KORT Delfland breidt strijd uit tegen watervervuiling Gemaal Warmond in gebruik Esveha 100 jaar Hoogste punt voor goed en goedkoop woningen in Delft Deel Haagse raad ziet wel wat in „zeedorp" Nieuw plan vraagt 160 miljoen Raad zoetermeer wil meer koop huizen bouwen Den Haag geeft Gew. Orkest halve ton meer subsidie Staatssecretaris: maatregelen tegen misbruik bijstand Jongen verzamelt kentekenplaten Nieuw complex volkstuinen nabij Marlot Huurwoningen in Seghwaert: ca. 431 per maand Achttien maanden voor antiekkraak PvdA wil nog niet praten over plan voor woningen en jachthaven REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslaggevers DELFT Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft een omvangrijk plan ontwikkeld ter bestrijding van de waterveront reiniging. Dit plan zal in de jaren tot 1980 uitgevoerd moeten worden voor een bedrag van 160 miljoen. Belangrijkste onderdelen van het plan zijn: het verbod op t lozen van afvalwater, dat het boezem- en pol derwater in Delfland ontoelaatbaar vervuUt, blijft van kracht; er wordt bij de gemeente Berkel een nieuwe installaUe voor de zuivering van af valwater gebouwd, evenals in Vlaar- dingen; de bestaande installaties in Den Haag (waarop ook elf omliggen de gemeenten aangesloten zijn) en Hoek van Holland (drie gemeenten) worden uitgebreid de uitbreiding van de Haagse installatie zal, zo ver wacht het Hoogheemraadschap, niet voor 1980 gereed zijn. Verbeterd Het Hoogheemraadschap heeft tot taak verontreiniging van het op pervlaktewater in haar gebied tegen te gaan. Ter uitvoering van die taak kan Delfland lozingen van afvalwater verbieden. Dat is bijv. het geval wan neer het gaat om lozingen van indus trieel afvalwater, die in hoge mate schadelijk zijn, of andere lozingen van grote omvang (gemeentelijke rio len). De kwaliteit van het oppervlak tewater is in Delfland de afgelopen tien Jaar al aanmerkelijk verbeterd. Het geld dat nodig is voor de kwali teitsverbeteringen moet voor zo- Van onze correspondent ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer gaat in de nieuwe wijken Buytenwegh de Leyens en Seghwaert meer koopwoningen bou wen. Daartoe besloot de gemeente raad in zijn vergadering van maan dagavond. Op voorstel van B. en W. ging de raad bovendien akkoord met het instellen van een onderzoek naar de gevolgen van een maximale om zetting van gestapelde bouw naar laagbouw in deze nieuwbouwwijken. De PvdA-fracUe en de Open Groepe ring (PPR-D'66) verzetten zich tij- dens de discussie tegen de omzetting van woningwet- en premiehuurwo ningen in premiekoophuizen. De progressieven waren er wel voorstan ders van om de bouw van wo ningwetwoningen om te zetten in premiekoopwoningen in de „be schutte sfeer". Zoals bekend had de Wonlngfederarie Zoetermeer zich fel verzet tegen de gemeentelijke plan nen De federatie vreest nl. dat door de bouw van meer koopwoningen huurwoningen leeg komen te staan. In een stemverklaring onderstreep ten de wethouders Oskam (PvdA) en Meijer (Open Groepering) het meer derheidsbesluit van het college te eerbiedigen, ook al waren zij het met enkele belangrijke punten niet eens. Van een medewerker DEN HAAG Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan re cipieerde gistermiddag in het Scheveningse Europa Hotel de ,,top" van het bekende Haagse bedrijf Esveha, dat sinds enkele jaren deel uit maakt van het Bührmann-Tetterode-concern. Esveha, dat zich heeft toegelegd op de produktie van schrijf- en kantoorbehoeften begon in ja nuari 1876 als kleine textielzaak. De zaak werd gevormd door de vier gebroeders Simons die aan de Franse en Duitse legers tex- tielwaren leverden. Bij het slui ten van de vrede bleven de grote orders uit, waardoor een