■■■Ill 1 ti j ■p ■Hill ll Jit Hill I maakt wat mee en kan ertegen. Laat ze wat beleven in avontuurli jke mode. Topsterren komen naar Den Haag so WOENSDAG 2 JUNI 1976 TROUW/KWARTET 1 (qJS DEN HAAG Nederland krijgt nu ook een jazz-gebeuren van internationale allure, het „Northsea Jazz Festival", dertig uur muziek van vermaarde orkesten, groepen en solisten in diverse zalen van het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag op 16,17 en 18 juli. Het is georganiseerd door het impre sariaat Acket en Mojo in samenwer king met de Stichting Jazz in Den Haag en de Haagse Jazz Club Het Festival onderscheid zich van o a die in Montreux Juan-Ies-Pins. Antibes en Nice doordat de bezoe kers tegelijkertijd in vier a vijf zalen de meest uiteenlopende stijlen jazz muziek kunnen beluisteren, terwijl ze toch geen onderdeel hoeven te missen Zo'n 300 musici nemen aan dit eerste „Northsea Festival" deel. De initia tiefnemers zijn er vast van overtuigd dat het een jaarlijks evenement in de zomermaanden gaat worden. Zomers namelijk trekken verschillende gro ten van de jazz door Europa en daar door kan men tot aanvaardbare toe gangsprijzen komen. Volgens Paul Acket zal de toegangs prijs per dag niet boven de 25 komen Maar daar komt dan wel wat boven op als je in de grote zaal de concerten wil bijwonen als die van Sarah Vaug- han en haar trio. Count Basie en zijn 16-man sterke orkest, het Ray Char les Orchestra (22 man) en de Rea- letts, Lionel Hampton All Stars, Her- Raad voor de Kunst: haast met subsidies DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft minister H. van Doorn van CRM in een spoedbrief gevraagd een dezer dagen te beslissen over een aantal subsidie-aanvragen van vor mingstheatergroepen voor het sei zoen 1976-T7 De commissie Jeugdtheater van de Raad vindt het onaanvaardbaar dat gezelschappen nog altijd in het on gewisse verkeren of ze het komende seizoen op rijkssubsidie* mogen rekenen. Met name het GL 2 en de in Utrecht te vestigen groep Thematheater ver keren nu al maanden in onzekerheid of hun werkzaamheden doorgang kunnen vinden. Over beide groepen bracht de Raad voor de Kunst al in december. respectievelijk begin maart, advies uit aan de minister. Ook op andere door de commissie jeugdtheater voorbereide adviezen, waaronder het uivoerige beleidsad vies over de door de minister vorig jaar oktober ontvouwde plannen voor het jeugd- en vormingstheater in de toekomst, ontving de raad tot nu toe geen reactie. De commissie jeugdtheater heeft bu besloten haar werkzaamheden op te schorten tot minister Van Doorn heeft besloten zijn beslissingen over GL 2 en Thematheater heeft laten weten. Marilyn Home niet naar het Holland Festival AMSTERDAM De Amerikaanse mezzo-sopraan Marilyn Home heeft laten weten, dat ze door familie omstandigheden zich niet aan het afgesloten contract voor het concert van 20 juni kan houden. Ze zou optreden in het Concertgebouw met het Radio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor onder leiding van Francois Huybrechts. De NOS en het Holland Festival hebben in onderling overleg besloten om dit concert niet te laten doorgaan om dat op deze korte termijn geen ver vanging beschikbaar was. Het geld voor de reeds gekochte plaatsbewij zen wordt aan de kassa van het Con certgebouw vergoed. Count Basie, ook naar Nederlands grootste jazz-festival bie Hancock. Sun Ra en de Cecil Taylor Unit. Doorlopende concerten zijn er met o.a. de kwartetten