen bieden aan een bepaalde, onmid- a a a c\ i j dellijke dreiging, maar meer om een AGANA, Guam (Reuter. UPI) Een demonstreren, vliegtuigongeluk op het eiland Gu am in de Stille Oceaan heeft aan 43 inzittenden het leven gekost. Ook de chauffeur van een vrachtwagen die op het vliegveld reed kwam om. De Lockheed Electra van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij Air Manilla stortte kort na het opstijgen neer en vloog onmiddellijk in brand. Het toestel zou Filippijnse contract arbeiders van Guam terugbrengen naar hun land. VANCOUVER (UPI) Cuba gaat met de hulp van de Sowjet-Unie zijn eerste kerncentrale bouwen. Dit heeft de Cubaanse minister van bouw bekendgemaakt op een persconferentie tijdens de Habitat- conferentie van de Verenigde Naties. Vice-minister van defensie Takoeya Koebo zei in een toelichting bij het witboek dat het Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag de hoeksteen van de veiligheid van Ja pan blijft. Een gewapend conflict op grote schaal in Noordoost-Azië wordt vol gens hem voorkomen door de „stille verstandhouding" tussen de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie en China, .waarvoor het gebied van vitaal stra tegisch belang is. Koebo zei dat Ja pan het met de Amerikaanse minis ter van defensie Donald Rumsfeld eens was, dat de Verenigde Staten hun marinecapaciteit in Noordoost- Azië moeten verbeteren om met de SowjetrUnie gelijk op te komen. KAAPSTAD (Reuter) Premier John Vorster van Zuid-Afika zal later deze maand in West-Duitsland be sprekingen voeren met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger. Dit is vrijdag in Kaapstad meegedeeld door de Zuid- afrikaanse minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller. De bijeen komst vindt waarschijnlijk plaats op 23 en 24 juni. (ADVERTENTIE) 26.000 doden en 60.000 gewonden sinds april 1975 Help in deze vreselijke nood U kunt iets doen: geef! Het Medisch Komitee Palestina zond in maart 2 ambulances dankzij u HELP LIBANON Giro 3168300 ^Medisch Komitee Palestina Utrecht ring, alleen bestaande uit hen zelf en hun socialistische en links radicale bondgenoten. De twee communis tische leiders verklaarden wel geza menlijk te zullen ijveren voor de ver vanging van de huidige conservatie ve regimes in hun landen door een socialistisch bestel. Charlotte Mossier zou het genoemde materiaal hebben helpen overbren gen naar Oost-Berlijn. Ernst werd op 12 februari 1974 gear resteerd. Volgens de tenlastelegging stond hij sinds 1960 in dienst van het BANGKOK (AP) Een jeugdige Thailandse miljonair heeft een brandend probleem opgelost door met twee meisjes tegelijk te trouwen; dat mag daar ondertussen volgens de wet. Hij was gek op zowel de 18-jarige Oepranie Intarasompote en de 24-jarige Soekarnda Tipvimol en daarom besloot Amand Tasanapinjo met beide de huwelijksboot in te gaan. De dames hadden daar geen bezwaar tegen. Het huwelijk voltrok zich donderdag in de provincie Karnchanaboeri in aanwezigheid van 1.000 gasten. „Ik geloof", zei de bruidegom na afloop, „dat ik thans het conflict over mij tussen de beide meisjes op goede wijze heb opgelost. Met hen allebei trouwen en met z'n drieën naar bed. Ik vind dit een zeer eerlijke oplossing voor beiden." De dames kirden instemmend. oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid. 'Gisteren verklaarde de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer, in zijn jaarlijks rap port over de veiligheid van West- Dultsland, dat dit land nog steeds een speciaal doel vormt voor spiona ge activiteiten van de kant van de Oosteuropese landen. Tot de meest actieve landen op dit gebied zou Oost-Duitsland behoren Geoefend Volgens Maihofer heeft de DDR vele zeer geoefende specialisten als spion naar de Bondsrepubliek gezonden. Vroeger kwamen zij als vluchteling, maar na de bouw van de „muur" in Berlijn en de andere versperringen aan de Oostduitse kant van de grens melden zij zich als legale immigran ten. Volgens de minister toonde de ontmaskering van Guenter Guillau- me, een naaste medewerker van de toenmalige bondskanselier Willy Brandt, in 1974 aan hoe groot de spionagedreiging uit het oosten is. Maihofer deed een beroep op de ge heime agenten om zich bij de Westduitse veiligheidsdienst te mel den. Hij zei dat vorig jaar in de Bondsrepubliek 33 mensen wegens