■eperkte sponsoring ordt wel toegestaan ees van Kooten aar Go Ahead Leo van Vliet bewijst zich in boeiende rit leuwenhoek over atleten die naar Montreal gaan [geregeldheden bij Italië-Brazilië Ongeregeldheden Bonuspunten Soedan Vervroegd Spoorloos Scheidsrechters Grote slag in Olympia's ronde gevallen Nederlaag voor UEFA-jeugdteam De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250jaar Kornelia Ender stelt record weer scherper Prof contract Van Helvoirt SDAG 2 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 ?aai aani te di ten pro 24:1 8; Je >estii lar b ?n m rst, d J ast b iet k lei). 12 vj datv ioet€ Leo Bolle HAAG Het vooroordeel wil dat de mensen, die de leiding nden hebben bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC) iten zijn. Chef de mission Bram Leeuwenhoek: „Ik ben een oker en vaak genoeg hoor ik daarom, zie je wel, een regent, Dokt toch een pijp". m zich daar over opwinden en „Iedereen, die mij een beetje len d (reet dat het niet waar is, maar ap di nou eenmaal de consequentie t wil eze functie. Je krijgt te maken doo lensen, die allemaal hun eigen d vai igen hebben en die je in hun - krij ig proberen te duwen. Ik moet wegn proberen een middenweg te n zet veli dichter de Olympische Spelen lontreal naderen hoe sterker de wordt. Leeuwenhoek, die voor stJrde maal als chef de mission zal len tijdens Olympische Spelen: 'elijking met de spelen van hen starten deze Spelen een vroeger en in vergelijking met drie maanden. Mexico was Jk ideaal. Toen hadden de kan eigenlijk nog de hele zomer om zich waar te maken. Nu is tn vreselijk kort seizoen en dat dan vooral voor sporten als ADVERTENTIE atletiek, handboogschieten en zwem men. Maar dit geldt niet alleen voor de sportlieden, dat het allemaal zo kort dag wordt. Ook wij zitten klem. De fabrieken, die onze kleding moe ten verzorgen zitten bijvoorbeeld net in de vakantietijd wanneer wij ze nodig hebben". Fabrieken, die de kleding voor zo'n 110 tot 120 man zullen moeten verzor gen. Een kleinere afvaardiging dan die, die naar München ging. De oor zaak is niet alleen het flinke bedrag dat zal moeten worden besteed. Leeuwenhoek: „Tussen de 272 en 3 miljoen gulden", maar vooral het ge brek aan geschikte kandidaten. Leeuwenhoek: „Je stuit met dat se lecteren dan weer op die druk. Als een judoka vierde is geworden op de Europese kampioenschappen, dan wordt er onmiddellijk gezegd, dat die naar de Spelen moet. Maar men ver geet dan dat de beste judoka's niet in Europa zijn te vinden, maar in lan den als Japan en Korea. Een ander voorbeeld is dat van een bokser, die derde was geworden op de pre- olympics van 1975. Maar in zijn ge wichtsklasse deden maar vijf boksers mee. Vijf boksers, dat betekende dat hij een bye had in de eerste ronde en daardoor was hij al zeker,van die derde plaats zonder gebokst te hebben". Toch wil dat niet zeggen, dat Leeu wenhoek er op gebrand is zo weinig mogelijk mensen naar de Olym pische Spelen te sturen. Leeuwen hoek: „Ik ben er zelfs voor het aantal sporten op de Olympische Spelen uit te breiden. Naast tennis en cricket dat al eens Olympische sporten zijn geweest zou ik het ook toejuichen als badminton, honkbal en tafeltennis eens aan het programma zouden wor den toegevoegd. Al die sporten vol doen volgens mij aan de Olympische norm. dat ze minstens in veertig ver schillende