Strafrecht niet zo geschikt om abortus te bestrijden gotWFWAL J INSTITUUT PRAEHEP Duitse weigering van extra ritvergunningen stelt vervoerders teleur Trouw BEZORGERS (STERS) vJiet legaliseren, maar ook niet straffen Vrees dat handel stagneert EG oneens over hulp aan Turkije en Griekenland Industriebond NVV: werk niet mee aan bouw reactorvaten Op de bres voor opera VROOM DREESMANN NEW AGE CHORALGROUP PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN BOSTON MUSICA VIVA BIJVERDIENSTE [OENSDAG 2 JUNI 1976 TROUW/KWARTET H 11 loor mr. E. M. Vos de Wael-Smulders .Abortus niet straffen maar ook niet legaliseren" lijkt nog geen leus voor een spandoek; je krijgt er moeilijk een actiegroep voor in beweging. Twee partijen staan onverzoenlijk tegenover elkaar; de een wil wèl straffen, de ander wèl legaliseren en beide wijzen een compromis af. Dat strafvrijheid zonder legalisatie geen compromis is, maar juridisch en principieel de enige uitweg uit de impasse, valt haast niet duidelijk te maken aan wie zich vastklemt aan eigen standpunt. Dit bleek vorig jaar april tijdens de hoorzitting van de KVP en uit reacties op een diezelfde maand verschenen artikel van mij in het Juristenblad. Dit standpunt „de vrouw beslist", waarbij de dokter verondersteld wordt als een soort stofzuiger te doen wat de patiënt wil maar zelf niet kan. wordt uiteraard alleen gehuldigd door wie tegen deze ingreep geen principieel bezwaar heeft; niet door iemand, die de menselijke vrucht vanaf de conceptie beschouwt als ie mand met recht op eigen leven. Ook heel wat Nederlandse artsen geloven nog, dat elk mensenleven het behoe den waard is; zelfs dat van een onwel kom kind, hoe ongelukkig zijn start in het leven ook lijkt. Nu de kamerbehandeling nadert van de betreffende wetsontwerpen, poog ik nog een keer te verklaren, waarom legalisatie van klinische abortus nie mand verder en velen achterop brengt en er niets anders op zit dan de kwestie consequent te behandelen als geneeskundig probleem. Vruchtafdrijving zonder medische in dicatie in de oude beperkte zin van het woord gold vroeger als misdrijf, maar heeft allengs de betekenis ge kregen van een geneeswijze voor de kwaal, die wij ongewenste zwan gerschap noemen; zij het een omstre den geneeswijze. Er zijn artsen, die menen het in het belang van patiën ten te moeten doen, en andere artsen, die menen het evenzeer in het belang van patiënten te moeten weigeren. Nu is het niet nieuw, dat dokters van mening verschillen, uiteenlopende methodes toepassen en fouten ma ken. De chirurg die tot een operatie besluit, is niet onfeilbaar en brengt wel eens onnodig letsel toe. Objectief is dat mishandeling, maar waar iede re opzet daartoe ontbreekt, is straf vervolging met veroordeling uitgeslo ten. Artsen kunnen vanouds onge straft doen wat buiten hun beroep strafbaar is, als ze maar veronder steld worden te goeder trouw te han delen volgens „regelen hunner kunst." Zijn die regelen niet eenduidig, dan mag iedere arts zijn eigen inzicht volgen. Zonder ruimte voor verschil lende soorten behandeling met het risico van falen zou de geneeskunde weinig voortgang maken. Intussen peinst niemand erover mishandeling, door artsen gepleegd, buiten de straf wet te plaatsen. Dokters mogen ook niet alles, maar hebben wel ruim ge legenheid naar eigen goeddunken te werken. Zij bezitten een vertrou wenspositie en die hebben zij nodig. Nog eens, dit is niet nieuw. Niet alleen de arts Nieuw is wel, dat een strijdvraag, die artsen verdeeld houdt, voor de leek even toegankelijk is als voor de vak man. Of een gezonde vrouw echt ge holpen kan zijn met abortus en of het verantwoord is daarvoor nieuw leven te