Brzezanczyk eindelijk gelukkig Van Vliet neemt oranje trui over van Mutsaars Kanobond wil kleine ploeg naar Montreal Kwalijke rol van oud-bondscoach Fadrhonc in Griekenland Om exclusieve vismaaltijden te maken hoefje eigenlijk niet eens te kunnen A koken. Cees Bal in Ronde van Italië op doping betrapt manÉSBff j ril BBwBLaiii1» -IHHIHM Uruguay niet naar Olympisch voetbaltoernooi Maarten Jurgens niet naar Spelen Riva en Altafini beëindigen carrière Henk Wullems nu al trainer bij Vitesse Scheidsrechters voor eindtoernooi in Joegoslavië Derde plaats voor jong waterpoloteam DINSDAG 1 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 9 door Richard Matthijsse ROTTERDAM Op de laatste dagen van mei is voor Antoni Brzezanczyk, de Poolse trainer die bij Feyenoord na vijt maanden al op straat werd gezet, dan toch de zon doorgebroken. Na een reeks van zwerftochten door Europa, die hem voerden door België, Frankrijk, Duitsland, Griekenland en Oostenrijk ging zijn vurigste wens in vervulling: een werkkring in het Westen. Zondagmorgen verzond hij een telegram naar de president van Rapid Wien, waarin hij meedeelde dat hij het aanbod accepteerde van een éénjarige verbintenis en akkoord ging met een mogelijke verlenging van het contract aan het einde van de competitie '77-'78. •V' V. r 'SR Vorige week was de 53-Jarige Pool naar Wenen afgereisd om de moge lijkheden van een verbintenis af te tasten, maar had, toen hij bespeurde dat het bestuur van Rapid Wien hem maar al te graag wenste in te lijven zich wat terughoudend opgesteld, omdat al eerder ook de Indonesische Voetbalbond op de markt was ver schenen. die tot de Poolse voetbal bond het verzoek had gericht naar een bondstrainer uit te zien, die het werk van Wiel Coerver kon over nemen. Omdat de hele procedure via de ver schillende ambassades liep koos Brzezanczyk maar het zekere voor het onzekere en hakte hij zondag de knoop door. Kort voor Wiel Coerver een ingrijpende hartoperatie moest ondergaan, was Brzezanczyk nog spoorslags naar Nijmegen vertrok- ken om zich door de Limburger volle dig te laten informeren over diens werkzaamheden in de „gordel van smaragd." Brzezanczyk: „Ik kreeg van Coerver een verschrikkelijk en thousiast verhaal te horen over de onvoorstelbare schoonheid van het land. Ik had de indruk dat hij het daar niet slecht naar zijn zin heeft gehad, maar de gezondheid van zijn zoon dwong hem ertoe naar ons land terug te keren. Bovendien schijnt Coerver het aan de stok te hebben gehad met een Indonesische generaal, een ruzie die zo hoog opliep dat beiden met elkaar aan het vechten zijn geslagen. Ik kan me enigszins voorstellen dat Coerver er mede om die reden niet veel voor voelt de pers te vertellen van zijn ervaringen. Zelf dacht Ik: dit is mijn grote kans. Antoni Brzezanczyk uit gespuugd door Feyenoord bondstrai ner in Indonesië. Ik heb na het ge sprek met Coerver onmiddellijk mijn vrouw opgebeld en gezegd: deze baan ■eem ik onvoorwaardelijk aan. Om dat het contact met Indonesië echter niet via mij liep m£ar met de voetbal bond in Polen en de Poolse ambassa de in Nederland, die op haar beurt weer in verbinding stond met de In donesische Ambassade, werd mijn •nthousiasme wel snel getemperd." „Ik wilde hu eindelijk wel eens zeker heid. Tot zaterdagmorgen heb ik op een telefoontje gewacht. Ik ben bij wijze van spreken geen seconde van de telefoon weggelopen. Maar helaas, ik vernam niets. Ik heb er natuurlijk alle begrip voor dat deze zaak over te veel schijven moest lopen met het risico dat het op het laatst