Andersdenkenden lachen, maar voorzichtig Plannen van het racismeprogram Wereldraad studeert verder op maatschappij van de toekomst Vandaag Christenen in de Sowjet-Unie (1) ffl Onze adressen: Potter op bezoek bij bondskanselier VOORBIJGANGERS DINSDAG 1 JUNI 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 *V' J.-'- „Mijn moeder was een goede vriendin van Lenin. Ik ben he lemaal volgens de revolutio naire principes opgevoed, maar ik ben erg teleurgesteld. En samen met mij een grote groep jonge intellectuelen." Dit zegt Lev Regelson, een na tuurkundige van gedeeltelijk joodse afkomst, die na zijn overstap tot de orthodoxe kerk zijn baan kwijtraakte en nu in een „vrije academie" zijn werk als fysicus voortzet. Regelson is representatief voor een belangrijk deel van de Russische intelligentsia. De Russische revolutie is dit jaar 57 Jaar oud. Al die tijd heeft er een nu eens hevige dan weer een wat zwak kere campagne tegen de godsdienst gewoed. Voor de oorlog had dat tot gevolg dat de kerk zowat on zichtbaar was geworden. Daarna is de kerk teruggekeerd binnen het Onze redacteur Aldert Schipper heeft van een toeris tische reis door de Sowjet-Unie gebruik gemaakt om een Indruk te krijgen van het kerkelijk leven in dat land. De Sowjet-Unie Is nogal groot en de omstandighe den zijn lang niet overal eender. Daarom zullen de komende reportages niet meer dan een hap en een snap zijn uit de verhouding tussen kerk en staat in de Sowjet-Unie. De grote kerkgemeenschap In de Sowjet-Unie is de Russisch orthodoxe kerk met z'n twintig tot dertig miljoen leden. Aan het hoofd van deze kerk staat patriarch Plmen van Moskou en geheel Rusland. De kerk telt 76 bisdommen, die geleid worden door 13 metropolieten, 27 aartsbisschoppen en 35 bisschoppen. Naast de orthodoxe traditie kent de Sowjet-Unie ook nog een protestantse traditie. Onder de protestanten nemen de baptisten de meest vooraanstaande plaats In. De lastigste periode voor de unie van baptisten schijnt voorbij te zijn. Ernstige problemen heeft echter de niet officieel erkende groep baptisten- en pinkstergemeenten, een hetero geen gezelschap, dat meestal met de naam InKiatlw- niki wordt aangeduid. In sommige delen van het and wonen katholieke gemeenschappen. Die In de Oekraïne zijn gedwon gen tot een patronaatsverhouding tot de orthodoxe kerk. Ook de katholieken in de baltlsche staten hebben hun moeilijkheden. Aldert Schipper openbare leven van de Sowjet-Unie. ook al heeft zij geen enkele macht. Het verval van de orthodoxe kerk in de Sowjet-Unie dateert uit de vori ge eeuw. dus ruim voor de revolutie van 1917. toen de intelligentsia on der indruk van het modernisme zich uit de kerk terug begon te trekken. De kerk hield de minder ontwikkelden over, die haar trouw bleven, zonder haar tegen de com munisten te kunnen verdedigen. Ook nu nog worden de kerk diensten gevuld door de zwaksten in de Sowjet-samenleving, de oude omaatjes. Deze vervullen in Rus land de rol van kinderverzorgsters, want de moeders werken door gaans. Een gevolg hiervan is dat vele jonge, goed opgeleide Russen van hun baboesjka een gelovige grondhouding hebben meegekre gen. Dit is een van de oorzaken dat vooral nu veel jonge intellectuelen zich de kerk toewenden. Achtergrond De achtergrond daarvan is het vol gende. De maatschappij in de Sow jet-Unie (ik zeg het met enige tegen zin) is akelig corrupt. Er is veel materiële corruptie, zoals in sommi ge andere ontwikkelingslanden. Daarnaast is er een aanzienlijke geestelijke corruptie. Het centrale gezagsapparaat verzint aldoor nieu we slagzinnen om het volk te mobi liseren. Dat veroorzaakt een steeds terugkerende teleurstelling en een mateloze verveling. Vooral enigs zins creatieve mensen en intellec tuelen vervelen zich geheel te plet ter. Toch wordt van hen verwacht dat zij de frasen blijven herhalen, willen zij hun bestaan niet in gevaar brengen. Er zijn er maar weinigen, die het opbrengen aldoor maar te praten over de socialistische staat als je om je heen een nogal kapita listisch aandoende inkomensverde ling aanschouwt. Er wordt gespro ken over de geestelijke en culturele