Regering wil meer geld aan grote steden geven Pakje smaak met filter. Pakje Caballero filter. itAmuÊ Onbezorgde gorilla-commune in Apeldoorn Protesten tegen kernorder Wetsontwerp valt goed bij wethouders steden anders dan andere. Premier Arron bij de Koningin Tekorten bij stadsvernieuwing voortaan uit rijkskas Terlouw geeft commissie tip over schenking Voor rijden onder invloed ontzegging rijbewijs en boete 1 Kunstgebitten Misschien verantwoord, omdat uitsterven dreigt" Wereldprimeur in Berg en Bos tf-fv v nrWJP DINSDAG 1 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil de grote steden meer geld geven voor de stadsvernieuwing, en dat geld al in een vroeg stadium toezeggen. Buiten de al geldende rijksbijdragen kunnen de gemeentes namelijk voortaan ook alle bedragen die ze tekortkomen voor hun stadsvernieuwingsactiviteiten uit de rijkskas tegemoet zien. Het geld zal niet altijd achteraf gegeven worden, het kan ook in de vorm van voorschotten of werkkapitaal verschaft worden. Dit staat in het ontwerp van wet op de stadsvernieuwing, dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangebo den. De saldoregeling zal in een alge mene maatregel van bestuur worden uitgewerkt. Dat de regeling met name zal gelden voor de grote steden heeft staatsse cretaris Schaefer de laatste tyd bij Lockheed-affaire Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. J. Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, heeft de commissie- Donner ervan op de hoogte gsteld dat een onbekende omstreeks 1970 250.000 Engelse ponden heeft ge schonken aan het Wereldnatuur- fonds en dat prins Bernhard nauw betrokken zou zijn geweest bij deze schenking. De heer Terlouw bevestigde ons dat hij deze informatie heeft gekregen van een Brits zoöloog, wiens naam hij niet wil noemen. Het Engelse ochtendblad Daily Mirror kwam gis teren met het bericht dat de zoöloog de krant had verteld, dat iemand, wiens naam niet mocht worden be kend gemaakt, in 1970 op het punt stond het Wereldnatuurfonds 500.000 Engelse ponden te schenken. De zoöloog zou de zaak toen hebben besproken met prins Bernhard (pre sident van het Wereldnatuurfonds) die hem zou hebben gezegd dat het ging om 400.000 Engelse ponden. De prins noemde de schenking een „de licate kwestie", die in de publiciteit ..zeer diplomatiek" moest worden behandeld, omdat de prins de gever niet in verlegenheid wilde brengen. Volgens de Daily Mirror heeft de Britse bankier Ernest Kleinwort, ge machtigde van de Engelse afdeling van het Wereldnatuurfonds, de krant echter verklaard dat het geld niet van de Lockheed- vliegtuigenfabrieken of van prins Bernhard kwam. Dr. Terlouw beves tigde gisteren dat hij de commissie- Donner, die de eventuele betrokken heid van prins Bernhard bij de steek penningenaffaire ondereoekt, over de schenking heeft geïnformeerd. Hij wilde op grond van een afspraak met de Engelse zoöloog het verhaal echter niet verduidelijken. Mr. J. Kist, woordvoerder van de commis- sie-Donner, was gisteravond voor commentaar onbereikbaar. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. F. H. van Gijn, heeft de Amsterdamse wethouder C. H. de C. wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen, een boete van 2500 gulden en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De officier van justi tie, mr. L. van den Berge, had dezef- de straf geëist met uitzondering van de ontzegging, die zij geheel onvoor- voorwaardelljk had willen zien. De wethouder werd op 3 februari aangehouden nadat hij op een afrit van de Nieuwe Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord met zijn auto was geslipt en tegen de vangrail was ge botst. Een anderhalf uur later geno men bloedproef wees uit, dat het promillage 1,93 bedroeg. De C. zei dat hij was geschrokken van een automobilist die hem geen voorrang zou hebben verleend. De officier vroeg zich af of de betrokken auto verdachte niet eerder zou zijn opgevallen zonder gebruik van alco hol. De wethouder had volgens zijn eigen verklaring drie of vier borrels en een glas bier gedronken. Het hoge alcoholgehalte schreef hij toe aan het feit, dat hij 's avonds niet had gegeten. De officier meende, dat ie mand die zijn verantwoordelijkhe den kent het zo ver niet mag laten komen. ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van O«nlofli - een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende ol losrakende kunstgebitten. Een weinig Oentofix, s morgens op de plaat ge strooid. houdt Uw gebit de gehele dag. onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. 8i| apotheken en drogiste rijen. herhaling duidelijk gemaakt. Ook in de memorie van toelichting by het wetsontwerp wordt dit nog eens ge steld: „in de steden, de grote steden vooral, zijn de problemen ernstiger en klemt de noodzaak meer dan elders om tot een oplossing te geraken". Om als gemeente alle tekorten ver goed te krijgen moet het Ryk eerst akkoord zijn gegaan met een besluit van de betrokken gemeenteraad om een bepaalde wyk aan te wyzen tot stadsvernieuwingsgebied. Is zo'n ge bied eenmaal aangewezen, dan krijgt het gemeentebestuur een poot aan tal mogelijkheden om onwillige huis eigenaren en bewoners tot medewer king te bewegen. Van die mogelijkhe den was het merendeel overigens of wel al beschikbaar ofwel via afzon derlijke wetsontwerpen in parlemen taire behandeling. Nieuw is echter een uitbreiding van het zogenaamde voorkeursrecht voor gemeenten bij aankoop van gronden in stadsvernieuwingsgebieden. Dat recht geldt nu voor alle gronden in dat gebied. Volgens een eerder inge diend wetsontwerp zou het alleen gel den voor gronden met bepaalde be stemming. Verplichte keuze Nieuw is ook dat alle huiseigenaren in de aangewezen gebieden straks staan voor een drieledige keuze, zoals staatssecretaris Schaefer het giste ren bij de presentatie van zijn wets ontwerp formuleerde: ze kunnen het pand zelf vernieuwen, ze kunnen dat door de gemeente laten doen op hun kosten, of ze moeten verplicht een aanbod tot koop aan de gemeente doen. De regeling die gemeentebesturen de bevoegdheid geeft eigenaren van wo ningen te dwingen tot verbetering krijgt dan ook aan aanvulling: in de vernieuwingsgebieden kunnen ver dergaande eisen aan de verbetering worden gesteld. Verder worden de mogelijkheden tot onteigening in een vernieuwingsgebied verruimd. Hier is niet, zoals elders, nodig dat er eerst een verklaring bij de wet is, dat het algemeen nut onteigening vordert. Om in een aangewezen vernieu wingsgebied aan de slag te kunnen, moeten de werkzaamheden na die aanwijzing nog nader door de ge meenteraad worden uitgewerkt. Dat gebeurt door het opstellen van een verbeteringsplan of een herinde lingsplan. Van deze twee gaat het herindelingsplan het verst: het wordt gebruikt als er sprake is van ingrijpende veranderingen-zoals re constructie en sanering. Los van de aanwijzing tot vernieu wingsgebied kan de gemeenteraad ook een zogenaamde milieu verordening vaststellen. Dit is be doeld als beschermende maatregel en is erop gericht stadswijken niet verder te laten vervallen. In de verordening staan voorschriften over het bouwen en verbouwen van panden, en over het gebruik ervan. Bij het hele proces van stadsvernieu wing is volgens het wetsontwerp de inspraak van alle betrokkenen be langrijk. Vanaf het begin, als burge meester en wethouders een aanwij zing tot vernieuwingsgebied overwe gen, kunnen wijkbewoners, bedrij ven en middenstanders zich uitspre ken over de plannen. Hun meningen worden vervat in een rapport dat gedurende de hele verdere procedure „meeloopt". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer hebben verdeeld gereageerd op het wetsontwerp stadsvernieuwihg. Het Kamerlid De Beer namens de WD-fractie kraakt het wetsontwerp op vele punten, maar de PvdA-fractie is verheugd over de inhoud ervan. De wethouders van stadsontwikkeling van de drie grote gemeen ten zijn verheugd nu in een allesomvattend kader mogelijkheden te krijgen om de noodzakelijke vernieuwing van de oude wijken daadwerkelijk te gaan aanpakken. De heer De Beer vindt dat de voorge stelde procedures alleen maar plezie rig zijn voor juristen. „De gewone burger ziet door de bomen het bos niet meer". De uitbreiding van de mogelijkheid om tot onteigening over te gaan en het voorkeursrecht vindt de heer De Beer „dubbelop". „Het lykt alleen maar bedoeld om het par ticulier eigendom voor een prikje in handen van de overheid te spelen". De PvdA vindt dat de voorgestelde regeling waarborgt dat „op even wichtige wyze de belangen van bewo ners. eigenaren en bedrijven gewogen zullen worden", en is blij dat in de memorie van- toelichting wordt ge zegd dat de grote steden prioriteit krygen. Men meent dat de gemeen ten nu instrumenten krygen „om daadwerkelijk een stuk