Meer alternatieven voor Duitse autobaantochten Vooral op vakantie is Licht Romig in de koffie extra handig. Y Even kijken n naar iets leuks voor autobiografie Mazda 1300 en 818 automaat lult Voorzichtigheid met Duitse benzine geboden Autokeus JT Honda komt met driedeurs Accord yljpi1 lekker handig in de koffie 18; 4 C&M- iitbcA OovïcU£i^e\! tb \0- WOENSDAG 2 JUNI 1976 door Sicco de Jong Wie in Duitsland benzine tankt, moet op zijn tellen passen. Vooral bij witte pompen van supermarkten of cash-en- carrybedrijven loopt men het risico een te laag octaangetal te krijgen, waardoor op superben- zine afgestemde motoren kun nen gaan kloppen. Op deze ma nier zijn al heel wat automoto ren kapotgedraaid. De problemen in de Duitse Bondsre publiek doen zich voor sinds aan het begin van dit jaar een lager loodge- halte in de benzine is voorgeschre ven. Deze omstreden milieuwet heeft de grote oliemaatschappijen in de praktijk geen onoverkomelijke pro blemen bezorgd, maar andere leve ranciers van benzine hebben de oc- taangetallen niet op peil weten te houden. Wie zekerheid wenst omtrent het goe de octaangetal van superbenzine, doet er het beste aan alleen daar te tanken, waar een sticker met het opschrift „DIN 51600" op de pomp geplakt is Dit is de enige garantie De ideale autobaanroutes naar het zuiden zijn op deze kaart van het voor een elftal kwaliteitsnormen, dat Duitse ministerie van Verkeer verdikt aangegeven. de Duitse super zeer dichtbij dievan onze loodhoudende benzine brengt. Maar toch blijft het raadzaam met de kruissnelheid van de auto tien twin tig procent onder de topsnelheid te blijven, de motor niet te zwaar te belasten of alleen te tanken bij de grote merken dan wel de witte pom pen met een oranje T, die redelijk gunstig uit een onderzoek van de automobilistenbond ADAC, Daim ler-Benz en Volkswagen tevoorschijn kwamen. Nederlandse benzine aan lengen met Duitse benzine is ook beter dan de tank met Nederlandse benzine leegrijden en pas daama naar een pomp gaan. Behalve de problemen met het lood zijn er nog moeilijkheden, doordat witte pomphouders in Duitsland hun benzine mengen met andere produk- ten, zoals methanol. Mazda 1300 LS-2: minder royale tweedeurs met automaat. Dank zij de aanleg jyan een recordaantal kilometers autobaan in de Duitse Bondsrepubliek, beschikken toeristen, die deze zomer zuidwaarts rijden, over drie aantrekkelijke alternatieven op de drukke route via Keulen en Frankfort. Twee jaar geleden kwam de Sauerland-snelweg er bij; ditmaal is er ook een goede verbinding op de linker-Rijnoever en een langs de Ruhr en Fulda. Nu de goedkope automatische auto's niet meer uit Eindhoven komen, verschijnen ze onder meer uit Hiroshima. In elk geval zijn de Mazda's 1300 LS-2 en 818 S van Toyo Kogyo zeer aantrekkelijk geprijsde automaten. De goedkoopste van dit Japanse duo kost sinds de prijsverhoging van eind mei 11.135 gulden inclusief BTW; de royalere 818 komt op 12.570 gulden. Beide modellen hebben dezelfde 1300 cc-motor en automatische transmissie, maar verschillen qua karakter nogal sterk. De sticker, die garandeert dat Duitse benzine goede super is. De weg op de linkeroever van de Rijn is vanuit Nederland per snelweg te bereiken door de E3 via Eindhoven en Venlo te volgen in de richting Rondweg Duisburg of door op de E5 tussen Aken en Keulen aan te koersen. In het eerste geval gaat men voor Duis burg rechtsaf via Krefeld naar Keu len en in beide gevallen moet men westelijk van Keulen de A61 via Bin- gen volgen. Deze route sluit onder Heidelberg aan op de aloude A5 of E4 naar Karlsruhe. sinds de Olympische Spelen van 1972 wel wat gemakkelijker geworden is. Vanuit Karlsruhe kan men over de A5 naar de Elzas. naar Bazel en ver volgens Zwitserland of Noord-West- I talie. maar ook over de A8 naar Stuttgart en München. Alleen is het dan onvermijdelijk, dat men dóór München moet rijden, hoewel dat Vorig jaar is echter ook de oostelijke rondweg om München gereedgeko men en de rustige wijze om daarheen te rijden vanuit Arnhem is de weg via Kassei: dus eerst oostwaarts vanuit Oberhausen en dan zuidwaarts. Op het Óberhausener Kreuz rijdt men dan richting Dortmund tot het Ka- mener Kreuz. dan richting Keulen tot het Autobahnkreuz Un- na'Dortmund en vervolgens richting Kassei over de A44. Op het Kasseier Kreuz neemt men de A7 (daar ook E4) tot de Autobahndreieck Hatten- bach. waar men de A7 aanhoudt in de richting Würaburg. Tenslotte neemt men daar op Biebelried de A3 naar Neurenberg en vervolgens de A9. die naar de Münchener rondweg de A 99 leidt. Van München zijn er snelwegen naar Innsbruck en verder Italië in en naar Salzburg. Linz en Wenen. Voor de noordoostelijke kant van Italië ver dient deze route zeker aanbeveling; voor het uiterste noordwesten (de Italiaanse Rivièra) vormen de Franse snelwegen een alternatief. De Duitse Bondsrepubliek beschikt door de openstelling van 500 kilome ter weg in 1975 over 6240 kilometer autobanen tegen 5300 kilometer autostrada's in Italië. 