vernietigen, kan een arts niet krachtens zijn vakgeleerdheid beter beoordelen dan een ander. Vandaar, dat een deel van ons volk de beslissing wil laten aan de vrouw; zij is immers belanghebbend en wordt geacht haar eigen situatie het best te kennen. Heeft zij behoefte aan advies, dan kan zij daar zelf om vragen. Maar hier is dan ook het woord „ge loof" gevallen. Geloof en niet al leen christelijk geloof geeft een eigen zienswijze die zich onttrekt aan het wetenschappelijk dispuut Wijs heid of dwaasheid, de arts, die in de onaantastbare waarde van dit prille leven gelooft, verwerpt abortus als geneeswijze. Bijgevolg verwijst hij de vrouw, die erom vraagt, ook niet naar een collega, die er anders over denkt, want zodoende zou hij evenzeer dit leven prijs geven aan vernietiging. Voorstanders van vrije abortus be grijpen dit slecht, wanneer ze zeggen „het is uw goed recht zelf tegen abor tus te zijn, maar.want in de allerlaatste plaats gaat het deze arts om zijn eigen goed recht. Het gaat om het recht van de ongeborene en indirect toch ook van diens moeder. Tegen deze arts zou je evengoed kunnen zeggen „het is uw goed recht zelf tegen martelingen te zijn, maar.wat gelukkig niemand zegt. Zo staan de zaken. Waren er vroeger artsen, die bewust gevangenisstraf riskeerden met het afbreken van een zwangerschap, nu zijn andere artsen bereid straks de gevangenis in te gaan, omdat ze ook legale abortus radicaal zullen saboteren door zelfs iedere verwijzing naar een kliniek te weigeren. Weliswaar zal die sabotage weinig uithalen, want een school meisje weet nog wel de NVSH te vinden; reden te meer het geweten van tegenstanders niet te bezwaren met verwijsplicht. Van alle methoden om de kwaal van ongewenste zwangerschap te behan delen, is vruchtafdrijving er slechts één en wel een dubieuze. Andere methoden zijn bv. gesprekstherapie, relatieverbetering, maatschappelij ke zorg, eventueel adoptie, en pre ventief: opvoeding en voorlichting met wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van de kwaal. Niet iedereen ziet heil in abortus, ook niet iedere arts. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse wegvervoerders zijn diep teleur gesteld over het feit dat de Duitse staatssecretaris van verkeer begin deze week tegenover zijn Nederlandse collega Van Huiten heeft geweigerd de Nederlandse wegvervoerders extra ritmachti- gingen te verstrekken. Zowel de wegvervoersorganisaties als het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat vrezen, dat de handel tussen Nederland en Duitsland in de komende zomer maanden ernstig zal worden gestagneerd. In de Tweede Kamer werd gisteren door het VVD-Kamerlid mevrouw Smit-Kroes een motie ingediend, waarin eveneens verontrusting wordt uitgesproken. De Nederlandse wegvervoerders vrezen dit jaar een ernstig tekort aan rit-vergunningen, omdat cr dit jaar veel meer ritten plaatsvinden dan vorig jaar, en het aantal vergunnin gen wordt vastgesteld aan de hand van het jaar daarvoor gereden aantal ritten. Het KVP-Kamerlid Van Zeil schatte gisteren in de Tweede Ka mer, dat de wegvervoerders in de maanden tot oktober behoefte heb ben aan 58.000 ritvergunningen voor Duitsland per vier weken, terwijl er maar 45.000 per vier weken beschik baar zijn. Nieuw akkoord Voor het vrachtvervoer op en door Turkije heeft het Nederlandse minis terie van verkeer en waterstaat een nieuw wegvervoer-akkoord afgeslo ten met de Turkse overheid. Dat ak koord houdt in dat bij de in novem ber in Turkije ingevoerde doorvoer- belasting Nederlandse wagens slechts het lagere tarief moeten beta len. Zij betalen per vervoerde ton gewicht en per kilometer op Turks grondgebied ongeveer