oplos sing voor de toekomst voor hel bedrijfje moest worden gevon den. Philips Simons, zag wel brood in dc boekbinderij en ves tigde zich dan ook „voor deze zaken" in een bovenhuis aan de Schoolstraat. Later werd zijn neef Abraham Simons de inspi rerende leider, die de zaak in de jaren 1880-1938 uitbreidde. In middels was het bedrijf in schrijf- en kantoorbehoeften naar de Stille Veerkade ver plaatst. Tegelijk met deze ver huizing ontstond de huidige naam SVH: Simons Veerkade Haag. In 1914 moest de leiding een fabriek aan de Rijswijkse- weg laten bouwen, waar twee jaar later de officiële opening plaats vond. Toen lag het bedrijf aan de rand van de stad, nu is Esveha ingebouwd in een dichtbevolkte woonwijk. De za- krn gingen zo goed dat het be drijf de afdeling verkoop in Delft moest vestigen, om de produk- tie-afdeling meer ruimte te ge ven. Het ligt in de bedoeling dat alle verkoopafdelingen van het concern Buhrmann en Tettero de dus ook Esveha binnen kort worden overgebracht naar Alphen. ver niet afkomstig uit subsidies worden opgebracht door de ver vuilers (volgens het in de Wet veront reiniging oppervlaktewater neerge legde principe „de vervuiler be taalt"). Van de 160 miljoen, die de komende werkzaamheden vergen, zal het rijk 90 min voor haar rekening nemen. Industriële en huishoudelijke vervuilers dragen gezamenlijk de overige kosten. Als rekeneenheid bij de bepaling van de bedragen, die Delflanders moeten betalen, geldt de gemiddelde vervuilende waarde van één persoon, het zgn. inwonerequiva lent. Alleenwonenden worden aange slagen voor één equivalent 25 30 per Jaar), gezinnen voor drie equivalenten. Industriële lozingen betekenen soms vele duizenden equi valenten. Verwacht wordt, dat de verenigde vergadering van Delfland in septem ber het ontwerp-bestrijdingsplan zal vaststellen. Daarna wordt het ter goedkeuring voorgelegd aan Gede puteerde Staten. DEN HAAG B. en W. stellen de gemeenteraad voor om de subsidie aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland met 50.000 te verho gen. Het college wil hiermee onder strepen, dat het orkest een belangrij ke sociaal-culturele functie vervult met betrekking tot de amateuris tische muziekbeoefening in Den Haag. Zoals bekend verkeert het or kest reeds geruime tijd in een finan cieel moeilijke situatie. In het raadsvoorstel zeggen B. en W. dat de financiële mogelijkheden van het or kest geen gelijke tred hebben gehou den met de ontwikkeling. Volgens de Culturele Raad voor Zuid-Holland zou Den Haag 87.500 moeten beta len, maar, aldus het college, „wij achten ons niet aan deze ver deelsleutel of aan volgende wijzigin gen ervan gebonden". DEN HAAG Bij de gemeentelijke sociale dienst in Den Haag ziet een speciale ambtenaar er op toe. dat behoudens uitzonderingsgevallen, geen bijstand wordt verleend voor de aflossing van hypotheken. Boven dien controleert deze ambtenaar dat voor rente van hypotheken geen on verantwoord hoge bedragen worden uitgekeerd. Dit antwoordt staatsse cretaris Meijer (CRM) op vragen van de WD-Tweede Kamerleden Keja en Kappeyne van de Coppello over bij standsuitkeringen. Volgens de staatssecretaris leidde controle door de Gemeentelijke Sociale Dienst in dergelijke gevallen tot 35 aangiften bij de justitie. De bewindsman zegt dat bij niet goed controleerbare ka merhuur de bijstand in het algemeen wordt afgestemd op de norm voor niet zelfstandig wonenden. Door deze maatregelen beoogt de gemeente, al dus de staatssecretaris, ook gevallen van opzettelijk misbruik in de sfeer van de woonkosten op systematische wijze te voorkomen en te bestrijden. De zuiveringsinstallatie van Katwijk is nagenoeg voltooid. Van een onzer verslaggevers