Sociale verzekeringen moeten op de helling Conflict dreigt over leerplancommissies PHILIPS Sociale Verzekeringsbank bestaat 75 jaar Griekenland nu al stampvol Zwart Afrika boos op Frankrijk wegens order Vliegende bom in Warnsveld We batterijen koopt, wil van één ding beslist zeker zijn: dat ze lang mee gaan. Bij Philips batterijen is die zekerheid ingebouwd, ze weten niet van ophouden. Consumentenbond verwacht moeilijkheden Staatssecretaris: al moeilijk zijn leert Dammers rilogie Inpassing in nieuw bureau? I'OENSDAG 2 JUNI 1976 TROUW/KWARTET 9 Van een verslaggever WARNSVELD In Warnsveld is een vliegende bom van het type V-l gevonden. Het projec tiel moet omstreeks kerst 1944 zijn afgevuurd vanaf een lan- ceerinrichting In Harfsen, en was bestemd voor het havenge bied van Antwerpen, dat toen al was bevrijd. De bom sloeg in Warsveld in de grond, zonder te ontploffen. De landbouwer die het projec tiel bij de politie meldde, ver klaarde er laconiek bij dat hij al meer dan dertig jaar op de hoogte was van de aanwezig heid van de explosieve lading in zijn land. Hij was zelfs eens met zijn ploeg over tyet projec tiel heengeschampt. Uiteinde lijk vond de man dat hij het toch eens moest melden. De explosievenopruimings dienst uit Culemborg is giste ren in de weer geweest om de bom onschadelijk te maken, maar eenvoudig was dat niet. Men had veel last van grondwa ter. De V-l ligt op enkele me ters van de weg Zutphen- Winterswijk en met de neus onder het langs de weg lopende fietspad. In verband met het ontploffingsgevaar is de weg over een afstand van achthon derd meter gesloten voor alle verkeer. Gistermiddag kon een van de ontstekers onschadelijk worden gemaakt. Maar er moe ten meer ontstekers in het acht meter lange projectiel zitten. Gisteren werd verwacht dat de bom vandaag geheel onschade lijk kon worden gemaakt. Alle bewoners in een straal van vier honderd meter zullen op het tijdstip van de demontage hun huizen moeten verlaten. ADVERTENTIE Philips batterijen die gaan lang mee* an onze sociaal-economische ïdactie MSTERDAM Het staat oor staatssecretaris Mertens ast dat er niet langer kan wor- en gewacht met het op de hel- ng zetten van het stelsel van te sociale verzekeringen. „Hoe moeilijk het in de praktijk ook mag zijn. Het wordt nu toch tijd, dat r enige beweging komt in deze mate- ie", aldus de staatssecretaris in een ibiieumrede ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Sociale Ver- tkeringsbank in Amsterdam. Na- lens koningin Juliana, die de jubi- umbijeenkomst bijwoonde, reikte t staatssecretaris aan negen mede erkers van de bank een koninklijke iderscheiding uit. et was gisteren 75 jaar geleden, dat Ongevallenwet 1901 als eerste van Nederlandse sociale vereekerings- etten in werking trad. De wet werd tgevoerd door de Rijksverzeke- ügsbank, de voorloper van de So- ile Verzekeringsbank. Momenteel et de Sociale Verzekeringsbank onderdelen samenwerkend met de iden van Arbeid toe op de uit ering van de AOW, AWW en de gemene kinderbijslagwet. De uitke- igen krachtens deze volksverzeke- fw"ers,gSca 170000 weduwen°en Kon'n«'n J"'iana woonde gisteren dc jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan im 1,7 miljoen kinderbijslaggerech- ^an de Sociale Verzekeringsbank bij. Van links naar rechts: burgemeester Samkalden van Amsterdam, den koningin Juliana en de heren Dubois, Kok (FNV), Van Veen (VNO) en Goedhart. Van een verslaggever AMSTERDAM De vakanties in Griekenland zullen dit seizoen niet zo gladjes verlopen. De Consumenten bond vreest dat er de nodige moeilijkheden zullen ont staan. De belangstelling voor Griekenland is momenteel zó groot dat verwacht mag worden dat de populaire be stemmingen, en de plaatsjes daar dichtbij, stampvol zitten. Daarom raadt de Consumentenbond de mensen die individueel naar Griekenland willen trekken aan, vooraf de nodige reserveringen te doen voor zover dat nog mogelijk is Medewerkers van de Consumentenbond heb ben in Athene geconstateerd dat er nu al problemen zijn door gebrek aan hotels. De Griekse nationale organisatie voor toerisme heeft de bul blijkbaar ook zien aankomen, want in de havens van Rhodos en Kreta zullen hotelschepen komen te liggen om het aanbod van hotelkamers