van Milt Jackson, Dizzy Gillespie. Stan Getz. Memphis Slim en de pianisten Randy Weston. Phineas New Bom en Sir Charles Thomson. Een afzonderlijke zaal is gereser veerd voor uitsluitend avant-garde muziek. Daar zullen waarschijnlijk groepen optreden als het Willem Breuker-collectief. Hans Dulferperri- kels. Frank Wright Kwartet. Loek Dikker en de Waterranders. Misha Mengelberg en Han Bennink en Maarten van Regteren Altena. Dixielandliefhebbers kunnen dan weer aan hun trekken komen in een andere zaal: Ted Eastons Jazzband. New Orleans Syncopaters. de Har bour Jazz Band en solisten als Cootie Williams. Teddy Wilson en Bud Free man. In de wandelgangen en hallen zullen op televisietoestellen films worden uitgezonden van het minia tuur Jazz-film-festival en verder komt er een expositie die de aan dacht vestigt op jazz Het Festival kan bezocht worden van 's middags zes tot vier uur 's nachts Pieter Balledux overleden WASSENAAR De oud-acteur en- regisseur Pieter Balledux uit Wasse naar is dinsdag op 89-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Leiden overleden. Hij kreeg voor de tweede wereldoor log naam als toneelleider en werd ook bekend als de enige directeur van toneelgezelschap die weigerde voor de Duitsers te spelen. Balledux. die op 2 november 1886 in Amsterdam werd geboren, maakte op 28-jarige leeftijd zijn debuut bij het Neder- landsch Volkstoneel. Hij werkte later bij Schouwburgtoneel, de Vlaamse Volksschouwburg in Antwerpen, het gezelschap L. de Vries en het Hof stadtoneel. In 1931 richtte hij de Ver enigde Haagsche Spelers op. dat hij tot 1942 leidde. Met Balledux weiger den alle leden van dat geselschap lid van de Kultuurkamer te worden. Pie ter Balledux was actief in het verzet. Hij is daarvoor onderscheiden met het Oorlogskruis '40—'45.Van 1945 tot 1958 leidde Balledux het Zuid Nederland Toneel. Zijn zilveren to neeljubileum vierde hij als Wortel in een voor hem gemaakte bewerking van de roman „Boerenpsalm" van Felix Timmermans. Andere rollen, waarmee Pieter Balledux bekend heid kreeg waren o.a Perlemoer in „Potasch en Perlemoer". Lefebre in Madame sans gene", de Kruik in „Merijntje Gijzen's jeugd". Cassius in Julius Cesar en Ruben in ..Joseph in Do than" Bloemenhove (2) Het is te wensen dat het rumoer rondom de Bloemenhove-kliniek waarbij vermeld wordt dat per dag een vijftig a zestig patiënten gehol pen worden, de ogen van velen open gaan van dit misdadig optreden. Per dag vijftig zestig ongeboren levens gedood Dit is de realiteit. Het is de Here een gruwel. Zowel de PvdA als de VVD bepleiten deze vernietiging van ongeboren levens Laat niet al leen de christenen, maar ieder die nog normen erkent, blijvend protes teren tegen een gruwelijk onrecht, bedreven aan ongeboren levens wel ke zich niet kunnen verdedigen. Groningen U. Dijkstra Antisemitisme Ongeveer de helft van de Westduitse bevolking heeft symptomen van an tisemitisme en toch wordt onze kust ook deze zomer wederom bezet door de Duitsers. Zij betalen meer dan wij. dus hebben zij voorkeur- geld stinkt nog steeds niet in Nederland, maar wij zijn de oorlog 1940-1945 nog niet vergeten. Amsterdam H. Piasier. Bang voor Jeruzalem D«_ negen EEG—landen blijken bang te zijn. door Jeruzalem beschuldigd te worden nog verder voor de olie druk door de knieën te zijn gegaan. Terecht, als je het resultaat bekijkt ven de vierde gespreksronde Euro- Arabische dialoog (18—21 mei in Luxemburg): geen sprake meer van