waarden in het communisme, maar in de scholen en bedrijven heerst een onverkwikkelijke prestatiemo- raal. Men streeft naar verhoging van de eigen consumptiemogelijk heden en als het enigszins kan naar een carrière, die toegang geeft tot de winkels met westerse produkten. Het officiële ideaal is de socialis tische of communistische maat schappij. maar eigenlijk streeft ie dereen. de regering incluis, naar een westerse consumptieve levensstijl. Geheime politie De laatste jaren timmert de gehei me politie heel wat minder aan de openbare weg. Maar de KGB is er nog wel. Mensen verlinken elkaar om een trapje hoger te komen op de consumptieladder en mensen ver trouwen elkaar niet, omdat de an der misschien wel eens iets met de KGB te maken zou kunnen hebben. Er wordt onder andersdenkenden (meestal aangeduid als: dissiden ten) heel wat afgelachen over de geheime politie en bij hen hoor je steeds waarschuwingen tegen de „KGB-itis", maar iemand die op valt door zijn gedrag of contacten riskeert een vrij onaangenaam ver hoor door de KGB en op zijn minst een waarschuwing. De mensen doen daarom hun best onder te gaan in de massa. Niet opvallen, niemand vertrouwen, geen sponta ne reacties tonen is het beste. Lang niet iedereen slaagt er echter in, volstrekt anoniem te blijven en 's avonds na een dag harde arbeid zich tevreden te stellen met een redelijk maal en de televisie. De weg naar de wodkafles wordt intensief bewan deld. De avondlijke straten in Mos kou en Leningrad getuigen van deze vorm van protest. Meermalen zie je dat laveloze en lamme café bezoekers met harde hand uit een etablissement worden geworpen. Meestal hangen de portretten van de grote leiders bij feestdagen hoog aan gebouwen bevestigd. Soms wordt een portret laag gehouden, zodat je er bij kunt. Dan staat er aldoor een Op vele plaatsen in de grote toeristensteden zie je kerken in de steigers staan. In het oude Rusland moeten zeer veel kerken gebouwd zijn. zonder dat er een dwingende reden voor was. Het communistische Rusland zit nu opgescheept met duizenden kerkgebouwen, die vaak van grote schoon heid en culturele betekenis zijn. Deze gebouwen hebben vaak dringend een restauratie nodig, hetgeen de Sowjet-staat scheppen geld kost. Het is de vraag of een Westeuropese overheid, zoals de Nederlandse, het geld zou willen en kunnen uittrekken, nodig voor alle restauraties. agent bij, want anders zouden nijdi ge voorbijgangers met viltstift of zakmes hun commentaar kunnen ge ven. Geweld op straat en in het park hoort tot het dagelijkse patroon. Au tomobilisten geven weinig om slor dig overstekende wandelaars. Het sterk toenemend autopark heeft in de Sowjet-samenleving een nieuwe onderscheiding aangebracht: tussen de zwakken en de autorijders. De toch al grote inkomensverschillen vertonen geen neiging tot nivelle ring. Geen prachtbanden Het intellectuele protest uit zich ge deeltelijk grof. Veel hoger opgeleide mensen zijn nihilisten geworden die hun baantje doen en aan hun carriè re sleutelen. Maar sommigen kiezen een andere weg. het lezen en ver spreiden of het schrijven van illegale werkstukken. Als je bij sommige an dersdenkende intellectuelen thuis komt. staat in de boekenkast geen serie kunstlederen prachtbanden te pronk, maar een rij in karton gebon den op het formaat A4 met de hand getypte samisdat-produkten. Een van deze intellectuele toplaag, Alexander Ginsburg, zei ons dat Brezjnjef de helft van de we tenschappelijke en artistieke men sen zou moeten uitroeien om de ont wikkeling tot staan te brengen. Deze ontwikkeling is tweeërlei: aan de ene kant is een groep intellectuelen „de mocraat" geworden en aan de ande re kant werpen zeer velen zich in de armen van de orthodoxe kerk. Er is niet sprake van een georganiseerde beweging. Daardoor verloopt het proces weinig opzienbarend en is het bovendien niet goed mogelijk er te gen op te treden. Een zuivering is op dit moment niet te verwachten, lijkt hem, want het regime is meer uit op garanties voor de eigen veiligheid dan op zuiverheid in de leer. Het land kent namelijk grote problemen, bijvoorbeeld ook van economiche