toch nog mis kon gaan. Daarom heb ik maar voor Rapid Wien gekozen. Die relatie is zonder bemiddeling van Inter Football tot stand gekomen. In Oos tenrijk ben ik algemeen bekend. Het was ook daar dat Feyenoord met mij de onderhandelingen voerde. Ra pid wordt op het ogenblik getraind door twee oud-spelers (Körner en Binder). Ik mag nog drie spelers aan trekken. De competitie is daar bijna beslist. Wacker wordt kampioen. Ra pid heeft nog een goede kans om beslag op de beker te leggen. Het bestuur heeft, voor het mij contrac teerde, herhaaldelijk met Willi Kreuz van Feyenoord gesproken. Willi heeft zich bijzonder positief over mij uitge laten. Ik hoorde later dat ook Cor Brom bij Rapid is geweest, maar dat men toch de voorkeur aan mij gaf." Antoni Brzezanczyk hoopt nooit meer te beleven wat hij de laatste maanden heeft doorgemaakt. Na zijn Fadrhonc: negatief advies. ontslag bij de Rotterdamse club heeft hij zich verschrikkelijk een zaam gevoeld. Maarten de Vos van Inter Football ontfermde zich in het begin als een vader over Brze- zanckzyk, die geestelijk totaal in de put zat en zijn gezin miste. Brze zanczyk: „Na het ontslag bij Feyen oord vroeg ik me elke dag, nee elk uur af wat ik verkeerd had gedaan. Wa ren mijn trainingsmethoden inder daad niet meer van deze tijd? Ik kon en wilde het niet geloven. In mijn eigen land stond ik bekend als een groot vakman. Ik ben er nog altijd van overtuigd dat ik bij Feyenoord niet heb gefaald. Het beste bewijs waren de resultaten in de maand maart. De ploeg had een uitstekende conditie. Ik heb Feyenoord nog drie maal aan het werk gezien. Tegen Ajax, FC Utrecht en FC Twente Met een hoed, diep over mijn hoofd ge trokken. heb ik op de tribune geze ten. Niemand heeft mij herkend. Nu ik de nodige afstand kan nemen van wat me bij Feyenoord is overkomen, kan ik wel enigszins begrijpen waar om er moeilijkheden Zijn gekomen. Ik was een te menselijke trainer. Treijtel zei dat vorige week ook nog in een interview met Voetbal Interna tional. Misschien heeft Feyenoord in derdaad een „gangstertrainer" nodig, maar wat is zeker in dit vak?" Brzezanczyk wilde, ondanks de slech te ervaringen die hij met Feyenoord had opgedaan, voorlopig toch graag in de „vrije wereld" aan de slag. Om die reden deed hij tot tweemaal tot een beroep om burgemeester André van der Louw van Rotterdam om bij de justitiële autoriteiten te bemidde len zijn verblijfsvergunning te verlen gen. Pogingen, die succes hadden. Intussen waren op de markt versche nen Olymplakos uit Piraeus en Pa tras, twee Griekse clubs, die de in druk wekten grote interesse te heb ben voor „Herr Antoni". Boordevol optimisme vloog hij naar Athene, liet alvast zijn vrouw en dochter Anna ook overkomen en zo vond op de Griekse luchthaven een ontroerende hereniging plaats. De fa milie Brzezanczyk nam haar intrek in het hotel Kificia in Athene, waar zich ook al heel snel oud-bondscoach Frantisec Fadrhonc, trainer van AEK meldde, die enkele dagen later een bijzonder kwalijke rol zou spelen. Brzezanczyk: „Fadrhonc nodigde mij met de hem bekende hartelijkheid uit te komen kijken naar de competi tiewedstrijd AEK—Olympia (20). Na afloop vroeg hij mij,vin het Ijijzijn van journalisten, hoe ik de wedstrijd had gevonden. Ik antwoordde: het was geen grootse wedstrijd. Verder zei ik niets. Geen woord van kritiek is er over mijn lippen gekomen. Later werd het mij duidelijk, dat ik beter niets had kunnen zeggen, want wat gebeurde er? Toen ik op het punt stond met Olymplakos tot over eenstemming te komen over een