vernieuwing te kunnen afdwingen". Zekerheid De Haagse wethouder drs Hardon is vooral erg verheugd over het feit dat de gemeenten in een veel eerder sta dium dan nu zekerheid krygen over de financiële rijksbijdragen. „Je weet dan al meteen dat je de komende jaren financieel uit de voeten kan". Verder is hy bijzonder blij dat de verantwoordelijkheid voor de daad werkelijke uitvoering van de stadsvernieuwing bij de gemeente blijft, en niet by het Rijk komt te liggen. „Dat laatste zou onaan vaardbaar geweest zijn". Het Amsterdamse gemeentebestuur staat het meest kritisch tegenover het wetsontwerp- Wethouder De Cloe vindt, dat er onvoldoende ze kerheden zijn ingebouwd om de ge meentelijke autonomie op het punt van de stadsvernieuwing overeind te houden. Hij verwacht dat Amsterdam, vooral omdat dit gemeentebestuur vooraf niets is gevraagd om èen inbreng bij de totstandkoming van het wets ontwerp. alsnog zal proberen waar borgen te verkrijgen, dat de gemeen te een eigen ruimtelijke ordenings- en stadsvernieuwingsbeleid kan voeren. Dat is ook zijn collega Van der Ploeg van Rotterdam, die hoopt dat het parlement het ontwerp snel zal be handelen, zodat de gemeenten er mee uit de voeten kunnen. „Niet dat we dan helemaal uit de narigheid zijn. maar het is wel beter dan tot nu toe." Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Waarom protesteerden zoveel Nederlanders tegen de kernreactoren voor Zuid- Afrika?" Onder deze kop zal vandaag en anders woensdag in het Franse dagblad Le Monde een grote advertentie verschijnen van vier Nederlandse organisaties, die zich fel verzetten tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. In de advertentie, die is ondertekend door het Angola-comité, de Anti- Apartheidsbeweging Nederland (AABN), de Boycot Outspan Actie (BOA) en de werkgroep Kairos, wordt uiteengezet, waarom er in Nederland zoveel verzet is gerezen tegen Neder landse deelname aan levering van kernenergiecentrales voor Zuid- Afrika. Oorspronkelijk was het de bedoeling. De Surinaamse minister-president Arron, die op het ogenblik in Nederland is, werd gistermiddag in Nederfandse™Sdagbladen^Mude1!! audiëntie ontvangen door koningin Juliana op Paleis Huis ten Bosch. plaatsen. De campagne, gericht te gen de Zuidafrikaanse kernorder, zou woensdag beginnen in de och tendbladen, maar door de ontwikke lingen in het afgelopen weekeinde, waarbij bekend werd. dat de order naar Frankrijk ging, besloot men het reeds binnengekomen geld te beste den aan een tekst in de advertentie kolommen van Le Monde. In de advertentie worden alle organi saties genoemd die zich tegen Neder landse deelneming aan het project uitspraken. Was het protest zo massaal? Omdat door Jac. Lelsz APELDOORN In de weergaloos mooie tuin van Berg en Bos te Apeldoorn leeft een onbezorde gorilla-,.commune". Dat hier sprake is van een wereldprimeur interesseert hen niet. Acht gorilla's dartelen er rond alsof ze zich in de binnenlan den van centraal Afrika bevinden. „Wat hier gebeurt is van historische beteke nis", zei de bioloog-auteur dr Dick Hillenius toen hij gisteren deze uitbreiding van het vijf jaar draaiende Apenheul opende. De gorilla's worden met uitsterven bedreigd. Ze beho ren zelfs tot de meest bedreig de diersoorten ter wereld. Maar juist vanwege die drei ging achtte Hillenius een in stelling als Apenheul wellicht toch verantwoord. Een deel van de gorilla's komt uit het wild. En dat onder meer was voor hem reden om te aarze len of hij aan dit project zijn medewerking wel zou kunnen verlenen. Na alles gezien te hebben, denkt hij dat nergens zoveel ruimte (en zo'n goede accommodatie) voor de goril la's beschikbaar is. Er wordt met apen nogal wat gesold. Geschat wordt dat in Nederland enige duizenden gezinnen er een aap op na houden. Men noemt ze „huis- apen". Het is een apensoort, die officieel niet bestaat. Door een slordig dieet of een te benauwde huisvestingster- ven tal van apen. Ook worden er vele geestelijk zowel als lichamelijk misvormd. Apen heul in Apeldoorn heeft één misvormde aap. een ex huisaap, in de wolapen-groep opgenomen. Hij heet ..Krom me". Hoewel hij al jaren in de wolapen-groep van „Apen heul" functioneert, bekleedt hij nog steeds een zeer lage plaats in de sociale rangorde. Nobelprijswinnaar dr Konrad Lorenz. ethnoloog. heeft ge zegd: „Het houden van een in gevangenschap geïsoleerde aap is gevaarlijk, stom, sme