staatsrechtelijke erkenning van Is raël. waar de EEG zich voor had uitgesproken in de resolutie 6 novem ber 1973. Inmiddels heeft de Ara bische Liga voor de vijfde ge spreksronde (dit najaar in Tunis) al op de agenda staan: erkenning door de negen en-bloc van de PLO als enige rechtmatige vertegenwoordi ging van het Palestijnse volk. Ondertussen tracht Israël de verte genwoordigers van de Arabische be volking te bevrijden van hun angst I voor PLO-terreur en in democratisch overleg te werken aan rechtvaardige samenlevingsstructuren. De Europese Gemeenschap is na de I vierde Euro—Arabische ronde al bijna knock—out. Het is om te hui len. Niet over Israël, maar over ons en I onze kinderen. Tenzij de Europese (en dus ook Nederlandse) christen- f heid zich realiseert dat de slotwoor den uit de eerste Pinksterpreek wel- I licht weer aktueel worden: „Laat u behouden uit dit verkeerde ge- slacht"(Hand. 2:40). Mede om het be houd van het Europese erfgoed, waar Israël in ieder geval voor staat. Vlissingen Y.v.d. Schoot UIT Voor kinderen van de hoogste klas van dc basisschool en de lagere klas sen van het voortgezet onderwijs be staan er heel wat boeken en boekjes van het populair-wetenschappelijke genre Informatieve lectuur heet dat. meen ik Zo loopt bij Kok in Kam pen een eindeloze Globe-reeks, klei ne deeltjes over telkens een ander onderwerp, waarnaar blijkens mijn ervaring vooral jongens met een veclziidtge belangstelling (en zulke jongens heb je in die leeftijdsklasse) gretig grijpen. Voor wat jongere meisjes en jongens is er op dit gebied veel minder keus en daarom is het fijn dat de al genoemde uitgever Kok nu met de Lantaarn-reeks voor de dag komt: boekjes bestemd voor acht- tot tien-jarigen. Er zijn zes deeltjes uit en wie ze alle zes bestelt, hoeft maar 3.95 per stuk te betalen Er staan geen gekleurde illustraties in. die zijn alleen te betalen als de uitgever iets opzet in internationaal verband en bij deze boekjes wilde men wat de onderwerpen betreft, dicht bij huis blijven Vandaar alleen zwartwit, wat niets afdoet aan de bruikbaarheid en doeltreffendheid ervan Ik heb gemerkt dat kinderen graag in de Lantaarn-boekjes kijken, lezen en (wat belangrijk is) vragen naar mëér! Hier zijn de titels ..Kun nen we van de wind leven'1".Vech ten tegen lawines" (beide door W. E Oranje-van Rij), ..De tijd verglijdt" «M Ferwerda) Waar blijft ons at- val?" (Niek van Noorti .Ratten on gewenst" (N van Looi en „Cavia's thuis" (Chr P Jongman- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS SYNODE (3) Als reactie op het synodebesluit om de steun op te zeggen aan het anti- Racisme-fonds, kwam mij de gelijke nis van de barmhartige Sameritaan voor de geest De gekleurde en ver drukte christen in Zuid-Afrika is dus blijkbaar niet onze naaste die steun nodig heeft. De synode gaat nog een stapje verder dan de priester en de Leviet in de gelijkenis; want ze schaart zich nog aan de kant van de blanke rovers. De uitbuiting en het manipuleren van deze medemensen is gelijk aan beroving. Verder is door dit besluit weer een nieuw obstakel geplaatst in de uitbreiding van het evangelie door zending Maasdijk M. Steenks. Synode (4) De gereformeerde kerk heeft ons al tijd aangesproken omdat er grondig wordt nagedacht over geloof en maatschappij. De standpunten wor den traag verworven, maar dan staat de kerk ervoor. Zo koos de synode tenslotte vóór de wereldraad en zo werd er gekozen voor het program ma