tweejarig contract, stond de presi dent van de Griekse club op, pakte de telefoon en belde Fadrhonc op om over mij nog enkele inlichtingen te vragen. Fadrhonc vertelde de presi dent dat een trainer die bij Feyen oord na vijf maanden werd ontslagen nooit een goed vakman kon zijn. BLADEL - Leo van Vliet, in Scheveningen de eerste leider in het algemeen klassement, heeft de oranje trui uit Olym piad zilveren ronde weer terug. Op weg van Ulestraten naar Bladel viel Van Vliets voorgan ger in de rangschikking, Henk Mutsaars, ver terug. Mutsaars startte gisteren met een zwaar ingepakte linker hand, als steun voor een gebroken botje. Maar die handicap, een uitvloeisel van zijn val in de Limburgse heuvelrit, kon de leider in het klassement zijn te genstanders niet op niveau partij ge ven. Mutsaars werd al in de eerste kilometers gelost en telde in Bladel zijn verlies in meer dan een handvol minuten. De dagoverwinning ging daardoor naar Gijs Nederlof. Net als na de eerste rit verkondigde ploegleider Krott dat Van Vliet nog niet de kopman uit de ploeg is. Zijn standpunt dat wordt gedragen door de zekerheid dat drie van zijn ren ners. Van Houwelingen. Hassink en Ter Harmsel nog binnen een minuut van de leider liggen in het algemeen klassement. Leo van Vliet heeft geprobeerd dat gat te verwijden. In de aanloopkilo meters naar Bladel. waar nog vier ronden van ruim zes kliometer moes ten worden gereden, brak het peleton van tijd tot tijd. maar werkelijke ontsnappingen waren er niet. De eni ge aanval kwam pas in de straten van Bladel. Dank zij Leo van Vliet. „Ik wilde iets proberen. Van de rit in Limburg had ik mij veel voorgesteld, maar toen lukte het niet doordat ik eerst pech had met mijn versnellings apparaat en latër een vaste schakel in mijn ketting kreeg. Een paar keer heb ik er gisteren over gedacht aan te vallen, maar pas in Bladel deed de goede kans zich voor. Eerder zorgde de rivaliteit ervoor dat er geen moge lijkheid was. weg te gaan. In Bladel kreeg ik zo'n schitterende gelegen heid te demarreren, dat ik het ge woon niet kon laten,. Zelfs als ik niet zou hebben willen aanvallen, zou ik me niet hebben kunnen beheersen. Vierde euppe: van Ulest/aten naar Bladel over een afstand van 142 kilometer. 1 Oijs Nederlof 3 uur, 21 minuten en 50 seconden imet bonificatie 3.21,35); 2. Gerrle van Genven z.t. imet bonifica- Leo van Vliet, leider in Olympiad toer door Nederland, tijdens zijn mislukte vluchtpoging van gisteren. tie 3 21.40); 3, Arie Hassink z.t. (met bonlflcaUe 3.21,45', 4 Fons van Katwijk op 0 sec 5 Leo van Vliet z.t.. 6 Jan Bakker z t.. 7 Vladimir Tsjapo- valov iSov) z.t.. 8. Plet van der Kruys z.t.. 9 Henk Lubberdlng z t.; 10. VlastimU Moravec (Tij.) z.t. Algemeen klassement: 1 Leo van Vliet 14 uur. 55 minuten en 39 seconden 2 Toon van der Steen op 2 sec 3 Jan Bakker op 9 sec 4 Michel Jacobs op 18 sec 5 Adri van Houwelingen op 25 sec 6 Albert Scheffer op 28 sec. 7 Petr Matousek (Tsj) z t 8 Gerrle van Oerwen op 35 sec 9 Arie Hassink op 38 sec. 10 Vladimir Tsjapovalov (Sov) z t 11 Said Goessalnov (Sov)z.t. 12 Roelf Akker op 45 sec 13 Fons van Katwijk op 48 sec. 14. Frlts Schilr z.t. 15. Vlkentl Basko (Sovi z.t. DAUPHINE LIB F R F. MONTELIMAR - De Fransman Ber nard Thevenet is winnaar geworden van de Dauphine Libéré. In het eindklassement had hij een voor sprong van 1.05 min. op de Spanjaard Lopez-Carril. Joop Zoetemelk was met een achtste plaats, cp ruim 6 minuten van Thevenet, de beste Ne derlander. De laatste etappe werd een zege voor Gerard Vianen. die in de eindsprint zijn medevluchters PerrehFrat en Wellens (Bel) versloeg. Roy Schuiten kwam op ruim een minuut als vierde over de eindstreep. Eindklassement 1 Thevenet 39 28.28, 2 Lopez Carrll (Spa) op 105. 