„Huisvesting patiënt voldoet niet meer Levenslang geëist tegen Joegoslaaf Venco Venco Wijkverpleegsters niet regelmatig doorgelicht: rijk kort op subsidies Regeling ledenwerving VVDM in kazernes nader uitgewerkt Confessionelen willen beter verkeersonderwijs Nietmachine als,,wapen" Politieke achtergronden speelden rol bij moorden Laatste vonnissen in zaak Soestdijk Auto belandt tussen de tv's Kruisverenigingen in moeilijkheden Gesprek met defensieleiding Discussie over CPN-kwestie VU uitgesteld Taxichauffeur om het leven gekomen Dierproeven aan regels gebonden Meer aandacht nodig voor veiligheid sterklasse drop de grootst Ie Noodsituatie in psychiatrische ziekenhuizen 99 Man aangevallen door leeuwen WOENSDAG 2 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een verslaggever AMSTERDAM Wegens drie moorden, twee pogingen tot moord en een poging tot doodslag eiste de officier bij de Amster damse rechtbank, mr. L. van den Berge, gisteren tegen de 28-jarige karateleraar S.M. uit Joegoslavië levenslange gevange nisstraf. Verdachte had op Eerste Kerstdag steed. Het hof deed dit in hoger be- 1973 in Amsterdam drie van zijn roep wel. maar verklaarde op formele landgenoten met revolverschoten om het leven gebracht, twee Joegosla vische vrouwen ernstig verwond en de hem achtervolgende Amsterdam se agenten beschoten. In eerste in stantie was de karateleraar, die be kend stond als „Karate Bob", na een eis tot levenslang door de rechtbank tot achttien jaar veroordeeld. Begin dit jaar echter, na een uitgebreide ✓behandeling voor het gerechtshof, waarbij ook de door de verdachte aangevoerde politieke achtergron den hij zou lid zijn geweest van de Joegoslavische geheime dienst werd de dagvaarding op juridische gronden nietig verklaard en de zaak terugverwezen naar het openbaar mi nisterie. gronden de dagvaarding nietig en verwees de zaak terug naar de rechtbank. Anders dan bij de eerste behandeling S. vreesde toen op weg naar het rechtbank door de geheime dienst te worden geliquideerd verscheen hij gisteren wel op de zitting. In plaats van twee parketwachten zaten nu twee politiemannen bij hem in de verdachtenbank en was er ver scherpte bewaking in de zaal inge steld. Vogelvrij Opdracht Aan het begin van de zitting deelde president B. van der Waerden mee, dat de rechtbank, anders dan bij de eerste zitting twee jaar geleden, aan nemelijk acht. dat de zaak van „Ka rate Bob" politieke achtergronden heeft. „Uit een aanvullend onderzoek is gebleken, dat verdachte een be paalde opdracht, die hij als agent van de Joegoslavische veiligheidsdienst had gekregen, niet heeft uitgevoerd en daarom mocht aannemen, dat zijn leven in gevaar was. Dit wordt ook bevestigd door een schietpartij op 24 december. Wat de rechtbank betreft behoeft de politieke kant van de zaak niet verder uiteengezet of bewezen te worden", aldus mr. Van der Waerden. Twee jaar geleden werd de verdachte na een eis tot levenslang tot achttien jaar veroordeeld. Hiertegen was hij in hoger beroep gegaan, om dat hij van mening was, dat de rechtbank te weinig aandacht aan de politieke kant van de zaak had be- ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft gistermorgen de lang durige processen tegen een groep Zuid Molukkers die van plan waren paleis Soestdijk te bezetten en de koningin te gijzelen, afgesloten door arrest te wijzen in de hoger be roepszaak tegen acht Zuid Moluk kers, in hoofdzaak behorende tot de zogenaamde groep Assen. Zij speel den een minder belangrijke rol in de zaak. De arresten weken weinig af van de eisen van de procureur-generaal en van de vonnissen van de rechtbank. De arresten