aard. Een van de andersdenkenden die ik sprak, zei: De Sowjet-Unie is een reusachtig ontwikkelingsland, met een zeer onevenwichtige ontwikke ling. Het is in staat ingenieuze ap paratuur op de maan te zetten en nog te laten werken ook. maar het is niet in staat om te zorgen dat er in elk dorp elke dag brood bezorgd wordt. Het zijn goede décorbou wers. redelijke regisseurs, aardige organisators, maar bar slechte improvisators, daar in het Kremlin". UIT Kort*, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Huwelijk (2) Dat er tegenwoordig nog al wat men sen zijn die, als prof G. P. Hoefna gels, pleiten voor het „ongehuwd" seksueel samenleven, weten wij nu wel. Wij zullen er mee moeten leren leven, alleen, dat wil nog niet zeggen dat wij het moeten toejuichen of bevorderen Cisca Dresselhuys heeft fn Trouw van 22 mei wel wat kritiek laten horen op Hoefnagels' boek. maar helaas niet op de belangrijke punten. Het lijkt er op of zij in haar artikel pleit voor een huwelijk zon der wettelijke beperkingen. Dat zou betekenen, een huwelijk zonder be scherming van bepaalde belangen van de echtgenoten, en even goed ook van bepaalde belangen van de gemeenschap. Dat laatste zou bete kenen dat twee gelieven volgens haar min of meer soeverein moeten zijn in het zich toeëigenen van de voordelen en genoegens van hun sa menleven. zonder rekening te hou den met de anderen, die zij door hun keuze voor elkaar, buitensluiten en zo in zekere zin duperen. Wij mogen er wel eens aan denken, dat in een situatie van rechts- en wetsverval het altijd de sterkeren zijn die profi teren. en onder die sterkeren juist de meer gewetenlozen. Is dan werkelijk in liefde en oorlog alles geoorloofd? Utrecht A J. Ahsmann AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Joden en palestijnen (2) Y. v.d. Schoot suggereert (Tr 24/5) dat er tussen 1922 en 1947 een Ara bische immigratie in Palestina plaats vond van 1.2 miljoen De be volking van Palestina nam tussen 1918 en 1947 toe van 650.000 tot 1.8 miljoen, terwijl het aantal joden steeg van 60.000 tot 650000 (Oosthoek 6e dr. 1968. deel 7. p. 662). M.a.w. net niet joodse deel van de bevolking steeg met 560.000 inwo ners (95%). Dat ls over een periode van 30 jaar grotendeels door natuur lijke aanwas te verklaren Boven dien al zou het zijn t.g.v Arabische immigratie dan is dat nog niet ter zake. Daór had de bevolking dan geen bezwaar tegen. Evenmin als tegen de immigratie van christelijke Armeniërs. Die bevolking had wel bezwaar tegen de immigratie van mensen met een ideologie om er de macht over te nemen, en het karak ter van het land te veranderen. Uiter aard! Elk volk heeft het recht zich daartegen te verzetten Alleen is het onder koloniale omstandigheden, zo als in Zuid-Afrika. of onder het Brit se mandaatsregime niet goed moge lijk dergelijke vijandige immigratie te voorkomen. Wat de samenvatting van Kuypers beweringen over Palestina betreft, overal waar het kolonialisme werd en wordt verdedigd kan men zulke „argumenten" tegenkomen Om het wat dichter bij huis te halen, er wordt in feite gesteld dat als b v in Ierland de mogelijkheden van het land niet maximaal worden benut, dit gegronde reden is de bevolking een Juk op te leggen van meer be kwame immigranten; als we „last hebben van zigeuners", dan probe ren we niet die in onze samenleving te integreren, maar verdrijven hen uit Europa. Inderdaad hebben de zionisten in de Negev bedoeïnen over de bestandsgrens gezet naar de Westoever. Ik wist niet dat het op instigatie van Kuyper was gebeurd. Het is aardig te bedenken dat in 1907. toen Kuyper dit geschreven zou hebben, het nog maar enkele decennia geleden was dat de kinder arbeid in Nederland verboden werd. Over onaanvaardbare omstandighe den gesproken' Sterk team In tijden van crisis zoals wij nu bele ven is het logisch te denken aan oplossingen om uit de financiële, po litieke en economische chaos te ko men. Het zou Den Uyl en de zijnen sieren om zo spoedig mogelijk toe te geven van hun kant geen reële moge lijkheden meer te zien om uit de blijkbaar onoplosbare problemen te kunnen komen, zodat hierna dan bij