een beetje aan te passen aan de overweldigende vraag. Bij grens vragen De bond raadt Individuele reizigers aan bij de grenspos ten te informeren waar hotelruimte te vinden is. De Consumentenbond meent dat de kans dat alles vol zit, erg groot is op Rhodos, rondom Athene, op Kreta, op Korfoe en op enkele kleinere eilanden. In andere gebie den van Griekenland zal het wellicht nog lukken. Voor reizigers die geboekt hebben via een reisorganisa tor zijn de zorgen ook niet geheel geweken. De Consu mentenbond is er niet van overtuigd dat alles goed gaat. Elk jaar wordt er in de hotelwereld te veel geboekt. Dat kan men doen doordat er elk Jaar wel mensen zfjn die niet komen opdagen. Dat zou dit jaar wel eens fout kunnen gaan. De Consumentenbond vreest dat er hote liers zijn die te gretig contracten met buitenlandse reisorganisatoren hebben afgesloten en dat er daardoor te veel dubbele boekingen hebben plaatsgehad. Ook de Griekse nationale organisatie voor het toerisme lijkt daar niet erg gerust op te zijn. Onlangs werd namelijk een regeling van kracht, waarbij alle hoteliers hun lijsten met contracten op tafel moesten leggen. Blijken er meer bedden te zijn verkocht dan in het hotel aanwezig zijn, dan draait de hotelier op voor de gevolgen. Maar of er werkelijk te roekeloos contracten zijn afgeslo ten zal natuurlijk pas deze zomer blijken, aldus de Consumentenbond. PARIJS (AFP, DPA) Verscheidene Afrikaanse landen hebben bijzonder boos gereageerd op de aankondiging dat Zuid-Afrika een order voor twee kerncentrales in Frankrijk heeft geplaatst. PTT heeft ter gelegenheid van het jarig bestaan van de sociale verze- ringswetgeving in Nederland een zondere postzegel uitgegeven in de ie zomerzegels 1976. De Sociale rzekeringsbank zelf gaf gisteren de ichure „75 jaar sociale verzeke- g" uit. In deze brochure bepleiten >f. dr. C. Goedhart. VNO-voorzitter C. van Veen en FNV-voorzitter W. k een aantal wijzigingen in het lsel van de sociale verzekeringen. ADVERTENTIE r overal in de boekhandel verkrijgbaar: Romijr» grote roman-trilogie over een stuk jeugdleven uit «ger tifd Een boek van karakter, boeiend en met vaardigheid geschreven De delen De •ond. Het wonder de' laren en Het leven is W m een band De strijd van Geen Dammers en Hielde voor het „onbereikbare" meisje Noorije de biedt geen goedkope oplossingen, maar n duidelijk de uitweg uit de problemen waarvan leven vol is 544 biadti|den. I 24.50 Her Keuning Boeken - VVageningen In zijn jubileumrede vroeg staatsse cretaris Mertens (sociale zaken) zich af of er niet moet worden gestreefd naar een samenbundeling van de ar beidsongeschiktheidsverzekeringen, de werkloosheidswetten, de pensi oenverzekering en de arbeidsbemid deling. Bij het opzetten van een een voudiger en doelmatiger verzeke ringsstelsel zal dan voorop moeten staan het zo goed mogelijk weer te rugbrengen tot het arbeidsproces van hen, <}ie door welke oorzaak ook zonder werk zijn geraakt. Over de uitvoeringsorganisatie zei de heer Mertens dat er een betere bereikbaar heid, een grotere doorzichtigheid en een voor de mensen dienstbaar sa menspel moet worden gevonden. „Het moet voorkomen worden dat de betrokkenen van het kastje naar de muur worden-gestuurd", aldus de staatssecretaris. Ook de voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging W. Kok ontpopte zich als een voorstander van het ineenschuiven van ziektewet, WAO. WW, WWV in één inko- mensdervingswet. Dat zal volgens hem een eind maken aan de onge rechtvaardigde discriminatie naar de oorzaak van de arbeidsongeschikt heid. „Of men niet kan werken door lichamelijke of door economische oorzaken is niet een vrije keuze van de werknemer. Niet in staat zijn of niet in staat gesteld worden tot ar beid is een sociaal risico. Het huidige verschil in aanspraken is dan ook niet gerechtvaardigd", aldus de heer Kok. Afvloeiing Ook bepleitte hij stopzetting van de „stille afvloeiing" van werknemers via de ziektewet en de WAO. Daartoe moet er een procedure wor den ontworpen, waarin de band tus sen bedrijf en (arbeidsongeschikte) werknemer alleen onder zeer strin gente voorwaarden kan worden ont bonden. Als andere mogelijkheid om het toe nemend beroep op de huidige WAO te beperken