varieerden van vrij spraak tot anderhalf jaar gevange nisstraf. De 35-jarige H. O. T. werd vrijgespro ken (vonnis rechtbank zeven maan den waarvan drie voorwaardelijk), de 22-jarige A. P., de 22-jarige M. F. L., de 21-jarige P. S.. de 21-jarige Th S. en de 21-jarige J D. S. kregen ieder een jaar (bevestiging vonnis), de 21-jarige L. M. D. anderhalf jaar (vonnis twee jaar) en de 49-jarige P. S. vrijspraak (vonnis rechtbank acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk). m Van de oorspronkelijk tien man ster ke laatste groep werd vorige week de 21-jarige A. A. P. veroordeeld tot zes maanden waarvan drie voorwaarde lijk (bevestiging vonnis) terwijl de 24-jarige M. C. D. werd vrijgesproken na een vonnis van vijf maanden on voorwaardelijk. Wat de feiten betreft hield de rechtbank zich grotendeels aan de verklaring, die M.S. bij het hof had afgelegd. Volgens deze verklaring zou hij in november door zijn superieuren naar Amsterdam zijn gezonden om contachten te leggen met de organi satie rond de in Brussel wonende Joegoslaaf Dapkovic teneinde deze zonodig uit de weg te ruimen. Zijn infiltratiepoging slaagt, maar bij een ontmoeting met het slachtoffer in diens woning raakt hij in verwarring over de aard van zijn opdracht en biecht Dapkovic alles op. Vanaf dat moment zou hij vogelvrij zijn ver klaard door de Joegoslavische gehei me dienst. Kort daarna, op 24 december 1973, wordt verdachte bij het Weteringcir cuit in Amsterdam door drie uit Brussel afkomstige Joegoslaven met een pistoolmitrailleur beschoten. Een dag later herkent hij in een res taurant twee van zijn belagers: de eerste schiet hij door het hoofd, de tweede weet te ontkomen. Een Joe goslavische vrouw, die in haar handtasje grijpt, schiet hij eveneens door het hoofd. Zij overleefde het schot, maar is als gevolg daarvan gedeeltelijk verlamd en aan één oog blind. Met twee vrienden vertrok hij daarna naar een café op de Weteringschans, dat bekend staat als trefpunt van Joegoslaven. Voor een stoplicht bij het café zag hij een Joegoslavische vrouw oversteken naar een auto die daar stond te wachten. S.M. sprong de auto uit, schoot eerst de vrouw neer en vervolgens de twee Joegosla vische inzittenden. Alleen de vrouw overleefde deze aanslag. Voor de rechtbank vertelde S.M. dinsdag, dat hem pas vijf dagen later bekend werd, dat de twee inzittenden niets met de aanslag van 24 decem ber hadden te maken. Een van de slachtoffers was zelfs een vriend van hem. Toen de auto met het drietal na deze schietpartij op het Museumplein door een andere auto werd klemgere den, loste S.M. enkele schoten, maar toen hij zag dat de inzittenden poli tieagenten waren, gooide hij zijn wa pen weg en gaf zich over. Geen spionage In zijn requisitoir zei mr Van den Berge weinig waarde te hechten aan de verhalen van verdachte, als zou hij geheimagent zijn. Ze zijn deels waar. deels onwaar. Verdachte staat hier echter niet terecht wegens spionage, maar op beschuldiging van moord en poging tot moord. Raadsman mr. L. D. Hamer stelde zijn cliënt wel voor als liquidatie agent van de Joegoslavische geheime dienst. Hij wees de rechtbank erop, dat S. M. al vanaf zijn negentiende agent zou zijn van deze geheime dienst. Bij een uitwijkmanoeuvre in de Amsterdamse Van Woustraat raakte de bestuurder van een personenauto het spoor enigszins bijster en belandde in de etalage van de radio- en televisiezaak van de firma Kok. De bestuurder bleef ongedeerd, maar zijn parkeerbeweging had wel voor grote schade aan de geluidsapparatuur gezorgd. Van een verslaggever UTRECHT Het ministerie van volksgezondheid heeft meege deeld dat de subsidie aan de