voorkeur plaats gemaakt zou kun nen worden voor een nationaal team van mannen en vrouwen met visie, durf. élan en deskundigheid. Er zal dan eerst wel het nodige puin geruimd moeten worden, maar daar na kan dan met steun van de volksvertegenwoordiging begonnen worden aan de totale wederopbouw van ons vaderland. Mijn gedachten gaan dus uit naar een nationaal ka binet, te formeren uit alle partijen die het wel menen met ons land. Maar eerst zal de politieke augias- stal-van-nu gereinigd moeten wor den. Gebeurt dit niet. dan voorzie ik nog moeilijker tijden, waarin geen plaats meer zal zijn voor democra tische oplossing van de problemen, welke laatste met de dag erger wor den. Juist nu is het woord aan de zwijgende meerderheid van ons volk om een en ander in welke vorm dan ook kenbaar te maken! Utrecht D. C. J. Oosting GENêVE Zuidelijk Afrika blijft hoog staan op het prioriteitenlijstje van het programma van de We reldraad van Kerken tot strijd tegen rassenwaan (PCR). In een bijeen komst van de sub-unit (onderafde ling) PCR. in Genève. is besloten sterke aandacht te blijven geven aan het terugtrekken van investeringen uit Zuid-Afrika. Namibië en Zimbab we (Rhodesië). pogingen de immigra tie van blanken tegen te gaan en de verhindering van toerisme naar deze gebieden. In het rapport dat de sub-unit be sprak werd aandacht gegeven aan de strijd van Latijns-Amerikaanse indi anen. landrechten in Australië. Nieuw-Zeeland en eilanden in de Stil le Oceaan en aan de verhouding tus sen Aziaten van Maleise en Chinese afkomst in Zuid-Oost-Azië. Verder werd gesproken over het lot van Ja panners van Koreaanse afkomst en over de positie van de negers in de VS. die de laatste tien jaar niet is verbeterd. Het PCR vraagt aandacht voor deze groep, alsmede voor de oorspronkelijke Amerikanen, die nog steeds in een strijd gewikkeld zijn om hun rechten op land De sub-unit wil een informatie-uitwisseling tussen raciaal onderdrukten in Europa en Amerika. Bovenaan de agenda van het PCR staat een studie naar de theologische kanten aan de strijd tegen racisme. Onderwerpen voor deze studie zijn onder meer: rassenwaan als zonde, de eigen houding van kerken ten opzich te van racisme en een onderzoek van kerkelijk onderwijsmateriaal op ra cistische elementen. De sub unit is van plan een gedetail leerde studie te ondernemen naar de houding van multinationale onderne mingen tegenover de raciale onder drukking en de banken aan wie ge vraagd is. niet langer leningen aan Zuid-Afrika te geven. Over dit onder werp overweegt het PCR een semina rium te gaan houden. GENEVE Dr. Philip Potter, de secretaris-generaal van de we reldraad van kerken, spreekt van daag met Duitse regeringsvertegen woordigers over de houding van West-Duitsland in de zojuist afgelo pen Unctad-conferentie in Nairobi, de Westduitse verhouding tot Zuid- Afrika. de stand van zaken betref fende de akkoorden van Helsinki en over een nieuwe internationale eco nomische orde De wereldraadleider spreekt met bondskanselier Schmidt, president Walter Scheel, minister Egon Bahr van ontwikkelingssamenwerking en met de vroegere kanselier en huidige socialistische partijleider Willy Brandt. De besprekingen duren tot en met donderdag. Amsterdam D. J. Mulder GLION De afdeling kerk en sa menleving van de wereldraad van kerken wil als studie-onderwerp voor de komende zeven jaar voorstellen: de bijdrage van het geloof, we tenschap en technologie bij de worsteling om een rechtvaardige en zichzelf in stand houdende maat schappij. De kerngroep van kerk en samenle ving. die in het Zwitserse Glion bij een was. verwacht dat de mens in de komende jaren op een heel andere manier over groei en consumptie in verband met energie, voedselproduk- tie en technologische behoeften zal moeten gaan denken. Aan de we reldraad zal worden voorgesteld een internationale conferentie voor te be reiden over wat er voor nodig is om een rechtvaardige en zichzelf in stand houdende maatschappij op te bouwen. In Glion werd het idee geopperd dat er een bewustwordlnscampagne zal worden gevoerd. De wereldraad van kerken zou bijvoorbeeld aan de leden