YS zullen kernwapens uit Italië terugtrekken Een miljard werklozen in het jaar 2000 Syrië stuurt opnieuw troepen naar Libanon Junta in Chili naast zelfs voetbalclubs Amerikaanse krant meldt uit Rome: Als communisten in de regering komen Gerald Ford wil economische top Russische Joden eisen door staking toelating tot V.S. Spion voor DDR tot 2 jaar veroordeeld Anglicanen willen apartheid op hun scholen afschaffen Oost-Timor kan worden ingelijfd bij Indonesië Martha Mitchell overleden Wereldconferentie over werkgelegenheid Toenemend gewapend verzet in Cambodja tegen de Rode Khmer DINSDAG 1 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LOS ANGELES (UPI, AFP) - Italiaanse functionarissen die in nauw contact staan met de Noordatlantische-Verdragsorganisatie (NAVO), zijn van oordeel dat de Verenigde Staten alle kernwapens uit Italië zullen terugtrekken, als de communisten daar gaan deelnemen aan de regering Dit staat in een bericht uit Rome in de „Los Angeles Times" Volgens genoemde functionarissen zouden niet alleen de 1.000 tot 1.500 kernladingen uit Italië worden weg gehaald. maar ook ander modern mi litair materieel. Washington zou al plannen maken voor deze terugtrek king. In Brussel wilden woordvoerders van zowel de NAVO als de Amerikaanse delegatie bij deze organisatie het be richt in de „Los Angeles Times" be vestigen noch tegenspreken. De Amerikaanse woordvoerder zei dat er nooit commentaar wordt gegeven op berichten over de aanwezigheid van kernwapens. Op het ogenblik is Napels het hoofd kwartier van het zuidelijke comman do van de NAVO. Voor de land strijdkrachten is Verona het centrum, terwijl de luchtstrijdkrach ten in het nabijgelegen Vicenza hun commandopost hebben. Italië maakt ook deel uit van de groep landen die de kernstrategie van de NAVO bepaalt. Zetel Naar de „Los Angeles Times" meldt, zijn enkele Italiaanse diplomaten van oordeel, dat hun land zijn zetel in deze groep zal verliezen en ook geen deelgenoot van de geheime plannen meer zal worden gemaakt, als de communistische partij een actieve rol gaat spelen in de regering in Rome. Generaal Nino Pasti. de voormalige plaatsvervangende leider van de NA VO in Europa voor kernzaken die zich als onafhankelijke kandidaat op de lijst van de Italiaanse communis tische partij heeft laten zetten, ver klaarde gisteren dat er veel verwar ring bestaat over het vraagstuk van de atoomgeheimen van de NAVO. Volgens hem moet men onderscheid maken tussen de strategische kernwapens en de tactische kernwa pens. Eerstgenoemde wapens noem de hij de belangrijkste omdat deze moeten zorgen voor het kerneven- wicht tussen de supermogendheden Amerika en de Sowjet-Unie. De kernwapens van de NAVO zijn echter tactisch, bedoeld om eventueel de bondgenoten van de Russen binnen het Pact van Warschau te treffen. Over deze wapens bestaan echter geen geheimen, aldus generaal Pasti Hij zei dat het bekend is dat de NAVO over 7.000 kernkoppen be schikt. en een hoeveelheid traditione le wapens die superieur is aan die van de bondgenoten van de Sowjet-Unie Represaille Van een medewerker SANTIAGO De militaire heer sers van Chili proberen sinds hun staatsgreep tegen president Salva dor ALLende (1973) het gehele Chi leense maatschappelijke leven on der controle te krijgen. Niets ont komt aan de infiltraties van de tira- nieke militairen onder leiding van generaal Pinochet, die na de staatsgreep blanco volmachten lij ken te hebben. Zelfs het aanzien van de sportverenigingen wordt be paald door de junta. Een goed voor beeld is Colo-Colo, een professione le voetbalclub, die lang gespaard bleef «voor de macht van de militai ren, maar nu dan toch door de junta is overgenomen. Sinds een halve eeuw symboliseert Colo-Colo op sportgebied de moed en de strijdlust van het Chileense volk, vaak beschouwd als het armste van Zuid-Amerika. Het is een vereniging van arbeiders. Tien tallen jaren werd het stadion ge vuld door het gewone volk, dat juichte bij overwinningen en treur de na nederlagen. De inkomsten van Colo-Colo werden bijeen ge bracht door deze aanhangers, die maandelijks een kleine bijdrage be taalden. Bij de meeste andere