WARMOND Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft het nieuwe persgemaal in Warmond in gebruik genomen. Het gemaal is gebouwd om het afvalwater van de gemeente Warmond naar de zuiveringsinstallatie Leiden-Noord te pompen. Daartoe werd een 2,5 kilometer lange transportlei ding aangelegd. „lijn" die van Wassenaar via Zoeter- bouw van nieuwe installaties onge- meer tot voorbij Gouda loopt. Mo- veer 35 miljoen gulden, volgend jaar menteel heeft het hoogheem- waarschijnlijk 39 miljoen, terwijl raadschap 39 zuiveringsinstallaties Rijnland in de beide daarop volgende in gebruik, een tiental is in aanbouw Jaren 50 miljoen gulden in de water- of in voorDerelding. Dit jaar vergt de zuivering zal steken. De zuiveringsinstallatie van Leiden- Noord is overigens aan uitbreiding toe. De installatie heeft namelijk een te geringe capaciteit om de grote toevoer van vuil water te verwerken. Na in de zuiveringsinstallatie ge weest te zijn bevat het water nog te veel slib. Slib, dat in de Haarlem mertrekvaart terecht komt en daar bezinkt. Bewoners uit de omgeving van de vaart ondervinden daar stankoverlast van en zij hebben dan ook in een brief aan het Hoogheem raadschap om een afdoende oplos sing gevraagd. Uitbaggeren zoals Rijnland voorstelde helpt het pro bleem volgens hen niet uit de wereld. Drie jaar geleden werd de trekvaart ook uitgediept en dat bleek maar korte tijd effectief te zijn. Een tweede nadeel van het laten be zinken van afval is de hinder van watersporters. De toegangsgeulen naar verschillende jachthavens slib ben dicht. De zuiveringsinstallatie Leiden- Noord kan niet op korte termijn wor den uitgebreid omdat in de nabijheid geen grond beschikbaar is. In totaal heeft Rijnland de zorg voor de wa terkwaliteit in een gebied van ruim duizend vierkante kilometer, gelegen tussen het Noordzeekanaal en de DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een 14-jarige schóller aangehouden, die de afgelopen maanden in de Haagse binnenstad tientallen kentekenplaten van auto's heeft gesloopt. De jongen wilde daar mee een verzameling opbouwen. Vooral was hij weg van buitenlandse kentekenplaten. De politie hield hem aan, toen hij zich in de Van Swinden- straat in Den Haag in de nacht van maandag op dinsdag verdacht ge droeg. Hij had een set schroevedraai- ers bij zich. Op het pollUebureau bekende hij ongeveer 45 verschillen de kentekenplaten van auto's te heb ben geschroefd. De bewijzen had hij in zijn kamer opgehangen. Zijn ou ders dachten dat hij ze op sloperijen had verkregen. DELFT Voor het tweede stadsvemieuwingsproject in Delft wordt vrijdag 4 juni het hoogste punt bereikt. Het betreft een plan van 65 woningwetwoningen van de Woningbouwvereniging „Hof van Delft". De woningen komen op een unieke plaats te staan: aan de Gasthuislaan. langs de gracht bij het nieuwe win kelcentrum „In de Veste". Voor deze woningen, die zijn ontworpen door het Voorburgse architectenbureau Mol en Reijenga heeft minister Gruij- ters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) het predikaat „goed en goedkoop" afgegeven. Dit betekent, dat de huren met 25 per maand kunnen worden verlaagd. Het eerste ..goed en goedkoop" project in Delft betrof het plan in de Geerwegbuurt. Voorzitter K. Maijer van „Hof van Delft" zegt reuze blij te zijndat zijn woningbouwvereniging dit voor Delft tweede predikaat van het ministerie heeft gekregen. De wonin gen in het plan Gasthuislaan bestaan o.a. uit 2, 3 en 4 kamers met een tuin of dakterras. De toekomstige bewo ners kunnen kiezen of zij de woonka mer aan de voor- of achterzijde willen hebben. Er wordt nl. gebruik ge maakt van verplaatsbare wanden. De heer Maijer zegt het plan „uniek" te vinden, omdat er een combinatie is gemaakt tussen