3 Deltsle (Fra> op 2 03. 4 Fuchs (Zwl) op 3 09. 5.Van Impe 'Bell op 3 19 6 Danguillaume 'Frai op 5 09. 7 Vallet 'Frai op 6 09. 8 Zoetemelk iNcdi op 6 45. O.Juhen iFra' op 7.55, lO.Pesarrodona (Spa) op 8 04 GIRO GABICCE MARE De Spanjaard Antonio Menendez heeft de elfde etappe van de Ronde van Italië, een rit van Terni naar Gabicce Mare over een afstand van 222 kilometer ge wonnen. Menendez had aan de finish een voorsprong van 12 minuten en 47 seconden op het peloton, waarvan Rik van Linden de eindsprint won voor Roger de Vlaeminck. Na afloop van de elfde etappe werd bekend gemaakt, dat de Nederlan der Cees Bal in de zesde etappe doping heeft gebruikt. ELFDE ETAPPE 1 Antonio Mrn^ndez 'Spai. 222 kilometer In 5 uur 48 minuien 34 seconden. 2 Rik van Linden (Bell op 12 47 minuut. 3 Roger de Vlaeminck tBeli zelfde UJd. 4 Enrico Paolini (Itai z.t.. 5. Eddy Marckx iBeli z i ALGEMEEN KLASSEMENT I Felice O.mon dl tltai 58 uur 30 minuten en 28 seconden. 2 Johan Demuynck iBcli op 44 seconden. 3 Fran cesco Moser illai op 52 seconden. 4 Roger de Vlaeminck (Bel)op 54 seconden. 5 Eddy Merckx (Belt op 1.04 minuut. Antoni Brzezanczyk vond uiteindelijk werk bij het Oostenrijkse Rapid Wien. Toen ik daarna snel in de gaten kreeg dat men aan mijn vakmanschap twij felde, ben ik opgestaan en heb de onderhandelingen afgebroken. Zo veel eergevoel heb ik nog wel. Fadrhonc was zeker bang dat hij teveel concurrentie zou krijgen. Ik kan tenminste zijn oncollegiale hou ding niet anders uitleggen. Ik vond het overigens verschrikkelijk wat er daar in Griekenland met mij gebeur de. Ik ben nog nooit van mijn leven zo nerveus geweest. Ik heb in mijn leven al heel wat meegemaakt. Voor al tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen ik van concentratiekamp naar concentratiekamp werd gesleept. Ik was in die periode minder gespannen dan in Griekenland, waar ik vooral voor mijn vrouw en dochter had ge hoopt een baan en erkenning te vinden." Geestelijk opnieuw ontredderd keer de Brzezanczyk opnieuw alleen naar ons land terug. Reisde de laatste we ken herhaaldelijk naar de familie Lu- banski in het Belgische Lookeren in de hoop van daaruit de nodige con tacten te kunnen leggen. In de laatste week van mei kwam dan ein delijk een einde aan zijn lijdensweg. De vraag, na het bewogen relaas van Antoni Brzezanczyk. rijst waarom hij niet eerder naar zijn vaderland en zijn gezin terugkeerde en waarom hij coüte que coüte emplooi in het Wes ten wilde vinden. Brzezanczyk: „Een kwestie van eergevoel. Iedereen in Polen zou bij mijn terugkeer hebben gevraagd naar het hoe en waarom van het ontslag bij Feyenoord Daar voelde ik niets voor. Ik kon overigens bij de Poolse voetbalbond een goede baan krijgen. Zelfs is me min of meer toegezegd dat ik straks de huidige bondscoach Gorski kan opvolgen. Ik ben er niet op ingegaan. Ik wil voorlo pig in het Westen blijven, waar ik per slot van rekening ook meer kan ver dienen Keert hij verbitterd ons land de rug toe9 Brzezanczyk: „Ik ben van het Nederlandse volk gaan houden. Ik heb hier onvoorstelbaar veel vrien den gemaakt De mentaliteit van de Nederlanders bevalt me. Ik geloof dat er een duidelijk verschil ls tussen de mentaliteit van een aantal voet balprofs en de doorsnee Nederlan der." Het gesprek met Antoni Brze zanczyk is ten einde. Een gelukkig man heeft van ons