Nieuwe Syrische troepen naar Libanon gestuurd De democratie in Mexico is slechts uiterlijk vertoon Economische top mogelijk probleem voor Nederland Neofascistisch parlementslid wilde uit Italië vluchten Bomontploffing in West-Duitsland Israëlisch parlementslid: Militaire adviseurs in Zuid-Afrika Campagne voor presidentsverkiezingen in volle gang Tanzania wil alleen steun voor militaire vleugel van ANC Breznjew niet naar Belgrado Amerikanen moeten laatste basis in Thailand verlaten Israëlische politie stelt identiteit van „Hugo Müller" vast WOENSDAG 2 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Van een onzer redacteuren TEL AVIV Enkele honderden Israëlische soldaten doen dienst als militaire adviseurs in Zuid-Afrika. De soldaten zouden bij belangrijke militaire eenheden van het Zuidafrikaanse leger in de binnenlanden van Zuid-Afrika gestationeerd zijn. Dit maakte begin deze week het Is- ™f.n' vertegenwoordigt, heeft schrif. raëlische parlementslid Marscha ™sen over deze zaak aan de Friedman bekend. Friedman, die de Israëlische minister van defensie, Sjl Onafhankelijke Socialistische Partij mon Peres, gesteld. in de Knesseth. het Israëlische narle- Ofschoon desgevraagd het ministerie van defensie in Jeruzalem meedeelde helemaal geen Israëlische adviseurs in het buitenland gestationeerd të hebben, ligt de vraag over militaire adviseurs van Israël in Afrika zeer gevoelig. De militaire censor weiger de in eerste instantie om de schrifte lijke vragen van Friedman voor de pers vrij te geven. Pas toen de New York Times bekend maakte het be richt in ieder geval te zullen publice ren. kon de militaire censor in Israël er niet meer onderuit. Bovendien vallen Friedmans vragen samen met berichten in de Israë lische pers over de ondertekening van een overeenkomst tussen Israël en Zuid-Afrika over wetenschappelij ke en technische samenwerking. Waarnemers in Israël zijn van me ning, dat gezien de vaagheid van het nieuws over deze overeenkomst, het best wel eens over wetenschappelijke en technische samenwerking op mili tair' gebied zou kunnen gaan. In dit kader zouden best Israëlische advi seurs in Zuid-Afrika kunnen worden geplaatst. Formeel moet Peres binnen 21 dagen op de vragen van Friedman antwoor den. Er zijn echter gevallen in de parlementaire geschiedenis van Is raël bekend, waarin een minister de beantwoording van vragen wist te omzeilen. Voor de tweede keer binnen etmaal BEIROET (AFP, UPI, Reuter) Voor de tweede maal binnen 24 uur zijn Syrische troepen en tanks gisteren Libanon binnenge trokken. De troepen, volgens christelijke en Palestijnse woordvoerders 3 a 4.000 man sterk plus 200 tanks, trokken in de richting van de belegerde christelijke stad Zahle, in hun opmars linkse stellingen en die van hun Palestijnse bondgenoten oprol lend. LONDEN, BONN (Reuter, AFP, AP) Het voorstel van de Amerikaanse president Gerald Ford voor een economische top conferentie tegen het einde van de zomer is door West-Duitsland, Groot-Brittannië en Japan gisteren verwelkomd. De Nederlandse regering komt door de voorstellen in een moeilijk parket, als de conferentie doorgaat. De Syrische troepen zijn gisteren be gonnen met het ontwapenen van Pa lestijnse commando's en Libanese linkse extremisten, zo heeft het Pa lestijnse persbureau WAFA be kendgemaakt. Maandag waren al 2.000 Syrische mi litairen en 60 tanks het land binnen getrokken om een eind te maken aan de belegering door linkse eenheden De hernieuwde overplaatsing van Sy- riennp trnpnpn naar T.ihonnri 1110I me. dende partijen. Sarkis heeft zo'n ont moeting voorgesteld. Het was de eerste maal dat Joemblatt het