kerken in industrielanden kunnen vragen te bevorderen dat daar een vermindering van energieverbruik zal komen. Verder zou men experi menten in onderontwikkelde landen wllen stimuleren, die zonne-energie. wind, aard-energie en andere energie bronnen toegankelijk willen maken. Over deze technologie wil de sectie kerk en samenleving volgend jaar een conferentie houden. Tegelijker tijd wil de sectie de ontwikkeling van kernenergie in de gaten houden. Er zei een adviesgroep gevormd worden, die de sectie in de energie-kwestie za) bijstaan. Deze groep zal dan ook los van commerciële overwegingen na gaan of opwekking van energie met hulp van zonnewarmte doenlijk is. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Aangenomen naar Opheusden: L. Quist te Molenaarsgraaf, die be dankte voor Capelle a d. IJssel, Ga meren. Kinderdijk, Oldebroek, Oos- terwolde (Gld). Schoonrewoerd, Sommeldijk, Stellendam. Waarder. Zwartebroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Boombergum: J. Brouwer te Beetgum, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Tilburg (tevens voor 'de evangelisatie): W. R. van Wieren, dand. te Alkmaar die be dankte voor Wieringerwerf; naar Bilthoven: Th. L. H. Pieterse te Gor- kum; naar Amsterdam- Slotermeer/Geuzenveld: W. E. Hoek stra te Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Leiden: drs N. H. Goot jes. kand. te Leeuwarden; te Onnen: T. S. Huttenga kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw Vennep: J. Brons te Veenendaal. Bedankt voor Rotterdam-West: K. v.d. Belt te Clifton (USA). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Randburg (Z.A.): J. W. Verweij te H. I. Ambacht. Bedankt voor Klaaswaal: A. Hooger- land te Krabbendijke. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Hoogezand: G. H. W. Plaum te Rötterdam-Pernis- Hoogvliet. Ds. J. Schelhaas In ons bericht over ds. J. Schelhaas gisteren stond eenmaal het woord „vrijgemaakte" te veel. Voor alle dui delijkheid: ds. Schelhaas was predi kant in de gereformeerde kerken en is overgegaan naar de gereformeerde kerken (vrijgemaakt; buiten ver band). DOOR HET OOG VAN EEN NAALD Het zal nog wel duidelijk worden waarom de regering kennelijk niet gerekend had met de sluitingsdatum van de Zuidafrikaanse regering ter wijl ook het bedrijfsleven daarmee pas de laatste dagen kwam aanzet ten. Intussen is de levering niet door gegaan en dat zal menigeen aan 't denken hebben gezet. Zij die op ethische gronden tegenstander van het geven van een kredietgarantie aan de bedrijven waren, zullen opge lucht hebben adem gehaald. Geluk kig is het zover niet gekomen. Ande ren zullen meer naar de voordelen die, en daar waren allen het over eens, mede onze werkgelegenheid ten goede gekomen waren hebben gezien en het betreuren dat het niet doorgegaan is. Of de regering hier aan schuld heeft door niet slagvaar dig genoeg te reageren zal eveneens in de komende tijd wel duidelijk worden. Tegenstanders kunnen zich althans met deze gedachte troosten, nl. te mogen leven in een land waarin het geven van zulke garanties geen routine-kwestie, geen vanzelfspre kende zaak is, zodat door vertraging een op zichzelf aantrekkelijke order voorbij kan gaan. Je kunt je ook afvragen: wie kunnen meer dragen, onze eigen werkelozen of onze zwarte broeders die zonder enige inspraak moeten afwachten wat er met hen gebeurt? Wie de kwestie vooral van uit hun vernederende positie bekijkt zal blij zijn met de afloop en consta teren dat we door het oog van een naald gekropen zijn of we hadden ons voor het oog van de bevolking van Afrika geschaard aan de zijde van hen die tenslotte overal wel geld aan willen verdienen en misschien staan we zo de laatste jaren in die streken toch niet bekend. Nieuwe levensstijl en pinkstcren- Pinksterconferentie voor jonge ren (17-25 jaar) op De Hezenberg te Hattem. van vrijdagavond 4 juni. acht uur, tot maandagmiddag 7 juni vijf uur. Door gesprek, spel, in- en ontspanning bezig zijn met hoe op verantwoorde wijze omgaan met geld. vrije tijd. materie etc. Inl. en aanm. tel. 05206-1648.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2