modem wonen voor wat het interieur betreft en de aan passing aan de omringende kleinschalige binnenstadsbebouwing voor wat het uiterlijk betreft. Omdat praktisch geen materialen door de bouwer. EBA uit Amsterdam, kon den worden opgeslagen wordt pre fab-bouw toegepast, waardoor de wo ningen als blokkendozen in elkaar worden gepast. Voor de woningen bestaat een zeer .grote belangstelling. De huur zal op rond 300 per maand komen. De Delftse wethouder J. L. Reijnen (stadsontwikkeling) zegt het project geheel „passend" te vinden in de bin nenstad. Volgens hem is het gemeen telijk beleid er op gericht de woon functie in de binnenstad te ver sterken. Rehabilitatie Enkele woningen van deze nieuw bouw zullen worden gebruikt als wis selwoning om de rehabilitatie van oudere wijken te kunnen realiseren. In de nabije toekomst zal de gemeen te in overleg met het Centrum Over leg Woningcorporaties de gaten in het „In de Veste" gebied opvullen met woningen. De wethouder merkt in het kader van de ontwerp-wet voor de stadsvernieu wing op, dat deze wet ook voor de grotere stïden zal moeten gelden, als Delft. Leiden, Schiedam en Dordrecht serieus vernieuwingspro jecten van de grond kunnen krijgen. „Het zou een planologische misser zijn als deze wet niet voor deze ste den zou gelden", aldus de heer Reijnen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vijftig hectare Haagse grond in de Duiven- voordse- en Veenzijdse polder, bij de wijk Marlot aan het eind van de Bezuidenhoutseweg, wordt ingericht als recreatie terrein. Het college van B. en W. van Den Haag heeft de raad voorgesteld 297.000 gulden beschikbaar te stellen om het eerste gedeelte van het plan te kunnen uitvoeren. De recreatiezone zal een geleidelijke overgang moeten vormen tussen de stedelijke bebouwing en de achter liggende polders. Het gebied zal voornamelijk bestaan uit volkstui nen: daarnaast komen er vijf a zes sportvelden. In Den Haag is een groot tekort aan volkstuinen. Er is een lange wachtlijst van Hagenaars, die dolgraag over een dergelijk stukje grond zouden beschikken. Boven dien houdt de gemeente er rekening mee die wachtlijst belangrijk langer te zien worden wanneer over een jaar de (uitgestelde) aanleg van rijksweg 14 toch doorgaat. Dan namelijk zal één der oudste Haagse volkstuin- dersverenigingen „Eigen Arbeid", gevestigd aan het einde van Marga- retheland, moeten verdwijnen. Bij de uitgifte van de tuinen in de Dui- venvoordsepolder zullen de leden van „Eigen Arbeid" voorrang krijgen. De gemiddelde oppervlakte van de tuinen zal ongeveer 200 vierkante meter bedragen. De tuinders mogen op hun grond een huisje plaatsen. Het recreatiegebied wordt ontsloten door een toegangsweg vanaf de Be zuidenhoutseweg. Er komen voorlo pig geen parkeerplaatsen. In een la ter stadium wordt wel een parkeer voorziening aangelegd voor bezoe kers van de tuinen en de sportvelden. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Als eerste fase van het woningwetprogramma in de nieuwe wijk Seghwaert. waarvan de bouw inmiddels officieus is begon nen zullen 262 woningen worden ge bouwd. B. en W. stellen de gemeente raad voor dit project te doen realise ren. De woningen zijn weer een on derdeel van 322 woningen. Zestig daarvan worden in de tweede fase gebouwd, te weten in het noordoos telijk deel van Seghwaert, dat nog niet in eigendom van de gemeente is. De woningen zijn onderverdeeld in 139 twee- en driekamerwoningen, 79 vierkamerwoningen. 