be staan van een dergelijk akkoord ont hulde. Het is niet duidelijk wat er nu van dit gesprek terechtkomt. Ook de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft de Syrische invasie in zeer scherpe bewoordingen veroor deeld. FRANKFURT (Reuter, AP, UPI) de vierde verjaardag van de arrestatie Bij twee bomontploffingen in een Amerikaanse legerbasis in de Westduitse stad Frankfurt zijn giste ren 16 mensen gewond geraakt. De explosies, vermoedelijk het werk van linkse extremisten, vielen samen met van Andreas Baader, een stadsgueril- lastrijder die nu terechtstaat voor on der meer een bomaanslag op hetzelfde kamp in 1972. Volgens een Amerikaanse leger- woordvoerder zijn twee mensen gear resteerd in verband met de aanslag op de basis, welke aanzienlijke schade toebracht aan het hoofdkwartier van het vijfde leger. De nationaliteit van de verdachten werd niet bekendge maakt. Volgens onbevestigde berichten zou de topconferentie, die bedoeld is als een vervolg op de top van november vorig jaar in het Franse Rambouillet, in augustus op het Caribische eiland Puerto Rico moeten worden gehou den. Aan de top van Rambouillet werd deelgenomen door de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Japan en Italië. De ze keer is ook Canada uitgenodigd. Nederland heeft zich steeds een te genstander betoond van dergelijke conferenties van grote landen. „Dit soort onderonsjes is een zorgwekken de, gevaarlijke en benauwende ont wikkeling", aldus premier Den Uyl. Minister Van der Stoel van buiten landse zaken zei, dat met zulke confe renties de bijl wordt gelegd aan de wortels van de Europese Ge meenschappen. Italië In november werd onder invloed van de protesten van de niet uitgenodig de landen van de Europese Ge meenschap, Italië uitgenodigd, om dat dit land toen het voorzitterschap van de EG-ministerraad bekleedde. De tweede helft van dit jaar zal Ne derland dit voorzitterschap bekle den. De vraag is echter of Nederland, gezien de overheersende afkeer van de economische topconferenties, be- van twee christelijke dorpjes in de vuurt van de Syrische grens. Libanons linkse voorman, Kamal Joemblatt, zei gisteren dat de Ver enigde Staten achter de „invasie" zitten. Verder beschuldigde Joemblatt, die zijn bondgenoten gis teren ontmoette om de jongste Sy rische zet te bespreken, Syrië van een poging „de democratische revolutie te verijdelen". De linkse leider zei dat de strijd het weekeinde doelbewust was opge voerd om de weg te bereiden voor de „invasie". De troepen waren naar zijn mening met toestemming van presi dent Soeleiman Franjieh en premier Karami naar Libanon gekomen, maar hadden horen te wachten tot de rische troepen naar Libanon viel gis teren samen met de aankomst van de Russische premier, Alexei Kosygin, in Damaskus. Volgens politieke waarnemers in de Libanese hoofd stad brengt de grotere militaire be trokkenheid van Syrië in Libanon de Sowjet-Unie in moeilijkheden vanwe ge zijn steun aan de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). Kosygin kwam vanuit Irak in de Syrische hoofdstad aan. Ter afsluiting van zijn bezoek aan Irak werd een perscom muniqué uitgegeven waarin beide landen beloofden de PLO te blijven steunen. In Israël zei de minister van buiten landse zaken, Jigal Allon, dat Israël het recht voorbehoudt „om de nodige maatregelen te nemen om onze be- ROME (AFP, UPI, Reuter) De Italiaanse grenspolitie heeft gisteren bij de grenspost Ponte Chiasso het neo-fascistische parlementslid Sandro Sacucci tegengehouden. Hij wordt verdacht van de moord op een jonge communist. Sacucci trachtte naar Zwitserland te ontkomen. als opvolger