landen en op die verschil lende continenten moeten worden beoefend. Vooral een sport als tafel tennis mag dan geen enkel probleem opleveren. Voor die sport heb je niet veel ruimte nodig en het materiaal is vrij goedkoop". En daar wordt nog steeds over ge sproken, want de Olympische Spelen staan officieel nog steeds alleen open voor amateurs. Leeuwenhoek: „Deze Spelen zijn niet meer te vergelijken met de eerste van 1896. Toen was het louter een privé-zaak, nu is het een volkszaak. Het gevolg is dat je daar- door in de knoop kan komen te zitten met de amateurstatus. Als een sportman gesponsord wordt, maar die sponsor heet toevallig pa pa. dan zijn er helemaal geen proble men. Ik vind dat een sportman, die binnen bepaalde grenzen geholpen wordt, toch amateur is. Je kan tegen woordig niet meer van ze verlangen, dat ze zelf alles betalen. Nee, ik vind dat een sportman best geholpen mag worden, maar dat hij er niet beter van mag worden. Er zijn mensen, die daar anders over denken. Maar ik van a"e bonden denken, zeg dan altijd, kijk eens naar de Spelen voor gehandicapten. Is een basketballer, die de wieltjes voor zijn stoel van zijn baas krijgt, nu opeens een prof? Voor de meeste Nederlandse kandidaten voor de Spelen geldt, dat ze zolang je van die opvatting uitgaat, echte amateurs zijn. Bram Leeuwenhoek: Het NOC moet horizontaal aan de belangen Het NOC betaalt, wanneer ze een baan hebben, loonderving. Gelukkig is dat algemeen aanvaard. In de Oostbloklanden gaan ze nog nog een stapje verder. Akkoord, maar het zou onzinnig zijn te verlangen dat voor de ene sporter alles betaald mag worden, zonder dat hij tot prof wordt verklaard en dat de ander alles zelf moet betalen". Toch zijn er sporten waar meer betaald wordt dan loonderving en onkostenvergoe dingen. In de westelijke landen is vooral een sterk gesponsorde sport als basketbal, daar een duidelijk voorbeeld van, hoewel men in talloze ENTER Kees van Kooten gisteren in Deventer een iejarig contract getekend voor Ahead. De 27-jarige spits ïelde dit seizoen bij Telstar. Twente en Ajax zijn tot een (koord gekomen over een isfer vah de 21-jarige Henk van die het afgelopen seizoen [ees van Kooten: Go Ahead vaste plaats in de Amster- ise hoofdmacht heeft kunnen Overeh. Van Santen, die voor oranje uitkwam en momen- 1 deel uitmaakt van het Neder- militair elftal, is de vijfde koop van FC Twente voor het mende seizoen. Eerder werden Bloemberg (RWDM), Henk de laf (Emmen) en de jeugdige No- Thorensen en Sundby ge- Jtttracteerd. da JC heeft de 23-jarige Deense lernational Jens Kolding aange kken. Kolding die voor BK'93 Kopenhagen uitkwam heeft transferbedrag van ruim 100 gulden opgeleverd. dhoven kocht Aad Goedhart i AZ'67. Goedhart die dit sei- i merendeels op de bank zat, lakte voor AZ de beslissende telpunten tegen Feyenoord en i Verheyen van PEC komt vol- l seizoen voor Feyenoord uit. heyen, die mondeling eerder al d was met PSV. gaf uiteinde- t toch de voorkeur aan de Rot- nse club. Brand die nog maar enkele ?n geleden verklaarde dat i hem in het betaalde voetbal t meer terug zou zien, is vrijwel temaal rond om op part-time sis op te gaan treden als mana- f van eerste divisieclub Vo- ndam. PHILADELPHIA Het interna tionale voetbaltoernooi Verenigde Staten „200" is gewonnen door Brazilië. De Brazilianen versloe gen in hun