104 vijf- en zes kamerwoningen. alsmede 14 rolstoelwoningen. Het ontwerp is van de Haagse architect N. Schip pers. Opdrachtgeefster is de Wo ningfederatie Zoetermeer, die op dit moment rekening houdt met de ge middelde kale huur van circa 431 per maand. De eerste huurverhoging zal op 1 april 1979 plaats vinden. DEN HAAG De rechtbank heeft de 41-jarige lasser G. A. E. en de 38-Jarige koopman W. van W. tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een inbraak in een flat aan de Landréstraat in Den Haag. Daarbij werd een kostbare collectie antiek buitgemaakt. De of ficier van Justitie had dezelfde straf fen geëist. De 30-jarige P. F. die de partij antiek trachtte door te verko pen kreeg vier maanden celstraf met aftrek van het voorarrest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De fracties van CDA en WD in de Haagse gemeenteraad vinden het zinvol, dat de ontwerpers van een „dorp in zee" bij Scheveningen hun plannen verder uitwerken. Daarna kunnen die opzienbareZnde plannen, zo menen woordvoerders van beide fracties, voorgelegd worden aan de commissies uit de gemeenteraad. De PvdA is het volstrekt oneens met deze gang van zaken. Dit is gebleken in een bijzondere raadsvergadering, waar de Rotter damse projectontwikkelaar Plyzathe BV zijn plan toelichtte, dat voorziet in 4000 woningen en een jachthaven voor de Scheveningse kust. Enkele weken geleden werd dit plan in de openbaarheid gebracht. De PvdA. de grootste fractie in de Haagse raad. wilde geen enkele uit spraak doen over het „zeedorp" Het heeft de PvdA gegriefd, dat de Rot terdamse onderneming van B en W de gelegenheid kreeg een speciale raadsvergadering toe te spreken. Vol gens de socialistische fractie bestaat het gevaar, dat „reeds bij voorbaat financiële belangen van particulieren en de belangen van de gemeenschap met elkaar verweven worden Voor dat het plan zelf aan de orde komt moet er gesproken worden over de procedure, aldus de PvdA. Aantrekkelijk CDA en WD lieten zich wel over het plan uit De heer Lammers (CDA) oordeelde „wel positief" HIJ vroeg zich echter af of het plan strookt met de gemeentelijke ideeën over de toe komst van de Scheveningse kust De haven moet volgens die ideeën niet alleen ten goede komen aan de visserij, maar ook aan (vlsverwerken- de) industrie en andere activiteiten. Ook is in een ambtelijk rapport, het idee geopperd een haven-in-zee aan te leggen. Het woningbouw- en jachthavenplan van Polyzathe en het Rijswijkse architectenbureau Groep 5 is gedacht tussen het noordelijke havenhoofd en de Keizerstraat. Het VVD-raadslid Linssen noemde dit plan „buitengewoon aantrekke lijk". De liberale fractievoorzitter Ressenaar vond een verdere studie zeker de moeite waard. CDA-raadslid Lammers was het daar mee eens. Het college van B en W zal de reacties van de raad binnenkort bespreken en van commentaar voorzien Burge meester Schols ontkende overigens, dat er sedert medio 1973 contact is geweest tussen de gemeente Den Haag en Polyzathe over een „zee dorp". zoals de onderneming ver klaard heeft Wel is er in 1973 contact geweest, maar pas eind vorig jaar is het gemeentebestuur weer benaderd met het verder ontwikkelde plan. Een overdekte winkelstraat, zoals het „dorp in zee" bij Scheveningen zou moeten krijgen. Verzet Bewoners en/of eigenaars van panden in de Rijswijkse Emma- straat hebben in een brief aan de gemeenteraad geprotesteerd te gen de plannen van een ambtelij ke werkgroep onder leiding van de wethouders H. H. v. d. Veer (onder wijs en culturele zaken) en J. A. Kortlnk (sociale zaken) om het hotel/pension Resco, op de hoek van de Emmastraat te gebruiken voor huisvesting van Jongeren van 16-27 Jaar. In de brief schrijven de bewoners onder meer: „Een con centratie van jongeren houdt on voorspelbare activiteiten in, die in een zo dicht bebouwde kom van de gemeente, tot overlast aanlei ding kunnen geven. Het is niet nodig een jeugdcentrum te stich ten in een kalme straat, die een eigen