van Franjieh gekozen langen te verdedigen". Allon legde de Elias Sarkis aan het bewind was ge- schuld van de Libanese burgeroorlog komen. Maar „we zullen ons verzet- bij Syrië en stelde dat „het tijd werd ten met alle ons ter beschikking dat de internationale gemeenschap staande middelen tegen wat gisteren wegen en middelen vindt om deze in Libanon is gebeurd", aldus afslachting te beëindigen. Joemblatt. Volgens Joemblatt kwam de inter ventie. die een ernstige militaire te genslag voor links en zijn Palestijnse bondgenoten vormt, nadat over- eenstemming was bereikt over een ien.°dat Israël zich gesprek tussen de verschillende strij- bezint' Het Israëlische dagblad Davar, dat als spreekbuis van de regering gezien wordt, waarschuwde gisteren dat er een „rode lijn" is, die de Syriërs niet mogen overschrijden als zij niet wil- gf ,op zijn positie Een rechter van onderzoek heeft de kamer van afgevaardigden gevraagd Sacucci's parlementaire on schendbaarheid op te heffen zodat het onderzoek tegen hem kan be ginnen. De ultra-rechtse parlementariër wordt beschuldigd van moord dan wel medeplichtigheid daaraan op de 21-jarige Luigi Di Rosa. Bij een ver kiezingsbijeenkomst van de neo- fa'scistische MSI-partij afgelopen vrijdag in het bergplaatsje Sezze bij Rome, maakten communistische de monstranten hein het spreken der.- mate moeilijk dat hij zijn pistool trok en begon te schieten. In de paniek die daarna ontstond zou Sacucci volgens ooggetuigen vanuit zijn auto het do delijke schot hebben gelost. voor de regionale verkiezingen in Ita lië, de Romeinse rechter Giuseppe di Gennaro hebben ontvoerd en later weer vrijgelaten. In een vraaggesprek met de Italiaan se krant II Tempo zinspeelde de Ame rikaanse vice-president Nelson Roc kefeller op eventuele gevolgen van een communistische deelname aan de regering na de Italiaanse verkie zingen van 20 junL In een dergelijk geval zou de Navo, volgens Rockefel ler, haar betrekkingen met Italië op nieuw onder de loep moeten nemen. „Laten wij het duidelijk stellen. De Navo dient als een gemeenschappe lijke verdediging van het Westen te gen het communisme... Als er veran- Leden van de NAP worden er ook van deringen optreden, dan zou dat in terst linkse organisatie, de „Proleta rische Gewapende Kernen" (NAP). In een appartement in een oostelijk stadsdeel trof de anti-terreur afde ling van de politie ook valse papieren en vlugschriften aan. De vondst werd gedaan niet ver van de plaats waar zaterdag een lid van de NAP, Nicola Abbatangelo, werd aangehouden. Hij zou in april hebben deelgenomen aan een aanslag op de voorzitter van de unie van werkge vers in de olie-industrie, markies Thedoli. Maandag werd in Turijn een ander lid van de NAP, Rita Gorgona, gearresteerd. verdacht aanslagen te hebben ge- In Rome is gisteren een wapen- pleegd op Italiaanse gevangenissen, opslagplaats gevonden van een ui- Ook zouden zij een jaar geleden, kort een herzieningen van de betrekkin gen moeten resulteren", aldus Roc kefeller. Van een medewerker Ergens in de bergen in Mexico. Een oude autobus, waarop bij de deur staat „luchtkoeling en stereofonische muziek", snikheet en propvol wagenziek volk, draait moeizaam tussen ravijn en rots van bocht tot bocht als sirenes hoorbaar worden. Politiewagens rijden voorbij, gevolgd door een rij hypermoderne bussen waarop in de kleuren van de Mexicaanse vlag staat te lezen PRI (Institutio nele Revolutionaire Partij). „Lopez Portillo!" wordt er geroepen. „Dat is de nieuwe president met zijn comité!" Protest. „Hij is pas kandidaat, man!" Gefluit. Schokschouderen. „Er is toch geen enkele andere kandidaat. En hij