vier cent. Dat is iets meer dan de helft van wat landen zonder een dergelijk vervoers- skkoord betalen. Het akkoord wordt binnenkort ter goedkeuring aan het parlement voorgelegd. BRUSSEL (UPI, AP. Reuter) De negen landen van de Europese Ge meenschap zijn het gisteren eens ge worden over het totale bedrag aan hulp voor tien Middellandse Zee sta ten. Onenigheid bleef er echter over de verdeling van het bedrag. De onenigheid spitste zich toe over het bedrag dat Griekenland en Tur kije zouden moeten krijgen. De Fran se regering was van mening dat meer geld naar Griekenland zou moeten gaan dan naar Turkije. Volgens ande re voorstellen zou Turkije meer moe ten ontvangen, omdat het land armer is en dichter bevolkt. Ondanks harde onderhandelingen konden de standpunten niet dichter bij elkaar worden gebracht. De Britse onderminister Roy Hat- tersley liet weten dat de onderhande lingen over de toetreding van Grie kenland tot de Europese Ge meenschap door de voortdurende on enigheid aanzienlijk vertraagd zullen worden. Aanvankelijk verwachtte men, dat deze onderhandelingen de ze zomer zouden kunnen beginnen. De steun aan Griekenland is gericht op de verbetering van de voedselpro- duktie in dit land met het oog op de toekomstige toetreding tot de Euro pese Gemeenschap. Daarom mag de overheid geen partij kiezen zomin als zij dat pleegt te doen in andere strijdvragen, die zich binnen de medische wereld voor doen. Legalisatie is partijkeuze, straffen ook. Medische handelingen worden niet gelegaliseerd en zelden bestraft; waar een arts in geweten meent te moeten ingrijpen, komt doorgaans geen overheid tussen beide. Geen recht Legalisatie zou neerkomen op een uitdrukkelijke erkenning van de rechtvaardigingsgrond „nood breekt wet". De vraag, die ons volk geschei den houdt, is echter, of bij zwan gerschap van een gezonde vrouw dit beginsel ooit mag gelden. Zegt de overheid als wetgever hierop „Ja", dan ontstaat juridisch in noodsitua ties een r e c h t op abortus. En het kwalijke is. dat degene, die bij dit recht geacht wordt belang te hebben een ander is dan degene, die geacht wordt het te doen. Het recht van de vrouw op abortus komt logischerwijs voor artsen neer op abortus- plicht. Vergeten we niet, dat wie zich aan zo'n plicht zou onttrekken, veel meer kans loopt voor de rechter te worden gedaagd dan aborteurs ooit hebben gelopen onder de oude wet. De vrouw is immers getuige van dokters doen en laten; krijgt zij haar zin, dan zal ze geen aanklacht indie nen, maar krijgt ze straks haar wet tig erkende zin n i e t, dan zou zij best schadevergoeding kunnen eisen. Dit bezwaar verdwijnt niet door in voeging van een gewetensbe zwaarclausule, die principiële te genstanders in een uitzonderingspo sitie plaatst. Niet alleen gaat dat allicht ten koste van hun carrière of promotie, maar bovendien zouden alleen „weigeraars van den beginne" vrijuit gaan. De aankomende assis tent, die zich aanvankelijk bereid verklaart aan abortus mee te wer ken, maar in de praktijk zich zijn bezwaren bewust wordt, zou contractbreuk plegen, als hij het niet meer doet. Meer en meer zouden hoofden van gynaecologische afde lingen hun medewerkers van te vo ren een schriftelijke bereidverkla ring ter tekening voorleggen; uit pragmatisch oogpunt te begrijpen maar in wezen een immorele zaak. Toekomstige gewetensbeslissingen kunnen nooit voorwerp zijn van contract. Proefproces Vóór legalisatie zou alleen nog plei ten het motief rechtszekerheid. De arts, die te goeder trouw aborteert, wil een garantie tegen strafvervol ging. Ook hiervoor is evenwel geen wetswijziging nodig. Een proefpro ces volstaat. Eén enkele arts zou in een voorbeeldig