spionage waren veroordeeld, onder wie 23 mensen die voor de DDR werkten, acht voor de Sowjet-Unie, een voor Tsjechoslowakije en een voor Noord-Korea. Over het aantal mensen dat in West-Duitsland spio neert gaf de minister geen schatting. Volgens functionarissen van de vei ligheidsdienst zouden het er onge veer 11.000 zijn. ^"door James Dorsey een arin ipel eel- arts leu- ser, uw. met ma- atie •ote en de ?ke- kte Het is nog maar kort geleden, dat Syrië een onbetwist leider van de Arabische wereld leek te worden. Maar hoe meer Syrië bij de Libanese burgeroorlog betrokken raakt, hoe meer de lof op het Syrische beleid plaats maakt voor felle en verbitterde kritiek. Met groot succes wist president As sad van Syrië het tweede Sinai- akkoord tussen Egypte en Israël te verwerpen en president Sadat van Egypte van verraad aan de Arabische zaak in het algemeen en van de Pa lestijnse vrijheidsstrijd in het bijzon der te beschuldigen. Nu moet hij zelf dergelijke beschuldi gingen incasseren. Het hernieuwde militaire ingrijpen van Syrië in Liba non heeft het Syrische prestige op nieuw weinig goed gedaan. Protesterende Arabische en Pales tijnse studenten gingen de ambassa des van Syrië in Arabische hoofdste den als Cairo en Rabat bezetten. Zelfs in Moskou gingen de Arabische studenten de straat op om hun eis van terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon kracht bij te zetten. In Libanon zelf is de moslem- se gemeenschap een algemene sta king begonnen uit protest tegen het Syrische Ingrijpen. Vruchten In het begin leek Assads diplomatie vruchten af te werpen. Tot groot on genoegen van de Egyptische presi dent Sadat kreeg Assad lof uit de gehele Arabische wereld toege zwaaid. De banden tussen Syrië en de grote geldschieters van de Arabische wereld. Koeweit en Saoedi-Arabië, werden nauwer aangehaald. Egypte's belangrijkste crediteuren gingen ook Syrië financieel steunen. De plannen voor een federatie tussen Syrië en het Hasjemitische koninkrijk van Hoes sein bereikten een vergevorderd sta dium. In het westen begon men te begrijpen, dat men Hafez al Assad niet mocht onderschatten. Maar toen in toenemende mate dui delijk werd, dat de Syrische bemid deling in Libanon op een mislukking uitliep, meenden de verschillende el kaar bestrijdende kampen in de Ara bische wereld, dat de tijd rijp was om Syrië naar hun kant over te halen. De conservatieve Arabische oliestaten met Koeweit en Saoedi-Arabië voor op probeerden een verzoening tussen Egypte en Syrië tot stand te brengen. Sinds enige tijd pendelen de pre miers van Koeweit en Saoedi-Arabië tussen de Egyptische en Syrische hoofdsteden. Hun pogingen onder vonden verleden week een zware te rugslag toen Syrië een bijeenkomst van de premiers van Koeweit, Saoe di-Arabië. Egypte en Syrië op het laatste moment afzegde. Deze vergadering had als voorberei ding voor een topconferentie tussen president Sadat en president Assad moeten dienen. Aangenomen wordt, dat Assad tot afzeggen gedwongen werd door binnenlands verzet, met name in de gelederen van het Sy rische leger en de regerende Baath- partij. Dit verzet is enerzijds te wijten aan de mislukking van de Syrische be middeling in Libanon. Maar ander zijds vormt de betrokkenheid van Syrië bij de Libanese oorlog een zwa re belasting in een periode van econo mische teruggang in Syrië. Naar schatting moet Syrië maandelijks 75 miljoen gulden besteden aan voorzie ningen voor zijn strijdkrachten in Libanon. Terwijl de conservatieve Arabische staten een greep op Syrië willen krij gen, proberen Libië en Algerije de aarts-rivalen Syrië en Irak met elkaar te verzoenen. Premier Jalloed van Libië speelt in deze zaak een be langrijke rol. Tijdens een pendeldienst tussen Da- maskus, Bagdad en Beiroet beloofde hij de Syriërs ruime financiële steun en de heropening van de oliepijplijn vanuit Irak dwars door Syrië heen de sluiting van deze pijplijn kost Sy rië jaarlijks ongeveer 750 miljoen gul den en heeft Syrië gedwongen om haar begroting met een derde in te krimpen in ruil voor het afwijzen van een verzoening met Egypte, het verwerpen van een vredesregeling met Israël en het intrekken van de Syrische steun aan de maronitische christenen in Libanon. Bovendien deelde Jalloed de Syriërs mee, dat wanneer Syrië zich bij een radikaal Arabisch Afwijzingsfront (Irak, Libië, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habasj, het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina-Algemeen Commando van Achmed Jibrii en het linkse Libanese front onder lei- President Sadat van Egypte ding van Kamal Joemblat), Irak zijn luchtmacht en driehonderdduizend soldaten in de strijd zou werpen in het geval van een eventuele Israë lische aanval. De prijs die Syrië hiervoor zou moe ten betalen was het afleggen van een verklaring waarin erkend wordt, dat verzoening tussen de Syrische en Iraakse vleugels van de Baath-partij (sinds het eind van de jaren zestig zijn de betrekkingen tussen de beide vleugels alleen maar verslechterd) van het grootste belang is. Sowjet-Unie Volgens waarnemers had president Assad al in de tweede helft van mei over het aanbod van de radikale Premier Jalloed van Libië Arabische staten moeten besluiten. Maar de Syrische president heeft op dit ogenblik alleen maar baat bij het winnen van tijd. Deze week was de Russische pre mier, Alexei Kosygin, op bezoek in Bagdad en Damaskus. Veel zou van zijn besprekingen met de Iraakse en Syrische leiders kunnen afhangen. Vast staat wel. dat de Sowjet-Unie enerzijds een toenadering tussen Egypte, dat een pro-Amerikaanse koers is gaan varen, en Syrië zal willen voorkomen, maar anderzijds in een uiteindelijke regeling van het conflict in het Midden-Oosten geïn teresseerd is. Hieruit blijkt ook de moeilijke positie, waarin de Sowjet- diplomatie in het Midden-Oosten zich bevindt. Maar dit is niet de enige moeilijk heid waarmee de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten te kampen heeft. Er zijn aanwijzingen voor een groeiende kloof tussen Moskou en Damaskus. Waarnemers hechten grote beteke nis aan het feit dat de hernieuwde Syrische interventie in Libanon aan de vooravond van het bezoek van de Russiche premier aan Damaskus plaatsvond. Ondertussen menen westerse krin gen in de Russische hoofdstad een zekere kritiek op het Syrische optre den in Libanon te bespeuren. Zo zou er nu in de Russische pers de nadruk op het feit worden gelegd, dat de onafhankelijkheid van Libanon ge waarborgd moet worden en dat de Libanezen uiteindelijk hun eigen problemen zullen moeten oplossen. Bovendien werd Kosygin in een moeilijk parket gebracht, toen de leider van de Russische bondgeno ten in Libanon. Kamal Joemblat, vlak na zijn aankomst in Damaskus een beroep op hem deed. om bij Syrië op terugtrekking van zijn troe pen aan te dringen. Vredesconferentie Gesteld kan worden, dat Syrië op lange termijn meer baat bij een ver zoening met Egypte heeft dan bij een aansluiting bij het Arabisch Af wijzingsfront. In feite hebben zowel de Syriërs als de Egyptenaren er belang bij om de Palestijnen binnen de perken te houden. Een Egyptisch- Syrische verzoening zou ook een eind maken aan de felle propaganda oorlog tussen de beide landen Bovendien zijn zowel Syrië als Egyp te in de bijeenroeping van de vredes conferentie van Genève over het Midden-Oosten geïnteresseerd. Bei de landen hebben resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aanvaard. Deze uit 1967 daterende resolutie roept op tot terugtrekking van alle Israëlische troepen uit de in de Zes Daagse-oorlog veroverde gebieden. Bovendien garandeert de resolutie de veiligheid van alle staten in het Midden-Oosten, met inbegrip van Is raël, binnen erkende grenzen. Wanneer de zinsnede over de Pales tijnen in resolutie 242 veranderd wordt en het Palestijnse probleem niet meer als een humanitair maar als een politiek probleem wordt ge zien, zijn er wat Egypte en Syrië betreft geen hindemissen meer op de weg naar de conferentie van Genève. Op dit ogenblik is er geen enkel voor de hand liggende reden waarom Sy rië opeens resolutie 242 zou gaan verwerpen door zich bij het Ara bische Afwijzingsfront aan te slui ten. Desondanks hult Syrië zich mo menteel in stilzwijgen. De huidige Syrische inval in Libanon en de Sy rische verlenging van het mandaat van de Verenigde Naties op de hoogvlakte van Golan kunnen ech ter aanwijzingen zijn bij welk kamp in de Arabische wereld Syrië zich uiteindelijk zal aansluiten. (Dit is het tweede en laatste artikel over de gevolgen van de Libanese burgeroorlog voor Syrië, het vorige plaatsten wij gisteren.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7