ter bestrijding van het racisme. Nu wordt er ineens teruggekrabbeld. Wel achter de algemene uitgangs punten staan, maar niet steunen. Een halfslachtigheid die voor ons uiterst teleurstellend is. Juist het PCR was een toetsteen voor de soli dariteit met de onderdrukten. Nu boog men voor onderdrukkers. Ter wijl er geen schijn van bewijs is dat het PCR-fonds voor niet- humanitaire doeleinden is gebruikt. Baarn K. de Lange, R. van Kanten. J. J. v. Oord. J. T. Diemei W. G. v.d. Kerk, H. de Jong. H. J. v.d. Mark Kerncentrales (6) Is het evangelie niet aan te passen aan de moraal van A.R.P., C.H.U. en KV P? Oostzaan R. Versluis Kerncentrales (7) Wat een zegen, dat de Zuidafrikaan- se order benevens de daaraan ver bonden werkgelegenheid aan ohze brave neus voorbij gaat! En dan maar de straat op met spandoeken: „Wij eisen werk!" En brullen maar! En maar meelij hebben met de stak kers die lijden onder de demoralise rende invloed van werkloosheid! En terugdringen maar van de lasten der sociale uitkeringen!. Rotterdam C. P. van Renssen Kerncentrales (8) Uw commentaar van maandag 31 mei betr. kerncentrales is m.i. een staaltje van insinuatie, die u op grond van vraag 112 van de Heidel- bergse Catechismus niet kunt ver antwoorden. De navolgende vragen aan de heer Aantjes: Wat doet u aan het gehan nes en het wanbeleid van deze rege ring? Of blijft u gedogen? Rotterdam H. Brouwer Massaal verzet Wanneer het inderdaad waar is. dat 370 profs en andere wetenschappelij ke medewerkers menen, dat het sa mengaan van V.U.- en communis tische medewerkers behoort bij de „dialoog" kan ik alleen maar tot de conclusie komen dat: deze medewerkers op een onjuis te wijze hun aanstelling aan de V U. hebben verkregen en er onvoldoende onderzocht is. hoe zij t.o.v. de doelstellingen van de V U. stonden; men een wonderlijke opvatting heeft van „dialoog", dit is m.i. niet eerst bij elkaar in kruipen om later positief of negatief te reageren, maar eerst eikaars stellingen en uitgangs punten onderzoeken en daarna pas een besluit nemen tot vereniging of juist niet. Hilversum A. J. Cozijnsen Profetieën In 2 Petr. 3:2 wordt ons, aangaai de wederkomst van Christus, aan| raden „om aan de woorden te di ken. die door de heilige profeten voren geschreven zijn". Deze proi ten. te weten Jes. 13:13; Jes. 24:lv 17-19; Jer. 4:23-27; Zef. 1:14-18; Ji 66:15-17, voorspelden de verwoest en uitroeiing van aarde en haar woners. Hoe is dit nu te rijmen de uitspraak van ds Trouwborst, beweerde dat Christus toekomst staat in het oprichten van het ninkrijk aan Israël? (Tr. 28 mei), de profetie van Amos 9:11 en 12 v| Hand. 15:14-1 niet het bewijs dat vele profetieën geestelijk moei zien? Schiedam Bijbelvertaling H. van Holtej H, nd fate: bki pol dteee Voor welke groep mensen zouden leden van het bijbelgenootschap d bijbel in omgangstaal omgezet wi len zien? Wanneer men denkt do< de bijbel om te zetten in de taal v: de 20e eeuw meer gesprekstof te gen is men op de verkeerde wegjn j: Want juist door het zich moeten zet" ten tot nadenken, ontstaan er velf vragen en daardoor discussies t wikeze *oo ner e krij 1{ Spijkenisse Y.M. van Adrichem van der St. Bezetting In het artikel .Voorbeeldig konflikt I aan Akademie' in Trouw van 22-5-'76 wordt de indruk gewekt, dat uitspra ken en handelswijzen van de heer J. I C. W. van 't Hoff aanleiding zouden zijn geweest om over te gaan tot een bezetting van het akademiegebouw. Dit is absoluut onjuist! De