prof clubs in Chili is dat anders. Die worden gefinancierd door buiten landse kolonisten, grote onderne mingen en openbare instellingen. Het bestuur van Colo-Colo werd iedere twee jaar democratisch geko zen door de leden van de club. Dat nu is niet meer nodig. De militairen hebben sinds de staatsgreep alle verkiezingen verboden. Op alle ni veaus is deze vorm van democratie verdwenen. De voetbalclub Colo- Colo is nu door de militairen in handen gegeven van een groep gro te financiers, die bij het volk be kend zijn als ,,Ios piranas", de naam van een bijzonder vraatzuch tige vis. Het enige dat deze groep voor ogen heeft is het behartigen van hun economische belangen door middel van het prestige en de naam van de club. De nieuwe bazen van Colo-Colo hopen de club nieuw leven in te blazen met hun geld. Door dure spelers tc kopen hopen zij dat het stadion weer vol komt en de resultaten van ,,hun" club wor den als nooit tevoren. Op die ma nier hopen zij hun aanzien bij het volk te verhogen en veel geld tc verdienen. Bovendien houdt de stategie van de represaille, die de basis vormt van de huidige competitie tussen de twee militaire blokken, geen geheimen in. Het bekend maken van de bewape- ningsgegevens dient merkwaardiger wijze de handhaving van de vrede „De groep voor de nucleaire plannen van de NAVO heeft nooit een doeltreffende doctrine opgesteld voor het gebruik van kernwapens", aldus generaal Pasti Naar zijn zeggen worden de echte militaire geheimen niet tussen de bondgenoten uitgewisseld. Als voor beelden noemde hij de positie van de kernonderzeeboten en de geheimen betreffende de wapenproduktie Het belangrijkste is ..de militaire realiteit van Europa" ..Het is een gebied dat van een zo levensbelangrijke beteke nis voor de VS en de Sowjet-Unie is. dat zij er alleen maar belang bij heb ben dat er daar vrede heerst In Euro pa is een Vietnam onmogelijk", aldus de Italiaanse- generaal ROME Dertig Russisch-Joodse emigranten zijn gisteren in Rome een hongerstaking begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor toela ting tot de Verenigde Staten. Zij ma ken deel uit van een groep van 450 joden die zich eerst in Israël hadden gevestigd, maar die toen naar Italië kwamen in de hoop op een inreisvi sum voor Amerika. Volgens Amerikaanse functionaris sen in Rome zijn de betrokkenen niet meer te beschouwen als vluchtelin gen. omdat zij zich na hun vertrek uit de Sowjet-Unie al in Israël hadden gevestigd. Behalve een inreisvisum wensen de hongerstakers ook gelde lijke steun van Joodse hulporganisa ties. WASHINGTON (ANP* President Ford van de Verenigde Staten heeft plannen voor een economische top conferentie in de loop van de zomer. Woordvoerder John Carlson van het Witte Huis heeft gisteren meege deeld dat de president de mogelijk heden onderzoekt om de zes landen bijeen te brengen die vorig jaar no vember in Rambouillet bij Parijs vertegenwoordigd waren. Ook Cana da heeft een uitnodiging ontvangen. In Rambouillet spraken staatshoof den of regeringsleiders van Frank rijk. West-Duitsland, Groot- Brittannië. Japan, Italië en de Ver enigde Staten met elkaar over de economische vraagstukken van de wereld Wanneer en waar de nieuwe topcon ferentie wordt gehouden is.niet be kendgemaakt Dat kan pas gebeuren als de bijzonderheden zijn uitge werkt. Uit. Parijs en Bonn is verno men dat president Giseard d'Estaing van Frankrijk en bondskanserlier Schmidt van West Duitsland het voorstel van president Ford in over weging hebben .genomen De Sanla Maria si Monti kerk in Rome is bepleisterd met leuzen van de partij van de Democra tische Proletariërs. Deze linkse partij doet mee aan de parle mentsverkiezingen in Italië van 20 juni. STUTTGART (DPAt - Een rechtbank in Stuttgart heeft de ex- topfunctionaris van de Westduitse vakbond voor transportarbeiders. Hans Faltermeler, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens spionageactiviteiten voor de DDR. In het vonnis werd gesteld dat Falter- meier (57) tussen 1969 en 1974 regel matig contact heeft gehad met de Oostduitse agent Wolfgang Kroesel. Faltermeier wist uiterlijk 1969 dat deze man inderdaad DDR-agent