kruisverenigingen verminderd zal worden als er voor wijkverpleegsters en wijk-ziekenverzorgstefs geen geldige tbc-verklaringen zijn. Het nationaal centrum voor kruiswerk vindt dat een „nogal krasse en daardoor onredelijke" maatregel; „men schiet met een kogel op een mug" zei een woordvoerder van het centrum gisteren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De defensieleiding zal binnenkort nadere aanwij zingen verstrekken aan de kazernecommandanten om problemen bij de ledenwerving in kazernes te voorkomen. Staatssecretaris Van Lent maakte dit bekend na afloop van een gesprek, dat hij samen met collega Stemerdink gisteren had met het hoofdbe stuur van de WDM. Het was een voortzetting van een eerder gesprek over de moeilijkheden, die zich voordoen bij het werven van de WDM-leden. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Universi- teitsraad van de Vrije Universiteit Procent va" het salar's van wlJfe- heeft de behandeling van de CPN- henvereorgsters en hoofdverpleeg- kwestie een half jaar uitgesteld. De kundtgen. Als de subsidie wordt mge- meerderheid van de raad vond het h°ud™ over elke dag dat iemand beter, eerst over de doelstelling van ?°nd" tbc-verklanng werkt, de Vrije Universiteit in het algemeen *an dat, de kruisverenigingen grote te spreken Toespitsing van de dis- Hnknciele schade opleveren Ook de cussie op de CPN zou het gesprek igemeenten de de Een van de voorwaarden waarop het ministerie Subsidieert is dat de wijk verpleegsters en de wijk- ziekenverzorgsters zich elk jaar laten doorlichten. Als er subsidie aange vraagd wordt moet een verklaring overgelegd worden dat zij geen tbc hebben. In de praktijk schiet het zich tijdig laten doorlichten er nogal eens bij in. onder meer doordat de plaatse lijke kruisverenigingen geen beroeps- administraties hebben waaruit auto matisch valt af te lezen of iedereen wel tijdig gevolg gegeven heeft aan de oproep zich te laten doorlichten. Het ministerie heeft nu aangekon digd dat bij het ontbreken van tbc verklaringen fot 1 juni 1975 beperkte korting op de subsidies toegepast zullen worden (tot vijf procent van het totale subsidiebedrag over het betreffende jaar); over de periode daarna zal de korting op de subsidies volledig zijn (voorzover het de sala rissen betreft). Alleen al voor 1973 en 1974 gaat het om bedragen van ach tereenvolgens 175.000 en 450.000 gulden. Schade Het ministerie subsidieert 55 procent van het salaris van de wijkver pleegsters. 75 procent van het salaris van de verpleegsters die in wijkge zondheidscentra werken en honderd De defensieleiding had vastgesteld, dat de vereniging het weigeren van dienstbevelen niet hanteert als be leidsinstrument en beschouwde daarmee „de weg voor verder overleg over de doelstelling kunnen vertroe belen Het voorstel om de kwestie uit te stellen kreeg steun van alle fracties, behalve van de drie man sterke Vu- so-fractie Deze studentengroepe ring vond dat er nu genoeg gepraat was en dat er een besluit moest val len. De progressieve studentenfrac tie met acht zetels in de raad verte genwoordigd. pleitte voor uitstel, in de hoop tezijnertijd te kunnen spre- niet geheel door het rijk gesubsi dieerde salarissen aanvullen, zouden namelijk vervallen. Het centrum heeft inmiddels staatssecretaris Hendriks gevraagd de korting over 1973 en 1974 niet door te voeren en de volledige korting pas te gaan toepassen na 1 juni van dit jaar. Tevens heeft het centrum er bij de kruisorganisaties op aangedron gen ervoor te zorgen dat aan de subsi dievoorwaarden voldaan wordt Van een verslaggever ROTTERDAM De 28-jarige taxi chauffeur A M Verbeek is gistermor gen