3000 kilometer autoroutes in Frankrijk en 2150 kilo meter motorwaysin Engeland. Dit jaar worden in Duitsland nog eens autobanen ter lengte van 300 kilome ter geopend. De voornaamste verbin dingen met diverse alternatieven ten westen en oosten van de Rijn zijn nu voltooid. De Japanse'autofabriek Honda heeft in eigen land een nieuw model met 1.6 liter motor uitgebracht. Het is een driedeurs model, dat de naam Accord draagt. De vorm is coupé achtig en doet verder denken aan een verlengde uitvoering van de Honda Civic. De Honda Accord is met een lengte van 4.12 meter een kleine mid denklassewagen. De motor in Japan is de CVCC met voorkamer ontsteking. welke tevens voldoet aan de Amerikaanse eisen inzake luchtvervuiling en daarom ook in deze uitvoering naar de Verenigde Staten wordt geëxporteerd. Deze motor levert 80 DIN-pk vermogen. De Europese uitvoeringen zullen echter een conventionele 1600 cc- motor krijgen. De Honda Accord wordt vermoede lijk in Nederland geïntroduceerd tij dens de RAI-tentoonstelling in fe bruari 1977. Uiterlijk toont de 818 forser dan de 1300, de 818 is bovendien wat langer (4.08 meter tegen 3.86 meter) met een wat langere wielbasis, weegt iets meer en biedt duidelijk meer com fort. Dat comfort begint met vier portieren voor de 818 S, terwijl de 1300 LS-2 er twee heeft, maar ook de binnenruimte is wat royaler en het veercomfort blijkt iets gunstiger. Beide modellen zijn voorzien van een starre achteras met bladveren, wat de vering stug maakt, maar dubbel- werkende schokdempers achter met gas gevuld corrigeren dit bij de 818 het best. Uiteraard in combi natie met gewicht en wielbasis. Motorisch voldoen de Mazda's goed. De 1,3 liter motor is met zijn pittige acceleratievermogen het maxi mum vermogen is 66 DIN-pk zeer geschikt voor de altijd een paar pk's opslokkende automatische versnel lingsbak. Voor het terugschakelen door het intrappen van het gaspedaal —de kick-down is voldoende trekkracht in reserve en men ma noeuvreert met beide modellen bui- tengewoon gemakkelijk. Daar zit de aardigheid van de automaat in. De motor pleegt bij dit alles wel evenredig pittig te brommen, maar als men deze viercilinder vergelijkt met het tweecilindertje van de DAF 46, dan is het verschil opmerkelijk te faveure van de Mazda. De automaat zelf is ook bepaald niet schokkerig: deze is een Japanse constructie van Ford, Datsun en Mazda naar licentie van het Amerikaanse concern. Het enige waaraan men even moet wen nen is het wegrijden met uitgetrok ken choke, want als men die te vlug terugduwt en de motor slaat af. dan moet er eerst in neutrale stand ge start worden om vervolgens naar de D-stand (Drive) te gaan). Om deze reden worden bij andere merken au tomatische transmissies vaak met automatische chokes gecombineerd. Qua benzineverbruik is de één op tien net haalbaar, maar dan moet er niet te zwaar met de „kick down" gewerkt worden. Economisch bezien hebben beide wagens verder het voordeel over een ruim aantal stan daardvoorzieningen te beschikken zoals achterruitverwarming, hoofd steunen, een voorruit van gelaagd glas en een ruitewisser met twee snel heden hoewel de 1300 LS-2 als nadeel diagonaalbanden heeft. Die banden slijten eerder, vragen iets meer benzine en geven minder grip op de weg: we hebben er weer even mee over de tramrails gereden, maar dat-zwiebert knap. Ook in dit opzicht blijkt de 818 S te verkiezen. Deze complete gezinswa gen biedt veel waar voor z'n geld: zeer goed verzorgde vloerbedekking, rui me stoelen en rembekrachtiging bo ven de al genoemde voordelen. Als automatische auto's zijn beide Maz da's zeer concurrerend, zeker gere kend naar de combinatie met de 1300 cc-motor, die volop geslaagd ge noemd mag worden. \iuinacht! Wanneer u op vakantie gaat kunt u niet altijd overeen koelkast beschikkén.Het is daarom aan te bevelen Licht Rbmig mee te nemen. Want Licht Romig van Douwe Egberts is een koffie- creamer op poederbasis, die u gemakkelijk mee kunt nemen en die ook buiten de koelkast uitstekend houdbaar is. 1 of'2 schepjes Licht Romig geven uw koffie de juiste smaak zonder dat de pittigheid verloren gaat. Leuk èn handig: de nieuwe Licht Romig tafelverpakking. Een elegant bruin potje met schroefdeksel. 200 gram voor 2.42 lil J, i '.f Voordelig èn handig. de voorraadverpakking Licht Romig om het potje weerbij te vullen. 300 gram voor maar 2.05 Ecru-kleurig kant op pastel polvester/kaloen. (-10-48) Polyester/katoenen ruitje als ondergrond voor de vrolijke bloemetjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10