was. Faltermeier heeft in de negentien maal dat hij Kroesel onmoette hem op de hoogte gehouden van be langrijke besluiten van zijn vakbond en de Westduitse vakcentrale. Falter meier zelf heeft steeds volgehouden dat hij onschuldig was. Diverse keren zei hij dat hij tegenover zijn vader land. zijn gezin en zijn vakbond een zuiver geweten had De Oostduitse meesterspion Günter Guillaume heeft het beroep ingetrok ken dat hij had aangetekend tegen zijn veroordeling tot dertien jaar ge vangenisstraf wegens hoogverraad Door Guillaumes optreden werd Wil ly Brandt op 6 mei 1974 gedwongen af te treden als bondskanselier. Ook zijn vrouw, Christel Guillaume, heeft haar beroep geannuleerd. Zij werd veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf. JOHANNESBURG (Reuter) - De Anglicaanse kerken in Johannesburg en omgeving hebben besloten hun scholen open te stellen voor leerlin gen van alle rassen. Tot dusver geldt voor alle scholen in Zuid-Afrika de rassenscheiding. In maart koos de katholieke kerk in Zuid-Afrika ook voor geïntegreerde scholen Voor multiraciale scholen is echter toe stemming van de regering nodig, en die heeft zich tot dusver niet over deze besluiten uitgesproken. Op de Anglicaanse synode in Johannesburg was een grote meerderheid voor het uitbannen van do Apartheid in de eigen scholen Een regionale synode van de Angli caanse kerk heeft gisteren in navol- DILI tReuter. AP) De voorlopige regering van Oost-Timor. de voorma lige Portugese kolonie, heeft gisteren een speciale vergadering bijeenge roepen. die unaniem besloot dat Oost-Timor moet opgaan in de Indo nesische republiek Dit werd meegedeeld door de plaatsvervangende leider van Oost- Timor. Francisco Lopez da Cruz, na de zitting van de volksvergadering die door 28 vertegenwoordiger^cvan de 13 districten van het oosterse <ieel van het eiland gevormd wordt. Lopez da Cruz zei dat een speciale delegatie van de vergadering naar Jakarta zal vliegen, waarschijnlijk zaterdag, om het resultaat van de stemming ,aan de Indonesische regering mee te delen. Vrijwel zeker zal het Indonesische parlement het verzoek om integratie inwilligen zodra het in juni of juli weer bijeenkomt. Minister van bui tenlandse zaken Adam Malik heeft verklaard dat president Soeharto de integratie zal aankondigen aan" de vooravond van de Indonesische onaf hankelijkheidsdag, 15 augustus. De Volksvergadering was gisteren BEIROET (AFP UPI. Reuter)- Syrië heelt gisteravond opnieuw ™°r ^roo"^''verlSS troepen naar Libanon gestuurd. Volgens zowel linkse als rechtse jaar aUgustus De pro-indonestsche waarnemers in de Libanese hoofdstad staken ongeveer tweedui zend soldaten gisteravond om acht uur de grens over. De Syrische actie volgt op het ver zoek om steun van de christelijke bewoners van twee dorpen in Noord- Libanon. die sinds eind verleden week door dissidente troepen van het Libanese Arabische leger worden be legerd. Radio Damascus meldde gis teravond „Syrisch-Arabische steun werd verleend aan het gebied van Akkar. Deze steun leidde tot het her stel van de rust. de kalmering van de situatie en een beêndiging van alle vijandelijkheden Sinds Syrië in Liba nese burgeroorlog is gaan bemidde len zijn tussen de tien en twintig duizend Syrische soldaten naar Syrië overgeplaatst. De leider van de linkse Libanezen, Kamal Joemblat en de gematigde christelijke leider Raymond Edd«* hebben gisteren beweerd dat de Ver enigde Staten hebben voorgesteld Li banon in drie stukken te verdelen. Volgens Joemblatt zou er een Ameri kaans-Arabisch akkoord bestaan dat het zuiden van het land aan de Pales- tijnen geeft, het noorden en de centraal gelegen Bekaa-vallei aan Syrië en de rest aan de maronietische christenen. Het conservatieve Franse blad „L'Aurore" heeft gisteren een ge sprek geplaatst met een woordvoer der van een groep van tien jonge Fransen die sinds april van dit jaar de christelijke gelederen in Libanon hebben versterkt en de laatste weken als zelfstandig opererende eenheid hebben meegevochten in de burger oorlog. Vijf van hen, het zijn aïlen min of meer rechtse katholieken, keerden onlangs terug in Parijs. De woordvoerder, die uit