geval een keer moe ten worden vervolgd en dat proces zou worden doorgevoerd tot voor de Hoge Raad. Is eenmaal in hoogste instantie ontslag van rechtsvervol ging uitgesproken en bekrachtigd, dan blijft voor de toekomst vervol ging achterwege. Geen straf dus. Hiertegen komt de andere partij in het geweer, niet uit wraakzucht of onbegrip voor werke lijke nood, maar vanuit het alles overheersende respectabele motief: bescherming van het ongeboren kind. Een loodzwaar argument, dat toch afstuit op de oude rechtsregel: geen straf zonder schuld. Wie doet wat hij in geweten meent te moeten doen, kan zich vergissen maar ver dient geen straf. Evenmin zou deze straf kunnen strekken tot heropvr e- ding. want de kans, dat de arts na het uitzitten ervan met andere ge dachten uit de gevangenis komt. lijkt praktisch nihil. Wie ten slotte toch meent, dat het doel, redden van kinderlevens, het middel van de straf heiligt, moet zich in alle eerlijk heid afvragen, in hoeverre dat doel met dit middel is gediend. Hoe groot is de kans. dat abortus toch gebeurt? Zeker, diefstallen ge beuren ook iedere dag. maar de ver houding tussen motief en risico ligt daar wel anders. De eeuwen door hebben vrouwen veel zwaardere risi co's dan gevangenisstraf genomen om een zwangerschap te beëindigen, tot zelfmoord toe. De arts, die zelf geen betere uitweg voor zijn patiënt ziet dan abortus, kan menen door een weigering twee levens op het spel te zetten. Terecht klonk op de hoorzitting van de kant der Leidse theologische faculteit: „Straffen we dan niet de verkeerde?" Het gaat niet aan „Abortus mag niet" voetstoots te vertalen in „de arts mag niet aborteren en, als hij het toch doet, verdient hij straf". Geen wreker Er zit niets anders op: tegenstanders van vruchtafdrijving moeten zelf het alternatief bieden door werkelijk hun zusters en broeders hoeder en niet wreker te zijn. Gebeurt abortus toch, laat het dan maar openlijk gebeuren om christenen dagelijks er aan te herinneren, dat ze hun plicht niet kunnen afschuiven op de sterke arm van politie en Justitie. Intussen ligt daar ook het confessio nele ontwerp, dat de arts wil dwin gen zich te verantwoorden na ver plicht beraad met een overleggroep. In de grondgedachten kan ik mij zeer wel vinden, maar principieel en juridisch blijven er bezwaren. Feite lijk introduceert dit voorstel het „Neen tenzij.als een soort stan- daardmoraal, waar gewetens ter lin ker en ter rechter zijde moeite mee zullen houden. Daarbij gaat het nog uit van het aloude, wereldwijd ver breide idee, dat strafwet en straf rechtspleging de zeden maken. Tot op zekere hoogte mag dit opgaan, maar dan toch tot op zeer geringe hoogte voor academici met een vrij beroep en persoonlijke erecode: de artsenstand, die in het algemeen al lergisch is voor overheidsbevoog- ding. Anderzijds zou wel de wettelijke in stelling van overleggroepen een wel kome aanzet vormen voor zowel de organisatie van andere hulp dan abortus als: systematisch onderzoek naar de diepere oorzaak van de nood. Die groepen moeten er dan ook komen en kunnen basis vinden in een wet, maar het lijkt mij reëler aan directies van klinieken over te laten, of zij het overleg verplicht willen stellen. Handhaven van de Juridische on grijpbaarheid van artsen, die aborte ren, betekent dus geenszins berusten in de toestand van nu. De toepassing van deze omstreden geneeswijze (waar niemand echt gelukkig mee is) kan en moet worden teruggedrongen zonder straf. Mevrouw Vos-de Wael is een rooms- katholiek jurist te Utrecht. Zij is te gen de in Nederland gegroeide abor tuspraktijk, maar het lijkt haar wijzer de strijd tegen die praktijk op een ander front te voeren