laatste wedstrijd in New Haven Italië met 4—1 (1—1). Engeland won in Philadelphia met 31 (20) van een Ameri kaans team. In de wedstrijd tussen Brazilië en Italië werden maar liefst drie spe lers het veld uit gestuurd. Al voor de rust kreeg de Braziliaan Lula de rode kaart, waarna het spel een kwartier moest worden onderbro ken. omdat Braziliaanse officials en reserves het veld op kwamen. Na de rust volgden de Italianen Bettega en Causio. Italië had al in de tweede minuut de leiding geno men door Capello, maar Gil bracht Brazilië door doelpunten in de 29e en 53e minuut aan de lei ding. Zico en Roberto brachten uiteindelijk dezelfde eindstand op het bord als na de finale van het wereldkampioenschap 1970 in Mexico. Liverpool-speler Kevin Keegan was weer de grote man bij Enge land. Door doelpunten in de 23e en 26e minuut bracht hij zijn Ch.B. Janssen (35). R.A. Klint (34). J. M.anuel (38) en I.W.M. van Swieten (33). Zij nemen de plaatsen in van de heren Van der Kroft, Pijper en Boosten, die hun carrière vanwe ge hun leeftijd (47) moeten beëin digen. SiTi'ARD - Vanaf het komende seizoen zal de eerste-divisieclub Fortuna SC beschikken over kunstlicht. De installatie, kosten vier ton. zal zo spoedig mogelijk worden neergezet. Voorts wil For tuna SC alle zitplaatsen in haar stadion gaan overdekken. Ook wil Fortuna in het volgende seizoen haar wedstrijden op zaterdag avond gaan spelen. De tegenstan ders zullen dan geld krijgen om eventueel extra kosten gedeelte lijk te dekken. PARIJS - De Franse voetbalbond heeft in Parijs besloten het ko mende seizoen het systeem van de bonuspunten af te schaffen. Al twee seizoenen lang kreeg een club in de eerste divisie een punt extra bij een overwinning met drie of meer doelpunten verschil. ZURICH - Soedan heeft zich te ruggetrokken uit de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1978. waarvan de eindronden in Argen tinië worden gespeeld. Het secre tariaat van de FIFA heeft dit in Zürich meegedeeld Kenya, in de eerste voorronde te genstander van Soedan gaat nu zonder te spelen over naar de tweede ronde. De winnaar van de wedstrijd Egypte - Ethiopië is dan de tegenstander. ENSCHEDE - FC Twente en Sparta zijn overeengekomen hun laatste competitiewedstrijd niet op tweede pinksterdag te spelen maar al op zaterdag 5 juni. De ontmoeting in het Diekmanstadi- on begint om 19.00 uur. Causio: rode kaart ploeg verdiend aan de leiding. En geland beheerste het spel gedu rende het grootste deel van de strijd en kwam negen minuten na de rust door Francis op 30. Pas vier minuten voor het einde kon Scullion voor het Amerikaanse team,waarin onder andere Pele en Chinaglia meespeelden. te- genscoren. AMSTERDAM - In het komende seizoen zullen vier nieuwe scheidsrechters in actie komen in het betaalde voetbal. Het zijn BlRKENFELD - Zeventien uur lang is de Westduitse voetballer Klaus Toppmöller spoorloos ver dwenen geweest. De Kaiserslau- tem-speler, die ruim een week ge len debuut maakte in het Westduitse elftal, kwam bij Bir- kenfeld met zijn auto in botsing, en ging daarna hulp zoeken voor zijn vriendin, die bij hem in de auto zat. Hij zwierf daarna rond in de bossen, totdat hij zich de vol gende middag via de telefoon bij zijn ouders meldde. Toppmöller kon zich van het on geluk niets meer herinneren. wel de international als zijn vrien din kwam