angst voor represailles zijn naam niet liet noe men, zei dat er in Libanon veel bui tenlanders mee vechten „Koreaanse Instructeurs en leden van het Japan se Rode Leger. Somaliërs en Pakista- ging van verscheidene zwarte leiders dringend gevraagd om het bijeenroe pen van een nationale conferentie over de toekomst van Zuid-Afrika. Aan de conferentie zou door verte genwoordigers van alle Zuidafri- kaanse volkeren ongeacht hun huidskleur, moeten worden deelge nomen Twee maanden geleden had de leider van de Zoeloes. Gatsja Boethelezi. opgeroepen tot een dergelijke confe rentie. ni vechten aan de zijde van de mos lims". De groep had gehoord dat jon ge Fransen met linkse sympathiën ook mee deden aan de strijd en dat één van hen zou zijn gesneuveld. Vol gens de woordvoerder van de groep houden geen der partijen in de bur geroorlog krijgsgevangenen. Hij zei verder dat het moreel bij de christe nen goed is maar dat de vermoeid heid hen parten speelt. Wapensmokkel Volgens het Westduitse blad „Der Spiegel" hebben de Libanese falan- gisten in het begin van dit jaar via een Westduitser 325 ton wapens en munitie geleverd gekregen. Het gaat om Günther Leinhauser die ook be trokken was bij wapenleveranties aan de IRA enkele jaren geleden. Der Spiegel onthulde dat de wapens met het schip van Leinhauser. de „Sea gull" werden getransporteerd De la ding werd aan boord gebracht in de Marokkaanse stad Kenitra door sol daten van het Marokkaanse leger en bestond onder meer uit Spaanse mi trailleurs. Russische en Amerikaanse mortieren en enkele stukken 20 mili- meter-geschut. groeperingen, de Democratische Unie van Timor (UDT), Kota, Traba- lista en Apodeti. zeggen in Oost- Timor vrijwel overal de macht in handen te hebben. Maar nog steeds vechten groepjes guerrillastrijders van het links georiënteerde Fretilin, door in de onherbergzame berggebie den van het eiland. De.VN hebben er meermalen op aan gedrongen dat Indonesië zijn troepen uit Oost-Timor1 terugtrekt. Minister Malik zei in eerste instantie dat er alleen maar Indonesische vrijwilli gers meevochten, en later dat Indo nesië al lang bezig was zijn militairen terug te trekken In ieder geval lieten zich gisteren in de stad en op het vliegveld, waar allerlei genodigden aankwamen, geen Indonesische mili tairen zien. Overigens waren veel genodigden niet komen opdagen. Zij gaven als reden op dat de uitnodigingen te laat verstuurd waren, maar waarnemers menen dat de meesten wegbleven omdat ze het niet eens zijn met de annexatie door Indonesië of dat ze Portugal niet voor het hoofd willen stoten Ook de speciale afgezant van de VN voor Oost-Timor, Vtoorio Winspeare Guicclardi had de uitnodi ging afgeslagen. NEW YORK (UPIt Martha Mitchell, de voormalige vrouw van de Amerikaanse ex-minister van jus titie John Mitchell is op 57-jarige leeftijd overleden aan beenderkan- ker. Mevrouw Mitchell lag in de kan- door Nico Kussendrager „Ik ben naar de stad gekomen omdat ik hoopte dat daar wel een baantje zou zijn, maar er is geen werk te vinden", vertelt een schoenenpoetsertje in Nairobi. Hij is één van de honderden miljoenen in ontwikkelingslanden voor wie er geen vast werk is en die daarop ook geen uitzicht hebben. Sommigen proberen zoals hij nog een grijpstuiver te verdienen met 't poetsen van schoenen of het verkopen van allerlei waar maar het merendeel loopt werkeloos rond in de hoop op betere dagen. In de derde wereld zijn op het ogenblik drie honderd miljoen men sen zonder,werk; de nog geen twintig miljoen werklozen in de rijke landen vallen daarbij bijna in het niet. En als er in het beleid niets veranderd zullen in het jaar 2000 een miljard mensen in de ontwikkelingslanden zonder baan zijn omdat steeds meer arbei ders worden vervangen door machi nes en er steeds meer Jongeren bij komen die ook aan de slag willen. In juni wordt in Genève onder de vlag van de Internationale arbeidsor ganisatie (ILO) een wereldwerkgele- genheidsconlerentie gehouden en die moet de lijnen uitstippelen om een dergelijke reusachtige werkloosheid te voorkomen. Secretaris van deze conferentie, waaraan werkgevers, werknemers èn regeringen deelne men is