is van de PRI. En de PRI wint altijd. Niks aan te doen. „Citroen helpt wel eens," zegt een marktvrouw tegen een wagenzieke buur. Nieuwe sirenes kondigen het einde van de bus processie aan. „Afge lopen," zegt een boer die aan de lus hangt. En een ander met een kapotte strohoed op: „Dat zeiden we veertig jaar geleden ook. Ik ben van '28, even oud als de PRI. En zolang ik leef hebben we alleen maar presidenten van de PRI gehad." Hij spuugt tus sen zijn blote voeten. De bus schom melt langzaam verder. Hcberto Castillo, president van de Mexicaanse Arbeidspartij (PMT). Ontvangst Een uur later wordt de PRI- kandidaat ingehaald door de gouver neur met een feestcommissie en mu zikanten, en door de versierde dorps straten naar een tribune geleid om er te spreken tot een van PRI- vlaggetjes vooreiene menigte. De pers omzwermt hem. Elk woord wordt op de band vastgelegd. Het volksgejuich komt makkelijk, want iedereen heeft vandaag vrijaf en de kandidaat hee.'t het hele dorp als gast bij zijn maaltijd uitgenodigd Hij ontvangt petities, hij luistert naar klachten, hij draagt plaatselijke PRI-comité's onderzoek en oplossing op. Honderd kiloneter verder heeft de andere bus zijn verkreukelde, bezwe te mensenvracht uitgelaten. Daarbij zijn de twee leiders van de PMT (Mexicaanse Arbeiderspartij): de één ingenieur en schrijver, Heberto Cas tillo, de ander de fameuze voorvech ter van syndicale democratie, Deme.- trio Vallejo. Ze. hebben nog geen voet op de grond gezet of ze horen al dat een lid van de PMT, die verkiezingsaffiches opplak te, dit werd verboden „om de muren niet te bevuilen". Dezelfde muren zijn nu met PRI-reclame beschilderd. Een ander, die pamfletjes en partij materiaal verkocht, is opgepakt. In de vier jaar dat dit tweetal het land per bus, per trein, op een ezel of te voet heeft afgereisd om lokale co mités van de door hen opgerichte PMT te organiseren, hebben ze alle methoden leren kennen waarmee au toriteiten dit overal trachten te ver hinderen. Want de PRI geeft de voor keur aan een gecontroleerde, niet aan een onafhankelijke oppositie, zoals de gewillige PPS (Socialistische Volkspartij) die dit jaar haar keus heeft laten vallen op de PRI- kandidaat. Of zoals twee iewat af tandse reactionaire partijen die geen eigen kandidaat in het veld wisten te brengen. Of zoals de linkse groeperin gen. die doorgaans door verdeeldheid gekenmerkt worden. Maar met de PMT zit dat anders. Deze partij is in feite socialistisch, maar identificeert zich niet met een bepaalde ideologie. Met een intelli gente leiding die niet spreekt tót maar mét het volk. berust deze jonge, nog niet geregistreerde nationale volkspartij op over het hele land ver spreide l sisgroepen, waarin boeren en arbeidt j actief zijn.' Dreigementen Castillo en Vallejo ontmoeten vrees voor het openlijk lidmaatschap van de PMT Niet alleen vanwege plaat selijke intolerantie en sabotage De ze kan variëren van fysiek geweld en het kapotmaken van de geluid sinstallatie van de PMT tot ontvoe ring van een partijlid die ge blinddoekt voor een zogenaamd vuurpeleton wordt gezet. Er wordt ook gedreigd met het beschieten van een partijbijeenkomst. Maar lidmaatschap van de PMT kan ook verlies van een baantje beteke nen of onthouding van het al jaren beloofde stukje land. Tegen dit soort vrees is het zwaar vechten. Vandaar dat een groot deel van de Mexicaan se oppositie tegen de status quo en het bewind van de PRI nooit goed vorm heeft gekregen en daarom zon der effect is. Een vertwijfeld terroris me is daarvan het gevolg. Castillo en Vallejo willen van dorp tot dorp duidelijk maken, dat een onafhankelijke