karakter wenst te behouden met het oog op rust en privacy, terwijl grote panden, b.v. aan de Vliet leeg staan en ruimte geven aan jonge mensen om zich te ge dragen zoals ze wensen en zich te ontplooien". Grote kerk Rond en met de pinksterdagen is de Grote Kerk in Den Haag weer ter bezichtiging opengesteld, nl. vanaf zaterdag 5 tm dinsdag 8 juni a.s. Openingstijden: 10.30- 15.30 uur. Ie en 2e pinksterdag: 13.00-15.30 uur. Ingang: bij de kos terswoning, Rond de Grote Kerk 12. Toegang is gratis. Een boekje over de bezienswaardigheden van de Grote of St. Jacobskerk wordt gratis verstrekt. Gezondheidscentra De Stichting Gezondheidscentra Zoetermeer heeft het gemeente bestuur verzocht in de wijken Buytenwegh de Leyens en Seghwaert in aanmerking te ko men voor terreinen om zelf ge zondheidscentra te kunnen bou wen. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de gezondheidscen tra, zoals dat in de wijk Meerzicht is gebeurd, in het wijkcentrum zou worden ondergebracht. De kosten om zoals in Meerzicht een ge zondheidscentrum te exploiteren zijn echter zo hoog, dat de stich ting verkiest zelf een centrum te bouwen. B. en W. gaan in principe akkoord met dit verzoek, maar zouden over de juiste situering nog nader overleg met de ge zondheidscentra voeren. Loop-in concert Het Residentie-Orkest geeft vrij dagavond 4 juni en zaterdagmid dag 5 juni in het Holland Festival 1976 tweemaal een drietal korte „Loop-in"-concertjes in het Zui derpark. Bij goed weer vinden de ze populaire concerten plaats in het Openluchttheater. Bij slecht weer in een grote tent, waarin zo wel musici als publiek beschut zijn tegen weer en wind. Deze con certen zijn in de eerste plaats be stemd voor de bewoners van de wijken rondom het Zuiderpark. De toegang is gratis. Vrijdag avond beginnen de concerten om 7, 8 en 9 uur. Zaterdagmiddag om 2, 3 en 4 uur. De drie programma's bevatten een aantal kortere, ge makkelijk in het gehoor liggende werken van Glinka, Weber (Klari netconcert met als solist Aart Ro- zeboom), Brant, Dukas, Mozart (Kleine Nachtmusik), Strawinsky, Dvorak, Strauss en Verdi. Alleen het middelste van de drie pro gramma's bestaat uikt één langer werk: Beethovens 5e Symfonie. De concerten worden geleid door de in ons land werkzame jonge Tsjechische dirigent Libor Pesek. Kabeltelevisie Een bestuurlijke werkgroep met vertegenwoordigers van de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Kat wijk, Rijnsburg, Warmond. Voor schoten en Zoeterwoude zal mor gen beslissen welke eigen mast voor ontvangst van kabeltelevisie wordt gebouwd. Eéan is van de Stichting Kabelnet Merenwijk, die al Jaren Kabeltelevisie in deze Leidse nieuwbouwwijk wil heb ben, het andere plan is de werkgroep aangeboden door de Fa. Kaal/v. d. Linde. Beide masten kunnen op 1 oktober dit Jaar al beelden doorgeven naar de huis kamers. De gemeente Oegstgeest heeft de Rotterdamse firma Multi- visie in de arm genomen voor de aanleg van een kabeltelevisienet. Commissaris In Alphen aan den Rijn is de nieu we commissaris van de gemeente politie, de heer J. Volwerk (47) deze week met zijn werkzaamhe den begonnen. Voordien was hij hoofdinspecteur bij de gemeente politie te Alkmaar. Daarvoor was de heer Volwerk werkzaam bij de politiekorpsen in Woerden, Zandvoort en Amsterdam. En dan nog dit... In Den Haag worden weer alge mene kledingbeurzen gehouden aan het Westeinde 177 en de Nieu we Haven 476B. Kortgeleden is dankzij de ingezamelde kleding een bedrag van 25.000 aan de Stichting Ontspanning voor Ge handicapte Jeugd voor een nieu we transportbus overhandigd. In lichtingen: 247842 of 550054 fWes- teinde 177) en 293642 (Nieuwe Ha ven 476B).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6