er met slechts lichte verwondingen vanaf. landen de neiging heeft, de betalin gen onder tafel te verrichten. Leeuwenhoek: „Basketbal baart ons inderdaad grote zorgen. We hebben ons er een paar keer in verdiept, maar het blijft met die gesponsorde verenigingen een keiharde zaak. Men wil niet kwijt hoeveel de spelers krijgen en wij zijn er dan niet de organisatie naar om de vinger be schuldigend op te heffen, want we kunnen toch niet bewijzen, dat die spelers geen amateurs zijn, maar profs. Voor ons blijven ze dan ook verkiesbaar, want we gaan van het principe uit. dat wanneer je iemand beschuldigt dat hij prof is. je die beschuldiging hard moet kunnen maken en dat kunnen we niet". Het NOC heeft met alle bonden uit voerig de normen besproken waar aan de atleten moeten voldoen om voor Montreal in aanmerking te ko men. Leeuwenhoek: „De kanoërs hebben wij bijvoorbeeld verteld dat we willen, dat hun vertegenwoordi gers bij de laatste zes moeten kun nen eindigen. En dan vind ik het niet belangrijk om te lezen, dat die en die vent zo goed was op de wedstrijden in voor mijn part Tieterkskradeel. Nee, als ze vier, vijfde of zesde wor den bij wedstrijden in Polen, dan vind ik dat ze een sterk argument hebben om over afvaardiging naar de Spelen te praten. Op dit moment, zie ik dan ook nog niet meer dan drie serieuze kandidaten". Zoals ook andere sportbonden moe ten rekenen op vervliegende illusies. De KNAU bijvoorbeeld. Leeuwen hoek: „Over Jos Hermens hoeven we niet te praten. Dat is nou eenmaal een atleet van wereldklasse. Maar buiten hem beginnen de problemen. Frank Nusse en Olga Commandeur zijn geblesseerd en de marathonlo pers hebben zich nog niet waar ge maakt. Dat is vervelend, maar het NOC moet nou eenmaal selecteren. Wij proberen de eisen voor alle spor ten op hetzelfde niveau te houden en zullen voor de ene tak van sport echt geen zwaardere eisen maken dan voor een andere. Maar het verschil tussen de bonden en het NOC is dat de bonden altijd verticaal aan de belangen van hun eigen bond den ken en het NOC horizontaal, aan de belangen van alle bonden moet denken". GRAVE Egbert Koersen heeft gisteren de vijfde etappe van Olympia's ronde door Nederland gewonnen. De rit ging over een afstand van 131 km van Bladel naar Grave. Koersen had een voorsprong van zes seconden op Leo van Vliet, die daardoor leider blijft in het algemeen klassement. Nog slechts een tiental renners is kandidaat voor de zege in Olympia's ronde van Nederland. Dat tiental wordt onmiskenbaar aangevoerd door Leo van Vliet. De leider in het algemeen klassement onderstreepte in de vijfde etappe zijn geweldige vorm. Met nog zeventien renners, bij wie zijn ploeggenoten Arie Hassink en Ton ter Harmsel, veroverde hij een voorsprong van krap vijf minuten op de grote groep. In die eerste groep was de top van het klassement van dinsdagmorgen goed vertegenwoordigd door de aanwezig heid van o.a. Jan Bakker, Albert Scheffer, Peter Matusek. Gerrie van Gerwen, Fons van Katwijk en Frits Schilr. Er was echter ook een groep promi nenten afwezig en die renners hebben meer verloren dan Leo van Vliet won. Toon van der Steen. Michel Jacobs en Adrie van Houweüngen vielen in de rit over 131 km tussen Bladel en Grave terug in de groep van kanslo zen, want zelfs zij kunnen niet sterk genoeg geacht worden om vijf minu ten goed te