dan door middel van het strafrecht. Als bijdrage aan de op het ogenblik gevoerde politieke dis cussie over dit vraagstuk, publiceren wij dit juridisch betoog. Van een verslaggever DEN HAAG De Industriebond NVV heeft de Europese Metaalbe- drijfsbond gevraagd uit te spreken dat de Franse vakbeweging en in het algemeen de Europese vakbeweging geen medewerking moet verlenen aan het bouwen van kernreactorva ten. Dit heeft de heer W. A. Wamstee- ker, bondsbestuurder van de indus triebond NW meegedeeld. De Europese metaalbedrijfsbond komt volgende week dinsdag in Brussel bijeen. Deze Europese bond is een samenwerkingsorgaan van metaalbedrijfsbonden. waartoe, voordat hij in de Industriebond NW werd opgenomen, ook de metaalbe drijfsbond NVV behoorde. De heer Wamsteeker zei nog dat het verzoek van de industriebond NVV aan de Europese metaalbedrijfsbond in fei te neerkomt op het uitspreken van een boycot. Bij de Europese metaalbedrijfsbond zijn onder meer aangesloten de „con federation fran^aise de Travailleurs en de „force ouvrière". Volgens de heer Wamsteeker is de organisatie graad in Frankrijk over het alge meen laag, maar. in de metaalindus trie vooral, heeft de CFDT daar het merendeel van haar leden. Hel met opheffing bedreigde opera-gezelschap Forum uit Enschede heeft gistermiddag een petitie overhandigd aan dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer en aan minister Van Doorn (CRM). In de petitie vraagt Forum om steun voor het behoud van opera-voorzieningen in Oost- en Noord-Nederland. ROTONDE HOUTRUST Houtrustweg 108 - Den Haag WOENSDAG 2 JUNI - 20 30 UUR Dirigent: Burton Greene B. Greene: Manifesto for Angels Tekst: Vincent Gaeta Toegangsprijs 7.50; CJP 3.-. Maandag 14 en woensdag 16 juni vangen nieuwe cursussen aan voor het opleidende voor het associatie-examen DECEMBER 1976 Voor deze snelle cursus komen slechts zij in aanmerking, die behoorlijk intelligent zijn en over veel werklust en doorzettingsvermogen beschikken. Een boekhoudkundige vooropleiding is niet noodzakelijk. Inlichtingen, prospectus en Inschrijving maandag t/m vrijdag van 95 en van 79 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 469722* In 1975 slaagden bij ons 2109 leerlingen, n.l. 1257 voor P.O. 437 voor MBA.. 381 voor S.P.D. en 34 voor Acc A/C. Elke cursist ontvangt het jaarlijkse boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. VRIJDAG 4 JUNI - 20.30 UUR Dirigent: Richard Pittman Amerikaanse avant-garde ensemblemuziek Schwantner Custer Ivos - Perera Toegangsprijs: t 10.-; CJP 5.-. Kassaverkoop op werkdagen aan de Houtrusthallen van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. alsmede op de avond van de voorstelling vanaf 19.30 uur (telefoon 070-453257). INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt TEL. 020-913456 Toestel 743 Het bestuur van de Vereniging der Christelijke School van Zoetermeer vraagt per 1 augustus 1976 voor full-time een typiste/ administratieve kracht voor de centrale administratie. Wi| zoeken iemand die: in hel bezit is van het mavo- en type diploma; enige ervaring op het administratieve vlak heeft opgedaan. ongeveer 18 8 21 jaar Is. bereid is in teamverband samen te werken. de Protestants Christelijke levensovertuiging is toegedaan. Uitvoerige sollicitaties te richten aan het bestuur van da vereniging, Postbus 113 te Zoetermeer. Ochtendblad ,*i ROUW zoekt voor de vakantieperio- de tijdelijke Aanmelden schriftelijk of telefonisch met vermelding van naam, adres, woonplaats, telefoon en de perio de waarin men beschikbaar is bij TROUW/KWARTET B.V. PARKSTRAAT 22, DEN HAAG teltfoonnr. 070-469445

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11