om het leven gekomen toen zijn taxi in Rotterdam door nog onbe kende oorzaak tegen een lichtmast botste De chauffeur overleed in het Dijkzigtziekenhuis aan de bij het ongeluk opgelopen verwondingen De heer Verbeek had geen passa giers in zijn taxi Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsontwerp dat proeven op dieren aan regels en voorschriften bindt. De dierproeven kunnen volgens dit ont werp alleen genomen worden op ge wervelde dieren. Voor de experimen ten is een vergunning van de over heid nodig. Ze zijn verder alleen toe gestaan wanneer ze in het belang zijn van de gezondheid en voeding van mens en dier. De VVDM heeft na afloop van het gesprek met de defensieleiding ver klaard zeer teleurgesteld te zijn. De leiding heeft volgens haar geen enke- le garantie gegeven voor een vermin- J open". Tijdens het gesprek heeft de dering van de tegenwerking op de ken over de verhouding tussen chris- leiding de WDM er „nadrukkelijk'* kazernes, integendeel, minister tendom en marxisme in het alge- op gewezen, dat men zich bij de be- heeft de rechten, die wij aan de facili- meen langenbehartiging dient te houden teitenregellng ontlenen, zelfs terug- aan de spelregels en dat het in het gedraaid door een zeer dubieuze om- belang van de VVDM en haar leden schrijving van het begrip „dienst". is, dat er geen conflicten ontstaan. Problemen moeten worden gemeld en in overleg worden opgelost. Roosters „De regeling voor ledenwerving, die sinds 28 augustus 1975 van kracht is. zal nader worden uitgewerkt. In de aldus een VVDM-woordvocrder. Dit begrip ..dienst" is van belang, want ledenwervers kunnen van de kazernes worden weggestuurd, als de soldaten dienst verrichten. Dat is al vele malen gebeurd en VVDM- bestuurders die weigerden te ver trekken zijn inmiddels tot gevange- De Universiteitsraad besloot aan de Werkgroep-,.doelstelling" advies te vragen over de toelaatbaarheid van CPN-leden en CPN-sympathisanten in raden en besturen. De voorzitter van de commissie, prof. dr. M. A Maurice, zegde toe het advies zo spoedig mogelijk te zullen uitbrengen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Christendemocratische fracties in de Tweede Kamer willen meer en beter verkeersonderwijs op de Nederlandse scholen voor basis- en voortgezet onderwijs. De KVP'er Cornelis- sen diende daarvoor samen met de andere christendemocratische fracties CHU en ARP gisteren in de Kamer een motie in. kazerne zullen duidelijke roosters nisstraffen veroordeeld. Volgens de - WnVT A r. moeten worden gemaakt, die aange ven wanneer er buiten de normale uren dienst moet worden gedaan. De belangenverenigingen weten dan vooraf, wanneer er wel en niet gewor ven kan worden", aldus een medede ling van het ministerie van defensie De defensieleiding heeft een „nadere definitie" gegeven van het begrip dienst. „Het gaat daarbij om alle activiteiten die door een daartoe be voegde meerdere worden opgedragen zonder dat bij de uitvoering toeziend kader aanwezig hoeft te zijn". Het staat niet aan de beoordeling van belangenverenigingen om door eigen waarneming vast te stellen of er dan geen dienst wordt gedaan, zo is de VVDM meegedeeld. VVDM bestond de dienst in dergelij ke gevallen vaak uit „onbenullige werkzaamheden", zoals inpakken of schoonmaken. Defensie heeft het be grip „dienst" nu omschreven als „ie dere handeling, verrichting of activi teit die door daartoe bevoegde meer deren wordt opgedragen" Het is al voldoende om deze diensten in het rooster bekend te maken, al dus de VVDM Bovendien kan de commandant altijd roosterwijzigin- gen doorvoeren, waarmee ledenwer vers van de kazerne kunnen worden