maken op uiterst attente coureurs als Van Vliet. Bakker. Scheefer en Van Gerwen. Michel Jacobs was er niet en verdien de daarmee in feite de prijs voor de domste renner van de dag. In deze ronde, die zo gezapig af ging op de tijdrit van vrijdag, waarin hij zijn slag had kunnen slaan, was er voor hem maar een plaats in de groep, bij de eerste vijf. Michel Jacobs heeft, nadat de slag gevallen was, door niim twee uur keihard te werken gepro beerd goed te maken wat hij in slechts een moment van on achtzaamheid had verzuimd. Jacobs echter was een eenzame wielrijder, die alleen diende op te tornen tegen de problemen. Zijn poging om terug te komen werd slechts spaarzaam ondersteund. Een enkele keer door Van Houweüngen, soms door Van der Steen, een beetje door Brokelman en de eveneens verslagen rijders uit de Sovjet Unie. Het was een onmogelijke opgave, want hij werd vaker gedwarsboomd door rijders uit de ploegen die wel voorin waren vertegenwoordigd. Ja cobs was aan de streep in Grave meer dan teleurgesteld, hij was ontgoo cheld en ontdaan. „De tour is voor mij verloren," verzuchtte hij. ,Jk heb geprobeerd wat ik kon na die valpar tij. maar ik moest bijna alles alleen BOEDAPEST. Het Nederlands J UEFA-jeugdelftal heeft zijn laatste doen." wedstrijd in groep D van het jeugdtoernooi in Boedapest met 31 *aco"s alleen is natuurlijk niet opge- verloren van Denemarken. Eerder wassen tegen de verenigde macht had het elftal met 3—0 verloren van van een kopgroep, waarin een aantal Rusland en met 3-0 gewonnen van van Nederlands besten voortretlelllk Noord Ierland. samenwerkte. Arie Hassink: „Hoe Uit de groep plaatste Rusland, dat ^at ontstaan is weet ik niet, ik drie maal won, zich voor de halve reed namelijk waar mijn plaats is. finales. De andere landen die zich Voorin- Later zag ik dat Fons van plaatsten zijn Hongarije, Spanje en Katwijk als een van de laatsten nog Frankrijk. aanpikte. Daarna hebben we eigen- ADVERTENTIE Het zal je lot maar wezen. Plons. Landrot wordt waterrot. Mijn enthousiasme was groter dan mijn zeebenen. Nou ja. laten we het maar een ongeluki1- bij een geluk noemen. Dan varen we maar wat later weg met onze fantastische nieuwe boot met buitenboordmotor. Genieten van de vrije natuur is onze prijs in de Staatsloterij. Voor ons gewoon een dubbele 'buiten'-kans! Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of meteen paar. De loten kosten f 25.- per stuk. 'n vijfje f 5.-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u dt adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2l/i op zo'n 800.000 prijzen van f 10.- tot f 500.000.-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v.de Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. Na overmaking van f25,-(of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voorde le trekking uw lotnummeKs)- Als uw overschrijving voor het eind van de maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. De winnaar van de vijfde etappe: Egbert Koersen. lijk met z'n allen geweldig hard ge werkt om het gat zo groot mogeüjk te maken." De kopgroep, die een gemid delde reed van 45,7 km per uur in deze korte rit, slaagde daarin gewel dig. Uit hun midden komt de winnaar van Olympia's zilveren ronde van Ne derland. Vijlde etappe: 1 Egbert Koersen 2 uur, 41 minu ten en 2 seconden (met bonificatie 2.40,47). 