rig en wreed". Het kwaad nam zulke ernstige vormen aan dat in Nederland de Stichting Apenopvang- centrum, gevestigd te Biltho- ven, werd opgericht. Experiment De man die met veel enthou siasme „Apenheul" leidt, fi nancieel voor eigen rekening, zij het met volledige mede werking van de gemeente Apeldoorn die hem acht hec tare van Berg en Bos in huur gaf. is Wim Mager. Hij begon vijf jaar geleden, geïnspireerd door Leonard Williams, schrijver van het boek „Man and monkey", het experiment met enige soorten Zuidameri- kaanse apen zoals wolapen. slingeraapjes en dwergapen. De bezoekers worden in staat gesteld direct contact met de dieren te hebben. Intussen zijn al verscheidene apen-jongen geboren, en dat is vooral voor wolapen nogal zeldzaam. Aanvankelijk was „Apenheul", opgezet als een aanmerkelijk veelzijdiger sanctuarium. Mager dacht dat de gorilla's, de grootste mensapen, uitstekend zouden passen in het geheel. Ook zij leven in groepen van vijf tot 25. hebben een sterke familie band. leven sociaal en hebben een leider. Twijfels Aanvankelijk waren er. naast enthousiasme bij deskundi- gen, nogal wat twijfels over het toevoegen van gorilla's aan „Apenheul". Hillenius had deze ook. Nu vindt hij dat het een positieve bijdrage kan leveren tot in standhouden van deze soort, mits de condities ver antwoord zijn. zoals in Apel- doorns Berg en Bos. Overi gens is er bij de dierentuinen een tendens om tot speciali satie te komen. Er ontstaat langzaamaan een nieuw type dierentuin. Dat komt neer op meer aandacht voor minder soorten. In het uitgebreide Berg en Bos vervullen enkele hecta ren de rol van „oerwoud" voor de gorilla's. Zij leven op een groen eiland (waarvan een stuk of twaalf van de mooiste loofbomen zullen worden be schermd. dit ter geruststel ling gezegd), met daaromheen een wandelpad. Van daaraf kunnen de bezoekers het ge drag van deze grappige apen heel goed volgen. Zorgeloos Hun leven is tamelijk zorge loos. In hoofdzaak bestaat het uit slapen, eten en vooral spelen. Tot en met een soort „tikkertje". De leeftijden van de gorilla's variëren van twee tot zes- en een- half jaar. Er zijn twee mannetjes en zes vrouwtjes. „Vanuit zoölogisch oogpunt betekent de uitbreiding van „Apenheul" een revolutie op het gebied van het huisvesten van groepsdieren. In educa tief/recreatief opzicht is het voor Nederland een grote aanwinst, vindt de heer Mager. HM men betrokkenheid bij dit project ziet als directe steun aan de afschu welijke apartheidspolitiek, die nog steeds wordt verscherpt. Omdat de blanke minderheidsregering in Zuid- Afrika zijn macht met kernwapens wil versterken, zoals premier Vorster heeft verklaard en omdat nimmer zekerheid te krijgen is. dat daarbij te bouwen kernreactoren geen rol zui len spelen. „En tot slot: „omdat kernwapens in handen van Vorster een ernstige bedreiging vormen voor de vrede in politiek labiel Zuidelijk Afrika en daarmee voor de vrede in de wereld". De organisaties willen met deze ad vertentie de publieke meningsvor ming in Frankrijk op gang brengen „Wij zijn zeer verheugd, dat thans in Frankrijk stemmen worden gehoord, die „neen" zeggen tegen een Franse betrokkenheid", aldus de adver tentie. Inmiddels heeft de Franse regering in binnen- en buitenland een storm van kritiek te verduren gekregen vanwege de aanvaarding van de Zuidafrikaanse kernorder. Zo liet Le Monde weten dat „de Franse hou ding betreurenswaardig is en vooral die van de president die in zijn ver kiezingscampagne zei een liberale buitenlandse politiek te gaan voe ren." De Oegandese president en voorzit ter van de Organisatie voor Afn kaanse Eenheid, Idi Amin heeft de Franse stap een „dolkstoot in de rug van Afrika" eenoemd. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft zich gehaast te verklaren dat het „hier om een zui ver commerciële zaak gaat en dat de apparatuur die het Franse consorti um gaat leveren, niet kan worden gebruikt voor de produktie van kernwapens." Gezegd werd dat de twee bestelde reactoren alleen ge bruikt kunnen worden voor het op wekken van elektriciteit en dat zij zich slecht lenen voor gebruik voor de produktie van plutonium van mi litaire kwaliteit. Bovendien ge schiedt de levering onder garantie van een vreedzaam gebruik, onder toezicht van het internationale bu reau voor kernenergie in Wenen. ,v

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3