oppositie, georgani seerd in een partij met een zinvol programma, iets positiefs voor boe ren en arbeiders kan bereiken. Maar dat is moeilijk bij een volk. dat alle belangstelling voor politiek verloren heeft door het paternalisme en centralisme van de PRI, waardoor veel initiatief van de mensen zelf verloren is gegaan. Kieswet De kieswet van 1972 toont wel aan- dat de PRI voorlopig niet van plan is verandering aan te brengen in deze situatie, ondanks publieke pleidooi en voor de deugden van de democra tie. Deze wet biedt een ongelooflijk voorbeeld van de manier waarop je met voetangels en klemmen de com petitie tussen partijen kan verhinde ren door registratie van nieuwe par tijen te bemoeilijken En zonder regi stratie kan geen partij aan de verkie zingen deelnemen. Deze kieswet verlangt voor partijre gistratie niet alleen 65.000 leden, maar schrijft ook vqor waar die stemmen vandaan moeten komen: een minimum aantal leden uit een bepaald aantal gemeenten in een staat. Een tweede onzinnige eis die de kieswet stelt is. dat eerst in twee derde van de Mexicaanse staten een vergadering van 2000 partijleden moet worden belegd. Dat krijg je onmogelijk voor elkaar met boeren die honderden kilometers ver wonen en geën cent voor verblijfskosten hebben. Zo'n vergadering is boven dien alleen geldig wanneer een rech ter of notaris aanwezig is om vast te De huidige Mexicaanse president Luis Echevarria stellen dat een vijfde van die 2000 leden bonafide adressen en .residen ties" hebben. Stelt u zich dc strohut jes voor! Verschillende malen is president Echeverria verzocht om veranderin gen van de kieswet te bespreken met de leiding van de PMT. maar die verzoeken zijn onbeantwoord geble ven. Zowel de kieswet als de veel soortige obstructie die de onafhan kelijke oppositie en de nieuwe partij en ten deel valt, storen in Mexico het democratische proces. Merkwaardig genoeg onderkent de PRI de gevaren hiervan. De verklaring hiervoor moet echter gezocht worden in het feu dat deze paruj alleen oog heeft voor wat er in eigen kring gebeurt. Daarom vangt de PRI de toenemen de gewelddadigheid steeds inciden teel en nooit structureel op Tegen deze achtergrond valt te be grijpen waarom de PRI doorgaat met een „surrealistische" (zeggen de Mexicanen) en miljoenen kostende „verkiezingscampagne" om de de mocratische schijn op te houden. Want een keuze is er niet. Geen an dere keus tenminste dan of niet naar de stembus gaan voor Lopez Portil lo te stemmen. En dat betekent de keus voor een hernieuwde verlen ging van zes jaar PRI-bewlnd reid zal zijn de besprekingen bij te wonen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei desge vraagd dat Nederland nog geen uit nodiging heeft ontvangen. De woordvoerder kon niet meedelen of in geval van een uitnodiging Neder land zijn verzet tegen dit soort bij eenkomsten zal opgeven. BELGRADO (UPI) Leonid Breznjew, de secretaris-generaal van de Russische communistische partij, heeft een bezoek aan Joegoslavië uit gesteld naar aanleiding van menings verschillen tussen Moskou en Belgra do over het leiderschap binnen de internationale communistische be weging. Dit hebben Joegoslavische zegslieden meegedeeld. Volgens de zegslieden zou Breznjew begin juni naar Belgrado zijn gekomen, maar voelt hij dat hij „in de huidige atmos feer niet welkom zou zijn". Joegoslavië aarzelt om deel te nemen aan een topconferentie van de Euro pese communistische partijen, waar voor de Sowjet-Unie al twee jaar haar best doet, omdat het zich verzet te gen het grondplan. Dit document, door Moskou geïnspireerd, bedingt dat de Sowjet-Unie de enige leider van Europa's 