de Nederlander Luis Emmerij. die als leidraad een rapport heelt opgesteld onder de titel „Werkgele genheid, groei en basisbehoeften". Volgens sommigen zijn de voorstel len die daarin worden gedaan totaal onhaalbaar maar volgens Emmerij moet althans geprobeerd worden om ze uit te voeren. Meer arbeidsplaatsen Bovenaan staat het scheppen van meer arbeidsplaatsen in de ontwik kelingslanden en om dat te bereiken moet er nogal iets veranderen. Tot nu toe hebben veel ontwikkelingslanden zich vooral toegelegd op de groei van de industrie, op de ontwikkeling van de moderne „staal- en -glassector" wat wel economische groei geeft maar betrekkelijk weinig arbeid splaatsen biedt. Machines doen het werk in plaats van mensen terwijl juist zo'n groot aantal mensen op zoek is naar werk. Luis Emmerij pleit daarom voor een betere inkomensverdeling in de ont wikkelingslanden zélf en voor anders gerichte investeringen in die landen. Geld moet niet langer worden gesto ken in fabrieken met veel machines waar maar weinig mensen werken, maar juist in bedrijven waar een groot aantal arbeiders aan de slag kan. Investeringen moeten niet gaan naar de moderne bedrijven in de steden, maar juist naar traditionele bedrijven op het platteland. Kleine, lokale industrieën dienen te worden uitgebreid en daar moeten arbeid splaatsen worden geschapen. Het loon dat de arbeiders daar kunnen verdienen leidt, aldus het rapport van Emmerij. als vanzelf tot een betere inkomensverdeling. En dat betekent dan weer koopkracht waar door bedrijven geprikkeld worden meer te produceren en nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. Behoeften De gedachte dat vooral een betere inkomensverdeling moet lelden tot een grotere productie en een betere bevrediging van behoeften doet de laatste jaren steeds meer opgang. Zo heeft bijvoorbeeld een werkgroep van de Vrije Universiteit onder lei ding van professor Hans Linnemann vastgesteld dat bij een grotere koopkracht meer voedsel geprodu ceerd zal worden. Als een boer maar zeker weet dat hij zijn producten tegen een lonende prijs kan verko pen zal hij geprikkeld worden te zaaien en te oogsten. In het rapport Emmerij staat bevrediging van ba sisbehoeften centraal. Werkgelegen heid is geen doel op zich. zo stelt hij. Basisbehoeften zijn volgens Emme rij Je bulk voor tenminste drie kwart vol hebben, een dak boven je hoofd, werk voor iedereen die wil werken, gezondheidszorg en een leefbare om geving. Emmerij gelooft dat binnen één ge neratie (25 jaar) de basisbehoeften van de armste twintig procent van de bevolking van de ontwikkelings landen kan zijn voorzien, maar daar voor is dan wel een wezenlijke inko mensherverdeling nodig. Optimisten vertrouwen dat zonder zo'n inko mensverdeling aan de ellende van de armsten van de armsten ook een einde zou komen, maar daar zullen dan wel verschillende generaties voor nodig zijn of het vergt volstrekt onhaalbare groeipercentages. Bo vendien moet worden afgewacht of dan inderdaad de economische ont wikkelingen naar beneden doorsij pelen; de ervaringen uit het verleden stemmen somber Veel tegenstand Nu al staat vast dat het rapport van Emmerij op de wereldwerkgelegen- heidsconferentie op veel tegenstand zal stuiten, omdat er nogal wat par tijen zullen zijn die een veer moeten laten. Werknemers in de rijke landen zullen moeten instemmen met over heveling van bijvoorbeeld textiel-, schoenen maar ook electronische industrie naar de ontwikkelingslan den. Deze bedrijfstakken bieden veel arbeidsplaatsen vragen betrekkelijk weinig kapitaal en zijn daardoor ui termate geschikt voor verhuizing naar de derde wereld Maar een tex tielarbeider in Twenthe. een werkne mer in de schoenen industrie in de Langestr;>at of een Philips-employee in Drachten zal er over het algemeen weinig voor voelen zijn baantje op te geven ter wille van een Sri Lankees, Tanzaniaan of Colombiaan. De 1LO- conferentie in Genève heeft door de huidige economische teruggang in het westen en de werkloosheid de wind zeker niet mee Wat Luis Emmerij voor ogen staat is een internationale arbeidsverdeling waarbij in de derde wereld de schoe nen- en textielbedrijven