noemde hij het verplicht stellen van de onderneming om voor WAO-gerechtigden aangepaste werkgelegenheid te scheppen. Daar naast zou de onderneming bij uitbreiding van het personeelsbe stand de naar de WAO afgevloeide werknemers een voorkeurspositie moeten geven. „Verder", aldus Kok. „zal men zich er van bewust moeten worden dat arbeidsongeschiktheid voor bepaal de werkzaamheden nóg niet bete kent dat men voor alle andere werkzaamheden uitgeschakeld is. Een actief omscholingsbeleid zou meer arbeidsgeschikten in het ar beidsproces terug kunnen voeren. Hoewel Kok toegaf dat de groei van de collectieve voorzieningen moet worden afgeremd, herhaalde hij dat de zwakste schouders daarbij moe ten worden ontzien. „Er kan bijvoor beeld geen sprake van zijn, dat de bodem in de sociale uitkeringen wordt losgekoppeld van de wel- vaartsvaste ontwikkeling binnen de actieve beroepsbevolking", zei hij. Anderzijds voelde Kok er wel voor de hoger betaalden meer premie te laten betalen. Dat kan worden be reikt door het optrekken van de pre- miegrenzen of door het invoeren van Dremlevrije voeten. Dc voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr. C. van Veen wees erop dat de te snelle groei van de arbeidskosten en de collectieve lasten heeft geleid tot aantasting van onze concurrentiepo sitie, en daarmee samenhangend, de werkgelegenheid. Steeds meer wer kenden moeten de lasten opbrengen van een voortdurend toenemend be stand niet-actieven. Volgens mr. Van Veen menen de werkgevers dat het mogelijk is met behoud van een aanvaardbaar ni veau aan sociale zekerheid te komen tot belangrijke besparingen. Hij noemde: omzetting van de huidige welvaartsvaste sociale uitkeringen in waardevaste: het loslaten van de huidige koppeling van de bijstand en andere sociale uitkeringen aan het netto-minimumloon; beperking van de WAO-uitkering tot maximaal 75 procent; werkloosheidsuitkerin gen en arbeidsongeschiktheidsuitke ringen van 70 in plaats van 80 pro cent voor niet-kostwinners beneden een bepaalde leeftijd en een strin gente beperking van de kostenstij ging in de gezondheidszorg. On danks een beperking van de sociale premielasten in de komende jaren van zeven miljard zal de stijging van de sociale premiedruk in 1976-1980 toch meer dan twee procent van het netto nationaal inkomen bedragen, zo waarschuwde mr. Van Veen. Volgens de hoogleraar staatshuis houdkunde prof. dr. C. Goedhart ko men die delen van de sociale verze kering voor inkrimping in aanmer king, waaraan het karakter van een buitengewone last kan worden ont zegd en waarbij sprake is van een overtrokken mate van solidariteit. Dit geldt volgens hem voor de zie kenfondsverzekering en voor de kin derbijslagverzekering. Deze verzeke ringen zouden geleidelijk moeten worden ingekrompen. Tenslotte kwam ook hij tot de conclusie dat de historisch gegroei de, verbrokkelde uitvoeringsorgani satie van de sociale verzekering, de sociale zorg en de arbeidsbemidde ling een samenbundeling vergt van deze drie sectoren binnen één sa menhangende nationale organisatie. De secreatrls-generaal van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), Kamanda. zei tijdens een kort bezoek aan de Franse hoofdstad zeer verbaasd te zijn over een dergelijke transactie. Het apartheidsregiem in Pretoria „verkeert op voet van oorlog met het vrije onafhankelijke Afrika. Het is zeer verbazingwekkend dat een land als Frankrijk nu Zuld- Afrika in staat stelt zich te voorzien van een van de meest moordende wapenen", aldus Kamanda. Hij zei dat Parijs de Afrikaanse landen een verklaring schuldig is. De president van Zaïre, Moboetoe, vroeg zich af of er een berekend risico of een beoordelingsfout ten grondslag ligt aan de Franse leveran tie. De Franse regering, die onlangs de Afrikaanse landen haar vriendschap heeft betuigd, steunt nu de ergste vijand van diezelfde lan den, aldus Moboetoe. orengt een dergelijke beslissing de hele EG in diskrediet. LONDEN (Reuter) Hoge functio narissen uit een twaalftal landen ko men deze week in Londen bijeen voor een geheime vergadering over meer middelen om de verspreiding van kernwapens te voorkomen. Dit is gisteren in Londen bekend gewor den. De bijeenkomst is zo geheim dat de diplomatieke