2. Leo van Vliet op 2 sec (met bonlflcaUe: 2 40.54». 3 Fons van Katwijk S.L (met bonlflcaUe 2.40.59), 4 Rhett van Trlgt 2.I.. 5 Arie Hassink z.L. 8. Gerrie van Oerwen z t7 Jan Bakker X.L, 8. FrlU Schilr Z.L. 9 Bas van Lamoen z t10. Ton ter Harmsel Z.L. 11 Plet Kuys z.t.. 12 Plet van der Kruys z.L. 13. Milan Purzla (Tsj) z.L, 14. Albert Scheffer z.L. 15. Petr Matousek (TsJ) z.t. Algemeen klassement: 1 Leo van Vliet 17 uur. 36 minuten en 33 seconden. 2 Jan Bakker op 19 sec.. 3. Albert Scheffer op 38 sec 4 Petr Matou sek (TsJ) z.L. 5 Gerrie van Oerwen op 45 sec.. 6. Arie Hassink op 48 sec.. 7 Fons van Katwijk op 53 aec.. 8. Frits Schor op 58 sec., 9. Ton ter Harmsel op 1.05. .0. Henk Lubberdlng op 1.19.11. Kees van de Wereld op 1.26. 12. Plet van der Kruys op 1.33. 13 Bas van Lamoen op 1.47, 14. Toon van der Steen op 5.04.15. Mlcbel Jacobs op 5.20. 16. Adrl van Houwellngen op 5 27. 17 Vladimir Tsjapovalov (Sov) op 5.36. 18. Said Ooessainov (Sov) op 5 40. 19. VlkenU Basko (Sov) op 5 50. 20 Jan Huisjes op 5-51. GIRO De Italiaan Sigfrido Fontanelli heeft de twaalfde etappe van de Ronde van Italië van Gabicce Mare naar Porretta Terme gewonnen. Hij reed de 215 kilometer in 6 uur 37 minuten en 29 seconden. Fontanelli had 15 seconden voorsprong op zijn landgenoot Wilmo Francioni. Francesco Moser (Ita) won de sprint van het peloton, dat twee minuten en tien seconden later over de streep ging, voor Roger de Vlaeminck (Bel). Gimondi behoudt de leiding in het algemeen klassement. Twaalfde etappe: 1 Fontanelli (Ita) 215 kilome ter In 6 uur 37 minuten 29 seconden. 2 Francioni <Ita> op 16 seconden. 3 Moser (IU) op 2 10.4 De Vlaeminck (Bel) Z.L. 5. De Witte (Bel) z.L Algemeen klassement 1 Otmondl (Ita) 65.25 44. 2. De Muynck (Bel) op 44 sec 3 Moser (IU) op 52 sec.. 4 De Vlaeminck (Bel) op 54 sec., 5. Merckx (Bel) op 1.04. 6. Panizza (IU) op 1.12. 008T-BERLIJN Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampi- oenschappen, die in Oost-Berlijn zijn begonnen, sneuvelden al direct twee wereldrecords. Kornelia Ender verbeterde haar ei gen wereldrecord op de 100 meter vrije slag en bracht de nieuwe top tijd op 55,73 seconden. Het oude record stond sinds 26 juli van het vorig Jaar op 56,22 sec. Kornelia En der zwom deze tijd tijdens de we reldkampioenschappen, die in Cali (Col) werden gehouden. Ook Barba ra Krause bleef met 56,01 sec. nog ruim 0,2 onder het oude record. ZIJ werd daarmee tweede. Birgit Treiber werd de nieuwe we reldrecordhoudster op de 400 meter wisselslag. Met haar tijd van 4.48,79 bleef zij bijna 37. sec. onder het re cord, dat haar landgenote Ulrike Tauber op 7 Juni 1975 in Piesteritz zwom (4.52,20). DEN HAAG De Tilburgse wielren ner Wil van Helvoirt heeft een tweeja rig profcontract getekend. Van Hel voirt was oorspronkelijk geselecteerd voor de Olympische baanselectie maar vond zichzelf na overwinningen in de Ster van Bladel en de Ronde van Twente (bovendien werd hij twaalfde In Warschau-Berlijn-Praag) beter op zijn plaats in de weg- selectie Dat gaf aanleiding tot enig misver stand. Van Helvoirt heeft door zijn beslissing prof te worden zelf de knoop doorgehakt. Voorlopig staat op zijn programma: De Ronde van Zwitserland (9/18 juni). De Ronde van Nederland (24/29 augustus) en De Ronde van Catalonié (8/15 sep tember).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13