zouden staan en in de rijke landen de fabrie ken om eenvoudige machines voor deze industrieën te maken Perso neel dat bijvoorbeeld na het faillisse ment van de Bally schoenfabrieken in Zwitserland op straat Is komen te Staan zou moeten worden omge schoold tot werkemers in de machi ne-Industrie. die apparatuur levert aan de ontwikkelingslanden. Vol gens Emmerij horen bedrijfstakken die veel arbeid vragen niet langer in de rijke landen thuis en moeten zij daarom naar de derde wereld wor den overgeheveld. Hoe ongezond de industriële opbouw in het rijke wes ten is wordt volgens hem aange toond door de grote aantallen gas tarbeiders die vanuit arme landen komen werken in de rijke industrie landen (vanuit Zuid-Europa in Wes- teuropese bedrijven, vanuit Mexico in de Verenigde Staten). Op den lan ge duur is een dergelijke ontwikke ling voor beide partijen erg onver standig en ook daarom moeten de rijke landen zich toeleggen op be drijfstakken met veel machines en weinig mensen en de ontwikkelings landen juist het omgekeerde doen. Multi-nationals Behalve van de werknemers zal Em merij ook kunnen rekenen op verzet van de werkgevers. ZIJ voelen zich in hun vrijheid aangetast cn willen niet voorgeschreven krijgen te investe ren in arbeidsintensieve bedrijfstak ken in ontwikkelingslanden als zij daar geen zin in hebben. Bovendien Luis Emmerij zal ontwikkeling van technieken die veel arbeid en weinig machines vra gen vooral moeten gebeuren door de grote multi-nationale ondernemin gen en die hebben daaraan tot nu toe weinig gedaan Tenslotte valt ook (al dan niet be dekt) verzet van regeringen van een aantal ontwikkelingslanden te voor zien. Een aantal van deze regeringen vertegenwoordigt in feite de rijke élites in hun landen en zij zullen er weinig voor voelen hun posities op te geven. Een betere inkomensverde ling en bevrediging van de basisbe hoeften van de arme massa's gaat tegen hun eigen, persooonlijk belang in. Weinigen zullen nog ontkennen dat inkomensherverdeling in de ar me landen zélf maar ook tussen noord en zuid nodig is om aan bittere armoede en honger een einde te ma ken. Maar het merendeel van hen die iets te verliezen hebben kan of wil daaruit nog niet de gevolgen trek ken. Dat is tijdens verschillende in ternationale conferenties gebleken als bijvoorbeeld de laatste Unctad en het zit er dik in dat de werkge legenheidsconferentie een zelfde beeld te zien zal geven. kerkliniek in New York. waar zij-vier maanden geleden behandeld ,was wegens kanker aan het beenmerg. Martha Mitchell baarde destijds veel opzien door haar uitgesproken com mentaren voor. tijdens en na het Watergate-schandaal. Haar man speelde als naaste medewerker van de toenmalige president Nixon een belangrijke rol in het proces en was één van de eerste die uit zijn functie werd ontheven. Franse journalist PARIJS (Reuter) In Cambodja bestaat er een groeiend gewapend verzet tegen de Rode Khmer, die vorig jaar het bewind van Lon Nol omverwierpen. Dit heeft de Franse journalist Yves-Guy Berges gisteren in de Parfjse France-Soir meege deeld. De journalist heelt onlangs een bezoek aan Cambodja gebracht. Volgens hem beheersen gewapende anti-communistische guerrilla- eenheden grote gebieden in de Cam bodjaanse oerwouden. De Rode Khmer zou niet eens een poging ge waagd hebben deze gebieden onder controle te krijgen. Berges zei dat de groep, waarmee hij door Cambodja trok, was aangevuld met gedeser teerde Rode-Khmer-soldaten. De groep, ongeveer honderd man. werd aangevoerd door een zekere kolonel Rlthysac. Deze was van mening, al dus Berges. dat de rollen waren om gedraaid. „De Rode Khmer zit nu op de plaats waar wij hebben gezeten en wi) zitten op hun plaats, het initiatie! Is nu aan ons. Gevechten met de Rode Khmer wor den volgens Berges zoveel mogelijk vermeden, omdat na elke confronta tie de Rode Khmer represaillemaat regelen uitvoerde tegen de bevol king. De Rode Khmer heeft het trou wens te druk met het handhaven van de orde, aldus Berges. HiJ citeerde de kolonel met de opmerking dat „de vrede van de Rode Khmer maar tij delijk is"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7