woordvoerder die het bericht bekend maakte, niet wilde zeggen wanneer de bijeen komst precies begint. Van onze onderwljsredactie ZEIST Binnen de stichting voor leerplan-ontwikkeling (S.L.O.) dreigt een conflict over de inpassing van de nu over het hele land verspreide leerplan-commissies in het nieuwe bureau in Ensche de. De ongeveer twintig commissies die voor de verschillende vakken bestaan vrezen door de nieuwe opzet een verlies van hun onafhankelijke positie tegenover het ministerie van onderwijs. Het Keniase dagblad „The Stan dard" ziet in de levering van de Fran se kernreactoren het bewijs dat het westen partij kiest voor Pretoria. Voor zijn bewapening heeft Zuid- Afrika steeds zijn beste bondgenoten in het Westen gevonden, aldus deze krant. Russische kritiek Het Russische persbureau Tass heeft de levering vap twee kerncentrales door Frankrijk aan Zuid-Afrika zwaar bekritiseerd. Tass zegt dat de levering consequenties zal hebben voor de betrekkingen tussen zulde- lijk Afrika en Moskou, „omdat dit het militaire potentieel van de rasclsten. een politiemacht in het zuiden van het zwarte werelddeel, verder ver sterkt." De Algerijnse krant „La Republique" wijst erop, dat Frankrijk een grote verantwoordelijkheid op zich geno men heeft door de leverantie. Met de mond is president Giscard van Frankrijk voor het isoleren van ras- cistische regiems, maar in de prak tijk blijft hij samenwerken met Vorster en zijn consorten. Het links-liberale blad in West- Duitsland, de Frankfurter Rundschau schreef gisteren dat de order Frankrijk kan komen te staan op een flink gezichtsverlies binnen de Europese Gemeenschap. Bovendien De leerplan-commissies bestaan sinds vijftien jaar. In 1961 werd de commissi^wiskunde als eersto geïnstalleerd. In de loop der jaren groeide het aantal commissies uit tot twintig. Per vak hielden deze staatscommissies zich bezig met de vernieuwing van de leerplannen voor lager en voortgezet onderwijs. De commissies werden samengesteld uit deskundigen uit de onderwijswereld. De meeste commissies hódden een full-time secretaris en een klein bu reau. Deze bureaus werden in ver schillende plaatsen ondergebracht: van Den Bosch tot Den Haag en van Haarlem tot Zeist. Om het werk van al deze afzonderlij ke commissies te bundelen en te ver beteren werd de Stichting Leerplan Ontwikkeling opgericht, op aan drang vanuit de Tweede Kamer werd besloten deze stichting in een der stimuleringsgebieden te vestigen. De minister koos toen Enschede. Het is de bedoeling dat de verhuizing van alle tot nog toe zelfstandige bureau tjes naar Enschede per 1 januari vol gend jaar zijn beslag krijgt. „Overrompeld" De leerplancommissies voelen zich echter nogal overrompeld door de manier waarop het ministerie hun inpassing in de nieuwe structuur re gelt. Voornaamste grief is dat de se cretarissen van de leerplancommis sies een plaats krijgen in de hiër archie van de S.L.O.. waardoor ze ook niet langer zelf lid mogen zijn van de commissies en zo hun onafhankelijke positie verliezen. Aangezien zij vaak de full-timer zijn in de commissie spelen zij bij de advisering een be langrijke rol. De commissies vrezeri dat zij, als de S.L.O. eenmaal op volle toeren draait, niet veel meer In de melk te brokkelen zullen hebben. Zij mogen dan nog wel van advies dienen, maar het eigenlijke werk wordt gedaan door het bureau in Enschede. Het door minister Van Kemenade zelf ge signaleerde gevaar van instanties „die weggroeien van de concrete pro blemen in het onderwijs," wordt zo versterkt, meent men. Manier waarop De commissies maken ook bezwaar tegen de manier waarop het ministe rie de zaken regelt. Zonder enig over leg met de commissies is over hun positie beslist. Wel komt er een com missie die moet adviseren over de nieuwe structuur, maar een aantal beslissingen ligt al vast. De commissies vrezen tenslotte dat de minister er op uit is via de S.L.O. haast te maken met het samenvoe gen van vakken tot zogenaamde leerstofgebieden. De meeste commis sies zijn niet afkerig van samenwer king met verwante vakken, maar ze voelen er niets voor de meer dan twintig vakken onder te laten gaan in een zevental groepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9