land afscheid ge nomen. Alleen de kampioenspremie van 10.000 die Feyenoord hem had beloofd is zijn neus voorbijgegaan. AMSTERDAM Deze week zal de Kanobond een voorstel doen aan het Nederlands Olympisch Comité over een (mogelijk) naar Montreal af te vaardigen ploeg. Om geen onrust te wekken, aldus voorzitter Jos Verwilligen, zijn de namen van de gegadigden nog niet vrij gegeven. Verwilligen: „Normaal gesproken zouden de resultaten van 1975 heb ben moeten meetellen. Helaas heb ben we die niet. Dus moeten we alles gooien op deze vier wedstrijden". En dat laatste slaat dan op de reeks Amsterdam. Bydgosczc, Gent en De Zaan, die de kano-kalender voor de meimaand vulden. Twee dames en drie heren hebben zich daar regelma tig in de finales gevaren: Ans Stor- mink in de KI 500 meter, Nel Broek- stra-Spoelstra. die samen met Ans in de K2 uitkomt. Bij de heren zijn het Arend Bloem en Lo Jacobs in de K2 500 meter en Tjeerd Tilkema op de KI 500 en 1000 meter. Het zal waarschijnlijk de meeste moeite kosten om Tilkema door de sluis van het N.O.C. te loodsen. De Enschedeso kanovaarder eindigde tweemaal als vijfde. Met vooral op de 500 meter een forse achterstand op de Belgische wildwa terspecialist Gaitan Frys. Het meest kans hebben Ans Stor- mink en Nel Broekstra-Spoelstra in de K2. Het afgelopen weekeinde ein digden zi) achter de ongenaakbare Russinnen Korsjoenov en Tsjikareva op een tweede plaats. Het ziet er overigens niet naar uit dat de Kanobond binnenkort weer over een vaste trainer zal kunnen beschik ken „Ik wou dat daar niet zo over gepraat wordt. Het gaat toch goed zo", aldus voorzitter Verwilligen. „Na de Spelen gaat de bond op zoek naar een professionele kracht, die zich ge heel aan de kanosport zal dienen te wijden. Hij denkt daarbij aan de ClOS-opleidingen in Sittard en Over- veen, waar sinds kort de kano- specialisatie is ingevoerd" Karei Muys, de langzamerhand le gendarisch geworden kano-coach uit de zestiger jaren, die naar Duitsland MONTEVIDEO Uruguay zal niet meedoen aan het Olympisch voetbaltoernooi in Montreal. Het land had zich reeds voor de eindronde gekwalificeerd en was ingedeeld met de Olympische kam pioen 1972 Polen, Iran en Nigeria. Het verrassende besluit werd geno men op grond van het feit dat Uru guay geen ploeg van enige kracht op de been kan brengen. De bond meent dat door het profvoetbal er slechts een ploeg van tweede klas se of zelfs nog minder niveau afge vaardigd zou kunnen worden. De bond acht dit niet juist en wijst daarbij op de Oostbloklanden, die geen profvoetbal kennen cn hun sterkste ploegen naar Montreal sturen. De verhoudingen worden daardoor te scheef getrokken en de Uruguayaanse bond meent dat deelneming het aanzien van het land zou schaden. vertrok, staat overigens nog altya bovenaan het verlanglijstje. Maar of deze coach veel trek zal hebben er financieel op achteruit te gaan. wordt in Nederlandse kanokringen betwij feld. NIJMEGEN De Nederlandse mlll- tarykampioen 1975, Maarten Jur gens, die reeds was aangewezen voor de Olympische spelen van Montreal, zal niet naar Canada vertrekken. Gisterenmorgen ls bij een galoptrai ning gebleken dat zijn paard Bold Tudor kreupel is. Tijdens de military in Veghel, ander halve maand geleden, ls het paard geblesseerd geraakt. Daardoor kon Jurgens niet deelnemen aan de mili tary in Bielefeld, de laatste test die het N.O.C. had voorgeschreven. MILAAN - Lulgi Riva en Jose Altafi ni. twee van de beroemdste Italiaan se schutters, zullen aan het einde van dit seizoen hun voetballoopbaan beëindigen. Riva (31) maakte in 289 competitie wedstrijden 156 doelpunten voor zijn club Cagliari. Met 35 treffers in 42 interlands is hij recordhouder voor Meazza (33) en Piola (30). Altafini, die binnenkort 38 wordt, scoorde 216 doelpunten in 459 wed strijden voor AC Milan, Napoli en Juventus. De in Brazilië geboren Al tafini speelde in 1958 in de eindron den van het wereldkampioenschap in Zweden. ARNHEM Henk Wullems, die aan vankelijk op 1 juli bij Vitesse in dienst zou treden, is door de Arnhemse eerste-divisieclub deze week al tot hoofdtrainer aangesteld Vitesse maakte na het vertrek van Ned Bulatovic en het ontslag van diens opvolger Jan de Bouter ge bruik van de diensten van Clemenc Westerhof. die niet over een A- diploma beschikt. De KNVB ver leende Westerhof enige tijd compen satie. doch droeg Vitesse voor het begin van de nacompetitie op aan deze situatie een eind te maken. Aan die eis heeft de Arnhemse club voldaan door het dienstverband van Henk Wullems te vervroegen. De werkzaamheden van Westerhof. on der wiens leiding Vitesse de vierde periode won, zijn overigens nog niet beëndigd. BERN De Scheidsrechterscom- mlssie van de UEFA heeft in Bern vier scheidsrechters aangewezen voor de wedstrijden in het eindtoer nooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegen, dat van 16 tot 20 Juni in Joegoslavië (Belgrado en Zagreb) wordt ge houden. De scheidsrechters zijn Gonella (Ita), Delcourt (Bel). Hungerbuehler (Zwi) en Thomas (Wal). Wie van deze vier welke wedstrijd zal lelden, wordt pas kort voor het begin van het toernooi bekendgemaakt. BOEDAPEST - Het Nederlands wa terpoloteam is in het toernooi om de Tungsramcup op de derde plaats geëindigd achter Hongarije, dat on geslagen bleef, en Cuba. Van Hongarije verloor Nederland met 5-2. terwijl ln de laatste wed strijd Canada met 4-2 verslagen werd. De gedwongen afwezigheid van de basisspelers Stroboer, Thoonen. Ke- man en Buunk en van de wisselspeler Nieuwenhulzen heeft de mogelijkhe den van waterpolo-coach Ivo Trum- bic met betrekking tot Montreal ver ruimd. Tot zijn tevredenheid heeft de Joegoslavische coach kunnen constateren, dat de tweede keus zich uitstekend heeft aangepast en dat de komende weken elk van de gegadig den zal moeten vechten voor zijn plaats in de Olympische ploeg. Dat Trumblc in Boedapest slechts de beschikking had over twee wisselspe lers heeft zich ln de laatste wedstrijd gewroken. Tegen het puntloze Cana da werd het slechts 4-2. waardoor Cuba, dat in de openingswedstrijd nog van Nederland verloren had. nu beslag legde op de tweede plaats met evenveel punten als Nederland maar met een groter gemaakt aantal doel punten. Mn uk maar eens een heslagjc met wat paprikapoeder en cayenne-peper. Even wat wijtingen duur hel beslag halen, goudbruin en knappend bakken in de hete boter, schijfje citroen er hij en u heeft al een maaltijd die op de kaart van het duurste restaurant niet zou misstaan Met vis valt u trouwens van de ene verrukking in de andere. Wat dacht u van kabeljauwfilets op z'n Frans, visfondue, makreel Hawaii of gekookte schelvis rolletjes met peterseliesaus..? Kom, loop eens langs uw vishandelaar cn ontdek wat u allemaal met vis kunt doen. Slanke vis en dieet-vis 'Schelvis.kabeljauw,wijting en schol bevat- J iten slechts 'n halve gram vet en 18 grom ei- i [wit per 100 gram schoongemaakte vis. Veel i vis kan trouwens ook heel smakelijk worden j bereid me! weinig en zelfs ronder zout. Wissel af met vis. Omdat t zo lekker is! 10;

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9