28 communistische par tijen is. Joegoslavië, Roemenië, en de communistische partijen van Italië, Frankrijk en Spanje willen echter een van Moskou onafhankelijker lijn. Zij delen de mening dat het commu nisme in de verschillende landen zich afzonderlijk moet ontwikkelen. DAR ES SALAAM (AFP) De eerste vice-president van Tanzania. Aboud Jumbe, heeft de Afrikaanse landen dringend opgeroepen voort aan uitsluitend steun te verlenen aan de militaire vleugel van de be vrijdingsbeweging van Rhodesie, ZI- PA (Zimbabwe peoples army) ge naamd. Zijn oproep was vervat in een toespraak in Dar Es Salaam tot het bevrijdingscomite van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Dit comité is maandag in de Tanzaniaanse hoofdstad een vijf daagse conferentie begonnen. Jumbe zei met name dat de politieke leiders van de Afrikaanse Nationale Raad van Rhodesie (ANC) „niet lan ger de gewapende strijd moeten kun nen verzwakken". Het was een eerste officiële veroordeling van de binnen landse vleugel van de ANC die onder leiding staat van Joshua Nkomo en de buitenlandse vleugel van bisschop Abel Muzorewa. Muzorewa. die de opening van de conferentie in Dar Es Salaam bijwoonde, had tot nu toe als ANC-leider de officiële steun van de OAE. Jumbe voegde er aan toe dat de leiders van de vier „frontlanden" Mozambique. Tan zania. Zambia en Botswana de strijders van het bevrijdingsleger zullen steunen via het bevrijdingsco mité van de OAE. „Dit geschiedt om te voorkomen dat Zimbabwe een tweede Angola wordt", aldus Jumbe. Andere agendapunten van de confe rentie in de Tanzaniaanse hoofdstad zijn de strijd in Namibië (Zuidwest- Afrika) en de toekomst van Afar— en Issaland (Djibouti) dat onderhande lingen is begonnen met Frankrijk over onafhankelijkheid. BANGKOK (UPI) De regering van Thailand heeft de Verenigde Staten gisteren opdracht gegeven de laatste basis die de Amerikanen daar ge bruiken te sluiten. De Thailandse minister van buiten landse zaken, Bhichai Rattakul, zei dat de basis bij Ramasun op 20 juni gesloten moet zijn. Na die datum zullen er nog slechts 270 militaire adviseurs in Thailand werkzaam zijn. De basis, die ligt in het noordoosten van Thailand, werd intensief ge bruikt tijdens de oorlogen in Viet nam en Cambodja. De laatste Jaren deed hij meer dienst als afluister- centrum voor radioverkeer in Laos, Vietnam en Cambodja. Ook was de basis onderdeel van het volgnet van de Amerikaanse ruimtevaart. De Amerikanen begonnen het centrum rond 1965 te gebruiken om militaire bewegingen van het Vietnamese be vrijdingsleger te volgen. Het eigenlijke besluit om alle Ameri kaanse bases in Thailand te ontrui men werd genomen door het vorige kabinet onder leiding van premier Kukrit Pramoj. Vooral Laos, Viet nam en Cambodja hebben daarop aangedrongen. Rond 1973 waren er 45.000 Amerikaanse militairen in Thailand. Nu zijn dat er nog maar 2.000. TEL AVIV (UPI) De Israëlische politie heeft gisteren de identiteit van de man bekend gemaakt, die verleden week bij een ontploffing van zijn koffers op het vliegveld van Tel Aviv overleed. Aan de hand van vingerafdrukken werd vastgesteld, dat de man Beind Hausman heete en uit Wuppertal in West Duitsland af komstig was. Hausman arriveerde verleden week met een toestel uit Wenen op het vliegveld Ben Goerion. Omdat hij de Israëlische veiligheidspolitie was op gevallen werd hij apart afgehandeld. Bij het openen van zijn handbagga- ge ontplofte er een bom. Hausman en een Israëlische veiligheidsagente werden ter plekke gedood. Hausman reisde op een Nederlands paspoort op de naam Hugo Müller

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7