aanleiding is geweest, dat het I bestuur voortdurend de demokratie op de akademie heeft geschonden door het negeren van alle demokra- tische organen binnen de akademie. Het bestuur pleegde geen overleg I over belangrijke zaken zoals de di- rektiestruktuur. Dit is in strijd met eerder gedane toezeggingen: .voor overleg op alle momenten en over alle zaken te zijn! Ook het feit, dat de akademieraad op vrijdag 2 april j.l. niet tot een behandeling van en uit spraak over de problematiek is geko men, omdat de vergadering ge schorst werd, is aanleiding geweest om te gaan bezetten. Verder zegt de heer Schram in het artikel, dat de akademieraad heeft uitgesproken, dat buiten parlementaire akties niet door de beugel kunnen, en dat wij middels de ontslagen van twee docenten en de verwijdering van George Podt geen bezetting kunnen toestaan. Met dit .wij' bedoelt hij dan niet de J akademieraad. maar verkondigt hij de mening van het bestuur en de I direktie. De akademieraad heeft zelfs uitgesproken, dat George Podt weer op de akademie moet worden toegelaten. De raad vindt het onte recht, dat één persoon verantwoor delijk is gesteld voor een aktie, die door 120 mensen is gevoerd. Amsterdam M. A. van Drooge Synode (1) Dr Geldenhuys verwijt de Neder landse gereformeerden slapheid in- I zake de leertucht. Geheel afgezien van de vraag of deze vermaning te- recht is. blijft het wat vreemd dit te moeten horen uit de mond van ie- f mand. die een kerk vertegenwoor digt. die een regime steunt dat uitge- I sproken rascistisch is. Daardoor wordt de naam van Christus op we- reldschaal in diskrediet gebracht De houding van de gereformeerde syno- I de, die in andere gevallen heus wel duidelijke uitspraken weet te doen, is weifelend en aarzelend. En zo wordt op pijnlijke wijze de geschei denheid tussen leer en leven, als een I open wond in het gereformeerde le- ven zichtbaar. Wageningcn W E M. Honig. I Synode (2) Jammer dat de advertentie van „Be- I taald antwoord" zo'n grote plaats op de voorpagina kreeg Als ik dan in dezelfde krant lees. dat het Frelimo. o.a. met hulp van het anti- rascismeprogramma van de we reldraad van kerken aan de macht I gekomen, de kerken in Mozambique sluit (aldus Anne v.d Bijl op de Wereldwijde Zendingsdag». vraag ik me af. of het „soms hachelijk" uit die advertentie niet. wat eufemistisch gebruikt wordt. In „Kruistochten" (mei 1976) las ik bovendien dat de bevolking van Mozambique, volgens de machthebbers daar. „tegen het praktiseren van religie of het organi seren van verenigingen, die op enige religieuze groepering steunen, be schermd moet worden" Nogal ha chelijk dat anti- rasc ismeprogramma Amsterdam Volkert Groothof f FWLOMINO d: ion bjk Als er bij C&A Palomino op staat, dan kan iedere slimme moeder er zeker van zijn dat de kwaliteit o.k. is. Dan kunnen kinderen tenminste hun gang gaan en hoeft niemand zich ergens ongerust over te maken. Palomino kan er tegen! CtA li tucA sforteteüyex! Links: 'n Echt witte jurk, omdat 't zo leuk afsteekt bij je bruin. Met blauw als kontrast voor de ceintuur en de knoopjes. AE Katoen. 122-146 Midden: Zijn favoriete overhemd is blauw met rode zigzag streepjes. Katoen.152-176 En natuurlijk deze zomer 'n witte jeans! Katoen. 152-176 JL lm Rechts: Het betere T-shirt met perfekte pasvorm en soepele Q rek. Katoen. 122-146 Avontuurlijke blue denim jeans van 'n geweldige kwaliteit. 32,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12