geweerd. Volgens de VVDM is er sprake van een beleidsombuiging bij defensie ten aanzien van deze vereni ging. die ten koste gaat van de vak bondsvrijheid. Daarna begon de universiteitsraad de discussie over de Nota- doelstelling" Zoals bekend, worden daarin voorstellen gedaan om de evangelische doelstelling van de VU inhoud te geven. De commissie- .doelstelling' heeft geadviseerd de zogenaamde „dan/wel" verklaring" te handhaven. Deze regeling houdt in dat zij die niet met de doelstelling kunnen instemmen, toch in raden en besturen gekozen kunnen worden, indien zij verklaren naar vermogen in de geest van de doelstelling te willen werken. Alleen voor het Colle ge van Bestuur zou duidelijke in stemming met de doelstelling onder alle omstandigheden vereist zijn. Voor andere besturen en raden zou instemming regel, maar geen absolu te noodzaak hoeven te zijn. ADVERTENTIE Van een verslaggever EINDHOVEN De negentienjarige R S. uit Eindhoven heeft bekend dat hij geprobeerd heeft om „gewapend" met een nietmachine een overval te plegen op een sigarenwinkelierster. De winkelierster vertelde de politie dat zij bedreigd was door iemand met een stengnn De overval mislukte de jongeman zette het op een lopen toen de winkelierster haar man riep De dader kon een paar uur later worden aangehouden. Een vijftienjarig meisje had alles zien gebeuren en volgde de jongeman, die regelrecht naar zijn woning liep. ADVERTENTIE ^.jered«nP'a,en- °,ho' v *«2% pao dikke '>f£c*ka<'«enP"(*en A-J.VINK B.V. <x>* V Zij willen dat de regering op korte termijn uitzoekt, wat er verbeterd kan worden aan het verkeersonder wijs op de basisscholen en bekijkt, boe er binnen bestaande vakken bij het voortgezet onderwijs meer aan dacht kan komen voor het verkeer Men vindt dat een goed onderwijs een aanmerkelijke verbetering kan bieden voor het verkeersveilig- heidsgedrag. Autokeuringen De motie werd ingediend tijdens het vervoersdebat waaraan de Kamer gistermiddag begon Kamerleden hadden de hele middag en avond nodig voor hun beschouwingen, waarbij overigens na de openbare commissievergaderingen in de afge lopen weken weinig nieuwe standpunten naar voren werden ge bracht. Na lang aandringen van de heer Cor- nelissen kwam de PvdA'er Van der Doef met de mededeling, dat hij nu zeer binnenkort met de VVD'er De Beer bij de Kamer zal komen met een initiatiefwetsontwerp voor de perio dieke autokeuringen, waardoor die keuringen nu wellicht begin 1977 kunnen beginnen De twee partijen willen, zoals bekend, de autobedrij ven bij de keuringen inschakelen. Al le auto's, ook splinternieuwe, zullen onder de regeling van het initiatief- ontwerp vallen, aldus de heer Van der Doef De DS'70-fractie kwam weer met een motie om het binnenplein van het Binnenhof geheel autovrij te maken. Een vorige, zelfde motie, bijna twee jaar geleden ingediend, had tot resul taat dat de helft van het aantal ge parkeerde auto's verdween. De heer Van der Doef tenslotte kwam. mede namens de PPR. met een motie om meer duidelijkheid te scheppen in de voorwaarden die het rijk stelt bij het aanvullen van de miljoenentekorten op het openbaar vervoer van de negen Nederlandse gemeenten met een eigen vervoersbe drijf. Hij wil die voorwaarden in een voor ieder duidelijk wettelijk kader plaatsen. Minister Westerterp en staatssecre taris Van Huiten antwoorden vandaag. Van een verslaggever ARNHEM Een 19-jarige chauffeur van een safaritrein van Burgers safa ripark in Arnhem is door een groep leeuwen aangevallen en ernstig ge wond naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is nu redelijk. Volgens directeur A van Hooff van Burgers, die het op Hemelvaartsdag gebeurde ongeval niet had willen bekend ma ken, is het gebeuren aan nalatigheid van de man zelf te wijten. Hij had zijn trein niet mogen verlaten Hij was uitgestapt om een auto met pech te helpen, hoewel hij wist dat een via de mobilofoon opgeroepen wagen onderweg was. Toen de dienstwagen arriveerde, liep de chauffeur naar zijn trein terug en werd onder de ogen van tientallen reizigers aangevallen Met veel moei te slaagde het safaripersoneel erin hem te bevrijden. Met diepe vlees wonden en een wond vlakbij de halsslagader werd de chauffeur naar een ziekenhuis gebracht. BOERDERIJDROP drop op z n dröppigsl Mild gezouien vol van smaaK en geze'iig van vorm Huisie-boompie beesiie-drop om naar hartelust van !e smullen 11 smaken Van een onzer verslaggevers UTRECHT „De huisvesting van patiënten in veel psychiatrische ziekenhuizen voldoet niet meer aan de nu geldende inzichten. „Ik mag wel zeggen, dat er zelfs sprake is van een noodsituatie". Tot deze conclusie kwam de heer J. L van Hasselt, voorzitter van de sectie psychiatrische instituten van de Nationale Ziekenhuisraad, aan het slot van een tweedaags symposium over de huisvesting van psychiatrische patiënten. Overigens is ook gebleken, dat die „geldende" inzichten nogal uiteen kunnen lopen en zelfs tegengesteld kunnen zijn; bescherming contra openheid, privacy contra col lectiviteit. zakelijkheid contra leefbaarheid etc „Ik vind de veelheid aan behan delingsfilosofieën waarde vol". aldus de heer Van Has selt. „omdat de omstandighe den van plaats tot plaats kun nen verschillen" De vormge ving van de gebouwen moet daarom aan de verschillende behandelingsmethoden ruim te bieden, zodat deze tot hun recht kunnen komen" Hij merkte verder op, dat on danks de noodzaak tot bezui nigingen in de ge zondheidszorg het mogelijk zal moeten blijven om de ach terstanden op het terrein van de geestelijke ge zondheidszorg in te lopen. „Psychiatrie is gebaseerd op de wisselwerking tussen men sen. Daarom moet hoge waar de worden toegekend aan de kwaliteit van de perso neelsbezetting. de opleiding van de verschillende mede werkers en aan het kweken en handhaven van een gezond klimaat voor die wisselwer king. Bouwen is in wezen al leen het ommuren van functies", aldus de heer Van Hasselt. Uitwisseling Het symposium, dat als mot to „Woonareaal voor psychia trische patiënten" had mee gekregen. was georganiseerd door de sectie bouwkunde en techniek van het Nationaal Ziekenhuisinstituut, in sa menwerking met de sectie psychiatrische instituten van de Nationale Ziekenhuisraad. Opzet daarbij was om op lan delijk niveau te komen tot een uitwisseling van gedach ten over het huisvesten van patiënten in psychiatrische instituten. Om het thema, waarover een negental des kundigen inleidingen hielden enigszins beperkt te houden, was besloten de woonsitua ties van jeugdigen, zwakzin nigen en geestelijk gestoorde bejaarden, buiten beschou wing te laten. Aan het symposium in het J aarbeurscongrescentrum was tevens een expositie ver bonden. die terreinsituaties en plattegrondtekeningen omvatte van 36 bouwplannen ten behoeve van twintig in stellingen Die plannen waren in vier categorieën ingedeeld opname. observatie en kortdurende behandeling; re validatie en resocialisatie, be handeling en verzorging be jaarden en langdurige verple ging en verzorging (volwasse nen). Op deze manier was het de bezoekers aan de expositie mogelijk om de plannen naar de aard van de patiënten, die daarin gehuisvest moeten worden, met elkaar te verge lijken Rita „U hebt dikke zolen, dus t binnenkomen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3